Jump to content

Nikolaj Velimirović


Recommended Posts

Pa dobro,to ko su najveci ljudi nase istorije je za raspravu.

 

Ljudi cesto ne cene Vladiku Nikolaja,a nisu ni upoznati sa njegovim delom.

 

Slazem se da je Vladika Nikolaj jedan od najvecih ljudi nase istorije.Bez zelje da ga rangiram na nekom od mesta,niti da uporedjujem pisce i naucnike.

Niko nije pomenuo Pupina,pa sad nikom nista.Uostalom protiv sam rangiranja,jer je to posao za televiziju i emisije koje popunjavaju prazan prostor.

Da postoji neka serija emisija o jednoj,ili vise znamenitih poznatih licnosti,to je vec nesto drugo.

U principu ce se uvek neko naci uvredjen sto neko "njegov" nije prvi ili drugi na listi.

Odprilike ima puno znacajnih licnosti,Sveti Vladika je nazalost malo podcenjen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, jebalo majku, hteo sam Pupina da stavim na spisak, a onda mi pade na pamet da cu verovatno morati da objasnjavam sta je uradio, pa rekoh - zajebi.

 

a po cemu je Velimirovic veliki? po tome sto je kritikovao komunizam? Bulgakov je milion puta veci od njega u tom slucaju, a nije morao nikog da mrzi. Nema veze sto nije Srbin, i Rusi su u istim govnima. Doduse oni imaju samo Zirinovskog, kod nas su otprilike svi ostali. razlog dva? pisao knjige koje podgrevaju srpsku netrpeljivost prema ostatku sveta zbog cega jos i dan danas ispastamo i ima da ispastamo bojim se jos mnogo.

 

Evo jednog koji je okej: Pop Milo Jovovic iz pesme Ramba Amadeusa ne znam da li je postojao, ali to je covek koji ima integritet.

Edited by HowlingWind

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neko ko se zalagao za to da Srbima ne treba kultura, zeleznice, i da nam ne treba Evropa i nije se kupao zasluzuje da se o njemu mnogo vise prica.

 

Sta si tacno procitao od njega ?

 

a po cemu je Velimirovic veliki? po tome sto je kritikovao komunizam?

Ako pogledas film o Vladiki Nikolaju,neke stvari ce ti biti jasnije.Mislim prvenstveno na njegova dela.

Takodje i pitanje za tebe,sta si tacno procitao od njega ?

 

Btw,nismo pomenuli ni Mokranjca,pa nikom nista.E te cuvene liste velikih ljudi,uvek nekog zaborave.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citao sam ''Indijska pisma'' i ''Iznad Istoka i Zapada''.I sta s tim? Treba da me pretvori u pravoslavca? Naprotiv, oh, naprotiv.Prvi je pamflket protiv indijskih vera, a drugi beslovesni pokusaj da sae Srbija prikaze kao nesto razlicito i iznad , nesto, je li, nebesko.

Nije mi jasna fascinacija ''svetim'' vladikom, pored toliko ljudi koji su samo dobra ucinili Srbiji, i ucinili mnogo vise za njenu promidzbu u svetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogresno si me razumeo,nisam ni mislio o nekakvom "pretvaranju" u pravoslavca.

 

Procitaj "misli o dobru i zlu" i "omilije".Meni je to zaista vrh,svaka na svoj nacin."Omilije" je veca i kompleksnija,a u pitanju su besede na jevandjelja.

 

http://rapidshare.com/files/20185105/Omilije.rar.html

 

http://rapidshare.com/files/10048503/Misli..._i_zlu.rar.html

 

Takodje ima i veoma interesantna knjiga "Monah Kalist".Pisana je u stilu romana,ispovedno i pomalo neobicno za pravoslavni stil,ima je na adresi

 

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/index.htm

 

U njoj ima delova gde autor opisuje svoje susrete sa Vladikom Nikolajem.

 

Jesi gledao film o Vladici Nikolaju ? Govori manje o njegovim knjigama,vise o samom zivotu.

 

On je jako puno pisao,a i zasluzan je za "Ohridski prolog" gde su,pored kracih biografija svetitelja prisutne i poucne price.

 

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/prol...mp;d=24&a=1

Edited by diamond73

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, sasvim je razumljivo licno divljenje i licno pronalazenje u Nikolajevim spisima; ali mi nikad nece biti jasna promocija Nikolaja kao apoteoze srpske vere i kulture.Srbi su postojali pre njega, a postoje i danas, tako da ne vidim razlog za njegovo postavljanje na mesto sveca.Delanje u skladu sa nacionalnim interesima, mada je i to diskutabilno, nije dovoljan razlog za beatifikaciju.

Hvala na linkovima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda niste znali da je, prateci i ceneci njegov rad, znameniti Kolumbija univerzitet u Njujorku 1946. godine dodelio vladici Nikolaju zvanje pocasnog doktora za: "Pokazano milosrdje, svetost i ogromnu moralnu snagu". Od Srba je jos samo Mihailo Pupin dobio ovo visoko priznanje. Povodom smrti vladicine, Americki kongres uputio je saucesce srpskom narodu: "Zbog gubitka ovog velikog duhovnog vodje i dostojnog sina i saveznika u dva svetska rata".

 

 

Svoje studije u Bernu Nikolaj je, u svojoj 28. godini, krunisao doktoratom iz teologije, odbranivši disertaciju pod naslovom "Vera u Vaskrsenje Hristovo kao osnovna dogma Apostolske Crkve". Može se reci da je i sav njegov potonji život prolazio u znaku Krsta i Vaskrsenja Hristovog. Sledecu 1909.g. Nikola je proveo u Oksfordu, gde je pripremio doktorat iz filosofije i zatim ga u Ženevi, na francuskom, i odbranio ("filosofija Berklija").

 

A u Srbiji mu nisu sve to priznali,nego su ga primorali da zavrshava sredju shkolu...strashno.

 

 

najbitnije:

 

Da vladika Nikolaj nije velicao Hitlera, niti je ista govorio pozitivno o njemu (Cak naprotiv) govori sledeci njegov text sa predavanja!!

 

Ја сам држао предавање на Коларчевом универзитету о национализму Светога Саве, у години светосавској, а то је била 1935. година, а ко то не зна, мислио би да сам ја споменуо вођу немачког народа у време рата. У овом последњем случају, зашто би ме Немци ухапсили од првих дана - па до последњих ?

 

II

Ја сам величао Светога Саву а не Х...... Рекао сам, да је Свети Сава, као светитељ, геније и херој српског народа створио српску националну цркву пре 700 година, и у тој цркви ујединио сав српски народ. Дело, које се нигде није поновило на западу. Паскал је покусао у 16. веку да створи националну галиканску цркву за Французе, али није успео. - А вођ немачког народа, један прост занатлија, покушава да изведе оно дело које једино приличи светитељу, генију и хероју, т.ј. Св.Сави. У једном доцнијем говору / или чланку, не сећам се / ја сам се поново вратио на Хитлеров покушај, да створи националну немачку уједињену цркву и цитирао сам његове речи у Рајхстагу: "ја сам", рекао је, "покушао да ујединим немачке цркве у једну националну немачку цркву, али мој покушај је пропао."

Дакле, све што је речено и написано у 1935.г. у вези наше прославе, речено је у похвалу Светога Саве - светитеља, генија и хероја - а не у ма чију другу похвалу. Јер и Паскал и Хитлер послужили су ми само као примери неуспеха у сравњењу са сјајним успехом Светога Саве.

*

Ко има уши да чује нека чује, и ко има разум нека разуме. Амин.

 

/ Писмо из књиге: Епископ Николај: Сабрана дела, књига X, Химелстир, 1983, 704-705./

 

 

 

Да ли се огледало мења и криви, кад ругач стоји пред њим смејући се и ругајући се огледалу? Не, огледало се не мења и не криви, него остаје какво је и било. Ни Бог се, браћо, не мења и не криви, кад му се ругачи смеју и ругају. Непроменљиви и пречисти Бог зна, да се ругач самоме себи руга. Својим ругањем светињи Божјој ругач себе криви, и себе прави наказом. А светиња Божја стоји нетакнута.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Не, то се, једноставно не може ни рећи боље од онога како је Он учинио.

Све моје мисли о вери су незграпне, нецеловите, увек им нешто фали а код Њега је све тако једноставно, у свега неколико речи а њима је, опет, рекао далеко више него да се саберу све моје речи и мисли.

Он је непоновљив, хвала Господу што нас је, уопште, удостојио Њега.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sledi odgovor na blondie-nu poruku sa teme "post", pa da tamo ne bi pravili oftopik, saljem ovde..

 

---------------------------------------

 

 

ne znam u koju svrhu se stalno navode price o krkanlucima, kao da je bilo gdje Nikolaj ili Patrijarh ili ko god OPRAVDAO krkanluk

procitaj ponovo PRVU RECENICU moje prethodne poruke. tu se nalazi odgovor na pitanje cemu price o krkanlucima.

prosto, ja bih vise voleo da je velimirovic ukazao da takvih bahatosti ima i kod nas, i da bi i mi trebalo da se manemo toga. voleo bih da u njegovim recima vidim "uputstvo" kako da se mi popravimo, a ne da akcenat bude bacen na tudju iskvarenost. ovako ispada (doduse, implicitno) da smo "mi super", a da bahatosti ima samo kod drugih ljudi/naroda/religija. mislim da to nije realno i mislim da je lose zato sto podizanje vrednosti sopstvenog naroda ne treba graditi na unizavanju drugih, vec na poboljsanju sebe. no, kao i sve ovo, to je moje misljenje, i neko se moze, ili ne, sloziti sa tim.

 

dalje.. zasto Sveti Nikolaj djeluje negativno?

njegov tekst koji si citirala mi deluje negativno jer sadrzi optuzbe, maliciozne reci i ne siri bas mnogo ljubavi medju ljudima. za mene postoji razlika izmedju ukazivanja i satanizovanja/pljuvanja po necemu. sa druge strane, ta razlika zavisi i od govora na koji je neko navikao. mozda je za velimirovica i tebe "ukazivanje" kad kazemo da je neko "krvav, surov, raskalasan, krvolok, bljuvaonice" i da ne citiram sve sad. u mom recniku, to su reci rezervisane za propagadnu, a ne za ukazivanje. no dobro, prihvatam mogucnost da neko drugi to razume kao "ukazivanje, ili cak "dobronamernu kritiku" (ako ima takvih). samo kazem kako to meni zvuci.

 

takodje mislim da je velika sansa da citalac koji u velimirovicu vidi autoritet, formira a priori lose misljenje (predrasude) o "paganima" (ko god to bio), "rimnjanima", zapadnoj evropi i ostalim grupama ljudi za koje je upotrebio neke prideve i opisao ih kao zle, surove, raskalase, ovakve ili onakve. mislim da takvo generalisanje i pausalne ocene ne vode u dobro.

 

to je moje misljenje, posto od svestenika volim da cujem blagost i volim kad svestena lica sire oko sebe, svojim recima, pisanim ili izgovorenim, mir i spokoj. popove sam upoznao razne, od totalnih budala i bahatih ljudi, do onih u cijem se prisustvu cuti kad oni govore. ovo govorim zato da bih unapred otklonio eventualne (pogresne) pretpostavke po pitanju mojih motiva za pisanje o ovome, posto mislim da postoji mogucnost da prica krene u tom smeru (a ja to zelim da izbegnem).

 

da nisam skeptik, mislim da postoji sansa da bi se nakon citanja velimirovicevog teksta koji si citirala, u meni nagomilao strah koji bi ubrzo mutirao u mrznju prema odredjenim grupama ljudi. mislim (zapravo znam) da ima ljudi koji njegove knjige citaju sa manje distance nego ja, i ne svidja mi se sto bez kritickog osvrta na ono sto procitaju, prihvataju velimiroviceve (ili bilo cije) reci.

 

 

 

p.s. jel mogu da te zamolim da malo pazljivije procitas sta napisem i da ne tumacis moje reci? u suprotnom, nateraces me da ti opet seckam poruke i deo po deo objasnjavam ono sto sam vec napisao, pa da se tako vrtimo u krug.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

jebo majku, izvinite sto psujem , al ivec sam rekla PROCITAJTE NESTO OD TOG COVJEKA, NARAVNO DA JE SKRENUO I SAM PAZNJU NA NEGATIVNOSTI I LOSE STRANE KRKANLUKA I NARAVNO DA JE DAO `UPUTE` KAKO SE PONASATI I KAKAV TREBA BITI SAMO TI TO NISI VIDIO NI U JEDNOJ OD NJEGOVIH 50 KNJIGA! znaci, to ti je odgovor Na PRVI PASUS. NADAM SE DA SI UKAPIRAO. HVALA.

 

 

ovaj drugi dio sam ti polovicno iscitala. ne znam matere mi sta ti nije jasno.. pricas o `dobronamjernoj kritici`.. ja ti pricam sta je Isus govorio, no dobro, Isus je stari propagator krvolocnih ideja :lol:

 

 

 

a ovaj tvoj p.s. izvini, ali BAS ISTO TO ja tebi pokusavam reci. :da:

 

 

 

i evo posto si se `isprepadao` od `krvolocnih` rijeci jednog Sveca.. ko bi rekao da takav jedan mrzitelj moze nesto i lijepo da kaze :)

 

Помажи срце моје јелејем милости Твоје, премилостиви Господе мој.

 

Да никад не букне у срцу моме ни гнев против моћних ни презрење немоћних. Гле све је немоћније од росе јутарње!

 

Да мржња никад не савије гнездо у срцу моме против оних, који ми зло снују. Да се сетим краја њихова, и да будем спокојан.

 

Милост отвара пут к срцу свих створења, и доноси радост. Немилост навлачи маглу на чело, и ствара тескобну осаму.

 

Помилуј милостивога, Најнежнија Руко, и откри му тајну мудрости Твоје.

 

Свечовек је чедо милости Оца и светлости Духа.

 

Сав створени свет само је прича о Њему. Моћна сунца на небесима и најмање капи воде у језеру причају собом један део приче о Њему. Сви зидари неба и земље, од премоћних серафима до Владатеља и најмањег грумена прашине, причају исту истоветну причу о Њему, прасуштини својој и праизвору своме.

 

Шта су све ствари на земљи и месецу но сунце у причама? Заиста, тако је сва видљива и невидљива твар Свечовек у причама. Суштина је једноставна, но причама о суштини нема ни краја ни броја.

 

Суседи моји, како да вам говорим о суштини, кад ни приче не разумете?

 

О да знате, каква је сладост, и ширина, и снага, кад се потоне у дно свих прича; тамо, где приче почињу и где се свршавају. Тамо, где језик занеми, и где је све казано одједанпут!

 

Како досадне онда постану све дуге и споре приче створења. Заиста, онако исто досадне као што је досадно слушати причу о громовима ономе, ко је навикао гледати громове.

 

Прими ме у Себе, Сине Јединородни, да будем уједињен с Тобом као што бејах пре створења и пада.

 

Нека се сврши дуга и заморна прича моја о Теби тренутним виђењем Тебе. Нека умре самообмана моја као да сам ја нешто поред Тебе, нешто друго изван Тебе.

 

Препуњене су уши моје прича. Зенице моје не траже више да гледају изложбу одела но Тебе, суштино моја, претоварена причама и оделима.

Edited by blondie

Share this post


Link to post
Share on other sites

jebo majku, izvinite sto psujem , al ivec sam rekla PROCITAJTE NESTO OD TOG COVJEKA, NARAVNO DA JE SKRENUO I SAM PAZNJU NA NEGATIVNOSTI I LOSE STRANE KRKANLUKA I NARAVNO DA JE DAO `UPUTE` KAKO SE PONASATI I KAKAV TREBA BITI SAMO TI TO NISI VIDIO NI U JEDNOJ OD NJEGOVIH 50 KNJIGA! znaci, to ti je odgovor Na PRVI PASUS. NADAM SE DA SI UKAPIRAO. HVALA.

ne znam kako ti, ali ja ne posmatram stvari crno-belo, pa tako i nemam stav "velimoravic-dobar" ili "velimirovic-los". moje misljenje je da u njegovim delima nema samo negativnosti, niti samo pozitivnosti. zato, hajdemo jos jednom: ja sam kritikovao CITAT, dakle, konkretan komad teksta koji si ti citirala, a ne njegova dela u celini, tako da nema potrebe da ti njega "branis" ili bilo sta...

 

inace, mozes li da mi navedes citat iz neke njegove knjige gde je eksplicitno kritikovao srpski narod za krkanje i primitivne obicaje kao sto je hrana na groblju i slicno? nisam procitao svih 50 knjiga, pa mi je mozda nesto promaklo.

hvala.

 

ovaj drugi dio sam ti polovicno iscitala. ne znam matere mi sta ti nije jasno.. pricas o `dobronamjernoj kritici`.. ja ti pricam sta je Isus govorio, no dobro, Isus je stari propagator krvolocnih ideja

pa ne znam sta da ti kazem. meni to lici na nepostovanje sagovornika tipa "e, ja i ne citam sta si napisao, ili tek polovicno procitam, ali ti ipak odgovaram". prosto, nisam pominjao isusa, vec sam se potrudio da objasnim sta i zasto mislim o ovoj temi o kojoj pisemo. ako pazljivije procitas taj drugi pasus videces da te nisam zajebavao, izvrtao tvoje reci, da nisam omalovazavao ili banalizovao to sto si pisala ili bilo sta slicno, te da nema razloga da mi tako odgovaras. imam utisak da si podigla gard i da totalno ne zelis da procitas sta sam napisao. verovala ili ne, ali u mojoj poruci bas i ne pise ono sto ti pretpostavljas.

 

i evo posto si se `isprepadao` od `krvolocnih` rijeci jednog Sveca..

u cemu je tvoj problem? jel ovo "isprepadao" pokusaj da me kao nesto "spustis", zajebes ili nesto slicno? nije mi nikakav problem da ti odgovorim istom merom, jos i jace naravno, ali cemu to? samo bezveze zatvaras vrata za eventualni razgovor.

 

inace, gde sam ja to njegove reci nazvao "krvolocnim"?

ja sam rekao da meni smeta sto on taj pridev (u tekstu koji si citirala) upotrebljava tako sto njime opisuje veliki sukp ljudi (ljude nekih veroispovesti i naroda).

 

ko bi rekao da takav jedan mrzitelj moze nesto i lijepo da kaze

ja ne bih rekao. na osnovu onoga sto sam citao, bio bih idiot kad bih tvrdio da je velimirovic iskljucivo pisao "propagandne" tekstove kakav je po meni onaj koji si navela u prvoj poruci. shodno tome, svestan sam da u njegovom opusu ima i pozitivnih misli kojima se nema sta zameriti.

 

 

---

 

i nazalost, po ko zna koji put, tok razgovora se sveo na "ja tebi ti meni" i opet smo odlutali od teme i svrhe foruma, a to je da svako iznese sta MISLI i zasto tako misli. umesto toga, ja opet ukazujem na nekorektnosti u razgovoru i slicno. :udri:

Share this post


Link to post
Share on other sites

osjecam se ko da pricam s LazomGNR, majke mi :)

 

 

elem, mogu da ti navedem citat, nekoliko njih.. samo da iscackam iz glave sve sto sam procitala i da skontam gdje sam sta nasla.....

posto nekako, imam utisak da ne samo ti, nego uopste vas nekoliko pricate kao da je BILO GdJE ili Nikolaj ili Patrijarh ili Amfilohije i ko god - hvalio krkanluk i pricao o istom kao o pozitivnom.. :no:

 

 

 

evo kopam biljeske, a mozes i sam da pogledas u Uspomanama iz Boke (KOLIKO SE SJECAM, nisam 100% sigurna) - a i recimo u Besjedama pd Gorom ima odlomak o tome, gdje kaze "brak je izgubio svetinjski oreol i dobio je karakter orgijski, pijacni, a sve se domace vaspitanje svelo danas na ishranu i odjevanje i slanje djece u skolu... porodica puni djetetu stomak, skola glavu, a srce mu ne puni niko, osim samo dijete i ulica.." i onda nastavlja o tome (krkanju kog ti to toliko volis :) ). na zalost, nemam knjigu pored sebe (u Beogradu mi cijeli komplet), a i u knjizi Kroz tamnicki prozor ima dosta oko tih stvari.. Kad bolje razmislim, on je prilicno dobro pokrio tu tematiku :da:

nesto od toga, mozda i sam iskopas na http://www.rastko.org.yu/svecovek/duhovnos...olaj/index.html

 

a ne da iz jednog citata temeljis cijelu covjekovu nauku.

 

 

 

a razgovor se dragi moj sveo na ja tebi ti meni, bas zato sto se ponavljate do besvijesti.

 

ja o postu, ti o krkanju, ja o molitvi ti o krkanju, ja bacim neki citat, ti o popovima lopovima. :)

 

 

i to sto ti ni ovaj post nisam detaljno procitala je iz samo jednog razloga - SMARAS. dakle, sjeckas bespotrebno rijeci, izvlacis smisao i sam zakljucujes.

 

 

ja ti lijepo rekoh..Isus je sirio ljubav govoreci farisejima da su grobovi okreceni.

u vjeri nema mjesta filozofiji - gdje crno moze biti i bijelo.

 

a ti sad sjedi i mozgaj koliko oces.. :da:

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

blondie,

posto si procitala sve od Nikolaja a ja samo dve knjige, imam jedno pitanje:

Da li je on u tih pedeset knjiga kritikovao Hriscanstvo ciji kalendar, tj pojedini meseci u godini nose imena po Rimskim Bogovima, da ne pominjem Hrvate koji su kompletno preslikali staroslovenska imena za mesece. Sta ti mislis, kao pravoslavna Hriscanka, da li je normalno da se Hriscanstvo bori protiv mnogobostva, a nikada nije pokusalo da skine imena Rimskih Bogova sa kalendara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

posto nekako, imam utisak da ne samo ti, nego uopste vas nekoliko pricate kao da je BILO GdJE ili Nikolaj ili Patrijarh ili Amfilohije i ko god - hvalio krkanluk i pricao o istom kao o pozitivnom..

ne znam na cemu je baziran tvoj utisak.

em sto nikad nisam tvrdio tako nesto, nego sam EKSPLICITNO rekao da to i NE MISLIM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

lepi su citati Blondie iz biblije.

 

Gospod je srceznalac,zato je bio neumoljiv prema farisejima.Znao je da u njima nema nagona za popravkom.Takodje je primio carinika i bludnicu jer je znao da se oni kaju,iskreno,zbog svojih grehova.

 

Marko 11:

 

12. И сутрадан кад изиђоше из Витаније, огладње

13. И видјевши издалека смокву с лишћем, дође не би ли што нашао на њој; и дошавши њој ништа не нађе осим лишћа; јерјош не бијаше вријеме смокава.

14. И проговоривши Исус рече јој: Од сада нико не јео са тебе рода довијека! И слушаху ученици његови.

15. И дођоше опет у Јерусалим: и ушавши Исус у храм, стаде изгонити оне који продаваху и куповаху у храму; и испремета столове оних што мијењаху новце, и сједишта оних што продаваху голубове.

16. И не дозвољаваше да ко пронесе какав суд кроз храм.

17. И учаше говорећи им: Није ли писано: Дом мој назваће се дом молитве свима народима? А ви начинисте од њега пећину разбојничку.

18. И чуше књижевници и првосвештеници, и тражаху како би га погубили; јер га се бојаху; јер се сав народ веома дивљаше науци његовој.

19. И кад би увече, изиђе изван града.

20. А ујутру пролазећи видјеше смокву гдје се осушила из коријена

21. И опоменувши се Петар рече му: Учитељу, гле, смоква што си је проклео осушила се.

22. И одговарајући Исус рече му: Имајте вјеру у Бога.

23. Јер заиста вам кажем: Ако ко рече гори овој дигни се и баци се у море, а не посумња у срцу својему, него узвјерује да ће бити као што говори, биће му што год рече.

24. Зато вам кажем: Све што иштете у својој молитви, вјерујте да ћете примити; и биће вам.

25. И кад стојите на молитви, праштајте ако шта имате против кога; да и Отац ваш који је на небесима опрости вама сагрјешења ваша.

26. Ако ли пак ви не опраштате, ни Отац ваш који је на небесима неће опростити вама сагрјешења ваша.

 

I,malo lepih misli Svetog Vladike :

 

КРАЈЊА ПОБЕДА ДОБРА

 

Све воденице мељу у Божију корист.

Грех на једној страни буди добродетељ на другој. Притупљена крадљивост на једној, несебични хероизам на другој. Болесна фантазија на једној, божанска видовитост на другој.

Бог не ствара из зла добро, него пробуђеним злом буди успавано добро.

Никакво зло не можеш учинити, што неће, било теби самом, било неком другом, отворити очи за одговарајуће добро.

Па како је драма овога света почела грехом и како сваком добру претходи зло, значи, да ће се драма света завршити добром.

Када зло избаци и последњу карту, добро ће држати још једну у рукама.

И добро ће онда згрнути сву добит, а зло ће остати празно и - банкрот.

(MIСЛИ О ДОБРУ И ЗЛУ)

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

dio gdje kaze `Bog ne stvara iz zla dobro..` - tu se zavrsava, nema dalje..

 

ovo moje dzepno, toliko je malo, mozda velicine mog palca :lol: i losa je stampa i ne pise ni ko je izdavac, nesto na divlje.. kao nekad sto se ovdje dobije u crkvama male knjizice, ili otstampano mali dio iz Novog Zavjeta i sl...

 

 

 

baci jos ponesto, dok ja ne pribavim iz Beograda knjige.. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel to ne pazis ? E blondie,blondie.Na linku imas puno od Svetog Vladike + ono sto znas na sajtu Rastko,tako da ima dosta.Na svetosavlju ima svakog dana deo iz prologa.Sve sam to linkovao.Ne pratis ?

 

Linkovao sam i omilije,za offline citanje,svi iz Ameriku sto su na dial-up-u da mogu da citaju offline,do mile volje :lol:

 

I to sam linkovao na ovoj temi.

Ajd citaj i deli,da se siri malo lepa misao.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...