Jump to content

Dream Theater


bu

Recommended Posts

генерално сматрам да не пишу о хришћанству, већ о свести људи. то што у Scenes from a memory говоре о греху и покајању не мора да се односи на хришћанство и не односи се. дефинитивно. већ се односи на свест људи.

колико тога људи могу да униште а да нису свесни, и колико њих се само покаје за све лоше што ураде.

колико бес и похлепа уништавају, а освета замрачује мозак, да би на крају остао потпуно празан без ичека у себи.

када сва твоја осећања умру са твојим почињеним грехом.

и то што се каје треба да подстакне људе размисле о својим поступцима и воде свој живот неким бољим путем.

чиста свест. и савест.

и никакве везе са религијом нема.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Па само погледајте "SCENES FROM A MEMORY" и гледајте шта ради убица који не може да живи са гријехом,какво је убиство...и који трага за покајањем....

 

Nisi ti bas najbolje shvatio tu pricu koja je uzgred inspirisana clankom iz NY Times-a na koji je debeli Zidov nabasao dok je grickao kroasan (recimo).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, Mike Portnoy jeste Jevrej, ali ne praktikuje te običaje (to je, uostalom, Jordan Rudess jednom rekao - imate na Wikipedia-i). A sâm Portnoy je to takodje nagovestio u jednom intervjuu, nadam i nadam se da ću ga pronaći i poslati vam link; čovek kaže da nije birao šta će biti i da živi sa svojom porodicom koje jeste nereligiozna. Dalje, zašto ima veze to što im je 'glavni čovek' Jevrejin? Em je SÂM rekao da ga zabole da bude u skladu sa njihovim običajima (Jevreji ne smeju, izmedju ostalog, da se tetoviraju - a on je svoje tat-ove odavno 'nabacio'), em i da jeste poštovaoc svoje religije ne mora da bude gad ili ograničava druge članove benda, na primer sputavajući ih da i sami pokažu svoju (drugačiju) religioznost...

 

Btw, ne bih se mogao složiti da je Portnoy glavni tekstopisac u DT-u; to je, nesumnjivo Petrucci (pogledajte intervju na linku dole - opet sâm Portnoy izjavljuje da bi se odrekao svog dela pisanja kad bi Petrucci hteo više prostora s tim). Ranije su lyrics-e pisali Petrucci i Kevin Moore, ali je nakon odlaska ovog drugopomenutog čoveka i Portnoy prisegnuo tome (kako bi nadoknadio odsustvo datad standardnog tekstopisca); uostalom, reči za pesmu 'Learning To Live' je napisao Myung (i trebalo je da i on ima udela u zameni Moore-a), ali je bio obeshrabren jer tekst nije bio dovoljno dobar i morao je biti dugo ispravljan od strane Portnoy-a; a onda su se složili oko toga da će bend prihvatiti samo gotov, dovoljno dobar lyrics...

 

http://www.youtube.com/watch?v=0bdMqpKbUv4 (Interview Part 1; japanese TV - ovde Portnoy hvali Petrucci-jevo pisanje)

http://www.youtube.com/watch?v=xmu5Sv6cNQI (Interview Part 2; japanese TV)

 

Ali su zato I Petrucci i Myung hrišćani i obojica (posebno Petrucci, budući da on prilično ekstenzivno piše tekstove u bendu) se ponašaju sasvim u skladu sa tim; Petrucci je pesme tipa 'The Spirit Carries On', 'I Walk Beside You' i 'The Answer Lies Within' upravo pisao umnogome uz referencu na svoju religioznost (nemojte sad, mooolim vas, da bukvalistički tražite učestalost ili nedostatak konkretnog nagoveštaja ovoga u lyrics-u; ja verujem čoveku koji je to izjavio)... Album 'Scenes From A Memory' jeste priča, koncept i ne mora se pobiti uticaj hrišćanstva na sve to samo zaključivši kako ono ne priznaje reinkarnaciju - nema samo Petrucci uticaj na stihove i ideologiju, a opet, i sâm kaže da je jako racionalan iako je religiozan; neograničen u kreativnom smislu (tj. barem se trudi da bude takav)... ;)

 

P.S. Trust me on this - radije slušam/čitam šta momci govore, nego što se trudim da sâm interpretiram njihove tekstove/muziku. Gledao sam (i pročitao) bezbroj intervjua/dokumentaraca itd., te mislim da nisam izneo pogrešne informacije (after all, I am just the messenger)...

 

P.P.S. A ja bih verovao liku koji ima logo DT-a (Majesty simbol) istetoviran na ručnom zglobu... lol ;)

Edited by MyNameIsMisery

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je ovde osnovni problem to što se vazda ljudi koji zabrazde u hrišćanstvo (ili ma koju drugu religiju) trude da SVE objasne kroz prizmu istog ... kao da svet postoji samo od dana kad (a i kad je to bilo?) je ta religija postala i kao da nema ničega drugog na svetu. Ne bi bilo cool da se priča o DT pretvori na religiozna prepucavanja, jer u krajnjoj liniji to nije umesno, mešati umetnost i stvari koje su najviše doprinele stradanju ljudi (mislim na religije)

 

A to što čovek ne može da živi od savesti kad nekog ubije ... pa to veroatno nije patentiralo hrišćanstvo. Verujem da su oduvek ljudi imali moral, a ne da su (kako neko reče već) ubijali ljude mirni dok grickaju kokice.

 

PS: meni se kao prevod imena više dopada "Teatar sna" nego "Sanjaj pozorište" ... mada ko zna

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ ProgressiveR :

 

Napokon, neko s kim se apsolutno (na osnovu tvog malopredjašnjeg komentara) slažem.

 

I 'Dream Theater' bismo čak morali da prevedemo kao 'Teatar snova', jer ove reči upravo impliciraju na to - na stvaranje, radjanje (ili bar prikazivanje) snova u odredjenom tetru; naime, ime za bend je predložio Portnoy-ev (biološki) otac, a pozajmivši ime nekadašnjeg (odavno srušenog) bioskopa u Kaliforniji... bendu se, očigledno, svidela primenljivost kombinacije reči i na drugu životnu sferu (muzička grupa kao teatar snova, moć simbolike)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uf, naravno da jeste... prva (valjda prva; ali zasigurno posvećena njegovom ocu i problemima koje je imao tad) je bila 'Another Day'...

 

Ali kako god - nema razloga da bar ja ne verujem liku; kaže da ide u crkvu sa sve suprugom i ćerkama, nedeljom... a naravno da, prvenstveno zbog posla kojim se bavi, ne može uvek da stigne. Jbt, poč'o sam da ga branim, a nije me previše briga... ateista sam (ili pak agnostik). I zamalo da promašim poentu - što mora da znači da uopšte nije radio to s namernim referencama i na hrišćanstvo?

Samo nek' je on živ i zdrav. A i svi vi. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misliš na Saleta? Koliko sam ja shvatio on upravo tvrdi suprotno od tebe...

 

Ovaaaj, jbga, mislio sam na sebe... i očigledno da sam se zajebao (pored toga što sam eventualno zvučao 'kurčevito', hvalisavo; a nije mi to bila namera, nimalo), jer, čini mi se, on onda nije u pravu... što opet ne znači da treba verovati liku sa tetoviranim... i tako dalje... :mrgreen:

 

Izvinjavam se što sam i ja doprineo tome da tok teme skrene od muzike ka čemu-god-drugom. The bottom line is - DT fuckin' rocks (a to je bar moje skromno mišljenje).

 

I ko je Sale, majku mu (uzgred, ovo ''majku mu'' nije upućeno njemu, već označava/naglašava moju svojevrsnu zbunjenost) ? Da li grešim ako mislim da ge na zovete po nick-u. već imenu?

Edited by MyNameIsMisery

Share this post


Link to post
Share on other sites

In one week, Dream Theater will launch the maiden voyage of their Progressive Nation festival in Los Angeles. The tour, organized by drummer Mike Portnoy, features the prog-metal veterans along with opening bands Opeth, 3 and Between the Buried and Me.

 

Progressive Nation marks the first large-scale national tour to focus exclusively on an eclectic range of progressive bands, from straight ahead rock to psychedelic doom and death metal. In a year when Gigantour has removed the focus a bit from the technical proficiency of its acts, Portnoy’s traveling progfest could become the go-to destination for fans of complex metal and superlative musicianship.

 

We recently talked to Portnoy about the birth of Progressive Nation, his background in prog metal, the genre’s history, Dream Theater’s recently released compilation Greatest Hit (…and 21 Other Pretty Cool Songs) and how the band almost broke up after their only top 10 radio hit “Pull Me Under.” Portnoy was also candid about being a control freak and how alcohol and drug abuse almost ruined his life.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pesma je 1000% Muse, kak'i crni disco i rap :mrgreen:

 

 

Meni je Never enough potpuni Muse, zar ne?????

 

 

 

e ljudi cemu sve te prepirke oko toga ko je Jevrein ko hriscanin ko musliman(hehe to niste pomenuli)?

Kada Teatru nije uopste lirika ni BITNA!!!! Tekstovi su im tu cisto da Labrie ne bio izgovarao tra lala i eto kao malo zbog mase jer ipak publika koja je spremna da slusa samo instrumentale i eksperimentisanja je uvek bila i bice u manjini koju god pravac u muzici da je u pitanju!

 

po meni: NJIHOVA poetna je SAMO u muzici a ne u poruci koju ta muzika(vise se odnosi na tekstove) nosi. Vokal u DT u treba shvatiti kao Instrument i gledati/slusati njega iz te prizme a ne iz prizme tematike tekstova, koju poruku zele da kazu ovom svetu...bla bla bla hehe

 

Jer kao sto rekoh, a i mislim da bi se neki ljudi slozili sa mnom tekstovi su tu cisto forme radi....MUZIKA LJUDI!!!!

 

Dream theater rocks!!!!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. e ljudi cemu sve te prepirke oko toga ko je Jevrein ko hriscanin ko musliman(hehe to niste pomenuli)?

 

2. Tekstovi su im tu cisto da Labrie ne bio izgovarao tra lala i eto kao malo zbog mase

1. Ko je musliman? :confused:

 

2. Čudno. Zašto su se onda trudili da uvek pišu dobre tekstove ako su oni tu samo da LaBrie ne peva tralala?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je tako, LaBrie je mogao da peva i ringe-ringe-raja a da se niko ne buni.

DT ima mnogo fantastičnih tekstova. Mnoge pesme mi ne bi bile tako drage da nije teksta, poput Space dye vest. Mislim, sjajna je melodija, pogotovo melodija na početku, ali ju je tekst učinio remek-delom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam mislio da Petrucci i Portnoy rade nesto tek tako, ali cinjenica je da nije poenta u tekstovima,

a to ne znaci da su tekstovi LOSI! Kada kazem nije poenta, to ne znaci da su svi losi to znaci da nije vredno prepirke o cemu pisu... a pogotovu prepirke sa aspekta njihovog verskog opredeljenja... to nista nije bitno...po meni :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...