Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

Ako josh naucite drummera da vezba u tempu (shto je meni uspelo) sreci nema kraja...

pusta zelja u mom slucaju...

 

ali, svejedno i kad si basista vazno je da drzis tempo, ponekad kad nema monitora i/ili velika je buka i ocajan zvuk na stageu i niko nista/nikog ne cuje(niko ne cuje dobro ni sebe ni bubnjara ukljucujuci bubnjara i svi krenu da se gube), basista mu dodje backbone benda i ako on krene da leluja ode sve u kurac (ako je neka straightforward osminska dionica za bas, pulsevi basa dodju kao metronom cijelom bendu, jer u uslovima loseg zvuka bas se cesto najjasnije cuje)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pusta zelja u mom slucaju...

 

ali, svejedno i kad si basista vazno je da drzis tempo, ponekad kad nema monitora i/ili velika je buka i ocajan zvuk na stageu i niko nista/nikog ne cuje(niko ne cuje dobro ni sebe ni bubnjara ukljucujuci bubnjara i svi krenu da se gube), basista mu dodje backbone benda i ako on krene da leluja ode sve u kurac (ako je neka straightforward osminska dionica za bas, pulsevi basa dodju kao metronom cijelom bendu, jer u uslovima loseg zvuka bas se cesto najjasnije cuje)

 

 

To jeste problem... Naci ce se lek protiv AIDS-a, raka, celavosti i ostalih bolesti, ali nikada niko nece provvaliti zashto gitaristi nikada sebe ne cuju dovoljno jako...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pusta zelja u mom slucaju...

 

ali, svejedno i kad si basista vazno je da drzis tempo, ponekad kad nema monitora i/ili velika je buka i ocajan zvuk na stageu i niko nista/nikog ne cuje(niko ne cuje dobro ni sebe ni bubnjara ukljucujuci bubnjara i svi krenu da se gube), basista mu dodje backbone benda i ako on krene da leluja ode sve u kurac (ako je neka straightforward osminska dionica za bas, pulsevi basa dodju kao metronom cijelom bendu, jer u uslovima loseg zvuka bas se cesto najjasnije cuje)

 

 

zasto bi neko svirao na takvom mestu pod takvim uslovima.. boze svasta..

 

:pivopije:

 

ps... zato i postoji on-ear-monitor!!!

 

ps2.. najvecu buku prave sami bendovi!!

Edited by StRatO

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel ima neki novosadista bassista/bassistkinja da je voljan/a da me malkice uchi da sviram ^^?

samo da znate da nisam neka tuka i da imam sluha,samo shto nemam nikakvo muzichko obrazovanje,sem toga shto pevam u horu,al' opet nema to veze sa bassom xD

 

sou,let mi nou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, pošto je ovaj forum poznat po ekstremnoj količini zajebanata + nadrkanih likova + zagorelih likova, možeš očekivati solidnu prozivku u kontekstu nick + ovaj post...

 

Al' nemoj to da shvatiš ozbiljno...

Ako već hoćeš da učiš, uči od profesionalca. Premda sumnjam da će imati vremena, al' makar zna zanat...

:pivopije:

Edited by Usher

Share this post


Link to post
Share on other sites

pusta zelja u mom slucaju...

 

ali, svejedno i kad si basista vazno je da drzis tempo, ponekad kad nema monitora i/ili velika je buka i ocajan zvuk na stageu i niko nista/nikog ne cuje(niko ne cuje dobro ni sebe ni bubnjara ukljucujuci bubnjara i svi krenu da se gube), basista mu dodje backbone benda i ako on krene da leluja ode sve u kurac (ako je neka straightforward osminska dionica za bas, pulsevi basa dodju kao metronom cijelom bendu, jer u uslovima loseg zvuka bas se cesto najjasnije cuje)

 

Ne bih se sasvim složio. Ako bubnjar ode u k...c, idu svi za njim. Nema spasa. Dobar basista će ga ispratiti pa makar na osnovu jedne komponente koja se čuje (najčešće doboš), i verovatno doživeti višestruki otvoreni prelom osećaja za ritam. :D

Gluv basista će nastaviti po svome i doprineti sveopštem haosu.

 

Slučaj da se u uslovima lošeg zvuka bas najbolje čuje, ja nisam još doživeo, a imao sam par svirki već...

Drugo je kad državna televizija prenosi i oni miksaju zvuk...

 

To jeste problem... Naci ce se lek protiv AIDS-a, raka, celavosti i ostalih bolesti, ali nikada niko nece provvaliti zashto gitaristi nikada sebe ne cuju dovoljno jako...

Brate, ovo treba da ide u udžbenike! :pivopije:

 

Imam običaj da serendam kolegama iz benda u fazonu:

Ja bih svakog muzičara terao da bude basista jednu-dve godine, čisto da se navikne na timski rad u bendu, i da se navikne da svira i dok sebe ama baš ništa, ali kad kažem "ništa" mislim NIŠTA ne čuje. Posle će znati da namesti sebi monitoring i da bude zadovoljan njime, bilo koji instrument da svira.

 

Pun mi ku...c gitaroša sa 127 dB gitara u svakom monitoru, pevača sa isto toliko, i koji se bune da mikrofoniše, klavijaturista što ti uzmu jednu (često jedinu preostalu) monitorsku granu (obično onu predviđenu za basistu) da bi sebe čuli stereo...

Ufff....

 

ps... zato i postoji on-ear-monitor!!!

IN ear monitori nisu finalno rešenje, i oni treba da se podese, tačnije i u njima će tonac zasrati odnose, a i oni su nedovoljno jasni kad staviš svaki instument u njih, kao i bilo koji zvučnik.

Za gitariste su neupotrebivi, jer ne proizvode 127 dB zvuka.

 

Ja obično idem logikom da možeš dve stvari da tražiš u monitor, treća će ti već praviti haos.

Problem je što koje god instrumente da tražiš od tonca u monitor, dobićeš doboš i vokal...

Prokleti tonci.

 

Malo još o monitoringu:

 

Caka za bubnjare da se bolje čuju:

Najčešće im fali bašnjak u slici, pa kad ga traže prepametni tonac im da bašnjak sa puno baseva, pa te niske frekvencije zaguše ceo zvučnik, i ode monitor dodjavola, pravi samo buku. Stoga je korisno da bubnjar traži da mu daju bašnjak SA PUNO VISOKIH i BEZ BASEVA da čuje tačku, što mu je dovoljno za orijentaciju, a da pritom ne optereti monitor.

Slično i sa pevačima, kad im naprave onaj zvuk u "V"... Ubije konkretnost.

Generalno, monitori su retko kad dobri, i najčešće su tu samo radi orijentacije. Ne traba napumpavati zvuk na go'netu. Skineš basove. Intonaciju ćeš čuti, neće biti mumlanja i to je to. Pevačima toplo preporučujem monitore sa 12 inčnim zvučnicima, jer 15'' nema te konkretne srednje potrebne za vokal. Pored toga tražiti srednje na vokale u monitoru i prezensa. Zvuči ko telefon, ali se čuje.

Nije moja caka, naučio sam je od jedne malo veće pevačke face...

 

Naravno, bilo koji tonac će vam sad reći da pričam gluposti, ali ne zaboravimo da ni jedan takav tonac nikada nije ozbiljnije svirao na bini...

 

Odo ja u digresiju...

 

 

@ Usher:

 

Fala na koNplimentetu!

:pivopije: on me!

 

@ Slavic Fairy:

Ja sam učio većinom sa video kurseva. Redovni časovi su prevelika finansijska stavka, a i oni sa video škola su strpljiviji i bolji "nastavnici" od većine ljudi koji bi te ovako učili. :)

 

Javi se na pp, daću ti ja neke video kurseve, pa sedi lepo i radi sve kako ti čike pokazuju.

Mnogo praktičnije nego da ti neko uzima pare, a ovako možeš na čas u bilo koje doba dana ili noći, pa još za džaba.

 

...evo, sad sam počeo i biznis da pokopavam sebi. :no:

 

...Puk'o sam...

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

procitaj koji post unazad... pisao sam Boletu.... maric ti je najpovoljniji.. jos ako kupis zice kod njih dibijas zamenu + setup for free... zovi ih i pitaj.. dace ti detalje...

 

inace svaki malo bolji muzicar koji se imalo interesuje za tako nesto moze da ti odradi.. cena se krece od oko 500 - 1000din.. a moze neko i da ti odradi za dz..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba da menejam zice, a treba da se odradi i setup, posto me je*e H... A voleo bih da to odradi profesionalac :)

Znaci kod Marica? Valjda nece praviti problem zbog dzitre koja je kupljena u konkurentskom im Mitrosu (gde bi me odrali za setup...)?!

Edited by slow an' easy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, sorry, nisam skontao da si apsolutni početnik, i da nikad nisi stavljao žice.

 

Pazi, stavljanje žica, kotiranje oktava i podešavanje visine su stvari koje ti bilo ko može objasniti za dva minuta. Trebaće ti pola sata da to sve izvežbaš i budeš "profesionalac" u tome.

Oko podešavanja šipke se već može desiti da ima malo veće filozofije, no u osnovi je i to boranija.

Kotiranje nije bitno teže od štimovanja, a podešavanje visine žica ti je tek nešto malo komplikovaniji proces od podešavanja dužine kaiša.

Ti radovi su smešno jednostavni, i veoma isplativi, pogotovo kad ih radiš drugima.

 

Imaš uputstva za sve to negde ranije na ovoj temi, ili nekim srodnim. Pretraži malo.

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

pusti zajebanciju.. ako menjas zice... idi kod marica i sve ce ti to dr sale uraditi.. verovatno za dz.. tj.. ako kupis kod njih zice... usput ako si se odlucio za marica pozdravi ga u moje ime (Igor)...

 

a ako si voljan nauci to za sebe pa kad zatreba da znas.. cak je i meni smor to na svom bassu da radim ako menjam zice kod njih.. dam saletu i odradi mi to sve po ceni zica... a kad mi treba... znam i radio sam dosta toga..

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ozbiljno razmisljam da si pribavim jedan bass.Zanima me koji se modeli mogu naci u BG po ceni ne vecoj od recimo 160 jura, ne trazim nista ozbiljno vec cisto da sviram za svoju dusu u kucnoj varijanti.Moze i polovna varijanta.

P.S. Sviram dzitru vec neke 2 i po godine ako to nesto znaci, a znam da ne znaci ali eto ...

Edited by R_a_S_a

Share this post


Link to post
Share on other sites

160e?

 

Mozes naci neke polovne stvari, ali ja ti za te pare preporucujem da uzmes neku kopiju... recimo Ariu. Nemoj Skvajera! Aria je bolja (i ranije sa postovao o tome - par stranica unazad). Ako te zanima petozicani skrpi jos 40e i kupi Aria STB DX5. Jos ga nemaju u Sky Musicu, ali ga uskoro dobijaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ozbiljno razmisljam da si pribavim jedan bass.Zanima me koji se modeli mogu naci u BG po ceni ne vecoj od recimo 160 jura, ne trazim nista ozbiljno vec cisto da sviram za svoju dusu u kucnoj varijanti.Moze i polovna varijanta.

P.S. Sviram dzitru vec neke 2 i po godine ako to nesto znaci, a znam da ne znaci ali eto ...

 

imas u oglasima nekoliko onih baseva bez glave sa aktivnom elektronikom za 150e

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...