Jump to content

Svemir


hypnos

Recommended Posts

Dobro zbori covek.Malo je previse palamudjenje da li je bilo na MArsu inteligentnog zivota,ali kod nas ce za nekoliko stotina godina biti cela planeta pcoiscnea ako se nastavi za kapitalizmom

 

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/243277/Caves-optuzuje-kapitalizam-za-nestanak-zivota-na-Marsu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo još da analiziraju te podatke i dobiće pouzdanije procene, ovo nije posebno pouzdano. Našli su samo 4 sigurne do sada. Nije mi samo jasno da li su te planete na odgovarajućim udaljenostima od svojih zvezda da bi mogle imati vodu u tečnom obliku, nije navedeno u tekstu, ili sam ja prevideo :)

 

Zna li neko možda da li kod nas astronomi snimaju spektre svetlosti koja dolazi sa planeta iz Sunčevog sistema kako bi odredili hemijski sastav atmosfera planeta? icon_confused.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod nas u drzavi ili kod nas na planeti? :bigblue:

Na planeti, sigurno, ne bi inace imali nikakvu polaznu tacku za spektrometre kojima odredjuju atm. sastav exoplaneta. Sigurno bi prvo pogledali sta ima u blizini.

Kod nas u drzavi tesko, verovatno nisu dalje otisli od posmatranja Saturnovih prstenova i pokazivanja nocnog neba posetiocima opservatorija, uz odgovarajucu naknadu, razume se. :udri: A mozda i gresim.

 

Edit:

- Pored glavnog teleskopa, čije se podešavanje za rad očekuje ovih dana, u opservatoriji postoje već tri kamere koje danonoćno snimaju. Jedna od njih je snimila i meteorit, koji je pre nekoliko meseci preleteo ovaj kraj, o čemu je javnost već bila obaveštena. Druga kamera je okrenuta ka zvezdi severnjači i prati sva dešavanja. Pored toga, instalirali smo i automatsku meteorološku kameru koja takođe prati sve promene tokom 24 časa - ističe Knežević, naglašavajući da je u zgradu u kojoj je predviđeno održavanje seminara i naučnih skupova instaliran internet, tako da su uslovi za rad sada prilično dobri.

Snimili meteorit? Kakva desavanja?

Eto cime se oni hvale, i na sta se trose sredstva. Cak su i internet instalirali. :udri:

Edited by Doom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pošto sam jako zainteresovan za spektroskopiju, i ne samo zainteresovan već mi i idu te stvari :), razmatram mogućnost da možda master rad radim na temu spektroskopskog određivanja sastava atmosfere neke od gasovitih planeta Sunčevog sistema. Za to bi mi trebao neko s kim bih mogao zapravo snimiti nekakav IC spektar , UV spektar ili za kakav već postoji mogućnost snimanja (ako postoji ikakva mogućnost :D) koji bih tumačio i izvodio zaključke o sastavu. Verujem da bi to moglo da se odradi i kod nas, pa eto pitam ako neko slučajno ima informacije o mogućnostima naših opservatorija. Ne znam koliko se takve stvari kod nas rade, ali eto, jednog dana bih voleo da se bavim astrohemijom i tako spojim dve moje omiljene nauke, koje su skoro pa dijametralno suprotne, bar što se tiče veličina stvari koje su objekti istraživanja pivopije.gif Ali eto, ako ništa, ostaje mi seminarski koji radim ovog semestra, koji će sigurno biti na sličnu temu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretraživanje biblioteka i naučnih časopisa sam doktorirao već otprilike :D Našao sam dosta materijala, mahom elektronskog, mahom stranog, naše nisam posebno ni pretraživao, to ću sledeće nedelje verovatno pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rado bih ipak da imam udela u celom master radu, uključujući i merenja, pa i ako bi ona bila astronomska, zato bi bilo odlično kad bih mogao naći nekoga u Srbiji da to radi onako profesionalno, da ne uzimam neki već snimljen materijal :) To bi samo po sebi bilo problem jer bih spojio dve nauke i one bi bile dosta ravnopravne, pa ne znam ni da li bi prihvatili ovi na faksu da tako nešto radim i branim, ali se ipak nadam da ću dobiti na kreativnost u izboru teme neki poen za progledavanje kroz prste što se zaobilaženja čiste hemije tiče :D Padale su mi na pamet i egzibicije tipa analize zemljišta u blizini mesta koja su bila mete bombardovanja 1999. kako bi lepo dokazao prisustvo nekih sumnjivih produkata radioaktivnog raspada a samim tim i upotrebu prljavih bombi o kojoj se tako uopšte ne priča da je to prosto smešno no.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nista od muzeja astronomije ni ove godine u Opservatoriji u Zvezdari,saznah danas :( To jest za noc muzeja ce biti sipak.A planirano je jos prosle godine da bude.

 

Posmislih da ljudi sa dr,mr i ostalim titulama a pogotovu jer su astrofizicari da su slozniji,ali jok.Ista je to ljudska bagra

 

:violent:

 

Evo i Slike opservatorije dok nije bilo sume 1931-2. god.Mozete misliti kako bi bilo da se napravi planetarijum osposobi teleskop i omoguci da gledate zvezde sa onim mocnim teleskopima.Ipak su to profesoinalne alatke za razliku od one smejurije sto ima rudjer boskovoic na kalisu

 

ee3-suma.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemam ništa protiv noći muzeja, samo kad bi ljudi malo češće muzeje posećivali i van te večeri bilo bi lepo. Muzeji nam propadaju a ljude te stvari ni ne zanimaju, ta noć je postala kao nekakav simbol ironije, stotine hiljada ljudi na mestima na kojima inače nema ni žive duše, ljudi koji onda pričaju kako 'niko ne posećuje muzeje, kako će od sad češće dolaziti', ali nekako ipak kad dođem u muzej savremene umetnosti, prirodnjački muzej, bilo koju galeriju, ne vidim baš te stotine hiljada ljudi, nego, onako, možda dvoje najviše :D Najsmešnije mi dođe kad me neko onda pita: 'Zašto ne ideš na noć muzeja? Znaš kakvih sve stvari tamo ima da se vidi? Muzeji su prelepi, nemaš pojma šta propuštaš' icon_smile.gif I to citiram poznanicu koju otprilike u životu jedino zanima kako joj stoji ona nova suknja koju je kupila icon_surprised.gif Najbolje bi bilo da 'kultura i tako to' ostanu nešto što nije baš za velike narodne mase, ali nažalost bez posete nema novca, a bez novca funkcionisanje nije zagarantovano. Slično je i sa naukom, meni lično odgovara što ljudi za nju nisu zainteresovani, samo su oni na gubitku, ali nažalost zbog toga ne postoji svest o tome kako država apsolutno ne ulaže u nauku, niti obrazovanje. Povrh sve te nezainteresovanosti države, neki imaju obraza da se bune što mladi naučnici odlaze iz zemlje, a ministar je izjavio da oni 'prethodnih NEDELJA' rade na problemu odlaska mozgova iz Srbije no.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mrzi me i da diskutujem o tome,sve si reko :)

 

 

NEgo bre,slava nam je 12 aprila!

 

On 12th April 2011 it will be 50 years to the day since Yuri Gagarin climbed into his space ship and was launched into space. It took him just 108 minutes to orbit Earth and he returned as the World's very first space man.

 

To mark this historic flight we have teamed up with the astronauts on board the International Space Station to film a new view of what Yuri would have seen as he travelled around the planet.

 

Weaving these new views together with historic voice recordings from Yuri's flight and an original score by composer Philip Sheppard, we have created a spellbinding film to share with people around the World on this historic anniversary.

 

We have partnered with YouTube to host a special global premiere of the film on the 12th April.

http://www.youtube.com/watch?v=PFS9L2HwXHA&feature=relmfu

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...