Jump to content

Zanimljivosti


Face Of Melinda

Recommended Posts

To je verovatno slonovska pasta za zube :D Vodonik-peroksid, kalijum-jodid i deterdžent za sudove :)

 

Peroksid se razloži na vodu i kiseonik, a kalijum-jodid katalizuje tu reakciju i ubrzava je, i ono, kiseonik prouzrokuje penušanje deterdženta i pššššš :)

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Davno se nisam ovoliko oduševila nekim softverskim rešenjem, pride, besplatno je.

Softver integriše Mind Mapping i Reference Manager (JabRef zapravo).

Za šta tacno služi: http://sciplore.org/2010/how-to-write-a-phd-thesis/

Docear je nova verzija softvera, koji iako postoji taj integrisani JabRef, ipak je bolje imati i ceo JabRef pride za exportovanje liste referenci ako ništa drugo.

E sad srpski... ako pišete neki rad - master na primer, sakupljate reference (knjige, revijalne radove, naucne radove) i to organizujete po folderima pod nekim imenom.

Ko ovo radi vec ima nekakav svoj sistem.

Napravite novu mapu u softveru. U njoj dodate cvor "nova literatura" ili nešto slicno. Njega povežete sa folderom u kome cuvate reference, i uradite mu update.

Softver povuce sve reference u taj cvor pod datim imenima, svaki sub folder dobije svoj cvor. Još bolje, svaka referenca dobije BibTex key.

Svaka referenca je vezana za pdf, i kada kliknete nastrelicu otvara vam fajl. Sjajno.

Softver uvuce i Bookmarks i komentare iz PDF fajla, što je dobro koliko i loše zato što neki radovi su tako formatirani da softver uvuce poglavlja kao posebne node, što smanjuje preglednost, i treba ih pobrisati (drndanje).

Node se organizuju dosta lako, pomeranjem drag drop.

 

Sa desne strane je taj reference manager. Meni je ovo drugi pokušaj u korišcenju ref managing softvera, ovog puta (iz onog tutorijala) sam skontala kako se exportuje u word.

Ideja je da se reference unose u nekom standardizovanom formatu da bi posle mogli da ih exportujete na više nacina. Dobra ideja, pošto kada se šalje nešto u naucni casopis obicno ide slanje u jedan pa vas odbiju pa drugi pa treci a svaki traži da su reference formatirane na drugaciji nacin.

Na žalost nisam uspela da exportujem to u Word baš kako mi treba.

Dobra stvar je što velika vecina casopisa, i još bitnije PubMed omogucava da se skine referenca u reference manager formatu ili JabRef cak, taj fajl drag-drop u ref listu i eto unesenih podataka za referencu. Onda je treba samo još linkovati sa pdf-om.

Zgodno iz još jednog razloga: nemam vremena sada na primer da skidam cele radove nego idem samo u širinu da sakupim što više. Sve što nadjem po nazivu i abstraktu zanimljivo unosim ovako u ref listu i onda posle mogu da se bavim skidanjem celih radova i linkovanjem pdf-ova.

Ovo puno znaci jer inace bih kopirala nazive u txt fajl pa odatle tražila dalje što je daleko manje pregledno, i pola se izgubi u procesu...

ALI ono što može da se uradi je da se eksportuje lista referenci sredjena abecedno pa u nekom približnom formatu. Ima još tu cišcenja naravno, ali skracuje posao.

Pride, imate listu svega sa linkovima ka pdf fajlovima na još jednom mestu (u folderima uvek postoje subfolderi + fajlove soritra po nazivu fajla naravno, ne po autoru kako je potrebno).

 

Ovaj vizuelni pregled meni licno nevidjeno znaci. Kao da od jednom mogu iz pticje perspektive da sagledam lavirint.

tek sam ga instalirala pre dva dana tako da još ucim. Ako još neko ovo koristi, znacilo bi mi još neko iskustvo.

Ko se upušta u neko pisanje diplomskog, master, phd, naucnog rada, seminarskog, dajte šansu softveru, zabavno je, a može da olakša stvarno neverovatno koliko.

Napominjem samo da je RTFM obavezna stavka, prvo tutorijal pa onda download i kliktanje okolo. Bar meni, ako imate iskustva sa slicnim softverima, go for it..

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Пошто нема прикладније теме, нека буде овде. Пре 156. година рођен је највећи научник (и по мени највећи ум) икада. Ово је већ качено једном приликом, али није згорег да се подсетимо.

 

http://theoatmeal.com/comics/tesla

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.b92.net/zivot/nauka_vesti.php?yyyy=2012&mm=07&dd=10&nav_id=625160

 

Povodom 10. jula, dana rođenja velikog srpskog i svetskog naučnika i Dana nauke u Srbiji, u organizaciji Registra nacionalnog internet domena Srbije i Muzeja Nikole Tesle,

u galeriji "Ozon"postavljena je izložba "Teslina vizija Interneta"

, inspirisana Teslinim projektom "Svetski sistem" iz 1900. godine.

 

Tesla je u tom projektu, govoreći ondašnjim tehničkim rečnikom, opisao u 12 tačaka ono što se danas zove bežični Internet, mobilna telefonija i GPS.

 

Muzej Nikole Tesle u Beogradu, koji obeležava 60 godina od osnivanja, danas otvara tri izložbe

: "Diplome Nikole Tesle" u Muzeju, "Plavi portret Nikole Tesle" u Galeriji "Ikar" u Zemunu i "Čestitke Tesli" u zemunskoj "Kuli na Gardošu".

 

 

Beogradski

Centar za promociju nauke

, povodom 10. jula, koji je se od prošle godine zvanično obeležava i kao Dan nauke u Srbiji, organizuje besplatne posete Astronomskoj opservatoriji na Zvezdari (koja postoji već 125 godina) i tribinu o Higsovom bozonu.

 

Takodje, u nekim krugovima datum Teslinog rodjendana se uzima kao zvanicni Steampunk Day :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...