Jump to content

Instinkti u ljudima


bezlichni

Recommended Posts

Izvinjavam se,nije me bilo pa pomislih da i dalje traju ta palamudjenja :)

Elem back on topic,da li imate nekad neki instinkt ili predosecaj da ce nesto lose da se desi ili je to samo paranoja?

Paranoja.

Mada,

Jeb'o choveka koji nije im'o bar jedan nervni slom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Elf

Stvarno, s tim LDP-om... ja znam da ti voliš Imaginosa, ali mnogo si mu bre navukao sa tom zajebancijom neki loš politički imidž, a čovek ne da ne priča o politici... više priča o jebenom Ramštajnu i klopi nego o politici.

Onda ću tebe u budućnosti pitati kakvom zajebancijom da ga zajebavam. Možemo sprovesti i anketu da vidimo koliko će mu to utisati na imidž.

 

Daj Elly, volim ja i tebe, ali ne zajebavaj me. Ako neko levi iz moje (očigledne) zajebancije može Imaginusa manje da ceni, onda taj ima žešći problem u glavi. Rekao sam u prethodnom postu da ću stati malo sa tim (Ok, vidim da sam i ja malo preterao), ali je tvoj komentar je nepotreban i suvišan. Uostalom, sve što Imaginarnom smeta može i sam da mi kaže bez ustručavanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se ne uzdam u te instikte, jer sve i da ih imam, ne umem da ih protumačim na pravi način. Kako ja da znam sa sigurnošću zašto me je iznenada glava zabolela, ili koleno počelo da kleca? Naravno, neko može na osnovu iskustva, ako mu se to često dešava, da ustanovi vezu s nečim u prirodi što se dešava posle toga, pa da kaže kako je predosetio, ali je to opet nedovoljno za izvlačenje jasne uzročno-posledične veze. Primera radi, ako neko skonta da ga hvata pospanost pred svako padanje kiše, onda će pogrešno zaključiti da će padati kiša kad mu se prispava iz nekog drugog razloga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisam rekla da znam, rekla sam da dozivljavam to tako. K'o sto Sokrat rece, znam da nista ne znam.

hm, tek sam sad videla sta si napisao :P izvinjavam se. i nije mi bas jasno tvoje pitanje. k'o sto rekoh, takav je moj dozivljaj. a da li je to istina nije bitno :P

Edited by Virgencita Guadalupe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, ja mislim da to i jeste jedino logično objašnjenje za ovu pojavu. Naša čula i nervni sistem reaguju pre nego što postanemo svesni toga. Pošto je mozak centar nervnog sistema, jasno je da on ima glavnu ulogu u svemu tome. Jer - mozak i svest - to nije jedno isto. Mozak može da "računa" i bez da mi znamo za to. Dobar primer je opijanje. I kad preteramo s alkoholom, "obeznanimo se", mozak i dalje radi, kontroliše situaciju, uspe da nas dovede kući, na primer.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, ja mislim da to i jeste jedino logično objašnjenje za ovu pojavu. Naša čula i nervni sistem reaguju pre nego što postanemo svesni toga. Pošto je mozak centar nervnog sistema, jasno je da on ima glavnu ulogu u svemu tome. Jer - mozak i svest - to nije jedno isto. Mozak može da "računa" i bez da mi znamo za to. Dobar primer je opijanje. I kad preteramo s alkoholom, "obeznanimo se", mozak i dalje radi, kontroliše situaciju, uspe da nas dovede kući, na primer.

 

Sta ti je logichno je samo pitanje iskustva i otvorenosti uma. Ne znam sto bi to bilo logichnije od bilo cega drugog. Sto bi mozak bio svest ili sto mozak ne bi bio svest? NE shvatite me pogresno, da suvisno filozofiram, nego jednostavno mi josh ne znamo tachno sta je svest, odakle dolazi i razlog za njeno postojanje. Dozivljavamo je zdravo za gotovo.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

cini mi se da su ljudi promenili svoje okruzenje u tolikoj meri, u odnosu na ono sto bismo mogli smatrati prirodnim, da su nekadasji instikti vise teret nego korist ili potreba.

to sve oko bolenja glave pred lose vreme je fizioloska reakcija ili matorenje, nije evoluciona ili bilo kakva druga prednost.

 

stoga, razmisljajmo vise, osecajmo manje.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

cini mi se da su ljudi promenili svoje okruzenje u tolikoj meri, u odnosu na ono sto bismo mogli smatrati prirodnim, da su nekadasji instikti vise teret nego korist ili potreba.

to sve oko bolenja glave pred lose vreme je fizioloska reakcija ili matorenje, nije evoluciona ili bilo kakva druga prednost.

 

stoga, razmisljajmo vise, osecajmo manje.

 

Ne slazem se. Razmisljanje je rob logike, logika je rob onoga sto smo iskusili kao moguce.

Cesto smo imali situacije da logicno i danas istinito odbacamo kao nelogichno jer je u tadasnjoj doktrini bilo nelogichno i nemoguce.

 

Dalje, za te racio procese zaduzena je leva hemisfera mozga. Matematika, jezicke vestine, logicki zakljucic.

Za desnu uzimamo grupu intuicije osecanja itd.

 

Medjutim ako pogledamo neke od najvecih pronalaska covecanstva, otkrivanja prirode itd - upravo je zaduzeno vise osecanje, idealizacija i zamisljanje.

Racionalni proces je to samo upakovao u ono sto mi danas zovemo tehnologija.

 

Tako da je po meni veliki problem negodovanja stvari koje predstavlja druga hemisfera mozga jer bez nje nema kreativnosti. Racio je koristan, ali ne ultimativna alatka iako mainstream nauka najvise znacaja predaje raciu.

Toliko da ode u ekstremizam.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne slazem se. Razmisljanje je rob logike, logika je rob onoga sto smo iskusili kao moguce.

 

ma nemoj.

 

Cesto smo imali situacije da logicno i danas istinito odbacamo kao nelogichno jer je u tadasnjoj doktrini bilo nelogichno i nemoguce.

 

na primer?

 

Dalje, za te racio procese zaduzena je leva hemisfera mozga. Matematika, jezicke vestine, logicki zakljucic.

Za desnu uzimamo grupu intuicije osecanja itd.

 

Medjutim ako pogledamo neke od najvecih pronalaska covecanstva, otkrivanja prirode itd - upravo je zaduzeno vise osecanje, idealizacija i zamisljanje.

 

na primer?

 

Racionalni proces je to samo upakovao u ono sto mi danas zovemo tehnologija.

 

intuitivno osecam da ova recenica nema smisla.

 

Tako da je po meni veliki problem negodovanja stvari koje predstavlja druga hemisfera mozga jer bez nje nema kreativnosti. Racio je koristan, ali ne ultimativna alatka iako mainstream nauka najvise znacaja predaje raciu.

Toliko da ode u ekstremizam.

 

po meni, ne znas sta rec "negodovanje" znaci.

osim toga, moje skromno izlaganje je stavilo u odnos instinkt i racio, ne kreativnost i racio, buduci da kreativnost i racionalnost nisu medjusobno iskljucive kategorije.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma nemoj.

 

Majke mi

 

 

na primer?

 

Gravitacija, okrugla zemlja, geocentricni vs helioncentrichni sistem, atomi, suzavanje i sirenje lasera, sredingerova macka, itd.

 

 

na primer?

 

Njutnovo otkrice gravitacije, teslina otkrica, faradejeva termodinamika.

Njutn je trazio kamen mudrosti, tesla je sanjao svoje pronalaske etc etc.

 

 

intuitivno osecam da ova recenica nema smisla.

 

A sta to drugo radis raciom? Jel hodas raciom? Jel igras igricu raciom, jel kuvas raciom? Jel vozis raciom?

Nope. Sve su to instinktivne radnje.

Racio im samo dodje kao pomoc pri ucenju. Da razgranichi sta je sta.

 

 

 

po meni, ne znas sta rec "negodovanje" znaci.

osim toga, moje skromno izlaganje je stavilo u odnos instinkt i racio, ne kreativnost i racio, buduci da kreativnost i racionalnost nisu medjusobno iskljucive kategorije.

 

Nisu, ali se prave u dve suprotne kategorije. To ljudi rade iako one kao pojmovi nisu u medjusobnom sukobu.

Drugim recima ili odu mnogo u jednu stranu a negoduju drugu ili obrnuto.

 

Kao sto si ti rekla "manje osecanja vise razmisljanja" negodovala si ceo jedan deo ljudske psihe. Ja kazem Dosta razmisljanja ali isto toliko i osecanja. A josh vise razmisljanja o osecajima. ( ne osecanjima osecajima )

Tako se razvijaju obe strane podjednako.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

duso, instinkti su urodjeni, nenauceni obrasci ponasanja (zatvaranje ociju kada ti neko pljesne ispred nosa i sl), koji su kod ljudi cesto slicni refleksima.

osecanja nisu instinkti. ponavljam, moje prvobitno izlaganje je stavljalo u odnos instinkte i racio.

ti si zabrazdio u potpuno drugu raspravu, iz samo tebi znanih razloga.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

duso, instinkti su urodjeni, nenauceni obrasci ponasanja (zatvaranje ociju kada ti neko pljesne ispred nosa i sl), koji su kod ljudi cesto slicni refleksima.

osecanja nisu instinkti. ponavljam, moje prvobitno izlaganje je stavljalo u odnos instinkte i racio.

ti si zabrazdio u potpuno drugu raspravu, iz samo tebi znanih razloga.

 

Ne nisam nego se malo ne slazemo sa pojmovima.

Za mene nisu instinkti samo nesto urodjeno vec nesto sto se razvija vremenom.

 

Naprimer ( posto treniram borilacke vestine ) vremenom menjas svoj instinkt da ne zatvaras oci kad ti neko pljasne ispred lica vec odradis odredjenu tehniku, blok, potez neku reakciju.

Itd. To u principu svaki sportista zna, da se to tako razvija.

 

Sad sa obzirom da nas razum radi jako sporo, ne mozes da stignes da analiziras neki dogadjaj, vec vremenom razvijas instinkt za reakciju. Naprimer kada hoces da ides napred ne razmisljas leva noga desna noga nego instinktivno pomeras ( jedan od urodjenih primera ) pa vremenom ljudi mogu da promene nacin na koji hodaju, prsti peta peta prsti ka osto menjaju instinkte u tim "fizickim reakcijama"

 

Instinkti se dalje iskazuju i u emocionalnim reakcijama. Karakter jelte. Kada ti neko kaze nesto ruzno kako ces da reagujes.

 

Ja sam naglasio tamo OSecaji. Drugim recima, u situaciji kada bude naprimer udes automobila, nekako se to "oseti" i na vreme se pritisne kocnica bez saznanja da je do udesa doslo, i dodje vremenom.

Neki to opisuju kao sluchajnost. Ja ne verujem bash u slichajnosti. Meni je to deo instinkta koji se ne razvija "vremenom" vec informacija koju smo povukli od nekud i instinktivno reagovali na vreme, a da nas racio uospte nije ni primio informaciju.

 

Tako nesto u sportu zovu " in the zone " kad sve radis u perfektnom tajmingu na utakmici npr.

Desava se i ljudima na ulici, na zurci ili na ispitu.

Kada naprimer iz ko zna kojeg kutka svog uma izvuces informaciju na sred ispita za koju nisi ni znala da je znas.

Ili kada u skoli podignes ruku jer znash da ces da znash odgovore na postavljena pitanja iako ih nisi nesto vredno ucila pa da imas sigurnost da znash sve.

 

To su "osecaji" a osecanja, su... druga prica.

 

Tako da, mal ose ne slazemo oko pojmova, nadam se da sam sad jasniji.

 

p.s.

pardon zaboravio sam jednu stvarcicu. Kreativnost smatram delom ljudskog instinkta. U vidu inspiracije koja se vuche od ... nekud.

Kreativnost je vizionarske prirode, i smatram da je deo covekogovg instinkta potreba da zna buducnost.

Naravno to nije sva umetnost, ali je korenski deo umetnosti.

 

O tome detaljnije, morao bih da pricham o shamanskim crtezima ( koji su prvi vidovi kreativnosti )

Ukratko, kada su istrazivali "Crteze" po pecinama i centre "Umetnickog uzrazavanja" u stariej doba uvek su ih nalazili na jako akustichnim mestima gde je moglo zveckama ili bubnjevima da se dodje u stane transa, da bi se iz toga izrodio taj crtez koji je nosio odredjenu simboliku, predikciju itd.

 

Ne mislim na kreativnost u vidu estetske prirode.

 

 

jebiga da bi se povezali moram da prenosim ceo svoj sistem gledanja sta i kako.

Edited by Elitista u Povoju.
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naprimer ( posto treniram borilacke vestine ) vremenom menjas svoj instinkt da ne zatvaras oci kad ti neko pljasne ispred lica vec odradis odredjenu tehniku, blok, potez neku reakciju.

Itd. To u principu svaki sportista zna, da se to tako razvija.

 

to onda vise nije instinkt, to je naucena i izvezbana rakcija koja veze nema sa instinktom.

 

Ne nisam nego se malo ne slazemo sa pojmovima.

 

hahaha.

ne znas sta je instinkt, sta je osecaj, sta je osecanje, a sta racio, a diskutovao bi. cccccc. bad cat.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

hahaha.

ne znas sta je instinkt, sta je osecaj, sta je osecanje, a sta racio, a diskutovao bi. cccccc. bad cat.

 

Ako idemo na kartu da ti sigurno znash sta je instinkt sta je osecanje sta je racio.

Bad cat.

 

Ja u svoje znanje ne sumnjam. Ako mislis da gresim, izvoli citiraj literaturu, ispravi me.

 

 

to onda vise nije instinkt, to je naucena i izvezbana rakcija koja veze nema sa instinktom.

 

A sta je instinkt ako nije navezbana/naucena reakcija?

Svako ko ne smatra instinkt navezbanom reakcijom ima problem sa teorijom evolucije. I to debeo.

 

Instinkti se ( oni default ) prenose genetski ali i njih je nekada u proslosti neko morao da nauci.

U principu danas imamo upravo taj problem u razlikovanju instinkta u coveku i u zivotinjama.

Sa obzirom da je covecija psiha kompleksinija.

 

To na sta ti ciljas savrsheno upada u komplet zivotinjskih instikata. Ali malo dolazi u sukob kada su ljudski u pitanju.

 

 

pa sad o cemu pricamo? zivotinjama? Ljudima? Ljudima i zivotinjama? :)

Ja kada sam otvorio temu ciljao sam samo na ljude.

 

Urodjeni instinkt ili nauceni instinkt. Za mene je instinktivna reakcija. Nesto sto nisi obradio raciom, a reagovao si.

Edited by Elitista u Povoju.
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

jebiga da bi se povezali moram da prenosim ceo svoj sistem gledanja sta i kako.

 

hvala ti do neba na prezentaciji sistems gledanja.

 

Svako ko ne smatra instinkt navezbanom reakcijom ima problem sa teorijom evolucije. I to debeo.

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Instinct

 

Instinct is the inborn complex behavior of a living organism that is not learned. Since the 1910 NY Times article (Studying Instincts of Lower Animals ; Scientists' Tests Show the Cat Has to be Taught to Attack Mice), most scientific journals consider the term outdated although it remains popular among the general public and a number of scientists. Instincts are thought to occur as fixed action patterns. These fixed action patterns are unlearned and inherited.

 

Ja u svoje znanje ne sumnjam. Ako mislis da gresim, izvoli citiraj literaturu, ispravi me.

 

mozda crv sumnje ne bi skodio.

 

sad ti lepo, molim te, ispredaji to svoje nesumnjivo znanje, meni i planetarnoj populaciji.

*sedi i ceka predavanje*

Edited by feyd
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala ti do neba na prezentaciji sistems gledanja.

Molim i drugi put.

 

 

Odlichno procitaj vise od prve recenice i nadji josh referenci. Videces na sta ciljam.

Drugim recima i to sto oni opisju kao nesto "sto nije nauceno" je morao neko nekada da nauci.Da bi nam se jelte prenelo.

I sta je tu problem? Tebi?

 

Pojmovi kao sto su instinkt, svest itd. imaju dosta filozofskih problema zato postoji dosta teorija istih.

Na vikipediji postoji najprihvacenija =\= najtachnija.

 

elem a evo ti jedan problem najprihvacenije teorije: Instinkt je nesto sto pomaze da prezivis.

Kako ti pomaze da prezivis to sto ces da zatvoris oci kad ti neko pljasne rukama. Kako je to ikom ikad pomagalo? Sem ako nisu lavovi pljuvali pra ljudima u lice? pa da im pljuvacka ne istera oci.

 

Ono sto si rekla primeni na sebi, vise razmisljanja.

 

 

 

mozda crv sumnje ne bi skodio.

 

Ni ne skodi tamo gde mu je mesto. tamo gde nije - nije.

 

sad ti lepo, molim te, ispredaji to svoje nesumnjivo znanje, meni i planetarnoj populaciji.

*sedi i ceka predavanje*

 

Oh kul, josh jedan od zastupnika planetarne populacije na yumetalu koji zeljno cekaju znanje.

 

Treba vama debelog edukovanja iz alternativnih teorija.

I ajstajn vam savetuje " trebalo mi je 10 godina da zavrsim svoja skolovanja trebace mi josh 15 da ih sve zaboravim"

Edited by Elitista u Povoju.
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ti neces imati problema sa zaboravljanjem, bez brige.

 

Naravno da necu. Ne prihvatam nikad stvari zdravo za gotovo.

Ne zaboravljam samo greske koje su pravljene u proslosti. U tome i lezi moja sigurnost. I moje "popio sam svu pamet sveta".

 

Nego jel imas ti nesto konkretno da kazes ili samo da bacas sarkazam? Ono, gledam ga svaki dan ovde, nemam ja volje za to.

Ako imas nesto konkretno pucaj, ako nemas, zaobidji me. Ko i ostali koji nemaju nista konkretno. Ucini uslugu i sebi i meni.

 

Ti pajseru sto njoj delis pluseve, meni minuseve. Dusu si mi pojeo. Idi leci se.

Edited by Elitista u Povoju.
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo, dacu ti ja plusic, da nam se ne iskompleksiras slucajno.

 

 

Nego, jel imas ti sto konkretn oda zboris ili ne?

 

Ako te brinu moji kompleksi i slichno, javi se na pp da mi odrzish psihoterapiju.

Sem ako nemas neku drugu motivaciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

duso draga, moje misljenje, zajedno sa argumentacijom, imas ispred sebe. iz tvog veleumnog izlaganja da se zakljuciti da ne znas sta je instinkt, stoga nisi u mogucnosti da vodis argumentovanu komunikaciju na temu istog. stoga (nadam se da me instinktivno pratis), ja sam iskoristila mmogucnost da ovu konverzaciju pretvorim u sprdanje na tvoj racun. kao kompenzaciju za tvoj dusevni bol dobio si plusic. ovo je za tebe bio dobar dan.

 

'oces jos jedan plusic?

Share this post


Link to post
Share on other sites

duso draga, moje misljenje, zajedno sa argumentacijom, imas ispred sebe.

Ako ti to nazivas misljenjem i argumentacijom. Onda ti je jako nizak kriterijum za argumentaciju.

iz tvog veleumnog izlaganja da se zakljuciti da ne znas sta je instinkt, stoga nisi u mogucnosti da vodis argumentovanu komunikaciju na temu istog.

 

Ne, nego se ja iti ne slazemo po pitanju Instinkta. Kao sto se i nauka ne slaze najbolje izmedju sebe.

Ne mozes da kazes da ne znam nesto, oko cega se ne slazu i mnogo veci umovi od nas dvoje.

Stoga:

 

stoga (nadam se da me instinktivno pratis), ja sam iskoristila mmogucnost da ovu konverzaciju pretvorim u sprdanje na tvoj racun. kao kompenzaciju za tvoj dusevni bol dobio si plusic. ovo je za tebe bio dobar dan.

 

Stoga, ako te to usrecuje i lice isto koliko i mene plusic. Blago nama. Osmesi su siroki svezi su nam lekovi.

 

Al to ne menja problem definicije instinkta. ;)

 

'oces jos jedan plusic?

 

Neka, cuvaj za sutra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...