Jump to content

Mad Max 4: Fury Road (2015)


Recommended Posts

mm4 = akcija decenije i revolucija u zanru. tesko da ce ga skoro neko dostici..

 

Tebe je baš lako vizuelno impresionirati (ali programer si, pa nije ni čudo :P ).

Isto si tako rekao i za Game of thrones devetu epizodu da je ta bitka najbolje ekranizovana bitka svih vremena.

Jesi li gledao ti klasike poput Braveheart, Die Hard 2, Mad Max 2, Conan the Barbarian, Terminator 2, Ben Hur, Jurassic Park, Alien 2...

 

Postoji nešto što se zove pacing, ili ritam montaže. I kad se gleda na velikom planu, najbolji akcioni filmovi znaju kada da stanu sa akcijom, jer preduga akciona scena stvara zamor kod svakog gledaoca. I mnogo je efektnije kada akciju umeš da zaustaviš, jer će sledeću akcionu sekvencu, gledaoc sa pažnjom da otprati.

Hobit fiulm recimo, isto ima preterano duge akcione sekvence (kad trče kroz Moriju). Pola sata besmislene jurnjave da bi se pokazali efekti.

Ili kreten Majkl Bej, koji u Transformers filmu, svaku rečenicu proprati zumom kamere, kao da je ta rečenica najbitnija u filmu. I onda dobiješ da su sve rečenice najbitnije, a u stvari napraviš da nijedna nije bitna, jer nijedna ne odskače od druge...

 

...otkucah esej.... svrni, pa da pričamo.. odo da šljakam. :)

Edited by Dark_Elf
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

lol, stavljaš u isti koš mm4 sa green screen filmovima poput transformersa i hobita. verovatno na malom monitoru nisi mogao da primetiš razliku, ali sve eksplozije, jurnjave i stuntwork su stvarno snimljeni sa blagom obradom u postprodukciji. film jeste remek delo kinematografije, broj oskara koji je dobio nije za džabe.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

lol, stavljaš u isti koš mm4 sa green screen filmovima poput transformersa i hobita. verovatno na malom monitoru nisi mogao da primetiš razliku, ali sve eksplozije, jurnjave i stuntwork su stvarno snimljeni sa blagom obradom u postprodukciji. film jeste remek delo kinematografije, broj oskara koji je dobio nije za džabe.

 

Napisao sam gore da poštujem to što su pribegli mnogim old school rešenjima.

Ali i te green screen efekte rade ljudi sa ogromnim znanjem, i ulažu veliki trud. Nije to čarobno dugme, pa se samo izmodeluje, osvetli, eksplodira...

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tebe je baš lako vizuelno impresionirati (ali programer si, pa nije ni čudo :P ).

Isto si tako rekao i za Game of thrones devetu epizodu da je ta bitka najbolje ekranizovana bitka svih vremena.

Jesi li gledao ti klasike poput Braveheart, Die Hard 2, Mad Max 2, Conan the Barbarian, Terminator 2, Ben Hur, Jurassic Park, Alien 2...

 

 

gledao sam sve to sto si naveo, i dalje mislim da je bitka u got9 najbolja bitka ikad (koju sam video). ne mozes da trepnes ni sekund, traje pola sata a imas utisak da traje 5 minuta. meni je to vrhunski. :) jaka je konkurencija, slazem se.

 

mm4 je za klasu iznad svakog akcionog filma koji sam gledao, jer to nije vise ni isti zanr. tesko je staviti u istu konkurenciju die hard i mm4 kao akcione filmove. mm4 ima atmosferu koji retko koji akcioni film ima i tu atmosferu pravi iskljucivo vizuelno. meni je aliens (alien 2) bolji film generalno, ali to je sf+akcija, nije isto (takodje je aliens 2 iznad klasicnih akcionih filmova).

 

u mm4 prica je nebitna, bitna je samo akcija i vizuelni dojam. isto kao sto postoje filmovi gde je iskljucivo prica bitna a sve ostalo je zanemareno (na primer dogville koji cak nema ni scenografiju), ili filmovi tipa man from earth koji se desava u jednoj sobi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dajhard ima smisao

mm4 šaren

 

mm4 ima priču samo je glupa i besmislena... a ako je priča nebitna što nisu napravili film bez priče, ono kao, hajde da se skupimo i snimamo efekte i napucavamo ih i sve to potpuno nepovezano ali vizuelno nenadjebivo... stvorili bi potpuno novi žanr... naravno da je priča uvek bitna, ako nema priče to nije film nego, ne znam, prezentacija mogućnosti vizuelizacije...

 

priča je kičma, bez nje je film gomila efekata...

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vizuelno je jak film ,to mu je najveća vrlina. Kad kažem vizuelno ,mislim ambijent ,dizajn kola ,kostima i slično ,inače nema toliko mnogo CGI.

Dystopian steampunk ,ko voli to biće oduševljen filmom.

Najjače akcije su mi pak Die Hard i Speed: priče su im ok (ne previše kompleksno a ni banalno) ,vizuelni elementi su ok , i najbitnija stavka: suspense.

U tome ne manjkaju nimalo ,to je po meni suština ,bilo da je u pitanju akcioni ili triler film.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni se dopao taken, smislena akcija, ide i gazi sve na svom putu najbrže što može, jasan cilj i najkraći mogući put do njega... nema polučasovnih besomučnih borbi na liticama i ne znam šta, nekako mi je realan ako se tako nešto može reći za akcione filmove...

Share this post


Link to post
Share on other sites

taken je genijalan zbog price, glavnog lika i ideje koja do tad nije previse puta iskoriscena u filmovima. taj film nema neku posebnu atmosferu, sasvim je obican u tom smislu. ali taken ima jednu nit, "samo pravo", znas da ce na kraju da ih pobije i spase cerku. a alien 2 je haotican, ceo film je "panic mode" i nivo stresa i neizvesnosti je veci. :)

 

na suprot tome, imas filmove kao sto je "the american" sa g.cloonijem koji je 90% baziran na atmosferi, kameri, montazi a prica je jednostavna (ima je) i vidjena.

 

ne znam kako vam se svidja sicario, meni je to cista desetka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Terminator 2 >>>>>

 

t2 je akcija sa coming of age pricom. previse sentimentalno za akciju, i kad mami suzicu na sceni u topionici. ;-)

 

aliens je full akcija, panic mode, kazna gluposti i kukavicluku, oda improvizaciji i hrabrosti, i jos panic modea ("How could they cut the power, man? They're animals!").

 

i nista, ni jednan one-liner ne moze da se meri sa "stay away from her, you bitch!" naspram kog bilo koja replika jona mcclaina deluje kao cmzidranje balavca. ;-)

 

al sam ga sukno, opaa! :)

Edited by imaginos
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...