Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

za vjezbanje slepovanja ti trebaju zice koje prshte da bi se fino cuo

treba ti razumno niska akcija

i nabildane podlaktice

ozbiljno, ako mislis biti opak slapper - mars u teretanu icon_smile.gif

 

kad sam ja ucio da slepujem, skroz sam sjebao palac, uzasno me je bolio, nisam mogao da ga pomjeram i sav je bio natekao, ali sam onda zalijepio flaster oko palca i tako lupao jedno dvije sedmice dok nisam usao u stos

takodjer me je od buke od visesatnog lupanja i zvecanja bolila glava pa sam pola sata vjezbao normalno, a onda sam tokom preostalog vremena stavio krpu na vrat i tako vjezbao pokret

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

lol

ne, to samo znaci da nemas tako krhke prste kao ja icon_smile.gif

 

postoje dvije glavne tehnike slapovanja - odozgo i odozdo

ako tek ucis da slepujes onda samo vjezbaj odozdo. jer to daje pravi zvuk

kad budes ucio da sviras neke malo jace stvari, trebacje ti da brzo slapujes i dosta popujes i tek onda ulazi u igru slap odozgo jer se tako brze mlati, ali zvuci samo po sebi sranje

poenta tog slapa odozgo je da bude sastavni dio jednog tecnog jedinstvenog slap-pop pokreta sa sto manje naprezanja

smatra se da sto vise mesa od palca zahvati zicu, to cje ti biti masniji i uvjerljiviji zvuk i to se moze samo slapom odozdo(kad kazem odozdo ne mislim bas strogo odozdo, vecj pod sto manjim uglom u odnosu na zice)

ako si citao nesto o slapovanju, vjerovatno si saznao da se to radi tako sto se podlaktica okrecje, clanak ukoci, a opusten palac mlati sam od sebe, ali ja smatram da je to totalno pogresno - slap treba da bude kombinacija svjesnih, ali sto vise opustenih pokreta i podlaktice i sake i palca, zato treba da vjezbas svaki od tih pokreta posebno i onda ih spojis u jedan - tek cjes onda imati dobar zvuk

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja posedujem Jolanu Galaxis, i bass je isti kao ovaj na tvojoj slici, samo je narandžast. Glupo pitanje: jel si siguran da je to Тајфун? Da nisi napisao, ja bih muda svoja dao da je Galaxis Bass...

icon_confused.gif

 

Predlažem ti da je uvaljaš na e-bayu. Kreću od 100 dolara, i ameri su se sad naložili na jolane...

 

Mada se ja u e-bay razumem ko baba u skejtbord...

 

icon_smile.gif

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze da se desi... Ja sam ga kupio kao typhoon... U svakom slucaju sta god da je, odlican je bas za pocetnike, pogotovu za tu lovu...

 

Hvala na savetu ali ja se u e-bay isto toliko razumem.... Oretpostavljam da bi za to trebale neke kred. kartice, slanje postom i slicne stvari... a za to stvarno nemam vremena... pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

za vjezbanje slepovanja ti trebaju zice koje prshte da bi se fino cuo

treba ti razumno niska akcija

i nabildane podlaktice

ozbiljno, ako mislis biti opak slapper - mars u teretanu icon_smile.gif

 

kad sam ja ucio da slepujem, skroz sam sjebao palac, uzasno me je bolio, nisam mogao da ga pomjeram i sav je bio natekao, ali sam onda zalijepio flaster oko palca i tako lupao jedno dvije sedmice dok nisam usao u stos

takodjer me je od buke od visesatnog lupanja i zvecanja bolila glava pa sam pola sata vjezbao normalno, a onda sam tokom preostalog vremena stavio krpu na vrat i tako vjezbao pokret

Sorry ali moram da te ispravim... Ne bih da pametujem ali nije valjda da bi naterao čoveka da ide u teretanu da nauči da slapuje... Potrebno mu je od 2-3 sata vežbe dnevno (ne mora u kontinuitetu) da odvoji nekih pola sata za slap da mu se ne bi desilo ono što se desilo tebi. Kažem dva do tri sata jer ja toliko vežbam dnevno (jbg nema se vremena) ne računajući probe. U ostalih dva ili koliko već sati može da radi Chromatics, Arpeggio ili šta god već hoće (to su sve dobre vežbe) pre svega za upoznavanje vrata gitare. Potrebno je i što bi moj bubnjar rekao dinamički prilagoditi slap ostalom delu svirke, a ne da ti bas kad sviraš normalnu liniju radi O.K. a kad slepuješ da mora da stavljaš krpu na (s)uho grlo nos, kao i ostatak benda... No ipak prvo treba naučit osnove tehnike pa tek onda dinamiku i ostalo. U pravu si za slap odozgo i odozdo postoje i jedan i drugi ali ako ti je downstroke lošiji od upstroke-a onda nešto nisi nobro uradio. Poenta je da palcem (što bliže fingerboardu ili vratu uopšte) udariš (slap) žicu sa gornje strane i pri tome paziš na žicu iznad (ako je imaš ili je prigušiš desnom ili levom rukom. Najčešće se kombinuje sa udarcem odozdo na sledeći način: Posle udarca odozgo jednostavno pusti palac da sam spadne na žicu ispod udarene, zatim palac podigni na gore tako da noktom ili spoljnom stranom istog udariš žicu odozdo. Najbolje je da to vežbaš u što sporijem tempu da bi ujednačio up i down udarce tj. da zvuče bar približno isto. Ja sam na primer vežbao na velikoj jačini slap udarce i uradio solidnu dinamiku na slap-u posle 3 meseca vežbe (tada sam imao malo više vremena pa sam svirao po ceo dan). Dakle to ti je slap koji se najčešće kombinuje sa pop tehnikom (ne obavezno). Pop takođe ima up i down varijantu i najčešće se koriste kažiprst palac i (retko) middle finger. Kažiprstom okidaš žicu odozdo a palcem odozgo. Treba biti što opušteniji i nikako ne svirati samo sa jednom grupom mišića u akciji, jer ćeš se brzo umoriti pa ti ni jedna teretana neće pomoći... Malo sam odužio icon_spava.gif ali nadam se da će nekome pomoći. Cheerz!!! icon_rockdevil.gif

Edited by SasaAmonDin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice slepa , jbga covek mora biti strpljiv . Jer lakse je steci brzinu nego zdrav ton , a sto se tice tog gore dole udarca , moje je misljenje da taj udarac na gore nikada ne moze da zvuci dobro i prirodno kao onaj na dole , sto je i logicno . Wooten je Wooten uostalom njemu sve izlazi do jaja . A i treba uzeti u obzir da je on jedan i da svira tako setapovane baseve na kojima svaki slap i pop izlazi lepo....tako ...smaram icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za takve manje stvari znam da nije problem, mene vise interesuje, kako bi islo kada bi narucivao nesto krupnije (gitara ili cak i pojacalo biggrin.gif ). To se mngo vise isplati tamo nego ovde. Npr. Ibanez SR505 na tom sajtu kosta 557.50$ + free shiping in US! wallbash.gif  Dzaba!!! Ali mi jos uvek zivimo u selendri!!! Ej, zivote...LUTALICO!!! icon_wink.gif

 

Ja sam sa Musicians Frienda nedavno porucio Rogue osmozicani bas i postarina me izasla 186,82$.

Mrznja i prezir prema ovoj cifri, ali bar cu se za par dana obradovati k'o mala beba kad vidi flasicu sa cuclom.

Punom viskija, naravno. icon_biggrin.gif

A taj sajt inache ima nerealno jeftine cijene.

 

Nego, nesto mi je bilo dosadno na poslu ovih dana (kao i bilo kojih drugih icon_wink.gif ), pa rek'o posto me bas dugo nije bilo na ovoj temi, da je procitam ispocetka. I ne mogu da vjerujem u ono sto vidim: NIKO nije pomenuo GEDDY LEE-ja!!! icon_mad.gificon_mad.gificon_mad.gif Za nevjerovati. Takodje, s obzirom da je ovo metal forum, zaprepascujuce se malo prica o kvltnim metal basistima poput Steve Harrisa ili Joey DeMaio-a. Takodje Marcus Grosskopfa i Jens Beckera ni u roamingu???!!!

Mislim, okej svi ti dzezeri, svaka njimas cast, ali meni je to... hm... pa recimo da to nije za mene.no.gif

Nego, je li iko ovdje proucavao Garry Thaina? Mislim, Uriah Heepov Live 1973...krajnje granice basa...

 

Nego, sto se tice tog slapa, preporucujem skolu Alexisa Sclarevskog. Lik ga razbi i pokazuje prilicno detaljno, te krece od samih pocetaka (objasnjava samo slap). Pogotovo mu je gotivna prva vjezba za intonaciju, gdje lijeva ruka mutira zice, a radi se samo desnom. Kad se tu uspije izvuci definicija, dalje vec ide mnogo lakse.

 

Edited by Invictus

Share this post


Link to post
Share on other sites

sto se tice slapa...

vezbanje se krene od sviranja prostih

-----------------------------1-2-3-4-

--------------------1-2-3-4----------

----------1-2-3-4--------------------

1-2-3-4------------------------------

pa onda vracanje (naravno sve slap)

upalis metronom negde na 80bpm i sviras 1/4

 

veoma bitna stvar je da ti zglob sake bude opusten, jer udarac ide iz njega a ne iz lakta!

palac udara zicu na poslednjem pragu, prolazeci izmedju zica. palac treba da stoji paralelno sa zicama! tehnika udaranja zice odozgo je mnogo popularnija jer je i mnogo laksa... ali je nepravilna i u vecini slucajeva onemogucava dobar groove, pogotovu kod koplikovanijih linija! kada se samo svira po nadubljoj zici onda je i ok, ali cim se slapuje i na nekoj visljoj slaping krene da bude muljav.

a inace je i ton koji se dobija pravilnom tehnikom slapovanja cistiji i lepsi!

tolko od mene za danas icon_smile.gif

poz

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U PRAVU SI !!! icon_da.gificon_da.gificon_da.gificon_da.gificon_da.gificon_da.gificon_da.gif

 

za pocetak je puno lakse "lupati" odozgo i zvuk je fin na 4-oj zici, ali poslije nemas nista od toga jer ne znas slapati na ostalim zicama

 

Puno je bolje odmah uciti kako treba

DAKLE

Palac paralelan sa 4-om zicom i LAGANO!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako ne mozesh majke ti? Chuj Tommy the Cat od Claypoola pa mi reci gde slapuje, lepo kaze covek samo polako... Inace meni palac nikako nije paralelno sa zicama vec sa pickupom, i to je vec stvar navike, mozes da udarash i celom shakom kao A. Laboriel, naprstkom M. King palcem ovako ili onako kombinujesh, bitno je da ti je jasno sta hocesh da postignesh sa „bezumnim” udaranjem po zicama... Les slapuje i na pola vrata pa ga boli qrac, isto mu je kao i na kraj pragova (bas mu isto zvuci)... U stvari jebo slap, Pastorius ga nije nikad koristio, znaci moze se i bez toga... musik19.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. itekako moze da se slapuje na prvoj zici!

2. nije sve jedno gde i kako slepaujes... i to da slepovanje zvuci isto na poslednjem pragu kao i na sredini vrata takodje nije istina. - po fizici dobijanja zvuka nije moguce.

ljudi poput claypoola (i ostalih navedenih) su toliko dobri i imaju toliko iskustva da uvek znaju sta rade i sta postizu time sto rade! a ljudima koji jos uvek nemaju dovoljno iskustva+znanja, se preporucuje da rade ono sto sam gore vec napisao! najbrze dovodi do rezultata!

inace sve te gore navedene tehnike (saka, naprstak, palac odavde-odande, tap-slap - sviras tapinge sa brzim povlacenjem prsta i onda zvuce kao slap (npr. ryan - mudvayne), double slap, hammer-slap (slap levom sakom), slap sa palcem i malim prstom u isto vreme (npr. fieldy-korn)...) kao i mnoge druge alternativne tehnike (npr. slide sakom, ) se uce i u skolama (fakultetima) ali se uvek krece od osnovnih tehnika jer je ovo sve ostalo nadogradnja!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da su svi pominjani na temi Najbolji basista ... A Steve Harris ima nekoliko svojih strana!!! pivopije.gif

 

Ako nije tajna, cemu osmozicani bas ? pivopije.gif

Cemu 8-zicani bas???

Jebi ga, strasno mi se svidja ono sto Joey DeMaio iz Manowara radi na istom, pa rek'o da i Ja probam. Mogu misliti kako ce akordi na flazoletima zvucati na tom tripu. Mislim da se razumijemo, rijec je o basu koji ima zice poduplane sa po jednom tankom koja daje oktavu visi ton, a ne o osam zica u skali. Nesto kao dvanaesterac gitara.

 

Sto se tice pozicije palca za slap, dosta zavisi i od toga na kojoj se visini drzi bas. U principu nema neke extremne razlike da li je ruka odozgo ili odozdo, sve dok se udara cisto i precizno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2. nije sve jedno gde i kako slepaujes... i to da slepovanje zvuci isto na poslednjem pragu kao i na sredini vrata takodje nije istina. - po fizici dobijanja zvuka nije moguce.

ljudi poput claypoola (i ostalih navedenih) su toliko dobri i imaju toliko iskustva da uvek znaju sta rade i sta postizu time sto rade! a ljudima koji jos uvek nemaju dovoljno iskustva+znanja, se preporucuje da rade ono sto sam gore vec napisao! najbrze dovodi do rezultata!

Hehehehe!!!

 

Nemoj preozbiljno shvatati sebe jer ce te jos neko ozbiljno shvatiti a onda propast... Akoje nekome lakse da drzi palac ovako ili onako to je njegov problem i nema veze sa koje strane ce udariti zicu... Sve je u vezbi i sto Invictus rece u velikoj meri gde drzis bass. Ja npr imam jednog (m)ucenika kojeg je zajebavao lakat (bolovi, otok) danima posle svirke... Covek je vezbao sedeci a svirao (satima) u uspravnom polozaju. Imao je jebenu podlakticu kao B Becker otecen lakat i nije mogao da svira. Naravno bas je drzao mnogo visoko na svirci a slepovao je sa „paralelnom” pozicijom shake u odnosu na zice. Posle mesec dana vezbanja sa palcem na gore u stojecem stavu covek je progledao.. tacka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mmmm...da. Nije bitno toliko na kojoj se visini drzi bas KOLIKO JE BITNO (pazi sad dobro ovo svi) da se stalno vjezba na istoj visini, jer ako, recimo, vjezbate sjedeci,i bas vam je otprilike na grudima, a onda ustanete i bas vam padne ispod stomaka, uglovi pod kojima vam stoje zglobovi se mjenjaju, drugim rijecima, sve se mijenja i to vise nije to, ali je siguran nacin, kao sto Sasa kaze, da odete u kurac i dobijete kakvu upalu. Ja licno bas drzim nisko, ali zato vjezbam stojeci. Visina uopste nije toliki faktor, pogotovo ako imate neki gotivan bas na kome je dobar prilaz visim pozicijama (Ja imam). icon_biggrin.gif

 

Nego, posto se ovdje pricalo o Behringerovim pojacalima, Ja sam nesto razmisljao da kupim Ultrabass BX4500H, sa Ultrabas BB210 i BB115 kutijama, drugim rijecima ovo: http://www.behringer.com/ULTRABASS-POWER-P...ex.cfm?lang=ENG

Ima li neko iskustava? Nurg?

Edited by Invictus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, shape filter razbi. Probavao sam kod kolege ovo, samo verziju sa aluminijumskim opnama na zvucnicima, a ne kartonskim. Te su bas previse zvonile, a i hucale. horne su prepune hisssa, ali sve u svemu je bilo veoma simpaticno, a i cijena je bila jos simpaticnija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e ljudi izvinite sto se ubacujem ovako bez veze ali posto imam uzasno jaku zelju da naucim da sviram bas jel moze neka preporuka koji model i pojacalo da kupim za pocetak i gde? jedino znam da su sky i mitros music idealni za zaobilazenje u sirokom luku icon_da.gif

 

takodje ako imate neku preporuku za casove bas gitare kazujte!

 

 

 

pivopije.gif

 

icon_rockdevil.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa, ono, kupi sto bolji bas i sto losije pojacalo,

da ti bas bude u najmanju ruku solidan i da ti potraje

za pojacalo nema veze dok god iz njega dopiru zvuci - dovoljno za pocetnicko vjezbanje

a ako dovoljno para i za neko dobro pojacalo, nema veze, pukni to na sto bolji bas pa onda opet ustekaj za normalno pojacalo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam, ja sam recimo imao bez veze bas i bolje pojacalo, jer sam bas kasnije promenio, a pojacalo je i dalje tu... Sve u svemu, najbolje bi bilo da uzmes nesto tipa squier ili kopiju precisiona za 100-150 evra (mozda i jeftinije) i to ce ti vrsiti pos'o neko vreme, mozda ne bi bilo lose i da uzmes nesto polovno, nekog iskusnijeg povedi sa sobom da ti pomogne u izboru (i vodi racuna da imate slican muzicki ukus), a vreme za promenu ce biti kad spoznas mane svog basa i nadjes neki novi koji te mane nema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...