Jump to content

Paganizam


Recommended Posts

Evo jedan tekst iz Srpskog fronta , dvobroj 11/12

 

PERUNOV ZAVET

 

Ja, Perun, gospodar vatre,

munje i groma,

zaklinjem vas nebom,

zvezdama i mesecom

da ne zaboravite svoje

reke, selista i bregove.

Ponesite ih i zapamtite

ih dok trajete.

Imena vasih oceva

sacuvajte za vasu decu.

Hrastu se klanjajte, lipu postujte,

a zrtvu za duse predaka prinosite.

Da vam zivot bude spokojan, porod

zdrav i proso obilan.

Ako svoje mrtve ne postujete

neka vam crnbog sudi!

Klonite se zovinog grma, vilinog

kola, zmijske staze i ponocnog

vampira na raskrscu.

Neka vam sudjenice i usud

budu u pomoci!

Vrhovi, staroste, celnici i

vojvode, knezevi i zupani,

vladajte se u slozi i bratstvu.

Starce postujte i pravdu ljubite.

Strelce i konjanike birajte

medju najsrcanijima.

Oruzajte se sa dva koplja ubojita,

otrovnom strelama, ljutim

macem i lakim stitom.

U boj se ne zalecite vec

skrovitu zasedu cinite.

ROB NIKADA, A SLOBODA DOVEKA

 

PERUN

SLOVENSKI PREDAK

NEBESKI BOG SVETLA,

MUNJE, GROMA I VATRE

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest 10 dinara

 

Ne vredi se s tobom raspravljati kad pomislim da sam i ja nekad tako razmisljao :ne: ali na vreme sam shvatio neke stvari.

 

 

Ajd obrisite ovu temu i otvorite temu pod nazivom Slovenska Mitologija ovako je glupo da postoji tema paganizam(ionako posebno postoji gomila tema o nordijskoj i keltskoj mitologiji)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo tako.

 

Samo da dodam: u protivnom bi za večeru uvek trebalo jesti samo hleb i piti vino. icon_biggrin.gif Dok je kod pagana gozba baš to -- GOZBA. icon_razz.gif

 

 

Hmmm....ako ste paganstvo već sveli na ovo, da li to znači da su i Rimljani i Grci sa svojim Jupiter/Zevs, Atina/Venera, Pluton/Posejdon kao i druge politeističke religije zapravo paganske? Ipak, i tamo su bogovi striktno imali određenu ulogu. Štaviše, iako je Zevs/Jupiter smatran za glavnog (sin Kronosa i sve to...) ipak je bio bog munja....dakle, kao Perun odnosno Thor....uz blagi kompleks Odina. laugh.gif

 

Ti si rekao Slava gromu jel znas kako nastaje grom?

 

To što sad već pouzdano znamo kako nastaje grom ne mora obavezno da menja celu stvar i shvatanje. Kao što više ne moramo da se radujemo kada grom negde opali i započne nam vatru. Mada, današnji čovek u prirodi bi se sigurno radovao i vikao "slava gromu" jer za razliku od njegovih paganskih predaka, nema pojma kako bez upaljača ili šporeta da započne vatru. icon_biggrin.gif Shvatite pagane kao druide,rendžere,izviđače. laugh.gif

Edited by Millosh_024

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, kao da je neko video Isusa icon_smile.gif

О БОЖЕ...

 

ООО БОЖЕ...

 

значи, оволику глупост нисам видео...ајде да је оспоравао чуда која је чинио, његово васкрсење и вазнесење- оно што се данас неможе видети (може, али нећемо сад о томе, није тема Хришћанство), али постојање Исуса...

 

 

ццц

Share this post


Link to post
Share on other sites

svaki dan ga vidim. u mnogim situacijama i stvarima. icon_da.gif

Vidis, to je veoma psihoticno.

 

 

 

Znam ja sta ti hoces...ali zasto su ljudi koji "vide" svoje bogove i bica u koja veruju ludi i poremeceni, a ti blazena i ispravna kada vidis Isusa?

 

Koliko je to egocentricno...

Ako okreces nekom tvrdu i suvoparnu stranu, okreni je i sebi. Iz tog aspekta, ni zmajeva ni Isusa ovde nema.

Ne mislis tako?

Edited by Metalbeer

Share this post


Link to post
Share on other sites

naravno da ne mislim icon_smile.gif

 

ne prividja mi se Isusov lik poslije molitve i nemam glasove u glavi, i ne klanjam se sumskim vilama niti ih prizivam.

 

vjerujem da sve sto je stvoreno, napisano, uradjeno, naslikano, sruseno, sagradjeno - dotaknuto Bozijom rukom, ali ti sad oces da ti ja objasnjavam hriscanstvo i pravoslavlje.

ne mozes mijesati babe i zabe.

 

nisam ni blazena ni ispravna - grijeh je tvrditi tako. ali smatram teskim jeresom prizivanje duhova, klanjanje hrastu, novcu, i kojecemu.

 

ne meditiram, molim se Bogu. nemam zdravstvenih problema.

 

hvala i prijatno. icon_cool.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

eh, svestrani ljudi a tako ograniceni..

 

ne klanja se niko drvetu. ikona predstavlja NEKOGA. da li vam je to mozda ikada palo na pamet? mozda nije lose da ponekad cisto iz radoznalosti i upucenosti svratite u poneku crkvu i zamolite nekog popa da vam objasni znacenje oltara i ikona. i jos po necega.

 

oce ljudi da diskutuju o stvarima o kojima totalno nemaju pojma.

 

 

 

u kuci imam Sv. Jovana sto je slava unazad vijekovima u Krstica.. prezime smo uzeli po Sv. Jovanu Krstitelju. dakle, na ikoni Sv. Jovana je njegov LIK a nikako HRAST i sl.

Edited by blondie

Share this post


Link to post
Share on other sites

eh, svestrani ljudi a tako ograniceni..

rece neko ko van pravoslavlja ne poznaje nista drugo icon_smile.gif

 

Emanacija pravoslavnih oltara i ikona nije usamljena pojava. sveti predmeti i bica drugih religija takodje imaju isto tako kvalitetnu emanaciju, nekada mozda i kvalitetniju.

 

Pitao sam te, jer me zanimalo kakav odnos imas prema ikonama i odgovor sam dobio, hvala.

oce ljudi da diskutuju o stvarima o kojima totalno nemaju pojma.

Blondie, Iznenadilo bi te koliko solidno poznajem temu.

poz

Share this post


Link to post
Share on other sites

bitno da ti znas sve o krouliju, leviju, transcedentalnoj meditaciji i sl. icon_smile.gif i ne samo da znas nego i praktikujes. pazi, ja sam citala jako puno o svim tim stvarima, ali sam mozda prije tebe skontala koliko su pogubne - mozda ti to jos ne vidis?

da ne zavrsis kao ona 3 jadnika s VMA na kanalu BK u emisiji o pogubnosti meditacije i kvazi-duhovnosti koju nam prodaju kroz kurseve brzog citanja? icon_smile.gif

 

ne sumnjam da odlicno poznajes paganizam, meditaciju i jos gomile tih stvari.. `blazeni su siromasni duhom, njihovo je carstvo Bozije` biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

eh, svestrani ljudi a tako ograniceni..

 

ne klanja se niko drvetu. ikona predstavlja NEKOGA. da li vam je to mozda ikada palo na pamet? mozda nije lose da ponekad cisto iz radoznalosti i upucenosti svratite u poneku crkvu i zamolite nekog popa da vam objasni znacenje oltara i ikona. i jos po necega.

majku mu, govoris da su drugi ograniceni, a ne mozes da shvatis da to drvo nekome mozda predstavlja nekoga (pretka, boga, sta vec)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

brate, a o cemu ja pricam? PA DA DRVO PREDSTAVLJA NEKOGA ILI NESTO.

mario gubis se u posljednje vrijeme.. od teme CKM do Srbi the Niggaz.. biggrin.gif

 

 

a kao sto svako vidi ono sto zeli - gore je kad oni koji imaju oci NE VIDE. icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...