Jump to content

Zasto Tolkina najvise vole Metalci


Recommended Posts

A kako mogu Tolkina najvise da vole metalci. Kakva je to besmislica? Mogu mozda najvise da se LOZE na njega. Njega vole svi koji su ga procitali ili vecina.

 

Na kraju krajeva nije tematika svih metal pravaca slicna Tolkinovom svijetu, kod nekih je cak totalno razlicita.

Edited by Byk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uu, al je Tolkin dubok, u picku lepu materinu. haha, pa nije to Hegel.

Ne mogu da kazem da sve to nije poprilicno mastovito, ali to je literatura za tinejdzere ( i one koji se tako osecaju). Moze biti zanimljivo, a i ne mora. Npr. meni nije uopste (mozda bi bilo da imam 14 godina) . Ko trazi tu nesto dublje od zabave, jebeno je glup.

Zakljucak: Intelektualno gledano, obican kurton.

 

 

 

 

Zipa, rec je o tolkinu i o dubini. Da bi povezivao nesto dublje s tolkinom nije dovoljno samo da procitas tolkina. Kapiras..fali ti ovo drugo-dubina.

Tolkina si citala i upucena si. Dubina ti je stran pojam jer si poprilicno plitka. Najdublje sto ti mozes da ides jeste prepricavanje tolkina i ostale zabavne literature.

 

Na koji si ti nacin onda upucena u to o cemu je rec? mislim, nije ti niko trazioi da nam prepricas tolkina ili nesto u tom fazonu  icon_smile.gif

Aaaa. I sad si ti dosao da poredis Hegela i Tolkina?! Pa da si shvatio Hegela i njegov kastalijski duh nikad ne bi pljuvao po bilo kakvom knjizevnom djelu.

 

Zakljucak: Intelektualno gledano, obican kurton.

Nevera ali totalna. Znaci ti cijenis neku knjigu po intelektualnosti koju ona posjeduje.

Pa onda bi najbolje knjige na svijetu bile one koje je napisao Konfucije ili Kant ili Niche ili Marks ili Hegel (na kojeg volis da se pozivas).

 

Zipa, rec je o tolkinu i o dubini.

Uh kakva banalnost. Pa ako si uopste i citao nekog od filozofa dosao bi do zakljucka da se 'dubina' zivota moze sresti bilo gdje. Na ulici, u parku, u zgradi, u razgovoru sa prosjakom, u igranju sa bebom.

Smisao i sholastika su svuda oko nas, samo ih treba uociti. Naprimjer Heseov Vasbudev ih je pronasao u rijeci. Zato citaj jos malo i citaj sa razumijevanjem....

 

Tako i Tolkinova djela imaju svoju dubinu i virtuoznost. Drugi je problem sto ih ti dozivljavas samo kao tinejdzerski proizvod Tolkinovog uma, iskustva i maste.

Edited by Byk

Share this post


Link to post
Share on other sites

zavisi o kom izdanju pricamo. neki nemaju predgovor, ne znam ni kako izgledaju domaca izdanja. ali nije ni bitno.

 

 

 

ali okej, vjerujem ti. moja izjava se vise odnosila na ono da je rekao da nema dubine u njegovim knjigama ili sta god je neko tamo lupio.

 

ostalo si lijepo rekao u drugom postu. icon_da.gif

:]

Share this post


Link to post
Share on other sites

dojajni su mi Ovi shto se pozivaju na duboku psihologiju i transcedentalne 'argumente' nesvesnog, ma daaaa, na podsvesnom nivou lechi tolkin kancer.... icon_da.gif

To uopste nije neka duboka psihologija, rec je o stvarima koje se stalno javljaju kod recimo bajki a postoje citavi knjizevni pravci koji se baziraju na tome. Dakle nista 'nesvakidasnje', 'duboko' i 'transcedentalno'.

 

Za Sloterera facu icon_cool.gif :

 

Odgovaram ukratko, imam sutra ultra vazan kolokvijum tako da ne mogu da gubim vreme icon_mrgreen.gif a detaljnije odgovore o 'transcedentalnom' u mojim postovima icon_smile.gif mozete da ocekujete od prekosutra icon_mrgreen.gif Dakle, pokusacu da budem kratka..

 

Da, citala sam prvo Tolkina pa posle jos neke dodatne stvari o njegovom delu. A citala sam i Hobita, ako te on toliko uznemirio, da skratimo raspravu - to je decija knjiga.

 

U skladu sa motivacijom (pisano za decu) je i sadrzaj tako da nije bas adekvatan reprezent.

 

Tolkin se bavi opstim mestima u ljudskoj istoriji zato sto je istorija, slozices se, ciklicna. Naglasila sam njegovu akademsku karijeru zato sto covek tog ranga nema razloga da narusava svoj ugled baveci se jeftinom literaturom, a cak i da je (iz nepoznatih razloga icon_confused.gif ) hteo da napise tako nesto, pitanje je da li bi posle toliko godina izucavanja jezika i knjizevnosti uspeo da napise nesto na nivou petparackih prica iz Glorije ili ne znam odakle vec... Na kraju krajeva, cak i da jeste sve to ucinio, verovatno bi debelo ugrozio karijeru i svakako se ne bi nasao na Hall of Fame ljudi koji su predavali na Oksfordu. Sve u svemu zacin C, ja sad moram da idem da ucim, i dalje smatram da je rasprava besmislena, autoriteti iz ove oblasti su davno rekli svoje, citalacka publika takodje. Poz icon_cool.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

slow down.... icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

neka ga. u njegovim postovima ima dosta tvoje skole. samo sto si ti otisao korak dalje a on se koprca u pocetnickim pubertetskim prozivkama.

icon_wink.gifpivopije.gif

 

 

 

dalje, baba dzonga i vuk su rekli ostalo (i u moje ime), samo ovaj dio da se nadovezem:

 

 

A kako mogu Tolkina najvise da vole metalci. Kakva je to besmislica? Mogu mozda najvise da se LOZE na njega. Njega vole svi koji su ga procitali ili vecina.

 

 

u ovdasnjim knjizarama, u sekciji gdje stoje Tolkienova djela i knjige te tematike uopste - vidjam najrazlicitije tipove ljudi. od nekih `gikova`, do staraca, osnovaca koji prebrojavaju "gift cards" (u nadi da ce biti dovoljno za 80-dolarski komplet LOTR-a), rokera i repera, itd. mozda je kod nas drugacije, zbog poplave bendova (koji su ovdje nepoznati) inspirisanih LOTR tematikom itd.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Varg, jesi li se nekad interesovao da naucis neki od skandinavskih jezika, kad te to interesuje? Onako, zanima me!

 

POZZZZ

Naravno, svidjaju mi se norveski i svedski, norveski ipak najvise, ali to nikako nisam uspeo da postignem.

Ovde kod nas je ruski bio glavni strani jezik, pa sam i engleski morao prvo da ucim privatno, pa posle da nastavim preko srednje i fakulteta..mada to ne znaci da sam odustao. icon_biggrin.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam da l ste citali neke od mojih pesmica, ali morali bi ih uzeti u obizir kada vec raspravljate o dubini znacenja literarnih radova kao sto je tolkin i meni slicni pisci.

 

Pozdrav.

 

P.S. solo prdim po ibici

Share this post


Link to post
Share on other sites

pitam onako, bezveze...Pa lepo...ja norveski studiram!!!

 

Ha det!!!

To je lepo.Sad zavrsavam tehnoloski, pa planiram da upisem filozofski, i to istoriju.Ima i germanistika, sto se tice severnih naroda.Skandinavistike nema. no.gif

 

inace, jedan od Odinovih naziva je i Gospodar prstena.Eto Tolkinove inspiracije..

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...