Jump to content

Najbolji metal vokal


BruceD

Recommended Posts

Od svih ovih koje si naveo samo mi je Midnight bolji od Kisketa, i to cisto gledajuci same vokalne mogucnosti a ne koliko mi se svidjaju bendovi ili pesme ovih vokala.

 

Ili nisi slušao sve njih, ili ti kriterijumi za poređenje nisu u redu. Kiske sa svojim glasom može da se takmiči sa pevačima bendova kao što su Stratovarius, Rhapsody, Angra, ili Sonata Arctica, ali ne i sa ovima.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Leather Rebel, objasni mi tvoje kriterijume.

 

Ova lista je perfektna. Po glasovni mogucnostima niko od ovih pevaca ne moze da se poredi sa Kiskeom.

Ja cu rado objasniti svoje:

 

Breath Support

Register Switching

Register Blending

Pitch

Vocal Runs

Volume Control

Sustain

Diction

Consistency Throughout Registers

Vibrato

 

Projection

Resonance

Range

Tonal/Stylistic Versatility

Techical Versatility

Endurance

 

Vrlo rado cu objasniti sta koji kriterijum znaci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Leather Rebel, objasni mi tvoje kriterijume.

 

Ova lista je perfektna. Po glasovni mogucnostima niko od ovih pevaca ne moze da se poredi sa Kiskeom.

Ja cu rado objasniti svoje:

 

Breath Support

Register Switching

Register Blending

Pitch

Vocal Runs

Volume Control

Sustain

Diction

Consistency Throughout Registers

Vibrato

 

Projection

Resonance

Range

Tonal/Stylistic Versatility

Techical Versatility

Endurance

 

Vrlo rado cu objasniti sta koji kriterijum znaci.

 

I sam se bavim pevanjem, pa odlično znam šta svaki od tih kriterijuma znači. Ono što si zaboravio je da se ovde ne radi o pevanju uopšte, već o heavy metal pevanju, gde su vremenom svi ti kriterijumi donekle modifikovani. Da, Kiske ima svoj kvalitet, gledano kroz prizmu većine tih kriterijuma, ali će ti mnogi reći da i jedan James Hetfield, koji niti ima vibrato, niti opseg, niti melodičan glas kao Kiske - ima moćniji glas od njega, koji više odgovara metalu. A zamisli tek nekog ko em ima moćniji glas, em poseduje sve ove karakteristike koje si naveo. Jesi li čuo nekad kako Mark Boals izvlači sopransko C? Ili kako Johhny Gioelli punim glasom peva iznad tenorskog C? Dio može da bude profesor Kiskeu kad je kontrola disanja u pitanju, a kad S.L. Coe zakrešti, to, makar meni, više prija nego Kiskeov piskavi glas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, vidim da znas dosta stvari, i iznosis dobre stavove, i ja se slazem da za metal treba imati druge kvalitete pored ovih, medjutim ovo je lista koja ne gleda kakav si za metal, tu ima i drugih imena iz svih zanrova vezanim za rock (cak i soul pevaci su tu).

Da li hteo da vidis celu listu?

 

I, da, Boals ima ubedljivo najbolji C6 (pesma Dealer From Hell, jel da?)... :pivopije:

Kiske ti peva do visokog G iznad tenorskog C punim glasom, ne znam koliko si njegovih pesama cuo.

 

I, da slazem se da Dio ima impresivan breath support (odnosno kontolu disanja, ali Kiske ga zato pobedjuje u vise ostalih kriterijuna).

Takodje, Hetfield je bariton, Kikse je tenor, naravno da ce njegov glas biti "veci", mracniji, ali to ne znaci da je jaci.

Mocan glas = Projection(koliko glasan mozes da budes, znaci samo max volume) + Resonance (koliko ti je glas pun, bogat, odlican primer za ovo je Dio ili Khan).

 

I na kraju, da dokazem moju logiku, uporedicu Kiskea sa, recimo, Diom:

Breath Support - Dio

Register Switching - Kiske

Register Blending - Dio

Pitch - Nereseno

Vocal Runs - Kiske

Volume Control - Dio

Sustain - Kiske

Diction - Nereseno

Consistency Throughout Registers - Kiske

Vibrato - Kiske

 

Projection - Dio

Resonance - Dio

Range - Kiske

Tonal/Stylistic Versatility - Kiske

Techical Versatility - Kiske

Endurance - Nereseno

 

I vidis ko izlazi kao pobednik... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa gledaj, ako se strogo držimo te matrice, upitno je kolika je težina svakog od tih parametara ponaosob. Mislim da je logično da će Kiske imati bolji sustain, jer manje energije troši za izvlačenje svojih piskavih tonova, nego Dio, za koga smo već konstatovali da bolje projektuje glas i kontroliše jačinu. Onda, parametri "Tonal/Stylistic Versatility" i "Techical Versatility" su relativna stvar. Ne mora da znači da je Kiske u prednosti ako mu bolje ide kombinovanje stilova i tehnika - možda time on baš nadoknađuje nemogućnost da peva jedinstvenim stilom i tehnikom, kao Dio. Uglavnom, Kiske prilično kopira Tate-a kad su u pitanju nagli skokovi ka visokim tonovima, i to su oni momenti koji zvuče najviše gej, što se kaže. :mrgreen: Dio ima drukčiji stil, njemu svaki ton dolazi iz "dubine". Naravno, taj stil podrazumeva sporije izvlačenje tonova, pa mu zato, za razliku od Kiskea, ne leže brze pesme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze Kiske da peva duboko i to prilicno dobro , nego nesto nije imao prilike :)

Twilight of the gods uzivo - sve je jasno ! :) Kiske , pa nesto malo praznih mesta ... Barlow je mocan uzivo moram priznati , samo navodjenje Sotoa je preterivanje . Sad najbolji vokal po nama ili po tim kriterijumima , to je vec druga stvar ! Meni licno ne lezi Kiske toliko u poslednje vreme , ali zna se ko je tata . Nekome ce i Chris Barnes biti najbolji vokal zato sto najbolje laje , Kiske na primer ne verujem da bi mogao onako da laje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Kad kiske imitira Elvisa tek onda vidis kako covek moze da otpeva duboko. To sto on ne peva tako u 90% posto pesama je zato sto fanovi vise vole ovo njegovo piskavo. Za mene je piskavo bolje nego ono muzevno jer to muzevno cesto zna da predje u growl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam mislio na tu dubinu, govorio sam u tehničkom smislu. Kiske drugačijom tehnikom izvlači visoke tonove, nego Dio.

 

Pominjanje Sotoa nije preterivanje. Soto ima vrlo prijatnu boju glasa i tehnički je izuzetno potkovan, a u visinu može da ode sasvim dovoljno. Poslušajte samo kako peva obradu Aces High.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa pazi, ja mislim da je matrica odlicna, i da je svaki parametar podjednako bitan, to su godinama sastavljali ljudi koji znaju mnogo vise od mene i koji se bave pevanjem. Ja sam od njih naucio sve sto znam. Ako hoces, mogu da te uputim na sajt ili da ti dam celu listu sa svim rock vokalima, mogu da se kladim da za prvog nisi cuo (nisam ni ja pre odlaska tamo :D).

Mislim da je logično da će Kiske imati bolji sustain, jer manjeenergije troši za izvlačenje svojih piskavih tonova, nego Dio, za kogasmo već konstatovali da bolje projektuje glas i kontroliše jačinu.Onda, parametri "Tonal/Stylistic Versatility" i "Techical Versatility"su relativna stvar. Ne mora da znači da je Kiske u prednosti ako mubolje ide kombinovanje stilova i tehnika - možda time on bašnadoknađuje nemogućnost da peva jedinstvenim stilom i tehnikom, kaoDio. Uglavnom, Kiske prilično kopira Tate-a kad su u pitanju nagliskokovi ka visokim tonovima, i to su oni momenti koji zvuče najvišegej, što se kaže. icon_mrgreen.gifDio ima drukčiji stil, njemu svaki ton dolazi iz "dubine". Naravno, tajstil podrazumeva sporije izvlačenje tonova, pa mu zato, za razliku odKiskea, ne leže brze pesme.

 

Razumem sta hoces da kazes, medjutim nisi skroz u pravu. Kiske ti zvuci piskavo jer on peva melodija koje su mnogo vise od Dia, koji zvuci rezonantnije i jace jer peva nize. Dio peva obicno u gornjem delu oktave ispod tenorskog C, dok Kiske cesto i cele strofe/refrene peva oko tenorskog C i mnogo iznad.

Takodje, versatility je jako bitan kriterijum, Kiske moze da peva jedinstvenim stilom i tehnikom, ima pesma iz 2009. gde drzi visoko F par sekundi, sto znaci da je i dalje sposoban da peva kao u Keepers eri, medjutim to sredjuje endurance (koji se bavi time koliko dobro im je glas ocuvan, obojica su fenomenalni ovde). Ali ja bih rekao da je versatility jedan od najbitnijih kriterijuma, jer izdvaja jendodimenzionalne pevace koji samo jednu stvar dobro rade od onih majstora koji mogu vise stilova da pevaju. Na primer, Dio ce pobediti mnogo metal pevaca u technical versatility jer u Rainbow Eyes koristi totalno razlicitu tehniku, peva visoko i meko, a u Painu, na primer, peva veoma sirovo i grubo.

 

Sto se tice pevanja iz dubine, razumem te. Dio koristi jako mnogo svoj modal voice iliti chest voice, dok Kiske za vise noge koristi uglavnom cist head voice. Dio kad ode malo vise pa mora head da koristi, on u svoj head voice "ubrizga" (u nedostatku bolje reci) dosta chest tona. To ti je register blending u cemu je on jedan od najboljih.

 

E, sad, Kiske isto moze da zvuci tako, ali njegove linije su uglavnom previsoke za to.

Preporucujem ti da odlusas ovo:

http://www.youtube.com/watch?v=LPcJOs6NQYI

Ne celu pesmu, vec samo Kiskeove delove koji su na 2:34 i 3:49. Tu Kiske peva otprilike u visini u kojoj Dio obicno peva, slusaj sad kako on iz dubine izvlaci tonove, nista nije piskavo, i poslednja note u obe fraze je snazno tenorsko C.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Breakthru, vidim da ti baš detaljno proučavaš vokale. :pivopije: Aj mi daj link za taj forum o vokalima, možda iskopam nešto korisno za sebe. Koliko sam ukapirao, različiti rezultati se dobiju kad ocenjuješ ukupan utisak koji neki pevač ostavlja i kad ga raščlaniš na sve ove elemente.

 

Evo i ja da priložim jedan primer. Zašto za Gioelija kažem da ima vrlo moćan glas, jasno se čuje u ovoj pesmi, gde na 3:56 drži C#5, a na kraju pesme ide i do D#5, a glas mu zvuči podjednako puno kao i kad peva oktavu niže. Ne može to bilo ko:

 

 

Ili, recimo, Šopka, koji ovde falsetira, ali odlično zvuči na izuzetnim visinama (A5 osnovni vokal, plus peva tercu C6), na poslednjem refrenu od 5:05:

 

http://www.youtube.com/watch?v=8a19HufaXXQ

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo su ti odlicni klipovi, pazi, forum je extra, ali ima i dosta pevaca koji su clanovima nepoznati, tako da ih mozes preporuciti ako si zainteresovan da se uclanis... :pivopije:

http://forums.nutsie.com/index.php

Evo ti link, klikni na vocalist section. Ima mnogo lista, pa onda 10 najboljih vokala za svakog pevaca itd.

Ja sam Wanted Dead Or Alive.

 

Jel si preslusao Kiskeov klip sto sam postovao?

 

Ono ti je bio odlican C#5, evo ti sad C#5 koji ubija, samo nije metal pevac!

Od 2:40 pa na dalje.

Ovaj drugi ti je sa skokovima na E5...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesam, Kiske je u Stargazers solidno odradio te deonice. Dobar je ovaj iz Journey, za pohvalu je u jednoj baladi onako pevati. Lakše je kad je neka rokačina, pa može da se napinje iz petnih žila.

 

Nego, reci mi kako tumačiš to da je Halford na trećem mestu? Meni je on jedan od naj metal pevača zbog unikatnog stila, koji su mnogi sledili, ali me čudi da ga ovi kriterijumi, ako se strogo primene, plasiraju tako visoko. Verovatno su procenili najbolje momente iz njegove čitave karijere, jer je on menjao stil. Od Defenders of the Faith, a naročito od Painkiller, on dosta drugačije izvlači visinu, nego što je to radio 70-tih. Uz to, Halford nije naročito ubedljiv na live nastupima, sklon je falširanju, što se da čuti na butleg snimcima. Ja mislim da onda i Ralf Scheepers zaslužuje da takođe bude u vrhu, jer on kopira Halforda, a često zvuči i moćnije od njega, a ni Ripper nije daleko od toga.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, Halford je fenomenalan jer ima odlican falsetto, ali mnogo njegovih nota koje su smatrane falsetom, nisu falseto! Naravno, 70-te su njegov najbolji period. Naravno, i sada je odlican, nema vise vristavih visokih nota, ali je njegov pun glas stvarno napredovao i na Nostradamusu je odlican!

 

Halford ima sjajan vibrato, odlicnu kontrolu disanja, projektuje odlicno, o rasponu da ne pricam. Ne znam mnogo o njegovim live nastupima, ali Unleashed In The East je fenomenalan.

 

Ovo je njegov najbolji deo, peva delove u drugoj oktavi i onda se lansira u svemirski falseto i peva celu strofu oko G5 na jedan veoma lep i mek nacin.

 

Poslusaj i kraj ove pesme, peva do G5 isto punim glasom, odlicna kontrola.

 

http://www.youtube.com/watch?v=yTxi6rpFSHA

Ovo je iz 88-me godine, ali je isto fenomenalno, slusaj kako izvlaci E5 punim glasom kao da je nista

 

http://www.youtube.com/watch?v=u2I3kUnGY3Q

Ovde peva melodije do D5 s lakocom.

 

Izbacio sam neke manje poznate pesme koje su njegovi najbolji vokali.

 

 

I da, Steve Perry je genije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Da ne bi unistavali temu Avantazije evo za Brejktrua ono sto ja zovem pevacem. Ako njega nema na listi onda ona mora da se menja.

 

 

 

 

Evo kako treba pevac da zvuci uzivo.

 

http://www.youtube.com/watch?v=KQvYtZrv2LA&feature=related

 

 

 

Pogledaj Kornela uzivo iz Kube i reci mi da je to pevanje.

 

 

Edited by HEFEST

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hefest, imao sam obaveze tokom nedelje, pa sam tek sad stigao da preslusam ove 2 pesme. Izvini sto si cekao.

 

Ovako, ovaj iz Thresholda me nije nesto odusevio, zvuci kao drugorazredna kopija LaBrie-a, ali mozda gresim, samo ova pesma ne pokazuje neko njegovo zahtevno pevanje.

E sad, ovaj prvi, iz Seventh Wondera, mi se jako svideo. Dobre visoke note i dobar vibrato, a njegov boja glasa kad nize peva podseca na Coverdale-a malo. Na listi metal vokala definitivno moze da bude, ali morao bih da preslusam jos pesama da steknem sliku o tome gde bi trebao biti plasiran na listi. Lista vokala celokupne rock muzike ima daje vecu vrednost pevacima koji mogu da pevaju vise stilova i tehnika, nasuprot jednodimenzionalnim metal pevacima. Zato Heiman nije na listi, ubacice ga, ali ne preterano visoko.

 

Ja razumem da ima dosta pevaca koji treba da se ubace, jer na onom forumu nema toliko ljudi da oni mogu da znaju sve pevace ovog sveta, ali ovi sto su na listi, u 95% slucajeva su dobro rangirani (licno ja bih zamenio mesta Kiskeu i Tate, i snizio Daltreya malo).

 

Cornell iz Kube - sranje, slazem se, tad je bio u Audioslaveu i tad mu je glas puko skroz. Njegov vrhunac je bio rane 90-te, tad je bio zver. Inace i sad je dobar skoro kao i tad, skroz je povratio glas, slusaj:

 

E, sad, ne znam da li varis ne-metal muziku, tj neki soft rock, ali ovo je kako pevac treba da zvuci uzivo, dosta je nepoznat, ali deda razbija:http://www.youtube.com/watch?v=EnHmmQS5um4

Pevanje pocinje na oko 2 minuta od pocetka klipa i obrati paznju (neces se pokajati) na deo od 6:50 pa do kraja i vidi sta je live pevac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...