Jump to content

Linux / Unix


Nazzgul

Recommended Posts

Koji koristite, zasto?

 

 

Ja koristim Suse Linux, jos od 9.0 verzije. Trenutno openSUSE 10.3. Lak za instalaciju, prepoznaje hardware, mogucnost instaliranja programa preko grafickog okruzenja (YaST2),..

 

 

 

 

P.S.Moze mala pomoc oko izbora download manager-a?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 193
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Moja konfiguracija je barton 2500+

asus a7n8x-x

agp MSI 7600GS

samsung monitor 765MB

sound blaster audigy SE

 

Eto hteo bih da razmenimo iskustva sa linux-om,ja sam novi kad je sve ovo u pitanju,pa da mi pomognete i da to posluži drugima kao pomoć.

Napomena,koristim dial up konekciju.

 

Prvo sam pokušao ubuntu 7.04 ali mi jednostavno slabo ide.Imam i problem sa raznim dependencies pošto sam na dial up konekciji.I sve mi nekako sporo ide,drajveri mislim da nisu najjsjajniji.

Puppy mi se dosta svideo,mada nemam zvuka u istom i dial up mi ne radi,ali vidim da se ljudi trude,a i čujem da je inače dial-up teško namestiti posebno na lucent hardverskom modemu koji imam.Drajveri za grafičku su odlični i sam distro je brz i dobar,mada izgledom me neodoljivo podseća na win 3.11 :)

Distro je "težak" samo 100 mb,a dolazi sa kodecima za audio i video sadržaj.

 

Ko šta koristi od vas,na kojoj konfiguraciji,kažite,mislim da bi pomoglo da malo ljudi uđu u svet linuksa.

 

Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ups,ja otvorih istu temu...

 

Koristum Ubuntu,menjaću ga.Puppy je dobra distribucija mada nemam zvuka na sound blasteru.

 

Izvini nazgull,što svi pljuju taj suse ? Ja sam na dial up konekciji kakav je povodom vezanosti za net ? Kažu da je PCLinuxOS dobar,ali da je jako vezan za net.

Da li mogu da downloadujem programe i instaliram,da li postoji veći broj aplikacija za Suse ... ? Može "obični" rpm ili ima nešto posebno ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako imash dial up, bolje ne uzimaj te mini distribucije kao Puppy Linux, jer bash zato shto su mini nemaju neke kodeke, pluginove, itd.

Ja sam se prebacio sa Ubunta na LInux Mint koji ima te pluginove onako bash nabudzene, a skoro je isti kao Ubuntu. I skoro svi Linuxi su vezani za net, sem onih koji se instaliraju sa DVD-a koji imaju sve i svashta, kao na primer Fedora 8 koja ima 3,2 giga. PCLInuxOS je dobar, ali ja sam imao nekih problema sa njim, mozda je to do mog kompa, a Ubuntu ima mnogo jachi izbor programa.

Edited by GrowlBoy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Predpostavljam da je došlo do neke zabune,puppy linux dolazi sa svim kodecima,sad što meni ne radi zbog SB kartice,to je nešto drugo.

 

Ima čak i dosta interesantnih programa,neki od njih su i za konekciju za dial up,sad verovatno se to nekako kompajlira da bi radilo,nemam pojma stvarno.

 

Znam da ubuntu sa svojim derivatima ima puno programa,ali mi je na 7.04 pravio dependencies probleme,tj i on je dosta vezan za net.

 

Čak i da to prenebregnemo,drajveri za grafičku nisu najsjajniji na agp 7600GS koju ja imam,monitor nije mogao da se podesi na više od 75 hz,tj sam ubuntu je imao razne bagove kad je grafika u pitanju.

Zato je puppy imao drajvere koji su mi dosta bolje izgledali,pa hoću da probam još neke distribucije da vidim šta mi odgovara.

 

Usput,ubuntu 7.04 nije ni prepoznao moj modem,a puppy nije mogao da se konektuje na net.

Edited by -Diamond-

Share this post


Link to post
Share on other sites

PCLinuxOS ima program za dial up konekciju, al ne znam dal je dobar, ne koristim tu konekciju. LInux Mint ima program koji skine officialne drajvere za grafichku kartu koju imash, al naravno treba ti brz net, jbg, poshto su za moju Radeon 9800pro trebali neki drajveri od 50MB.

Edited by GrowlBoy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mogu da skinem negde drugde te drajvere za grafičku,nije to neki problem,jednostavno mi smeta što je ubuntu spor i što mu drajveri nisu,na mojoj konfiguraciji baš dobri.

 

Za PCLinuxOS treba da se skine oko 150 MB apdejta,jer je poslednje izdanje iz maja meseca,ako se ne varam,a to ipak ne mogu da uradim sa drugog kompjutera.Meni je rekla osoba koja ga koristi,da traži više stalnu konekciju nego ubuntu,pa sad ja to prenosim...

 

Tj ne bi da eksperimetišem ... makar dok ne izađe novija verzija. :)

Edited by -Diamond-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trenutno koristim Debian koga rabim jos od aprila meseca

Prilicno sam zadovoljan,radi brzo i stabilno,a posto sam imao dial-up i posto sada nemam flat na wireless-u nametnuo mi se kao logican izbor jer dolazi sa 3 puna dvd-a na kojima nema skoro sta nema :da:

U pitanju je stable izdanje koje sadrzi nesto starije verzije softvera a to moze da zasmeta ljudima koji zele cutting edge softver

SUSE i Fedora dolaze na dvd-u ali je i pored toga potrebno svuci prilicno softvera-multimediju,kodeke,programe i sl a sve to treba osvezavati i sl tako da covek sa dial-up-om moze prilicno da se namuci

Isto vazi i za Ubuntu,Mepis,Sabayon,dok PCLOS dolazi sa dosta toga iako zauzima jedan jedini cd

Mislim ako se imao broadband manje-vise je sasvim svejedno koji ces distro koristiti jer sve sto ti treba imas,naravno,na netu :da:

Tek sa brzim netom svaki linux postaje riba u vodi :D

 

Koji koristite, zasto?

Ja koristim Suse Linux, jos od 9.0 verzije. Trenutno openSUSE 10.3. Lak za instalaciju, prepoznaje hardware, mogucnost instaliranja programa preko grafickog okruzenja (YaST2),..

 

P.S.Moze mala pomoc oko izbora download manager-a?!

 

Ako koristis KDE imas kget u paketu koji je odlican :da:

A imas i wget-iako se koristi iz konzole,veruj mi,programcic je sjajan a i lak je za upotrebu ;)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

na desktopu slackware

na laptop (dell inspiron) sam juche instalirao ubuntu 7.10, rek'o da ga probam vec jednom kad ga vec dell preporuchuje & insporuchuje :-) toliko mi se svidelo kako ubuntu dobro funkcionishe (u prisustvu brze internet konekcije), da sam reshio da probam debian na desktopu. upravo se downloaduje :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma to je obican fud. nemoguce je da takav problem ima samo ubuntu, a ne debian naprimer. uostalom problemi su zabelezeni samo na nekim modelima, ukoliko korisnik sam promeni odredjena ne-bash-lako-dostupna podesavanja, medju kojima nije ni jedan dell-ov. logicno, inace dell ne bi i dalje preporucivao ubuntu, zaboga :-)

 

citiracu jednog od ubuntuforums administratora

In fact, IT WAS NOT DEFAULT -- IT WAS NEVER DEFAULT. Repeat after me: UBUNTU DOES NOT DEFAULT TO THIS BEHAVIOR. Did you miss that? THIS IS NOT DEFAULT IN UBUNTU. So please stop this nonsense.

 

The people who are whining about this on their blogs are people who DELIBERATELY ENABLED LAPTOP MODE in /etc/default/acpi-support BY HAND WITH A TEXT EDITOR, then failed to have the 3 brain cells to ponder what the cost of aggressive power management could possibly be.

 

Again, UBUNTU DOES NOT DEFAULT, OR EASILY ALLOW THE USER TO ACCIDENTALLY ACTIVATE, ANY FEATURE THAT CAUSES DAMAGE TO YOUR HARDWARE.

 

So, please, I beg everyone, do your research before passing this story on. The inability of the average person to check the validity of articles or even read 3 posts in between before hitting reply is just mind boggling to me.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem ipak postoji,pogledaj na srpskom forumu,a i navedeni blog je otvorio takođe ubuntu moderator.

 

Evo zvanične prijave bug-a

 

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/a...port/+bug/59695

 

 

Evo šta kaže moderator ubuntu foruma u blogu koji sam ranije pomenuo.

#

 

448651 is my Load_Cycle_Count number for today. That’s 4015 more than yesterday. Do you think it’s small enough of a problem to hold me over to Hardy? In 6 months, they should have a bug fix that doesn’t take advanced steps to fix, right? :D I’ll wait for Hardy if that’s the case.

 

Comment by ch4rm — October 31, 2007 @ 3:18 pm

#

 

to ch4rm :

 

If you would wait until Hardy you have a big chance of a dead harddrive. I hope an official fix will be released soon.

 

To help them realise the seriousness of the situation you should reply to this bug report :

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/a...port/+bug/17216

 

You should include this information :

* whether you have enabled laptop-mode (disabled by default)

* the output of $sudo smartctl -a /dev/sda

* the age of your disk

* an estimate of the total hours your disk has been running since you started using it (to compare to Power_on_Hours because that value might be off)

* an estimate of the average increase of Load_Cycle_Count during one hour and during one day on AC (before applying any “ugly” fixes)

* any other information you consider relevant

 

After that you should apply the ugly fix or wait a couple of days for an official fix but don’t wait too long.

Meni ne izgleda lepo.

 

kaže takođe i ovo

 

Ubuntu is NOT causing aggressive power management.

 

The following things might instead cause aggressive power management settings :

 

* your (laptop) harddrive firmware might have aggressive power management defaults (operating system independent)

* your (laptop) BIOS might set your harddrive to use aggressive power management (operating system independent)

* you might have enabled laptop-mode in /etc/default/acpi-support (disabled by default) which will set your harddrive to use aggressive power management

 

These aggressive power management settings are set by your BIOS or harddrive firmware. Windows and/or Mac OS X might be overriding these settings which might make Ubuntu look bad if Ubuntu doesn’t override these settings.

 

Read here what Matthew Garret an experienced and well known Ubuntu Developer has said about this problem :

http://www.advogato.org/person/mjg59/diary/82.html

 

for more information see :

http://ubuntudemon.wordpress.com/2007/10/3...wer-management/

 

Comment by ubuntudemon — October 30, 2007 @ 7:49 pm

 

Odprilike da ubuntu nije kriv,al ako imate problema a ne rešite ih,rizikujete uništen hard.

 

Evo šta kažu na našem forumu o tome

 

У чему је штос? Неки произвођачи дискова су на неким својим моделима (којих није мали број!) убацили фирмвер који форсира изузетно агресивно управљање потрошњом струје (енергије), практично "спиновање" диска и "паркирање" главе диска иде често, баш често, нарочито у лаптоп моду рада. И сада, пошто Убунту "слепо" верује фирмверу диска, тј. директно приступа фирмверу хардвера, и зато се дешава велико "израбљивање" дискова.

То није случај са свим моделима дискова, а цела ситуација се решава врло једноставно - треба испратити линк са првог поста. Ако некога мрзи, ево у суштини шта решава проблем код већине ових случајева:

 

-направити скрипту са називом 99-hdd-spin-fix.sh и садржајем

#!/bin/sh

hdparm -B 255 /dev/hda

 

-ископирати је на следећим локацијама:

/etc/acpi/suspend.d/

/etc/acpi/resume.d/

/etc/acpi/start.d/

 

Наравно, обратити пажњу на "hda" - негде ће то бити "sda" уколико је САТА диск.

***

 

Такође, код мене је лаптоп мод рада подразумевано био искључен, што са оних сајтова и из пријава људи видим да није увек случај, а и ја тренутно имам Gutsy.

 

Дакле, проблем уопште не мора да буде до Убунтуа, већ до комбинације Убунту-диск. Свако би требало да провери како му ради диск, и какав је статус, па да предузме одговарајуће кораке.

 

Неко је негде рекао да ово иде у прилог "прозорима" јер се очигледно поједини хардвер наменски и спецификацијски прави за тај систем...у најмању руку безобразно од стране произвођача.

 

Dakle izgleda da imamo i problem i rešenje.

 

Izvini,zaboravih na dell preporuku :lol:

 

Al ipak da ljudi ne žure sa instalacijom na svaki laptop,nego nek provere kako sve radi.

Edited by -Diamond-

Share this post


Link to post
Share on other sites

btw, izdavanje komande hdparm -B 255 /dev/hda, nije bash preterano pametna ideja poshto u potpunosti iskljuchuje power management. dakle hard disk se nikada nece iskljuciti u toku rada racunara, sto u "laptop uslovima rada" moze dovesti do ozbiljnog pregrevanja.

 

glavni uzrok potencialno ozbiljnih posledica (u svim operativnim sistemima) ima pitomo ime koje ni na koji nacin ne nagovestava njegovu monstruoznu prirodu :bigblue: - Quiet (ili silent) HDD Acoustic mode. u pitanju je BIOS podesavanje koje, po specifikaciji, drasticno smanjuje buku i potrosnju energije, ali takodje izaziva i famozno habanje hard diska. umesto quiet, izaberite opciju performance. ne samo da cete izbeci opasnost od habanja diska nego cete osetiti i primetno vecu brzinu u radu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko ima broadband net i voli Gnome okruzenje definitivno treba da proba novu Fedoru 8

Skoro sve je na klik-meni je posle instalacije ostalo samo da preko Display appleta namestim rezoluciju desktopa-sve ostalo je radilo odmah :da:

Ko pak voli vise KDE moj savet je da proba SUSE 10.3 za koga vazi slicno ko i za Fedoru ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ova poslednja mandriva (Mandriva Linux One 2008) je zakon kad je useability u pitanju, u odnosu na ubuntu (bar ovaj poslednji LTS 6.10) - sve preporuke. vise mi se svidja od ubuntua, definitivno. cak su (po meni) prestigli i pclinuxos...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ova poslednja mandriva (Mandriva Linux One 2008) je zakon kad je useability u pitanju, u odnosu na ubuntu (bar ovaj poslednji LTS 6.10) - sve preporuke. vise mi se svidja od ubuntua, definitivno. cak su (po meni) prestigli i pclinuxos...

 

ubuntu poslednji 6.10? Cudno ja upravo teram 7.10.

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam furao taj 7.10, al sam se prebacio na Linux Mint (ista firma :mhihi: ), jer ima bolja podeshavanja za neke sitnice. PCLinuxOS mi i nije neshto, nemozesh da instalirash originalni skype, tuxguitar, ... Uglavnom kad skidash pakovanja sa interneta( ne mislim na Synaptic), nalazish pakovanja za Debian, Ubuntu, Mandrivu ,Suse, Fedoru, i to je otprilike to.

Edited by GrowlBoy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je Mandriva uvek bila sranje :razz:

Izgleda super,lako je za koriscenje,odusevi se covek prvih par nedelja a onda krenu da kako jedan moj drugar kaze "otpadaju srafovi" :)

PCLOS je za skoro dva koplja bolji distro jer su njegovi tvorci napravili sve ono sto su ljudi oduvek zeleli(a nikad nisu dobili :mhihi: )od Mandrive-dakle sve ono sto bi Mandriva trebala da bude a nije to :da:

Na jednom CD-u PCLOS-a dobijes vise korisnih stvari nego na celom Mandriva dvd-u :lol:

Dakle po meni-SUSE,Fedora,Ubuntu i PCLOS su die beste sto se tice dekstop korisnika

Mepis i Sabayon mi se nisu nesto preterano svideli ;)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

btw, izdavanje komande hdparm -B 255 /dev/hda, nije bash preterano pametna ideja poshto u potpunosti iskljuchuje power management. dakle hard disk se nikada nece iskljuciti u toku rada racunara, sto u "laptop uslovima rada" moze dovesti do ozbiljnog pregrevanja.

 

glavni uzrok potencialno ozbiljnih posledica (u svim operativnim sistemima) ima pitomo ime koje ni na koji nacin ne nagovestava njegovu monstruoznu prirodu :bigblue: - Quiet (ili silent) HDD Acoustic mode. u pitanju je BIOS podesavanje koje, po specifikaciji, drasticno smanjuje buku i potrosnju energije, ali takodje izaziva i famozno habanje hard diska. umesto quiet, izaberite opciju performance. ne samo da cete izbeci opasnost od habanja diska nego cete osetiti i primetno vecu brzinu u radu.

Jel toliko zavisna ta fedora za net ? Šteta nešto su mi je preporučivali.Kakva su iskustva drugih sa open suse ? neko pljuje,neko hvali,sad u čemu je fora ?

Zar mandriva one nije cd sa drajverima,dok sama mandriva free dolazi na 3 cd-a ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...