Jump to content

Nikolaj Velimirović


Recommended Posts

Elementarno,dragi Villain,elementarno...

 

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/index.htm

 

Nije valjda da si ovo preskocio :D

 

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Bogo...ast/prelast.htm

 

Btw,znam to o prelesti,to obuhvata i vidjenja i svasta.

 

No,da se vratimo na temu,ohridski prolog je divno delo Svetog Vladike.Pored zitija svetitelja za taj dan imaju i divne pouke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

'Leba vam, vide li ko onaj tekst (Glas Javnosti?)o tome da je Nikolaj poreklom cigan? Nekom glavonji za ganfere, Djuricu je neko dao pravo da pise sve i svasta. Svi (bi trebalo da) znamo zasto, ali o tome je ovde zabranjeno.

 

Кад је то објављено, звучи ми немогуће. "Глас" је одувек био "наш".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rajko Đurić, predsednik Unije Roma Srbije, tvrdi

Vladika Nikolaj imao romske krvi!

U Nemačkoj, u velikom centru u Badarelsonu, gde se čuvaju dokumenti o svim ljudima koji su deportovani u logore, video sam da je on iz manastira Vojlovice poslat u Dahau ne samo kao vladika, nego i kao Ciganin

Nije nepoznato da u poznate Rome svetski Romski institut ubraja glumce poput Čarlija Čaplina, Avu Gardner, Jula Brinera, Antonija Banderasa, i sportiste Erika Kantonu, Raula Gonzalesa i Hoze Antonia Rejesa. Da su nešto romske krvi, kako se priča, imali i Pikaso, Servantes i Elvis Prisli, malo ko je verovao, ali i da je Vladika Nikolaj Velimirović ciganske krvi većina ni danas neće poverovati. Međutim, sve ovo tvrdi dr Rajko Đurić, predsednik Unije Roma Srbije koji je sa nekim od njih ovih poznatih ličnosti imao i lične kontakte.

 

- Sa Jul Brinerom sam i lično bio, jer nam je on otvorio vrata u Ujedinjenim nacijama - počeo je priču dr Đurić.

Nije tajna ni da ciganske krvi imaju Nikola Kubišek, predsednik Brazila, Alfred Zinovec, kancelar Austrije, kao i umetnici Jon Budaj Deleanu, "rumunski Homer", Oto Miler, Džon Banjan, Serž Poljakov..

 

A kada je počelo odmotavanje klupka vezanog za poreklo vladike Nikolaja, gotovo u jednom dahu je izustio.

- Kao uredniku kulturne rubrike u Politici, svojevremeno mi je, gotovo svakodnevno, dolazio u posetu čuveni Božidar Knežević, koji je bio profesor književnosti i direktor arhiva srpske Akademije koji čuva genealogiju svih istaknutih Srba. Jednog jutra mi je rekao da će mi odati tajnu, koju ja prvi put iznosim u javnost. Pitao me je "je l' vi znate da je Vladika Nikolaj Velimirović Rom"? Ja sam ga samo pogledao i rekao "sve je moguće". Poveo me je u arhiv i pokazao mi dokumenta koja su nesumnjivo svedočila da je to istina - priseća se Đurić. U istinitost tvrdnji da je Vladika Nikolaj poreklom Rom, Đurić se uverio na još jednom papiru.

- Bilo je to u Nemačkoj, u velikom centru u Badarelsonu. Reč je o mestu gde se čuvaju dokumenti o svim ljudima koji su deportovani u logore. Na jednom od takvih papira video sam da je on, zajedno sa patrijarhom, iz manastira Vojlovice, deportovan u koncentracioni logor u Dahau u Nemačkoj. Tamo je potpisano da se Nikolaj Velimirović deportuje u logor ne samo kao vladika, nego i kao Ciganin! To je bio drugi dokument koji je jasno govorio o njegovom romskom poreklu - priča Đurić. Sklapajući mozaik, posle svih ovih saznanja, predsednik Unije Roma Srbije danas kaže da je "iz Vladike Nikolaja taj zov Roma progovorio kroz njegova dela".

 

- Svi smo, makar čuli, ako ne i pročitali, čuvena "Indijska pisma". Kroz tu, verovatno najbolju njegovu knjigu, zapravo je progovorio taj zov, da tako kažem, Indije i Roma - kaže naš sagovornik.

 

Ne treba zaboraviti ni na veliki značaj savremene romske muzike u svetu, a posebno na Balkanu. Poznato je i Bregovićevo korišćenje romskih motiva, a i izuzetne interpretacije Šabana Bajramovića, Esme Redžepove ili LJiljane Petrović. Na svetskoj sceni već dugo su popularni "Džipsi kingsi". Neki od pomenutih su i moralna podrška ovoj Uniji koja na predstojećim parlamentarnim izborima želi da iskoristi sve te prednosti i uđe u srpski parlament.

- Svi su oni sa nama. Neki će nam biti i gosti u toku kampanje, a od Gorana Bregovića dobili smo zeleno svetlo da njegovo ime koristimo kad god nam to bude potrebno - priča predsednik Unije i objašnjava da je još dosta uglednih Srba podržalo njihovu inicijativu.

 

- Sa nama su i otac našeg proslavljenog vaterpoliste Aleksandra Šapića - Miloš, već pomenuti Goran Bregović i mnogi drugi znameniti Srbi ali i Jevreji i predstavnici drugih nacionalnih manjina.

Unija je okupila sve romske intelektualce jer, kako kaže Đurić, "komplekse može da razbija samo onaj čovek koji je postigao nešto u životu", a takvih Roma ima širom sveta, pa i u Srbiji.

 

- Međutim, oni, nažalost, nemaju mogućnost da se javno iskazuju, a s druge strane postoji nešto što bi se moglo nazvati kompleksom koji se javlja kod mnogih manjinaca. Jevreja, recimo, koji su se jako dugo u svojoj istoriji, iako su bili slavna imena, deklarisali kao pripadnici ovog ili onog naroda. Živi primeri su svuda oko nas, a jedan od nama najbližih je snaja ministra Stojkovića koja je Romkinja iz Prijepolja. Ona je aktivna s nama, novinarka je, ali ona ne želi da bude u javnosti - priča Đurić.

 

T. Urošević

 

Ne znam kad je objavljeno, skoro pretpostavljam.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

:confused:

Brate na trenutak si me zbunio!

Citao sam te pouke, zanimale su me knjizice... :pivopije:

 

Ja sam ti poslao link za knjigu Svetog Ignjatija Brjancaninova "o prelesti",ne razumem tacno o cemu govoris,kakve knjizice.

 

Btw,kad smo vec kod "Glasa" koliko me secanje sluzi,to skoro niko i ne cita...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha,izvini.

 

Ja sam je citao u obliku knjige,ne na internetu,tako da je moja greska,nisam ni proverio link.

 

generalno,kad smo kod Svetog Vladike,ne shvatam da ista menja ako su mu neki preci romi.

 

I da jesu,to ne menja nista.

 

Наравно да не мења ништа и наравно да нема циганске крви. Вероватно ниси скапирао да је ова прича намењена љотићевцима и осталим екстремним елементима који воле Владику. Као - ви нас бијете зато што смо цигани, а овај "ваш" је имао циганске крви. Слична прича је постојала и за Хитлера - деда по мајци му је био јеврејин. :)

Иначе, искрен да будем, након свега што сам од Владике прочитао и свега што је за Србе и Србиjу урадио, не би ми сметало ни да је Кинез. :)

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misljenja sam da misao Sv. Vladike Nikolaja jos uvek nije, u potpunosti, sagledana i shvacena na odgovarajuci nacin.

Njegova misao je multidimenzionalna, u svoj svojoj sirini i znanju (a on je bio veoma, veoma obrazovan covek) on je bio jednostavan i u svoj toj jednostavnosti, on nudi ogromno prostranstvo misli.

Pomalo su mi smesne tvrdnje sa predhodnih strana da je Sv. Vladika Nikolaj neko ko ne zasluzuje ovoliku paznju; govorim u svoje ime: sve sto sam citao - citao sam maksimalno sporo, koncentrisano, u molitvenoj atmosferi i uopste, uopste mi nije bilo lako da ga shvatim, ne umom vec srcem.

Ne dozvoljavam sebi da mu prilazim i citam ga kao beletristiku, pogresicu a i ogresicu se o Sveca.

Opet kazem, gledano iz licne perspektive - nisam ni blizu da ga pojmim i u potpunosti, prihvatim, onako kako mislim da treba i onako kako smatram da bi on zeleo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa dobro, neki su prije tebe sve od njega procitali, ukapirali brzinom svjetlosti i donijeli sve zakljucke prije punoljetstva..

Bibliju su vjerovatno ukapirali do pete godine.. mislim, cudi me da te ljude vidjam na Yumetalu uopste.. jos samo da se i Stiven Hoking javi na ovaj forum :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono sto mi se kod Svetog Vladike svidja,to je da nekada tako dobro osvetli stvari koje mislis da poznajes,prosto i jasno kaze.

 

Ne dozvoljavam sebi da mu prilazim i citam ga kao beletristiku, pogresicu a i ogresicu se o Sveca. [/qoute]

 

Pa dobro,pazi ako ima nesto dobro,to je da je na proslom sajmu knjiga bilo standova sa "sarenom" literaturom,izmedju ostalog i sa Svetim Vladikom.

 

Neka pozitivna komercijalizacija,cini mi se.Samo da je toga vise.

 

Sad,njegova vaznost jeste velika,ko je gledao film o Vladici zna,za njegove govore i koliko je to znacilo nasoj zemlji u ono vreme.

 

A i generalno gledano,sigurno je steta sto ga uvek zaboravljaju da stave uz velikane kao sto su Sveti Sava,i druge nase poznate licnosti,naucnike i knjizevnike...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Наравно да не мења ништа и наравно да нема циганске крви. Вероватно ниси скапирао да је ова прича намењена љотићевцима и осталим екстремним елементима који воле Владику. Као - ви нас бијете зато што смо цигани, а овај "ваш" је имао циганске крви. Слична прича је постојала и за Хитлера - деда по мајци му је био јеврејин. :)

Иначе, искрен да будем, након свега што сам од Владике прочитао и свега што је за Србе и Србиjу урадио, не би ми сметало ни да је Кинез. :)

 

 

Taj covek je znao da reprezentuje СРБИЈУ,i sirio je duhovnost gde god da je krocio.

Jedan od najvecih ljudi nase istorije.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ја никада другачије нисам ни тврдио.

 

Ma nisam hteo da te iskritikujem nego da te pohvalim,jer mi se svidela misao

 

A i da izrazim iskreno divljenje prema jednoj takvoj duhovnoj velicini kao sto je Vladika

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
Taj covek je znao da reprezentuje СРБИЈУ,i sirio je duhovnost gde god da je krocio.

Jedan od najvecih ljudi nase istorije.

 

najveci covek nase istorije je Nikola Tesla. tacka. unapredio je zivote cele ljudske rase, poveo je u buducnost, nesebicno i bez nadoknade, i pokazao da mozes voleti i svoj narod i sve ostale istovremeno.

 

drugi najveci covek nase istorije mora biti Vuk Karadzic. covek se nesebicno borio protiv srpske nepismenosti. Srbi su danas naucili da pisu i citaju, ali nazalost na onom najosnovnijem nivou, mentalni procesi vecine ostali su jos uvek na nivou 14-tog veka.

 

da kazemo treci covek ili tier za drugo mesto, ali s obzirom na vremensku distancu, od njega je ipak ostao vise simbol nego svedocenje o njegovom karakteru, Rastko Nemanjic, sveti Sava. On bi trebalo da predstavlja simbol teznje za progresom srpskog naselja, gradjenja skola, bolnica itd... mislim da je maksimalno komercijalizovan, banalizovan i zloupotrebljen i siguran sam da bi se prevrtao u grobu da zna da u doba kad ova zemlja propada, sve su vece podele medju ljudima, pljacka, prevara i netrpeljivost, kad raja nema leba da jede i skoluje decu, kad mladi uspesni ljudi moraju da idu u inostranstvo i da se stide odakle dolaze, a razni sljam predstavlja ceo narod i kriminalci i kurve budu uzori deci sta da budu kad porastu, zidaju se nekakvi hramovi njemu u cast i podizu nekakvi Djurdjevi stupovi kao da je to najbitnije na svetu.

 

e to su najveci ljudi nase istorije, a ne neki drugi da im ime ne pominjemo kojima je najveca muka i nepravda u zivotu sto su ih komunisti razresili vlasti i oteli im prihode.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...