Jump to content

Kuvanje


krezavy

Recommended Posts

Evo mog smandrlj recepta:

 

Kupiš kore za lazanje u prodavnici (imaš tri vrste: bele - obične, crvene - sa paradajzom i zelene - sa spanaćem pa vidi koje ti se najviše sviđaju) i obariš ih. Za to vreme na luku dinstaš mleveno meso (kao za punjenu papriku, samo bez pirinča), i u to dodaješ malo soka od paradajza, pečurke i origano. Ređaš u dublju tepsiju red kora, pa filuješ i tako dok ti ne ponestane kora ili fila, onda zaliješ bešamel sosom i narendaš neki masniji sir preko svega, najbolje mocarelu ali ja preferiram trapist. Pečeš 20 minuta do pola sata u rerni zagrejanoj na 200 stepeni.

 

Tako ja to radim, možda neko ima bolji recept.

 

Jel neka romantična večerinka u pitanju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo mog smandrlj recepta:

 

Kupiš kore za lazanje u prodavnici (imaš tri vrste: bele - obične, crvene - sa paradajzom i zelene - sa spanaćem pa vidi koje ti se najviše sviđaju) i obariš ih. Za to vreme na luku dinstaš mleveno meso (kao za punjenu papriku, samo bez pirinča), i u to dodaješ malo soka od paradajza, pečurke i origano. Ređaš u dublju tepsiju red kora, pa filuješ i tako dok ti ne ponestane kora ili fila, onda zaliješ bešamel sosom i narendaš neki masniji sir preko svega, najbolje mocarelu ali ja preferiram trapist. Pečeš 20 minuta do pola sata u rerni zagrejanoj na 200 stepeni.

 

Tako ja to radim, možda neko ima bolji recept.

 

Jel neka romantična večerinka u pitanju?

 

hvala puno. deluje super ovaj recept, prosto i sigurno mnogo ukusno. vec sam uzeo kore danas, obicne (nekako ne volim testenine obojene). jel' se besamel sos pravi sa brasnom, mlekom i maslacom?

 

hocu devojci nesto da pravim za vikend, pa sam se setio lazanji! jos neko dobro vince uz lazanje i bice sigurno super!

 

zahvaljujem

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo ti moj recept - uglavnom, to je kombinacija sigurno 15 recepata, na kraju sam iskombinovala svoj..

 

 

zavisi koju ces kolicinu naravno, ali otprilike:

preprzis malo luka na maslinovo ulje, sto sitnije luk isjeckas - to bolje.. dodas oko 200-300 grama mljevene teletine, proprzis to malo, istreses jednu i po teglu marinara sosa..

e sad, ako nema bas marinara - mozes iz konzerve paradajz sos, ali ne onaj skroz tecni, nego s isjecenim paradajzom. u to dodas najbolje, SVJEZ bosiljak, ako nema, tresni malog suvog.

malo persuna, ne mnogo.. ako imas kejpers super - ne znam kako se to zove na srpskom.. ako nema, nema veze.. naravno, malo origana obavezno, suvog parmezana (3-4 supene kasike)..

dodas pola case crnog vina (ja obicno sipam malo sangrije - rekli mi neki profi kuvari, odlicno mirise), i svo vrijeme to mijesas, na skroz smanjenoj vatri.

dalje, ako imas maslina crnih (moze i zelenih), isjeckaj pola sake u to.. i jednu, dvije cesne bijelog luka. ali dobro to isjeckaj.

 

sa strane, u neko lonce zamuti rikota sir. e sad pazi `vamo, nasi se ljudi pale na rikota ovo rikota ono, a ja ti kazem - obicni kravlji sir, ne bi trebao da je skup tamo, bolji od deset rikota, a plus ukusniji.. uzmes sta znam 2-3 solje toga. u to dodas cijelu supenu kasiku suvog bosiljka. jedno umuceno jaje. 4-5 kasika parmezana (opet kazem, ne mora biti parmezan ako nemas, zamjenica ga neki drugi suvi sir) i sve to dobro izmjesaj.

 

uzmi neku prikladnu tepsiju i sipaj jednu kutlacu sosa prvo, dobro razmazi , nemoj da bude suvih dijelova..

na to slozi UZDUZ tjesteninu. znaci to su ti one siroke kao table, I NEMOJ PRETHODNO DA IH KUVAS, jer ces se osjecati ko da zvaces zvaku kad budes jeo. znaci, ovo je lazanja koja se ne kuva prethodno!

opet, kazem, ja recimo imam neku cudnu tepsiju, slozim ih uzduz, ali ostane mi malo praznog prostora, pa opalim jedno vodoravno, poenta je - ne smije da bude praznog mjesta mnogo.

onda, polako preko tjestenine namazi tu smjesu od sira. ne mora da bude savrseno, bitno je da bude pokriveno sve, jer imaj u vidu da ce se to u rerni sve lijepo razloziti i izjednaciti!

pa na sir dodas opet sos od mesa, pa opet red lazanje..

zavisi koliko imas smjese i koliko ti treba, kolika je tepsija (duboka), ali trebalo bi da bude 2-3 reda tjestenine bar.

 

kad stavljas posljednji red tjestenine, pa sir namazes, pa stavis sos odozgo - sipni opet malo parmezana i mocarele (to ti je obicni bijeli topljeni sir - kako god da se kod nas zove). mocarele ti treba mozda pola sake.. jer mocarela treba samo da se stopi malo preko..

pokrij FOLIJOM, debeli sloj. i gurni u VEC zagrijanu rernu, na SREDNJU vatru (kod mene je to 375 farenhajta). peci tako 40-50 minuta.

 

iskljuci, skloni foliju i ostavi u rerni na 3 minuta jos.. i ostavi lazanju otkrivenu jedno 15-ak minuta da `dodje sebi`.

nikad je ne nacinji direktno iz rerne, sva ce se raspasti. ako je ostavis da stane, bice KOMPAKTNA i savrsena, lako ces sjeci kocke!

ako pak imas vremena da je spremis bar sat vremena ili vise pred rucak/veceru, pa onda je lagano PODGRIJES, e to je tek ubistvo, jer je socna a ne raspada se.

naravno, uvijek moze da se jede i sutra dan, to je tek poslastica :da:

 

 

 

ja takvu lazanju pravim vec godinu dana, bar 3 puta mjesecno i vjeruj mi - pravila sam je za bogataske americke zuraje, ljudi mi je naruju evo 3 mjeseca unaprijed :da:

neko vece sam imala `crab feed` - svi su jeli lazanju, od 50 ljudi, troje nije pogledalo krabe.. ubili su se, i jos trazili recept. cijeli biznis od lazanje napravih :)

 

 

ako ti nesto nije jasno, pitaj slobodno, ali procitaj recept, pripremi sve - skontaj sta ces i koliko, i vidjeces, drugi put ces znati zatvorenih ociju da napravis :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koga brinu ona sranja oko toga koje ulje sme da se kuva a koje postaje nezdravo kad se termicki obradi, pojavilo se kod nas ulje od semena grozdja, nema bukvalno nikakav miris/ukus a termicki je neunistivo :) kosta cak manje od maslinovog. Samo neka mesta nabijaju cenu tipa 300 din vise od drugih jer tripuju da je neka egzotika. U Metrou je provereno jeftino.

Edited by Double Fire

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo kazem "za one kojima je vazno" sto automatski negira sve rasprave na tu temu i predstavlja cistu informaciju, da si originalan bas i nisi :P

Sto je tvoja baba zmaj ne znaci da neko drugi ne bi umro u 15oj s takvom ishranom.

Edited by Double Fire

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne kontam pricu o ulju..

kakvo je to od sjemena grozdja?

 

ja samo ocEm da kazem da kad su u pitanju paste, pice i odredjene salate, vrlo je bitno koristiti maslinovo ulje. u dosta recepata obicno maslinovo a ne ono extra virgin i sl. bitno je zbog ukusa i mirisa.

e jebi ga ako se nema, ne mozes bez krompira napraviti krompirak al ajde.

 

 

lemuru:

 

ima samo jedan zajeb u vezi tog mog recepta.. ja recimo uvijek napravim u veliku tepsiju, kao - da ima za sutra.. i onda zavrsimo vece sa srcanim udarom, olizemo tepsiju prije nego novi dan svane :)

 

 

Edited by blondie+bonjovi

Share this post


Link to post
Share on other sites

lemuru:

 

ima samo jedan zajeb u vezi tog mog recepta.. ja recimo uvijek napravim u veliku tepsiju, kao - da ima za sutra.. i onda zavrsimo vece sa srcanim udarom, olizemo tepsiju prije nego novi dan svane :)

 

 

:lol: tako ce najverovatnije biti i kod mene kada budem spremao :mhihi: :mhihi: ne volim da ostavljam za sutra

Edited by triad_lemur1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Extra virgin ionako nije za kuvanje već za salate. B)

 

 

 

kako nije za kuvanje, daj ba ne lupaj :)

naravno, nije za SVE recepte, ali tjesta se nakuvavaju s extra virgin, flatbreads, pice, sve vrste rezanaca..

takodje, uvijek se koristi za mariniranje ribe i piletine :da:

a gdje ti je kad grilujes povrce ili ga naparis malo na jacem ulju - ne trebas ga poslije ni soliti koliko bude ukusno (a i zdravo).

kao i za vecinu stvari - gdje god ne zelis koristiti puter/margarin..blabla..

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

naravno, nije za SVE recepte,

 

Bejbi, zajebi pricu, salji lazanju. 1007 Ocean Park Blvd. #1, Santa Monica, CA 90405.

 

Di da ti uplatim kintu?

 

 

Vizavi, ulja, svako maslinovo ulje je podobno za kuvanje. Stavise. First pressed, cold pressed, ponajbolje. No deep frying u malinovu ulju doduse. Verovatno je to to. Inace, najukusnije i najzdravije przenje/pohovanj/pohanje je na masti.

 

 

(Lazem, ali ako je neko nekad przio ista na masti, zna). Ono sto ne lazem, plava djevusko, sunckokretovo ulje je majka mara za maslinovo. Zato ga i ne prodaju na zapadu, jer zele da sto pre crknemo kad ostarimo, tako da ne rabimo penziono za koje uredno uplacujemo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Brain Salad Guuuz

evo brzinskog ručka, usto dosta kaloričnog i ukusnog

 

ćureće belo iseći na šnicle, izlupati, so biber, staviti u pleh, dodati ulja vode da ogrezne, pod folijom peći 25 minuta na 250 stepeni, onda otvoriti poređati tanke režnjeve slaninice odozgo, zapeći 5 minuta, naređati na to režnjeve tvrdog sira i vratiti na minut da se istopi i eto

 

mesto ćuretine može i pileće ili teleće

Share this post


Link to post
Share on other sites

kako nije za kuvanje, daj ba ne lupaj :)

naravno, nije za SVE recepte, ali tjesta se nakuvavaju s extra virgin, flatbreads, pice, sve vrste rezanaca..

takodje, uvijek se koristi za mariniranje ribe i piletine :da:

a gdje ti je kad grilujes povrce ili ga naparis malo na jacem ulju - ne trebas ga poslije ni soliti koliko bude ukusno (a i zdravo).

kao i za vecinu stvari - gdje god ne zelis koristiti puter/margarin..blabla..

Ajde da ti razložim:

 

1. Nije isto kuvanje testa i kuvanje jela, jer kad kuvaš testo voda se odliva, zajedno sa uljem, zar ne?

 

2. Mešenje testa, što će reči pica i ostalog isto tako nije kuvanje.

 

3. Mariniranje isto tako nije kuvanje.

 

4. Extra virgin nije "malo jače ulje".

 

Ne znam samo što se svi večito pravite pametni kad nemate pojma o nekim stvarima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...