Jump to content

Linux / Unix


Nazzgul

Recommended Posts

  • Replies 193
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Uklonio sam Compiz i Emerald iz Sessions, tako da neće biti problema, anymore (bar se nadam). Na oficijelnom Ubuntu forumu, na isto pitanje možeš dobiti stotinu različitih odgovora, haha...

Je l' to znaci da si drkao xorg.conf?

Kad je meni nestajao title bar u tom grmu je lezao zec

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Je l' iko od vas pokušao da napravi Bluetooth internet konekciju između mobilnog telefona i PC-a? Pokušao sam da to uradim, ali ne znam u kom delu grešim, ukoliko neko ima iskustva sa ovim, molim da mi pošalje PM.

 

Naravno, OS je Linux (Ubuntu 7.10).

Edited by AstralliS

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

ne treba da se instalira (u vecini slucajeva). samo dabl klikni :-) na njega i uzivaj

 

ili iz konzole (u direktorijumu u kojem se nalazi fail):

./ime_faila.bin

ako nece da se pokrene, znaci da nema dozvolu da se pokrene. u tom slucaju - daj mu dozvolu :-)

chmod +x ime_faila.bin && ./ime_faila.bin

 

ako je potrebna instalacija, uglavnom imas uder friendly uputstvo u README ili INSTALL failu. ako nista od ovoga ne pomogne, tu smo da nadjemo resenje :-)

Edited by TtuEd

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa sve lepo pise :-) ne moras da skidas vlc sa sajta

 

- otvori package manager (system -> administration -> synaptic package manager)

 

- idi na settings -> repositories i proveri da li je izabran "universe" respository. usput mozes da izaberes i "restricted" respository i da vidis koji te jos zanimaju (to jest koje vrste programa te zanimaju). ovaj korak ne moras da ponavljas za buduce instalacije.

 

- uz pomoc opcije search nadji paket vlc, klikni na njega i izaberi "mark for installation". isto uradi i sa paketima vlc-plugin-esd i mozilla-plugin-vlc

 

- i to je to :-)

 

 

a kad si vec u synaptic-u :-) instaliraj i paket ubuntu-restricted-extras. uz pomoc njega ce ti se automatski instalirati svi "proprietary" audio i video kodeci koji ce ti ikada zatrebati za gledanje filmova (ne isporucuju se uz ubuntu zbog licence), a uz njih ces dobiti i windows web fontove, flash player i jos par korisnih non-free-software :-) stvari

 

 

P.S. ne koristim ubuntu tako da je moguce da neki od naziva nije tacan, ali je to otprilike sustina :-)

Edited by TtuEd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam neki stari kompjuter (ne treba mi bolji posto ga koristim samo za Internet, filmove, muziku i remote desktop). Koji OS mi preporucujete da bude sto brzi?

 

Probao sam Win XP, Kubuntu, Xubuntu... sve je funkcionalno ali opet mislim da moze brze. Kako izgleda GUI me ne zanima (moze da bude ruzan), samo da ima dobru podrsku za drajvere i da je sto bezbolnija instalacija sistema i ostalih programa (da ima svoj repoditory).

Share this post


Link to post
Share on other sites

e sad... ne moze i jare i pare :-)

 

ja ti toplo preporucujem Slackware 12.1. mozda se malo pomucis u pocetku ali isplatice se.

probaj i Windows 2000 SP4. za potrebe koje si naveo moze sasvim solidno da posluzi i Windows NT 4.0 SP6 (obavezno instaliraj i poslednji kumulativni update), koji ce "leteti" na tvojoj mashini, skoro kao Slackware :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, citao sam da je Win2000 najbolji OS koji je Microsoft napravio. Ali... ako je budem skinuo, bice nelegalna verzija sto znaci da nema sigurnosnih zakrpa... da li postoji negde gde se to redovno stavlja (sajt, torrent)? Ne verujem, to je ipak stari OS.

 

Stvarno hocu i jare i pare :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbolji operativni sistem koji je Microsoft napravio je Windows NT, a "Windows 2000" je samo markentiski naziv za verziju 5.0 (XP je NT 5.1 a Vista je NT 6.0). Sve verzije pre Windowsa XP ne zahtevaju "Geniue Advantage Validation" tako da zakrpe ne bi trebale da budu problem. Takodje, mislim da MS vise ne izbacuje nove zakrpe za Windows 2000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa sve lepo pise :-) ne moras da skidas vlc sa sajta

 

- otvori package manager (system -> administration -> synaptic package manager)

 

- idi na settings -> repositories i proveri da li je izabran "universe" respository. usput mozes da izaberes i "restricted" respository i da vidis koji te jos zanimaju (to jest koje vrste programa te zanimaju). ovaj korak ne moras da ponavljas za buduce instalacije.

 

- uz pomoc opcije search nadji paket vlc, klikni na njega i izaberi "mark for installation". isto uradi i sa paketima vlc-plugin-esd i mozilla-plugin-vlc

 

- i to je to :-)

 

 

a kad si vec u synaptic-u :-) instaliraj i paket ubuntu-restricted-extras. uz pomoc njega ce ti se automatski instalirati svi "proprietary" audio i video kodeci koji ce ti ikada zatrebati za gledanje filmova (ne isporucuju se uz ubuntu zbog licence), a uz njih ces dobiti i windows web fontove, flash player i jos par korisnih non-free-software :-) stvari

 

 

P.S. ne koristim ubuntu tako da je moguce da neki od naziva nije tacan, ali je to otprilike sustina :-)

 

Da, vidi stvarno. :redface: Prilično prosto čak. Valjda mi se spavalo. Mada nema ništa universal, bar ne u ovoj verziji.

A ovo ostalo sam već instalirao obaška, kodeke i flash.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Crusader

 

Probaj Puppy Linux :da:

 

http://www.puppylinux.org/

 

Moze da se proba live sa USB-a ili cd-a a instaliran zauzima ja mislim nekih 200-ak MB,izgleda estetski super i predvidjen je da radi sa starijim masinama

 

Probaj ;)

Probao sam vec to odavno. Mislim da je koncept odlican. Ako se ne varam, ceo se ucita u RAM memoriju i ne koristi hard. Ali, nije mi radio onaj bolji video rezim (ne secam se vise, bila su dva rezima rada), posto mi je graficka kartica malo teza za podesavanje (imam obicnu koja je sranje i jede RAM memoriju posto je integrisana) i jos neku ATI 9200 u PCI slotu, pa se malo zbunjuje i Ubuntu a kamoli Puppy Linux. Jedino da nesto cackam u xorg.conf... ali cim sam to do sada pipao, vise sam pokvario nego popravio...

 

Drugo nezavisno pitanje: Ja sam dig'o ruke, ali ako neko zna (ili hoce izazov) kako da na (opet starom) laptopu onemogucim hard disk i da dizem neki OS sa eksternog USB hard diska (za slucaj da hard crkne, necu da se nista ucitava sa harda. Uz to, BIOS ne podrzava dizanje preko USB-a, a CD-ROM je pokvaren, ali zato floppy radi savrseno :), pretvorio sam se u usi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ccc, opet neka egzotika. :-) Treba ti disketa sa boot loaderom na sebi. Pretpostavimo da će to biti GRUB, dakle nije na odmet da prelistaš GNU GRUB Manual. A evo i par zanimljivih linkova:

 

ftp://alpha.gnu.org/gnu/grub - GRUB floppy images

Ako se odlučiš za grub-0.97-i386-pc.ext2fs, trebalo bi da bude dovoljno da u konzoli utipkaš:

dd if=grub-0.97-i386-pc.ext2fs of=/dev/fd0

 

http://geocities.com/supergrubdisk - Super Grub Disk

 

Use a Floppy to Boot USB Pendrive Linux - Ovo će ti možda biti najzanimljivije, a može lako da se desi da proradi iz prve :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesam, ne dešava se ništa. Kad ga otvorim probude se samo DVD (može da se otvori) i media dugmići (u teoriji bar, svetle kad ih pritisneš). A ni BT neće da radi: procenio sam da nije sve instalirano, i zbilja OBEX nije bio, instalirao ga, proradio, prebacio neke slike s telefona i to je to, više ne radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...