Jump to content

Svemir


hypnos

Recommended Posts

Sto se tice boja galaxija, boje zavise od zvezda naravno.

A boja zvezda od njihove temperature. Iako dosta ljudi misli da što je zvezda vrelija da je i crvenija to nije tako. Najvrelije zvezde su zapravo plavi hiperdžinovi svetlo plave ili bele boje a ne crvene, žute ili narandžaste.

 

Rigel iz sazvežđa Orion je odličan primer:

 

http://www.gb.nrao.edu/~rmaddale/Education/OrionTourCenter/rigel.html

 

Kad smo već kod zvezda, ove dve slike ne prestaju da me fasciniraju od kad sam ih prvi put video:

 

Sunce - Zemlja (i Jupiter u pozadini)

 

Sonne_Jupiter_Erde_cel.jpg

 

Sunce - VY Canis Majoris (najveća otkrivena zvezda)

 

Vy-canis-majoris.jpg

 

Osećam se pomalo depresivno.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Јесте нам све мање посебно, јер се у основи велика већина ствари зна. Док, како се откривају нове галаксије, сазвежђа и остале ствари, имамо прилику да видимо неке појаве које у нашој галаксији не постоје.

 

 

Osećam se pomalo depresivno.

 

Ја се осећам помало сјебано. :uhoh:

Edited by Јарослав

Share this post


Link to post
Share on other sites

Зашто људи увек мере "посебност" по величини и зашто је све што је велико важно, а све што је мало неважно?

Зашто наше Сунце није посебно?

Мислим, да не набрајам, све су то неки површни погледи људи, иако је фасцинантно, али фасцинантно, видети тако огромне звезде и схватити колико сте ви мали али када причамо о посебности, ту је друга прича. Друго значење има та реч од, на пример, феноменално, задивљујуће, страхопоштовање итд...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не, не, нисам на то мислио. Наравно да величина није битна кад је у питању то да ли је нешто посебно. Мислио сам на то да се у нашој галаксији мање-више све зна, док у неким удаљенијим деловима Свемира има ствари којих код нас нема (сад се понављам), и апсолутно је небитно да ли су велике или мале. Већ је поента у томе да их ми нисмо видели.

 

Ок, што се тиче Canis Majorisa, она је фасцинантна због своје величине.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Хехе Јаре, разумех на шта сте мислили али погрешно коришћење речи може збунити некога а управо си погодио поенту - људима је увек туђе драже.

Зашто се човек не диви лишћу, камену, маслачку него само непознатим и стварима ван његовог домашаја. Јесте, разумем, то је у људској природи да тежи ка нечим ннемогућим тј. да увек ка нечим тежи али зашто се не би дивили оним чиме располажемо и што нам је испред носа, свакодневнице, а нико не примећује.

Да не буде погрешно схваћено, разумели смо се ми Јарославе, него ово причам уопштено, није везано за тебе хехе...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Хехе, опуштено. ;)

 

Пази, што се мене тиче, дај ми три различите биљке и микроскоп и могу по цео дан да посматрам то, и да ми буде суперекстракул занимљиво. :bigblue:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Хаха, јој, мислим да онда не бих имао живот хаха, но да не одемо у биологију, ипак је овде астрономија заступљена.

 

Носиш улицом микроскоп...

 

92a1a3ff052f22d2ca6a83257af6c3af.jpg

Edited by Aces High

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stolet, Aces High, Jaroslav

 

Posebnost je, naravno, relativan pojam. Kao nr. lepota. Za nas zemljane Sunce će uvek biti posebno (iz mnogo razloga, da sad ne nabrajam) bez obzira na veličinu, masu, zapreminu ili iluminoznost ali posmatrano objektivno i sa šireg aspekta, nema tu zapravo ništa posebno.

 

Мислио сам на то да се у нашој галаксији мање-више све зна

Inače, gorepomenuti hiperdžin se nalazi u našoj galaksiji i pored toga što imamo gomilu tehničkih podataka o njemu mi ga zapravo ne poznajemo. A kad se zna da u vidljivom delu Kosmosa postoji barem sto milijardi galaksija, u svakoj od njih barem sto milijardi zvezda oko kojih kruži ko zna koliko, ko zna kakvih i ko zna kolikih planeta onda ne možeš da se ne zapitaš: Šta mi zapravo znamo?

 

Kao kad bi pustio po pola sekunde od svake pesme na nekom albumu i onda rekao: "Da, ja znam taj album".

 

Nego, evo još jedno simpatično poređenje našeg nepojmljivo velikog Sunca i njegovog visočanstva VY C.M.

 

1262048801863.jpg

 

Sun. I am disappoint.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam kod svog posta mislio baš obrnuto od onoga što Aces High zamera posle :) Poenta je da su ljudi oduvek mislili da je Zemlja nešto jedinstveno (naravno, svaka planeta je jedinstvena, ali znate na šta mislim), prvo su mislili da je ona sve što postoji. Kada su sagledali malo šire, mislili su da je jedina planeta. Kada su otkrili nove planete, mislili su da jedino na Zemlji ima života, i tako :) Slična je stvar sa Suncem, prvo je bilo jedno i neponovljivo. Kada je otkriveno da je ono zvezda kao i ostale zvezde, ljudi su nekako priželjkivali da ono bude superlativ u mnogim fizičkim kategorijama, ali ono to nije. Ali, na kraju krajeva, sve je to jedan skoro pa religijski pogled na situaciju, kada bi bilo manje takvog razmišljanja verujem da bi bilo manje i prepucavanja na temu astronomije. Ne mislim konkretno na temu veličine niti bilo čega određenog, ali željama i ubeđenjima nema mesta u astronomiji, kao ni u ostalim naukama.

 

Nego, ja ću biti još skromniji, kao budući hemičar, dajte mi gomilu praha različitih boja i ja ću se zanimati time celo popodne određujući koja jedinjenja sadrži :)

 

Ne bih rekao da ovo ima veze sa 'tuđim slađim', jeste to jedan stav koji je u našem regionu prisutan u mnogim sferama života, ali fina je ovo tema, recimo da diskutuju uglavnom ljudi koje takve stvari ne zanimaju. Iskreno, mislim da u životu nisam upoznao nikoga koga zanima astronomija a da je neki čovek koji zavidi drugima na većim prihodima, kolima, kućama, planetama, zvezdama :haha: Ljudi su to koji uglavnom imaju sposobnost da razmišljaju veoma slobodno, koji su većinom racionalni, ali imaju maštu za velike stvari. Kad smo kod VY Canis Majoris, njen poluprečnik je 8.4 do 9.8 astronomskih jedinica, znači skoro 10 puta veći poluprečnik od udaljenosti Zemlje od Sunca, tj. 1800 do 2100 poluprečnika Sunca. Ta zvezda je, dakle, zapreminski, 18003 do 21003 puta veća od Sunca, tj. od 5 832 000 000 do 9 261 000 000 puta veća od Sunca :haha: Mislim da su crveni džinovi prilično 'retke' (u pogledu gustine) zvezde, pa ova zvezda sigurno nije TOLIKO veće mase od Sunca, možda 200-300 puta veće mase npr.

 

ALI, bez obzira na sve to, nije nemoguće da je naša planeta iz nekog razloga velika i da u budućnosti civilizacija koja je na njoj ponikla uradi velike stvari. Proučavajući nauku primeti čovek kako su male stvari jako često menjale tok istorije i ljudskog razvoja, pa i razvoja života. Koliko su samo prvi molekuli vode značili za univerzum, ili npr. koliko su fotoni postali bitni za čovečanstvo, ili koliko će možda sad one strune o kojima se mnogo teoretiše, koje navodno imaju masu od nekih 10-35 kg, značiti ako teorija ikada bude potvrđena :)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Мислим да је погрешно протумачено "туђе слађе". Хтео сам рећи кроз метафору да су људске очи увек гладне по питању хтења и неимања. Хајде, иако ме Столет мало, али мало, напада у свом посту, мислим не провокативни напад, нећу улазити у ширину и објашњавати људске погледе јер је ово тема свемир, па да не буде да сам ја један од оних којег свемир уопште не занима и долази само да зановета. Иначе, редовно пратим тему, само не дискутујем али данас сам морао да се убацим и извините на томе, мало сам скренуо са астрономије...

Само ви наставите а о томе можемо негде другде...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gde te bre napadam :haha: Ako je tako ispalo, nisam imao nameru :)

 

EDIT: Nije nas nešto mnogo ovde, možda 10-ak ljudi postuje ovde odavno, evo i Kendall se kao novi član pridružio, čisto da napomenem da ovde postuje otprilike društvo za koje imam samo reči hvale i ništa drugo :pivopije: Da nije tako, ne bih se baš toliko zadržavao na ovoj temi :)

Edited by Stolet

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=1WvuJwMFPz4

 

Да не будем само критичар, ево прелепог видео снимка тј. сцене из филма "Tree Of Life" која је доиста фасцинирајућа.

Тачно Столет, баш је облачно овде у Новом Саду, чак ни Месец не могу видети, а претходна два дана је баш блиставо рефлектовао светлост Сунца.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Naravno, ne mora da znaci da ga nece biti, jer se galaxije medjusobno sudaraju, i stvaraju hladni gas. Pa i nasa galaxija, Mlecni put je u trenutnom sudaru sa jednom galaxijom(ne znam tacno kojom).

 

Sa Andromedom cini mi se

 

A sto se velicine tice, procitah negde da u svemiru ima vise galaksija nego zrna peska na Zemlji

Share this post


Link to post
Share on other sites

I opet oblačno, a ni Mesec ne pomaže baš. Ništa, Kvadrantidi početkom januara su sledeća prilika, mada će Mesec opet biti skoro pun :no:

 

EDIT: Ali, 2012. obećava, Mesec neće smetati niti jednoj značajnijoj kiši. Biće problem samo za par manjih kiša (Akvaride i Kaprikornide). Evo je 'prognoza' za 2012. godinu :pivopije:

 

http://www.theskyscrapers.org/meteors/index.php/year/2012

Edited by Stolet
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lutao sam po forumu nesto pre neki dan i nabasao na ovu temu i iscitao sam je od pocetka do kraja. Samo zelim da se zahvalim ljudima aktivnim na ovom topicu zato sto sam mnogo novih stvari nasao i inspirisalo me je da nastavim i sam malo da citam o nekim stvarima za koje sam cuo ovde.

 

Ziveli! :pivopije:

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je zaista pala iz svemira kako je onda prošla kroz zemljinu atmosferu i preživela tj. nije sagorela? Ili, kako je pala sa tolike visine a ostala u jednom komadu ako je već sastavljena od dva dela?

 

U svakom slučaju, vest me podsetila me na ovo:

 

http://www.youtube.com/watch?v=BtWzmdk5Fo0

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...