Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

NiKolo care, pojacalo jeste tranzistorsko, tako da lampi nema, a i ako ih ima ja ih jos uvek nisam nasao. bambuca, batice! icon_smile.gif

 

moje iskustvo sa pojacalima i nije neko jer ih nisam imao mnogo u svom posedu, a odavno vec sviram preko stuba kroz procesor, ali ono sto znam to je da prepoznam sta je hladan lem. icon_wink.gificon_smile.gif e, ovo sto sam opisao nije hladan lem, ali neki kontakt se tu prekida. mozda ce onda volsebno da proradi kad nabavim footswitch, nikad se ne zna (mada sumnjam). icon_smile.gif zato i pitam vas, mozda neko ima iskustva. kao poslednja linija odbrane ostaje mi da ga rastavim na sastavne delove i polijem konktakt sprejem (a to izbegavam jer mrzim pipave poslove i gomilu srafova kojih uvek ima vise nego sto treba kad ponovo sastavljam stvar). icon_wink.gif

 

jel ima jos neko ideju?

riknuo ti je volume pot. zameni ga i videces kako sve radi kako treba icon_smile.gif

 

danas sam popravio slican problem na jednom twin reverbu

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala nurze.

 

imam dva pitanja.

 

1) main volume jeste bih najproblematicniji od pocetka, ali se nakon tretmana sredstvom za ciscenje kontakata skroz "sredio" i vise ne krcka i ne prekida. da li mislis da je moguce da se pot ostetio/pokvario na neki drugi nacin, znaci da se nije "isprljao" vec da je nesto unutra definitivno crklo, pa zato treba da se menja?

 

2) da li je moguce naci u beogradu iste takve potenciometre kao sto su na marshallu? koliko sam ja vidjao po radio klubovima i elektro prodavnicama, mogu da se kupe samo neki "moderni" potovi, znas oni plasticni sa prevelikom osovinom koja se sece na predvidjenu meru kad se ugradi, pa se posle na nju nasrafi kapca, a ovi marshalovi su metalni, nazubljeni i na njih se samo navlaci kapica. iako mislim da su ovi plasticni bolji (plastika ne rdja i zahvalnija je za odrzavanje), postoji problem sto bih onda morao da prosirujem rupu na prednjem limu jer im je baza osovine sira od marshall potova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2) da li je moguce naci u beogradu iste takve potenciometre kao sto su na marshallu? koliko sam ja vidjao po radio klubovima i elektro prodavnicama, mogu da se kupe samo neki "moderni" potovi, znas oni plasticni sa prevelikom osovinom koja se sece na predvidjenu meru kad se ugradi, pa se posle na nju nasrafi kapca, a ovi marshalovi su metalni, nazubljeni i na njih se samo navlaci kapica. iako mislim da su ovi plasticni bolji (plastika ne rdja i zahvalnija je za odrzavanje), postoji problem sto bih onda morao da prosirujem rupu na prednjem limu jer im je baza osovine sira od marshall potova.

@ NURG & GARGAMEL

 

Andro, ja sam razvalio svojega fendzu i dalje ne mogu da nadjem main volume pot... On je po pravilu logaritamski. Nasao sam ostale linearne potove u radnji koja se nalazi na prvom spratu u TC Balkanska. Verujem da se preko njih mogu naruciti potovi posto mi covek (koji je vlasnik) rece da misli da ima kod kuce u Svilajncu (???). Kada kupujes obavezno nosi unimer da proveris da nije bas toliko cheap pot da nije ni lin ni log. Znaci tamo sam pazario 4 lin u tim metalnim kucistima (kao za pojacala ili za gitaru) za neke smesne pare.

 

@ NURG

 

da li mozda imas neki френч конекшн ovde u raspaloj Srbiji za te komponente koje se tesko nalaze? mislim, ne znam kada si zapalio odavde...

Share this post


Link to post
Share on other sites

.Nego,pitanje za sve koji to znaju,posto ja bas nisam vican pojacalima koji se koriste u studiju-znam da zavisi od pojacala do pojacala ali-koliko recimo da podesim bass treble midle i gain na jednom Marshall-u ako recimo na Metal Masteru namestim tour of Hell preset(tako su ga oznacili u knjizici) a da sve zvuci onako skladno i dobro?i da,pitanje za ljude koji imaju Metal Master-kazite mi svoje presete koji jebu kevu recimo za thrash/death?(mada i nema puno toga da se podesava)?

Pozdrav! biggrin.gif

 

Možda ću ti zvučati kao seronja, ali to nije namerno. Mislim da ne spadam u tu vrstu ljudi.

Sudelovao sam do sada na 7 albuma, svirao sam na tri, na ostalima sam radio oko zvuka i miksa. Basista sam, ali sam zaluđenik za gitarski zvuk. Imam završenu srednju elektro i višu muzičku. Čisto da imaš na osnovu čega da proceniš merodavnost mog (podužeg) odgovora.

Moje iskustvo je da su pedale u osnovi loše za neki ozbiljniji snimak. Pedala je ALAT. A dobar alat ne sme da vrši posao majstora, dakle treba samo da verno prenese SVE što se odsvira, svaku finesu. Ako neko svira loše na dobroj opremi, čuće se DOBRO da on svira LOŠE. Na lošoj opremi će sve zvučati kao ta oprema. Dakle osnova sounda je u ruci, koliko god ta filozfija delovala zastarelo. Pedale često imaju osobinu da sakriju karakter svirača, što je dobro samo dok se radi o početniku.

Pedalu koju koristiš nisam mnogo isprobavao, ali mi se čini da je solidna, a i mnogi su mi to rekli za nju.

Ja lično izbegavam sledeće stvari, jer su mi se pokazale kao provereno loše:

-bilo šta od firme ZOOM

-BOSS distorzije npr. MT2 i DS1 (mada su za svirke super), (overdrajvovi (npr. SD1, OD2) su im solidni i za studio, ali to nije ono što tebi treba)

-korišćenje bilo kakvih externih distorzija sa Marshallovim pojačalima. Marshall je vrlo čudna marka. Oni mnogo bolje rade sami. Jedino što ćeš verovatno morati da okidaš BAŠ MUŠKI da bi dobio distorzije koliko je potrebno, no pogledaj velike, i videćeš da bog’me vošte kako treba.

 

Ako si zadrt u svojoj odluci i želiš da snimaš sa pedalom u Marshalla, preporučujem ti da srednje zakidaš tek na mikseti, tako će ti ostati oštrina. Mislim, uopšte, previše zakidanja na nekim frekvencijama na samom početku lanca može (ali ne mora) da uštroji zvuk. Sve što je više od +/-6 decibela je sumnjivo a više od +/-9 dB je već vrlo verovatno bolestan zvuk. Matora pojačala imaju pasivnu ekvilizaciju, pa na njima ne možeš dodavati, ništa. Tu kada sve odpanjiš si zapravo uradio ništa, onda filteri samo propuste. Ne važi za novija pojačala. Ne znam kakav EQ ima Valvestate 100. Mislim da je aktivan, no sigurno neki znaju bolje.

 

Ako želiš da ti pojačalo igra samo ulogu zvučnika, pedalu NEMOJ vezivati u INPUT, već u snagaško pojačalo. To ti je ako nemaš poseban Power Amp IN ulaz (a mislim da Valvestate 100 nema), isto što i EFFECT RETURN. Nakon što si uključio pedalu u EFFECT RETURN, potrebno je još i da potenciometar EFX MIX odvrneš skroz (na WET ili EFX stranu, a ne na DRY). Tada ti pedala ide direktno na snagaško pojačalo i nikakvi potenciometri ti na pojačalu viče neće igrati nikakvu ulogu, osim Master Volume, možda Reverb i verovatno (pošto je reč o Marshall-u) Presence. Tada ti zvuk pedale ide 1:1 na zvučnik. Bez 4x12 kutije ne očekuj mnogo masti. Marshall ima dve osnovne oznake za kutije 4x12:

-1960A (ta je ona zakošena, gornja kako je neki nazivaju), i

-1960B (to je ona NE zakošena, donja, ta ima malkice dublji zvuk).

Sve dodatne oznake označavaju neke stvari oko kojih sada neću da davim (npr, vintage zvučnici), i retke su i nisu ti toliko bitne. Već ti je osnovni 1960 model super.

 

Moj lični savet ti je da probaš direktno u pojačalo, da odpanjiš GAIN i da odsviraš muški i jebitačno! Odmori se posle svake pesme ako treba.

Evo ti spisak nekih faca šta koriste pa ti vidi (Marshallove podatke sam dobio od Steve Yielding-a, konstruktora u toj firmi):

 

Zakk Wylde – Marshall JCM 800 sa 6550 lampama umesto EL34, pa se taj modifikovani model zove Zakk Wylde signature. Pre toga Zakk koristi BOSS SD-1 kao booster (malo drajva, velik level). Kutije su mu 1960 vintage

 

Ovi sledeći NE koriste dodatne distorzije

Slayer – Marshall JCM 800 (poznat i kao model 2203), kutija 1960B uglavnom

 

Death – Marshall Vavlestate 100 + kutija 1960B isključivo!!! Bez pedala!!!

 

Anthrax – Marshall JCM 2000 TSL + 1960kutije

 

Testament – Marshall pretpojačalo JMP 1 u snagaša (modifikovanog, sa EL 34 lampama, umesto 6L6/5881), pa kutija 1960

 

Slash – Marshall 25th anniversary model 2550, kasnije preimenovan u Slash signature. Mada kažu da je on nekada koristio ProCo Rat pedalu pre pojačala.

 

In Flames, My Dying Bride, i pregršt drugih bendova se kunu u Peavey 5110, no to ćeš teže nabaviti ovde.

 

Mesa/Boogie je isto redak na ovim prostorima, pogotovo ONI modeli koji su zanimljivi.

 

Ako ti je zvuk Pantere dobar, to je Randall Warhead sa nekom ocnakom, mislim C300, ali to tek nećeš nigde naći. Pokojni Dimebag (tada još Diamond) je neko vreme (kasne osamdesete) koristio JCM 900. Kod tog modela, koji se inače relativno lako može naći, bih ti skrenuo pažnju na to da postoje serije sa 5881 lampama, i to važi za slabiju seriju. Imaju nalepnicu 5881. Ako nemaju, to je onda dobar stari EL34 i to je super. Ako negde nađeš JCM 900 SLX, kupuj, ne pitaj. To je pojačalo, rađeno u vrlo malom broju sredinom devedesetih specijalno za extremni metal.

 

Svi koriste 4x12 kutije.

 

Evo to ti je moje iskustvo. Ne moraš, štaviše NEMOJ ga uzimati zdravo za gotovo. Probaj, pa vidi.

 

Zlatno pravilo:

Veruj ušima!!!

 

 

Good luck! musik19.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

hukl

 

mnogo hvala.Probacu u subotu,pa ti javim.Hvala u svakom slucaju.danas sam svirao probu samo sa Marshall-om i bilo je dobro,ali ja volim masnije..Za sta sluzi effect return???

Edited by Heavy jerk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za sta sluzi effect return???

Evo i detaljno i malko kraće no poslednji put:

musik19.gif Kada gitaru štekneš u pojačalo, taj signal ide prvo u pretpojačalo, i ono da osnovni zvuk. Posle taj signal treba pojačati i pustiti na zvučnik. To radi snagaško pojačalo, i ono TEORETSKI ne utiče na zvuk. Kada se koriste efekti, neki osnovni, takoreći školski redosled je sledeći:

 

WAH + Compressor + Dist + EQ + Noise Gate + Modulacije (Chorus, Flanger, itd...) + Prostor (Reverb, Delay)

 

E pa pošto se distorzija na pojačalu dobija u pretpojačalu, a ti recimo imaš Chorus ili Delay pedalu, onda nastaje problem kako da je vežeš a da bude POSLE distorzije, jer ako je vežeš pre ulaza, stavio si je pre dista, i to će ti pošteno zamuljati zvuk. Zbog toga su smislili da naprave izlaz i ulaz između pretpojačala i snagaša. Izlaz iz pretpojačala je Effect send, i odatle kabel staviš (pošalješ signal, odatle izraz) u recimo Chorus pedalu, a izlaz iz Chorusa vežeš (vratiš=return) u Effect return. To je ulaz u pojačalo snage. Na nekim pojačalima možeš i da podešavaš koliki deo signala ćeš pustiti kroz efekat, to je potenciometar EFX level.

 

U situaciji koju sam ti opisao u prethodnom postu, koristio sam SAMO Effect Return da bih zaobišao pretpojačalo kako dodatno ne bi bojilo ton pedale. Moše se i tako koristiti.

 

A što se tiče masnog tona: Valvestate NIJE masan. Čak i ako ga krvnički okidaš sa jakim magnetima, mu nedostaje još malo muda. Ako pažljivo poslušaš poslednje Death Albume, čućeš da ni tamo nije baš premastan zvuk. Gitare su duplirane i dignute u miksu, ali same po sebi se nisu baš ubile od masti.

Niži štimovi mogu da zamaste zvuk. Chuck je bio na D. Probaj isto pojačalo na C, na primer i već će biti masnije. Zbog toga se, recimo na Bass, ni kada se stavlja dist, ne stavlja koliko na gitaru.

 

Još bih ti toplo preporučio aktivne magnete. Za metal su super, imaju jači i čistiji signal, širi spektar, pa rade bolje na distu, a trenutno ti je EMG jeftiniji od Seymour Duncan i DiMarzio magneta. Jeste tačno da ima sterilniji clean, ali to ti u metalu neće smetati.

Cheerz!

pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ NURG & GARGAMEL

 

Andro, ja sam razvalio svojega fendzu i dalje ne mogu da nadjem main volume pot... On je po pravilu logaritamski. Nasao sam ostale linearne potove u radnji koja se nalazi na prvom spratu u TC Balkanska. Verujem da se preko njih mogu naruciti potovi posto mi covek (koji je vlasnik) rece da misli da ima kod kuce u Svilajncu (???). Kada kupujes obavezno nosi unimer da proveris da nije bas toliko cheap pot da nije ni lin ni log. Znaci tamo sam pazario 4 lin u tim metalnim kucistima (kao za pojacala ili za gitaru) za neke smesne pare.

opet kazem, nisam nesto iskusan sa pojacalima, ali sam na svom starom pojacalu menjao neke od potenciometara (uvek prvo rikne main vol icon_smile.gif ). tu sam umesto originalnih ugradio potove u plasticnom kucistu jer nigde nisam nasao te cuvene "metalne" koji idu u gitare i pojacala. to je zato sto znam gde su elektro-prodavnice u bgd-u, a nije mi palo na pamet da se ti potovi u stvri kupuju u muzickim prodavnicama. icon_uhoh.gif u prodavnici gde sam kupio zice (marti, kako se bese zove ona radnja gde imaju one vrh kablove i hibridni komplet blue steel?) sam video te potove za gitaru, a koliko cenim isto izgledaju i ovi za marsjalla, mada bih ipak morao da uporedim na licu mesta.

 

inace, mislim da je plastika bolja za kuciste pot-a, i mozda nije tako robusna i izdrzljiva, ali bar ne provodi struju icon_wink.gif, i plasticni ne mogu da "zakrece" kad zardjaju. icon_wink.gif jedini problem koji ja imam sa tim neoriginalnim potovima je taj sto moram burgijom da prosirujem lim u koji se srafe zato sto se kod nas prodaju uglavnom plasticni potovi cija je osnova siroka 6mm, a ovi marshalovi imaju navoj na zirini od 5mm. naravno, ako se neko sretne u nekoj radnji sa 5mm potovima, bilo bi lepo da nam javi. icon_wink.gif

 

sto se tice unimera i provere, to i nije losa ideja posto se nikad ne zna kakav komad ce da ti zapadne..

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

tu sam umesto originalnih ugradio potove u plasticnom kucistu jer nigde nisam nasao te cuvene "metalne" koji idu u gitare i pojacala. to je zato sto znam gde su elektro-prodavnice u bgd-u, a nije mi palo na pamet da se ti potovi u stvri kupuju u muzickim prodavnicama. icon_uhoh.gif u prodavnici gde sam kupio zice sam video te potove za gitaru, a koliko cenim isto izgledaju i ovi za marsjalla, mada bih ipak morao da uporedim na licu mesta.

U muzickim radnjama ces moci da nadjes te u metalnom kucistu, ali verujem da su to oni potovi za gitaru... Koliko mi se cini oni su po kapacitetu znatno jaci... Reda nekoliko stotina kilo oma... Ja sam trazio ove potove od coveka koji popravlja pojacala za Mitros... Rekao je da probam u prodavnici elektronike u TC Balkanska i ja sam nasao sve linearne. Javices mi ako nesto uradis. Ja sam nabavio takodje sve plasticne potove - ali nisam hteo da busim masku pojacala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i detaljno i malko kraće no poslednji put:

musik19.gif Kada gitaru štekneš u pojačalo, taj signal ide prvo u pretpojačalo, i ono da osnovni zvuk. Posle taj signal treba pojačati i pustiti na zvučnik. To radi snagaško pojačalo, i ono TEORETSKI ne utiče na zvuk. Kada se koriste efekti, neki osnovni, takoreći školski redosled je sledeći:

 

WAH + Compressor + Dist + EQ + Noise Gate + Modulacije (Chorus, Flanger, itd...) + Prostor (Reverb, Delay)

 

E pa pošto se distorzija na pojačalu dobija u pretpojačalu, a ti recimo imaš Chorus ili Delay pedalu, onda nastaje problem kako da je vežeš a da bude POSLE distorzije, jer ako je vežeš pre ulaza, stavio si je pre dista, i to će ti pošteno zamuljati zvuk. Zbog toga su smislili da naprave izlaz i ulaz između pretpojačala i snagaša. Izlaz iz pretpojačala je Effect send, i odatle kabel staviš (pošalješ signal, odatle izraz) u recimo Chorus pedalu, a izlaz iz Chorusa vežeš (vratiš=return) u Effect return. To je ulaz u pojačalo snage. Na nekim pojačalima možeš i da podešavaš koliki deo signala ćeš pustiti kroz efekat, to je potenciometar EFX level.

 

U situaciji koju sam ti opisao u prethodnom postu, koristio sam SAMO Effect Return da bih zaobišao pretpojačalo kako dodatno ne bi bojilo ton pedale. Moše se i tako koristiti.

 

A što se tiče masnog tona: Valvestate NIJE masan. Čak i ako ga krvnički okidaš sa jakim magnetima, mu nedostaje još malo muda. Ako pažljivo poslušaš poslednje Death Albume, čućeš da ni tamo nije baš premastan zvuk. Gitare su duplirane i dignute u miksu, ali same po sebi se nisu baš ubile od masti.

Niži štimovi mogu da zamaste zvuk. Chuck je bio na D. Probaj isto pojačalo na C, na primer i već će biti masnije. Zbog toga se, recimo na Bass, ni kada se stavlja dist, ne stavlja koliko na gitaru.

 

Još bih ti toplo preporučio aktivne magnete. Za metal su super, imaju jači i čistiji signal, širi spektar, pa rade bolje na distu, a trenutno ti je EMG jeftiniji od Seymour Duncan i DiMarzio magneta. Jeste tačno da ima sterilniji clean, ali to ti u metalu neće smetati.

Cheerz!

pivopije.gif

e,brate objasnio si mi do jaja.Ali sve sam razumeo!Puno hvala!Znaci,da utvrdim gradivo,potenciometri na pojacalu su u stvari potenciometri pretpojacala(u proslom postu si mi napisao da Testament koristi pretpojacalo JMP1-jel to znaci da koriste samo snagasko pojacalo a potennciometri na pojacalu kao i da ne postoje,znaci koriste samo zvucnik,jel tako???).I jos jedno pitanje,posto vidim da si vican-kod mog ortaka u stanu kada prikljucim moju Digitech Metal Master pedalu preko obicnog muzickog pojacala(dosta ga odpanjim,mislim da me ni bubnjevi tako glasnog ne bi nadjacali) na zvucnike(cini mi se ukupne snage 150W) dobijem tako mastan i bolestan zvuk da je to nevidjeno,pa pitanje glasi-Da li cu dobiti zvuk slican tome ili isti(ili jos bolji)na Marshall-u preko effect return-a u direkt u snagasa,kako si mi vec opisao?Ako ne znas -da li bar imas neku pretpostavku?

 

 

P.S.Bas i hocu da dobijem zvuk slican Death-u na poslednjem albumu,znam da je njegova gitara dosta bolja od moje ali bar hocu da se priblizim tom zvuku.Aktivne kad uzimas moras da uzmes sva 3 inace nema efekta.A ja nemam 300 evra.Pa zato mislim da skupim kintu i uzmem jedan Di Marzio X2N,onaj isti koji je Chuck koristio kao i jos neki gitaristi.Da slucajno ne znas gde ovde ima da se nabavi i koliko kosta(citao sam,na netu ga nude za cicrca 70 dolara,ali je kod nas sve dosta skuplje)???

 

 

Jos jednom,puno hvala.Stvarno si mi objasnio neke bitne stvari.Bas si pomogao.

 

Poz!!!

Edited by Heavy jerk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i detaljno i malko kraće no poslednji put:

musik19.gif Kada gitaru štekneš u pojačalo, taj signal ide prvo u pretpojačalo, i ono da osnovni zvuk. Posle taj signal treba pojačati i pustiti na zvučnik. To radi snagaško pojačalo, i ono TEORETSKI ne utiče na zvuk. Kada se koriste efekti, neki osnovni, takoreći školski redosled je sledeći:

 

WAH + Compressor + Dist + EQ + Noise Gate + Modulacije (Chorus, Flanger, itd...) + Prostor (Reverb, Delay)

 

E pa pošto se distorzija na pojačalu dobija u pretpojačalu, a ti recimo imaš Chorus ili Delay pedalu, onda nastaje problem kako da je vežeš a da bude POSLE distorzije, jer ako je vežeš pre ulaza, stavio si je pre dista, i to će ti pošteno zamuljati zvuk. Zbog toga su smislili da naprave izlaz i ulaz između pretpojačala i snagaša. Izlaz iz pretpojačala je Effect send, i odatle kabel staviš (pošalješ signal, odatle izraz) u recimo Chorus pedalu, a izlaz iz Chorusa vežeš (vratiš=return) u Effect return. To je ulaz u pojačalo snage. Na nekim pojačalima možeš i da podešavaš koliki deo signala ćeš pustiti kroz efekat, to je potenciometar EFX level.

 

U situaciji koju sam ti opisao u prethodnom postu, koristio sam SAMO Effect Return da bih zaobišao pretpojačalo kako dodatno ne bi bojilo ton pedale. Moše se i tako koristiti.

 

A što se tiče masnog tona: Valvestate NIJE masan. Čak i ako ga krvnički okidaš sa jakim magnetima, mu nedostaje još malo muda. Ako pažljivo poslušaš poslednje Death Albume, čućeš da ni tamo nije baš premastan zvuk. Gitare su duplirane i dignute u miksu, ali same po sebi se nisu baš ubile od masti.

Niži štimovi mogu da zamaste zvuk. Chuck je bio na D. Probaj isto pojačalo na C, na primer i već će biti masnije. Zbog toga se, recimo na Bass, ni kada se stavlja dist, ne stavlja koliko na gitaru.

 

Još bih ti toplo preporučio aktivne magnete. Za metal su super, imaju jači i čistiji signal, širi spektar, pa rade bolje na distu, a trenutno ti je EMG jeftiniji od Seymour Duncan i DiMarzio magneta. Jeste tačno da ima sterilniji clean, ali to ti u metalu neće smetati.

Cheerz!

pivopije.gif

e,brate objasnio si mi do jaja.Ali sve sam razumeo!Puno hvala!Znaci,da utvrdim gradivo,potenciometri na pojacalu su u stvari potenciometri pretpojacala(u proslom postu si mi napisao da Testament koristi pretpojacalo JMP1-jel to znaci da koriste samo snagasko pojacalo a potennciometri na pojacalu kao i da ne postoje,znaci koriste samo zvucnik,jel tako???).I jos jedno pitanje,posto vidim da si vican-kod mog ortaka u stanu kada prikljucim moju Digitech Metal Master pedalu preko obicnog muzickog pojacala(dosta ga odpanjim,mislim da me ni bubnjevi tako glasnog ne bi nadjacali) na zvucnike(cini mi se ukupne snage 150W) dobijem tako mastan i bolestan zvuk da je to nevidjeno,pa pitanje glasi-Da li cu dobiti zvuk slican tome ili isti(ili jos bolji)na Marshall-u preko effect return-a u direkt u snagasa,kako si mi vec opisao?Ako ne znas -da li bar imas neku pretpostavku?

 

 

P.S.Bas i hocu da dobijem zvuk slican Death-u na poslednjem albumu,znam da je njegova gitara dosta bolja od moje ali bar hocu da se priblizim tom zvuku.Aktivne kad uzimas moras da uzmes sva 3 inace nema efekta.A ja nemam 300 evra.Pa zato mislim da skupim kintu i uzmem jedan Di Marzio X2N,onaj isti koji je Chuck koristio kao i jos neki gitaristi.Da slucajno ne znas gde ovde ima da se nabavi i koliko kosta(citao sam,na netu ga nude za cicrca 70 dolara,ali je kod nas sve dosta skuplje)???

 

 

Jos jednom,puno hvala.Stvarno si mi objasnio neke bitne stvari.Bas si pomogao.

 

Poz!!! icon_rockdevil.gifmusik19.gifpivopije.gif

Edited by Heavy jerk

Share this post


Link to post
Share on other sites

(u proslom postu si mi napisao da Testament koristi pretpojacalo JMP1-jel to znaci da koriste samo snagasko pojacalo a potennciometri na pojacalu kao i da ne postoje,znaci koriste samo zvucnik,jel tako???).I jos jedno pitanje,posto vidim da si vican-kod mog ortaka u stanu kada prikljucim moju Digitech Metal Master pedalu preko obicnog muzickog pojacala(dosta ga odpanjim,mislim da me ni bubnjevi tako glasnog ne bi nadjacali) na zvucnike(cini mi se ukupne snage 150W) dobijem tako mastan i bolestan zvuk da je to nevidjeno,pa pitanje glasi-Da li cu dobiti zvuk slican tome ili isti(ili jos bolji)na Marshall-u preko effect return-a u direkt u snagasa,kako si mi vec opisao?Ako ne znas -da li bar imas neku pretpostavku?

musik19.gif Marshall proizvodi i pojačala snage i pretpojačala posebno. Vrlo je popularno njihovo pretpojačalo JMP1. To je pretpojačalo u rack-u, i mnogi misle zbog toga da je neki nadrkani efekat, no nije. Koriste ga i Iron Maiden, a i Testament. Oni za to koriste i fabrička Marshall pojačala snage. Mislim da se osnovni model zove 9200 ili 9002, ili tako nekako, ali uglavnom svi oni to modifikuju, i preprave ga da bude sa EL34 lampama, a onda se ama baš ništa ne razlikuje od onog koje je ugrađeno u svaku bolju Marshall glavu. Dakle oni ni nemaju potenciometre na snagašu osim Volume i Presence možda. Sve im je na pretpojačalu, koje je programibilno. Zbog toga ga vole. Kao da imaš 100 kanala na pojačalu.

No, dobro si shvatio, njima, kada bi se štekali u obično pojačalo, NE bi igrali ulogu potenciometri na njemu, već samo na JMP1. Grubo rečeno

: DA, koriste samo zvučnik, mada to nije baš skroz tako, ali ne bih sada pisao tri dana o karakteristikama zvučnika i pojačala snage.

 

Ovo sledeće ću probati maksimalno da pojednostavim, mada ću nekima zvučati infantilno, ali barem ćeš razumeti bitne stvari iz cuga.

 

Kućni zvučnici za slušanje muzike i gitarska oprema se jako razlikuju. Kućni zvučnici (Hi-Fi) treba da imaju linearnu prenosnu karakteristiku (jednako reprodukuje sve frekvencije) i pravljeni su za muziku sa nosača zvuka, dakle već isproduciranu.

Kada gitaru uštekaš u to nastaju dva glavna problema.

1. Gitara se dinamički totalno drukčije ponaša od jednog recimo CD-a, i može lako da sjebe HI-Fi zvučnike. Zato se u gitarska pojačala stavljaju specijalni gitarski zvučnici, koji su najprostije rečeno grublji, da sada ne tupim puno. Dakle postoji velika opasnost da kad-tad sjebeš zvučnike.

2. Gitarski zvučnici nemaju linearnu prenosnu karakteristiku. Oni imaju neku donekle prihvatljivu karakteristiku do cirka 5 kHz, posle im prenos opada. Dakle gitara na gitarskom pojačalu i na Hi-Fi pojačalu zvuči totalno različito.

 

Ako baš želiš taj zvuk sa tih Hi-Fi zvučnika, bolje se štekni direktno u mixetu, taj zvuk je mnogo bliži Hi-Fi zvučnicima, mada je po mom mišljenju to bolesno i besmisleno. Narodnjaci to rade. Zoom 9002 PRO direkno u mixetu, stave Chorus i sviraju trilere u tercama. Fuj!!! biggrin.gif

 

Dakle, kad pedalu štekneš direktno u snagaša NEĆEŠ dobiti isti taj zvuk kao na Hi-Fi zvučnicima, mada će po mom mišljenju biti bolji.

 

Obrati pažnju i na to da ako jedan instrument sam po sebi zvuči dobro, ne mora da znači da će i sa ostalim zajedno dobro zvučati. Gitaristi početnici često imaju boljku da prebudže basove i visoke, a ukinu skroz srednje, pa pojedu i bas bubanj, i bas gitaru, i kontračinelu, pa se sve smulja.

 

Opet važi zlatno pravilo:

VERUJ SVOJIM UŠIMA!

 

Good luck! Cheerz!

pivopije.gificon_rockdevil.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hail Heavy jerk!

 

Zaboravih za magnete da ti kažem.

 

Aktivni i pasivni magneti u kombinaciji ne rade dobro. Aktivni magnet će da uguši pasivan. Zbog toga kažu da ih treba sve menjati. No, to kažu oni koji imaju para pa ih bole ćošak.

Ako na gitari NE KORISTIŠ kombinovane pozicije magneta, onda možeš mirne savesti da staviš aktivnjaka recimo pored kobilice za rifove. Ona pozicija gde se čuje samo taj magnet će raditi kako treba, kao i sve ostale gde se taj magnet NE čuje. Jedino će ti ta jedna (pretpostavljam druga od dole) pozicija gde se čuje taj magnet i onaj do njega (dakle aktivan+pasivan) biti malko bolesna, ali tu ni ovako ne koristiš puno, ili uopšte.

 

Komplet EMG 81+85 sada košta oko 185 evra, pa ti prepolovi ako te zanima samo jedan. Možda neko zna i jeftinije.

 

pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hail Heavy jerk!

 

Zaboravih za magnete da ti kažem.

 

Aktivni i pasivni magneti u kombinaciji ne rade dobro. Aktivni magnet će da uguši pasivan. Zbog toga kažu da ih treba sve menjati. No, to kažu oni koji imaju para pa ih bole ćošak.

Ako na gitari NE KORISTIŠ kombinovane pozicije magneta, onda možeš mirne savesti da staviš aktivnjaka recimo pored kobilice za rifove. Ona pozicija gde se čuje samo taj magnet će raditi kako treba, kao i sve ostale gde se taj magnet NE čuje. Jedino će ti ta jedna (pretpostavljam druga od dole) pozicija gde se čuje taj magnet i onaj do njega (dakle aktivan+pasivan) biti malko bolesna, ali tu ni ovako ne koristiš puno, ili uopšte.

 

Komplet EMG 81+85 sada košta oko 185 evra, pa ti prepolovi ako te zanima samo jedan. Možda neko zna i jeftinije.

 

pivopije.gif

da li si ti SIGURAN u to sto pricas.Mislim,ja ionako najvise koristim humbacker na bridge-u.A za solo singl na neck poziciji.Tako da bi mi to odgovaralo puno ako je tacno to sto kazes.Cuo sam da je emg 81 za death metal ooodlican>u cemu je razlika izmedju njega i 85-ice?I NE,ja ne mislim da imam hi-fi zvuk,ali ti njegovi zvucnici bas ubijaju,,a ne kao moji koji daju prilicno drukciji,mnogo jadniji ton.Znaci,ako je bolje(a to cu svakvko probati sad u subotu) bice do jaja!.Ne,necu direkt u miksetu,to je jadno.A sta mislis da povezem direkt gitaru u input a iz effect send-a kabl u ulaz pedale pa iz izlaza pedale u effect return?Kakav bih zvuk dobio(pod uslovom da gitaru prikacim na clean kanal a ne na overdrive).Jel bi dobio nesto u odnosu na kombinaciju gitara+pedala pa u input(sto mi nisi preporucio)???

Share this post


Link to post
Share on other sites

musik19.gif Apsolutno sam siguran. Ako u bridge poziciju staviš aktivnjak, onda si sjebao samo pozicije gde on radi U KOMBINACIJI sa nekim drugim magnetom. Tu će zvučati čudno. Sve ostale pozicije će raditi kako treba. Jedino kada jednom uporediš magnete, ćeš primetiti kako pasivni zvuče toplije i sa manje dista, pa će ti se činiti kako ti je neck magnet slab, no on će i dalje raditi kao i do sada.

 

EMG nemaju posebno određenu poziciju gde treba da se stave. Samo imaju različite zvuke, pa ih ljudi stavljaju po svom ukusu gde im dobro zvuči. Ova tri modela su trenutno najpopularnija. Ja i nisam čuo za druge, no verovatno postoje:

 

81 – Ima relativno jak signal, i reske visoke. Ne ubija u basovima. Vrlo sterilan na clean-u i rezak na distorziji. Zakk Wylde ga ima u bridge poziciji a Kirk Hammett u obe pozicije.

Meni se lično sviđa kako radi u bridge poziciji. Ja volim taj rockerski rezak prizvuk tu i tamo. Zadržava karakter svirača. U neck poziciji me nije oduševio, no Hammetta očigledno jeste, a on se ipak više razume od mene.

 

85 – meni se čini kao da je jači od 81, verovatno zbog toga što ima više basova. Prilično ravna frekventna karakteristika, kao da je u svemu nabudžen. Takođe sterilan na clean-u, ali ne koliko 81. Ima jaku, vrlo nadrkanu distorziju. Nije toliko rezak kao 81, pa samim tim nema taj vintage, rockerski PRIZVUK (jer TO nikada ne bih nazvao ni vintage, a ni rockerskim zvukom), ima malko metalskiji zvuk, doduše manje jasan zbog više basova. James Hetfield ga ima u obe pozicije. Ja sam zaključio da je u bridge jako dobar. Nema toliko specifičan ton, ali KOLJE, no u neck poziciji je jednostavno NENADJEBIV! Mislim da bi ovo bio pravi izbor za tebe, no probaj, raspitaj se, proveri!

 

89 – relativno nov model. Ja ga za razliku od prethodna dva još nisam isprobavao, niti slušao uživo. Kažu da ima zvuk negde na pola put između 81 i 85. Takođe sam čuo (ovo je dakle samo trač) da je on pravljen da bude splitovana varijanta 81, no ispalo je da ima više basova i manje reskosti.

Bitno u vezi njega je da za razliku od prethodna dva MOŽE da se splituje. Verovatno je i skuplji.

 

Drugo pitanje:

Povezivanje distorzije u Effect Loop:

Lično mislim da nije zdrava ideja. Dobićeš prebudžen signa na ulazu u dist, pa ćeš vrlo moguće imati mnogo šuma i mikrofonije. Kada vezuješ bilo kakav efekat pre dista treba da imaš na umu sledeće:

Ako pojačaš ili smanjiš neku frekvenciju na tom efektu, time NEĆEŠ dobiti istu promenu na izlazu. Ekvilizacija PRE dista utiče na KARAKTER dista, a ne na boju. Logično je, jer utičeš na signal IZ gitare pre dista. Menjaš ton GITARE, što određuje karakter distorzije.

Najlakše mi je na primeru:

Pojačaš recimo basove PRE distorzije. Time si dobio to da će distorzija više izobličavati na basovima, no njena generalna boja tona ostaje ista. Tako recimo dodavanjem basova pre distorzije možeš dobiti da ti zvuk prdi. Ako ukineš basove, efekat je suprotan, pa možeš da eliminišeš svu masu iz zvuka, pa će ti gitara zvučati kao Melodija Mengeš iz ’69. Ako ukineš srednje pre distorzije, ukidaš definisanost i konkretnost distorzije. Kao da sviraš na lošoj kineskoj gitari. Prestaće da grize, kao da si smanjio gain, ali ne i muljanje. Srednji dakle, daju izraženost samog izobličenja, a visoki definišu reskost. Ekvilizacija PRE dista može poslužiti da popravi osnovni zvuk i nivo signala loše gitare, što kao nus-pojavu ima mikrofoniju, pa na koncertima baš i nije rešenje, a može i da popravi osnovni zvuk/karakter loše distorzije.

No, sve ovo ja već volim da nazivam plastičnom hirurgijom. Mislim riba može da ugradi silikone i da isisa mast iz bulje, i da zategne kožu i šta-ti-ja-znam-šta, mogu i ja da namestim pimpek od crnca, ali ipak kada se to uporedi sa onim čto je prirodno takvo, gubi značaj.

 

Lično, nemam velika očekivanja vezana za tvoj eksperiment Gitara+Input, Effect send+Dist+Effect return, ali ti u svakom slučaju toplo preporučujem da eksperimentišeš. Ja, kada sam bio tvojih godina (pogledao sam ti profile icon_wink.gif ), sam provodio dane i dane pored efekata. Kičma bi me bolela od sedenja za pedalama. Naslušao sam se odvratnih bolesnih zvukova, ali sam puno i naučio. Probaj i ti i obavezno javi ako nešto dobro ispadne.

 

Varijantu Gitara+Pedala+Clean kanal standardno svi koriste. Ne zvuči loše, no meni je to malko demo zvuk. Bolestan mi je. Ne bih ga koristio u studiju. Pogotovo ne u kombinaciji sa Marshallom. (U prvom postu sam ti rekao kako imam iskustvo da se Marshall ne trpi mnogo sa dist pedalama, osim ako je to neki overdrajv u funkciji gain booster-a).

 

Moj lično favorit je dobro odsvirana dobra gitara u dobro pojačalo. Dobre stvari su uglavnom proste.

 

Cheerz!

pivopije.gifpivopije.gifpivopije.gifpivopije.gifpivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Drugo pitanje:

Povezivanje distorzije u Effect Loop:

Lično mislim da nije zdrava ideja. Dobićeš prebudžen signa na ulazu u dist, pa ćeš vrlo moguće imati mnogo šuma i mikrofonije. Kada vezuješ bilo kakav efekat pre dista treba da imaš na umu sledeće:

Ako pojačaš ili smanjiš neku frekvenciju na tom efektu, time NEĆEŠ dobiti istu promenu na izlazu. Ekvilizacija PRE dista utiče na KARAKTER dista, a ne na boju. Logično je, jer utičeš na signal IZ gitare pre dista. Menjaš ton GITARE, što određuje karakter distorzije.

Najlakše mi je na primeru:

Pojačaš recimo basove PRE distorzije. Time si dobio to da će distorzija više izobličavati na basovima, no njena generalna boja tona ostaje ista. Tako recimo dodavanjem basova pre distorzije možeš dobiti da ti zvuk prdi. Ako ukineš basove, efekat je suprotan, pa možeš da eliminišeš svu masu iz zvuka, pa će ti gitara zvučati kao Melodija Mengeš iz ’69. Ako ukineš srednje pre distorzije, ukidaš definisanost i konkretnost distorzije. Kao da sviraš na lošoj kineskoj gitari. Prestaće da grize, kao da si smanjio gain, ali ne i muljanje. Srednji dakle, daju izraženost samog izobličenja, a visoki definišu reskost. Ekvilizacija PRE dista može poslužiti da popravi osnovni zvuk i nivo signala loše gitare, što kao nus-pojavu ima mikrofoniju, pa na koncertima baš i nije rešenje, a može i da popravi osnovni zvuk/karakter loše distorzije.

No, sve ovo ja već volim da nazivam plastičnom hirurgijom. Mislim riba može da ugradi silikone i da isisa mast iz bulje, i da zategne kožu i šta-ti-ja-znam-šta, mogu i ja da namestim pimpek od crnca, ali ipak kada se to uporedi sa onim čto je prirodno takvo, gubi značaj.

 

Lično, nemam velika očekivanja vezana za tvoj eksperiment Gitara+Input, Effect send+Dist+Effect return, ali ti u svakom slučaju toplo preporučujem da eksperimentišeš. Ja, kada sam bio tvojih godina (pogledao sam ti profile  icon_wink.gif ), sam provodio dane i dane pored efekata. Kičma bi me bolela od sedenja za pedalama. Naslušao sam se odvratnih bolesnih zvukova, ali sam puno i naučio. Probaj i ti i obavezno javi ako nešto dobro ispadne.

 

Varijantu Gitara+Pedala+Clean kanal standardno svi koriste. Ne zvuči loše, no meni je to malko demo zvuk. Bolestan mi je. Ne bih ga koristio u studiju. Pogotovo ne u kombinaciji sa Marshallom. (U prvom postu sam ti rekao kako imam iskustvo da se Marshall ne trpi mnogo sa dist pedalama, osim ako je to neki overdrajv u funkciji gain booster-a).

 

Moj lično favorit je dobro odsvirana dobra gitara u dobro pojačalo. Dobre stvari su uglavnom proste.

 

Cheerz!

pivopije.gif  pivopije.gif  pivopije.gif  pivopije.gif  pivopije.gif

koliko sam ja razumeo iz pretprethodnog posta,ako ukljucim gitaru u effect loop a dist iz senda u return loop-a ton podesen na potovima clean kanala ide na izlaz pretpojacala.Tu ga dist pedala izoblicuje i vraca u effect return(jel tako?),i signal dalje ide na ulaz snagasa.Jesam dobro shvatio???

Znaci,AKO HOCU DA KORISTIM PEDALU-IPAK JE NAJBOLJE DA IDEM U SNAGASA?? I jos jedno pitanje povodom pedala-pedale su u stvari kao neka pretpojacala(mislim-imaju eq)?

 

Sto se magneta tice,ja imam Ibanez GSA 60,jedan od jeftinijih Ibaneza.Imam 2 singla(neck i midl pozicija) i humbacker na bridge-u.Znaci,da ugradim dva hama je skoro nemoguce,morao bih da nosim majstoru da mi prekraja telo,a to necu.Sta mislis,da li u ovu moju gitaru vrednu nekh 250-280 evra(toliko sam je platio) vredi stavljati tako dobar magnet na bridge,vredan nekih 100 jevreja?Da li bi bitno poboljsao zvuk?

 

P.S. jos jednom,puno hvala,ne znam samo kako te ne mrzi da ovoliko kucas i da objasnjavas:) icon_rockdevil.gifpivopije.gifmusik19.gif

Edited by Heavy jerk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ti prvo ispravim greškicu:

Na nekim pojačalima postoji mogućnost uvezivanja efekta između pretpojačala i snagaša. Tu onda postoji jedan izlaz i jedan ulaz. A ta dva zajedno se zovu EFFECT LOOP. Dakle ako nečemu IZ Effect Send vežeš kabel u ulaz, a izlaz tog nečega vratiš U Effect Return, onda si to nešto vezao u Effect Loop. Onaj prvi ulaz koji vodi u pretpojačalo se i dalje zove seljački obično INPUT.

 

No, bez obzira na pogrešan termin koji si koristio, razumeo sam šta si hteo reći.

Jeste Dobro si shvatio. Za svaki slučaj evo ti šema, pa ti vidi šta gde vodi.

 

Input --> Pretpojačalo --> Effect send

Effect return --> pojačalo snage --> zvučnik

 

Ukoliko ne uključiš ništa u Effect Loop,(dakle, između Effect send i return) oni su spojeni.

 

Osnovni zvuk nastaje u pretpojačalu, tu je i EQ.

(Zanimljivo je da Mesa/Boogie pojačala imaju EQ na samom ulazu u pretpojačalo, dok druge firme EQ stavljaju na kraj, zbog toga Mesa/Boogie ume da zvuči uštrojeno kada mu ukineš srednje, to je ona pojava sa vezivanjem EQ pre dista, to sam ti pisao u nekom prošlom postu)

 

Dist pedale JESU nastale kao zamena za prebudženo pretpojačalo, no većina je ipak pravljena da se uključi u običan input. Svi ih tako i koriste uglavnom.

 

Neke pedale su sasvim okej ako ih uključiš direkt u snagaša. Mesa/Boogie i Hughes&Kettner imaju te rasprostranjene pedale, što su zapravo sasvim okej pretpojačala.

 

Preporučio sam ti da pedalu štekaš u Effect Return, ne zato što mislim da je tako najbolje, jer ne mislim, već jer si tražio način da pojačalo koristiš samo kao zvučnik. To ti je to.

 

Mislim, najbolje rešenje je uvek ono koje najbolje zvuči. Sve se vraća na to. icon_smile.gif

 

Takođe sam ti rekao i da ja lično ne volim kako Marshall radi kad mu se u običan input uključi neka distorzija. Zapravo Marshall ne radi nikada bolje od onog kako radi sam bez ičega. To je moje iskustvo.

 

Dakle, kad bih bio seronja bih ti rekao:

„Mani pedalu, sviraj Marshall-a. Tako bih ja uradio. Ako baš insistiraš na pedali, štekaj je u običan input. Na kraju krajeva, tako su je konstruisali, mada je Marshall najnezahvalnije pojačalo za to.“

 

Ako nabaviš neko pretpojačalo, na kome je to jasno i naznačeno, onda to štekaj u Effect Return. Takve sprave su ti uglavnom oni rekovi (Marshall JMP1, Mesa/Boogie Triaxis, ADA MP1, itd...) Tu spadaju i neki Digitech procesori (RP 2000 na primer, gde je u uputstvu jasno i napisano da se on uključuje u snagaša a ne u input).

 

Eksperimentisati uvek možeš, a i treba.

 

Ja i dan danas imam dva procesora i neke pedale (što je mnogo i za gitaristu, a ja sam basista), ali u studiju se uvek trudim da zvuk bude što prirodniji. Ionako će tu još naknadno doći milion efekata.

Studio i svirka nisu isto.

 

U vezi magneta:

 

Aktivni magneti imaju lošu osobinu da skoro isto rade na bilo kakvoj gitari, pogotovo, recimo Bartolini magneti (basisti ih vole mada ih ja ne ne volim). No EMG za divno čudo zadržava dobar deo zvuka samog instrumenta. Znači (za tvoj slučaj na žalost) nije baš svejedno na kakvu gitaru ih stavljaš. Imaće bolji zvuk, ali zaista ne znam koliko ima smisla to raditi. Proveri od čega ti je gitara. Ibanez gitare pravi uglavnom od lipe (što je jedno od lošijih drva za to). Vidi u katalogu. Ako piše BASSWOOD, to je lipa, onda još imaš sreće, jer je barem drvo. Ako piše RESONCAST, to je drvo koliko je i ono u McDonald’s-u meso. Ne verujem da su za tvoj model koristili ALDER (jova ili joha po naški), a još manje jasen (ASH) ili mahagoni.

 

Dakle ako ti je gitara od nekog normalnog materijala, onda dodavanjem dobrog magneta možeš dobiti sasvim okej instrument, no ako ikada rešiš da ga prodaš ćeš teško ubediti ikoga da ti je kupi tako budženu i skuplju, ma koliko ona bolje radila.

 

Sviraj je za sada tako kakva je. Kada jednom kupiš nešto ozbiljno, onda tu razmisli o EMG, a ako ideš u studio, uvek možeš pozajmiti neku dobru gitaru za to.

 

Evo, opet ja napisah roman. icon_wink.gif

pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

je li kod marshala EQ na izlazu iz pretpojacala? ja sam sve vreme bio ubedjen u suprotno, to jest da je kod mesa boogie-a eq posle dist-a, a kod ostalih firmi (ili bar vecine) pre dist-a...

 

ipak ima koristi od yum-a. icon_wink.gifpivopije.gif

 

poz

 

 

 

p.s. zna li neko nesto o Aster akusticnim gitarama. naime, mogu da se kupe za male pare, pa pretpostavljam da je i kvalitet takav icon_smile.gif, ali treba mi nesto za ove moje demo snimke, a posto nikad nisam imao akusticnu gitaru (niti imam zelju da je sviram) a treba mi da tu i tamo nesto snimim, mozda bi bilo dovoljno, posto je "ozvucena" i ima neki EQ. ako neko ima iskustva...?

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

p.s. zna li neko nesto o Aster akusticnim gitarama. naime, mogu da se kupe za male pare, pa pretpostavljam da je i kvalitet takav icon_smile.gif, ali treba mi nesto za ove moje demo snimke, a posto nikad nisam imao akusticnu gitaru (niti imam zelju da je sviram) a treba mi da tu i tamo nesto snimim, mozda bi bilo dovoljno, posto je "ozvucena" i ima neki EQ. ako neko ima iskustva...?

ne znam koliko kostaju, ali imas i bolje firme za relativno male pare... mozda bi tebi najvise vrsio pos'o neki VST fol akusticne gitare - da ne bacas pare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ti prvo ispravim greškicu:

Na nekim pojačalima postoji mogućnost uvezivanja efekta između pretpojačala i snagaša. Tu onda postoji jedan izlaz i jedan ulaz. A ta dva zajedno se zovu EFFECT LOOP. Dakle ako nečemu IZ Effect Send vežeš kabel u ulaz, a izlaz tog nečega vratiš U Effect Return, onda si to nešto vezao u Effect Loop. Onaj prvi ulaz koji vodi u pretpojačalo se i dalje zove seljački obično INPUT.

 

No, bez obzira na pogrešan termin koji si koristio, razumeo sam šta si hteo reći.

Jeste Dobro si shvatio. Za svaki slučaj evo ti šema, pa ti vidi šta gde vodi.

 

Input --> Pretpojačalo --> Effect send

Effect return --> pojačalo snage --> zvučnik

 

Ukoliko ne uključiš ništa u Effect Loop,(dakle, između Effect send i return) oni su spojeni.

 

Osnovni zvuk nastaje u pretpojačalu, tu je i EQ.

(Zanimljivo je da Mesa/Boogie pojačala imaju EQ na samom ulazu u pretpojačalo, dok druge firme EQ stavljaju na kraj, zbog toga Mesa/Boogie ume da zvuči uštrojeno kada mu ukineš srednje, to je ona pojava sa vezivanjem EQ pre dista, to sam ti pisao u nekom prošlom postu)

 

Dist pedale JESU nastale kao zamena za prebudženo pretpojačalo, no većina je ipak pravljena da se uključi u običan input. Svi ih tako i koriste uglavnom.

 

Neke pedale su sasvim okej ako ih uključiš direkt u snagaša. Mesa/Boogie i Hughes&Kettner imaju te rasprostranjene pedale, što su zapravo sasvim okej pretpojačala.

 

Preporučio sam ti da pedalu štekaš u Effect Return, ne zato što mislim da je tako najbolje, jer ne mislim, već jer si tražio način da pojačalo koristiš samo kao zvučnik. To ti je to.

 

Mislim, najbolje rešenje je uvek ono koje najbolje zvuči. Sve se vraća na to. icon_smile.gif

 

Takođe sam ti rekao i da ja lično ne volim kako Marshall radi kad mu se u običan input uključi neka distorzija. Zapravo Marshall ne radi nikada bolje od onog kako radi sam bez ičega. To je moje iskustvo.

 

Dakle, kad bih bio seronja bih ti rekao:

„Mani pedalu, sviraj Marshall-a. Tako bih ja uradio. Ako baš insistiraš na pedali, štekaj je u običan input. Na kraju krajeva, tako su je konstruisali, mada je Marshall najnezahvalnije pojačalo za to.“

 

Ako nabaviš neko pretpojačalo, na kome je to jasno i naznačeno, onda to štekaj u Effect Return. Takve sprave su ti uglavnom oni rekovi (Marshall JMP1, Mesa/Boogie Triaxis, ADA MP1, itd...) Tu spadaju i neki Digitech procesori (RP 2000 na primer, gde je u uputstvu jasno i napisano da se on uključuje u snagaša a ne u input).

 

Eksperimentisati uvek možeš, a i treba.

 

Ja i dan danas imam dva procesora i neke pedale (što je mnogo i za gitaristu, a ja sam basista), ali u studiju se uvek trudim da zvuk bude što prirodniji. Ionako će tu još naknadno doći milion efekata.

Studio i svirka nisu isto.

 

U vezi magneta:

 

Aktivni magneti imaju lošu osobinu da skoro isto rade na bilo kakvoj gitari, pogotovo, recimo Bartolini magneti (basisti ih vole mada ih ja ne ne volim). No EMG za divno čudo zadržava dobar deo zvuka samog instrumenta. Znači (za tvoj slučaj na žalost) nije baš svejedno na kakvu gitaru ih stavljaš. Imaće bolji zvuk, ali zaista ne znam koliko ima smisla to raditi. Proveri od čega ti je gitara. Ibanez gitare pravi uglavnom od lipe (što je jedno od lošijih drva za to). Vidi u katalogu. Ako piše BASSWOOD, to je lipa, onda još imaš sreće, jer je barem drvo. Ako piše RESONCAST, to je drvo koliko je i ono u McDonald’s-u meso. Ne verujem da su za tvoj model koristili ALDER (jova ili joha po naški), a još manje jasen (ASH) ili mahagoni.

 

Dakle ako ti je gitara od nekog normalnog materijala, onda dodavanjem dobrog magneta možeš dobiti sasvim okej instrument, no ako ikada rešiš da ga prodaš ćeš teško ubediti ikoga da ti je kupi tako budženu i skuplju, ma koliko ona bolje radila.

 

Sviraj je za sada tako kakva je. Kada jednom kupiš nešto ozbiljno, onda tu razmisli o EMG, a ako ideš u studio, uvek možeš pozajmiti neku dobru gitaru za to.

 

Evo, opet ja napisah roman. icon_wink.gif

pivopije.gif

ne,ne mislim da je prodam.To mi je prva gitara i znas ono-kakva god da je,ona mi je prva...icon_smile.gif

Znam i ja da sam pogresio u proslom postu,kad sam ono napisao mislio sam na input,ali ko zna na sta sam u tom trenu mislio...

 

Mislim da 100% nije resoncast(taj tip drveta prvi put cujem u zivotu).Znam da je moj ortak stavio pasivne EMG na obicnu kopiju Strata,mislim da je gitara marke Aster i ima ooodlican zvuk.A i ova moja gitara ne zvuci lose(samo imam problema zato sto mi zvuk kad okinem neki power akord oscilira,ali odnecu kod majstora da mi je setup-uje,tj.tonira).

 

Samo da napomenem da je moja gitara zvucala mnoogo bolje nego njegova kopija sa standardnim magnetima dok ih nije zamenio.Sada njegova dzitra sa PASIVNIM EMG-ovima zvuci bar kao moja ako ne i bolje.Zato nesto mislim da vredi uloziti u ovu moju gitaru koju stotinu jevreja.Po toj mojoj nekoj logici,kakav bih ja tek zvuk dobio da stavim AKTIVNI,...oh,mamaaa....

 

Sto se tice tvojih romana i eseja,oni su mi bili mnogo korisni tako da se ne bunim.Samo tako nastavi pivopije.gif .Sad imam probu u subotu,pa cu post-ovati moja iskustva i postaviti jos neka pitanja ako budem imao nedoumica.

 

Poz!

 

icon_rockdevil.gifmusik19.gif

Edited by Heavy jerk

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znam koliko kostaju, ali imas i bolje firme za relativno male pare... mozda bi tebi najvise vrsio pos'o neki VST fol akusticne gitare - da ne bacas pare...

mislis na neku kao VST simulaciju akusticne (ja tandroljam elektricnu, a cuje se akusticna icon_wink.gif)?

hmm.. nemam to, ali verovatno postoji.

 

ako mislis na VSTi, onda kategoricki odbijam! icon_smile.gificon_smile.gif

 

p.s. ove aster su nesto 160 evra sa koferom (tako sam cuo). ili je dobra ponuda, ili je gitara losa. ne vidim trecu mogucnost. icon_wink.gif koliko kostaju te gitare boljih firmi za relativno male pare? icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislis na neku kao VST simulaciju akusticne (ja tandroljam elektricnu, a cuje se akusticna icon_wink.gif)?

hmm.. nemam to, ali verovatno postoji.

 

ako mislis na VSTi, onda kategoricki odbijam! icon_smile.gificon_smile.gif

 

p.s. ove aster su nesto 160 evra sa koferom (tako sam cuo). ili je dobra ponuda, ili je gitara losa. ne vidim trecu mogucnost. icon_wink.gif koliko kostaju te gitare boljih firmi za relativno male pare? icon_smile.gif

pa to, VST simulacija, Dusan sigurno zna! ipak je mnogo dati pare za nesto sto ne volis da koristis.

 

Oko 200eur kostaju one Fendze Stratacoustic i Ibanezovi 80... Radi se o akustarama koje su od plesiglasa icon_mrtav.gif, ozvucene su i imaju pristup do 21-22 praga. Sve veoma zavisi od toga za sta zelis da je koristis... Profesionalne steel string akustare kostaju oko 300-400eur (Yamaha). toliko o cenama, kao sto znas sve zavisi od tvog ukusa!

 

P.S. Ako imas neki privju svoje autorske mjuze, secni interesantne delove, smanji kvalitet & posalji mi na mejl, bas bih voleo da cujem!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa to, VST simulacija, Dusan sigurno zna! ipak je mnogo dati pare za nesto sto ne volis da koristis.

 

sto se tice kupovine akusticne, drugacije razmislja "na" gitari neko ko nije svirao akusticnu i neko ko jeste, i to se oseti kod gitariste. da se razumemo, za neku muziku i treba da nema tog akustik filinga, ali par nekih pesama i delova sam zamislio upravo sa takvom idejom i to treba uvezbati i razraditi (a bice i jos takvih momenata)...

ipak, klasicnu gitaru ne podnosim i ono sviranje sa velikim noktima. icon_smile.gificon_smile.gif

 

Oko 200eur kostaju one Fendze Stratacoustic i Ibanezovi 80... Radi se o akustarama koje su od plesiglasa , ozvucene su i imaju pristup do 21-22 praga. Sve veoma zavisi od toga za sta zelis da je koristis... Profesionalne steel string akustare kostaju oko 300-400eur (Yamaha). toliko o cenama, kao sto znas sve zavisi od tvog ukusa!

...sto me je upravo potsetilo da uplatim loto. icon_wink.gif

inace, zanimljivo je to "od plestiglasa". voleo bih da cujem kako zvuci.

 

P.S. Ako imas neki privju svoje autorske mjuze, secni interesantne delove, smanji kvalitet & posalji mi na mejl, bas bih voleo da cujem!

 

imam skoro 4 demo pesme koje mogu da ti snimim prvom sledecom prilikom kad se vidimo. ovako mogu da isecem neki refren pa da ti posaljem na mail u medjuvremenu.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

je li kod marshala EQ na izlazu iz pretpojacala? ja sam sve vreme bio ubedjen u suprotno, to jest da je kod mesa boogie-a eq posle dist-a, a kod ostalih firmi (ili bar vecine) pre dist-a...
Kod Marshalla ti je uvek post gain EQ, ali kod bugija zavisi, na starijima je skoro uvek bio tropojasni EQ koji je bio pre gain, i klasičan "grafički" višepojasni koji je bio post i često mogao da se pali i gasi sa footswitch-em. Ja sam imao stariji komad, Caliber serija, na mom je isto tako bilo.

 

Jerk, nemoj se ludirati sa gitarom od 100 jevreja. Kad počinješ da sviraš, najidealnija situacija je kad postoji mogućnost da promeniš nekoliko gitara, da uopšte stekneš neko iskustvo šta ti kako leži i koja se kako ponaša. Ne isplati se stavljati spojlere i veliki auspuh na fiću. Mislim, zvučaće ti gitara bolje, ali se postavlja pitanje, čemu to, imaš magnete koji koštaju ko cela gitara zajedno.

 

Inače svaka čast Sacraconu koji je zaista neumoran, a ja sam mislio da umem pisati velike postove icon_smile.gificon_mrgreen.gificon_wink.gif

Ja bih ipak dodao da mislim da je malo u fazonu ili-ili. Ja se slažem da su Marshalli jogunasta stoka (agro rulez) ali postoje i starije Lead glave a ne samo master glave. Takođe čak sam i iz nekih Master Glava dobio OK rezultat koristeći low gain ulaz. Jednostavno ne treba preterivati sa dist-om na pedali i da se dobiti dobar ton. A u gomili slucajeva, jednostavno ne mozes svirati samo gitaru u Marshall-a, narochito ako je malo starija generacija, jednostavno dobicesh dobar ton, ali za Zeppelin ili Purple a ne za to što tebe interesuje.

 

p.s. zna li neko nesto o Aster akusticnim gitarama. naime, mogu da se kupe za male pare, pa pretpostavljam da je i kvalitet takav , ali treba mi nesto za ove moje demo snimke, a posto nikad nisam imao akusticnu gitaru (niti imam zelju da je sviram) a treba mi da tu i tamo nesto snimim, mozda bi bilo dovoljno, posto je "ozvucena" i ima neki EQ. ako neko ima iskustva...?
Ako hoćeš jeftinu akustaru, pogledaj Aria akustare (ima ih po radnjama), i naravno Yamaha akustare, Yamaha tradicionalno pravi dobre budget akustare, a probao sam ove Aria-e i dobre su za te pare. Nisu neke kada se uključe direktno, ipak bih ozvučavao mikrofonom, ali su prijatne za sviranje i koliko vidim izrada je solidna. Kinezi, naravno. Fendere zaobiđi, nemam lično iskustvo, ali par ljudi čije mišljenje cenim mi je reklo da su im akustare nikakve za te pare koliko koštaju, i da ne zvuče baš lepo u snimku.

 

Ne znam koliko ti ima smisla VST ili sampler varijanta jer je jako mukotrpno isprogramirati deonice gitare. Bolje onda samo da pozajmiš akustaru na par dana pa snimiš šta želiš nego da danima programiraš.

 

I bre, bato, kad će te tvoje pesme više?! musik19.gifmusik20.gif Mnogo tegliš!

 

Za koliko moze da se nadje polovan floyd rose?
Jao bre i ti icon_smile.gif To je vrlo blizu toga da si pitao gde može da se nađe polovan sendvič icon_wink.gif Teško da ćeš naići na slučaj da je neko kupio gitaru sa Floydom, pa ga skinuo i stavio nešto drugo pa ga sad prodaje. Logično zar ne?

Isto kao što sam rekao i Jerk-u, ne isplati se budžiti ako je u pitanju jeftina gitara. Prodaj je i kupi gitaru sa Floydom. Nov floyd inače nije jeftin, ko god da ga pravi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...