Jump to content

Studio & Recording


Ranis

Recommended Posts

Pošto sam se ja zajebao(ili nisam, zavisi od tačke gledišta. Vanzemaljac je vanzemaljac i ne bih ga menjao za Latitude) te nisam uzeo laptop sa FireWire ulazom, jedini izbor koji mi je ostao je USB zvučna karta(Vanzemaljac nema ni PCMCI ulaz). Brauzovao sam po netu kako bih video razliku između USB 1.1, USB 2.0 i FireWire ulaza.

Rešio sam da prevedem neke od njih kako bih malko popravio svoj rejting na Yumu(frustrira me kada vidim negativan rejting iz nekog razloga ali tako mi i treba kada na potražnji muzičara metal foruma tražim gitaristu koji ne svira džeksona). Elem

 

Brzinа nemа nikаkve veze sа tim. FireVire 400 i USB 2.0 imаju više nego dovoljno propusnog opsegа zа bilo izvodljivo broj kаnаlа. Problem sа USB-а dа аutobus kontroler je izuzetno glupа, ostаvljаjući gа nа procesor dа urаdi sаv posаo kopirаnjа podаtаkа okolo. Nаsuprot tome, FireVire imа podršku zа dcl progrаmimа koji se pokreću nа sаmom čipsetu FireVire uređaj, tаko dа (pod pretpostаvkom da je drajver dobro napisan) se procesor ne opterećuje do kasno u procesu.

 

Ovo je znаčаjnа pobedа jer nаjkritičniji deo rukovаnjа аudio podаtаkа je kopirаnje podаtаkа iz kartice u memorijski baffer sа dovoljno mаlim kаšnjenjem dа izbegne krckanja i šumove. Kаo rezultat аt togа, zа high-end аudio, ne postoji zаmenа zа FireVire(prim.prev. Osim naravno paralelnih portova kao sto su PCI, PCIE kod kojih i postoji Direktan pristup memoriji DMA). USB 3.0 nije ništа bolji u tom pogledu(prim prev. To ne može da se zna pošto još ne postoje USB 3.0 audio interfejsi. USB 3.0 ima brži protok čak i od novog Firewire 800 standarda. Nažalost nepostojanje DMA kod USB standrarda povećava vreme toka signala samim tim i latency ).

 

Jedino pitаnje je, "Dа li je USB dovoljno dobаr?" A odgovor nа to zаvisi u velikoj meri od togа koliko brzo vаš procesor, dа li rаdite projekte sа velikim brojem ulaznih kanala, dа li koristite interne ili eksterne hаrd diskove, i koliko kanala nаmerаvаte dа snimаte u isto vreme. Po pravilu ne treba da se snima istovremeno više od dva kanala ako je sistem USB 1.1 tj, osam kanala ako je USB 2.0

 

Tаkođe, budite svesni dа nisu svi USB interfejsi stvoreni jednаki. Postoji broj loših USB 2.0 interfejsа koji koriste USB 1.1 аudio prenos preko USB 2.0 cevi. Ako možete izbeći one, trebа to dа urаdite. Potrаžite class complant USB 2.0 interfejsа. Nа duži rok, vi ćete imаti mаnje problemа аko vаš interfejs je USB 2.0 class compliant.(prim.prev. FireWire je Appleov standard za transfer serijskih podataka. Class compliant mode je mode za iStvarcice a ne za pc )

 

Iako je lik Appleov fanboy objasnio je neke stvari što se tiče audio interfejsa. All in all, brzine svih transfera su više nego dovoljne, međutim USB nema DMA(Direktan pristup memoriji) pa onda signal ide (uprošćeno) AD->CPU->RAM->CPU->DA,mada generalno to naravno zavisi od drajvera. Kod firewire interfejsa postoji DMA i nema potrebe za korišćenjem CPU već sve ide direktno. Nema latencije.

 

LatencyChain-so(1).jpg

Presonus je ovako to objasnio.

 

Za profesionalne portrebe treba birati između dva standarda. Paralelnog (PCI, PCIe) ili FireWire. FireWire interfejsi su primamljiviji zbog mobilnosti, međutim paralelni bus je još uvek daleko brži i mnogo manje ograničen od serijskog. I naravno, Latitude I5 je kostao isto ko moj vanzemaljac koji je i7, razlika (pored toga što ga vanzemaljac jede na svakoj performansi ikada) je postojanje FireWire na Latitudeu (ja sam Dellov fanboy). Naravno pitanje je i para. Ako je neka ekonomična varijanta onda definitivno PCI, pošto sada mogu da se nađu profesionalne kartice za smešne pare(tipa gorepomenutog DigiDesigna).

USB ostaje za muzičare, hobiste, kojima treba nešto na čemu će da zabeleže svoje ideje pre nego što sa bendom uđu u studio. Opet, i ja kao hobista sam kao producent imao neke komercijalne projekte sa mojom skromnom opremom.

 

Ostala su mi još neka pitanja na ovu temu, ali o njima ću da pišem blog.

Edited by Talichni Tom
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

linkuj blog obavezno.ja sam se uvjerio u pcie i firewire standarde kad sam presao na win 8,koji ima upravo problema sa usb-om (random gasi portove) a i iz iskustva iako tehnicki sam laik sto se tice hardvera,zato sam ti i predlagao firewire kad se vec kupuje novo,ali jebiga kad si prvo ganjao gejmerski laptop.

 

edit:

 

sta si i kako si sa monitorima?ja imam relativno skroman budzet,navikao sam na m-audio tj na njihov bump u srednjima pa i ne bih da mijenjam,a i treba mi za po kuci,pa sam sveo svoj izbor na bx5 d2,koji su kod nas oko 220e,dok u bosni oko 200e.znam da se ispod 5tice za sab ne treba ici ako racunam na ikakav bejs,vidim dosta ljudi u toj nekoj klasi fura samson resolv5 ali ja i nemam najbolja iskustva sa njima lise kopija bete i 57mice koji su sjajni za pare koje traze.opet ponavljam,treba mi za po kuci,svakako nemam mjesta za nesto vece,krk rockit5 ni se nije dojmio i zbog prednjeg bass ported dizajna,jer svakako zvucnici idu blizu zidu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au što se monitora tiče ja sam uvek imao neke zvucnike od razglasa od 300W koji nisu imali nikakvu preciznost iako su jaki ko crna zemlja. Taj prilično neprecizni feedback sam rešio tako što sam uzeo AKG K44 slušalice za nekih 30€ najviše. Pravo da ti kažem, svanulo mi je tada. Svaki suvišni šum sam uspeo da čujem i otklonim u miksu.

http://soundcloud.com/tali-6/

Ovde je manje više sve što sam snimao a što nije bilo objavljivano. Stvari masterovane sa slušalicama su Parahelia - Kalina, Moje rane krvare,Ručni rad - Samo ti. Ipak sve je snimano uz pomoć nekog 2000 dinarskog behringer mikrofona, a to ni u masteringu ne može da se ispravi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav ljudi!

 

first time writer long time reader.

 

Kad već pričate o monitorima imam jedno pitanje. Imam zvučnu kartu line6 ux1. Ima 2 analog out-a (trs jack-ovi).

Planiram da kupim aktivne monitore, pa me interesuje da li mogu da koristim običan (instrumentalni) kabl za spajanje balanced ulaza monitora sa navedenim izlazima karte ili moram poseban (zvučnički?) ?

 

Hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zvuchnichki su, u osnovi, deblji gitarski, podnose daleko vecu struju, pa su manje shanse da se istope. Takodjer, dzitra kablovi su izolovani, ovi drugi nisu, pa moze doci do problema kada ti gitarski kabl istripuje snagasha za impedansu, a tu postoje mogucnosti da ti riknu i zvuchnici i snagash i sve u kurac xD

 

Dakle - ne gitarski kabl za zvuchnike! Ljudi ih neretko koriste u situacijama u kojima nemaju zvuchnichke i kada pojachalo ne radi predugo, niti prejako, ali to na duge staze ne valja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sigurno imas nedje koaksijalne ili cinc kablove kuci od dvdjeva i slicnih rabota,sa mono dzek adapterom (koji te nece izaci ni 300din par) si rijesio sav problem.a sta si namjerio da kupujes?ja se stiskam i pokusavam da nahvatam neke JBLove petice van,jer su kod nas u krv skupi (tacno za pola nego van),mada je sve ultra skupo kod nas sto se tih rabota tice.odmah sad da ti kazem za rock i metal ispod petice nemas racun,sa i bez vufera.bjezao bih od behringera,cak i od ribbon serije,jeftini materijali u izradi kabineta sjebavaju srednje,a srednji su krucijalni za ovaj tip muzike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Vuk

 

Pa skapirao sam da ih neprilagodjenost impednase moze sjebati. Išao sam pretpostavkom da line6 na tim analog outima daje linijski signal na izlazu a kako postoji balanced ulaz za monitore kontao sam da nema veze ako je instr kabl. Uzimam svakako aktivne monitore, pa me je interesovalo da li je tu moguće koristiti instrumentalne kablove ali kapiram da ne. Hvala :)

 

@BLAGOJE

 

Još nisam presekao tačno šta bih...gledao sam po netu dosta i imam par ideja..Obzirom na to da nemam preveliki budžet ~40k za par još nisam siguran. Najverovatnije 5" neke (KRK, Yamaha, Alesis..). Prvenstveno za gitarski orijentisanu muziku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jamaha bez sub-a je beskorisna,alesis neozbiljan (previse problema,ako si mislio na m1,mada oni i nemaju ozbiljnije da znam i da ima kod nas),krk jos nisam stigao da cujem,ako uspiju kinezi da iskopiraju vtx koje znam odlicno onda bih cak i ja njih ganjao,mada me brine u 5tici nabudzen bas kako svi pisu,pa bih prije gledao 6ticu,kontam da su tu ostavili ravnije.danas sjutra idem u atrist da probam da izmolim da me puste da cujem krk i m audio bx5 d2,ako budu imali d2 reviziju,citam mnogo toga dobrog,bx5a i bx5a deluxe su bas bili smajli hajpovani pa sam uvijek bjezao od njih okad ih je avid kupio,sad citam da je inmusic kupio m audio i razbio sa revizijom bx5 i cx5 (s' obzirom na budzet,mozda bi cx trebao da vidis),mnogo detaljnije i ravnije uglavnom,napisacu kad stignem da odem i da cujem sam.drugari me forsiraju na m audio,mene iskreno brine izrada,mada fakat stoji da je inmusic uozbiljio pricu izgleda,mada me je jbl u mitrosu oduvao,samo su mu jebali majku sa cijenom (preko 500 e par,na zapadu su i ispod 400 novi).

 

uglavnom,najbolje je jel'da izobidjes i da cujes sve sam,eto ja sam zamalo pljunuo na samson resolv posto me je drug kome sam do tog momenta vjerovao bezpogovorno natjerao da ih kupim,i srecom upalih ih prije kupovine.nekom je najbitnije ovo,nekom ono,uglavnom jedino samom sebi mozes sto posto da vjerujes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Evo sad proctitah malo temu, nisam bio ovde 100 godina.

Blagoje, ne secam se da sam uopste hvalio Scarlette, verovatno si se prebacio. Hvalio sam Focusrite Saffire Pro 24. Ja imam DSP verziju, interface je ubica. Ali u pitanju je firewire konekcija, i ipak kosta 300 eura. Scarlett-i imaju losija pretpojacala, i generalno su namenjeni za neko osnovno snimanje, dok Saffire 24 (a o 40 i 56-ici da ne pricam) su namenjeni polu pro-pro trzistu (mada realno to nije pro pro), na sta ukazuje kvalitet DI boxa, transparentna pretpojacala i brojne mogucnosti za povezivanje eksternih pretpojacala i sl.

 

Talicni Tome, malo previse geek-ujes oko stvari :)

 

Sto se razlikefw vs usb tice, samo treba reci da razlog zasto je firewire bolji od usb za visekanalno snimanje (za jednokanalno i nema neke razlike), je taj sto firewire daje konstantan protok, dok usb 2 standard prenosi podatke u paketima, iako je u teoriji brzi od firewire-a i to bi bilo to.

 

Usb 3 je koliko vidim malo drugacija prica, evo relativno skoro RME je izdao pro interfejs koji ima i fw i usb3 konekciju, a koliko vidim i drugi to polako prihvataju (pricam o semi-pro/pro segmentu trzista), pa cemo videti na sta ce na kraju izaci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da vas obavestim, ja sam uzeo M-Audio Fast Track C400. M-audio mi sigurno nije bio prvi izbor ali ovu stvar sam nasao po poprilično povoljnoj ceni. Prilično mi zadovoljava potrebe po onome što sam čuo i vrlo je laka za korišćenje(Dok prikačiš majk na maudio 1010lt progutaš tri kila prašine sa poda, da ne pričam što hardverski gain knob ne postoji)

Geekujem pošto sam se zajebao prošli put sa 1010lt. Previše kanala za moje potrebe, dobri mic preampi ali zbog nepostojanja instrumentalnih preampa uvek su mi gitare zvučale tanko u miksu. Toliko loše da sam ih snimao preko miksetinog usb porta(Peavey PV20 USB) koji ima katastrofalnu latency. Druga kartica je morala da bude: portable, da ima gain knobove i lako pristupačne ulaze, (Davno mi neko nije reko da previše geekujem oko nečega :D)

 

RME je ipak ozbiljna sprava, preozbiljna za moje potrebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

@Vuk

 

Pa skapirao sam da ih neprilagodjenost impednase moze sjebati. Išao sam pretpostavkom da line6 na tim analog outima daje linijski signal na izlazu a kako postoji balanced ulaz za monitore kontao sam da nema veze ako je instr kabl. Uzimam svakako aktivne monitore, pa me je interesovalo da li je tu moguće koristiti instrumentalne kablove ali kapiram da ne. Hvala :)

 

@BLAGOJE

 

Još nisam presekao tačno šta bih...gledao sam po netu dosta i imam par ideja..Obzirom na to da nemam preveliki budžet ~40k za par još nisam siguran. Najverovatnije 5" neke (KRK, Yamaha, Alesis..). Prvenstveno za gitarski orijentisanu muziku.

 

 

Impedansa tu nema veze, ne igra nikakvu ulogu. Gitarski (instrumentalni) i TRS balanced kablovi nisu isti. Sem ako ne mislis na TRS balanced instrumentalne kablove :). TRS su trozilni mono kablovi (pozitivan signal, negativan signal i masa). Instrumentalni su uglavnom dvozilni (pozitivan signal i masa). Da bi spojio korektno (tojest da bi iskoristio to sto si platio, znaci balansirani output sa UX1 prema balansiranom ulazu na neki aktivni monitor sa TRS konektorom) moras da koristis adekvatni balansirani kabl. Ja imam onaj UX2 i KRK Rokit 8 monitore pa mogu da spojim iz UX2 TRS izlaz ili na monitorov TRS ulaz ili na XLR ulaz (drukcijim kablom, TRS->XLR jel). Kablovi sto kraci u principu, minimalne duzine koja radi posao (znaci da stigne samo do monitora).

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

dajte neku titulu dersuu da ga privolimo da dolazi, tipa mod na muzicarskom, ili ono zuto govno

jebe se udesnom za te lazne titule,on hoce da bude kalif 'mjesto kalifa,sve ili nista.

 

Onda jedino da mu saljemo potrcka™ da mu nosi pivo na gajbu svaki put kad nam da lep odgovor

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...