Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

Jebiga,lako je tebi da sa pet gitara od po hiljadu evra pricas nekom da je nesto jeftinije od toga za ogrev... icon_da.gificon_da.gificon_da.gif

Isto kao sto je tebi lako da seres u prazno icon_rolleyes.gif ...inace izvor ti nije tacan, imam samo 2 gitare...

Kazes lako...ja sam svoje gitare i opremu posteno zaradio...dok su drugi ljudi svirali ja sam sljakao tako da ova recenica uopste nije na mestu...a i da nisam i da su mi sve to mama i tata kupili sta se to tebe tice...

 

A apropo Hohnera-a...postoje mnogo bolje gitare za otprilike istu kolicinu novca...a i valjda je bolje stekati pare za nesto kvalitetno makar i godinu dana ako treba nego se zadovoljiti nekim sranjem koje na kraju neces moci ni da prodas...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije mislim da su extra gitare (rece mi covek koji je probao), nasao sam jednu koja mi se bas svidja...Samo na netu icon_wink.gif jos da ima kod nas...  pivopije.gif

 

Ko ti je to rekao...Misha Aleksic? icon_smile.gif

 

Sacekaj da ti Seracon ili Nurg odgovore na pitanje...

Edited by Marty F

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isto kao sto je tebi lako da seres u prazno rolleyes.gif ...inace izvor ti nije tacan, imam samo 2 gitare...

Kazes lako...ja sam svoje gitare i opremu posteno zaradio...dok su drugi ljudi svirali ja sam sljakao tako da ova recenica uopste nije na mestu...a i da nisam i da su mi sve to mama i tata kupili sta se to tebe tice...

 

A apropo Hohnera-a...postoje mnogo bolje gitare za otprilike istu kolicinu novca...a i valjda je bolje stekati pare za nesto kvalitetno makar i godinu dana ako treba nego se zadovoljiti nekim sranjem koje na kraju neces moci ni da prodas...

Tacno, ne tice me se,niti sam ulazio u problematiku tvojih gitara i nacina na koji si ih nabavio. Ne moras toliko da se nerviras....niti da pokusavas da vredjas...Napravio sam poredjenje i salu,a to sto si ti to pogresno shvatio je tvoj problem.

 

Mislim da ima ok. hohnera i da nisu za ogrev. Svirao sam 2 i sasvim su ok. Nisu odlicne ali mogu da prodju.CAk i nisu nesto skupe . Uostalom nije ni bitno,u svakom slucaju to je moje misljenje.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nurg, jako bi se razocarao kad bi svratio malo do LA-ja. Nema toga o cemu ti pricas vise (bar ne u USA). I takozvane rucno radjene gitare prakticno sve prodju kroz router (CNC) bilo da je u pitanju samo telo, vrat, ili oba. A ni nema potrebe da se to radi rucno. Router jeste precizniji, i svi poslovi 'geometrijske' prirode ('vadjenje' tela ili vrata iz pripremljenog bloka drveta) se rade sa CNC.

Isto vazi i za cavity routing (rupe za magnete, potove i elektroniku, most i razno). Cak i arch-top se radi CNC masinom u poslednje vreme. Ne pitaj zasto, nema se vremena i jevtinije je (veci profit). Sklapanje i artisticki radovi se onda rade rucno (polaganje magneta i hardvera, binding, inlays i slicno, s tim sto su i inlays prvo routovani u kompjuteru vrlo precizno a onda majstor polozi MOP ili abalon rucno). Isto naravno, farbanje i lakiranje (rucno).

 

Uzgred, ti routeri su cudo tehnike i kostaju ko Svetog Petra kajgana. Kad neka firma investira u to, gleda da ga iskoristi do maximuma.

 

Igrom slucaja bio sam kod raznih lokalnih 'velikana'. Imam prijatelje koji rade kod njih ili sa njima (Ibanez Custom Shop, Fender Custom Shop, Ron Thorn Guitars, Scala Guitars, Tom Anderson Guitars, Carruthers Guitars, Valley Arts, Dean, Performance Guitars, Gary Kramer Guitars itd) pa se muvam po radionici cesto (i dok mi prave instrument). Kad je ok Vai-ju i ekipi ok je i meni.

 

Mali kuriozitet: strucnije poslove rade stariji majstori (i nadgledanje i programiranje routera, izmedju ostalog). Sve 'manje' poslove (ukljucujuci i binding recimo, postavljanje elektronike i lemljenje, farbanje i lakiranje) rade 'nacionalne manjine' (u nasem slucaju ovde, to su braca Meksikanci icon_rockdevil.gif ). Jevtiniji su.

 

BTW, od gore navedenih, samo Ron Thorn i Scala Guitars sami rade sve od pocetka do kraja i cesto ne koriste router (jer ga ne poseduju jos uvek) a nacionalne manjine nikada (sami su u 'shop-u'). Medjutim cak i oni odu kod ovih vecih i ili naruce obradu ili iznajme vreme na CNC masini (uglavnom ovo prvo jer ko ce da se zeza i uci programiranje routera ako nemas svoj). Ron doduse ima mali router za inlays.

Znam ja poprilicno dobro ko koristi CNC i ko ga ne koristi, ali i dalje smatram da jedan vrhunski instrument treba da bude radjen rucno, a ne masinski. U svakoj masovnoj produkciji instrumenata se gleda na sto krace vreme proizvodnje, i sto veci "kvalitet" (namerno pod znacima navoda) ali ni jedan CNC rutiran archtop ne moze da se poredi sa gitarama koje danas pravi Benedetto, ili koje su nekada pravili D'Angelico i D'Aquisto, i isto tako nijedan Ibanez, Fender, Dean ili sl. ne moze da se poredi sa instrumentima koje pravi Rudi Pensa (provereno rucni rad) ili Sadowski (takodje rucni rad za odredjen nivo instrumenta) jer koliko si se ti setao po LA, ja sam se setao po NYC i bio sam kod par jako dobrih majstora tamo i video sam kako rade. Rudi Pensa naprimer koristi CNC za odredjene modele gitara, jer nema sanse da postigne sve narudzbine koje ima, ali i dalje postoji krem instrumenata koje radi, i koji su odradjeno 100% rucno. Isto tako jedan Samuel Zigmutowicz koji danas pravi vrhunske violine nece koristiti CNC za doticne instrumente, a prava archtop gitara je radjena jako slicno kao violina, i tu CNC nema sta da radi. Jeftiniji archtopovi kao Gibson ES serija uopste nisu od punog drveta vec od laminata koji se presuje u arch oblik, tako da tu nema sta da se poredi sa stvarno dobrim instrumentima, a isto tako znam da odredjeni broj muzicara koji sviraju "signature" instrumente te doticne instrumente dobijaju od manje vise anonimnih majstora koji su ih rucno napravili, a firma koja se potpisala na isti instrument stanca na CNC ruterima sve signature modele koje mi obicni smrtnici mozemo da kupimo kod Sam Ash-a i slicnih.

Upravo koriscenje CNC-a je razlog zasto su PRS postale prosecne gitare 1994-e godine kad je firma kupila CNC rutere, i zasto naprimer Ed Romanov Quicksilver vise nije ono sto je bio, ali to je cista lakomost. Ja ne gradim instrumente da bih se obogatio, vec zato sto uzivam u tome, i zato sto znam da mogu da sagradim vrhunski instrument za svakoga ko ima dovoljno para da plati rucni rad. I isto tako znam da mogu da namotam pasivni pickup svakome ko to zeli, i mogu da ga napravim po skoro svakoj specifikaciji koja postoji (juce sam motao par magneta za telecaster '52 reissue i moji magneti moram da priznam zvuce jedno 10 puta bolje nego fenderovi koji su bili na istom instrumentu). Isto tako masina nemoze da vidi nepravilnost u drvetu i da kompenzuje tu nepravilnost, pa da od svakog parceta javora ispadne savrsen vrat (obicno se nepravilnosti ispravljaju tako sto se vrat manje vise skuva, i baci u presu koja ce ga ispraviti)

Ali toliko o tome. U kranjem slucaju ce ostati par ljudi koji grade gitare rucno, i svi cemo zajedno uzivati u njihovim instrumentima icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Nurg

 

Ovo je zabavno laugh.gif .

Ajmo po dnevnom redu:

 

i) Benedetto, D'Angelico i D'Aquisto svi prave (u 99.99% slucajeva) jazz hollowbodies. Nisu neko kvantno merilo, posto generalno imaju vrlo uzak asortiman proizvoda. Tacno je da su tu smatrani nenadjebivim. Isto tako je poznata cinjenica da (mnogi) njihovi sledbenici danas koriste CNC router cak i za archtop (naravno samo za grube radove, pa posle rucna fina obrada). U Johnovo doba CNC routeri nisu ni postojali (tip je umro '64) a Jimmy iako nekih 30-tak godina mladji od Johnny-ja (i njegov glavni ucenik), odrastao je u svetu bez routera. Tesko je starog konja nauciti novim trikovima. Uzgred budi receno, kapiram i da oni pripadaju odredjenoj 'skoli' graditelja, i verovatno ne bi koristili router za zivota i kad bi mogli. Stvar artistike i zanata , i to postujem. Za Boba ne znam da li je ikad koristio router, mladji je, ali mi je sumnjivo, iz gore navedenog artistickog pristupa, da bi se i on latio kompjuterizovane masine.

 

ii) Rudy kao i druge 'boutique' firme ce koristiti CNC bukvalno svaki put kad mu se ukaze sansa. Jedino kad mu neko naruci 'custom' gitaru, i spreman je krvavo da je plati, ce Rudy (da bi opravdao cenu) napraviti gitaru rucno. Koliko znam on ih i ne pravi sam vec jedno 20-tak godina (John Suhr mu ih je radio, a Rudy je samo nabavljac i biznismen iako okolo prica da je uradio par gitara u mladosti). Pensa/Suhr su pravili gitare prvobitno od Schecterovih (masinski obradjenih) delova a kasnije kad je Schecter puko i Tom Anderson odneo sam sobom "pin-router" (ti ces znati sta je to, izvinjavam se ostalima), uzimali su gotove delove od njega. Kad je i to puklo Rudy je bio 'cheap' i nije hteo da ulozi grdne pare u CNC router i opremu a Suhr-u se nije dalo zajebavati sa pin-routerima. Uzgred budi receno (za ostale citaoce) prakticno se nijedna gitara (sem tih artisticko/zanatsko/luthierskih momenata) ne pravi bukvalno rucno. Pre CNC i pin routera postojala je DupliCarver masina koja prilicno efikasno napravi kopiju bilo cega (pa tako i delova gitare) ako imas original. Znaci, masovna proizvodnja. Tako su pravljeni Gibsoni i Fenderi iz davnina. Isto tako, retko koja gitara (cak i najgori krs) je 100% pravljena masinama (CNC reze, busi, glodje, obradjuje konture, sta sve ne, ali ne lepi niti farba, niti polaze pragove ni inlays, itd, itd).

 

iii) Nisam upoznat sa zivotom i delom Samuel Zygmuntowicz-a, jasno mi je da je opasan graditelj i restorater violina. Violina i solid body elektricna gitara nemaju ama bas nikakve dodirne tacke. Ali nikakve. Dobro de, prave se od drveta (a i to je pod razno). Zice?

 

iv) Ponavljam (za publiku) , suplji instrumenti (pa tako i violina) se ne prave routovanjem, kopanjem i glodanjem, vec lepljenjem stranica i krivljenjem drveta. Gde je tu posao za router, zivota ti ph34r.gif ?

 

v) Ko je uopste spominjao Gibson ES seriju, u ovom ili onom kontekstu? Anyway, opet nije ni bitno jerbo su i to SUPLJE gitare (hollowbodies) pravljene lepljenjem i krivljenjem (tu je ta artistika icon_cool.gif ).

 

vi) Mace Bailey i Jim Donahue su, primera radi, u Ibanezu radili Vai-ju, Satriani-u i Reb Beach-u djitre osamdesetih i devedesetih. Rucno prakticno (tj sa rucnim routerom naravno) do 88 godine a onda uletese pin-routeri a kasnije i CNC. I Mace i Jim i Steve i Joe i Reb se kunu u majku da nije bilo razlike (tada) u finalnom proizvodu nacelno (djitristi su doduse stavljali neku svoju caku na svoj instrument ali je svako mogao da kupi istu takvu gitaru i da stavi tu istu caku ako je samo znao za nju. Npr Vai stavlja 'trem-setter' pozadi svoje vibrato rucke (iliti tremolo rucke) i lepi komade izolir trake po pickguard-u (sto se sve da videti na njegovoj 'Evo' na njegovom sajtu). Ali to moze i bilo ko da stavi, sve ostalo je 'stock'.

 

vii) CNC i PRS kvalitet nemaju blage veze. Paul je 'hit it big' pocetkom devedesetih i ljudi su investirali u masovniju proizvodnju. Napravili su citav novi proizvodni program, za ljude sa plicim dzepom i to je to. Routere koriste kako za jeftinije tako i za najskuplje instrumente (ali u manjoj meri doduse jer moraju nekako da opravdaju trosak gitare od 8000$-15000$). Paul je koristio i pre 1995 routere (Aprila je pustena u pogon nova fabrika); samo nije hteo da puno kenja okolo o tome, opet da mu neko ne bi zamerio sto u tom slucaju ne prodaje gitare jeftinije.

 

viii) Generalno gledajuci, prakticno niko ko je bitan danas u svetu gitare nema zamerke oko koriscenja CNC masina (i drugih masina) prilikom izgradnje superkvalitetnog instrumenta. Ono sto ljudi (gitaristi i konzumeri generalno) zameraju je cena. Majstori kazu da im masine pomazu u radu i skracuju vreme koje provedu u repetitivnim radnjama, manje vise nebitnim za sam zvuk. Onda je sasvim opravdan zahtev publike da cene i tih superkvalitetnih instrumenata budu pristupacnije. Iz tog razloga poneki majstori kriju, kao zmija noge no.gif , cinjenicu da koriste masine.

 

ix) Tu pricu da je gradnja instrumenata pasija i uzitak sam cuo od svih navedenih likova. To je bilo u pocetku. Dok jos nista nisu ni prodavali. Onda su krenule narudzbe sa svih strana, pa karijera, stani-pani. Deder u radnju po CNC.

 

x) Naravno da masina ne vidi nepravilnosti u drvu, majstori su tu kod nabavke i prilikom rezanja na plank-ove.

 

xi) Majstori koje ja znam ne ispravljaju nepravilnosti vec bace taj komad ili eksperimentisu sa njim. Retko se to inace desava...vidi pod x).

 

xii) I dalje se setam po LA. Vecinu ovih likova koje ti spominjem znam licno. Par njih preko tih koje znam licno. I tako redom. Neke vidjam jednom godisnje, neke jednom nedeljno. Sad se setih, NAMM show je za neki dan Boga ti musik19.gif . Vreme za nova poznanstva i obnavljanje starih.

 

Za kraj, nije ovaj esej zamisljen kao Biblija. Kapiram sta ti radis i cemu stremis, i na kraju krajeva zelim ti svaki uspeh pivopije.gif . Nije lako nadmasiti masinu u nekim stvarima, ali jos generalnije, nije lako napraviti sopstvenim rukama jedan lep, zvucan i vanredan instrument bilo kog stila. Imam par gitara koje su 100% hand made (sem 'gvozdjurije' doduse) i gledao sam ih kako nastaju iz zivog drva. Fenomenalan trip icon_cool.gif .

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidim da se odlicno zabavljas. Mozda sam lose srocio prethodne postove, ali mene licno izgradnja solid body instrumenata ne zanima previse. Radim ih jer mi donose pare, i radim ih 100% rucno jer smatram da treba tako da se rade (imam gde da ih odnesem na CNC router koji bi mi telo uradio za jako kratko vreme i za jako malo para).

Mene zanimaju archtop gitare, tojest hollow ili semi hollow body, i te gitare ne mogu da se naprave kako treba na CNC masini, osim ako CNC ne radi grubu obradu, a majstor sam krene da radi tap tuning. Upravo tu ulece gibson ES serija koju sam pomenuo. Tacno je da su D'Angelico i D'Aquisto poumirali pre nego sto su se pojavile CNC masine, ali ima dosta graditelja danas koji prave savrsene archtop gitare, i ne pipaju cnc (zato im gitara i kosta 20.000$ plus)

A ako treba nekome da pravim solid body za malo para kupim delove od warmotha i sklopim. To nije nikakva umetnost ...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razumem ja da je vecini ljudi ovde njihov bass najveca ljubav u zivotu,kao i meni samoj,ali kako,kako,KAKO vas ne mrzi da pisete TOLIKE tekstove??! no.gif

@Bole-jao vidi ovo luce sa 4 zice,...da nemam svoju yamahicu pocela bih da placem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel cuo neko za SX bas gitare, cuo sam da su nove na trzistu i da se probijaju sa nizim cenama, a da je kvalitet prilicno dobar za neku srednju klasu....

 

Ako je neko imao iskustva sa tako necim ili zna gde se prodaju nek napise stogod..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razumem ja da je vecini ljudi ovde njihov bass najveca ljubav u zivotu,kao i meni samoj,ali kako,kako,KAKO vas ne mrzi da pisete TOLIKE tekstove??! no.gif

Pssst! Dva ancienta se raspravljaju icon_smile.gif

I nije to o basovima nego da li treba verovati masinama ili jok icon_uhoh.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...