Jump to content

Recommended Posts

srbi su pre svega narod izazitih pojedinaca i egoista, zato nam je i loše...

pričalo se na ovu temu po forumu več...

 

Naprotiv, na Hofstedeovoj skali smo (kao i većina ex-komunističkih zemalja) veoma visoko po kolektivizmu. Individualističke nacije su Amerikanci, Britanci i njima slični.

 

Drugo je što mi kolektivizam koristimo za građanske ratove, a ne za napredak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@gojko

e jeste bas sam citao clananak konkretno o tom istrazivanju, a citao sam i druge clanke na tu temu manje ili vise potkrepljene nekakvim istrazivanjima i svi su bili istog stanovista da srbi nisu individualisti.

 

@dimon sid

oni i brojni ostali zapadnjaci naravno da jesu individualisti i to se ispoljava u tome sto su (kao sto je i stereotip) vaspitani da moraju da uspeju u karijeri tako da se potpuno daju u licne ciljeve, uglavnom skopcane sa materijalnim vrednostima, a o opstem interesu generacijama nisu nista slusali i zato su politicki neverovatno naivni i manipulabilni, pa zato mozda nama izgledaju kao gomila ovaca, ali u svakodnevnom zivotu nisu, mnogo su kompetitivniji od nas, to ce ti reci svako ko ode na zapad.

ekstremno pojednostavljeno receno, simple english wikipedia stajl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@gojko

e jeste bas sam citao clananak konkretno o tom istrazivanju, a citao sam i druge clanke na tu temu manje ili vise potkrepljene nekakvim istrazivanjima i svi su bili istog stanovista da srbi nisu individualisti.

 

@dimon sid

oni i brojni ostali zapadnjaci naravno da jesu individualisti i to se ispoljava u tome sto su (kao sto je i stereotip) vaspitani da moraju da uspeju u karijeri tako da se potpuno daju u licne ciljeve, uglavnom skopcane sa materijalnim vrednostima, a o opstem interesu generacijama nisu nista slusali i zato su politicki neverovatno naivni i manipulabilni, pa zato mozda nama izgledaju kao gomila ovaca, ali u svakodnevnom zivotu nisu, mnogo su kompetitivniji od nas, to ce ti reci svako ko ode na zapad.

ekstremno pojednostavljeno receno, simple english wikipedia stajl.

 

Upravo. Ta njhova okrenutost karijeri je glavni motiv kapitalizma ,što je više karijerista ,veća je konkuretnost ,sistem je bolji. A daleko od toga da je USA savršen primer konkurentnosti. Takva filozofija treba da zaživi na ovim prostorima ,filozofija individualne odgovornosti a ne kolektivističke pripadnosti ,bilo kroz religiju ili politiku ,kao u Pakistanu ili S. Koreji. Što veći koletivizam ,veća mizerija. Što veća svest o sebi kao najvažnijem faktoru uspeha ,utoliko bolje.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Naprotiv, na Hofstedeovoj skali smo (kao i većina ex-komunističkih zemalja) veoma visoko po kolektivizmu. Individualističke nacije su Amerikanci, Britanci i njima slični.

 

Drugo je što mi kolektivizam koristimo za građanske ratove, a ne za napredak.

 

ima li ta Hofstedeova skala negde na netu?

 

jer po Inglhartovom istraživanju postoji jedna začkoljica - da su Srbi manje vezani tradicionalnim vrednostima nego recimo Ameri i Englezi, a više nego kontinentalni Evropljani. Naravno, kod Amera postoje vrednosti samoizražavanje (iliti individualizma) istovremeno sa visokom tradicionalnošću i religioznošću.

 

Kod nas je materijalizam veoma značajan, ali isto tako odbacivanje tradicije i religije, i imamo značajno razvijene sekularno-racionalne vrednosti, što je meni do dana današnjeg fascinantan podatak, ali nisam dalje kopao jer se bavim nečim sasvim drugim.

 

tako da ne mislim da u Srba postoji mentalitet autoritarizma (koji je tradicionalan)+ su zapadne zemlje prošle kroz taj autoritarizam i maltene zahvaljujući tome postale civilizovane, da bi ga se onda tek pre nekoliko decenija otarasile kao beba kolica kad nauči da hoda

 

mi pužemo, nesposobni smo i kao svako derište smo samoživi i teška anarhistička govna. Mi se eventualno bojimo moći onih na vlasti, ali ih ne poštujemo niti smo poslušni. Svako hoće da bude centarfor, niko golman.

 

nama je upravo potreban autoritarizam da nas nauči najobičnijim stvarima od kako se baca smeće i kako se ulazi u javni prevoz, kako se čeka red na šalteru i slično, do nekog stvarno značajnog kolektivnog delovanja, a pritom ne mislim na navijanje za Novaka..

 

to je moje mišljenje, naravno, nije ni važno, više me zanima da uporedim Hofstedeovu skalu sa Inglhartom, ako je ima negde

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi nemamo kolektivno delovanje, najveće kolektivno dostignuće je neka medalja u košarci, u svakom sportu gde je potrebno više igrača dućkamo karu najveću. a i u košaci uvek imamo brdo otkaza.

 

autoritete volimo, ali volimo i da ih ubijamo.

 

imamo stotine partija.

 

bliži je amer kinezu, nego srbin bosanac, srbinu šumadincu...

 

ti koji nas stavljaju u isti koš sa istočnim blokom su slepci, nikad nismo ni bili istočni blok, a vekovi života pod okupacijom sasvim strane (ne)kulture su nas udaljile i od njih i od ostatka evrope.

kod nas se prepliće najbrutalniji egoizam i tradicionalni kolektivizam. zna se kakvi pod okupacijom najbolje prolaze, zna se kakvi najbolje prolaze kada ne možeš ni dvesta godina nakon oslobođenja da skrpiš kakvu-takvu državu, kakav-takav kontinuitet i institucije. zna se kakvi uspevaju kada navrat-nanos pokušaš da uvedeš nama strani američki stil života. a istovremeno te obrazuju i vaspitaju u duhu kolektivizma. pa, tako, što pre batališ školu i porodicu i okreneš se ulici i mudracima koji ti govore da jebeš državu kako god stigneš, to bolje po tebe.

zabezeknem se kada sedim u društvu takozvanih velikih srba, nacionalista, patriota, a sve o čemu se priča je kako krasti struju (da li su bolji magneti ili da se poveže pre sata... ili pojma nemam šta sve ne), kako su jebali mater nekom kondukteru...

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

upravo tako, jedan četnik koji meni stalno nešto pametuje u vezi komunizma jedva dočeka da se pohvali kako je nešto prodao izvan fiskalne kase, ili kako je neki porez preskočio da plati državi, i što uopšte plaća porez itd... ali je zato patrijota na kub, naravno samo na jeziku, kad teba da se nešto učini/plati/pomogne - nema ga nigde

 

mi u stvai ne znamo šta je trenutni sistem vrednosti, jer krštenog istraživanja nije bilo preko 30 godina. A mislim da bi se mnogi zabezeknuli kada bi videli da mi nismo govna zato što smo kao veliki vernici, nacionalisti i seljaci, već smo govna zato što nismo nijedno od ta tri

  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi nemamo kolektivno delovanje, najveće kolektivno dostignuće je neka medalja u košarci, u svakom sportu gde je potrebno više igrača dućkamo karu najveću. a i u košaci uvek imamo brdo otkaza.

 

autoritete volimo, ali volimo i da ih ubijamo.

 

imamo stotine partija.

 

bliži je amer kinezu, nego srbin bosanac, srbinu šumadincu...

 

ti koji nas stavljaju u isti koš sa istočnim blokom su slepci, nikad nismo ni bili istočni blok, a vekovi života pod okupacijom sasvim strane (ne)kulture su nas udaljile i od njih i od ostatka evrope.

kod nas se prepliće najbrutalniji egoizam i tradicionalni kolektivizam. zna se kakvi pod okupacijom najbolje prolaze, zna se kakvi najbolje prolaze kada ne možeš ni dvesta godina nakon oslobođenja da skrpiš kakvu-takvu državu, kakav-takav kontinuitet i institucije. zna se kakvi uspevaju kada navrat-nanos pokušaš da uvedeš nama strani američki stil života. a istovremeno te obrazuju i vaspitaju u duhu kolektivizma. pa, tako, što pre batališ školu i porodicu i okreneš se ulici i mudracima koji ti govore da jebeš državu kako god stigneš, to bolje po tebe.

zabezeknem se kada sedim u društvu takozvanih velikih srba, nacionalista, patriota, a sve o čemu se priča je kako krasti struju (da li su bolji magneti ili da se poveže pre sata... ili pojma nemam šta sve ne), kako su jebali mater nekom kondukteru...

:da:

 

Lik koji najbolje opisuje nas Srbe je miks

Reneartois_228x328.jpg

i

delboy1.jpg

 

a ovo za zavrtanje, kradju, mutljavinu oko fiskalaca i sl, tek preko izvalis.

Veliki rodoljubi, matica Srbija, ogromni vernici, krstace oko vrata pred kojima bi se i beogradski kriminalci devedesetih postideli, a samo gledaju kako ce da zavrnu na porezu, kako da smute za neku pomoc, kako da ne prijave nesto, kako da maznu ili "nabave" nesto preko "nekoga", jebu majku onima u cijoj su drzavi u petak, subotu i nedelju, al u ponedeljak uredno na poslu s osmehom na licu..

 

Ali, mi mozemo tako da komentarisemo mane naseg naroda, ali neki amer, swaba, englesko govedo da mi to napomene, oterao bi ga u tri lepe.Pljuvacu ja po mojima, al po strancima tri puta vise.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Englezi su najgori narod na planeti, tu nema spora.

 

Revizija Biblije....Adam i Eva su i dalje u Raju, jedan Srbin je ukrao jabuku, pa su proterani....zato sad imamo na Zemlji Srbe i one koji jos ne znaju da su Srbi.Eto to je jedini dokaz koji moze da dokaze Dereticeve teze da je sve nastalo od Srba.

 

Sadam i Eva!

 

nismo džaba pevali Sadame Srbine

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije ni čudo što su mućke i alo alo toliko voljene u srbiji...

 

ali, nije baš ni tako crno.

jebiga, srbin te može sjebati najgore ili ispasti ljudina.

probelm je što će tu ljudinu pre ili kasnije neko sjebati, pa će se zapitati. videće ljude koji neradom, poltronstvom, nepotizmom napreduju oko njega, pa će se zapitati.

i kolektivno znamo biti govna (uglavnom jesmo), ali eto recimo silne akcije gde se skuplajju novci za bolesnu decu pokazuju da možemo biti i bolji. opet, pre ili kasnije pojaviće se neko ko će pokušati to da zloupotrebi.

no, uprkos svemu, saosećanje, toplina i dobrota nekako preživljavaju.

 

po meni je njaveći problem što nam i današnji političari nameću američki stil života, da samo sebe gledamo, da nam je samo džep bitan. a taj sistem (makar trenutno) nije primenjiv u srbiji, jer samo može stvoriti silinu nesrećnika bez kinte, a sa (anti)vrednostima zapadnjačkog potrošača.

pa tako i ono malo valjanog što je preživelo ratove, okupacije, sankcije, rđav pokušaj države koji je na snazi protekla dva veka, stalna lutanja i bedu, biva uništavan u ovoj prokletoj tranziciji iz ničega u nigde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

u svemu se slažem sem u tome da ''današnji političari nameću američki stil života''

 

to nametanje traje već bar pola veka, postoje čak i socijalističke direktive o uklanjanju ne samo pavoslanih već i slovenskih kulturnih elemenata u Jugoslaviji, i nametanje američke kulture. Pa mi smo jedina komunistička zemlja u kojoj su se gledali holivudski filmovi i pila koka kola

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

jel on beše začeo svoju teoriju istraživanjem u nekom preduzeću? Znam da je kod nekog taj profesionalno-institucionalni aspekat ugrozio objektivnost podataka, bar mi tako deluje, jer mi Inglhartova statistika deluje logičnije i sa njom se više slažem

 

 

The long term orientation dimension is closely related to the teachings of Confucius and can be interpreted as dealing with society’s search for virtue, the extent to which a society shows a pragmatic future-oriented perspective rather than a conventional historical short-term point of view.

 

No score available for Serbia on this dimension

 

pa naravno :)

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

da, IBM je bio, sad sam se setio

 

problem je što su zaposleni u IBM ipak obrazovaniji od opšte populacije, pa ostaje pitanje koliko je na skali stvarno tačno (mada većina jeste)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Академик др. Јован Деретић ће вечерас одржати предавање и представити своју књигу у сали парохијског дома поред Храма Свете Петке у Петки. Сви сте добро дошли! Идемооооооо !!!!!

Edited by bo88gdan
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...