Jump to content

Nik Hornbi


RNA

Recommended Posts

Књижевник вероватно најпознатији по књизи "High Fidelity", чији наслов није ни преведен код нас. Читао сам још доста његових књига, махом су добре, али ме је последња коју сам прочитао, "Закуцавање", добрано разочарала. Веома досадна књига.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Мени се High Fidelity уопште није свидео, а то је једина књига коју сам прочитао од њега. Чак ми је филм био бољи, углавном због Zeta-Jones-ове, мада ни он није ништа специјално.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Како бити добар" је занимљива, али ниша више од тога.

"Дуг пут до дна" - крајње занимљива идеја и преплитање људских судбина.

Мени се High Fidelity уопште није свидео, а то је једина књига коју сам прочитао од њега. Чак ми је филм био бољи, углавном због Zeta-Jones-ове, мада ни он није ништа специјално.

Ја сам књигом могу у поприличној мери да се поистоветим, па сам је подоста разумео. Мада, не знам какав је превод, читао сам је у оригиналу.

Иначе, филм је дост добар, једино што је Роб Флеминг постао Роб Гордон и ниеј власник продавничице плоча у Лондону, већ власник солидне продавнице плоча у Чикагу. Наравно, радња је пренесена неких 15-20 година у будућност и музика, која се јавља у књизи и о којој се говори, је у филму значајно осавремењена.

Пре пар година на штанду Платоа на сајму књига је продавана та књига са диском на коме је била музика која се спомиње у књизи.

Edited by RNA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Мада, не знам какав је превод, читао сам је у оригиналу.

 

ja sam tu knjigu procitala u prevodu na italijanski i mogu reci da je jako dobro i verno preneta originalna atmosfera, koju bih ja opisala kao nemoc coveka skrhanog vremenom, sredinom i sopstvenim strastima. Ona prodavnica ploca je jako dobro opisana.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Пре свега је у питању непредузимљивост. Био је сувише учаурен да би урадио било шта предузимљиво и требала му је иницијатива са стране, коју је на крају и добио. Не, кад читам књигу као да се гледам у огледало. једино што још нисам власник пропале продавнице плоча, али видећу да урадим већ нешто по том питању. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ne verujem da pricate vec toliko o ovom gospodinu i niste spomenuli Stadionsku Groznicu. Jako malo citam, mozda sam procitao 50-ak knjiga u zivotu, ali ovu citam sigurno svake godine, bar jednom, i sigurno je 10% knjige ispodvlaceno jos kod prvog citanja, izvanredna knjiga u kojoj bi se svaki pravi navijac 100% pepoznao, kako Bosko rece, kao u ogledalu, a svakome ko to nije, pomogla da nas posednute bar malkice bolje razume. Sjajno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Нисам је прочитао, мада намеравам првом приликом, а нисам био сигуран за наслов, па не хтедох да се бламирам.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Као и у сваком филму рађеном по књизи, у радњи је прескочено доста битних и занимљивих делова. Дакле, да, књига је много боља, али је у филму задржана главна нит приче. Књига је иначе пуна нарације и махом је писана у првом лицу, како Хорнби то углавном и воли да ради, а управо тај сегмент је у филму доста добро урађен.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 9 months later...

Није дуго постовано, па да мало освежимо. На иницијативу становитог фудбалског фанатика добио сам и прочитао и "Стадионску грозницу". Солидна књига, мало сам се боље упознао са светом ногоментог фанатизма, али ми мозогови истих људи и даље нису баш најјаснији. Књига је класичан Хорнби, само тотално аутобиографска.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je neko čitao Zakucavanje?

"Ko god da je izumeo skejtbording, pravi je genije. Na svetu postoji samo jedan skejter – Toni Hok. Nema veze ako ne znate ko je on, samo mi verujte. Hok, ne samo što je najbolji skejter, nego je i dobar sagovornik. Tako ja pričam s Tonijem Hokom, a Toni Hok priča sa mnom. I, kada je se činilo da sve ide po loju, morao sam da uprskam. Bile su potrebne samo dve sekunde da mi se čitav život okrene naglavačke... Hok je imao par stvari da mi kaže... i da mi pokaže. Jeste li se ikada zapitali kako izgleda zaviriti u sopstvenu budućnost? "

 

Uskoro ću započeti čitanje ove knige.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Мене је жестоко сморила. Тема је вероватно ближа Британцима, због пораста малолетничких трудноћа и родитељстава... чисто да не помислиш да је само о скејтовима.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Није дуго постовано, па да мало освежимо. На иницијативу становитог фудбалског фанатика добио сам и прочитао и "Стадионску грозницу". Солидна књига, мало сам се боље упознао са светом ногоментог фанатизма, али ми мозогови истих људи и даље нису баш најјаснији. Књига је класичан Хорнби, само тотално аутобиографска.

 

 

Slucajno sam je ugledao tamo nedje u drugoj polovini 90´ u izlogu jedne knjizare usao procitao prvih par strana i odusevio se njegovim stilom i ljubavi prema nekim meni dragim stvarima,fudbalskom klubu i kolekciji Led Zeppelin-a.

To su neke stvari koje 90% zena ne mogu da ukapiraju pa prema tome mislim da je Nik svacen u prvoj liniji od muske publike sklone resavanju problema na licu mjesta...

Knigu sam procitao par puta i dobro se iznenadio kad sam vidio i kod nas prevedenu.Moja skolska drugarica sada profesorica knjizevnosti je bila odusevljena time sto cijenim Hornbija pa mi je poklonila jos par naslova koje ja naravno nisam procitao(osim HF) jer se nema vremena.

 

@Mozgu,svijet fudbalsih navijaca mogu da ukapiraju samo odabrani i uzviseni tipa Ja, Rizzen i ostala braca...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Упознао сам их довољно из његовог окружења. Фини људи, али их ич не капирам по том питању. Мислим да је тако и боље, сваком своје.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slucajno sam je ugledao tamo nedje u drugoj polovini 90´ u izlogu jedne knjizare usao procitao prvih par strana i odusevio se njegovim stilom i ljubavi prema nekim meni dragim stvarima,fudbalskom klubu i kolekciji Led Zeppelin-a.

To su neke stvari koje 90% zena ne mogu da ukapiraju pa prema tome mislim da je Nik svacen u prvoj liniji od muske publike sklone resavanju problema na licu mjesta...

 

 

odavno sve prevode redovno.

 

hornbi je takav car i tako iskren čovek i za razliku od mnogih muškaraca elokventan a teče mu iz srca sve tako neusiljeno a na mestu i uzgred duhovito do besvesti.... da je uz džulijana barnsa jedan od pisaca kojima bih otišla na književno veče i ponela knjige na potpise :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...
High Fidelity - priceless. It doesn`t get more real than that.

 

Tačno tako. Imam mislim platoovo izdanje, moram da ga otkopam iz kutija... gajba mi je suviše mala da bih mogla na polici da držim sve knjige pa mnoge "spavaju" u kutijama na terasi. Hornbi je tamo. Mogla bih da ga otkopam...

 

Nadam se da je ženama pomoglo čitanje Hornbija. Dobro je da muški imaju nešto svoje, svakog treba prihvatiti takvog kakav je i čovek mora da zadrži svoju individualnost u nekoj meri, zvala se ona fudbal, Cepelini ili nešto treće nepomenuto ovde. :D Srećan je onaj koji to ume da prihvati oberučke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...