Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

musik19.gif Za sve vas koji tražite dist+wah, čisto da vam predložim pedalu Morley Fuzz-Wah. Nju je i pokojni Cliff Burton koristio...

 

 

musik19.gif Herr_Wolf:

Flažoleti su ti na srpskom "artificial harmonics" i "natural harmonics" icon_smile.gif . To ti je kad recimo pipneš žicu iznad petog praga, a ne stisneš sam parag, okineš žicu i dobiješ ton za dve oktave viši nego ta prazna žica. Artificial je kad harmonike dobijaš samo desnom rukom, a leva svira šta god hoće, dakle ne mora biti prazna žica.

Gitaristi koriste tu tehniku često, pogotovo Zakk Wylde.

Na basu se najčešće ti tonovi dobijaju okidanjem noktom i istovramenim dodirivanjem ta žice palcem desne ruke. Nije sve jedno gde dodiruješ žicu. Milimetri mogu biti presudni.

Ima raznih tehnika. Ja recimo ne koristim ni nokat a ni palac, dobijam te pinch harmonic-e sa srednjim koji okida i kažiprstom koji dodiruje žicu.

Trzalicom nisam još čuo da to iko izvodi na bass-u, uprskos tome što bi trebalo da je jednostavnije to dobiti trzalicom, nego prstima. Razlog je verovatno taj što (čast izuzecima) su basisti "trzaličari" srećni ako pogode ton G posle tona C i opet nanovo... i nije im ni na kraj pameti da nešto van šablona "udri iz ramena" odrade. Uvek je lakše napljuvati onog koji vežba i koji se ne uvlači gitaristi...

Kažem ČAST IZUZECIMA!

 

Dakle mesto kvintnog flažoleta je to mesto gde treba pipnuti žicu, da kada se ona okine dobiješ ton kojii odgovara kvinti prazne žice.

Ako se budeš malko bavio time, videćeš da su flažoleti simetrično raspoređeni po žici gore i dole od sredine, tojest dvanaestog praga. Znajući to mi je malko smešno kada vidim paćenike koji pokušavaju da nahvataju flažolete iznad magneta, a ne znaju da iste te imaju i oko 4-og, 5-og praga...

 

Mislim da si skontao. Ako imaš još nejasnoća, pitaj slobodno...

 

I btw, ovo nisam učio u školi...

...u pitanju je čista praksa.

 

 

Cheerz! pivopije.gif

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bi pazario boss odb-3 dist i neki envelope filter...

Moje skromno mišljenje:

Nemoj uzimati Boss ODB-3, nije nešto posebno, štaviše dosta je jadan.

 

Ja sam godinama tražio dobru distorziju za bass, i nisam je našao. ODB-3 jeste jedna od manje odvratnih, ali se meni nije svidela.

 

Probaj pedalu Marshall Guv'nor Plus!

Ona je u originalu osmišljena za gitaru, ali jako dobro radi za bass, treba je samo namestiti kako valja, a to je vrlo lako, ako imaš sluha...

 

Ja bih ti to preporučio. Pored Morley Fuzz-Wah-a.

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jesi svirao PP? icon_mrgreen.gif To sam vidjao na BC Richevima...

Tek sad skontah da ti nisam odgovorio.

Nisam svirao PP kombinaciju nikada. Kontam da je nečto između JJ i HH.

 

Ako ti se PJ svideo, onda ti toplo preporučujem HH.

 

Probaj negde, pa poslušaj.

 

Jebiga, da si u NS, rekao bih ti da dođeš do mene i da sve isprobaš, i P i PJ i HH...

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nista, videcu da nadjem neki razlog da dodjem u NS, pa cu ti banem da te smaram icon_mrgreen.gificon_uhoh.gif

 

A vidis, ja sam bas krenuo da se igram sa 'armoniksima ovih dana, jos uvek to ne zvuci kako treba, ali isprobavam, vezbam i tako to.... A bolji zvuk se definitivno dobija trzalicom... Inace, ja sam imao predrasuda prema trzama i vezbao prste, ali sam u nekom trenutku skontao da ti za neke pesme jednostavno vise ide da sviras trzalicom, a krajnju potvrdu ovoga video sam kad sam skoro gledao neki G3 gde Stu Hamm neku skroz prostu pesmu svira trzalicom. Dakle ne treba se ogranicavati icon_biggrin.giforangelistening.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovde u NS je još nedavno bila u Mitro's-u da se isproba. Ne verujem da su je tako brzo prodali, a i trebalo bi da imaju Digitech-ov program na lageru uvek.

 

Nema podešavanje gain-a, što smatram vrlo nepraktičnim, pogotovo za bass.

Sam zvuk distorzije je sasvim okej, samo je po mom mišljenju prejaka, prebudžena. Nisam se oduševio.

Bolja je od ODB-3, ali ništa posebno.

 

Ja sam sa parama u džepu išao u radnju sa ciljem da uzmem neku distorziju za bass, i tada sam je isprobao.

Obišao sam ceo grad i vratio se kući sa parama još uvek u džepu.

 

Te pedale ne rade dobro na niskim frekvencijama. Ciče u visokim, nabudžene su, a nedostatak dubokih, i konkretnih srednjih možeš kompenzovati dodavanjem direktnog signala. Taj potenciometar se na Boss-u zove BALANCE, a na Digitech-u BLEND.

Time si malko zavarao uši, zvuk ti je postao CYBER, ali nigde zdravog zvuka.

 

Ako trašiš baš nabudžen, maltene avangardni zvuk, kupi to, ali daleko je to od onog zvuka kada na Ampeg-u odvrneš drive...

A to što mi čujemo na pločama velikih, je najčešće neka takva varijanta, bez puno filozofije.

 

Just an opinion...

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sumnjam da Flea zaista koristi Boss ODB-3, kada ono njegovo čudo od Gallien Krueger-a ima mnogo bolju distorziju ugrađenu. Ja bih se usudio pretpostaviti da je i to samo jedna od onih priča kako koristi ovo ili ono, a zapravo mu je samo neka firma platila za reklamu.

 

Bilo je onomad tih priča kako Dimebag koristi KORG procesor, pa ona još bolja kako Brian May koristi ZOOM-a.

 

Pazi, moguće...

...ali kad ide na surf na havaje, i ne nosi ništa ozbiljno od opreme, samo nešto da ima da džara...

 

No da ne pretujem...

Ne isključujem tu mogućnost, da on to zaista koristi, ali me to iznenađuje malko.

Svirao sam slabije modele Gallien Krueger-a i već i ti imaju daleko bolju distorziju nego ODB-3, a Flea ima najjaču glavu od te firme...

 

 

Probaj i jednu i drugu svakako, pa vidi. Nikada ne kupuj nešto na neviđeno i neisprobano.

 

Prednost ODB-3 je što ima Gain potenciometar, a Digitech malko manje krči.

 

Ja sam bio u identičnoj dilemi, i nikada se nisam odlučio, jer mi ni jedna od te dve nije bila dovoljno dobra.

 

Ja lično ne bih uzeo ni jednu.

Kupio bih nešto treće.

 

Cheerz! pivopije.gif

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, stvarno...

 

Sad si me bacio u rebus... icon_confused.gif

 

 

Meni je ta pedala zvučala baš veštački...

Nije se ni Flea-ina distorzija raspala od prirodnosti, ali je okej...

 

Jebi ga, kupi onda to kad već taj zvuk tražiš.

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li zna neko ovde sta koristi Steve Harris.... kakvu opremu... ono kao koje pojacalce... efekte... etc.... ili mozda neki link gde to pise.. siguran sam da postoji negde na netu... al nikako da nadjem......

 

 

pivopije.gifpivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Secracone,ucitelju icon_smile.gif ,mozes li mi reci,posto volis Death,kakav je to efekat na basu koristio Scott Clenedin na zadnjem Death albumu,Sound Of Perseverance?Verovatno si gledao Live In LA,e pa takav zvuk...bash zvuci nekro...malo flangera,sta li? icon_confused.gif

Edited by Heavy jerk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li zna neko ovde sta koristi Steve Harris.... kakvu opremu... ono kao koje pojacalce... efekte... etc.... ili mozda neki link gde to pise.. siguran sam da postoji negde na netu... al nikako da nadjem......

 

Čekam ovo pitanje već dve godine.

Imao sam tu čast da vidim i ispipam icon_smile.gif njegovu opremu kada su 2003. svirali u Budimpešti. Bio sam u backstage-u i njegov tonac/tehničar mi je sve pokazao i objasnio, i posle me upoznao s njim. Slikao sam se njegovim bassevima, a i njega sa mojim icon_smile.gif .

 

Pretpojačalo mu je pravio drugar, po šemi tranzistorskog HIWATT-a.

To mu je u reku i zauzima 2 unit-a, dakle njegov ortak nije štedeo prostor.

 

Pojačalo ima samo četiri fuckin' potenciometra, i rupu viška na maski koja je prelepljena nekom nalepnicom, ne sećam se kojom.

 

Pored potenciometara, je onom samolepljivom plastikom, na kojoj su izdubljena slova (u doba socijalizma je svačije prezime na zvoncetu bilo nalepljeno time), označeno TREBLE, MIDDLE, BASS, i VOLUME. E sad jedno od tih NIJE označano, ne sećam se koje, ali zaključiš logikom "koje nedostaje".

 

Užas. A njega bole kurac...

 

To mu je pretpojačalo. Koristi dva kompresora posle pretpojačala, ali kako mi je tip objasnio, to već ne igra ulogu u osnovnom zvuku, to samo malko sredi signal pre nego što ga pošalje na snagaše, koji su takođe neki budž, koji je pre valjda koristio u pabu, ako sam dobro razumeo onaj Cockney naglasak njegovog tonca.

 

Zvučnici su svi prekriveni Eddie-ima, pa nisam video šta je u pitanju, ali ionako kontam da je DI-box iz pretpojačala.

 

Dakle zvuk čuvenog Harris-a nije do opreme.

Samo dokazuje teoriju da je zvuk u sviranju. icon_rockdevil.gif

 

Video sam jednom u radnji Harris signature Fender Precision Bass. E TO nisam video kod Harris-a. icon_smile.gif

 

Toliko o advertajzingu.

 

Svira uglavnom onog Precisiona iz sedamdeset i neke. Beli sa nalepnicom West Ham-a. Ta gitara super izgleda na posteru, a inače je baš uništena...

 

Ostale bass-ove retko koristi. Stoje mu kao rezerva, a ima ih još tri. Svi su prece, i jedan malo podseća na onog iz radnje.

 

Žice mu stavljaju pred koncert nove. Sve.

 

Efekte ne koristi ama baš nikakve.

icon_rockdevil.gif

pivopije.gif

 

 

kakav je to efekat na basu koristio Scott Clenedin na zadnjem Death albumu,Sound Of Perseverance?Verovatno si gledao Live In LA,e pa takav zvuk...bash zvuci nekro...malo flangera,sta li? 

 

Scott je svirao Ibanez-a, SR neki. Te gitare sa novim žicama (što je on imao uvek) već zvuče kao da imaju neki blagi efekat za modulaciju, no kod njega se čuje da zaista ima neki efekat.

Ja bih rekao da je flanger, doduše dosta diskretan. Masan ali diskretan. Najlakše tu mast dobiti iz nekog made in USA Flanger-a. Japanci su tanki.

 

 

Cheerz! pivopije.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad ce ovo da zvuci smesno icon_wink.gif

Neki lik je uspeo da mi sjebe kobilicu(cini mi se da se to tako na violini zove,ne znam dal je isto i na bassu,ono dole gde se kace zice biggrin.gifbiggrin.gifbiggrin.gif )U svakom slucaju,da ne duzim pricu,kobilica je u redu samo sto je retardirano podesena,nista ne zvuci kako treba da zvuci...

Postoji li ikakav ljudskoj rasi poznat nacin da se to sredi online putem icon_smile.gif To jest,da mi neko kaze kako to stvarno treba da stoji,a da se ne radi nist preko sluha,jer mi je sluh ko u moje babe icon_biggrin.gif

 

Unapred hvala

icon_biggrin.gificon_biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste, kobilica se zove tako.

 

Nisi opisao tačno šta ti je sjebao, no nema tu puno čega da se namešta.

 

musik19.gifVisina žica, rečnikom koji i početnici razumeju:

 

Spustiš tako da ti odgovara, najjednostavnije rečeno. Pretpostavimo da ti vrat nije iskrivljen i da ti to nije sjebao, u tom slučaju ćeš samo morati da spustiš onoliko kako tebi odgovara. Ja to nameštam na najniže moguće. Ako pritisneš žicu na nekom pragu, a zazvoni i neki drugi prag, onda ti je žica prenisko. Ako si podesio da ti ne zvoni, ali ti je previsoko, verovatno imaš kriv vrat, ili patiš od istočno-Evropskog „zvoni mi žica malkice kad baš jako okinem i obratim pažnju“ sindroma. Taj problem meni spada u istu grupu kao i „Pretvrd mi je k***c“, ili „Premalo radim a puno zarađujem“, i slično... icon_smile.gif

Ono kako Steve Harris-u zvoni, ili Frank Bello-u, ili onom iz RATM, ili Flea-i je okej. A zvone im!!!

Nemoj da ih dižeš do neba.

 

musik19.gifKotiranje bez sluha, rečnikom koji i početnici razumeju:

 

a.) bez štimera:

 

To je najlakše. Odnesi gitaru majstoru i plati mu puno para. Za ovu varijantu je zaista potrebno imati sluha.

 

b.) hromatskim štimerom:

 

Naštimaš praznu žicu, da ti štimer pokazuje TAČNO sredinu. Onda proveriš poslednji prag (zbog ovog ti treba hromatski, jer možda nemaš 24 praga, i poslednji prag nije isti ton kao i prazna).

Na koju stranu se pomeri kazaljka štimera na tu stranu pomeriš i kobilicu, dakle napred ili nazad, levo-desno, kako hoćeš...

Kad to pomeriš malo (milimetri su dovoljni) opet naštimuješ praznu žicu (jer si je ovim pomeranjem kobilice upravo raštimao) i opet proveriš poslednju poziciju. Tako to ponavljaš dok oba pute štimer ne pokazuje sredinu. Moraćeš da skroz olabaviš žicu svaki put kad pomeraš kobilicu, pa je ceo ovaj proces jako pogodan za gubljenje živaca, no vremenom se stekne rutina i oguglaš, a i kada jednom nakotiraš, dok god koristiš iste takve žice, će ti biti okej. Kažem iste TAKVE a ne iste TE. Matore žice se raskotiraju i tu nema spasa. Dakle ovo treba raditi sa novim žicama. Ne prokuvanim ili očišćenim, već NOVIM, jer nije do zvuka, već do rastegljenosti žica.

Možeš i matore žice probati da nakotiraš, i možda ti i uspe, ali je vrlo moguće da ćeš morati opet da kotiraš kada stavljaš nove. Ako se nisu isteglile onda imaš sreće, jer će ti i nove biti nakotirane.

Rotosound čelične su meni u ovome nenadjebive. Meni žica od pre Tutankamona kotira.

 

c.) običnim štimerom:

 

Isto kao i hromatskim samo proveravaš na nekom tonu koji štimer registruje (E, H, G, D, A).

19. pozicija ti je recimo na G žici D, na D žici A, na A žici E, a na E žici H (na štimeru ti vrlo moguće ne piše H nego B. )

 

 

Cheerz! pivopije.gif

 

ps. jebote dva puta editujem ovo govno i uvek mi umesto "b" pa zatvorena zagrada iscrta smajlija cool.gif

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala,ukapirao sam(konacno nesto kapiram iz prvog puta icon_smile.gif )al ima jos jedan mali problem:nemam stimer icon_smile.gif Doduse,imam onaj u guitar pro-u i nalazio sam jos neke po netu,a sto se tice majstora,to nem vajde jer u Uzicu nema niko ko zna sta je bass icon_smile.gif Cak me je i nastavnik muzickog preko pogledao kad sa mu rekao sta sviram(pokusavam da sviram biggrin.gif )

 

Dakle,sledece pitanje:Moze li to da se odradi sa racunarskim stimerom?

Jos jednom Unapred Hvala!

 

PS:U principu sam i ja tako nesto kontao,da nastimam zicu pa onda proverim neki drugi ton jel ide kako valja,al ebiga,matori mi prodao svoj stari stimer(Ono cudoviste je merilo u miliherz,izgledalo je ko manometar na pumpi biggrin.gif )

PSS:Sad se verovatno pitate sto mi matori ne namesti...Prvi razlog:Mrzi ga icon_mrgreen.gif a drugi je to sto ocu da probam sam da uradim to kako valja,nece mi uvek matori namestati...A plus mi cale tako dobro objasnjava da se pogubis u drugoj recenici icon_rolleyes.gif

PSSS:Negde mi neko rece da mi kobilica treba da stoji u luku,tj da je E najnize,A i D malo vise a G isto ko i E...Jel to sviranje k**** ili je tacno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da može i štimer na kompu. Svejedno, bitno je da radi. Gledaj da ti je kalibriran na 440 Hz. Danas se sve više koristi 442 Hz u klasičnoj muzici, ali mi metalci smo još na 440.

 

U vezi nameštanja žica. To nameštanje u luku, je školski primer. Trebalo bi svaka žica da je na jednakom i minimalnom rastojanju od vrata, tojest da prate kosinu vrata. Kažem tako piše u knjizi. Ne MORA tako...

Ja recimo E dignem za koji brucometar jer okidam kao manijak, sviram prsitma i stvarno bi bilo previše da je spustim kao G. Ostale žice osim E okidam drukčije jer tu imam oslonac prethodnu žicu, pa ne moram da ih dižem...

Dakle, poenta je da to treba sebi da podesiš.

 

Kao kad ti neko kaže da u pljeskavicu ide jedna kašikica mlevenih ljutih papričica. Nije to bez veze, ali je ipak stvar ukusa...

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čoveče ova moja ekipa je već popizdela skroz, ne smem više da se kurčim pred njima, jako sam im dosadio...

 

Hvala ti što si mi pružio šansu da i po 1001. put ispričam to svoje divno iskustvo...

 

Pričaću ga i unucima...

 

icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupih danas konacno svoj prvi bass icon_mrgreen.gif .

Peavy milenium 4 ac, aktivan je, ono ja se ne razumem mnogo, al zvuk je kul, ima 5 potenciometra, Volume, pickup blend, bass, mid, i treble valjda. Bio je oko 21000 dindzi.

Jedino sto i nije nesto lep al to mi i nije mnogo vazno icon_mrgreen.gif .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naštimaš praznu žicu, da ti štimer pokazuje TAČNO sredinu. Onda proveriš poslednji prag (zbog ovog ti treba hromatski, jer možda nemaš 24 praga, i poslednji prag nije isti ton kao i prazna).

I onda tako sredis intonaciju koja bas i ne stoji kako treba. Intonacija se podesava sa otvorenom zicom, i na 12-om pragu, tojest na oktavi. Sve ostalo sto si rekao stoji icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...