Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

@heavy jerk: za onaj bc rich preko e-bay trebalo bi da bude sve ok. pazi, tu ti ime garantuje kvalitet (u ogromnoj vecini slucajeva). znaci, ako govorimo o metal gitarama, bilo koji usa model proizvodjaca bc rich, jackson ili esp bi trebalo da bude sigurna kupovina. naravno kupis ono sto ti se svidi, malo pogledas rejting prodavca, "issues" tj. falinke gitare (ako je prodavac pouzdan on ce ih SVE slikati). i mislim da tako nema greske.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tacno tako, proveris rjeting prodavca, pogledas dobro teskt i slike, a imas i sekciju za licna pitanja (kad se registrujes na ebay-u a moras da se registrujes da bi ucestvovao u licitiranju, i inace samo tebi ide u racun da se registrujes).

 

Ja znam mnoge ljude koji su recimo bili nezadovljni onim sto su kupili (ili njihovom greskom, odjednom se utripovali da to nije to sto su trazili, ili greskom prodavca) i vratili su produkat, a njima su naravno pare vracene.

 

Anyway, prevaranata ima svugde pa tako i na ebay. Nije ih tesko spaziti, a i ljudi salju upozorenja ebay-u i jedni drugima, posto vecini ide u prilog da to sve glatko i casno funkcionise.

 

@Heavy jerk

Sto se tice nestandardnih shape-ova, ovo je moj novi favorit. Svirao sam ovo jedno vreme, cudo od djitre. Za mene je doduse previse 'nestandardno'.

 

user posted image

 

 

http://www.garykramerguitar.com/

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno hipoteticko pitanje.Da li mogu da povezem pojacalo (output za slusalice) sa dzekom od 1/4 inca sa kompom (creative live 5.1.) i ako moze kakva vrsta kabla mi treba? I da li mi jos nesto od hardware ili software-a treba da bi to radilo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno hipoteticko pitanje.Da li mogu da povezem pojacalo (output za slusalice) sa dzekom od 1/4 inca sa kompom (creative live 5.1.) i ako moze kakva vrsta kabla mi treba? I da li mi jos nesto od hardware ili software-a treba da bi to radilo?

Mozes... Rekao bih da zelis da se snimis, samo ti treba neki program za snimanje mjuze - tipa, Sound Forge...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li bi neko mogao da mi kaze o lakiranju gitara...naime lik mi je preporucio lakiranje vrata gitare nekim Nitro-bla bla bla lakom...pa bih hteo da saznam nesto vise o tome..imam beli maple neck,pa bih i skinuo prl;javstinu sa vrata...interesuje me da li postoji neka posebna vrsta laka za lakiranje odredjene vrste drveta,i koliko je to u medju-zavisnosti,sto se tice akustike mislim,a ne nsamo estetike..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verovatno rece nitro-celuloznim. Standardno se lakira sa tim ili poliuretanskim koji je malo slabijeg kvaliteta (kada pukne, a puca lakse, krene da se ljusti za razliku od nitro laka). Vratovi se jos lakiraju tung-oil (iliti uljanim) finisem (posto to u sustini nije lak) ali nisam cesto vidjao beli javor tako lakiran. Obicno su tamnija egzoticna drva dobri kandidati za tung-oil (kada se time 'lakira' vrat vise nije onako klizav kao prva dva (ili kao svila) , dobije neki barsunasti osecaj. Prosto osetis pore drveta ispod.

 

Inace, bilo koja tehnika je OK, svaka ima za i protiv. Ako tip zna da lakira kako valja (pipav je to posao, pa susenje, pa tako par puta), samo napred.

 

Sad se setih, imao moj drugar Kramera Baretta sa tung-oil finisem (javorov vrat). Super je bio.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno hipoteticko pitanje.Da li mogu da povezem pojacalo (output za slusalice) sa dzekom od 1/4 inca sa kompom (creative live 5.1.) i ako moze kakva vrsta kabla mi treba? I da li mi jos nesto od hardware ili software-a treba da bi to radilo?

samo idi u neku "elektricarsku" radnju i kazi da hoces kabal od 2m koji sa jedne str. ima malu bananicu a sa druge veliku.....ili neka budu male sa obe ali onda uzmi konvertor iz male u veliku...ili obrnuto..shvati kako god....ali ne treba ti niiiiista posebno od hardware-a ili softa....kao sto rece neko...samo sound forge......i moras u sound menageru(speaker conf.) da kliknes na "default phonejack"...i onda na srednju rupu ubacis bananicu (joj perverzije) wallbash.gifwallbash.gifwallbash.gifwallbash.gif )...i onda przi....ali preporucujem...ZATISAJ zvucnike.... pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno hipoteticko pitanje.Da li mogu da povezem pojacalo (output za slusalice) sa dzekom od 1/4 inca sa kompom (creative live 5.1.) i ako moze kakva vrsta kabla mi treba? I da li mi jos nesto od hardware ili software-a treba da bi to radilo?

Plasim se da ce zvuk biti katastrofa. Srecno u tom poduhvatu. pivopije.gif

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

DERSU UZALA, vidi se da znas mnogo, interesuje me jedna stvar. kako proizvodjaci gitara prepoznaju koje je drvo tonski dobro za gitaru dok je ono jos u komadu (neobradjeno tj. u "daskama")?

 

naravno da razlicite vrste drveta daju razlicit ton, ali interesuje me kako kategorisu medju istom vrstom drveta? oni biraju lepe komade za top-ove (rebrasti javor npr.), ali ne interesuje me estetika, vec tonski kvalitet.

 

nigde nisam na netu nasao posten odgovor za ovo, pa ako ti mozes da mi objasnis. hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

znam da pitanje nije bilo upuceno meni ali ajde...

 

imao sam prilike da vidim daske koje kasnije postaju gitare! uzmes komad sa dva prsta leve ruke i lupis mu cvrgu desnom! cujes kako "zvoni"! cuje se razika! ja nisam neki strucnjak pa sam cuo malo razlike ali sam cuo razlike u susteinu!! a sto se te razlike javljaju?! kapiram da ima neke veze sa tim kako i koliko je drvo suseno, (btw. ovo je maltene nauka za sebe! bio sam na par predavanja na sumarskom faxu kada se pricalo o susarama! icon_cool.gif ) verovatno moze i neki "cvor" da mu smeta...

 

a veoma je vazna i estetika, da nije osteceno i toako to, pogotovu kod skupljih gitara...

 

ovo je samo moje mosljenje ne mora biti tacno! zgodno bi bilo da odgovori neko ko to zaista zna jer i mene interesuje!

 

pozz

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

kapiram da ima neke veze sa tim kako i koliko je drvo suseno, (btw. ovo je maltene nauka za sebe! bio sam na par predavanja na sumarskom faxu kada se pricalo o susarama! icon_cool.gif )  verovatno moze i neki "cvor" da mu smeta...

 

a veoma je vazna i estetika, da nije osteceno i toako to, pogotovu kod skupljih gitara...

 

ovo je samo moje mosljenje ne mora biti tacno! zgodno bi bilo da odgovori neko ko to zaista zna jer i mene interesuje!

 

pozz

icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

 

I tekako ima veze kako je drvo suseno.... i sto je najbitnije drvo koje je vestacki suseno je mnogo ,mnogo jeftinije (za najjeftinije modele) od onoga sto je ostavljeno da se prirodno osusi......zato izmedju ostalog ,Ken Smith bassevi kostaju onoliko koliko kostaju...link

Doduse,ovo sve ne mora da bude 100% tacno....

Edited by The Eagle Nature

Share this post


Link to post
Share on other sites

@JTR

 

U principu ljudi koji se bave drvom to znaju iz iskustva (kao pekar o hlebu recimo ili brasnu da budem specificniji).

 

Generalno, covecanstvo ima golemu bastinu (zavestanje ili kako vec to hoces da zoves, kolektivno znanje) i instrumenti se prave jos od doba Egipcana i naravno znanje se prenosi pismeno i usmeno. Znaci znamo koje drvo se istorijski koristilo za neki instrument i gde da ga nadjemo i kako da ga tretiramo (secemo, susimo, krivimo, farbamo) u zavisnosti od namene.

 

Ljudi koje ja znam igrom slucaja, kao klijent recimo, ili kroz prijatelje, se bave primarno tim poslom u zivotu (tj. trgovinom i obradom drveta za potrebe graditelja instrumenata). Oni se unekoliko razlikuju od ostatka profesionalaca iz drvne industrije jer drvo koje njima treba ima drukcije performanse (tojest, njih zanimaju drukcije performanse, kao sto su gustina drveta i tonska stabilnost recimo). Znaci nije u pitanju samo lepota i cena bazirana na spoljnom izgledu i egzoticnosti drva (tojest, tesko se nabavlja jer je iz nepristupacnih krajeva ili ga relativno malo ima na Zemlji, ili ako ga i ima, nema puno nabavljaca).

 

Ovi profi tipovi obicno imaju direktan pristup i vrlo povlascen status kod velikih firmi koje vrse praktican posao secenja. Znaci velike firme idu u secu i najbolje komade za instrumente ili ukrase ostavljaju po strani u svom magacinu gde onda po metodi 'ko prvi djevojci' nastaje grabaza. Ako imas dugogodisnju profesionalnu relaciju sa tim velikim firmama koje seku drvo, onda znas njihov raspored kad i sta seku, oni te notifikuju, i kako rekoh imas pristup njihovom 'izlozbenom' prostoru. Drvosece ti garantuju ta je to taj kvalitet koji si trazio. Oni su profesionalci i tu uglavnom nema zezanja.

 

Ti onda sednes tamo i birkas drvo. Nema potrebe da birkas komad po komad (a i nema se vremena) nego vidis koja ti se gomila svidja i onda priones na cukanje i blizu inspekciju. Mozes recimo da trazis od drvoseca da komade za tebe seku na odredjen nacin (i to naravno mnogi traze). Najskuplji je 'center cut' jer se sece direktno iz sredine drveta i onda nema puno koristi od ostatka brvna. Ali taj narez ima najbolje tonske karakteristike i najmanje se krivi drvo kasnije posto je isuseno i instrument napravljen (posto je centralni narez jedini simetrican u odnosu na godove). Ima po Netu dosta toga pa potrazi.

 

Prostim cukanjem u drvo prvenstveno hoces da cujes da li valjano vibrira i da li je odziv tup ('dull') ili rezak ('crisp'). Graditeljima instrumenata treba ovo drugo.

 

Sto se tice gustine drveta to se generalno unapred zna za razlicite porodice drveta iz celog sveta. Tebe samo zanima da li to tvoje parce ispunjava normu i to se da premeriti (kako rekoh negde, u funtama po kubnoj stopi - na zapadu, a kod nas verovatno u kilogramima po kubnom metru, cenim icon_frown.gif )

 

U samoj radionici za izgradnju instrumenata postoje i sofisticiraniji instrumenti za merenje tonske stabilnosti (npr, ubachish drvo u specijalnu stegu i pravis tim instrumentom tanane vibracije u centru koje onda meris na obodu tog istog komada i vidis kako drvo 'provodi' akusticne vibracije, da ne kazem ton).

 

Uglavnom tesko je sve to odraditi i skapirati sam iz prve, bar iz mog iskustva. Medjutim kad ti prodju desetine ili stotine komada kroz ruke (od kojih mnogi zavrse na nekoj gitari a ti onda imas priliku da sve to probas) onda steknes iskustvo nekim komparativnim metodama. Licno, uglavnom slusam ljude koji znaju oko toga i ucim. Puno je strucnih ljudi koji su spremni da poduce i daju savet mladjim generacijama kako potencijalnim graditeljima tako i muzicarima.

 

Ove gitare recimo koriste fino drvo ('5A' kvalitet) od istog dobavljaca kog koriste PRS, Fender Custom Shop, Tom Anderson i mnogi drugi.

 

Uzgred budi receno, za one koji ne znaju sta ce sa parama, Mix Music Company iz Beograda povremeno narucuje ove modele. Poslednja gitara u nizu je Dzindzerova (iz Corbe) ali je retko koristi javno iz straha da ne dobije noge. Dzindzer je i jedan od suvlasnika Mix Music Co.

 

 

 

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

@JTR

 

Nema na cemu, drago mi je. Bas mi javio ovaj ortak pre par minuta da je jedna od tih firmi ciji sam link hteo da ti dam zatvorila biznis u vezi instrumenata. Ne isplati im se. Mnogo vise se prodaje drvo za kabinete za kuhinju generalno (cime se generalno dileri i bave, drvo za potrebe konstrukcije i namestaj).

 

Postavicu linkove ostalih njegovih dobavljaca pa se nadje valjda nesto edukativno na tim sajtovima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam pre jedno 10 godina cuo da su japanci paravili violinu od keramike koja "radi" bolje od stradivarija. e sad, niko ne moze da me ubedi da drvo jednog dana nece biti prevazidjen materijal za instrumente.. to je jednostavno logican korak. moje pitanje je: da li se nesto zna o alternativnim materijalima od kojih se prave instrumenti, i da li se polazu nade u nesto sto je jos u eksprimentalnoj fazi?

 

pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam pre jedno 10 godina cuo da su japanci paravili violinu od keramike koja "radi" bolje od stradivarija. e sad, niko ne moze da me ubedi da drvo jednog dana nece biti prevazidjen materijal za instrumente.. to je jednostavno logican korak. moje pitanje je: da li se nesto zna o alternativnim materijalima od kojih se prave instrumenti, i da li se polazu nade u nesto sto je jos u eksprimentalnoj fazi?

 

pozdrav!

Ovaj baja je legenda u tom smislu (Zemaitis Guitars).

 

A pravio ih od mermera (ti alternativni materijali icon_mrgreen.gif ). Ljudi koji svirase mi rekose da je 'sustain unreal'. K'o crkva. Malo je 'on the heavy side' u smislu mase.

 

Parker pravi od fiberglasa koliko se secam (grafit?) a Steinberger od grafita (fiberglas?). Mozda sam ih pomesao ali to je to. Poslednje dve sam probao u par navrata, licno Steinberger koncept jeste cool. Parker mi zvuci isprazno ali nije to nista sto se ne da nabudziti preko rack-a. Onda opet, nije u tome poenta. Parker je vrlo udoban za dugometrazno sviranje moram priznati.

 

Neko drugi na datu temu???

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

od mermera? nisam ranije cuo za to. bas znaimaljivo, voleo bih da znam da li je neki album, ili makar neka pesma snimnjena sa tom gitarom, makar da cujemo kako zvuci na snimku. sto se tice sajta, tu se ne pominje kako ih je pravio, materijali i sve ono sto je zanimljivo.. ima owners klubova i tako to, ali nekih interesantnih detalja koji se ticu tehnologije izrade, nisam nasao... ? no, mozda nisam dobor gledao..

 

zanimljivo je to sto iako se tvorac ovih gitara povukao iz posla 2000 (a preminuo 2002), "kopije" koje pravi neki lik po uzoru na njegove gitare kostaju 15-20k$.

 

pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije mi samo jasno koji deo gitare je napravljen od mermera...ili preciznije koji deo tela...???

 

nemoguce da je cela...jer imam mermerne radijatore u kuci... icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif ...ono je pretesko...

 

cenim da bi bila negde oko 12kg... icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Edited by darijus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ove gitare recimo koriste fino drvo ('5A' kvalitet) od istog dobavljaca kog koriste PRS, Fender Custom Shop, Tom Anderson i mnogi drugi.

 

Uzgred budi receno, za one koji ne znaju sta ce sa parama, Mix Music Company iz Beograda povremeno narucuje ove modele. Poslednja gitara u nizu je Dzindzerova (iz Corbe) ali je retko koristi javno iz straha da ne dobije noge. Dzindzer je i jedan od suvlasnika Mix Music Co.

Sad si me zainteresovao, pa ako bi hteo da objasniš kako se zove čovek koji je radio gitare, i koja je tvoja lična povezanost sa njim, ako postoji? Koliko sam skapirao ti živiš negde napolju?

Pričao sam prošle godine sa DŽindžerom kada smo svirali sa njima baš kada je dobio tu poslednju gitaru sa ikonom (i pazi, savladao je strah, pa ju je poneo na koncert, hehe) i sad mi je zamagljeno, ali se sećam te neke priče sa našim čovekom koji je USA i koji radi gitare pa je njemu uradio dva komada, bila je još jedna od istog majstora, izgledala je vrlo slično ovoj drugoj po redu, znači nešto klasičnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

od mermera? nisam ranije cuo za to. bas znaimaljivo, voleo bih da znam da li je neki album, ili makar neka pesma snimnjena sa tom gitarom, makar da cujemo kako zvuci na snimku. sto se tice sajta, tu se ne pominje kako ih je pravio, materijali i sve ono sto je zanimljivo.. ima owners klubova i tako to, ali nekih interesantnih detalja koji se ticu tehnologije izrade, nisam nasao... ? no, mozda nisam dobor gledao..

 

zanimljivo je to sto iako se tvorac ovih gitara povukao iz posla 2000 (a preminuo 2002), "kopije" koje pravi neki lik po uzoru na njegove gitare kostaju 15-20k$.

 

pozdrav!

Ne mogu da nadjem sad taj link nazalost. Koliko se secam to je bilo bas na Toni Zemaitis-ovom sajtu, ali nisam siguran. Gitara nije cela od mermera (iliti granita) samo top je od mermera (da ne bi bila nepokretna icon_da.gif ). Ne secam se koliko bese debeo taj sloj ali sigurno jedno centimetar ako ne i vise. Pravio je on top i od metala i jos kojecega, sve je to manje vise one-of-a-kind i iz zezanja. Inace je pravio i 'klasicne', normalne instrumente ali onako starinski, artizanski. Kazu ljudi da imaju cudo od zvuka.

 

Postojao je i stalak za tu 'mermernu' gitaru, kad se smoris, bacis je na njega i mozes i sa stalka da sviras. Sve to kazem cisto kao kuriozitet, on nije dostigao neku komercijalnu slavu ali je tip legenda.

 

Zemaitis Guitars Gallery

 

Tu imas neke od modela. Ne znam gde mu se dede sajt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad si me zainteresovao, pa ako bi hteo da objasniš kako se zove čovek koji je radio gitare, i koja je tvoja lična povezanost sa njim, ako postoji?...

Zove se Leo Skala a neke od gitara mozes videti ovde.

 

Vlatko Stefanovski svira bas tu drugu sa slike ali sa potpuno drukcijom konfiguracijom magneta (mozes je videti ovde ako kliknes u donjem desnom uglu naslovne stranice na 'checkout the latest photo gallery).

 

Ima jos nekih manje vise poznatih faca koje sviraju njegove instrumente. Vrsi i popravke tudjih instrumenata.

 

P.S. Znam coveka licno icon_cool.gif

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...