Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

Pazi sad, shreddlord (koji ce ti ovo drugo 'd'?) ce da pazne noise gate, koji se mece momentalno iza gitare, pre svih pedala i ostalog, i resi problem. Pa lepo ti Dutja kaze, problem moze da bude na milion mesta, od kojih je 95% izvan i iza gitare. Tako da ako metnes noise gate iza gitare, vrlo je moguce da nista i ne resis.

 

I kakva je to postavka u resavanju problema? 'Lecis' signal umesto da mu udaris 'preventivne' mere. Odradi ovo sto ti je reko Dutja, znaci probaj sve to na drugom pojacalu prvo. U startu bez procesora/pedala koje koristis, pa ih dodaj redom, kako to vec ide. Ako na kraju skapiras da je sama gitara stvarno izvor nedaca, otvoris je i pregledas da li se odvalila masa sa tremoloa (obicno je tamo gde su montirane opruge tremoloa, a izvedena je sa magneta) proveris jack connector, izlazni jel da (Vlatko St. je tu imao problem i jebavao se dva meseca jer je EMG jack rikno, a nikom u Jugi nije palo na pamet da proveri jebeni EMG jack, eeej 'to ne riknjava'), proveris da potovi nisu 'prosvirali', dignes/spustis magnete i tako dalje i tako dalje. MOras bre da poznajes svoj instrument u dusu. Koliko cenim, trudis se, ti bi stvarno da budes muzicar. Sta mislis, da Itzak Perlman ne poznaje svoje violine u dusu?

 

Nego, bice bolje, srecno, odnesi ti to Shaniki, na Banovo Brdo, ako nista drugo :pivopije: .

 

ma opusti se brate, kupujem smart gate jbg, videcemo dal cee se moja tvrdoglavost isplatiti (90% su shanse da cu se zajebati, ,al jbg... moram na neshto da troshim ove pare :D)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nagovaram ga da pocne da koristi jedne specijalne pilule za "pojacavanje volumena" koje sam licno isprobao svojevremeno i da malo okupa curicu :mhihi: ...ali nece, kaze da je to trulo :no:

:) :)A kako se zovu te specijalne pilule? :ph34r:

 

BIo si brži.

Edited by Sitch Boe

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma opusti se brate, kupujem smart gate jbg, videcemo dal cee se moja tvrdoglavost isplatiti (90% su shanse da cu se zajebati, ,al jbg... moram na neshto da troshim ove pare :D)

 

Krajnje sam opusten posle druge tall (dva i po deci) votke :lol: . Nego, sta pokusavam da ti kazem: to sto ti nameravas da odradis, to je kao da ima covek bubuljice pa kupi dzak i metne ga preko glave. Problem resen? Neeee. Problem samo maskiran, pitanje u kolikoj meri. You gots to remedy the problem, not hide it.

 

No, sta god te cini srecnim :pivopije:. Obicno je problem trivijalan, potrebno je samo malo dobre volje.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa zato shto znam da nije do pojachala, pishti bilo gde da ukljuchim gitaru...

e da nisam vam napomenuo, pishti samo ako pojacham na 10 i sa gainom na 10 :) ali o5 to nije u redu

 

Krajnje sam opusten posle druge tall (dva i po deci) votke :lol: . Nego, sta pokusavam da ti kazem: to sto ti nameravas da odradis, to je kao da ima covek bubuljice pa kupi dzak i metne ga preko glave. Problem resen? Neeee. Problem samo maskiran, pitanje u kolikoj meri. You gots to remedy the problem, not hide it.

 

No, sta god te cini srecnim :pivopije:. Obicno je problem trivijalan, potrebno je samo malo dobre volje.

 

upravo sam ochistio magnete, to je jedino shto sam se usudio da uradim, i nije pomoglo :) shta predlazaesh za sledeci korak?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Shredlord

 

Baci pogled na ovu napravu...ne znam koliko kosta, ali ako hoces da se resis buke ovo ti je "the best money can buy" :da: ...mislim da ti sa ovim gitara nece zujati ni kada je prislonis uz televizor :)

 

http://www.gearwire.com/electro-harmonix-humdebugger.html

 

Heh, to je taj Marty sindrom... Kupovina, kupovina, kupovina... :bigblue:

 

Istina, istina :)

Edited by Marty F

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa zato shto znam da nije do pojachala, pishti bilo gde da ukljuchim gitaru...

e da nisam vam napomenuo, pishti samo ako pojacham na 10 i sa gainom na 10 :) ali o5 to nije u redu

upravo sam ochistio magnete, to je jedino shto sam se usudio da uradim, i nije pomoglo :) shta predlazaesh za sledeci korak?

 

Pa, sto rece Dutja, to i nije za nepoverovati, ako napenalis i Gain i Volume na 10 (bilo channel volume, bilo master volume, ne znam to tvoje pojacalo, niti druga na kojim eventualno probas gitaru). Ciscenje magneta (kako god da si to izveo, to mi je nejasno) tu ne pomaze. Kad rece, pishti, da li je to visoko frekventni sum ili je squeal (visoko frekventno pistanje, kao kad bi vevericu klao, not that I've done it :no: ). Svi noviji magneti (unazad 15-20 godina) su fabricki potopljeni u vosak da preventuju pishtanje. Ako imas visokofrekventne shumove, i skapirao si da je do gitare, onda magneti kupe neki spoljni izvor interferencije. Ako se to desava bilo gde, bilo kada, onda je u pitanju elektronika na gitari. Kako se manifestuje shum kad smanjis volume pot i ton pot? Mada, meni je najsumnjivije to namestanje Gain/Volume na 10/10. Pa to niko zivi nikad nije ni uradio bez problema.

 

 

@Shredlord

 

Baci pogled na ovu napravu...ne znam koliko kosta, ali ako hoces da se resis buke ovo ti je "the best money can buy" :da: ...mislim da ti sa ovim gitara nece zujati ni kada je prislonis uz televizor :)

 

 

Ovaj je ipak najjaci od svih baziranih na pedalama:

 

IPB Image

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mada, meni je najsumnjivije to namestanje Gain/Volume na 10/10. Pa to niko zivi nikad nije ni uradio bez problema.

 

Cek cek cek, a Spinal Tap?...oni cak idu i do 11 bez problema :)

 

 

 

 

Ovaj je ipak najjaci od svih baziranih na pedalama:

 

IPB Image

 

Sta znam, slabo nesto imam poverenja u te novije Tajvansko-Kineske Boss pedale...ne znam kako radi ta pedalica, ali znam da nemade true bypass kao EHX ;) ...baci pogled na onaj klip sto sam okacio...ja sam se zaprepastio kada sam video kako dobro radi! ...da imam problema sa bukom, sutra bih je kupio!

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Shredlord

 

Baci pogled na ovu napravu...ne znam koliko kosta, ali ako hoces da se resis buke ovo ti je "the best money can buy" :da: ...mislim da ti sa ovim gitara nece zujati ni kada je prislonis uz televizor :)

 

http://www.gearwire.com/electro-harmonix-humdebugger.html

Istina, istina :)

 

za ovo svi govore da je do jaja stvar, tako da i ovo dolazi u obzir... inache, cena je oko 140 evra

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali znam da nemade true bypass kao EHX ;)

 

E, mnogo serete o tom true bypass i slicnim momentima. Pocinju da mi idu na jetru ta filozofiranja nabedjenih strucnjaka i/ili studenata elektrotehnike (note: izuzimam sefa imaginosa ovde kao prakticara i 'sane mind', mada i on pati od akademskih zabluda, al' svi mi smo to prosli). Kad brate budete napravili bar 20-tak instrumantalnih pojacala sto u cevnoj sto u tranzistorkoj izvedbi, sve ce vam biti jasno. Usi su najbolji kriterijum, a ne nekakva diploma. Eto moj slucaj. Mi na ETF-u nismo ama bas nista ucili o cevnoj audio tehnici i srao sam do neba oko toga. Ne vredi, osoblje sa ETF-a mislilo da su uhvatili Boga za muda.

 

True bypass means qratz, thus far. Commercial gimmick. Zamka za slonove. Uzgred budi receno, Petrucci koristi bas ovaj, a ide u 2 RoadKing-a djuture na najcrnji high-gain. Stavise, demonstrira to na nekom videu.

Drugo, razmisli malo, koji ce ti bypass na jebenom noise gate-u. PoJenta je da ga nikad ne zaobidjes, ako hoces tihu operaciju. Mislim stvaaaarno.

 

P.S. Te smeske oko toga da li je MXR ili Boss ili EH dobriji, to su budalastine. Svi inzenjeri sveta znaju kako koji radi, postoje sheme. Da oni stvarno misle da EH radi bolje, svi bi drpili EH dizajn. Ne biva.

 

 

@shreddlord

 

Sad kad pogledah to tvoje pojacalo, to je 80$ pojacalo, tranzistorac, mada verovatno ima jel da chipove u sebi (opamps, none the less). Baci to govno i probaj nesto smislenije pa se onda zali o zvuku. Ne mre to raditi na 10/10. I Boogie od 2000 dolara ne radi bas ponajbolje na 10/10 niti nesto blizu. Apropo gornje definicije (MXR/Boss/EH) nije bitno koje firme pojacalo koristis, ali odresi malo kecu pa kupi od bilo koje firme malo kvalitetnije pojacalo, svakako lampasko.

 

Jos se nije rodio taj koji je imao sjajan zvuk na tranzistorcu ( a o ovim opamp pizdarijama i da ne pricam).

 

End of story.

 

:pivopije:

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, mnogo serete o tom true bypass i slicnim momentima. Pocinju da mi idu na jetru ta filozofiranja nabedjenih strucnjaka i/ili studenata elektrotehnike.

 

True bypass means qratz, thus far. Commercial gimmick. Zamka za slonove. Uzgred budi receno, Petrucci koristi bas ovaj, a ide u 2 RoadKing-a djuture na najcrnji high-gain. Stavise, demonstrira to na nekom videu.

Drugo, razmisli malo, koji ce ti bypass na jebenom noise gate-u. PoJenta je da ga nikad ne zaobidjes, ako hoces tihu operaciju. Mislim stvaaaarno.

 

P.S. Te smeske oko toga da li je MXR ili Boss ili EH dobriji, to su budalastine. Svi inzenjeri sveta znaju kako koji radi, postoje sheme. Da oni stvarno misle da EH radi bolje, svi bi drpili EH dizajn. Ne biva.

 

 

Ja nisam ni filozof, ni strucnjak a hvala bogu nisam ni student elektrotehnike :) ...ja sam samo obican gitarista...ali vala ne moze niko da me ubedi da true bypass nisata ne znaci, jer nisam gluv :) ...i kako bre ne znaci nista na noise gateu? ...sto bi neko drzao ukljucen noise gate na cleanu? ...boli mene patka ko sta koristi, evo i Satch i Vai koriste poneke Boss-ove pedalice, ali tesko da su ih bas uzeli sa police...ako nisu u pitanju neke vintage pedale onda su uglavnom u pitanju novije, ali modovane od strane nekog cike elektronicara...Robert Keeley mozda? ...znam da je odradio DS-1 za Vai-ja...

 

Evo recimo ja mnogo volim Electro Harmonix i Fulltone jer mi se svidja njihova filozofija pravljenja pedala...a i sam zvuk naravno...ali daleko od toga da me samo oni zanimaju...

 

Ja znam samo da kada ustekam par pedala u Twin Reverba da mi ton nije isti kao kada se ustekam direktno...mislim ne moze ton nikada da bude isti ali kada sam lepo uzeo i narucio par Fulltone-ovih 3PDT prekidaca i odradio true bypass mod na svim pedalama da mi se ton znatno promenio na bolje...pre je bio nekako "tup" i "kljakav", a sada je razlika maltene zanemarljiva u odnosu kada se ustekam ditekNo...

 

Usi su najbolji kriterijum, a ne nekakva diploma.

 

Ovo sam tek sada video, posto si editovao post...pa o tome i ja pricam, ja sam bre poslednji covek na planeti koji ce da govori nesto napamet...predrasude nemam ni u zivotu, a kamoli kada je u pitanju oprema...jebote onaj moj Whammy je toliko znao da mi ojadi ton da sam izbegavao da ga sviram...a to je samo jedna pedala...a posle kada se nagomilaju bivalo je jos gore...

Edited by Marty F

Share this post


Link to post
Share on other sites

dersu ti mislish da si pametniji od miliona i miliona ljudi koji koriste dotiche pedale, i od onih koji ih prave...

a i ja preterano serem, moj posao je da sviram i da cutim :P

e da, nemojte da zaboravite da dodjete u nish na svirq bend se zove atlantida, autorske stvari radimo...

verovatno ce biti svirke i u skc-u 24....

Share this post


Link to post
Share on other sites

dersu ti mislish da si pametniji od miliona i miliona ljudi koji koriste dotiche pedale, i od onih koji ih prave...

 

Kako to mislis? Ti isti milioni i milioni ljudi koji ih prave i sviraju, prave ih i sviraju bez 'true by-pass-a'. Vec jedno 30 godina.

 

E a onda su frajeri odskora izmislili duplo skuplje pedale sa true-by-pass-om i upecali slonove :lol: .

 

P.S. Ja bi' bio jedan od tih koji ih je i pravio. Sta, 'oces da ti posaljem rezime :cool: ?

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

i kako bre ne znaci nista na noise gateu? ...sto bi neko drzao ukljucen noise gate na cleanu?

 

Ne znaci by-pass nista na noise-gate-u, svi ga drze non-stop on i na clean-u. Sta ti tu nije jasno? I na kliiinu, pickup pravi isti sum kao i na high-gain-u, samo ga pojacalo ne pojacava do te mere. Krajnji produkat je da ga ti ne cujes u toj meri, ali puristi, profi muzicari, naravno kapiraju sta se desava i drze ga non-stop 'on'. Drugo, koji ce ludak da skace na noisegate pedalu za vreme svirke, prilikom promene kanala ili pojacala (koristeci amp-switcher). Nista ne skodi. To sto neka pedala 'farba' zvuk ili utice na zvuk u bilo kom smislu je najcesce (99% slucajeva kod ispravnih pedala) posledica lose postavke u lancu audio signala i/ili napajanja. Na zapadu niko zivo ne koristi line voltage supply (da ne kazem struju iz zida) za napajanje pedala. Nije toliko problem voltage drop ( a on jeste major problem) koliko varijacije u strujnoj frekvenciji (60Hz +- recimo 2Hz je katastrofa za audio signal).

 

Na kraju, iz mog licnost 25 godisnjeg iskustva, 99% ne zna ni gde da postavi odredjeni element u audio lancu ni kako da ga podesi :pivopije: .

 

Na kraju krajeva, slusajte brata Dutju i kuma Secracona. Nazalost, ne mogu da dodjem licno i resim problem :frown: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za kraj ove price (bar sa moje strane) o 'true by-pass' bullshit akciji evo analogije:

 

Ako imate ikakva iskustva sa high-end audio hi-fi pojacalima (tojest predpojacalima ako nisu u integrisanoj izvedbi) verovatno ste primetili da mnoga od istih nemaju nikak'e tonske kontrole na ulaznom stepenu, da ne kazem na prednjem panelu. Mnoga, ne vecina, ne sva. High end shit. Zasto? Zato sto tonske kontrole, bilo u aktivnoj bilo u pasivnoj izvedbi, 'kostaju signal'. Drugim recima, toliko uticu na signal da ih borci kompletno izostave iz dizajna (mnogo vise nego jebeno true by-pass kolo). Zadatak pojacala nije da utice na zvuk i da, ne daj Boze, pokusa da ga 'poboljsa'; zadatak pojacala je da samo pojaca jebeni signal bez ikak'e dodatne komponente. Ne biva...Em ne biva, em ljudi hoce flexibilnost. Generalno, koliko vas slusa bilo kak'u muziku na svom pojacalu, novi CD, drn-zvrc, a da ne 'podesi' ton tonskim kontrolama. Iz milion 'razloga'. No medjutim, pojedini borci su u fazonu, 'e ne mos' nista da podesis, mos' samo da pojacas, i da slusas kako su tipovi originalno snimili muziku'. Pa sad ako hoces da 'podesis' ton, vise basa, vise visokih (HM, najcesca varijanta 'odvrtanja') ti si kupi cheap shit.

 

Vracamo se na ideju o puritanstvu. 'Pravo' pojacalo nema tonske kontrole jer to nije njegov zadatak. Medjutim 99% svih pojacala ikad proizvedenih ih ima. Zbog raje. I niko nista i ne tupi, sve je ok. E to je 'true by-pass'. Ako si puritanac, i imas opremu od 10,000$, onda to ima smisla. U protivnom, sve je samo komercijalni gimmick-shtos.

 

:pivopije:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Na kraju, iz mog licnost 25 godisnjeg iskustva, 99% ne zna ni gde da postavi odredjeni element u audio lancu ni kako da ga podesi :pivopije: .

 

 

E pa ja spadam u tih 1% :) ...a i niko se naucen nije rodiJo! :) ...ne mislis valjda da sam cisto onako iz audiJofilskog-autosugestivnog tripa uzeo i modovao pedale?...problem je bio u tome sto mi se gitara cula potpuno drugacije kada su sve pedale bile iskljucene...grubo receno cula se kao da je od jednom dobila aktvine magnete i da joj je pritom tone pot nekim cudom bio odvrnut do pola recimo :) ...znaci cula se nekako "usiljeno" i tupo...mozda objasnjenje i nije bas najbolje ali razlika je bila vise neko ocigledna :da: ...problem sa zujanjem i sumom nisam imao jer pedale (za sada) napajam samo preko kvalitetnih rechargeable baterija i za povezivanje koristim planet waves pozlacene dvozilne kablitje :) ...i tako sam ih furao jedno mesec dana i isprobavao razlicite kombinacije (sto se tice redosleda u lancu) sve dok mi ortak nije pokazao jedan sajt gde su mogli da se naruce prekidaci...posle sam lepo odneo pedale kod jednog poznanika da mi ih sredi i voila! Aktivni magneti su nestali a tone pot se vratio na 0 :) ...mislim jos uvek se primecuje mala razlika, jer ipak ne mozes nikada da imas isti ton kao kada se ubodes direkNo, ali kao sto sam rekao daleko od toga da iritira kao pre...a i kada otpanjim pojacalo uopste se i ne primecuje...

 

Inace cisto radi neke reference...pedale sa kojima sam se igrao su bile EHX Double Muff, EHX Small Stone 78' , Digitech Whammy i Dunlop 535Q wah...i u principu Whammy je pravio ubedljivo najvise problema, dok sa druge strane Dunlop nisam cak ni modovao jer su fenomenalno odradili obican bypass i nije se ni primecivala razlika...

 

:pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...