Jump to content

Zanimljivosti


Face Of Melinda

Recommended Posts

Superbus je 15 metara dugačko prevozno sredstvo, predviđen za 23 putnika, koji će moći da razvije brzinu od 250 km/h. Superbus ima osam vrata sa obe strane, dve odvojene kabine, dizajnirane tako da omoguće kako indivudualna tako i grupna putovanja. Koristiće električni pogon, a zahvaljujući svojoj aerodinamičnosti ima veoma malu potrošnju energije. Vozilo je napravljeno u Holandiji a biće dostupno širom sveta.

 

revolucija-autobusa-superbus-10.jpg

 

revolucija-autobusa-superbus-5.jpg

 

revolucija-autobusa-superbus-3.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Teserakt, geometrijsko telo čija se hiperpovršina sastoji od 8 kockastih ćelija, četvorodimenzionalni je analog regularnoj 3D kocki tj. može se “odmotati” u 8 kocki u trodimenzionalnom prostoru. Bazični teserakt je samo jedan od konveksnih polikorona (4D politopa) i najjednostavniji pride (Kokseterov grafikon površi ili Šlegelov dijagram omni-isečenog teserakta izaziva autentičan osećaj nesvestice – kod izdržljivijih).

 

Glass_tesseract_animation.gif

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pošto ovih dana uživam u strukturalnoj analizi pomoću X-zraka, zatrpan sam kristalnim sistemima i elementima simetrije, konstantno vrtim 3D predmete u glavi, tako da ću malo pročitati i o ovim 4D objektima, čisto da ubijem još malo mozga :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stolet, javi ako naletiš na neki zanimljiv članak o 4D objektima ili hiperkockama, rado bih pročitao.

 

Nightfall, sjajno! Sećam se, još ranije kad sam čitao o tome, da je jedna grupa matematičara rekla da je ukupan broj atoma u vidljivom delu univerzuma znatno manji od Grejemovog broja. Ej, atoma. Čisto radi poređenja, vrh igle sadrži preko milijardu atoma.

 

16h3xe.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

To visualize the minuteness of the atom, consider that a typical human hair is about 1 million carbon atoms in width.A single drop of water contains about 2 sextillion (2×1021) atoms of oxygen, and twice the number of hydrogen atoms. A single caratdiamond with a mass of 2×10−4 kg contains about 10 sextillion (1022) atoms of carbon. If an apple were magnified to the size of the Earth, then the atoms in the apple would be approximately the size of the original apple.

 

Milijardu atoma je sitnica. Meni je uvek bilo fascinantno to što je unutar atoma samo veoma veoma mali deo prostora rezervisan za jezgro, a u njemu je skoncentrisana skoro sva masa atoma (jer je odnos masa protona i elektrona čini mi se 1836, dok je neutron po masi sličan protonu). Ova slika dosta fino ilustruje koliko je to mali prostor u poređenju sa prostorom koji zauzima ceo atom:

 

http://upload.wikime...ium_atom_QM.svg

 

Takođe, elektroni su strahovito mali i čovek bi pomislio da najveći deo atoma zjapi prazan. Konkretno ovaj helijum ima 2 komada i oni pokrivaju taj prostor koji je verovatno milionima puta veći od zapremine jezgra (a sam elektron je toliko mali da njegove dimenzije nisu ni poznate, zna se samo neka gornja granica od 10-22m, ne pitajte me kako su do toga došli). Zato baš i ne štima kada se previše pojednostavi situacija i kada se na atom gleda kao na entitet u kome postoje neke velike loptice u sredini i male loptice koje kruže oko njih. Što dublje čovek ulazi u to, postaje sve gore i sve teže za razumeti :D

 

Nešto se desi kad se kopira sadržaj sa drugih sajtova pa mi je šaren post :)

Edited by Stolet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čekaj, 1 femtometar = 1 bilijarditi deo centimetra?

 

Meni je uvek bilo fascinantno to što je unutar atoma samo veoma veoma mali deo prostora rezervisan za jezgro

 

Haha, takođe. Sećam se da je jedan profesor jednom objašnjavao struktutu atoma i da je rekao da, ako zamislimo da neka ogromna katedrala predstavlja atom, onda bi jezgro tog atoma bilo veličine graška i nalazilo bi se u njenom centru dok bi elektroni kružili oko spoljašnjih zidova katedrale! Da, atom je toliko "gusto" napakovan. A opet, taj isti atom predstavlja osnovnu gradivnu česticu čitavog univerzuma (osim ako ovom prilikom izuzmemo postojanje nečega što se zove 'Teorija struna' :bigblue: ).

 

P.S. Samo klikneš na onu gumicu u uglu da ti izbriše formatiranje teksta, da ti slova ne menjaju boju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...