Jump to content

Zasto Tolkina najvise vole Metalci


Recommended Posts

ne bih rekao da Tolkina najvise vole metalci. Suvise je on velik planetarni fenomen da bi ga iko "najvise" voleo. Metalci su verovatno, ma ti cupavci, najupadljiviji. Znam za neke italijanske alter bendove koji su njime bili inspirisani, cak i jedan reggae/ska bend iz Spanije i jedan italijanski dzezz bend koji su snimali njime inspirisani. Zatim odlican konceptualni album ruskog

ansambla Caprice koji svira klasicnu muziku. Postoji cak jedan bend koji svira takozvani "hriscanski rok" koji je inspirisan Tolkinom, ime sam zaboravio. E da, cak su The Allman Brothers Band imali neke uradke njime inspirisani. Dakle, kad bi se sve sabralo verovatno bi metala bilo jako puno, ali sasvim sigurno bi i ostalog. klasike, dzeza, psihodelicnog roka pa cak i hip hopa, bila puna kamara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ko, ja ph34r.gif ? jeasam icon_da.gif

 

@Gwydion: imena, trebaju nam imena, pa da se to preslusha icon_biggrin.gif

Ma nemam pojma napamet. Ubacis u google pa ce ti izbaciti mali milion adresa, kao recimo ovu:

 

www.tolkien-music.com/

 

Sad lepo na soulseek pa skidaj icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tada sam znao mozda samo za Blind Guardian ali nisu oni uticali da citam gospodare.

Bilo bi malo glupo.. icon_smile.gif

ja sam chuo za blind guardian tek poshto sam prochitao gospodara ph34r.gif (ali nisam ga prochitao pre filma, priznajem icon_redface.gif ) mada drugi deo filma josh uvek nisam pogledao ph34r.gif

 

@Gwydion: pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ok, ajmo poznavaoci tolkina - evo jedno pitanje..

 

 

iscitah par knjiga o tolkinu, i ponesto s neta, u smislu njegovih najvecih izjava, ono sto su drugi rekli itd.. ALI NIGDJE NISAM NASLA IZJAVU gdje tolkin kaze da u njegovim knjigama nema previse simbolicnosti i uopste gdje tolkin komentarise kako njegove knjige nisu ni u pola tako kako ljudi predstavljaju - bitne, pametne, simbolicne, itd.....

 

zahvaljujem za info - nemojte me tjerati na google, jer sam nekoliko pretraga izvrsila i iscitala sve drugo osim te izjave!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, ja cu ti reci tacno malo kasnije, ne mogu sada da kopam.... icon_smile.gif

 

i pogresno si citirala bash si dzukac.... icon_smile.gif

"Sam tolkin izjavio da prevelike dubine u njegovoj knjizi nema jedino neka biblijska simbolika? ti cesh reci da nije....nebitno...." - DAKLE?

 

pa ovo su tvoje rijeci bukvalno. sve do jedne icon_da.gif

 

 

ali najjace je...... da nema `dubine` JEDINO biblijska simbolika.. napominjem da je za jako mnogo ljudi na ovoj planeti biblija prva i posljednja knjiga po dubini i simbolici icon_da.gificon_mrgreen.gif ovim NE ULAZIM u religijsku raspravu, nego samo kao paradox koji si ti IZVALIO icon_da.gif

bas me interesuje da izjava, ja STVARNO nigdje nisam mogla da je iskopam, a imam knjigu Critical Lives J.R.R.Tolkin - Michael White, gdje je sve zivo i nezivo sumirano pa nisam ni tu mogla da nadjem. ali ok - ako ti tvrdis.. onda vjerovatno ima. icon_wink.gif (ali si je ti pogresno shvatio icon_smile.gif )

 

 

takodje, da napomenem - DA TI NISI NITI CITAO KNJIGE (bilo sta od Tolkina, i uopste O Tolkinu) NITI GLEDAO FILMOVE VEZANO ZA OVU TEMU (osim ako nisi uhvatio na Discoveryiju njegovu biografiju icon_smile.gif ). to te cini najkompetentnijim da se izvaljujes po ovoj temi dajuci svoj STAV i MISLJENJE vezano BAS za Tolkina. mhihi.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi ovo, oksfordski profesor, proveo zivot nad knjigom i onda dodje neko i pokusava da Tolkinovo delo svede na knjizice tipa Mir-Jam i ostala laka stiva za dokone domacice -> bogohuljenje icon_mrgreen.gif Svako moze da bude 'kreativan' pa da izmasta neko cudno stvorenje... Na primer, ja sad lupim - ljubicasti magarac sa krilima imao druga dobrocudnog tigra sa tockovima umesto nogu i onda su resili da spasu svet... I, je l' sad ovo znaci da sam ja kreativna? icon_mrgreen.gif Svako dvanaestogodisnje dete moze da pise takve stvari, ali poenta kod svih dobrih knjizevnih dela, pa i kod ovog, jeste - sta je to sto je IZA... Ko shvata Tolkina na nivou da postoje 'osoba A' i 'osoba B' i radnja koja povezuje te dve osobe, bolje da ga ne cita...

 

Iliti ukratko - da, POSTOJI simbolika u Tolkinovim delima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cinjenica je da su mnogi metal bendovi inspirisani Tolkinom i to ne samo power

nego i ekstremnije grupe...

Tolkinova dela su mracana,prepuna ratova,moralnog sukoba licnosti...sve neke tmurne stvari koje ne idu uz neku MVT pevaljku (osim ako joj oni koji joj govore sta da radi, kazu da je to u tom trenutku moderno) a opet uz metal ide savrseno..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi ovo, oksfordski profesor, proveo zivot nad knjigom i onda dodje neko i  pokusava da Tolkinovo delo svede na knjizice tipa Mir-Jam i ostala laka stiva za dokone domacice -> bogohuljenje  icon_mrgreen.gif Svako moze da bude 'kreativan' pa da izmasta neko cudno stvorenje... Na primer, ja sad lupim - ljubicasti magarac sa krilima imao druga dobrocudnog tigra sa tockovima umesto nogu i onda su resili da spasu svet... I, je l' sad ovo znaci da sam ja kreativna?  icon_mrgreen.gif  Svako dvanaestogodisnje dete moze da pise takve stvari, ali poenta kod svih dobrih knjizevnih dela, pa i kod ovog, jeste - sta je to sto je IZA... Ko shvata Tolkina na nivou da postoje 'osoba A' i 'osoba B' i radnja koja povezuje te dve osobe, bolje da ga ne cita...

 

Iliti ukratko - da, POSTOJI simbolika u Tolkinovim delima.

biggrin.gif pa taj rad. ALI - objasni to ljudima koji su upuceni u Tolkina preko nekoliko metal pjesama koje su culi, 10 minuta filma (ostalo nisu mogli da podnesu), a knjige su vidjeli mozda na Sajmu Knjiga, ali nisu naravno nista citali.

 

uglavnom, eto ih da objasne onima koji su savrseno upuceni u materiju da tu NEMA NEKE DUBINE icon_smile.gif

 

  Cinjenica je da su mnogi metal bendovi inspirisani Tolkinom i to ne samo power

nego i ekstremnije grupe...

Tolkinova dela su mracana,prepuna ratova,moralnog sukoba licnosti...sve neke tmurne stvari koje ne idu uz neku MVT pevaljku (osim ako joj oni koji joj govore sta da radi, kazu da je to u tom trenutku moderno) a opet uz metal ide savrseno..

 

 

pa da, savrseno za `mracne` bendove, mada ja licno samo djelo ne smatram mracnim. ali ima dovoljno tih motiva borbe na kojima se bazira pola metal scene, pa je to ok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sutra stize produzena verzija trilogije.. svaki film jos pola sata do 40 min - samo za fanove. za `upucene u dubinu` - nek se drze Mirjam. icon_da.gif

Edited by blondie

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, ajmo poznavaoci tolkina - evo jedno pitanje..

 

 

iscitah par knjiga o tolkinu, i ponesto s neta, u smislu njegovih najvecih izjava, ono sto su drugi rekli itd.. ALI NIGDJE NISAM NASLA IZJAVU gdje tolkin kaze da u njegovim knjigama nema previse simbolicnosti i uopste gdje tolkin komentarise kako njegove knjige nisu ni u pola tako kako ljudi predstavljaju - bitne, pametne, simbolicne, itd.....

 

zahvaljujem za info - nemojte me tjerati na google, jer sam nekoliko pretraga izvrsila i iscitala sve drugo osim te izjave!

Pa ja mislim da neke knjige imaju slicnosti sa stvarnoscu vremena u kojem je Tolkin zivio. Npr nailazio sam na misljenja, s'kojima se ne slazem u potpunosti, da Silmarilion podsjeca na stari zavjet.

Hobit nisam nasao da je slican sa bilo cim i zbog toga mi je to Tolkinova najbolja knjiga.

Dok se za trilogiju gospodara prstenova moze reci da je Tolkin nalazio inspiracuju u dogadjajima II svetskog rata i djelimicno prvog. Naravno, daleko od toga da to znaci da je knjiga falsh ili manje originalna.

 

Ipak citao sam jedan njegov tekst gdje je on izricito negirao slicnosti izmedju stvarnog svijeta i svijeta Srednje zemlje, ali mislim da nije bio u potpunosti iskren.

Edited by Byk

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne radi se o iskrenosti nego o tome da su te izjave isjecene iz originalnih intervjua.. izvuceno iz konteksta pa djeluje skroz drugi smisao.

 

 

skeniracu to, cim ih skupim na jedno mjesto. icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ja mislim da neke knjige imaju slicnosti sa stvarnoscu vremena u kojem je Tolkin zivio. Npr nailazio sam na misljenja, s'kojima se ne slazem u potpunosti, da Silmarilion podsjeca na stari zavjet.

Hobit nisam nasao da je slican sa bilo cim i zbog toga mi je to Tolkinova najbolja knjiga.

Dok se za trilogiju gospodara prstenova moze reci da je Tolkin nalazio inspiracuju u dogadjajima II svetskog rata i djelimicno prvog. Naravno, daleko od toga da to znaci da je knjiga falsh ili manje originalna.

 

Ipak citao sam jedan njegov tekst gdje je on izricito negirao slicnosti izmedju stvarnog svijeta i svijeta Srednje zemlje, ali mislim da nije bio u potpunosti iskren.

Sto se tice trilogije, nema sumnje da je inspiraciju uzimao iz starih nordijskih mitova.

Pobogu, pa sama imena poput Gandalf, Balrog su u potpunosti preuzeta. icon_da.gif

Da ne pricam o prstenu moci.... icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...