Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

znas kako kazu englezi... skupo im je da kupuju jeftine stvari.....

 

 

procesor nikako ne moze zameniti pedalu.... jer je procesor digitalan uredjaj.. a kod digitalizacije signala ili ti odmeravanjem signala.. gubi se deo spektra (mozda neosetno za ljudsko uho).. stoga se to kod dobrih gitara(pogotovu kod aktivne el.)+dobro pojacalo moze primetiti... dok su pedale analogni uredjaji i oni modifikuju ton analogno i skoro da nema gubitaka... (detaljnije se mozes raspitati na ETF-u ili na VETS-u....).... icon_biggrin.gificon_da.gificon_da.gificon_da.gif

 

stoga bolje kupovati pedalu po pedalu.. i imati dojaja zvuk.. nego kupiti neki procesor.... to je moje misljenje...

 

inace ja sam veoma veliki protivnik bilo kakve modifikacije tona.. kod bass-a.... icon_biggrin.gif

kolko ja god mrzio 100€ procesore, moram priznat da odlično zamjenjuju skupe pedale: delay, chorus, compress, echo i sl, al da su im distorzije pukeface.gif , al su distorzije dosta jeftine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

znas kako kazu englezi... skupo im je da kupuju jeftine stvari.....

 

 

procesor nikako ne moze zameniti pedalu.... jer je procesor digitalan uredjaj.. a kod digitalizacije signala ili ti odmeravanjem signala.. gubi se deo spektra (mozda neosetno za ljudsko uho).. stoga se to kod dobrih gitara(pogotovu kod aktivne el.)+dobro pojacalo moze primetiti... dok su pedale analogni uredjaji i oni modifikuju ton analogno i skoro da nema gubitaka... (detaljnije se mozes raspitati na ETF-u ili na VETS-u....).... icon_biggrin.gificon_da.gificon_da.gificon_da.gif

 

stoga bolje kupovati pedalu po pedalu.. i imati dojaja zvuk.. nego kupiti neki procesor.... to je moje misljenje...

 

inace ja sam veoma veliki protivnik bilo kakve modifikacije tona.. kod bass-a.... icon_biggrin.gif

Ovo me podseti na odvalu ortaka kad smo snimali nesto na kompu - "Jel to vestachka distorzija?" icon_smile.gificon_biggrin.gif

 

Elem, ja na te jeftine procesore gledam kao na katalog efekata.

Polazim od sebe, meni efektivno treba reverb, ali recimo nisam bas najsigurniji sta radi kompresor niti tacno kakva je razlika izmedju overdrive-a i distorzije...

 

Inace nervira me kad se ljudi ogranicavaju tako, tipa "necu procesor", "nikad sa trzalicom", "necu da sviram rifove", "necu da vezbam neparne ritmove" (verujte ima i toga)...

Bas sa efektima samo moze da ti prosiri mogucnosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo me podseti na odvalu ortaka kad smo snimali nesto na kompu - "Jel to vestachka distorzija?" icon_smile.gificon_biggrin.gif

 

Elem, ja na te jeftine procesore gledam kao na katalog efekata.

Polazim od sebe, meni efektivno treba reverb, ali recimo nisam bas najsigurniji sta radi kompresor niti tacno kakva je razlika izmedju overdrive-a i distorzije...

 

Inace nervira me kad se ljudi ogranicavaju tako, tipa "necu procesor", "nikad sa trzalicom", "necu da sviram rifove", "necu da vezbam neparne ritmove" (verujte ima i toga)...

Bas sa efektima samo moze da ti prosiri mogucnosti.

ok!!! ja rece licno: mrzim efekte na basu tipa pedale i proc... ok to sto ima na pojacalu..!!!

 

sto se tice tih efekata.. recimo hariss (maiden) ima rek ceo sa efektima!!!!

tako da ima ljudi koji znaju sta ec i kako ce s time.. nesmeta mi ali licno ja ne volim procesore!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba eksperimentisati sa zvukom, naravno u granicama dobrog ukusa ali

opet zavisi i sta uopste hocete da dobijete sa tim.

Mislim da je nama basistima ipak lakse. Mozemo za oko 100e da dobijemo nesto funkcionalno.

A gitaristi?? Oni sa procesorom od 100e mogu da se slikaju zbog svima poznatih problema sa prstanjem distorzije. Njima treba 3-4 puta vise para da

bi dobili nesto sto zvuci OK. icon_cool.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba eksperimentisati sa zvukom, naravno u granicama dobrog ukusa ali

opet zavisi i sta uopste hocete da dobijete sa tim.

Mislim da je nama basistima ipak lakse. Mozemo za oko 100e da dobijemo nesto funkcionalno.

A gitaristi?? Oni sa procesorom od 100e mogu da se slikaju zbog svima poznatih problema sa prstanjem distorzije. Njima treba 3-4 puta vise para da

bi dobili nesto sto zvuci OK. icon_cool.gif

i 100evr... je skupo dati na nesto tako (drugim recima sranje)... jer opet ni ti ne dobijas nista specijalno....

 

bolje je tih sto evrica uloziti recimo u novu gitaru.. ili magnete.. ili nesto sto ce ti poboljsati kvalit tona. kako god to umeo (recimo novi bas i sl)...

 

siguran sam da ovde 80% bass playera ima bas od 200tinjak evra.. koji nije ni za kurac... (i ja imam takav bass.. al jebiga skupljam pare za bass.. recimo neki jazz fender..i pojacalo.. doduse jos jedan kabinet)... tako da u tom smislu svaki evro je bitan... a da kupim procesor da bi se zajebavao i nakraju da ga bacim prvom cigi koji naidje.. cemu... ok.. je eksperimentisati kada dostignes neki vrh svojih mogucnosti.. pa ajde kao da probam nesto novo... i tad bi kupio neki efekat od par hiljada evra (ili bi napravio neki rack s raznim procesorima zvuka)..... ali sta kad ovde ljudi neznaju ni osnovnu C-dur skalu.. a oce procesor... sta reci....

 

i opet navodim to je moje misljenje... ja bi pre dao pare za nesto drugo.. sto nije procesor i sl....

 

PS: jos nikog na nasoj sceni (rock i metal) nisam video/cuo da neko svira fratless... recimo ko stiv di'djordjo (testament)

da li neko poseduje tako nesto.... ovde???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam video da neko svira fretless, ali opet tesko mi je da poverujem da ce neko ko koristi fretless da svira recimo u Domu...

Mada meni je zvuk koji ispusta fretless bas sranje. A i u rocku/metalu ne vidim neku poentu koriscenja istog.

 

Elem, ja sam sasvim zadovoljan svojom opremom, tako da mogu sebi da dopustim da razmisljam o procesoru, i da potrosim pare na njega. Opet to zavisi i od mjuze kakvu bi svirao, za power ti stvarno ne treba, ali ako bi se bavio recimo necim avangardnijim (kao sto je recimo Tool) ili nekim industrialom (Manson, KMFDM, Laibach) moze itekako da posluzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iako gitaru sviram s procesorom nekako ne vidim veliku potrebu za bas procesorom, pošto na pojačali imam compress i reverb, a za distorziju koristim ručno izrađenu pedalu i ti efekti odlično zadovoljavaju moje potrebe što se tiče bas efekata, ali ako neko baš voli da se igra sa efektima i ako, kao i ja, boluje od akutne besparice procesor je jedino rješenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa o akutnoj besparici i jeste rec. A s'obzirom da za dobar bas treba min. 500-600evra ili da sklapate nesto na svoju ruku sto je vrlo rizicno, ostaje procesor kojim za male pare mozete da sakrijete mane svog instrumenta. Naravno da to nije pravo resenje. Ali za pravo resenje treba izleciti besparicu. icon_biggrin.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

i 100evr... je skupo dati na nesto tako (drugim recima sranje)... jer opet ni ti ne dobijas nista specijalno....

 

bolje je tih sto evrica uloziti recimo u novu gitaru.. ili magnete.. ili nesto sto ce ti poboljsati kvalit tona. kako god to umeo (recimo novi bas i sl)...

 

siguran sam da ovde 80% bass playera ima bas od 200tinjak evra.. koji nije ni za kurac... (i ja imam takav bass.. al jebiga skupljam pare za bass.. recimo neki jazz fender..i pojacalo.. doduse jos jedan kabinet)... tako da u tom smislu svaki evro je bitan... a da kupim procesor da bi se zajebavao i nakraju da ga bacim prvom cigi koji naidje.. cemu... ok.. je eksperimentisati kada dostignes neki vrh svojih mogucnosti.. pa ajde kao da probam nesto novo... i tad bi kupio neki efekat od par hiljada evra (ili bi napravio neki rack s raznim procesorima zvuka)..... ali sta kad ovde ljudi neznaju ni osnovnu C-dur skalu.. a oce procesor... sta reci....

 

i opet navodim to je moje misljenje... ja bi pre dao pare za nesto drugo.. sto nije procesor i sl....

 

PS: jos nikog na nasoj sceni (rock i metal) nisam video/cuo da neko svira fratless... recimo ko stiv di'djordjo (testament)

da li neko poseduje tako nesto.... ovde???

Ziva istina!!! Svaka cas'!!! icon_da.gificon_da.gificon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

PS: jos nikog na nasoj sceni (rock i metal) nisam video/cuo da neko svira fratless... recimo ko stiv di'djordjo (testament)

da li neko poseduje tako nesto.... ovde???

Ja prodadoh jedan RBX 170 F jednom metalcu pre jedno godinu dana kad sam bio u beogradu. Gitara fakat fretless icon_smile.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

PS: jos nikog na nasoj sceni (rock i metal) nisam video/cuo da neko svira fratless...

svira bassista Simargala,ili je svirao...

jbg. ja se ceo zivot primam da sviram fretless ali nemam love da ga kupim.kada sam kupovao sadasnji bass koji imam nisam mogao da nadjem nigde fretless.sada mogu da narucim al' nemam para za neki normalniji ,mislim necu da opet bacam pare i da kupim neki krs za 300,400 jevreja i da budem nezadovoljan sa njim .kontam da cu da nosim ovaj moj bajss kod majstora da mi izvadi pragove ali nikako da nadjem nekog normalnog ....

ugnjavih ...sorry svima icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cuo sam da moze da se naruci odlican vrat za fretless za 300e. Mogu da dodjem do preciznijih informacija vec sutra ili prekosutra, pa to moze da bude interesantna opcija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam nasao tog druga danas, ali saznacu ovih dana. On kaze da je lik namestio takav vrat na klasican bas i da je ispalo strava. A da je skupo, definitivno jeste.

Za te pare mozes da nadjes kontrabas, doduse Ceski ali moze da bude interesantno. icon_biggrin.gificon_biggrin.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja prodadoh jedan RBX 170 F jednom metalcu pre jedno godinu dana kad sam bio u beogradu. Gitara fakat fretless icon_smile.gif

mugu misliti nasta to lici... s obzirom da imam rbx 170.. naravno s pragovima....

 

cekk.. hmm.. zar postoji rbx 170 f.. zasto... cemu... icon_confused.gificon_confused.gificon_confused.gificon_confused.gificon_confused.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cuo sam da moze da se naruci odlican vrat za fretless za 300e. Mogu da dodjem do preciznijih informacija vec sutra ili prekosutra, pa to moze da bude interesantna opcija.

Ako saberes kupovinu tog vrata i ugradnju za iste pare mozes da kupis polovan fretless, dobro ocuvan

Share this post


Link to post
Share on other sites

verovato.. al.. isuse hriste!!! icon_confused.gif

Sve do neke davne 1989 godine je RBX 170 bila jako dobra gitara icon_smile.gif i RBX170F je bila jako dobra fretless gitara. i onda je sve krenulo nizbrdo sto se tice tog modela

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve do neke davne 1989 godine je RBX 170 bila jako dobra gitara icon_smile.gif i RBX170F je bila jako dobra fretless gitara. i onda je sve krenulo nizbrdo sto se tice tog modela

pa i sada je to dobra gitara.. ako uzmesodnos cena/kvalitet... ali kada je isviras.... ustvari vidis koliko je losa.. ali i dalje sluzi.. dok se nenadje nesto bolje.. fender jazz bass... yeahhhh mhihi.gifmhihi.gifmhihi.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

zasto da ne...mislim ne postoji pogodnost u sviranju fretlessa,naprotiv teze je svirati fretless,ako nista onda zbog leve ruke...sad da li neko ume ili ne ? glupo pitanje. sve se da nauciti,po toj logici niko nikada ne bi poceo da svira jer ne zna da svira kada pocinje.onda postoji jos jedno pitanje : da li metalci koji sviraju u bendovima koriste "pogodnosti" obicnog bassa?bio sam na gomili koncerata i nisam ni jedan jedini put cuo nekog da svira bilo kakav slap ,a ne znam vise od jednog ili dvoje ljudi znaju da odsviraju neki pametan tejping,a nekim drugim stvarima necu ni da pricam....na stranu sto se u 90% slucaja bass ni ne cuje na svirkama....tako da pitanje o iskoriscavanju pogodnosti ovog ili onog bassa je nepotrebno...

kada ljudi sviraju petozicane i sestozicane basseve,sto neko ne bi svirao fretless... icon_confused.gif svako svira ono sto mu se svidja

Edited by The Eagle Nature

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...