Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

Hvala na informacijama. Ona druga gitara po redu, rađena je za tebe?

Ne, nije. Prva i treca su moje.

 

Imam tu suludu srecu da mi prijatelj od davnina (i n-e-v-e-r-o-v-a-t-a-n djitrista)pravi fenomenalne gitare iz ljubavi (prema $ naravno ph34r.gif ).

 

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad me zbunjuješ, moram priznati. Treća po redu je ista kao što (bar sam tako shvatio da je trajno u njegovom posedu) oa koju ima Džindžer. To znači da artwork nije unikatan već da je napravio više gitara istog izgleda? Za to da li je druga gitara tvoja sam pitao zbog znaka na tvom avataru i istog takvom na gitari. 233.gif

 

EDIT, bezveze, istripovao sam se da su tri slike na prethodnoj stranici, pa da je ova sa ikonom treća a nije, četvrta je icon_wink.gif

Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad me zbunjuješ, moram priznati...

 

Da ima ih 4 na kraju krajeva. Taj amblem (Circle of Life) ide po zelji na bilo koju gitaru u raznim izvedbama.

 

Uzgred budi receno, bio sam na tvom sajtu. Fino. Vidim da negujes tehniku, to je za svaku pohvalu sa moje strane. Nisam nasao puno gotovog materijala, ali rece sam negde da je nesto (svasta?) u pripremi. Sa srecom.

 

Stavise, poziv za kolaboraciju je extended i tebi (negde sam vec nesto u tom smislu pitao, ali izgleda mrka kapa; kapiram da je mreza problem).

 

 

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ima ih 4 na kraju krajeva. Taj amblem (Circle of Life) ide po zelji na bilo koju gitaru u raznim izvedbama.

 

Uzgred budi receno, bio sam na tvom sajtu. Fino. Vidim da negujes tehniku, to je za svaku pohvalu sa moje strane. Nisam nasao puno gotovog materijala, ali rece sam negde da je nesto (svasta?) u pripremi. Sa srecom.

 

Stavise, poziv za kolaboraciju je extended i tebi (negde sam vec nesto u tom smislu pitao, ali izgleda mrka kapa; kapiram da je mreza problem).

Fala fala. Ne negujem tehniku kao nekad, ali ponekad nešto slučajno i odsviram. Ovo što radim nije baš hi tech, ima solo onako, svaka druga pesma. Možda. Muzika sa pevačicom za široke narodne mase, pucanje u vrh šatora pa u harmonikaša pa u kuma, bengovanje, cepanje donjeg veša, odsecanje sisa i bacanje istih na binu u katarzičnom vrhuncu doživljenom krajnje spontano i prirodno, bez hemije. Soundtrack za masovna samoubistva neshvaćenih tinejdžera.

A ovi instrumentali, to šta sad, nešto mora da stoji na sajtu, a na gitarskom sajtu valjda ljudi očekuju štrikanje i heklanje. icon_mrgreen.gif

Kolaboracija može. Net bežični 128 kbps. Vreme, e to već malo problem, ali javni se i ovako, mail ili šta već, i daj da čujem šta i kako ti tripuješ muzički, neki sajt, nešto?

Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeno malo vece pitanje.

Trenutno posedujem Pacificu 120 i Fender Champ pojacalo. I zelim jelte da unapredim rig, pre svega po pitanju gitare. Pojacalo je mali zmaj, sa boljim zvucnikom ce tek biti babaroga. Pedale cu vec lako, ali mi treba savet sta ciniti po pitanju gitare. Zelja mi je Gibson Les Paul, al se nema para, pa u sledecih 5-6 godina nema sanse da je nabavim (osim ako ne dobijem sedmicu na lotou ili slicno). Zvuk kome tezim je neki vintage blues-rock sound s kraja 60-ih i pocetka 70-ih (Cream, Led Zeppelin, Bluesbreakersi sa Claptonom, Allman brothers), znaci nista previse high-gain ili high-tech. Padaju mi na pamet 2 resenja: da budzim Pacificu ili da prodam Pacificu, kupim neku polovu bolju Les Paul kopiju pa da je budzim sa nekim ljudskim magnetima (Duncan Pearly Gates ili '59 u bridge, za neck cu videti). Pretpostavljam da imate vise iskustava po pitanju opreme pa molim za savet. Takodje mi pada na pamet i SG - kako se krecu cene polovnih (mislim na Gibson), kakve su Epiphone verzije i slicno. Znam da su neki pominjali da je 70-ih Ibanez pravio mnogo jake LP kopije (pre lawsuit, valjda ih je Gibson tuzio pa ih tako zovu). Ali ovo je pretpostavaljam danas jako staro i istroseno. Ne mora biti Les Paul, ali nesto na taj fazon (mahagoni telo, pun zvuk, bez nekih high-tech elemenata tipa Floyd, ili nekog ekstremno spicastog oblika ala RG). Znam da Yamaha pravi nesto tako, valjda se zovu AES, al nisam to ovde video, a verujem da novo kosta. Dakle sta mi je ciniti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeno malo vece pitanje.

Dakle sta mi je ciniti?

Moj savet bi ti bio da sviras tu pacificu kroz champ-a. Dobra je ideja da kupis LPa. Nemoj da igras loto - nego se zaposli i radi 3-4-10-24 meseca i mocices da kupis gitaru koju 'oces. Za te bluz varijante nemoj da izbacis iz opcije i nekog starog overdriven USA Strat-a. Oni kod nas mogu da se nadju po OK ceni (450-600eur). Ducja zna foru za stare Squiere. Meni je buraz rek'o foru za stare Fernandezove stratove... A opet je pitanje da li bi ti se to svidelo kada budes probav'o...

Sada malo konkretno. Kupovanje vintage gitare je za ljude koji su se vec zaposlili. icon_smile.gif Dobri su ti stari Ibanezi, ali nisu gibson. Zvuk je lepo definisan, za riff-ashenje su gotivni i tako to... Govorimo o stock pick-upovima. Evo nekih insajd drajvova u vezi lawsuit LP Customa. Vrat je javor iz 3 dela pricvrscen srafovima (nije lepljen kao kod gibsona) sto nije lose jer da je od mahagonija - bio bi krtiji kod glave. Telo ima TOP I BACK od javora a sama osnova je od malog miliona delova mahagonija (not veri plezant sajt). Verujem da bi mogla da kaze mnogo vise uz promenjene pick-upove i sa sredjenom elektronikom. Sve u svemu u konkurenciji 250EUR je definitivan izbor za neke stvari koje imaju malo vise gain-a. Razlika u tonu je primetna. Gib zvuci bezobrazno ali ne onoliko koliko kosta. Sve u svemu Ibanez ima svoj neki zvuk i karakter. Ako kupujes gledaj da je uzmes za 250EUR (ovo je bila najniza cena po kojoj su se pojavljivali) i to sto je moguce bolje ocuvanu. Menjanje pragova i konjica je 90EUR, lakiranje cele gitare 80EUR... Hardver... Zna da bude dosta skup icon_wink.gif... Baj d vej, sve te stvari mogu da te izadju manje ako radis nekog strata jer oni nemaju na vratu onaj beli ukras koji majstor mora da obilazi dok cerupa pragove. Na stratu mozes da lakiras samo telo a da vrat ostavis razradjen i da te samim tim to izadje jeftinije. Na stratu ne moras ni da razmatras menjanje stock pickup-ova. Jos jedna stvar, ima ibaneza sa lepljenim vratovima, kao kod Gibsona. Njih nisam probao ali ne moze da skodi. icon_wink.gif

 

Meni se javila jos jedna ideja za solidnu kombinaciju kada je dzitra u pitanju. Video sam onomad u HO Jeanovu gitaru (PRS style) za 300EUR. Treba otici i probati to, stvarno se OK cuju njegove dzitre na 'suvo'. Mislim da takva kombinacija moze da ispadne izuzetno korektna po dzep i zvuk...

 

Znam da ti nisam pomogao. Idi i probaj sve sto mozes i uzNi ono sto ti najvise prija usima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na savetu, sljaka je u planu za leto, stedi se apsolutno na svemu, sve pare u kasicu idu. Znaci da u Ibaneze ipak treba uloziti dosta. Nego ne rece mi nista za Epiphone - kako se krecu cene i vrede li ta vesla? Strat u default varijanti (s-s-s) bih rado imao, ali prvo da obezbedim dobru gitaru sa hamovima i malko masnijim tonom. Jedino ako mislis da u tog strata stavljam neki hum u bridge. Inace sta je HO, i ko je Jean? Nego ako mzoda znas, koliko bi dosla Jensen 8-ica? Da maknem ove 2 6'' iz Champa. A inace sva ova nabavka je u planu za oslednji kvartal nove nam 2006. godine, sada pocinjem da sakupljam sav moguc info i da isprobavam gitare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na savetu, sljaka je u planu za leto, stedi se apsolutno na svemu, sve pare u kasicu idu.

Ako! U Ibaneza koji nije rasturen nema ulaganja. icon_smile.gif Te gitare se cuju dobro pa su svirane tako da treba ocekivati bar zamenu pragova - ostalo je estetika. Ne rekoh nista u vezi Epia zbog toga sto se nisam susretao sa njima. Ranije je Mitros imao neke njihove dzitre valjda. Ili bese Sky? Sve u svemu zaboravio sam po kojoj se ceni krecu polovne. Cuo sam o njima dosta lepih stvari - vise od toga ti ne mogu pomoci.

Moje je misljenje da strata ne b' trebalo dirati. Nikada on nece biti masTan kao LP. Ima on druge cari.

HO su Halo Oglasi (www.halooglasi.co.yu). Jean je Zhan - majstor za gitare koji zivi u MMLu (malom vlaznom lugu icon_smile.gif ).

Ne znam koliko ces profitirati Jensenovom osmicom. Baj d vej ne znam da li to iko kod nas uvozi (i mene interesuje jer se i ja spremam na neku sirotinjsku custom-izaciju). Imas Celestion 12" u Sky-u (40-60eur). Oni su radjeni za vecje snage tako da moze da se desi da ne dobijes prirodni overdrive iz njih posto champ (koji je od 6-10W) nece moci da ih 'tera' jako... Kada vidis sve posledice tih minimalnih prepravki (zvucnici, magneti) shvatis da ti je jednostavnije i kojekude jeftinije da kupis drugu stvar koja ima fabricki ugradjene zeljene komponente (zbog toga je ton LPa najlakse traziti kod Gibsona icon_smile.gif ).

 

@ JACK

 

Uh, dobar je filing na farbanom vratu... DOOOOBAR... Meni, da ne bude zablude. Ide brzo - izgleda lepo.

 

Nije mi najjasnije pitanje u vezi vratova. Sta te interesuje? Video sam recimo da on dosta praktikuje neki improvizovani stil lepljenja (za one gitare koje lice na PRSa). Ovaj nacin lepljenja se jednostavno mora videti, trebao bih da crtam kako bih to lepse opisao. Zhan kaze da pravi vratove prema obliku shake kupca. Mozda mislis na feeling? Verujem da se to dosta razlikuje od odabira drveta - video sam da on dosta voli orah. Ja sam malo zezao jedan lepljeni vrat od javora. Sta ja znam, nije neki epski filing - jako, kruto, stegnuto, korektno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ludikud

Hvala na lepim savetima, stvarno si od pomoci.

 

Inace, desava mi se da kada 2 sata sviram Champa onako muski na panju, dodje do blagog krckajuceg zvuka u zvucnicima. Da li neko zna zasto se ovo desava? Iritira me, a i zabrinjava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inace, desava mi se da kada 2 sata sviram Champa onako muski na panju, dodje do blagog krckajuceg zvuka u zvucnicima. Da li neko zna zasto se ovo desava? Iritira me, a i zabrinjava.

Немој да те забрињава - тo ti gore lampe. Prinesi neko месиште, неку цирку, завали се и уживај. icon_wink.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam utisak da cu onu jadnu 6V6 lampu menjati prilicno brzo ako ovako nastavim. Posle 2 ipo sata skidanja Cream pesama, na pojacalu si mogao da pravis jaje na oko. Inace, koliko su izlazne lampe otprilike, konkretno mene zanima 6V6 i gde se to ima kupiti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ludikud

 

kad pitah ono za vrat nisam mislio nista odredjeno, samo da li ce ga on ljuCki odraditi. jer razgovarao sam pre godinu-dve sa nekim chichom preprodavcem i on mi je savetovao da ako radim djitru kod domacih majstora, da kupim vrat posebno a da mi oni odrade ostatak. kao majstori ne mogu da odrade nikad kao "velike firme". sad, ta pricha meni ne pije vodu jer bih radio vrat kroz telo iliti neck-thru (tako il' nikako icon_wink.gif ). inace, neka klasika drvo, javor/abonos vrat, jova "krila". ne bih nikakvu "egzotiku" tipa orah ili tako nesto icon_smile.gif evo neke grube skice sto sam spravio:

 

user posted image

 

ja sam paljevina pa MORAM imati randy rhoads oblik icon_smile.gif ovaj neck binding bi mogao da se iskulira ako mu je to neki problem. inace pricao sam sa njim pre oko pola godine i rekao je moze da odradi. pola kinte odmah, druga polovina kad zavrsi, djitru radi 2-3 meseca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ludikud

 

kad pitah ono za vrat nisam mislio nista odredjeno, samo da li ce ga on ljuCki odraditi.

Ah, da, chiche preprodavci... icon_smile.gif Sta ja znam, takvu gitaru ces kod nas da nabavis na Kukavog Stojka... Jedini izbor ti je custom shop... A i relativno jeftiniji Boga ti... Kapiram da je zent dati nekome da ti pravi instrument - predlozio bih ti da odes kod njega da probas njegove dzitre... Ko zna, mozda se i odlucis da ne uzmes King-a na kraju... icon_wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam utisak da cu onu jadnu 6V6 lampu menjati prilicno brzo ako ovako nastavim. Posle 2 ipo sata skidanja Cream pesama, na pojacalu si mogao da pravis jaje na oko. Inace, koliko su izlazne lampe otprilike, konkretno mene zanima 6V6 i gde se to ima kupiti?

@fillex

 

Uzmi olovku sa gumicom za brisanje na kraju (ili nesto u tom smislu) pa tim istim krajem kuckaj/cukaj u lampu dok je pojacalo ukljuceno posle tih dva sata kad primetis problem (al' mojne da sviras istovremeno, iscupaj kabl). Ako cujes neko krckanje dok cukas po lampi ziher je ona. Ako ne cujes, najverovatnije su filter kondenzatori u napajanju (elektroliti) malo popustili (kad popuste 'malo vise' pojacalo pocne da se gusi vrlo brzo, opada snaga rapidno, jer se ne pune istom brzinom kojom se prazne, pogotovu na velikoj snazi kad se najvise i trose te rezerve elektriciteta koje isti skladiste).

 

Stari Ibanezi kidaju. Ako mozes da nabavis neki za pristojne pare (na ebay-u idu za 250-400 Eura rekao bih) uzmi ih radije nego Epiphona. Epiphoni su vrlo dobra alternativa. Nista kao original doduse.

 

Nisam nikad naleteo na Ibanez LP pravljen tako kako ga opisuje LKD. Drvo je istog nacina izrade i kvaliteta kao prosecan Gibson LP (kod tih starih izdanja, 'pre-lawsuit'). Vrat je u najvecem broju slucajeva srafljen da bi lako mogao biti promenjen ako se polomi headstock (sto je stara boljka LP-a, i ljudi su ocajavali, padne im LP i posto je headstock zakrivljen unazad, tu udari prvo i pukne. Onda si mogao da bacis celu gitaru jer je retko ko u to doba znao i mogao da odlepi LP vrat lepljen ribljim lepkom). Posto je vrat srafljen, Ibanez je dizajnirao drukciji neck-joint pa je cak lakse svirati u visokim pozicijama na njihovim LP-jevima; tanji je taj joint ali je i dalje jak ko zemlja). Magneti su sjajni a i da ti se ne svidjaju mozes da ih promenis lako.

 

Ovaj prvi, cenim identican, sam imao godinama a pogledaj i ostale navedene

da imas predstavu kako to 'treba' da izgleda:

 

Ibanez Les Paul Custom - mahogany body, maple top, sunburst finish

 

Ibanez Les Paul 1973 'Lawsuit Edition' - mahogany body, rebrasti javor top - tabacco sunburst

 

Ibanez Les Paul mid 70's - mahagoni standardno, rebrasti javor top, opet sunburst (cherry)

 

Fini instrumenti za te pare. A da, vratovi su naravno iz jednog dela, i ponavljam, kvalitet drveta i izrade tih godina je isti kao i kod Gibsona iz istih godina (zbog cega su generalno i tuzeni - Gibson nije imao problema sa raznoraznim papanskim kompanijama koje su pravile djubre kopije, ali da napravis sjajan instrument i prodajes ga za triput manje pare, to ne ide...ti Ibanezi su se prodavali kao alva. Poznat je slucaj iz tih godina sa Hondo kopijama Les Paula, gde su tipovi iz te firme odneli Gibsona i identicno uradjenog Hondoa, sa sve lepljenim vratom, i ovi iz Gibsona su tvrdili da su obe njihove icon_smile.gif ).

 

BTW taj 'beli ukras' oko vrata se zove 'binding' i donekle menja 'feel' vratu jer ne osecas ivice pragova u velikoj meri dok brzas vratom gore-dole. A i lepo izgleda kad se lepo uradi.

 

Nek je sa srecom.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

inace, neka klasika drvo, javor/abonos vrat, jova "krila". ne bih nikakvu "egzotiku" tipa orah ili tako nesto icon_smile.gif

Eskiviraj orah i sve te 'domace specijalitete' koje lokalni borci posto-poto hoce da uvaljuju. Naravno, nuzda tera, lokalno je to drvo nasem podneblju, jeftino i lako se nabavlja. Medjutim, od oraha se ne prave muzicki instrumenti (sem tu i tamo nekog basa, na prste da izbrojis). Orah nije ono sto se u narodu zove 'tonewood' (drvo koje dobro prenosi akusticne vibracije). Iz istog razloga je orah koriscen na starim egzoticnijim (i skupljim) gramofonima (jer prigusuje vibracije, jel' da).

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dersu Uzala

 

Hvala covek, stvarno si od pomoci. Nista, sad stekanje para, pa ce biti nesto. A najvaznije od svega doduse, samo sviranje. Ima da se radi tu, ima. Ova varijanta sa Ibanez pa budzenje mi deluje jako primamljivo. Jos samo da n letim na neki krajem ove/pocetkom sledece godine.

 

Inace jel zna neko koliko bi izaslo brusenje pragova? Neki pragovi na pacifici su prilicno otisli, sto dosta smeta pri sviranju, jer prst ne moze onako lepo da klizi, vec zapinje za prag, koji je vidno istrosen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam nikad naleteo na Ibanez LP pravljen tako kako ga opisuje LKD. Drvo je istog nacina izrade i kvaliteta kao prosecan Gibson LP (kod tih starih izdanja, 'pre-lawsuit').

Na slici Custom-a iz 77 se jasno vidi da je vrat iz cak 5 delova. Cak se i na ovom Lawsuit-u iz 73 vidi da se radi o 3+ delova javora... Baj da vej, ovaj custom iz 77 najvise lici na ono sto sam opisao - ima top i back od javora a "iznutrice" mu se ne vide zato sto nije slikan sa strane. U principu nista sto vesto nanesen lak ne moze da folira. Ja cak ne verujem da su telo radili od komada mahagonija do Performer-a!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na slici Custom-a iz 77 se jasno vidi da je vrat iz cak 5 delova. Cak se i na ovom Lawsuit-u iz 73 vidi da se radi o 3+ delova javora... Baj da vej, ovaj custom iz 77 najvise lici na ono sto sam opisao - ima top i back od javora a "iznutrice" mu se ne vide zato sto nije slikan sa strane. U principu nista sto vesto nanesen lak ne moze da folira. Ja cak ne verujem da su telo radili od komada mahagonija do Performer-a!

Ne znam na koju tacno sliku mislis kad pricas o tom customu iz 77. Jedina slika koja pokazuje detaljnije pozadinu vrata je ona sa pozadinom 'headstocka'. Tu se ne vidi da ima 3 ili 5 delova vrata, vec je farba otisla iz nekog razloga (kao sto tip navodi u tekstu) i menjane su civije. Izgleda da je moguce da je neko pokusao da malo to zamacka farbom. Tacno je to doduse da je dodata i donja ploca od javora (pored gornje) na tom modelu.

 

Sto se tice o modelu iz '73, ne kapiram o kakva to 3 dela javora pricas? Top je napravljen od bookmatched rebrastog javora (standardna praksa kao i na Gibsonima iz bilo koje godine). Telo je od mahagonija i to one-piece!

 

Uzgred budi receno, najveca egzotika su vratovi iz vise delova jer se ne krive. Ali ne slepljeni od razlicitih komada vec od jednog istog top of the line komada, pa ga onda majstor prereze i okrene svaki drugi deo na suprotnu stranu oko vertikalne ose. Onda se sile u deblu medjusobno potiru i prakticno ti i ne treba truss-rod. Imam jedan takav vrat iz bas 5 delova. Nikad stabilniji vrat sa vise sustain-a nisam imao. Budem okacio fotku 1ofdizdejs.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam na koju tacno sliku mislis kad pricas o tom customu iz 77.

 

Sto se tice o modelu iz '73, ne kapiram o kakva to 3 dela javora pricas?

Farba je otisla iz razloga sto je 3 (5) razlicitih delova javora razlicito tretiraju! icon_wink.gif Veruj mi na rec! icon_wink.gif

 

Za '73 pricam o vratu, takodje... Jasno se vidi da je vrat podeljen na tri dela posto sredisnji komad javora odskace po boji...

 

Slike jesu loseg kvaliteta ali se iz aviona vidi da su po duzini secene tri 'daske' javora spojene u "skladnu" celinu... icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

de bre dobro smoriste coveka... icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

imao sam i tog ibanez lp-a o kojemu pricate...(a imam i lp-a)...

 

gitara je babaroga za te pare...

 

ali za samo malo vise...znaci oko 600...mozes da pazaris gibson sg-a...svojevremeno sam kod nas naletao na komade da se raspadnes od srece i zvuka...mahagoni-oil finish...bruka...

 

za to sto ti hoces da sviras...najbolja varijanta cena-ono sto ti treba...

 

jeste ovo...

 

a da je pri tom i uslovno receno "ozbiljan" instrument...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...