Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

hvala, procunjacu.

 

mada znam ionako vec sve o njima, gotivljenju i slicno, 5-6 bendova koje volim ih svira, cuo sam ga uzivo, glasno je, super dist i lep, organski klin (sa lepim basevima); samo mi je jos ostalo da ga i sam probam.

 

medjutim, problem je sto su rariteti.. kazu da ima razlike izmedju reissue-a i tih starih 'vudstokovskih'.

 

boogie mi je keva sto se tice dista, ali mu klin nije toliko dobar.. verovatno zbog toga svi odlepljuju na sunn.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Dersa

 

vidim da imas iskustva i znanja, pa da te priupitam u vezi raznih PAF-oidnih pickupa na trzistu. Konkretno mislim na Pearly Gates od Duncana. Gledao sam specifikacije, slusao samplove, i izgleda da je fazon kao PAF sa maklo vise outpta i trebla (sto sei cuje). Svidja mi se ta reskost, pretpostvaljam da u Les Paulu radi lepo. Ako si imao mozda iskustva sa ovim, ili nekim drugim magnetom tog tipa (59, Seth Lover, Alnico II pro, neki Dimarzio i tako) mozes prneti malo utisaka?

I jos jedna stvar. Kad imas varijantu da ti hum radi kao single, mozes da ga splitues, i varijanta serires-parallel. Sta radi bolje sa ovim relativno low-output magnetima.

Magneti su vrlo diskutablina stvar za raspravu (oksimoron, a), obzirom da zvuce dramaticno drukcije od gitare do gitare, zbog drveta i pozicije.

Isti magnet kad setas izmedju bridge i neck pozicije zvuci ko nebo i zemlja. Dalje, cak i kad razmatras recimo samo bridge poziciju, ako odlucis da pomeris magnet za milimetar ili dva blize mostu (tj bridge-u) ili dalje od njega, rezultati su bitno drukciji (ovo naravno vazi samo za gitare koje ti neko pravi, pre nego ce uopste izdubiti rupu za magnet). Neki put moras da pomeris magnet sa njegove idealne pozicije zbog nedostatka prostora (ako recimo stavis neki glomazniji tremolo, tipa LoPro Edge ili slicno, a hoces da ubacis do njega double-spaced humbucker, tj onaj standardni sa dva reda - dve plocice).

Idealna pozicija je svaka pozicija ispod zice koja je deljiva sa dva ili, zaboravio sam kako mi to kazemo, power of 2 (znaci 2 na kvadrat, 2 na treci i tako dalje). Drugim recima, idealna pozicija je na 2,4,8,16 i tako dalje znaci na polovini zice, na svakoj cetvrtini zice, na svakoj osmini i tako dalje. Ako magnet ne lezi direktno ispod tih tacki u milimetar (i preciznije) imace drukciji zvuk.

 

Sto se drveta tice, Les Paul recimo ima top od javora cija je jedina svrha da 'osvetli' ton mahagonija (od kog je Les Paul napravljen). Mahagony daje izvrstan sustain i balansiran ton ali je malo mutan u donjim i srednjim registrima pogotovu sa starijim magnetima (iz pedesetih i sezdesetih). Tako se ovi dosetise da izmene malo karakteristike tona sa tim javorom (posto nisu znali tada kako da kompenzuju to magnetom). Posto danas imas moderne magnete koji zvuce kao stari ali bez njihovih mana, ako stavis neki od tih 'svetlih' magneta na Les Paul, on postaje presvetao (previse visokih) jer sam magnet kompenzuje zvuk a i dalje imas javor ciji je to i bio osnovni zadatak.

 

Znaci pazi na drvo koje imas na izboru, i koji magnet je pravljen za koje drvo. Ako negde vidis da je neki magnet zamena za PAF ili recimo za Strat onda automatski znas da su vec uracunali tu koje drvo ce biti koristeno (jer svi znaju od cega je pravljen Les Paul a od cega Strat). E sad, mozes naravno da eksperimentises.

 

Treca stvar, ne nuzno nekim redom, ovo moze biti i prelomni momenat za pojedinca, je vrsta muzike koju ces svirati na toj gitari. Znaci ako ces svirati vecinom blues i jazz, prvo verovatno neces kupiti neki Jackson ili Charvel (jer su uglavnom pravljeni od basswood-a) a i ako ih nekom igrom slucaja imas, neces na njih stavljati high-gain, high-output magnete ako tezis blues ili jazz sound-u. Anyway, bez mahagonija i/ili javora vrlo je tesko dobiti fleksibilan zvuk bez obzira na magnete.

 

Cetvrto i poslednje, pojacalo. Dobra djitra sa dobrim magnetima zvuci dobro na svakom boljem pojacalu ali fundamentalno drukcije (pojacala su danas koncipirana ne da samo pojacavaju ulazni zvuk, vec da mu daju svoju neku karakteristicnu farbu, neki svoj karakter).

 

Ceo traktat, a odgovora nigde. Zbog toga sto mozes da kupis bilo koji magnet od tih koje si naveo i da ih drukcijim setapom namestis da zvuce isto. U protivnom (u istom setapu) zvucace razlicito. Mi ih ovde testiramo sa lemilicom u sakama na raznim gitarama i pojacalima, za razlicite svirke. Pa onda udri odlemljivanje, zalemljivanje letnji dan do podne...A usi bride...

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

boogie mi je keva sto se tice dista, ali mu klin nije toliko dobar.. verovatno zbog toga svi odlepljuju na sunn.

ne mozes da ocekujes u realnosti da neko pojacalo bude keva za sve, pa tako ni Boogie. Boogie Lone Star recimo ima keva clean kanal (Ch1) dok je Ch2 samo klon prvog kanala (oni ga zovu Cascading High Gain) sa slicnim karakteristikama i malo vise gain-a za solo ili Texas crunch ritmove. Nije dizajniran za metal, hard-rock i slicno. Rectifier serija je opet dizajnirana za oranje, prema tome clean je u drugom planu. Sad djavo bi ga znao zasto ne strpaju sve to u jedno pojacalo, verovatno zbog cene i problema u dizajnu (morao bi da potrpas bitno drukcije komponente za jedan i drugi kanal, pocev od napajanja, veliiiiki zajeb, lako je ubaciti razlicite lampe ali ti treba kompletna podrska u smislu dizajna elektricnog kola za ovaj ili onaj kanal).

 

Momci koji sviraju zestoko ali sa mirnim clean pasazima ili tu i tamo baladama, drz'-ne-daj, kupe dva seta pojacala, pa preko amp switcha prebacuju ne samo kanal na jednom pojacalu nego se kompletno u realnom vremenu prebace besumno na drugo pojacalo po potrebi. Problem resen icon_mrgreen.gif

 

Ja sam licno pristalica progresa, nemam neke retro stavove, i obzirom da sam studirao materiju ( i jos uvek je studiram, igranka bez prestanka ph34r.gif ), ne kupujem te price o vintage zvuku tako lako (u stvari kapiram ih ali one imaju svoje poreklo i tehnicko objasnjenje, nije nikakvo bajanje u domenu legendi).

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Momci koji sviraju zestoko ali sa mirnim clean pasazima ili tu i tamo baladama, drz'-ne-daj, kupe dva seta pojacala, pa preko amp switcha prebacuju ne samo kanal na jednom pojacalu nego se kompletno u realnom vremenu prebace besumno na drugo pojacalo po potrebi. Problem resen icon_mrgreen.gif

upravo to.

 

prisustvovao licno:

user posted image

 

e sad, druga je stvar sto nemam dovoljno para da kupim i tu jednu glavu, a kamoli dve.. a i tu jednu sto bih uzeo ne mogu da nadjem sad.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nista lose tu ne vidim. Emocije, zivot...  pivopije.gif

 

Videcu da nesto postavim na web ovih dana (ovih dana == sirok pojam).

Sva muzika me zanima, bukvalno, tako da tu generalno imam problem sa svima. Ovi 'oce samo ovo, oni 'oce samo ono. Univerzalna pojava.

 

Bacicu ti to na mail ili PM ili sta vec radi ovde kad uzmognem.

Dobro, sad je modernije Emocije, smrt, depresija pivopije.gificon_wink.gif

 

Pa dobro, ja sam predložio to za mp3-je jer je "saradnja" relativan pojam, ne znam tačno šta imaš na umu. Ja većinu vremena ne znam šta hoću, pa tako koncipiram materijal da to bude u stvari plus, umesto mana icon_mrgreen.gif

 

Okači na net negde kad uzmogneš pa ću skinuti, tipa rapidshare ili šta ti je već jednostavnije

 

Pozdrav!

Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

wah - Dunlop 535Q icon_da.gif

 

delay - gledaj da nadjes Boss, DD-6 ili DD-3.

mada je delay u principu najskuplja pedala zato sto je najslozenija, oko 150 evra pa na gore (osim ako ne najuris neku polovnu).

Boss RV-3 je isto super pedala, zato sto ima i delay i reverb (zajedno i odvojeno), ali se ne proizvodi vec nekoliko godina.

 

good luck!

Share this post


Link to post
Share on other sites

wah - Dunlop 535Q icon_da.gif

 

delay - gledaj da nadjes Boss, DD-6 ili DD-3.

mada je delay u principu najskuplja pedala zato sto je najslozenija, oko 150 evra pa na gore (osim ako ne najuris neku polovnu).

Boss RV-3 je isto super pedala, zato sto ima i delay i reverb (zajedno i odvojeno), ali se ne proizvodi vec nekoliko godina.

 

good luck!

Brate koje su tu cene...havarija.

Na onom www.mucisiansfriend.com DD6 je 160$ a DD3 110$.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...