Jump to content

Poreklo Albanaca


Теша Тешановић

Recommended Posts

Guest Bata Životinja

super fora Yakuza, jest da ti je trebalo 20 minuta da je smisliš, ali šta ćeš, ne može svako da diplomira na vrijeme, neki su prosto glupi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa neki ovde za razliku od tebe imaju zivot :)

Jos mi covek i udara minutazu-doduse uposte ne sumnjam da je smisao tvog postojanja da isteras svoje na yumetal forumu s obzirom da si sinoc cucao ovde kao svraka do 4 sata(online status) cekajuci u to nema sumnje da ja nesto postujem-mukica nasa :)

Kao sto rekoh-smesno bi bilo da nije jadno :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Jao da, ja stalno zaboravljam da sam preživio gomilu spamera na ovom forumu, i da je svaki mislio da ovakvim postovima nešto postigne :)

 

Čudna ste vi sorta, nikad se ne mijenjate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

jadniče, opet izokrećeš moje riječi :)

 

pre-živjeti nema nikakve veze sa bliskim kontaktom sa smrću ili nekakvim napadom, to samo znači da spameri, budući sterilna bića, mogu da gule istu priču ovako nekoliko nedjelja, ali poslije toga se vidi kolike su jalove budale. Tako to ide kod spam sorte

Share this post


Link to post
Share on other sites

pre-živjeti nema nikakve veze sa bliskim kontaktom sa smrću ili nekakvim napadom, to samo znači da spameri, budući sterilna bića, mogu da gule istu priču ovako nekoliko nedjelja, ali poslije toga se vidi kolike su jalove budale. Tako to ide kod spam sorte

 

Volim ovako lepe projekcije :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

E,

Bejah u ovoj prA (Ur)albaniji. cenim da je chitva pricha o Arbanasima ili Albanoima teshka drkotina.

Radije chu se primim na prichu o Satem-Centrum jezicima nEgo o kavkaskom poreklu Arbanasa. Mozhda su neka meshavina sa Dardanci(te)ma(?), crnih li izvora!

Svejedno.

Elem,

Pricha o tome da su Schiptar-i s Kavkaza je preterano nepotvrdjena.

Stara koliko i ona o drugim poreklima.

Poslednji koji je pokushao da je izgura je bio Albanac u dijaspori iliti Italiji, k'o shto u nji'ovom sluchaju biva (ARABESH). Nazhalos' nenauchno../.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Bejah u ovoj prA (Ur)albaniji. cenim da je chitva pricha o Arbanasima ili Albanoima teshka drkotina.

 

bio si u njoj hiljadu godina kasnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bio si u njoj hiljadu godina kasnije.

narafski.

Al' ta pricha me intrigirala odavno jer mi se chinilo da ima osnova. Barem antropoloshki - iz onog shto sam video u ovom transkakvkaskom regionu, jel'te. Nazhalost jedini izvor mi bejashe net (nemam nikakvih ozbiljnijih studija na tu temu a i tamo se od autoritativnijih vrte 3 ili chetiri knjige. Wilkes o Ilirima, ona grupa autora o albanskim identittetima i onaj esejchich Antonije Zheljazkove). Za studije Sovjetske akademije nauka morash da imash otvoren account. Ili chlanstvo u nekoj ozbiljnijoj biblioteci.

 

Uglavnom, glede autoritativnosti najozbiljnijim mi se uchinio onaj Noel Malcolm bez obzira na njegovu vrlo-nesrpsku opredeljenost u novijoj istoriji (ako je u pitanju isti lik a cenim da jeste). On vrlo lepo disecira i rastura dimenzije albanskih mitova o sebi samima a Bogami i prati genezu shto teorije o Ilirskom poreklu a shto i o ovim drugim koje su se pararlelno razvijale i kazhe da su ostale oborene josh u devetnaestom veku. Posledji koji je gurao kavkasko poreklo Albanaca bejashe grchki student koji je radio doktorat na nekom nemachkom univerzitetu potkraj osamnaestog veka, a posle njega gore-pomenti Albanac iz dijaspore tj. Italijan. Medjutim pokazashe se nenauchnim. God bless istorijsku lingvistiku, valjda.

 

 

Na kraju, u nedostatku ozbiljnije literature ja ostajem sa pretpostavkom da je slichnost jedino usled slichnosti terena i dugogodishnje izolacije.

i tako.

Edited by matatrtaDgrejt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Siguran sam da Albanci iz Albanije imaju nekakvu univerzitetsku literaturu po tom pitanju. Treba njih pitati. Ali tesko je nama biti nepristrasan. Mozda i njima. Kad bi pricali pingvina, a pingvini da prepricaju nama, mozda bi se nekako i ispostovali. Vezuju nas uzajamno dugorocne uspomene, i njima i nama su cesto lose. Naprimer druga Kosovska bitka (1448.).

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad fora je u tome shto vechina njihove literature o tome dolazi od jednog il' dvojice ex-patriat a koji su o tome pisali u Amerigi u vreme radjanja Albanske nacije tj. tamo negde vreme Prizrenske lige i chega vech sve ne. A ta literatura je vrlo natovarena osechajem junashtva tipa "mi 'ochemo da raskinemo svaku vezu s Turcima, jer nam Srbi i Grci dishu za vratom kako bi da zavrshe sa zapochetim poslom proterivanja Turskih elemenata, te bi se radije deklarisali kao bilo shta drugo, npr. Iliri"...

 

Ne znam. U krajnjem, obe priche imaju osnova (jedna vishe druga manje), ali su za trenutno geopolitichko stanje, cenim, vrlo malo relevantne.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, treba i to saslusati, malo li mi imamo takvih prica. Ako tebi neko dise za vrat, zasto je onda tako tesko shvatiti da mozda ni ti njemu bas ne prijas najbolje. Onda ljudi sednu i dogovore se, odrade pravila igre. Bilo usmena bilo pismena. Onolika indijska plemena su se klala medju sobom pa su sad cool, kineska plemena isto. Indonezanska. Sad su ko med i mleko. Valjda treba da se koljes sa nekim milenijumima (ko Japanci, Indusi i Kinezi) da bi se dozvao pameti. Akali su se i Ameri medjusobno, u ono vreme kad su zastupali interese svojih 'plemena' ili etno-nacija. Stajaznam.

 

To sto kazes, stoji, ali mora da postoje i lokalni istorijski velikani, uopste velikani albanske kulture (sad ce neko da se sprda). Imaju valjda i oni nekog svog Vuka i Radoja. Mora da postoje ti neki autohtoni momenti pre 19 veka, Boga mu poljubim.

 

Καλά Χριστούγεννα αδερφοί.

Edited by Kalif nad Kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnogo bre palamudite. Mene zanima kako će svetska ekonomska kriza da se odrazi na slučaj Kosova i odnose Srba i Albanaca, mene to brine jutros. Jebeš poreklo Albanaca, dok mi pričamo o prošlosti, sprema nam se svašta. Ja mislim da će biti i rata i batina, u celom svetu, pa i kod nas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@princeza

Mnogo bre palamudite. Mene zanima kako će svetska ekonomska kriza da se odrazi na slučaj Kosova i odnose Srba i Albanaca, mene to brine jutros. Jebeš poreklo Albanaca, dok mi pričamo o prošlosti, sprema nam se svašta. Ja mislim da će biti i rata i batina, u celom svetu, pa i kod nas.

 

 

Ne znam. U krajnjem, obe priche imaju osnova (jedna vishe druga manje), ali su za trenutno geopolitichko stanje, cenim, vrlo malo relevantne.

 

Prochitaj prvo shta su drugi napisali, uobrazhenko. A prochitaj i naslov teme.

 

Ekonomska kriza se odrazhava vech. Pogledaj naslove o porastu incidenata u severnom delu Mitrovice. Nestabilno podruchje = profit vojne industrije.

I tako.

Al' to je oftopichenje.

 

@kalifa

slazhem se i potpuno je razumljivo. medjutim, meni ti izvori nisu dostupni.

 

vaistinu se rodi.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plus Albanija na Kavkazu nema ama bas nikakve veze sa onom danasnjom-uopste se to pominje u linkovima koje je dao onaj gore niti Vizantija niti Atalijat(pravilan naziv je btw Atalijat, medjutim Deretic je to vrlo kompetentno i strucno :) citirao pogresno kao Atalijota pa sada sa istom greskom ide ceo tekst na ultra desnicarskim i slicnim sajtovima-tacno se vidi odakle su ga kopali :))niti doseljavanje na Balkan

To je uvrnuta logika koju koriste Deretic i slicna bagra-imaju dve Albanije pa mora biti sasvim sigurno da su oni dosli iz te kavkaske :)

Pa ako cemo po toj logici-u antici su postojale dve Tebe jedna u Egiptu druga u Grckoj i pogadjate nemaju nikakve veze jedna s drugom sem imena-Tebu u grckoj oblasti Beotiji je osnovalo jedno eolsko tj grcko pleme

Ali ne sumnjam da bi alternativnim istoricarima to dalo za povod da kazu kako su taj grad zapravo Egipcani osnovali jer zaboga postoji Teba u Egiptu kao sto je i u okolini drevnog Rima postojalo naselje Alba Longa i cije su podrucje stari Rimljani ponekad nazivali i Albania pa mora da i to ima neke veze sa Siptarima-mislim smejurija :)

 

Nego posto vidim da se neko uhvatio za halo grupe da vidimo sta je Prometej svojevremeno rekao

 

Da. Link dolje tvrdi oko 30% mada sam ja nailazio i na procenat 60%, problem je što kod nas to još nije istraženo. Ali I1b haplogrupa je sigurno zastupljena.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Haplogroup_I1b_(Y-DNA)

 

Na doticnom linku koga sam bio dokon da procitam se mogu videti dve mape

 

Haplogrup I distribution koji zahvata i Albanija u procentima od 10 i 20 %

 

Evo i mape za koju pise "Haplogrup I distribution" i koja zahvata i podrucje danasnje Albanije

 

I_Distribution.jpg

 

Zatim Haplogrup I2a1 i opet mapa koja opet zahvata podrucje danasnje Albanije u rasponu od 5-20%

 

Sto se tice R1b grupe za koju Prometej kaze da je bas sa Kavkaza(iako se na linkovima kaze verovatno ali ne i sigurno-Centralna i Jugozapadna Azija ;))i da je imaju Albanci

Pa nemaju je samo Albanci nego cela Zapadna Evropa i sire a prisustvo iste se sto je utvrdjeno novijim istrazivanjima povecava daljim pomeranjem na istok,lepo pise

 

Ajde sada lepo da mi objasnis kako ovo dokazuje bilo sta-cak stavise u suprotnosti je sa onim sto ti sam pricas(jer kazes da Albanci nemaju I1b grupu a mape upravo pokazuju suprotno)

 

Evo sta si rekao gore a evo i linka http://www.yumetal.net/forum/index.php?sho...t&p=1825789

 

..i na kraju, zanemaruje antropološki faktor - da su svi, ili skoro svi balkanski narodi ne samo donijeli svoje običaje na Balkan nego i preuzeli ilirske običaje, društvene odnose, socijalnu strukturu i mnogo šta drugo. A o činjenici da genetska struktura albanske nacije ne sadrži ilirsku haplogrupu I1b, već R1b, koja potiče upravo sa Kavkaza da i ne pričamo.

 

Dakle na linkovima lepo pise Haplogroup I2 sto je zapravo "In human genetics, Haplogroup I2 is a Y-chromosome haplogroup. Until 2008, it was formerly known as Haplogroup I1b"

 

Ali da vidimo sta kazu i ovde

 

http://www.eupedia.com/europe/origins_hapl..._europe.shtml#I

 

I2 (formerly I1b) probably originated around the Caucasus some 7,500 years ago. It is still found in small percentages in Armenia, Georgia and Turkey. In Europe, it is typical of the South Slavs (Croats, Serbs and Bosniaks), and is found almost exclusively in the ex-Yugoslavia, and to a lower extent also in Albania, Northern Greece, Bulgaria, Romania, Moldova and Ukraine.

 

Dakle Albanci imaju I1b grupu a ti kazes da je nemaju-end of disscution za mene

Hoces li se konacno poklopiti po usima i odjebati odavde ;)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam naravno već postavio toponime kavkaske i balkanske Albanije, ali Yakuza to nije smio da prokomentariše, već je kukavički zaobišao. Dakle, evo ih ponovo http://www.geocities.com/CapitolHill/Lobby...n_toponyms.html

 

Najobicnija tabelica bez ikakvih reference-a ili izvora citiranja

Mogla ju je napisati i moja baba ;)

 

Drugi dio što se jezika tiče, srodnost ilirskog sa albanskim NIJE DOKAZANA, ali zato JESTE DOKAZANO da albanski nema sopstvene riječi za sve što se tiče plovidbe i rada uz primorje, što je kod ilirskog veoma važan korpus riječi. To primjećuju i Hrabak i Georgiev, ali ni to Yakuza ne smije da prokomentariše. Kao ni da albanski nema skoro uopšte grčkih riječi, iako bi morao da postoji uticaj vizantijskog carstva čiji je dio bio hiljadu godina. O tome više na

http://en.wikipedia.org/wiki/Origin_of_Albanians

http://www.rastko.org.yu/rastko-al/zbornik...k-sirenje_l.php

 

Medjutim na likovima koje si dao se taj nedostatak "pomorskih reci" tumaci time da su preci Albanaca prvobitno ziveli u unutrasnjosti Balkana kao i da su na podrucje danasnje Albanije pomerili naknadno i dovode ih u vezu i sa Tracanima kao sto sam i ja pomenuo par strana pre a tu je i tzv "dacka" teorija

Naravno o Kavkazu nema ni pomena :)

 

Na čemu on zasniva svoju tezu da je glupo reći da su kavkaska i balkanska Albanija jedno te isto? Prvo, zato što je to Deretić rekao, a ako Deretić kaže da je piti vodu zdravo za organizam, Yakuza bi naravno umro od žeđi. Dakle, na jednom NENAUČNOM MANIČEANSKOM konceptu on zaključuje da kavkaska i balkanska Albanija nemaju veze s vezom. Drugo objašnjenje je naravno da je to slučajnost i da eto može biti dva naroda sa istim imenom, posebno ako su samo ime Albania njima dali Rimljani, ali i to je nevažno za Yakuzu naravno. Takođe je nevažno šta je zaključila Sovjetska Akademija nauka i umjetnosti o kavkaskom porijeklu Albanaca, link http://www.zerbaijan.com/albania/caucasian-albania.html.

 

Na linku koji dajes nema ni govora o Atalijatu,Vizantiji i pomeranju Albanaca na Balkan prica se striktno o istorijatu kavkaske oblasti i koja skoro SVUDA na internetu ima napomenu da nema nikakve veze sa danasnjom Albanijom-naravno sem kod Deretica i stormfront-a :)

 

Zato što eto neki rimski istoričar iz 2-3 vijeka pominje neke Arbanose, koji navodno imaju veze sa današnjim Albancima, iako od 7. do 11. vijeka ne postoji nikakav izvještaj (uprkos vizantijskoj birokratiji sklonoj cjepidlačenju) o ALbancima na toj teritoriji, mi trebamo da zaključimo o ilirskim korijenima Albanaca?

 

I to sto nema pisanih izvora treba nesto da nam dokaze

Dakle po toj logici ako nesto nije napisano onda nije ni postojalo-yeah right

Smejurija :)

 

Dakle od 7. do 11. vijeka se ne pominju nikakvi Albanci i onda ih Mihailo Atalijat spominje kao DOSELJENIKE. To su jednostavno činjenice, nešto o čemu Yakuza nije ništa čuo.

 

Na linku koji si dao pise sledece

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Origin_of_Albanians

 

In History written in 1079-1080, Byzantine historian Michael Attaliates referred to the Albanoi as having taken part in a revolt against Constantinople in 1043 and to the Arbanitai as subjects of the duke of Dyrrachium. It is disputed, however, whether that refers to Albanians in an ethnic sense

 

Sto naravno nije smetalo Dereticu da to proglasi vrhovnom istinom i da sere kao foka uzimajuci zdravo za gotovo u najmanju ruku neproverene stvari ;)

BTW sa ovim sto je napisano na wikiju se slaze i moj kolega magistar-covek je inace expert za medivistku ali sta mi znamo jelda :)

Nego da se covek zapita da li si uopste procitao linkove koje SAM dajes ili se samo razmeces sa stvarima-rekao bi da je ovo drugo pa sam stoga i pomenuo prodavanje magle kao tvoju specijalnost :)

Uopste ne sumnjam da ces sada da se izvlacis na fazone tipe "e pa nisam mislio tako vec ovako" i da ces poceti da citiras neke stvari koje sa svim ovim nemaju nikakve veze(wtf Djordje Brankovic i Ljudevit Gaj :))i podici dimnu zavesu kao dosta puta pre ;)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
narafski.

Al' ta pricha me intrigirala odavno jer mi se chinilo da ima osnova. Barem antropoloshki - iz onog shto sam video u ovom transkakvkaskom regionu, jel'te. Nazhalost jedini izvor mi bejashe net (nemam nikakvih ozbiljnijih studija na tu temu a i tamo se od autoritativnijih vrte 3 ili chetiri knjige. Wilkes o Ilirima, ona grupa autora o albanskim identittetima i onaj esejchich Antonije Zheljazkove). Za studije Sovjetske akademije nauka morash da imash otvoren account. Ili chlanstvo u nekoj ozbiljnijoj biblioteci.

 

Uglavnom, glede autoritativnosti najozbiljnijim mi se uchinio onaj Noel Malcolm bez obzira na njegovu vrlo-nesrpsku opredeljenost u novijoj istoriji (ako je u pitanju isti lik a cenim da jeste). On vrlo lepo disecira i rastura dimenzije albanskih mitova o sebi samima a Bogami i prati genezu shto teorije o Ilirskom poreklu a shto i o ovim drugim koje su se pararlelno razvijale i kazhe da su ostale oborene josh u devetnaestom veku. Posledji koji je gurao kavkasko poreklo Albanaca bejashe grchki student koji je radio doktorat na nekom nemachkom univerzitetu potkraj osamnaestog veka, a posle njega gore-pomenti Albanac iz dijaspore tj. Italijan. Medjutim pokazashe se nenauchnim. God bless istorijsku lingvistiku, valjda.

 

 

Na kraju, u nedostatku ozbiljnije literature ja ostajem sa pretpostavkom da je slichnost jedino usled slichnosti terena i dugogodishnje izolacije.

i tako.

 

pa znaš kako, to i ja mogu reći za ilirsko porijeklo Albanaca, budući da je npr Vito Nikolić opisao preuzimanje ilirskih običaja kod današnjih Crnogoraca, što se dešavalo kod svih doseljenika na Balkansko poluostrvo. Dakle, svi, su ''ilirizovani'' i svi su to ''ilirstvo'' koristili u političke svrhe.

 

Ali Yakuza je debil, ja mu dam objektivan link koji tvrdi da ništa nije dokazano, on mi potura Deretića. Moron. A Dačani, Tračani, Arbanoi, ma svejedno je to...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali Yakuza je debil, ja mu dam objektivan link koji tvrdi da ništa nije dokazano, on mi potura Deretića. Moron. A Dačani, Tračani, Arbanoi, ma svejedno je to...

 

Izvlacenje,izvlacenje-is my bussines and the business is good :)

BTW Tracani i Iliri pripadaju istoj grupi naroda-onoj indoveropskoj kao sto i dacki jezik pripada toj grupi jezika kao i albanski uostalom-ali zaista kome ja to pricam :)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

šta je tebi, još ne kapiraš da si na ignoru? :)

 

Mislim, poslije ovoga samo ignore

Najobicnija tabelica bez ikakvih reference-a ili izvora citiranja

Mogla ju je napisati i moja baba

 

ja dadoh neke toponime, ti ne dade nikakve. Nađi bolje, dokaži da ovi nisu tačni, uradi nešto, ali ne spamuj molim te. Zato - Ignore.

 

Moje najljepše želje, poklanjam ti moj ignore na Božić :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...