Jump to content

Drugi svetski rat na našim prostorima


Теша Тешановић

Recommended Posts

I jednom za svagda da objasnim neupucenima da Jugoslovija nije bila vestacka tvorevina

Da ste mi zivi i zdravi mi smo je napravili,kumovali a i rasturili je ;)

Rekao sam par strana pre da Kraljevina SHS i kasnije Jugolsavija nikada nije bila blize od velikosrpske ideje

Stvorena je drzava koja je obuhvatala dobar deo Balkana i u kome su Srbi de facto imali odlucujuci uticaj a i vladajuca dinastija je bila Karadjordjevica kao sto je i oslobodilacka vojska iz prvog svetskog koja je cinila gro vojnog oslonca te drzave bila vecinom srpska ;)

Ja ne znam da li ste vi svesni koliko je kralj Aleksandar bio sklon autoritetu/despotizmu(nista neobicno covek je bio ceo svoj zivot vojnik)i da je upravo on hteo da zavede u ovoj ili onoj formi srpsku dominaciju i gospodstvo u svojoj novoj drzavi

I ne samo da nije bilo dovoljno da u tu drzavu udju samo prostori naseljeni pretezno Srbima nego dajder i Sloveniju i Hrvatsku,daj i Makedoniju samo da se gospodari sto vise

I videli smo kako je to proslo,a opet nesrecom po nas ni Tito i partija nisu nista naucili iz tog 30-godisnjeg iskustva-mislili su dacemo im novi poredak,socijalizam i federaciju pa ce se ispraviti sve pogreske kraljevskog rezima a izgubili su iz vida da je 30 godina natezanja i previranja u prethnodnoj toj drzavi i srpskog diktata ucinilo svoje-antagonizmi su bili stvoreni i raspireni,a u toku rata je to dobilo svoju pravu formu

Dakle pokazalo se da jugoslovenska ideja ovde nije ostvariva

Ta ideja je kao sto sam rekao dosta starija-nastala je vec za vreme prvog srpskog ustanka,pa Ljudevit Gaj(gle ti to-covek je Hrvat :)),pa ustanak u Grckoj i ideje heterija o ujedinjenjenu svih pravoslavnih naroda Balkana,pa Knez Mihajlo i ideja balkanskog saveza i tako ;)

Ma sve je to zapad smuckao :) a ljudi ne zele da skapiraju da sve mi to sami izabrali i da nas niko nije terao ;)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Брате Калифе расписа се ти...

Пар ствари које не прихватам:

1. југословени нација тешко, питање да ли је то и народ уопште, сувише вештачки створен ''народ'' (не знам коју бих реч користио па рекох народ, мада као што сам већ напоменуо и у то сумљам)

2. Било је Срба који су мрзели тита! Нека је вечна слава Николи Каваји!

3. Помињеш такође Србе, хрвате, словенце, црногорце...Сви су се тада изјашњавали као југословени, чак и Ђенерал Ратко Младић то признаје да је урадио. Ретко ко је смео да каже ЈАВНО да је Србин. А ови подебљани црногорци никад као нација и нису постојали, као народ под тим именом такође дискутабилно. Знало се то су Срби из Црне горе! Е сад што они измишљају своје наке приче је друга ствар

 

И у вези тог мог поста где помињем голи оток, у контексту тита, нико није прокоментарисао остале 2 ствари: његову борбу против Срба у првом светском, и пребацивање наших постројења у хрватску и словенију, због чега смо ту где јесмо, а ове 2 државе толико испред нас, нажалост

 

Дивљи тигар, у вези јеу САРАДЊА ДА, УЛАЗАК НЕ, мада боље да постоји тема и о јеу, па да тамо дајемо аргументе, мада пошто се она више неће ширити и није неопходно

 

Јакуза, из сфрј прво излази словенија, па бих ја њих оптужио за распад, иако може бити да је ту неко од наших сјебао ствар па они због тога отишли

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle Yakuza ili Dead man mi šalju quote da je German Empire forged 1871.

 

Lepo je što misliš na mene al nisam ništa pisao na ovoj temi ^_^

 

Samo čitam...

 

 

Nego, vidim da se već ne priča o temi:

 

Šta bi sa onom tužbom za "Oluju"? Znam da je bilo nešto. Ne pratim vesti često, nemam tv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Srbi bi trebali da wtfpwn-uju sve oko sebe, ali steta prava..... mi smo okruzeni kromanjoncima koji nas zele mutirati u neandertalce, bitka za buducnos' je pocela sa novim serijalom o Seri Koner, ba...

Kejos je svugde oko nas, darknes iz insajd ov mi, nikuD pobjeC BA! :ph34r:

 

I iz pepela ratova i promIJena, dize se cetvrti rajh na teritoriji Srbije na celu sa djeneralom Vukom 'Sarumanom' Draskovicem, i pokoravaju CIO SVIJET BA!! :rockdevil: Mi smo voriorzi ov d vorlda! :rockdevil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I iz pepela ratova i promIJena, dize se cetvrti rajh na teritoriji Srbije na celu sa djeneralom Vukom 'Sarumanom' Draskovicem, i pokoravaju CIO SVIJET BA!! :rockdevil: Mi smo voriorzi ov d vorlda! :rockdevil:

 

I Vuk sada promenio pricu . Kaze covek da je Kosovo izgubljeno i da idemo u evropu . Jebem ti ja Cedomira Jovanovica kada je i Vuka navukao na drogu . Samo me zanima kako ce se sada ovde pojaviti :

 

ravnagora_2006.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeb'ga, Jevropa nije sto je bila... Srbija je mocna zemlja, sa poljoprivredom i agrokulturom u buducnos' i progresiju! Putem Agro Mjetal pokreta, samo da imamo sta saviti, i bicemo svi srecni ljudi sa lopatama i rakijama, na crkvenoj slavi! :rockdevil:

 

*The Crkvena Slava - iz pepela WW2*

 

Muzika: Six Feet Under, Sneki i Rade Jorovic.

Specijalni gosti (iznenadzenja?): Miroslav Ilic, Karamela i Garavi Sokak.

Jelo: Prasetina sa *generickom* salatom, rakija i Jelen pivo, uz peceni krompir i pogacu... Dezert za sada nepoznat!

Predsedavajuci: Pop Mile Truba i Pantera Ojdanic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne postoji ličnost na političkom prostoru Srbije koja je nedosledniju politiku vodila od Vuka Draškovića.

Bolje da je stao kod pisanja Noža i da se nije petljao u politiku.

 

Naravno...

Pa ucenjen je haskim sudom, mislim, i slepci vide da jedino njega hag ne trazi, a zna se ko je organizovao gardu i slao na ratiste...ko to ne vidi,taj je stvarno slepac...ali danas je moderno biti slepac...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Jugoslavija po Svetislavu Basari

 

“Spletovi igara naroda i narodnosti pažljivijim posmatračima opasno su (i ranije) ukazivali tendenciju preobražaja u dance macabre, što se na kraju i dogodilo. Tako reći prekonoć, ne izlazeći iz kola, brat je sabratu zabio nož u srce i nastavio da igra po njegovom lešu… Spomenike su dobili šegrti i kalfe, krojači i bravari; uskoro ce ih imati znamenite kurve, legendarni pijanci i uspešni narko-dileri…. Erazmo moze da odahne u svom grobu: ludost je definitivno ustoličena, legalizovana i deifikovana.... Jugoslavija je završila kao jedan od najvećih trijumfa podlosti,

osrednjosti, svireposti i imbecilnosti u pisanoj istoriji sveta.''

 

 

Je li se tako dogodilo? Prvo bravari, onda narko-dileri.... Dvije strane iste medalje. I stvorile Dersua, mladog slabog srpskog čovjeka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Je li se tako dogodilo? Prvo bravari, onda narko-dileri.... Dvije strane iste medalje. I stvorile Dersua, mladog slabog srpskog čovjeka...

 

Ne nego se dogodilo onako kako sam rekao gore

Sva sreca pa se neko potrudio makar da procita a pominje tamo neko slepilo :mhihi:

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Yakuza, smiri doživljaj.... nisam ni čitao tvoj post.

-------------------

 

Napoleonova Francuska je prekinula pat poziciju i stvorila Ilirsku provinciju. Francuzi su pretpostavili da su razlike među Južnim Slovenima irelevantne, i u školski sistem su uveli jednu verziju štokavskog dijalekta koja će postati srpsko-hrvatski. Time su Francuzi donijeli shvatanje da Srbi i Hrvati govore isti jezik. I Ilirski pokret, na čelu sa Ljudevitom Gajom, naglasiće jezičko porijeklo na račun istorijskih uslova i proglasiće sve etničke skupine za južnoslovenske "podgrupe".

 

Jedan narod treba da ima i jedan, zajednički jezik, samim tim, najjasniji manifest pokreta bio je kratki rječnik, mješavina različitih dijalekata, ali potpuno suprotna zapadno-srpskom dijalektu iz Hercegovine, koju je Vuk Karadžić kodifikovao u moderni srpski jezik.

 

Većina ljudi se priključila Ilirskom pokretu zbog straha od imperijalističkih pretenzija Mađarske, a ne zbog jugoslovenske ideje. Pokret nije naišao na podršku iz Slovenije i Bosne, kao i Srba iz Vojvodine i Banske Hrvatske. Ljudevit Gaj, plemići poput Draškovića i ban Jelačić nisu mogli da se slože koji bi oblik novi južnoslovenski entitet trebao da ima i kakvi treba da budu odnosi sa tada vec autonomnom Srbijom. Pokret je propao 1848.

 

Josip Juraj Štrosmajer i Franjo Rački, katolički sveštenici osnovali su Jugoslavensku akademiju znanosti i umjetnosti u Zagrebu 1866. Po njima, zajedničko školstvo i lingvistička unifikacija su sredstva kojim ce se stvoriti jedinstveni južnoslovenski entitet. Ali od Srba su tražili da prihvate lojalnost Rimu.

 

Prije osnivanja JAZU-a, Štrosmajer je tražio od Beča autonomiju za Hrvatsku, a Jugoslavija mu je, kao i Garašaninu, bila plan B. Takođe mu je sopstveni narod bio na prvom mjestu, i njegov predlog je bila konfederacija slična Austro-Ugarskoj, koju je Garašanin odbio, jer bi Hrvatskoj pripala Vojna Krajina, Slavonija i Vojvodina, a Srbiji čitava Bosna i Hercegovina. Ovo je i prvi sukob izmedju srpskih i hrvatskih uslova za zajednicku drzavu.

 

Onda se već otkriva pravo hrvatsko lice... Veći hrvatski nacionalisti bili su Eugen Kvaternik i Ante Starčević. Oni su 1861. osnovali Stranku prava (koja ce doživjeti svoje povampirenje u Tuđmanovoj Hrvatskoj). Kvaternik je umro mlad,a Starčević je sve do 1896. udarao antisrpski pečat na hrvatsku nacionalnu ideju. Po njemu, sve do Drine postoje samo Hrvati tri vjere, čak i Slovenci su "planinski Hrvati". Cilj je oslobođenje od austrijskog režima i organsko ujedinjenje hrvatskog naroda.

 

Treba pomenuti i Svetozara Markovića, za koga novo društvo ujedinjenih slobodnih ljudi Balkana stiče atribut humanosti riješenjem nacionalnog pitanja samo kroz federativno uređenje zasnovano na samoupravi. Izražava strah zbog totalitarnog duha Hrvatske i nekih naših književnika moskovske škole koji hoće "ceo svet da posrbe".Takodje napominje da oslobođenje treba da bude djelo svih naroda, a ne da Srbi krvare i za druge.

 

A kao što sam već podsjetio na opštoj temi, hrvatski nacionalizam je nastavio svoje putešestvije i u Kraljevini SHS i kasnije Jugoslaviji. Hrvati su bili Jugosloveni samo kad im je to bilo u interesu, nikad kada je to bilo u interesu Jugoslavije.

http://www.yumetal.net/forum/index.php?sho...t&p=1819078

http://www.yumetal.net/forum/index.php?sho...t&p=1819081

Share this post


Link to post
Share on other sites

To za Hrvate je dobrim delom tačno, ali valja se zapitati da li bi se Srbi drukčije ponašali prema Hrvatima i Jugoslaviji, da je kojim slučajem Hrvata bilo duplo više nego Srba, umesto što je bilo obrnuto. Izgleda da je u tome bio srž problema. Srbi su se lakše mogli identifikovati sa Jugoslavijom, iz prostor razloga što su bili većinski narod u njoj, dok su hrvatski političari sve vreme imali pokriće za manipulaciju nacionalnim osećanjima Hrvata u činjenici da su Hrvati u manjini i da su izloženim ovom ili onom (stvarnom ili navodnom) obliku ugnjetavanja. Sa Slovencima je bilo lakše. Iako ih je bilo još manje, oni nisu imali toliko izražen antisrpski kompleks, jer su živeli na kompaktnoj, etnički čistoj teritoriji, uz to i privredno najrazvijenijoj i najbogatijoj. Ali srpsko-hrvatski odnosi nikada nisu mogli da budu razrešeni - za to bi najpre bilo neophodno da se ustanove identiteti, da se odredi šta znači biti Srbin, a šta Hrvat, ko kojim jezikom govori, ko je odakle došao i kada - a to je nemoguće.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yakuza, smiri doživljaj.... nisam ni čitao tvoj post.

 

Vidis kako si lepo rekao-ne samo da ne citas moje postove vec ne citas nicije ;)

Ustvari probriras po postovima ono uglavnom irelevantno i navrces raspravu na skroz levu stranu verovatno da se dosaltatas do terena koji tebi odgovara

Zato je rasprava sa tobom otprilike kao mlacenje prazne slame

 

Nego da cujemo otkuda u nazivu prve Jugoslavije ono Hrvati

A care?

Priznat im je na taj nacin prakticno status naroda ali skapiraj za svagda jednom-u prvoj Jugoslaviji su uprkos svemu Srbi bili odlucujuci cinilac-nisu mogli biti nikako ugrozeni cak naprotiv

Inace Strosmajer je(izmedju ostalih)finansirao ustanak u Hercegovini iz 1875-mislim toliko o tome :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Inače, preci su mi učestvovali u tom ustanku, mislim toliko o tome.

 

 

 

Ustvari probriras po postovima ono uglavnom irelevantno

 

uglavnom počivaš na subjektno-centriranom umu, a ja na sasvim drugoj figuri mišljenja, koja teži regenerisanju ćudorednog totaliteta, ali ti naravno ne kapiraš ni šta ti pričam....

 

To što ti misliš da je irelevantno, ne znači da stvarno jeste irelevantno. Na kraju krajeva, od Hegela do Liotara svi taj subjektno-centrirani um smatraju bolesnim. Oni koji ga ne smatraju bolesnim su lihvari, fariseji i slične spodobe, a ti si naravno upao u njihovu priču.

 

Još mi sada nađe pominjati Štrosmajera, ko zna, možda je i tačno da je finansirao taj ustanak, ali je još istinitija njegova kasnije otkrivena prepiska, koju izgleda nisi imao priliku da upoznaš. Tu on sam piše zašto podržava ovo ili ono, a nikad nije zbog ''jugoslovenstva''.

 

 

 

 

 

Prince of čmarknes barem prihvata tu činjenicu, ali je dalje razvija u smislu da su Hrvati bili u manjini pa su morali da strepe pred Srbima. On zaboravlja: 1) viševjekovno pokatoličavanje, 2) činjenicu neiživljene državnosti kod Hrvata, preko 1000 godina, 3) njihovu frustraciju zbog toga što su Krajišnici oslobođeni poreza, a bili su pretežno Srbi. Prvi ustanak protiv oporezivanja podigli su protiv Austrije 1573. godine, a Krajišnici su bili oslobođeni poreza sve do 1881. godine. Fristrirajući period je 300 godina, a koliko to u socijalnoj psihologiji je potrebno za razvoj maltene patoloških socijalnih stanja? Drugim nacijama je trebalo i mnogo manje.

 

Ali srpsko-hrvatski odnosi nikada nisu mogli da budu razrešeni - za to bi najpre bilo neophodno da se ustanove identiteti, da se odredi šta znači biti Srbin, a šta Hrvat, ko kojim jezikom govori, ko je odakle došao i kada - a to je nemoguće.

 

i od tebe neka zanimljiva teza. A šta misliš o tezi da hrvatski jezik danas ne postoji? To jest, koliko kapiram, postoje dokazi da su izvorni Hrvati govorili samo kajkavskim dijalektom? To jest da je izvorni hrvatski jezik blizak češkom? Dakle, zna se odrediti šta je Srbin a šta Hrvat kad od toga pola Hrvata ne bi dobilo srčku.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

i od tebe neka zanimljiva teza. A šta misliš o tezi da hrvatski jezik danas ne postoji? To jest, koliko kapiram, postoje dokazi da su izvorni Hrvati govorili samo kajkavskim dijalektom? To jest da je izvorni hrvatski jezik blizak češkom? Dakle, zna se odrediti šta je Srbin a šta Hrvat kad od toga pola Hrvata ne bi dobilo srčku

 

kada bi odredjivali po toj logici ko je ko... 90% "velikih" srba i hrvata bi bili zapravo ljudi sa tako izmesanim nacionalnim indentitetom... zasto ljudi ovde ne mogu da se pomire sa cinjenicom da je nacionalnost ovde jako jako jako zajebana tema, i da vecina muda-jaja nacionalista ipak nisu tako veliki srbi/hrvati/(ubaci bilo koji narod sa balkana)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

to ćeš morati prvo da pitaš Hrvate a ne Srbe, koji su bili veći Jugosloveni od njih. Pa mi sami nazivali tako do 2003. godine!

 

Ja sam odavno rekao da je ovo granična zona, a da Hrvati, osim katoličanstva, nemaju ništa specifično u sopstvenoj kulturi, to jest ista im je mješavina Mletaka i AustroUgara.

 

S druge strane, srpska kultura ima duboku vezu sa staroslovenskom religijom, i kao takva ima svaku moguću prednost u jugoslovenskom identitetu, što su neki Hrvati i shvatali, npr skulptor Meštrović.

 

Ja im nisam kriv što su ih AustroUgari progutali pa su sad neiživljeni. Nema, katolička religija briše slovenstvo, nije fleksibilna, glokalna što bi se reklo, i progutala ih je. Nemaju nijednu specifičnost ti ljudi, mogu samo da ih žalim, a ne mrzim, ali kad zapucaju, neću valjda da im objašnjavam kako to nije lijepo.

 

 

I šta im ja sad tu mogu? Ništa. Jedino mogu da me stave na ignore kao Yakuza :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne vredi,ovaj ignore je beskoristan-dovoljno je da se uradi klik na tvoj skriveni post koji je moram reci tempting pa da odmah ugledam tvoje proseravanje

 

Inače, preci su mi učestvovali u tom ustanku, mislim toliko o tome.

 

A to treba da znaci da tvoje reci imaju vecu tezinu nego moje

Mora da su ti se preci licno dogovarali sa Strosmajerom oko fundiranja ustanka pa nam sada dajes informacije iz prve ruke :)

 

I šta im ja sad tu mogu? Ništa. Jedino mogu da me stave na ignore kao Yakuza

 

Ne ne prike tebe cekamo vec dva dana

Da nam objasnis ko su Albanci,kako to da se nemacka drzava posle ujedinjenja zvala Nemacko Carstvo a ne Prusko sto btw ti jedino tvrdis a svi drugi kazu suportno i otkuda ono Hrvati u nazivu prve Jugoslavije,a koliko smo videli mesas nemacke ratne planove iz prvog i drugog svetskog rata

Spisak tvog proseravanja je podugacak dok sa druge strane ja ne vidim da si uspeo da osporis ni jedan moj post,isto kao i Dersuov nego rasplinjujes pricu do maksimuma-dovoljno je bilo samo reci Alzas i Lorena i odmah se udarilo u skroz levi kontekst ko kojim jezikom prica u doticnim oblastima,etnicka slika i tome sl a Nemce je iskreno boleo kurac za sve to jer su to bile jedne od najbogatijih/najrazvijenijih oblasti tadasnje Francuske pa su ih zbog toga i pikali u francusko-pruskom ratu-ali sta mi znamo :)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

uglavnom počivaš na subjektno-centriranom umu, a ja na sasvim drugoj figuri mišljenja, koja teži regenerisanju ćudorednog totaliteta, ali ti naravno ne kapiraš ni šta ti pričam....

To što ti misliš da je irelevantno, ne znači da stvarno jeste irelevantno. Na kraju krajeva, od Hegela do Liotara svi taj subjektno-centrirani um smatraju bolesnim. Oni koji ga ne smatraju bolesnim su lihvari, fariseji i slične spodobe, a ti si naravno upao u njihovu priču.

 

:)

Cim vidim ovo fariseji i sl odmah mi je jasno na koju se ti literaturu pozivas-pored Deretica naravno ;)

Tipa spisi monaha Nikolaja o bar kodu i djavoljoj raboti :)

Jasta covek je strucnjak za istoriju medjunarodnih odnosa a dalje od svog sela i manastira nije video nista a tu je i alernativna istorija onog pacenika,Rus bese zaboravih kako se zove koji tvrdi da celim svetom vlada masonsko-pederski lobi :)

 

Naravno sve sto ja kazem je irelevantno-mislim da su i ljudi u srednjem veku razmisljali racionalnije Prometeja :)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
:)

Cim vidim ovo fariseji i sl odmah mi je jasno na koju se ti literaturu pozivas-pored Deretica naravno ;)

Tipa spisi monaha Nikolaja o bar kodu i djavoljoj raboti :)

 

Naravno sve sto ja kazem je irelevantno-mislim da su i ljudi u srednjem veku razmisljali racionalnije Prometeja :)

 

Actually

tipa Jurgen Habermas - Filozofski diskurs moderne

tipa Fridrih Niče, tipa Teodor Adorno, tipa Max Horkheimer - Dijalektika prosvjetiteljstva. Šta su ti ova palamuđenja trebala?

 

 

Jasta covek je strucnjak za istoriju medjunarodnih odnosa a dalje od svog sela i manastira nije video nista a tu je i alernativna istorija onog pacenika,Rus bese zaboravih kako se zove koji tvrdi da celim svetom vlada masonsko-pederski lobi :)

 

Actually, pokojni premijer Zoran Đinđić je preveo knjigu Rajharda Kozeleka - Kritika i kriza, o razvoju i dolasku na vlast masonskog pokreta, ma pominjem ovo na forumu jedno peti puta, ali ne može da škodi, očigledno...

 

A to treba da znaci da tvoje reci imaju vecu tezinu nego moje

Mora da su ti se preci licno dogovarali sa Strosmajerom oko fundiranja ustanka pa nam sada dajes informacije iz prve ruke

 

Vidim da ti znaš bolje od mene za šta su se MOJI preci borili :)

Ovo više ne spada ni u subjektno-centrirani um, već suštu glupost :)

 

I ne samo da su se borili, već spadaju u onu grupu koja je punih 20 godina spremala taj ustanak, znaš ono od harambaša i hajdučkih rastanaka i tako to, ne uči se to na filozofskom faksu....

 

 

Ne ne prike tebe cekamo vec dva dana

Da nam objasnis ko su Albanci,kako to da se nemacka drzava posle ujedinjenja zvala Nemacko Carstvo a ne Prusko sto btw ti jedino tvrdis a svi drugi kazu suportno i otkuda ono Hrvati u nazivu prve Jugoslavije,a koliko smo videli mesas nemacke ratne planove iz prvog i drugog svetskog rata

Spisak tvog proseravanja je podugacak dok sa druge strane ja ne vidim da si uspeo da osporis ni jedan moj post,isto kao i Dersuov nego rasplinjujes pricu do maksimuma-dovoljno je bilo samo reci Alzas i Lorena i odmah se udarilo u skroz levi kontekst ko kojim jezikom prica u doticnim oblastima,etnicka slika i tome sl a Nemce je iskreno boleo kurac za sve to jer su to bile jedne od najbogatijih/najrazvijenijih oblasti tadasnje Francuske pa su ih zbog toga i pikali u francusko-pruskom ratu-ali sta mi znamo

Prometheus Bound Posted Today, 16:55

 

Ja rasplinjujem priču a pitanje je bilo zašto je Hitler anektirao Šlesku oblast, Gdanjsk, Austriju...? Je li to bilo pitanje? Pa odgovor si dobio. Ko nakon toga rasplinjava zna se, sa pričom o Njemačkom carstvu, koji nije isto što i Deutschland, i naravno i dalje ne smiješ da prokomentarišeš Grosedutschland koncept.

 

Što se tiče Albanaca, tu ti naravno fali osnovnog antropološkog znanja, tako potrebnog ako želiš da objašnjavaš Balkan.

 

Imati čak elemente ilirske kulture ne čini te Ilirom. To je najslikovitije opisao npr Vito Nikolić, gdje prikazuje 4 crnogorska bratstva, koji su čitavu plemensku strukturu, običaje, čak i sama ognjišta ilirska potpuno preuzeli, a svi do reda su bili Srbi. Ili Andrić koji u Travničkoj hronici piše o slojevitim temeljima, kako ispod džamije nazireš temelje pravoslavne crkve, ispod nje slovenskog paganskog hrama, ispod toga rimski hram, a ispod njega hram boga Mitre, sve na istom mjestu i sve sa sličnom funkcijom. Stoga kad Albanci ili bilo ko drugi čak i praktikuje neke elemente ilirske kulture, u šta sumnjam, to znači goli kurac kad pričamo o albanskom porijeklu, jer onda bi, što bi Aca Seltik rek'o, i mi bili potomci Kelta, ipak je Ruma keltsko ime, kao i Rasim, Rodani, Ruso, Savo, Savda, Saridije, Sarmo, Satara... I šta to znači? Ništa.

 

Albanci nisu Iliri.

 

Takozvana dinarska haplogrupa I1b, rasprostranjenost

I1b_large_RG.jpg

 

Dakle? Ko su Iliri?

 

 

Mora da su ovi

http://answers.yahoo.com/question/index?qi...14013034AAR6XYl

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Actually

tipa Jurgen Habermas - Filozofski diskurs moderne

tipa Fridrih Niče, tipa Teodor Adorno, tipa Max Horkheimer - Dijalektika prosvjetiteljstva. Šta su ti ova palamuđenja trebala?

 

Ne,necemo tako

Koju si istorijsku literaturu procitao?

Wiki?Mikijev Zabavnik? :)

Koga boli kurac za Nicea kada pricamo o preklu Albanaca-mislim komedija

Daj da cujemo-jesi citao Oksfordsku Istoriju Rima i Grcke,jesi citao Sidni Peintera i njegovu istoriju srednjeg veka?

Istoriju Srba tom I i II koji su priredili Sima Cirkovic i pokojni Rade Mihaljcic?Jovanku Kalic?Dusanku Bojanic i turske kanune?

Jesi citao Ljusica i "Istoriju srpske drzavnosti" pa onda dela Slobodana Jovanovica?

Ovo je samo manji deo care onoga sto sam JA procitao dok vidim ti potezes dijalektiku prosvetiteljstva za pitanje porekla balkanskih naroda i drzava :)

 

Vidim da ti znaš bolje od mene za šta su se MOJI preci borili :)

Ovo više ne spada ni u subjektno-centrirani um, već suštu glupost :)

 

I ne samo da su se borili, već spadaju u onu grupu koja je punih 20 godina spremala taj ustanak, znaš ono od harambaša i hajdučkih rastanaka i tako to, ne uči se to na filozofskom faksu....

 

Jasta-bili su na prst u dupe sa Lukom Vukalovicem od starijeh dana :)

 

Ja rasplinjujem priču a pitanje je bilo zašto je Hitler anektirao Šlesku oblast, Gdanjsk, Austriju...?

 

Ne nego si rekao da je Hilter hteo da povrati teritorije koje su Nemci u prvom ratu izgubili sto nije tacno

Ne znam samo kako se to uklapa kod Austrije i Ceske :)

E vidis u drugom ratu je bila Hitlerova politka Lebensrauma-objedinjavnje Nemaca i sirenje "zivotnog prostora"

 

Albanci nisu Iliri.

 

A nisam ni rekao da jesu-vec da imaju ilirsku komponentu

Ali po tvojoj logici onda ni Rusi nisu Sloveni jer se se izmesali sa Varjazima izmedju ostalih-primera jos koliko hoces :)

Slobodno procitaj sta sam ranije napisao ;)

 

 

Imati čak elemente ilirske kulture ne čini te Ilirom. To je najslikovitije opisao npr Vito Nikolić, gdje prikazuje 4 crnogorska bratstva, koji su čitavu plemensku strukturu, običaje, čak i sama ognjišta ilirska potpuno preuzeli, a svi do reda su bili Srbi. Ili Andrić koji u Travničkoj hronici piše o slojevitim temeljima, kako ispod džamije nazireš temelje pravoslavne crkve, ispod nje slovenskog paganskog hrama, ispod toga rimski hram, a ispod njega hram boga Mitre, sve na istom mjestu i sve sa sličnom funkcijom. Stoga kad Albanci ili bilo ko drugi čak i praktikuje neke elemente ilirske kulture, u šta sumnjam, to znači goli kurac kad pričamo o albanskom porijeklu, jer onda bi, što bi Aca Seltik rek'o, i mi bili potomci Kelta, ipak je Ruma keltsko ime, kao i Rasim, Rodani, Ruso, Savo, Savda, Saridije, Sarmo, Satara... I šta to znači? Ništa.

 

Super-Ivo Andric u raspravi o antickoj istoriji Balkana :)

 

 

Dakle? Ko su Iliri?

 

Indoevropski narod koji se otprilike u isto vreme doselio na Balkan zajedno sa Tracanima i Grcima ;)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bošnjaci su izmišljeni tek devedesetih godina, od sedamdesetih su bili Muslimani, a pre toga ''nacionalno neopredeljeni muslimani''. Oni sebe svejedno nisu smatrali Srbima, nevezano za to da li su se opredeljivali kao narod ili kao verska zajednica.

 

mesa selimovic je sebe smatrao srbinom

Share this post


Link to post
Share on other sites

ПИСМО МЕШЕ СЕЛИМОВИЋА УПУЋЕНО 3. НОВЕМБРА 1976. ГОДИНЕ ОДЕЉЕЊУ ЈЕЗИКА И КЊИЖЕВНОСТИ СРПСКЕ АКАДЕМИЈЕ НАУКА И УМЕТНОСТИ

 

 

Још у вријеме када се почело јављати питање којој од југословенских литература припадају поједини писци српскохрватског језика, ја сам у више наврата покушавао да се одупрем сваком упрошћеном разврставању књижевних стваралаца према националном, републичком или чак покрајинском основу. Чинило ми се да су писци и њихова дјела незаштићено изложени ванкњижевним инсистирањима - свеједно да ли нас неко принудно издваја из једне, или накнадно премјешта у другу, територијалну књижевност. У једној прилици био сам принуђен и да лично, написмено, потврдим исправност поступка историчара књижевности који ме је уврстио у своју књигу о послијератној српској књижевности.

 

Било је то излишно, јер је 1972. године, у библиотеци "Српска књижевност у сто књига" изашао и мој роман Дервиш и смрт. У уређивачком одбору, који је вршио избор писаца за ту заједничку едицију најстаријих и најугледнијих издавача код нас, Матице српске и Српске књижевне задруге - налазиле су се и најпозваније личности да одређују не само естетску вриједност, већ и књижевну припадност једног писца. Био сам веома срећан што сам се, на тај начин, нашао на правом мјесту.

 

Како у нашим књижевним приликама нагло долази до нових момената и олаких одлука, а ја не мислим мијењати ни своја увјерења, ни стечено мјесто у књижевности којој припадам - може се догодити да ја, или моја породица, и даље будемо излагани непријатности нечијих упорности и неразумијевања. Да бих заштитио свој лични и књижевни интегритет, ја се обраћам Срској академији наука и уметности, чији сам редовни члан, с молбом да се у њој нађе и сачува ова моја писмена изјава.

 

Потичем из муслиманске породице, из Босне, а по националној припадности сам Србин. Припадам српској литератури, док књижевно стваралаштво у Босни и Херцеговини, коме такође припадам, сматрам само завичајним књижевним центром, а не посебном књижевношћу српско-хрватског језика. Једнако поштујем своје поријекло и своје опредељење, јер сам везан за све оно што је одредило моју личност и мој рад. Сваки покушај да се то раздваја, у било какве сврхе, сматрао бих злоупотребом свог основног права, загарантованог Уставом. Припадам, дакле, нацији и књижевности Вука, Матавуља, Стевана Сремца, Борисава Станковића, Петра Кочића, Ива Андрића, а своје најдубље сродство са њима немам потребе да доказујем. Знали су то, уосталом, они чланови Уређивачког одбора едиције "Српска књижевност у сто књига", који су такође чланови Српске академије наука и уметности, и са мном су заједно у Одељењу језика и књижевности: Младен Лесковац, Душан Матић, Војислав Ђурић, Бошко Петровић.

 

Није, зато, случајно што ово писмо упућујем Српској академији наука и уметности, са изричитим захтјевом да се оно сматра пуноважним аутобиографском податком.

 

НАПОМЕНА: Овај документ се налази у Историјској збирци Архива САНУ у Београду, под редним бројем 14441.

Edited by Ф1!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...