Jump to content

Svemir


hypnos

Recommended Posts

Stvarno komentari na sajtu su urnebesni :D A čitao sam samo ovih prvih 5 xD Jbt Betelgez! Nestaće jedno od obeležja noćnog neba, wow, pa još iz Oriona, možda najpoznatijeg sazvežđa. Veoma zanimljiva vest, can't wait što bi rekli :) Valjda taj tip supernove ne emituje previše gama zraka i da ćemo moći da se divimo lepoti ove pojave bez neke bojazni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orion je mozda moje omiljeno sazvezdje i moram da priznam da me rastuzila vest, iako mi se cini kao da je propaganda i deo masovne histerije oko 2012. Znam da sve zvezde imaju zivotni vek, kao i sve ostalo na svetu, ali kada sam procitao da ce se verovatno desiti do kraja 2012, sve mi je bilo jasno. :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orion je mozda moje omiljeno sazvezdje i moram da priznam da me rastuzila vest, iako mi se cini kao da je propaganda i deo masovne histerije oko 2012. Znam da sve zvezde imaju zivotni vek, kao i sve ostalo na svetu, ali kada sam procitao da ce se verovatno desiti do kraja 2012, sve mi je bilo jasno. icon_smile.gif

 

Izgleda sam prevideo taj deo vesti za 2012. icon_biggrin.gif Šteta što je Betelgez, ali jbg, opet bolje nego Sirius pivopije.gif OK Sirius i nije džin i nikad neće doživeti supernovu, ali ono, hipotetički icon_biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo sam čitao i ispade još samo jedna izmišljena vest apokaliptične sadržine. Odmah mi je delovalo sumnjivo jer je baš Betelgez u pitanju. Postoje hiljade i hiljade otkrivenih džinova, ali baš najpoznatija da eksplodira, beše sumnjivo u početku.

 

Elem, Betelgez jeste pri kraju svog života, ali nema načina da se predvidi kada će eksplodirati kao supernova. Inače nije tip zvezde koji pri smrti oslobađa one bljeskove gama zraka, a sve i da jeste, Zemlja je daleko od pravca kojim bi se ovi opasni zraci kretali (oni bi trebalo da šibaju otprilike po osi rotacije zvezde, tj. iz 'polova'). Pored toga, nema naučnih izvora koji su rekli da će 'uskoro eksplodirati', već samo da se može desiti sutra, a može i za 100 000 godina.

 

Eto, nemojmo se previše uzbuđivati icon_smile.png Nema načina da se te stvari predvide, tako da kada bude supernova biće iznenađenje. Nadam se ipak da ću za života videti neku svetlu kao pun Mesec, to bi bilo fino, kao ona 1054. što su je Kinezi fino dokumentovali.

 

EDIT: OK u članku iz Blica piše da će neutrini 'pasti' na Zemlju. Ne, oni neće 'pasti' već će proći kroz Zemlju. Beskrajan broj ovih čestica prolazi kroz Zemlju i kroz nas sve vreme, te čestice toliko slabo interaguju sa supstancom da je njihovo postojanje dokazano tek nedavno, ranije se samo pretpostavljalo da postoje jer je falio jedan deo u jednačini nuklearnih raspada.

 

Međutim, naišao sam na zanimljivu stvar - ako dođe do eksplozije koja će poterati gama zrake ka Zemlji, i ona se desi na udaljenosti od jednog kiloparseka (nekih 3200 svetlosnih godina) otišlo bi oko pola ozonskog omotača. Dosta je to zajebana stvar. Procenjeno je da se ovako nešto desi svakih milijardu godina i za neka masovna izumiranja se pretpostavlja da su uzrokovana gama zracima. Udaljenost je dosta velika, u krugu od 3200 svetlosnih godina se nalaze mnoge zvezde koje su dovoljno masivne da proizvedu ovakve katastrofalne eksplozije. Što je najgore, gama zraci su elektromagnetni talasi i putuju brzinom svetlosti, samo čini mi se da imaju do jaja male talasne dužine, a to za sobom povlači ogromnu energiju, koju oni lepo koriste za npr. cepanje atoma azota u atmosferi evotigana.gif

Edited by Stolet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledao sam neki dokumentarac u kome su to pominjali ali u svakom slucaju i da nesto tako eksplodira imali bi heads up od nekoliko hiljada godina hehe :)

 

Kako sam shvatio u tom videu,ne mogu sada da trazim.Atmosfera bi mogla da se obnovi,ali ako to zracenje povuce vise od 2/3 atmosfere celu bi je "oduzelo" sa zemlje i odma bi se svi pogusili.Valjda bi ribe prezivele samo i to u manjim kolicinama.

Edited by Egzistencijalni Bol

Share this post


Link to post
Share on other sites

A,da!Budala! Mislim da bi sizili naucnici da se to skoro desava,bice bleja bar za naseg zivota.Realno,sanse da se tako nesto desi dok smo zivi je neverojatno mala.

 

Svidja mi se kako je taj naucnik objasnio samo se pravio da se gusi i pao sa stolice :)

 

Gledah malopre ovaj video,reci mi druze stole zasto su ove zvezde bele,recimo sirius?

 

I da,betelgeuse nije najveca vec YV canis major.

 

Edited by Egzistencijalni Bol

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ni supernove nisu sve iste, ima više tipova, a Betelgez će da ode kao tip 2, i izgledaće ovako nekako:

 

http://www.rzg.mpg.de/visualisation/scientificdata/rzgprojects/hotb

 

Dva mlaza na donjem i gornjem delu slike su 'gamma ray bursts' koji su opasni do jaja. Iako gama zračenje ima mnogo manju jonizacionu moć od alfa i beta zraka, MNOGO je prodornije. Mislim, čim može da pređe 3200 svetlosnih godina a da još bude opasno. Otprilike, kad ti to prođe kroz telo možeš se pozdraviti sa svojom DNK i potomstvom (iole normalnim), kao i pretty much svim ostalim molekulima koje gama zračenje može da jonizuje. Isto se dešava i sa atmosferom. Ali čisto sumnjam da je moguće obnavljanje ako izgubimo polovinu ozona. OK, obnoviće se ozon vremenom, ali za to vreme će Sunce da sjebe mnogo toga na Zemlji. Ipak kad izgubiš ozon izgubio si zaštitu od UV zračenja, koje, na našu veliku žalost, ima sasvim dovoljnu energiju da ubije veći deo života na Zemlji. Pa kad se ozon obnovi, neće mnogo života ostati na Zemlji.

 

Evo ga jedan zanimljiv izvor X-zraka, tj. gama zračenja - kvazar PKS 1127-145

 

PKS_1127-145_X-rays.jpg

 

Dužina snopa X-zraka koji izbija iz kvazara - pazite sad - bar MILION svetlosnih godina icon_da.gif

 

A,da!Budala! Mislim da bi sizili naucnici da se to skoro desava,bice bleja bar za naseg zivota.Realno,sanse da se tako nesto desi dok smo zivi je neverojatno mala.

 

Svidja mi se kako je taj naucnik objasnio samo se pravio da se gusi i pao sa stolice icon_smile.png

 

Gledah malopre ovaj video,reci mi druze stole zasto su ove zvezde bele,recimo sirius?

 

I da,betelgeuse nije najveca vec YV canis major.

 

 

Mislim da se zbog različitih temperatura razlikuju u boji. Evo jedan lep link sa objašnjenjem:

 

http://outreach.atnf.csiro.au/education/senior/astrophysics/photometry_colour.html

 

I da, znam za WY Canis Majoris, ta je zvezda sela na vrh liste najvećih tek pre par godina. Nisam siguran, ali mislim da je dvojna zvezda, i čak da su obe komponente sistema OGROMNE. Za Betelgeuse mislim da nije čak ni najveća zvezda u Orionu, Rigel bi trebao biti veći. Ipak, valja proveriti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Добра" ствар код овог гама зрачења је што је само у једном, одређеном правцу, тако да и ако дође до њега, мала је вероватноћа да ће кренути баш према нама.

Што се тиче боје звезда - Класификација

А када је у питању смак света треба заобићи којекаве таблоиде и холивуд. Ово је отприлике најбоље виђење потенцијалних катастрофа

Global catastrophic risks

Download: Book

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dva mlaza na donjem i gornjem delu slike su 'gamma ray bursts' koji su opasni do jaja. Iako gama zračenje ima mnogo manju jonizacionu moć od alfa i beta zraka, MNOGO je prodornije. Mislim, čim može da pređe 3200 svetlosnih godina a da još bude opasno. Otprilike, kad ti to prođe kroz telo možeš se pozdraviti sa svojom DNK i potomstvom (iole normalnim), kao i pretty much svim ostalim molekulima koje gama zračenje može da jonizuje. Isto se dešava i sa atmosferom. Ali čisto sumnjam da je moguće obnavljanje ako izgubimo polovinu ozona. OK, obnoviće se ozon vremenom, ali za to vreme će Sunce da sjebe mnogo toga na Zemlji. Ipak kad izgubiš ozon izgubio si zaštitu od UV zračenja, koje, na našu veliku žalost, ima sasvim dovoljnu energiju da ubije veći deo života na Zemlji. Pa kad se ozon obnovi, neće mnogo života ostati na Zemlji.

 

Lep scenario, mislim da bi bas dobro dosao ovoj napacenoj Zemlji da se malo regenerise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo je verovatna ta katastrofa sa gama zracima. Najbliža astronomska katastrofa za koju znamo da bi nas mogla snaći je Apophis 2036. godine. Ako 2029. prođe kroz deo svemira širok celih 80 metara, 2036. se vraca da nas razbije. Jedan naučnik je izračunao putanju i napravio liniju na kojoj se nalaze potencijalna mesta udara. Obradovaće vas vest da linije uopšte nema u Evropi, većinom ide preko Pacifika (vrlo loše za Aziju, Australiju i zapad Amerike), pa preko Meksika, preko Atlantika do zapadne Afrike i tu se negde završava. Evo ga i potencijalni krivac:

 

asteroids_2004_MN4_Apophis_1__Lorenzo_Barcella.jpg

 

A evo je i krivulja:

 

2037_Apophis_Path_of_Risk.jpg

 

Apophis već neko vreme drži prvo mesto na listi pretnji iz svemira, ranije je verovatnoća udara bila čak nekih 3-4%, ali mislim da je ovih dana spuštena na 0.3 ili možda nešto još manje.

 

Ako mene neko pita, mislim da je nuklearni rat 'najbolja' šansa za sjebavanje cele planete. Kada tako nešto počne neće završiti na jednoj bombi niti na jednoj državi. Potreban je samo jedan ludak koji će pritisnuti dugme i odosmo u tri papirne maramice.

 

Tu su naravno i razni zemljotresi, ali dobra šansa je i Yellowstone vulkan kome je 'vreme' već nekih 20 000 godina da eksplodira. Zanimljiv je i onaj neuhvatljivi vulkan koji se proteže preko Sibira, koji je izazvao jedno od masovnih izumiranja, to je nedavno otkriveno. Pa tu je i globalno zagrevanje i svakakve vremenske zajebancije koje ga prate - tipa mnogo moćnijih uragana i snežnih oluja, i taaaaako :) Uh pa tu su i oni megacunamiji što nastanu kad se odlomi npr. deo planine, što prognoziraju za Kanarska ostrva, pa lepo cunami visok preko kilometar da šibne prema Americi, ...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To me podseti, ovo nema baš veze sa svemirom, ali eto, 2010. uz 2005. najtoplija godina od početka merenja, negde 1880. godine. Zabrinjavajuće je sledeće:

 

2010_temps.gif

Tačkice pokazuju za koliko je stepeni godina 2010. bila hladnija/toplija od proseka temperatura od 1971. do 2000., samo pogledajte Grenland i ceo sever mape. Na Grenlandu je celih 5 stepeni toplija od proseka godina bila. Kod nas je bilo neznatno toplije, i zato ljudi kod nas 'ne veruju' u globalno zagrevanje. Klasika, ako ne utiče na mene baš me briga. E ali kad se lepo otope glečeri na Grenlandu, kad se otopi led Arktika, ode Golfska struja u kurac, otiće i skoro sva kiša koju mi dobijamo sa severozapada, i sa njom će otići i usevi, pa će se sasvim fino osetiti posledice i u Srbiji.

 

I da, lista najtoplijih godina od 1880., naznačeno je i za koliko je koja godina toplija od proseka:

 

2010_hottestyears.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.politika.rs/rubrike/spektar/Nauka/Cudesno-cetvororecje.lt.html 

 

Evo neka predvidjanja za buducnost. NBIC  :blink:

 

Prema Arturu Klarku

 

2011. Svemirski letovi dostupni običnim ljudima.

 

2013. Princ Hari leti u kosmos.

 

2015. Postignuta potpuna kontrola materije na atomskom nivou.

 

2016. Ukinute sve postojeće valute. Sveopšti način plaćanja zasnovan na megavat-satu.

 

2017. Artur Klark na svoj stoti rođendan leti u kosmos.

 

2019. Zemlju pogađa meteorit.

 

2020. Veštačka inteligencija dostiže ljudsku. Na Zemlji obitavaju dve razumne vrste – biološka i nebiološka.

 

2021. Prvi čovek sleće na Mars. Očekuje ga neugodno iznenađenje.

 

2023. Kloniran dinosaur iz ostataka DNK. Zoo-vrt dinosaura otvoren na Floridi.

 

2025. Proučavaoci mozga odgonetaju sva ljudska osećanja. Ostvaruje se potpuno uranjanje u virtuelnu stvarnost: korisnik stavi na glavu metalni šlem i ulazi u „nove univerzume”.

 

2040. Univerzalni umnoživač (replikator) utemeljen na nanotehnologiji oblikuje ma koji predmet – od ukusnih jela do dijamanata. Jedina stvar koja vredi jeste informacija.

 

2040. Pojam ljudski rad je izbačen.

 

2061. Obnavljaju se lovačko-sakupljačkadruštva.

 

2061. Ljudi posećuju Halejevu kometu koja se vratila.

 

2090. Ponovo se uvodi sagorevanje fosilnog goriva na veliko da nadomesti manjak ugljen-dioksida.

 

2095. Istinski svemirski pogon je osmišljen. Prvi ljudi su poslati na obližnje zvezde koje su već posetili roboti.

 

2100. Počinje istorija.

 

 

Sto zvuci mnogo bolje od Nacionalne naucne zaduzbine SAD-a 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoj da misliš. Ovo je ono što nauka kaže, tako da možeš ili da prihvatiš ili da tražiš drugo rešenje :haha: Težak je to posao, a rezultate treba prikazati što jednostavnije da bi raja lakše to shvatila. Nije tajna da se (skoro) sve fotografije svemira obrađuju kako bi izgledale što lepše i tako privukle ljude da ulože koji dinar u istraživanja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije jednoznačno određena :D Na ovoj wiki stranici ima gomila potencijalnih vrednosti koje su dobijene različitim merenjima. Vrlo zanimljiva stvar ta konstanta, i vrlo bitna. Pomoću nje se može odrediti i starost našeg svemira. Tu npr. nastaju problemi. Pošto se odavno vodi debata oko te konstante, pa neki kažu da je njena vrednost oko 100 kojih već jedinica, i onda se dobije da je svemir star nekih 8 ili 10 milijardi godina, a za neka zvezdana jata je npr. utvrđeno da imaju 13 milijardi godina, i tako se polome koplja na konstanti jadnoj. Ali evo vidim da su lansirali neke instrumente za pouzdanije određivanje, nadam se da su pogodili da je oko 75 :)

 

I da, false colour slike su najčešće. Svemirske pojave izgledaju slično kao na slikama, ali u nekim slučajevima i ne baš :D Astronomi se uvek pravdaju time da pokušavaju da izraze različit hemijski sastav različitih delova maglina npr. pa oboje vodonik u crveno, azot u plavo i tako, mada mislim da je više poenta u tome da izgleda lepše i da privuče pažnju, pošto vodonik apsolutno nije crven niti je azot žut, ili koje već boje koriste, i jedan i drugi su bezbojni evotigana.gif Ali, to je u zemaljskim uslovima evotigana.gif Ipak, vodonik i njegova čuvena crvena spektralna linija su zaslužni za veliki napredak u proučavanju svemira, pogotovo zvezda, kao i određivanja udaljenosti raznoraznih objekata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...