Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

cekaj,sad kontam...modusi su valjda one stvari jonski,dorski(kao oni stubovi biggrin.gif )Mene to podseca na neke pozicije sto sam radio(mislim da se na engleskom zovu scale forms il nesto tako)...Valja li to uciti...

Orijentacije radi, kad ucis pozicije, nije lose da svaku nazoves po modusu skale koji pocinje prvim tonom pozicije icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

pivopije.gif

Drago mi je ako si frik za muzičku teoriju. Ja sam isto bio nekada. Sada sam diplomirani frik za muzičku teoriju. icon_smile.gif Završio sam za profesora bass gitare u Budimpešti.

 

Dok sam živeo tamo sam svirao bass u pratećem bendu jednog od njihovih poznatijih BLUES pevača.

Zbog toga sam i reagovao tako, jer me tema BAŠ dotiče... icon_wink.gif

 

Inače sam zadrti metalac. icon_rockdevil.gif

 

Bach je inače vrlo dobro znao sve oko muzičke teorije. On je praktično postavio osnove za sve što danas znamo.

Lično mislim da ga još nismo ni stigli. Prelistaj malo Die Kunste der Fuge, ili njegove kanone-zagonetke i shvatićeš da je bolje znao teoriju nego današnje enciklopedije. I znao je i da je primeni.

 

U to vreme (XVII vek) se muzička teorija zasnivala na kontrapunktu, i trend je bio da su svi glasovi ravnopravni, dakle bas na primer nije bio uopšte jednostavniji od teme. Taj način sviranja i komponovanja iziskuje veoma veliko znanje i daje malo slobode spram toga. Posle su prešli na linearne funcije (ma koliko ti ovo matematički zvučalo, nije, misli se na muzičke funkcije), koje daje malko veću slobodu, pa su u Jazz muzici počeli sa korišćenjem vertikalnih funkcija, koje daje najveću slobodu. I čak i sa tim pristupom je Bach i dalje nedostižan.

I te kako je znao muzičkju teoriju veruj mi. I svirao je više instrumenata, a ne samo orgulje.

 

A za bluzere si u pravu definitivno. Retko koji izvorni bluzer je išao po knjizi. Bili su srećni ako su znali da čitaju...

 

No da ne tupim puno... pivopije.gif

 

Poz! icon_rockdevil.gif

BUDIMPESTA... HMM... ZANIMLJIVO!

 

ELEM, BAH TO NIJE ZNAO ONAKO KAKO TO TI I JA ZNAMO! U TO SAM SIGURAN! MADA, MOZDA TI ZNAS NESTO STO JA NE ZNAM! icon_confused.gif

ALI NARAVNO DA ZNAM DA JE SVIRAO VISE INSTRUMENATA!

 

NEGO, AKO IKADA BUDE ONO OKUPLJANJE MUZICARA SA OVOG POD-FORUMA! OBAVEZNO DODJI A DOCICU I JA PA CEMO DA PRICAMO! OVAKO NE VREDI MNOGO... MORAO BIH DA KUCA 3 STRANE A4 (MINIMUM!) A I SMORILI BI SMO OSTALE!

 

 

POZZ pivopije.gif

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako bi neko mogao da postuje te moduse,ili jos bolje,da mi neku net adresu sa objasnjenjima itd. bio bih mu do groba zahvalan

 

PS salim se naravno,ali bih bio zahvalan u svakom slucaju biggrin.gif

nema sta da ti se tu objasnjava imas sedam modusa.. za svaki ton u skali od kog kreces i zavrsavas.. recimo kad radis c dur.. jelte.. imas c d e f g a h c.. i to ti je skala ili ti prvi modus.. jonski..(valjda).. pa ides iz d.... znaci d e f g a h c d.. pa iz e... e f g a h c d e.. i tako dalje... evo:

 

C D E F G A B C - Ionian (natural major)

D E F G A B C D - Dorian (starting on D, the second scale degreee.

E F G A B C D E - Phrygian

F G A B C D E F - Lydian

G A B C D E F G - Mixolydian

A B C D E F G A - Aeolian (AKA natural minor)

B C D E F G A B - Locrian

 

evo jednog linka.. moguce da je objavljivan.. ali ovde stvarno imama mnogo korisnih stvari....

 

http://www.johnmyung.com/forum/

 

 

Edited by StRatO

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako bi neko mogao da postuje te moduse,ili jos bolje,da mi neku net adresu sa objasnjenjima itd. bio bih mu do groba zahvalan

Imam običaj da postove napišem prethodno u Word-u, pa ih onda kopiram. Sada vidim da je StRatO već napisao suštinu, pa ću se ja samo nadovezati.

Pazi na to da ono što englezi zovu B, mi zovemo H!!!

 

Ti modusi se inače i kod nas zovu isto tako:

 

jonski

dorski

frigijski

lidijski

miksolidijski

eolski

lokrijski

 

Ove skale su koristili stari Grci, i to totalno ravnopravno, dakle nije bilo tonaliteta, već su pesme pisane u modusima. Toga danas ima u izvornim narodnim pesmama. Poljaci na primer imaju mnogo narodnih pesama u lidijskom modusu. Kod nas se koriste i modusi harmonskog mola, no to tebi sada još ne treba, prvo ovo skontaj. Vranjanka ili Jovano Jovanke su u petom modusu harmonskog mola, recimo.

 

No da se vratim. Posle Grka su te skale počele da se koriste u Italiji, no oni su vremenom zadržali samo dve, koje su im najbolje zvučale. Jedna im je zvučala tvrdo, a druga mekano, i tako su ih i nazvali. Jonski su nazvali dur (duro na italijanskom znači tvrdo), a eolski nazvali moll (mekano).

Pošto se današnja evropska muzika razvila sa tih podneblja, i mi to koristimo. Tako jonsku zovemo i dur, a eolsku mol.

 

Kada skontaš dva-tri prstoreda za svaki modus, odsviraj ih sve iz F i u dve oktave.

Kada ti to bude išlo, odsviraj iz F# (fis), pa iz G. Trebalo bi da ti se posle izvežbana tri susedna tona u dve oktave skala totalno ureže i u prste i u glavu, i nećeš se više orijentisati po tačkicama, i nećeš morati ostale da vežbaš, ići će ti već...

Čisto da uštediš vreme.

 

Oko tona H da ne bude zabune, mislim na drugi prag A žice. Taj ton se svuda zove H, jedino na engleskom govornom području ga zovu B.

Mi „be“ zovemo prvi prag na A žici.

Zbog toga je usvojeno pravilo da ako se misli na taj ton sa prvog praga A žice, da se Obeležava sa Bb (ovaj mali b je snizilica), pa tako nema zabune. Dakle Bb se na engleskom zove „B. flat“, a naški samo „be“.

H se enleski označava i zove B, a taj engleski B se u ostalim jezicima zove H.

Dakle ako neko napiše B i misli na drugi prag A žice, to nije greška. Ako misli na prvi, onda je greška, jer se piše Bb pravilno.

 

icon_wink.gif Pre nego što me iko napadne zbog ovoga ili zbog bilo kog mog posta vezanog za muzičku teoriju, napominjem da su američke notne knjige pune grešaka, jer ih pišu sekretarice i komercijalisti, i nemam nameru da se prepirem oko nekog nonsensa što su štampali neobrazovani NE muzičari.

Imam profesorsku diplomu pa me možete smatrati merodavnim. icon_wink.gif

 

Hvala. biggrin.gif

 

Cheerz! pivopije.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok,to za b sam shvatio...

 

A modusi su kolko ja vidim u stvari  na neki nacin skale???

jesu.. kao sto im samo ime kaze modusi... modulises osnovnu skalu.. dakle imas iste tonove isti raspored samo kreces i zavrsavas skalu s istim tonom.... kao sto sam ti vec naveo.....

 

c dur je najlaksi da skontas jer ima cele tonove..... nema nijednu povisilicu #.. ili snizilicu b... ja jos nisam preso s c dura.. sve u c duru.. c dur keva....

donekle i a mol laugh.giflaugh.gif

 

eto cito tolko da napomenem John Myung u skoli za bass.. sve vezbe radi iz c dura.. tako da to nije nista strasno.. i najvise u pesmama koristi moduse (ove najvise... liksolidijski i lokrijski.. i naravno jinski).. ali bez obzira na sve treba raditi... uciti.. vezbati do kraja zivota... jer je muzika beskonacno velika... ni pavaroti ni bilo koji proslavljeni muzicar na svtu ne zna ni 30% muzike...

 

modusi vaze i za ostale skale... ali o tome bolje nek Secracon... objasnjava... bolje mu ide neg meni.. hehe....

Edited by StRatO

Share this post


Link to post
Share on other sites

da li mozda neko moze vise da mi kaze o Ibanezovom basu SR505(eventualno SR500 ili 506) ako ga je proboao ili jos bolje poseduje poseduje...

 

dakle radi se o 5ozicanom basu... mahagony body... bubinga vrat 7 laminat.... rosewood fretboard.... Bartolini magneti... etc.. i izglda ovako

 

user posted image

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

da li mozda neko moze vise da mi kaze o Ibanezovom basu SR505(eventualno SR500 ili 506) ako ga je proboao ili jos bolje poseduje poseduje...

 

dakle radi se o 5ozicanom basu... mahagony body... bubinga vrat 7 laminat.... rosewood fretboard.... Bartolini magneti... etc.. i izglda ovako

 

user posted image

Ja cu ti kazem SRANJE KO SRANJE SAMO SATKO wallbash.gifwallbash.gifwallbash.gifwallbash.gifwallbash.gifwallbash.gifwallbash.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ono, prica se da su Ibanez basovi sranje icon_rolleyes.gif

Mislim... naprosto zasto bi neko uzimao Ibaneza kad za otprilike iste pare moze uzeti Jacksona ili Yamahu koji su mnogo bolji.

E sad... Ne mogu dublje da ulazim u raspravu posto ne znam kakav zvuk odgovara Stratou, ali ajd' ovako da formulisem, meni se ne dopada boja tona kod ovih Ibaneza koje sam probao, nekako zvuce... tupo. wallbash.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kad sam kupovao bas i gledao po prodavnicama ,svi prodavci su napljuvali ibanez samo tako...( u fazonu:ne drzimo to djubre).E,sad mozda su oni nabedjeni iskompleksirabni debili (to sigurno) ,a mozda stvarno ibanez besevi ne vrede ni kurcu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ljudi kada cete da skontate da je moto koliko para toliko i muzike vise nego istinit....pogotovo u vezi instrumenata... pa i Ibaneza... Ibanezov bass od trista,cetristo evra radi APSOLUTNO isto kao i Jackson ili Yamaha koji kostaju priblizno isto...razlike su minimalne....sto je najgore polovina tih jeftinijih basseva se prave i sklapaju u istim fabrikama...

Yamaha,Ibanez,Jackson jedna te ista stvar,samo razlicitog oblika i nalepnice....

 

P.S. Mnogo bolji bassisti i od vas i od mene i od do jaja "strucnih" prodavaca Mitros mjuzika sviraju Ibaneze i ne zale se ni najmanje...

Edited by The Eagle Nature

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmmm.. ok... taj bas kosta oko 700 jevreja...... za te pare nema ni priblizno bass ovom ibanezovom... mahagony drvo.. bubinga vrat... i magneti Bartolini... cujem da elektronika samo vredi oko 300 jevreja kod ovog bassa... zato me interesuje kakav je.. dal ga vredi uzimati... znaci nije jeftin bass...

 

inace furam jamahu i taj zvuk mi se nesvidja... suvise je plitaki tup.... kad bi imao kintu uzeo bi jazz fender.. koji kosta ni manje ni vise nego oko 2500 jevreja... tako da kao sto reko koliko para toliko i muzike...

 

eto sad znate kakav zvuk volim... cist ton.. tezak i da ima dubinu.. tacnije masu.... ako znate neki bass do 700 jevreja a da ima take neke karakteristike javite... a ovaj ibanez mi se ucinio takim....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ima jedan Ibanez kosta oko 800 evra ,odlicna masina ,svirao sam je ...ima dva hambakera,odlicno radi....pogledacu tacno koja je pa cu ti reci....ali kontam da je taj bass koji ti hoces da uzmes sasvim fin...uostalom odes pa probas...

mislim da za 700 evra moze da se kupi dobar bass,ako mi nesto padne na pamet postovacu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ima jedan Ibanez kosta oko 800 evra ,odlicna masina ,svirao sam je ...ima dva hambakera,odlicno radi....pogledacu tacno koja je pa cu ti reci....ali kontam da je taj bass  koji ti hoces da uzmes sasvim fin...uostalom odes pa probas...

mislim da za 700 evra moze da se kupi dobar bass,ako mi nesto padne na pamet postovacu...

znam... znam... odem pa probam... samo gde???? jdeno vreme je bio u onoj radnji na zelenjaku.... medjutim... prodali su odavno.... tako da ne znam gde da ga proba..... u tome je problem... da ima gde da ga probam ne bi postovao i pitao kakv je... ne bi da puknem te pare da narucim bass.. a posle da lupam glavu ko ovaj smajli wallbash.gifwallbash.gifwallbash.gif

 

 

ps... jel taj ibanez za 800 jevreja ima pet zica ili.... interesuje me neki vise zicani bass... znaci 5 ili 6....

 

ps2.. koji ti je taj baja u potpisu i koji je to bass... tacnije zverina od bassa.... lici mi na patitucija... al ne bi da lupam...

Edited by StRatO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam probao na zelenjaku nesto tako... nisam siguran da je ovaj... elem, meni je taj bas bio previse jazzy (ja se lozim na psihodeliju i bay area thrash, pa gledam nesto sto bi moglo da svira oba, cisto da znate s'kim imate posla), sve u svemu, mozda ce se pojaviti negde ponovo, ali moj savet ti je da ne kupujes na ne vidjeno/ne probano/ne chuveno icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja se stvarno izvinjavam od sveg srca, ali u ovako rano jutro ne mogu da se uzdrzim: nevidjeno/neprobano/necuveno icon_da.gif

I edit za icon_wink.gif kog zaboravih icon_smile.gif

Edited by Fiery

Share this post


Link to post
Share on other sites

znam... znam... odem pa probam... samo gde???? jdeno vreme je bio u onoj radnji na zelenjaku.... medjutim... prodali su odavno.... tako da ne znam gde da ga proba..... u tome je problem... da ima gde da ga probam ne bi postovao i pitao kakv je... ne bi da puknem te pare da narucim bass.. a posle da lupam glavu ko ovaj smajli wallbash.gifwallbash.gifwallbash.gif

 

 

ps... jel taj ibanez za 800 jevreja ima pet zica ili.... interesuje me neki vise zicani bass... znaci 5 ili 6....

 

ps2.. koji ti je taj baja u potpisu i koji je to bass... tacnije zverina od bassa.... lici mi na patitucija... al ne bi da lupam...

nije Patitucci....on svira Ken Smitha i Yamahu ,a ovaj bass ne mogu da izvalim uopste...ovaj lik se zove Jonas Hellborg....

ne ,nemoj nikako da narucujes na nevidjeno...

Sto ne skupis jos neke pare i lepo ne kupis neki Fender Jazz...to je bar provereno...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije Patitucci....on svira Ken Smitha i Yamahu ,a ovaj bass ne mogu da izvalim uopste...ovaj lik se zove Jonas Hellborg....

ne ,nemoj nikako da narucujes na nevidjeno...

Sto ne skupis jos neke pare i lepo ne kupis neki Fender Jazz...to je bar provereno...

hehe... ja nemam ni ove pare... ali planiram ozbiljno da menjam bass.... tako da nesto do 700... jevreja bi bilo ok.. ne znam ni dal cu tolko skupiti al... ko zna.... nije greda raspitati se...

 

mada kazes skupiti pare... mislim da za oko 1000evra moze da se kupi TRB yamaha..... sto nimalo nije los bass....

 

hmm kazes jazz bass... znas li ti koliko to cudo kosta... a da nije squier?????

 

novo oko 2500evra... a polovni nemam pojma..... a inace jazz bassevi se masovno proizvode kao 4.ozicani... tako da bi retko tesko naasao 5.ozicani...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...