Jump to content

Paganizam


Recommended Posts

Pa na jednostavno pitanje dobićeš i jednostavan odgovor - zato što su se i narodi razdvojili. Dakle, sasvim je logično da dođe do razilaženja u shvatanju religije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa na jednostavno pitanje dobićeš i jednostavan odgovor - zato što su se i narodi razdvojili. Dakle, sasvim je logično da dođe do razilaženja u shvatanju religije.

Nije, razlog je sasvim drugaciji, razne seobe uticaj na region u kome su se nalazili, mesanje sa drugim mitoloskim pricama itd...

Nista drugo.

Ono sto hocu reci je da Slovenska mitologija ako pitamo pagane zelim znati cija je istinita? ( Izvini, tacna tj. izvorna )

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno da je predio na kome su ljudi živjeli imao uticaja na njihovu vjeru, a to se prvenstveno ogledalo u tome koji su se bogovi više ili manje poštovali. Mješanje mitologija sa drugim narodima mi nije baš tako izvjesna situacija, prvenstveno zato što su onda Rusi trebali imati dosta mračniju mitologiju, pošto su imali doduira sa Vikinzima i Germanima, a činjenica je da mi imamo najmračniju mitologiju među slovenima. Dabog je recimo po karakteristikama skoro identičan Odinu, a javlja se samo kod nas.

 

Izvorna... hmmm... šta bi to bilo? To je kao da pitamo kakvo je bilo izvorno hrišćanstvo... Nema poente. Srpska mitologija je izvorna za Srbe, a ruska za Ruse itd., i to je sve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno da je predio na kome su ljudi živjeli imao uticaja na njihovu vjeru, a to se prvenstveno ogledalo u tome koji su se bogovi više ili manje poštovali. Mješanje mitologija sa drugim narodima mi nije baš tako izvjesna situacija, prvenstveno zato što su onda Rusi trebali imati dosta mračniju mitologiju, pošto su imali doduira sa Vikinzima i Germanima, a činjenica je da mi imamo najmračniju mitologiju među slovenima. Dabog je recimo po karakteristikama skoro identičan Odinu, a javlja se samo kod nas.

 

Izvorna... hmmm... šta bi to bilo? To je kao da pitamo kakvo je bilo izvorno hrišćanstvo... Nema poente. Srpska mitologija je izvorna za Srbe, a ruska za Ruse itd., i to je sve.

Ok na to i mislim, znaci utacija drugih kultura. icon_da.gificon_da.gificon_da.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ja reko' da nisu uticaji drugih kultura...

Ko kaže da nisu Sloveni na druge uticali svojom mitologijom. Zašto bismo konstantno mi bili oni koji trpe uticaje?

Srbi su mnogo više ratovali od ostalih Slovena, pa otud vjerovatno i dolazi taj mračniji pristup mitologiji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ja reko' da nisu uticaji drugih kultura...

Ko kaže da nisu Sloveni na druge uticali svojom mitologijom. Zašto bismo konstantno mi bili oni koji trpe uticaje?

Srbi su mnogo više ratovali od ostalih Slovena, pa otud vjerovatno i dolazi taj mračniji pristup mitologiji.

A tu se nikad necemo sloziti i necu da ulazim u tu raspravu, o slovenskoj arijevskoj rasi i da smo mozda mi ti koji smo imali uticaja na druge.

Nema sanse, sve me to podseca na ono " Srbija Nebeski Narod "

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A?

Pazi ovako.

Srbi su Sloveni, Sloveni su Indo-Evropljani, a Indo-Evropljani su Arijevci. To je jako prosto i nema tu ništa da se raspravlja, ali apsolutno ništa.

Što se tiče našeg uticaja na druge, to sam govorio načelno, i to nema veze sa arijevstvom ovih ili onih. To je jednostavno bila konstatacija da me već polako počinju nervirati konstantne priče kako samo drugi utiču na nas, a ne primaju ništa od naših uticaja, bilo rasno, bilo duhovno, bilo kulturno. Sve me to polako počinje podsjećati na Marksa i njegovu izjavu da je Blakan genetsko smetlište, ili nešto u tom stilu.

Možeš li ti prihvatiti tezu da su recimo Srbi uticali na Kelte koji su živjeli ovdje (a ne kažem da jesu)? Zašto je to manje vjerovatno nego to da su Kelti uticali na Srbe (a ne kažem ni ovo)? Po čemu bi oni bili povlašćeniji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A?

Pazi ovako.

Srbi su Sloveni, Sloveni su Indo-Evropljani, a Indo-Evropljani su Arijevci. To je jako prosto i nema tu ništa da se raspravlja, ali apsolutno ništa.

Što se tiče našeg uticaja na druge, to sam govorio načelno, i to nema veze sa arijevstvom ovih ili onih. To je jednostavno bila konstatacija da me već polako počinju nervirati konstantne priče kako samo drugi utiču na nas, a ne primaju ništa od naših uticaja, bilo rasno, bilo duhovno, bilo kulturno. Sve me to polako počinje podsjećati na Marksa i njegovu izjavu da je Blakan genetsko smetlište, ili nešto u tom stilu.

Možeš li ti prihvatiti tezu da su recimo Srbi uticali na Kelte koji su živjeli ovdje (a ne kažem da jesu)? Zašto je to manje vjerovatno nego to da su Kelti uticali na Srbe (a ne kažem ni ovo)? Po čemu bi oni bili povlašćeniji?

Rekao sam da necu da ulazim u te stvari jer nemaju ni jednu osnovu koja bi podrzala bilo koji dokaz.

toliko

icon_da.gif

Patriotizam da, ali sta je bilo pre Hrista stvarno me ne interesuje icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekao sam da necu da ulazim u te stvari jer nemaju ni jednu osnovu koja bi podrzala bilo koji dokaz.

Da se mi razumijemo. O čemu ti pričaš uopšte?

 

Ne interesuje te što je bilo prije Hrista? Pa blago tebi, upravo si srezao svoje potencijalno znanje na sasvim banalan nivo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se mi razumijemo. O čemu ti pričaš uopšte?

 

Ne interesuje te što je bilo prije Hrista? Pa blago tebi, upravo si srezao svoje potencijalno znanje na sasvim banalan nivo.

Upotrebio sam kao izraz, a ne kao period icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Razmisli malo

Evo ti primer " kad si se ti ono bese zabavljao sa milicom"

" au brate pre Hrista "

 

Znaci, te tvrdnje i plemenske zajednice se i dan danas proucavaju i iznose razne teorije da bi mi ti rekao da ono sto iznosis je istina, a semiti imaju neku drugu istinu, Aglosaksonci trecu, vanzemaljci cetvrtu, mutanti i nindze petu.

Pusti me toga.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci, te tvrdnje i plemenske zajednice se i dan danas proucavaju i iznose razne teorije da bi mi ti rekao da ono sto iznosis je istina, a semiti imaju neku drugu istinu, Aglosaksonci trecu, vanzemaljci cetvrtu, mutanti i nindze petu.

Pusti me toga.

Vidi, meni zaista nije jasno o čemu ti to pričaš... Pokušaj biti malo određeniji.

 

Da ti ponovim još jednom:

Srbi su Sloveni.

Sloveni su Indo-Evropljani.

SVI Indo-Evropljani su Arijevci.

 

Dakle, šta ti tu nije jasno?

 

I kakve sve ovo ima veze sa onim o čemu smo do sada pričali, a to je srpski paganizam?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidi, meni zaista nije jasno o čemu ti to pričaš... Pokušaj biti malo određeniji.

 

Da ti ponovim još jednom:

Srbi su Sloveni.

Sloveni su Indo-Evropljani.

SVI Indo-Evropljani su Arijevci.

 

Dakle, šta ti tu nije jasno?

 

I kakve sve ovo ima veze sa onim o čemu smo do sada pričali, a to je srpski paganizam?

Ok nema veze nimo se razumeli.

Postovanje zbunjuje ljude.

Da se vratimo temi.

Paganizam.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gadno si se prevario, pogledaj sajt pa se uveri. Slava Perunu!

Pa dobro, vise me interesuju forumi vezani za nacionalizam i patriotizam.

E sad kako uglavise paganizam nije mi jasno.

Mada sa druge strane paganizam mi moze biti i zanimljiv.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se 100% slobodna volja, izbor, mada ne znaci da ne treba braniti nasa kulturna obelezja (pravoslavna) zasto bi nam neko to rusio ipak je to nase zar ne?

Edited by Black_Totem213

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo vam nesto da se smejete icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

A sa druge strane text je i vadjen iz raznih knjiga + u skladu sa svojok emisijom na Radio Bg sam ga citao. Posto je bilo negde oko 3 izjutra slusaoci koji su se javljali uglavnom su se smejali i molili me da prestanem da pisem textove od kojih posle jedva zaspu.

icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

ovaj je jos i lagan i mislim da mu je mesto ovde

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

NEKRSTENCI / DREKAVCI

 

U srpskom narodu, mrtvima su cesto pripisivali demonska svojstva. to se posebno odnosilo na ljude koji su umrli prerano ili nasilnim putem. Takav je bio slucaj i sa dusama dece koja su pre krstenja napustila ovaj svet. Prema toj deci sudbina je bila nemilosrdna, ona nisu imala mogucnost da se ukljuce u svoju zajednicu. Po narodnom verovanju ni mrtvi nisu ih primili u svoju sredinu. Tako ostavljene one su lutale.

 

Ova lutajuca bica bila su poznata pod nazivom nekrstenci, popularnije drekavci. Verovalo se da su nekrstenci nevidljivi, medjutim ljudi su ih mogli cuti kako podvikuju, piste, huce imitiraju zivotinje ili sviraju.

 

Njihov se izgled razlicito zamisljao, cesto su menjali oblike u neke zivotenji tipa misa, macke ili ptice. Mogli su imati i ljudcka oblicija. U okolini vranja mislili su da su svirci neke cudne ptice koje imaju sve delove nekog deteta ali male kao ljudska saka.

Slicno su ih zamisljali i u Boki Kotorskoj tamo su takodje bili poput detata ali sa svecom na glavi.

 

Drekavci su se samo pojavljivali nocu narocito u vreme nekrstenih dana od bozica do bogojavljanja, bila su to opasna zla bica, napadali su malu decu, ponekad cak i plod u majcinoj utrobi. Kod dece su izazivali razne bolesti neretko i smrt, nisu se ustrucavali da u grupama napadnu i starije ljude.

 

Poput ostalih necistih pokajnika Drekavci su mogli da uticu na atmosverske prilike, u okolini zajecara i cacka mislili su da su oni predvodili gradonosne oblake.

U prisustvu drekavaca valjalo je bilo biti oprezan.

Ova bica su umela da oponasaju ljudski glas, pa cak su i oponasali poznate glasove iz svoje kuce, ako bi se ko odazvao ubrzo bi umro.

 

Znacajnu ulogu imala je babica koja je non stop bila kod porodilje, kad bi je nekstenci dozivali, babica bi lupala u kakav predmet da ih porodilja ne bi mogla cuti i odazvati se. Inace po verovanju u mnogim krajevima, najdelotvornije protiv drekavaca bila bi vatra, kad bi se slucajno nasli u njenoj blizini odmah bi zagoreli. Zato je vatra stalno gorela u kuci u kojoj se rodilo dete.

 

Drekavac je imao obicaj da voma blizu pridje nekoj kuci glumi umiljato dete sve do trenutka kad ne ispuni svoj cilj a to je da povredi ili jos gore ubije nekog od stanovnika kuce, stoga ljudi nikad ispred svojih kuca nisu terali zmije jer su se drekavci plasili zmija. Takve zmije su se nazivale kucepaziteljke.

 

Kad bi drekavci nanosili gradonosne oblake, uvek bi bili u drustvuh drugih demona jer sami nisu mogli da se nose u borbi sa zmajem gradocuvateljem.

Pored zmije i zmaja drekavci su za neprijatelje imali pse i petlove. Sovin huk bi bio veoma bolan za njihove usi pa bi sto dalje bezali od nje.

 

Mada drekavac je pripadao demonima, poput Azdaja, vampira, i raznih drugih zloduha, Tvrdilo se da je drekavac demonskog porekla koje je za osnovni cilj imalo da povredi ili ubije coveka i da se suprostavi silama dobra.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Text nije u originalu. Lektor/korektor koji obradjue tekstove zadrzao ga je za arhivu

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...