Jump to content

Svemir


hypnos

Recommended Posts

Nervira me kada, taj koji je pravio video stavi neki propali tehno u pozadini i onda mi onaj bass udara u sam mozak. Ubije mi volju za gledanje klipa...

Da, znam, resenje je "mute"...

Ovo mu je jedini video sa tehnom.Covek je fenomenalan,a snimke pravi za svog sina prvenstveno.

 

Recimo pogledaj ovaj oko venere,uglavnom stavlja mike oldfielda i slicne

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomračenje Sunca je stvarno genijalna slučajnost. Nažalost, kako nam se Mesec polako udaljava, ono će postajati sve manje spektakularno.

 

Bio juče fini dokumentarac na History o nepoznanicama astronomije. Uglavnom je bilo reči o tamnoj materiji i tamnoj energiji. Otprilike se ne zna skoro ništa ni o jednoj ni o drugoj pojavi. Fermilab je uložio neke silne novce na ogroman detektor smešten 800m ispod površine kako bi uhvatio znake tamne materije na osnovu jako jako male promene temperature pri eventualnom sudaru čestica tamne materije sa jezgrima čini mi se germanijuma, koji je ohlađen skoro do apsolutne nule. Napravili su i neku sprdnju koja odvaja svu materiju da se ne bi ona sudarala sa jadnim germanijumom. A vođa tima koji tamo radi je samo rekao 'Čekamo tu jednu česticu, jedan signal samo. Prošle su dve godine ali još ništa.' icon_biggrin.gif A za tamnu energiju ideje sve luđa od luđe. To je hipotetička sila koja tera svemir na širenje, pri čemu galaksije ostaju iste veličine ali se prostor širi i svemir postaje sve veći. Astronomi apsolutno pojma nemaju šta je i kako da je registruju, ali zato teoretski fizičari nagađaju samo tako biggrin.gif Michio Kaku kao i obično ima neku ideju, nisam ni očekivao da jedan dokumentarac prođe bez njega icon_biggrin.gif

 

kaku.jpeg

 

Nemojte reći da ga nikad niste videli icon_biggrin.gif

 

EDIT: Evo za najtopliju stvar u univerzumu, zanimljivo nešto sa wikianswers:

 

http://wiki.answers.com/Q/What_is_the_hottest_thing_in_the_universe

 

Što se zvezda tiče, Sunce nije ništa posebno u pogledu ekstrema. Temperatura na površini mu je svega 5000K, dok ima zvezda koje imaju površinsku temperaturu od preko 200 000K.

Edited by Stolet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo mu je jedini video sa tehnom.Covek je fenomenalan,a snimke pravi za svog sina prvenstveno.

 

Recimo pogledaj ovaj oko venere,uglavnom stavlja mike oldfielda i slicne

 

 

Lepo on sve to radi ali ne uklapaju mi se tehno zvuci sa nekim videom gde je prikazan svemir, no dobro...

 

E to je vec atmosfera kakva se ocekuje, mirna i lagana muzika dok slova igraju pred ocima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazemn se,nego je izabrao takvu dinamicnu za Sunce jer je ono bas tako,pokretac svega u nasem zivotu,a i nasih zivota :)

 

Overi ostale snimke,na isti nacin su bez naracije,ali ako volis cinjenice sve je lepo objasnjeno.

 

Recimo da li ste znali da je na veneri duzi dan nego godina?To samo govori koliko je nase poimanje vremena subjektivno,a vec u komsiluku je drugacije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije baš svemir, ali je fotografisano iz svemira biggrin.gif

 

sp201111_sat.jpg

 

Tropski ciklon Yasi. Australija baš nema sreće, a posebno Queensland. Posle sve one kiše uragan kategorije 4, vetar od 230km/h, uz nalete do 275km/h, neka im je sa srećom.

 

james_long_5.jpg

 

Eto i malo svemira, deo magline Trifid, koji se, čudna mi čuda, zove... Pogodili ste biggrin.gif

 

EDIT: Upravo videh da je ova fotografija ciklona od pre 5 minuta, ovo su vam najnovije informacije ljudi!!! icon_biggrin.gif

Edited by Stolet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Administrator

http://apod.nasa.gov/apod/

 

Sometimes a morning sky can be a combination of serene and surreal. Such a sky perhaps existed before sunrise this past Sunday as viewed from a snowy slope in eastern Switzerland. Quiet clouds blanket the above scene, lit from beneath by lights from the village of Trübbach. A snow covered mountain, Mittlerspitz, poses dramatically on the upper left, hovering over the small town of Balzers, Liechtenstein far below. Peaks from the Alps can be seen across the far right, just below the freshly rising Sun. Visible on the upper right are the crescent Moon and the bright planet Venus. Venus will remain in the morning sky all month, although it will likely not be found in such a photogenic setting.

 

moonvenus_kaplan_4255.jpg

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/233490/Otkriven-novi-solarni-sistem

 

113804_511883mainkepler11solsystemcomparefull-copy_origh.jpg?ver=1296812313.jpg

 

IZVEŠTAJ NAUČNIKA NASA

Otkriven novi solarni sistem!

 

Tanjug | 04. 02. 2011. - 10:38h | Foto: NASA | Komentara: 18

Astronomi su primetili novi solarni sistem sa relativno malim „vazdušastim“ planetama koje gravitiraju veoma blizu svog „Sunca“.Novootkriveni sistem ima šest planeta i nazvan je "Kepler-11".

 

 

Planete koje gravitiraju veoma blizu svog Sunca

„Jedna od zapanjujućih stvari je koliko su orbite planeta blizu jedna drugoj“, piše u izveštaju naučnika NASA, a prenosi Dojče vele. Zvezda oko koje gravitiraju je veoma nalik Suncu, a čak pet planeta se nalazi na maloj udaljenosti koja je ekvivalentna razdaljini Merkura i Venere, prve dve planete Sunčevog sistema. „Orbite planeta su mnogo gušće od bilo kog nama poznatog sistema, uključujući i naš“, kaže Džek Lisur iz istraživačkog centra NASA.

 

Novootkrivene planete su veće i „rastresitije“ od čvrstih planeta koje su blizu Sunca - Merkura, Venere, Zemlje i Marsa.Ipak, one su mnogo manje od svih do sada otkrivenih planeta van Sunčevog sistema. „Jasno je da planete u 'Kepleru-11' mnogo više podsećaju na Neptun nego na Zemlju“, kaže Džonatan Fortni sa Kalifornijskog univerziteta.

 

Poređenje Keplera-11 i našeg solarnog sistema

 

Naučnici su do sada otkrili više od 500 egzoplaneta - planeta van Sunčevog sistema.Većina je gigantska jer su toliko udaljene da su samo one najveće vidljive. Satelit Kepler lansiran je 2009. godine kako bi merio jačinu svetlosti 150.000 zvezda u sazveždjima Signus i Lira. Istraživači se nadaju da će otkriti zemljolike planete na kojima je dovoljno toplo za postojanje tečne vode, ali ne previše vrelo za postojanje života.

 

„Za godinu dana smo pronašli 1.200 nebeskih tela na kojima možda ima života - to je više nego što su do sada pronašli svi ljudi u istoriji. Doduše, tek treba da bude potvrdjeno da su ova nebeska tela planete, ali ubedjen sam da će se to desiti narednih meseci“, rekao je istraživač Vilijam Borucki.

 

Nijedan teleskop koji je sagradio čovek, prenosi Dojče vele, nije u stanju da direktno snimi neku od egzoplaneta, njihov sastav i eventualne uslove za život. Teleskopi poput Keplera zapravo hvataju svetlost zvezda, a blaga zatamnjenja te svetlosti predstavljaju planete koje orbitiraju oko date zvezde. Na osnovu tih zatamnjenja, naučnici mere veličinu i brzinu neke planete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ide na History emisija Universe - Living In Space pivopije.gif

 

EDIT: Što se novih planetarnih sistema tiče, otkrića mnogo obećavaju, Kepler jako dobro radi svoj posao. Od 1200 planeta koje su analizirali, 50 se nalazi u zoni u kojoj bi moglo biti života, tj. nisu ni pretople ni prehladne. Blic je pogrešio btw - od 1200 obrađenih 50 možda podržava život. E to je jedna od stvari koja me nervira kod medija - za naučne vesti ne kontaktiraju nikoga ko sa tim ima veze.

 

RTS skoro UVEK greši u vestima vezanim za astronomiju. Pre nekog vremena su napisali da je otkrivena zvezda '260 puta veća od Sunca, što su naučnici smatrali nemogućim.' Prirodno, kada kažemo 'veće' mislimo na zapreminu, ili površinu ako je nešto 2D, a pošto je ovo zvezda, mislimo na zapreminu. I, pošto sam pročitao vest, pomislio sam da je napisana ogromna glupost, jer postoje zvezde koje imaju po 2000 puta veće prečnike od Sunca, pa tako i poluprečnike. Lepo ja njima napišem 'Antares je zvezda u sazvežđu Škorpija, ima 800 puta veći poluprečnik od Sunca. S obzirom na to da u formuli za izračunavanje zapremine lopte figuriše kub poluprečnika, dobija se da je zvezda Antares od Sunca VEĆA 800x800x800 puta. A 512 000 000 je mnogo više od 260 :)' Fora je bila u tome da zvezda o kojoj se u vesti govorilo 260 veće MASE od Sunca, ali eto, novinari pojma nemaju o astronomiji i savetovah im da se bar malo raspitaju pre no objave vesti kojima će se poznavaoci (btw ja sam hemičar, ne astronom) smejati, jer se stvarno brukaju što se nauke tiče.

Edited by Stolet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako im te vesti nisu bitne neka ih preskoče. Tako ih i savetujem. Ako si već nacionalna televizija treba da održavaš neku reputaciju tačnosti u izveštavanju. Nauka je toliko nisko pala u sistem važnosti vesti da je domaće medijske kuće stavljaju u neke 'zanimljivosti' umesto da imaju odeljak za naučne vesti koje rade u konsultaciji sa astronomima, fizičarima, hemičarima, ukratko ljudima koji se bave naukama o kojima se piše. To nije tako teško, evo ja bih sarađivao s njima besplatno. Michio Kaku opet na TV-u icon_biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nauka na B92 je otprilike najbolja među velikim kućama. Politika me užasno nervira sa njihovim stranama o nauci. Ostale retko pogledam. Ipak je tu uvek www.sciencedaily.com/ :D

Izašao je novi astronomski časopis astronomski magazin. Manje više isti kao i stara astronomija, ali sad mogu da kažem da sam počeo od 1. broja :haha:

Najvažnije pravilo što se teleskopa (a i raznih drugih stvari) tiče je: "Najbolji teleskop je onaj koji koristiš!" Ja sam pre skoro 2 godine uzeo dvogled znajući da neću imati mnogo vremena da gledam u nebesa, i samo sam ga 3-4 puta koristio. E sada konačno imam vremena, ali mi se ne sviđa temperatura tokom noći :haha:. A šteta jer je zimsko nebo mnogo lepše, bar meni

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eto koliko se moze uraditi kada se novci ulazu na prave stvari a ne na oruzje i ostale bullshitove.

 

Evo dokumentarca iz 2010. godine,pojavljuje se i moj favorit kaku.Ispada da ima vise teorija koje govore da big bang uopste nije bio pocetak univerzuma vec da je samo jedna epizoda u istoriji univerzuma koja je nama nepojmljiva.Morate priznati da je nelogicno da je tokom velikog praska iz nicega nastalo nesto,vec da je to samo jedan vazan dogadjaja.

 

Sve vise naucnika naginje ka tome da big bang nije pocetak,a ovde ima vise teorija koje imaju svoje vidjenje stvari.

http://www.youtube.com/watch?v=D-4PCKRwmZ0

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neka teoretišu dok još mogu :D A moći će još dugo dugo, izgleda da je nemoguće (bar sa današnjom fizikom) videti vreme pre Velikog praska. Ali dobro, na početku rekoše da je granica 300 000 godina posle praska, a onda su snimili izgled svemira tih 300 000 godina posle i na osnovu toga otkrili npr. da materija nije ravnomerno raspoređena bila tad (kao što nije ni sad) pa su u tome videli začetke galaksija i jata galaksija i praznina između njih. Bilo bi vrlo zanimljivo kad bi bio otkriven način da se nekako vidi iza Velikog praska, ko zna šta bi takvo otkriće donelo nauci icon_confused.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo dokumentarca iz 2010. godine,pojavljuje se i moj favorit kaku.Ispada da ima vise teorija koje govore da big bang uopste nije bio pocetak univerzuma vec da je samo jedna epizoda u istoriji univerzuma koja je nama nepojmljiva.Morate priznati da je nelogicno da je tokom velikog praska iz nicega nastalo nesto,vec da je to samo jedan vazan dogadjaja.

 

Sve vise naucnika naginje ka tome da big bang nije pocetak,a ovde ima vise teorija koje imaju svoje vidjenje stvari.

http://www.youtube.com/watch?v=D-4PCKRwmZ0

 

Konacno pocinju da razmisljaju. :) Nema pocetka niti kraja, vec samo vecnih ciklusa stvaranja i unistenja. Lepo je to opisano Braminim dahom jos pre vise hiljada godina u Indiji, npr. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...