Jump to content

Linux / Unix


Nazzgul

Recommended Posts

Jeli drugar a koja ti je graficka kartica i kakav video fajl pokusavas da pustis?Da li si probao nekoliko razlicitih video fajlova pa ne radi ili samo jedan te isti pokusavas?Probaj Xine i Mplayer, kazem ti ja isto imam problema na Slackwareu doduse da pustam kroz vlc.Vlc je do jaja jel je i video server ali kod mene puca cesto sto dosta nervira.Mplayer mi radi genijalno i koristim KMplayer frontend i zadovoljan sam skroz.Ako si pocetnik pa se mucis sa konzolom poslusaj me i svuci mandriva powerpack ili open suse kao sto sam ti gore link dao.Pazi tu ti je podrska do kraja.Na Mandriva powerpacku naprimer imas sve poznatije playere sa svim mogucim codecima za pustanje svih video fajlova slicno je i sa open suseom ili debianom imas boga oca materijala ali je mandriva doduse bas mnogo lepo upakovana da se ne mucis uopste.E sad ako te zajebava hardware u smislu kompatibilnosti sa drajverima tu moze da bude jebade.Kad sam ja poceo da se zezam sa lindzom i popusio par puta prvo sa scannerom za koga nisam imao backend onda je bilo prvo hop na net pa gledaj sta radi na lindzi pa onda daj tu elektroniku da kupim jel sigurno radi.Dok sacekas drajver prodje dosta vremena ili ga ne sacekas nikada.Vidi samo linskype i podrsku za web kamere...

 

Izgleda da se nešto clashovalo s desktop efektima, isključio sam ih i sad sve radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Replies 193
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Treba mi neki Linux za po kuci, zapostavio sam kompletno LAMP razvoj, pa da malo to obnovim. Ja obicno zavrsim na verzijama kojecega u koje je tak'a i tak'a firma za koju radim vec ulozila kintu, tako da sam familijaran sa onim starijim, sad vec mega-distribucijskim, kucama (RedHat naravno i statijaznam, SuSE i Debian...za Debian lazem, nesto mi je mutno). Uglavnom, evo skinuh Ubuntu 8.10.

 

Sta me zanima? Zanima me hard-core development platform. Znaci zanima me i da mi radi Mono (ASP.NET) ali i da mi radi Intelov C++ ali i Fortran 32/64 bitni kompajler za Linux onako iz kutije sto se kaze. ALi me zanima i da mi radi PHP6 recimo, koji cu da nagazim ovih dana. Ali me zanima i da to radi fino sa Zend Frejmvorkom. i Zend Studiom. Ali i sa Eclipse IDE (Integrated Development Environment). MySQL ali i Oracle recimo. PostgreSql isto. Onako brate, k'o Windows, sveobuhvatno, nemoj da mi nesto tu skripi. Sta jos...sta bilo...

 

Znaci, ne toliko neka user-friendly makina, nego developer friendly, na kojoj mos' svasta da se instalira i lepo radi, uopste ne zelim da provodim vreme u instalacionim i konfiguracionim skriptovima, te fore (posto ne mogu to sebi da naplatim jelda, a vreme je novac; uopste me ne zanima da sebi dokazujem kako sam mnogo pametan i mogu da dohakam distribuciji, imam preca posla)....Sto standardnija (oksimoron) distribucija Linuxa. Unbreakable. Te fore. Dobar shell (GUI) para vredi, ali posto ja dolazim i iz Motif/XWindows skole, nema frke. Za one malo mladje, nema bre smekerskijeg GUI-ja od Motif-a. Nikakvih tu drangulija za devojcice nema, hard-core NASA look. Nije bre kompjuter igracka :smoke:.

 

 

Naravno, svaciji input je dobrodosao. Bez prepucavanja, though. Zanimaju me posebno misljenja softverskih programera (kao da postoje drugi). Softverskih inzenjera. Mada takvo nesto ne postoji, sem u glavama zapadnih regrutnih centara.

 

Edit: A da...za devojcice...ovako izgleda naprava za muskarce...ne trebaju nam nikakve ikonice u 256 ili milion boja. Trodimenzionalne. "Bezobrazno zeleno" & "Clitoris Pink" get your attention every single fuckin' time :wub:

 

 

 

Openmotif_screenshot.png

Edited by Kalif nad Kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pazi nisam siguran ali cini mi se da bi ti bolje resenje od Ubuntua bila Fedora-bolje su da tako kazem integrisana sva devel resenja

Mislim da ima sve to ti treba plus laka je za koriscenje i nema previse cimanja-pazi retko koji distro dolazi sa svim tim preinstaliranim u paketu,ali to se lako da srediti preko package managera

Probaj pa vidi a Fedora je koliko je meni poznato zahvaljujuci RH nasledju veoma popularna u USA pa ako negde zaskripi lako ces naci pomoc ;)

I sta je bre ovo gore,lici mi na CDE-ma idi begaj :D

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

I sta je bre ovo gore,lici mi na CDE-ma idi begaj :D

 

Kako sha je, pa Motif rodjace Motif. Jedna od starijih verzija grafickog korisnickog interfejsa koja se kacila preko XWindows (X11) standarda na Unix makine. Motif jeste direktan predak CDE. Razvio ga je Microsoft a onda su CDE na njemu bazirali IBM, Sun, HP, DEC i ta ekipa.

 

 

Vidim da se situacija izmenila u odnosu na onu pre 3 godine recimo. Sad ovi na zapadu najvise gotive Ubuntu, Fedoru i Mandrivu za razvoj. Ce probamo sva tri natenane. Pre tri godine i Slackware i Gentoo su bili u igri. Mozda je najpametnije i da ostanem na onom sto znam najbolje (RH). Vidjet cemo. Danke anyway.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za one malo mladje, nema bre smekerskijeg GUI-ja od Motif-a. Nikakvih tu drangulija za devojcice nema, hard-core NASA look. Nije bre kompjuter igracka :smoke: .

 

 

Ih pa sto bi znacilo da je estetika za mlade i neozbiljne?:) Ja obozavam mogucnosti linuxovog GUI-ja, uBuntu mi mnogo lepse izgleda nego Vista. 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad ovi na zapadu najvise gotive Ubuntu, Fedoru i Mandrivu za razvoj.

nisam nikad radio razvoj na linux-u (ako ne racunamo testiranje neke java web aplikacije na apachu pod linuxom (ubuntu)), ali meni i dalje mandriva nabolje cuci.. "ima tu nekih preferencija" sto kaze onaj cica (mada bih ja to nazvao navikom). :) :)

 

ako volis minimalizam i spartankluk :) onda imam neki finiling da bi ti se svideo arch linux..

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Evo ja sam radio/radim i Javu (Eclipse) i C/C++ i Intelov asembler i Qt 4.5 developing i Bison i Lex i sistemsko i mrezno programiranje i SQL (IBM DB2) i sve to radi na Slackware 12.2 out of the box, neke stvari treba instalirati al' dobro, nisam morao da jasem nikakve konfiguracione falove ili tako nesto. Sad radim u Archu i mogu da kazem da je ovo ko' Slack samo jos bolje, mada moraju malo da se akaju konfiguracioni fajlovi (tj., samo jedan u kome se vrse centralna podesavanja sistema, ono startup+moduli kernela koje treba ucitati i tako to, nista vise), al je Arch neprejebiv medju svim distroima. U startu ovaj OS nema nicega, ni GUI, dobija se samo kernel+pacman (paket menadzer)+neki editorcici, cisto da se sredi konfiguracioni fajl OS-a. Sve ostalo instalirate po zelji pomocu pacmana. Imaju odlican Wiki, i on pruza odlicnu podrsku ako negde zapnete ili ne znate kako da odradite nesto. Kad se jednom podesi i instaliraju svi vama potrebni programi sistem radi ko zmaj. Jesam li pomenuo da je ovo rolling-release distro. Svaka pohvala za Arch. May the force be with ya ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Welcome to the club :)

Ne samo da im je dobar wiki vec imaju i odlican forum i prilicno jak commmunity "archera"

Jos jedan plus po meni je sto su mu init leveli organizovani po BSD maniru-dakle sve lepo u /etc/rc.d,paketa ima zaista dosta i mozda najvise od svih distroa plus AUR repo,a ako neko pozeli source i da modfikuje parametre paketa po zelji tu je ABS sistem koji funkcionise slicno kao portage kod Gentoo-a ili BSD ports sistem

Pacman je mozda najbolja alatka te svrhe u linux-u-jednostavno i sa prostom sintaksom gde je za svakodnevnu upotrebu potrebno zapamtiti svega par parametara

I naravno rolling release-dakle instalira se jednom i sve sto ti posle ostaje da radis upgrade paketa preko pacmana-nema release-ova i drndanja prilikom upgrade-a kao sto je to slucaj kod ostalih distroa

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

meni je ubuntu trenutno najbolje resenje. mnogo manje mrkanja oko konzole i rucnog editovanja, sto je bolje i za mene i za mnogo ljudi jos.

ali nisam 100% presao na lin, jos dosta programa/hardvera imam na winxp koje nece raditi pod lin, nit imaju zamenu, no dobro... jedan restart nije prob.

Share this post


Link to post
Share on other sites

npr, nesto kao progdvb, sa plugonovima za skremblovane kanale.

neki plejer za flac+cue (foobar2000 u win).

all to all converter (mediacoder).

ima tu jos, a i drajveri za neki hardver, npr, lexmark ne radi u lin.

al dobro, ipak pored svega samo povremeno skocim nazan u win. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

trazio svuda... ako nadjes za x3330 (ne x3300), odstampacu ti sliku (tvoju)!

taj stampac jednostavno nema drajvere za lin... (bar danas)

 

 

al dobro, ima resenja...

1. drzati win na hardu za ovakve slucajeve

2. instalirati stampac preko mreze na win kompu

3. kupiti novi :)

 

 

kad smo vec kod toga... ima li neko iskustva s nekim 3u1 hp-om pod linuxom?

rado bi uzo neki hp, do 5-6-7 iljada, kucna upotreba, skener i stampac...

koliko je komplikovan refil kod hp?

za ovaj lexmark mi je bio potreban samo spric... nikakav reset i slicno.

Edited by goThic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Instalirajte Win unutar virtuelne mašine sa USB drajverom, šljaka lepo za potrebe štampanja.

 

Doduše probano za potrebe štampanja sa 32-bitnim XP-om unutar 64-bitne sedmice, pošto nije bilo 64-bitnih drajvera za taj štampač, ali verovatno isto radi i na VirtualBoxu za Linux.

Edited by voodoo_

Share this post


Link to post
Share on other sites

kad smo vec kod toga... ima li neko iskustva s nekim 3u1 hp-om pod linuxom?

rado bi uzo neki hp, do 5-6-7 iljada, kucna upotreba, skener i stampac...

koliko je komplikovan refil kod hp?

za ovaj lexmark mi je bio potreban samo spric... nikakav reset i slicno.

 

HP bi trebao da je odlicno podrzan putem hplip projekta http://hplipopensource.com

Za refil stvarno ne znam,moraces da pitas nekog drugog-ja sam rabio samo kratko vreme jedan Epson i neki jeftini HP krs pre milion godina,opet kratko ;)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...