Jump to content

Bitrate


gavrosaurus

Recommended Posts

Interesuje me da li postoji neki program da proverim koji mi je pravi bitrate od mp3-ce!Npr. neko uzme album od 64 kbps i konvertuje ga u 320 kbps...[naravno razlika izmedju ta dva je ocigledna... :) ]

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Interesuje me da li postoji neki program da proverim koji mi je pravi bitrate od mp3-ce!Npr. neko uzme album od 64 kbps i konvertuje ga u 320 kbps...[naravno razlika izmedju ta dva je ocigledna... :) ]

 

okacis na waffles.fm pa ako te banuju znaci da je konvertovao

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
To jest, low class, posto se ne secam da je Teac pravio ista iznad low-class :P

 

Firma nekada sinonim kvaliteta. Ode sve u qurtz.

 

Sto se bitrate tice, ja i ne ripujem. Iskopiram si brate disk.

Edited by Odliveni Mozak

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...
Kolko zauzima flac?

60-80 posto od veličine WAV-a. Al ako nemaš preskupu opremu, nema razlike između 320kbps MPtrojki. Jedino ako hoćeš da koristiš za arhivske potrebe, onda je opravdano.

 

Inače novije verzije lamea se optimizuju za VBR, dok se CBR zapostavlja. Lično koristim --preset extreme, daje VBR prosečno preko 200 kbps, naravno "udara" u 320 dobrim delom pesme, kada je potrebno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma treba taj flac da kače malo više na net. nema veze što je veći, ono kao za audiofile koji ne mogu da nađu neki CD. A kad smo već kod 128kpbs, moj buđavi fotaparat/mp3 player/diktafon (koji je crko) ima da snima (low budget diktafon)na 176kbps, a neko tamo postavlja stodvaesosmice za muziku na net. Ima ljudi muzičara kojima nije stalo do kvaliteta zvuka, bio sam na nekom forumu i neki likovi što prave elektro mjuzu razmenjuju svoj materijal na 64kbps, i dođe neki lik što sluša ploče i jebe im mamu svojim argumentima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

postoji samo jedan nacin da se objektivno utvrdi ko cuje koliko razlike u bitrate-u.

taj nacin se zove blind test ili ABX. foobar ima ugradjenu tu opciju. uradite jedno 12-15 pokusaja na razlicitim vstama muzike i vrlo jasno se vidi koliko cujete ili ne cujete razliku. sve ostale price "ja cujem, meni smeta, ovo ono" su price-iz-kafane: uzmite lepo wav fajl i mp3 na 128kbps i neki VBR i pustite foobar da vam nudi da pogadjate. na kraju se tacno vidi kolika je verovatnoca da zaista cujete razliku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sve ostale price "ja cujem, meni smeta, ovo ono" su price-iz-kafane

Потпуна неистина.

Узми један 320 фајл и смањи га на 128, ма узми од 192 и уради исто.

Мислим, ко НЕ примети разлику ...

Мада, морам да додам: Као и у свим сферама живота, постоје они који нешто раде лакше, неки цртају, неки копају, неки слушају, постоји дефинитивна разлика у квалитету и префињености чула, тако је и са музиком - могуће је да неко не примети разлику у снимцима.

Није ништа увредљиво нити се пише са таквом намером али је могуће.

Срећом, нисам међу њима.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Потпуна неистина.

Узми један 320 фајл и смањи га на 128, ма узми од 192 и уради исто.

Мислим, ко НЕ примети разлику ...

cekaj cekaj... nisam ni imao na umu takav "eksperiment".

 

ako imas 320kbps fajl - on je vec kompresovan lossy algoritmom. ako taj fajl jos vise kompresujes na 128/192 uneces jos vise izoblicenja nego sto bih ih imao da si direktno od CD-a ili wav fajla pravio 128.

 

za potrebe testiranja, ima smisla porediti kompresovane falove koji su svi nastali od originalnog wav fajla.

 

pravi tok testa treba da bude ovakav:

- uzmes cd, nagrebujes wav

- od tog wav-a (!) napravis nekoliko kompresovanih fajlova: 64, 128, 292, 320, VBR - koristeci LAME encoder (ko koristi nesto drugo, hitno da predje na LAME).

- onda radis ABX blind test po parovima:

- wav i 64 (primetices razliku)

- wav i 128 (mozda ces primetiti razliku)

- wav i 192 (verovatno neces primetiti razliku)

- wav i 320

- wav i VBR

- da bi test bio potpun sve ovo treba ponoviti za nekoliko vrsta muzike, pocev od metala, preko pop-a, jazz-a i klasike, zato sto se moze desiti da na jednoj vrsti muzike primetis nesto sto ne bi na drugoj. rammstein je na primer jako dobar za uocavanej razlika, jer im prsti distorzija pa se cuju razlike u visokim frekvencama lakse nego kod dzeza, na primer...

 

zatim, isto to uradis za OGG i za AAC - ako imas vremena i koga vec to zanima...

 

ovaj test sluzi da coveku da informaciju gde ZA NJEGA prestaje razlika. slazem se sa tobom da neki ljudi cuju finije razlike nego drugi, a ovo je JEDINI objektivan nacin da svako za sebe utvrdi koliko i kako cuje. secam se na ovom forumu je neki lik prodavao maglu tipa "ultra napucani remasterovani cd-ovi koji se bolje cuju nego originali" i slicne nebuloze. a sve takve price bi jednostavno pale na blind testovima. :)

 

dalje,

ako hoces da poredis kompresovane fajlove medjusobno, da vidis da li cujes razliku izmedju 128 i 192 i slicno, onda uparujes te snimke za test - ali ne pravis kompresovani fajl od vec kompresovanog fajla - nego sve pravis od WAV-a.

 

 

Срећом, нисам међу њима.

nisam ni ja, "nazalost". mnogo bi mi bilo lakse (i jeftinije ;)) da sam medju ljudima koji ne cuju te razlike. :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takođe, za utvrđivanje da li je neki WAV ili FLAC fajl nastao grebovanjem sa CD-a ili dekompresijom MP3-ojki i sličnog, koristite AudioChecker. Detekcija se zasniva na Furijeovoj transformaciji tako da nema laži, nema prevare.

Ako bi mogao malo da mi pojasnis kako je ta genijalna matematika, primenjena u ovom slucaju. Ne zezam se, zelim da znam. Objasnjenje, neki link bilo sta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prosto, zna se kako MP3 i drugi lossy algoritmi utiču na signal, gde seku frekvencije, na koji način uprošćavaju zvuk i kakve artefakte prave itd. Kad pogledaš signal u frekvencijskom domenu, analizom harmonika možeš da utvrdiš da li je neki lossy algoritam tu petljao ili ne. Detaljno ovde: http://www.true-audio.com/Tau_Analyzer_-_A...gorithm_Details

Share this post


Link to post
Share on other sites

gledao sam pre par meseci torente i naidjoh na in sorte diaboli flac,reko ajde da skinem da vidim tu razliku u zvuku..a inache taj mp3 album imam u 192 po meni tu nikakve razlike nije bilo :S ili se razlika primecuje na nekim jachim zvuchnicima ja imam neo 2.1

Edited by dimmu_

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takođe, za utvrđivanje da li je neki WAV ili FLAC fajl nastao grebovanjem sa CD-a ili dekompresijom MP3-ojki i sličnog, koristite AudioChecker. Detekcija se zasniva na Furijeovoj transformaciji tako da nema laži, nema prevare.

njah, ovaj program je samo za proveravanje lossless fajlova, a to je poprilicno lako uraditi i bez njega... mada, ne znam ni zasto sam ocekivao da bi mogao proverava lossy kompresovane fajlove, nije kao da ce to iko ikad izmisliti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Заправо уопште не капирам зашто би ико проверевао ...

Мислим, нећеш слушати ако утврдиш да није прави правцати flac, wav или нешто седмо ...?

Или то служи само за архивирање?

Е сад, онда долазим на интересантну идеју: Како то онда слушате?

Тај исти формат или неки мањи?

Имате две верзије истог фајла?

Share this post


Link to post
Share on other sites

njah, ovaj program je samo za proveravanje lossless fajlova, a to je poprilicno lako uraditi i bez njega...

Na sluh ne. Cifre ne lažu, a uši hoće da varaju. Ja preko 128k teško mogu da razlikujem lossy i lossless na trenutnim 2.1 zvučnicima i sa muzikom sa distorzijom.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...