Jump to content

Paganizam


Recommended Posts

Par ljudi koji prate ovu temu kupuju majice koje pravim pa ih obavestavam da su nove majice uradjene.

To se zove reklama a sad napustam ovu temu.

...obavijen velom misterije... ph34r.gif

Neces se vratiti na temu cak i ako neko pozeli jos informacija o majcama? laugh.gif

 

Aw,men...

 

Zasto nisi postavio reklamu na "Berzu"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

...obavijen velom misterije... ph34r.gif

Neces se vratiti na temu cak i ako neko pozeli jos informacija o majcama? laugh.gif

 

Aw,men...

 

Zasto nisi postavio reklamu na "Berzu"?

Imas neki problem? icon_biggrin.gif

Reklama je postavljena i na berzi, jesi zadovoljan?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest bondageboi

Hello,

my name is Joseph Perkins I am 33 and from the usa,i only know how to sprak english i joined this forum because I am trying to find a freind of mine I lost contact with in 2004 he goes by the name Vampyr Poet in here

He is about 20-21 yeasr old and was born in 1984 or 1984.

he told me his first name is Leon and I think his last name was Orenstein if I am remebering right,

when we last chatted he said he was living in the city of Beograd Serbia.

His yahoo id at the time was Leki13,I have tried his email Leki13

but it is now Invalid.

His picture is in his profile for this forum If anyone here knows him personally

and/or how I can get back in to conact with him even it its through you or one of his family members I ask you to please help me to get back into contact with him.

At the time i was in contact with him on yahoo messeneger i used and still use the yahoo id Bondageincbus

If you know him and how I can get in contact with him please email me at

 

[email protected]

 

i have been trying to get back into contact with him ever since i lost contact with him,the last thing i was told by him was he practiced yoga and was trying to become a photomodel.

 

I would be most thankful if anyof you could help me to get back into cointact with him.Please spread the word through out this Forumand any other fourms that you have seen him in at all as well as across Beograd to,I would not be asking this but in the few months that i did get to chat with him and to know alittle about him His freindship meant alot and i want to get reconnected with him.

Thank you

Joseph Perkins

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Hello,

my name is Joseph Perkins I am 33 and from the usa,i only know how to sprak english i joined this forum because I am trying to find a freind of mine I lost contact with in 2004 he goes by the name Vampyr Poet in here

He is about 20-21 yeasr old and was born in 1984 or 1984.

he told me his first name is Leon and I think his last name was Orenstein if I am remebering right,

when we last chatted he said he was living in the city of Beograd Serbia.

His yahoo id at the time was Leki13,I have tried his email Leki13

but it is now Invalid.

His picture is in his profile for this forum If anyone here knows him personally

and/or how I can get back in to conact with him even it its through you or one of his family members I ask you to please help me to get back into contact with him.

At the time i was in contact with him on yahoo messeneger i used and still use the yahoo id Bondageincbus

If you know him and how I can get in contact with him please email me at

 

[email protected]

 

i have been trying to get back into contact with him ever since i lost contact with him,the last thing i was told by him was he practiced yoga and was trying to become a photomodel.

 

I would be most thankful if anyof you could help me to get back into cointact with him.Please spread the word through out this Forumand any other fourms that you have seen him in at all as well as across Beograd to,I would not be asking this but in the few months that i did get to chat with him and to know alittle about him His freindship meant alot and i want to get reconnected with him.

Thank you

Joseph Perkins

wtf

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Ljudi i ja sam u pocetku bio ateista,ali onda sam se bacio u potragu za religijom koja ce meni odgovarati.Zakljucio sam da je pravoslavlje,napominjem pravoslavlje,a ne hriscanstvo ono pravo.Ja mogu da to i dokazem,a sto se tice paganizma i satanizma 'ajde sada da mi neko objasni zasto bi voleo da gori u Paklu.Ja bi licno vise uzivao u rajskim vrtovima. :surprised:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi i ja sam u pocetku bio ateista,ali onda sam se bacio u potragu za religijom koja ce meni odgovarati.Zakljucio sam da je pravoslavlje,napominjem pravoslavlje,a ne hriscanstvo ono pravo.Ja mogu da to i dokazem,a sto se tice paganizma i satanizma 'ajde sada da mi neko objasni zasto bi voleo da gori u Paklu.Ja bi licno vise uzivao u rajskim vrtovima. :surprised:

Informishi se malo,nijedan satanista ne zeli da gori u paklu. :) Vidis,satanisti hoce da postanu bogovi uz pomoc

satane,i satana njima vise sluzi kao simbol,znaci oni zivi po principu " Non serviam" kao satana ,jer je satana iliti Lucifer taj koji se suprotstavio bogu i nije htio da bude njegov sluga blabla.

(MOlim vas da mi sad neko ne napishe da satana i lucifer nisu jedno te isto) :)

A sacekaj ti si to pravoslavac,zato sto zelish da budes u raju?nadam se da to nije tvoja

argumentacija zasto ti vjerujesh u boga i zasto je pravoslavlje "ono pravo". :)

Ajd,dokaze na astal da je pravoslavlje "ono pravo".

Nestrpljivo cekam,prosvetli me. :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Informishi se malo,nijedan satanista ne zeli da gori u paklu. :) Vidis,satanisti hoce da postanu bogovi uz pomoc

satane,i satana njima vise sluzi kao simbol,znaci oni zivi po principu " Non serviam" kao satana ,jer je satana iliti Lucifer taj koji se suprotstavio bogu i nije htio da bude njegov sluga blabla.

(MOlim vas da mi sad neko ne napishe da satana i lucifer nisu jedno te isto) :)

A sacekaj ti si to pravoslavac,zato sto zelish da budes u raju?nadam se da to nije tvoja

argumentacija zasto ti vjerujesh u boga i zasto je pravoslavlje "ono pravo". :)

Ajd,dokaze na astal da je pravoslavlje "ono pravo".

Nestrpljivo cekam,prosvetli me. :)

Nemoj, tako pa "Pravoslavan Vera Je Najlepsha"...

K'o da je vera maica, pa koja ti lepshe stoji...

Imash da kupish i knjizhicu sa istim nasovom u prodavnicama spc-a i crkvama, stroji odma do one knjizhiche koja tvrdi da je Adam/Avram/koji-vecj pripitomljav'o stegosauruse...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

To caaareeee !!! Pagani svih zemalja, ujedinite seee !!!

-----------------------------------------------------------------

Ja samo malo neso da dodom na ovu temu...

Paganizam je puuuno stariji od hriscanstva, judaizma, islama i monoteizma uopste... A, i puuuno zanimljiviji.

Treba li da dodam da su civilizacije oko Sredozemnog mora i u blizini sve bile paganske sa veoma slicnim bogovoma(Grci, Egipcani, Rimljani, Germani, Vikinzi, Sloveni itd.) A i sto ne bi verovao da postoji vise bogova? Ima isto toliko dokaza za njihovo postojanje kao i za postojanje Boga, Alaha, Bude, i bilo kog drugog mudonje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest 10 dinara

Stari grcki paganski hramovi su zasticena kulturna bastina tako da cisto sumnjam da bi grcke vlasti dozvolile odrzavanje rituala u njima a kamoli prinosenje zrtava i slicno...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest 10 dinara

Znam ja za to odavno ali tada je bilo pitanje da li ce im vlasti dozvoliti odrzavanje rituala u zasticenim spomenicima.

 

Po mom misljenju velika glupost da u 21. veku neko veruje u Zeusa,Atinu i stare grcke bogove.

Ovi mi lici na igrariju neke neshvacene decurlije..

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...