Jump to content

Nikolaj Velimirović


Recommended Posts

Као прво - ти ниси позван да судиш о Свецима!

Иди и изражавај своје мишљење на месту где је оно битно, ако га има. Друго - он није држао говор "некима" већ је и тај један заиста велики Србин и велики ум и треће - твоја мисао ће спрам његове бити немерљива самим тим и подложнија корозији.

Дакле, ако онога ко је читао Св. Владику Николаја не одушеви и не понесе написано - препоручујем да се крсти.

У противном - и сам ће постати трулежина као и онај који му шапуће овакве трулежне мисли.

Лаку ноћ, брате.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Као прво - ти ниси позван да судиш о Свецима!

Иди и изражавај своје мишљење на месту где је оно битно, ако га има. Друго - он није држао говор "некима" већ је и тај један заиста велики Србин и велики ум и треће - твоја мисао ће спрам његове бити немерљива самим тим и подложнија корозији.

Дакле, ако онога ко је читао Св. Владику Николаја не одушеви и не понесе написано - препоручујем да се крсти.

У противном - и сам ће постати трулежина као и онај који му шапуће овакве трулежне мисли.

Лаку ноћ, брате.

Tebi je Dimitrije LJotic, isti onaj zlocinac koji na rukama nosi srpsku krv, veliki Srbin i veliki um? Meni je to sto je Ljotic radio satanizam. A kako rekoh Pattrijarh je svojevremeno bio rekao svoje, mo ti si verovatno pametniji od njega. BTW, svece postavlja sveti sinod. Isti onaj u kojem sede i oni popovi koji su isli Milosevicu na poklonjenje. Ili oni kojima se cekalo da neke stvari zastare pa da ih oslobode. , mhihi.gif

Edited by Gwydion

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sta cemo sa tim sto je u samoj Crkvi postojao otpor da se on kanonizuje? Patrijarh Pavle je svojevremeno bio jako uzdrzan prema tome i kako rece "kakav je to svetac koji je pusio?"! Ako je vama slika srpskog obraza i nacionalizma covek koji se protivio upotrebi paste za zube "jer je to previse ugadjanja telu" onda je vas srpski patriotizam posvadjan sa, npr, tusiranjem. Ja sam ipak za Srbe i narocito Srpkinje koji se peru.

Није постојао отпор, то је глупост. Патријарх то није рекао, макар ја не знам за то. Не знам ни да ли је пушио, а ако јесте, знам верзију приче да је то било зато што није хтео да постане светац, баш као ни што авва Јустин Поповић није желео да постане епископ (одбио је два пута). Људи (Свеци, пошто ће и Јустин бити канонизован ускоро, како сам чуо) који поседују толику духовност сматрају да никада нису достојни Христа и његове Цркве.

 

Да, био је противник угађања телу, као и сваки духован човек. Патријарх и дан-данас спава на даскама (то је причао игуман манастира Рача, да су кад су ушли да га пробуде нашли постељину уредно спаковану на столицу, а душек поред кревета). Ти то не можеш да схватиш, нити ћеш икада моћи. патријарх је до пре неку годину знао да потрчи кад жури негде, а има деведесет година (или осамдесет). Видећу тебе ако доживиш ту старост. То за пасту је глупост и ти то знаш, уосталом иди у Лелић, па му погледај зубе и тело (иако сам сигуран да ће те неки гром спалити чим крочиш у порту, у најмању руку ћеш се онесвестити (под условом да стварно верујеш у то што причаш, а не да причаш све ово провокације ради).

---------------------------------------------------------------------------

 

Погледах онај ДВД који је скоро изашао. Одличан је филмић.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda nisi pratio sta j epatrijarh javno govorio. No, ne znas da je pusio, a znas za verziju da je to radio da ne postane svetac? Skroz suplja prica., sta da ti kazem.

Ako ti ne zelis da peres zube i da koristis sapun samio napred. a otpor je postojao i zato i nije tako dugo kanonizovan. Znas, koliko sam ja pretnji i prorocanstava da cu veoma brzo od izrecenog da nagrabusim cuo od tvoje sabrace da sam za svako dobio po dolar bio bih veoma bogat. Znas li zasto se to nije desilo? Nece grom u svece. Znas, mene cuva Bog, a vas ne voli ! musik20.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobro ajde, uzdigni se svega ti i pusti ljude na miru. engleska nije daleko, to je par sati voznje avionom icon_smile.gif kupaj se s meleskinjom - ali sumnjam da ces moci smrad da izbijes icon_smile.gif

 

 

 

sto se tice patrijarha - Axeanosilas je u pravu. ja sam ga vidjela nekoliko puta na Zelenjaku, sam hoda. a jednom sam ga srela kako tutnja uzbrdo prema Pravnom (kroz beogradsku ulicu), sestra i ja smo isle polako, zadihane, kad je on prosao pored nas. totalno nismo vjerovale da covjek u tim godinama moze tako lako da se krece.. cijele 92 napunice u septembru.

 

user posted image

 

 

a cijeli tekst o patrijarhovom zivotu na

http://www.kosovo.com/news/archive/2005/January_10/11.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobro ajde, uzdigni se svega ti i pusti ljude na miru. engleska nije daleko, to je par sati voznje avionom icon_smile.gif kupaj se s meleskinjom - ali sumnjam da ces moci smrad da izbijes icon_smile.gif

 

 

 

sto se tice patrijarha - Axeanosilas je u pravu. ja sam ga vidjela nekoliko puta na Zelenjaku, sam hoda. a jednom sam ga srela kako tutnja uzbrdo prema Pravnom (kroz beogradsku ulicu), sestra i ja smo isle polako, zadihane, kad je on prosao pored nas. totalno nismo vjerovale da covjek u tim godinama moze tako lako da se krece.. cijele 92 napunice u septembru.

 

user posted image

 

 

a cijeli tekst o patrijarhovom zivotu na

http://www.kosovo.com/news/archive/2005/January_10/11.html

FYI, sve meleze koje sam upoznao karakterise da su isti kao i mi. T ose odnos ii na miris. NMo, ako budes slusala Nikolaja nema ti sapuna.

Cuj, kakve to ima veze sa Patrijarhom? Mislim, to je poznata cinjenica, no kakve to veze ima sa pricam? Patrijarh znas ima i sedu bradu, ali to je skroz nevezano sa temom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda nisi pratio sta j epatrijarh javno govorio. No, ne znas da je pusio, a znas za verziju da je to radio da ne postane svetac?  Skroz suplja prica., sta da ti kazem.

Ako ti ne zelis da peres zube i da koristis sapun samio napred. a otpor je postojao i zato i nije tako dugo kanonizovan. Znas, koliko sam ja pretnji i prorocanstava da cu veoma brzo od izrecenog da nagrabusim cuo od tvoje sabrace  da sam za svako dobio po dolar bio bih veoma bogat. Znas li zasto se to nije desilo? Nece grom u svece. Znas, mene cuva Bog, a vas ne voli !  musik20.gif

Пази једну ствар, код Православаца је обичај да се неко не проглашава за свеца док не умру сви који су га познавали, то је живели док је он живео. Ако је и било отпора било је због тога-

 

Ја сам чуо да је пушио и чуо сам могући разлог. Да ли је пушио не знам, на моју велику жалост, нисам га могао упознати.

 

Шта ја желим или не желим мој је проблем. Само хтедох рећи да се и без меких душека може остати здрав и виталан.

 

Није то била претња нити пророчанство, већ претпоставка. Казна стиже углавном посе смрти, но небитно. Контам да је то одсуство мира твоја овоземаљска казна, но не бих да судим. Такође, 60% сам сигуран да ти уопште не мислиш то што причаш, већ да причаш да би се свађао. Поред тога, пошто си сасвим сигурно веома интелигентан човек, иако често лупаш глупости, твој интелект се не може оспорити, предвиђам твоје скорије или касније враћање у окриље мајке Цркве јер ћеш на крају пута и те твоје дуге потраге схватити да је све остало шарена лажа. Тад ћемо се изљубити и разменити топле братске речи. Покај се. човече.

----------------------------------------------------------------------------

 

Него, Плавушо, начух информацију да братство манастира Платина (где је живео отац Серафим Роуз) тражи да тај манастир припадне СПЦ. Био је скоро један монах одатле (како рече сестра мог пријатеља која је замонашена у Жичи, каже да је исти хетфилд и да су се млађе моноахиње смејале јер је невероватно колико личе) у Жичи, држао нека предавања и испричао да хоће под окриље СПЦ. Знаш и ти нешто о томе, Платина је у Калифорнији, колико знам, а Сакраменто је ваљда близу, па си можда начула нешто. Још један од циљева је тај што братство жели да се Серафим канонизује као српски светац, а чини ми се да је и игуман Платине Србин. Србија до Калифорније, преко Токија, наравно. laugh.gif

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Србија до Калифорније, преко Токија, наравно. laugh.gif

u jeee laugh.gif sto bi to bilo dobro biggrin.gif ne trebaju vize ni pasosi.

 

 

da, znam gdje se nalazi taj manastir, i citah nesto po netu o tome, ali ne znam nista vise od toga sto si ti rekao. evo da se malo proljepsa vrijeme, pa se mozda organizujemo do Platine, to nam je 3 i po sata voznje, pa cu da pisem utiske. a inace je sjever malo u dzungli, djeluje bas `manastirski`..

 

user posted image

 

 

 

 

 

ako budes slusala Nikolaja nema ti sapuna.

 

ajde vazi. kako god, idi smrdi tamo s melezima, bas si poceo da smaras. kao neko dijete koje stalno trazi paznju. 233.gif

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Axeanosilas, koji DVD si gledao, tj. film koji pominjes??

Овај који је изашао на недавну годишњицу смрти Светог Николаја. Да имам нормалну везу конвертовао бих у Divx и ставио на неки сервер да скинете, али јеби га, немам нормалну везу.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Imam i ja DVD, pa bi sad hteo da pitam i da zamolim ostale da kupe disk ili cu im ja narezati. Samo zbog one teme da je SVveti otac Vladika Nikolaj Velimirovic bio Ns-ovac.

To vam je to, verujete svim budalastinama na netu, na DVD-u imate i svedocenja Jevreja koje je cuvao Vladika od Fasista.

Pogledajte Dokumentarac.

 

Mislim da ovaj Sveti covek nije zasluzio da ga uporedjujete sa fasistima i Ljoticem.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest 10 dinara

Taj koji je rekao da je Vladika Nikolaj bio NS je debil.Vladika Nikolaj je rekao za Hitlera da mu se mora odati priznanje kao drzavniku.

 

Sto se tice povezanosti sa Ljoticem to su neoborive cinjenice...(Ljotic nije bio ni NS ni fasista to su komunisticke lazi)

 

 

 

 

ГОВОР СВЕТОГ ВЛАДИКЕ

 

НИКОЛАJА (ВЕЛИМИРОВИЋА)

 

НАД ОДРОМ ДИМИТРИJА ЉОТИЋА

 

 

 

 

Да jе одсечена само jедна грана, стабло не би много осетило, али стабло jе одсечено до корена, и нама jе нанесен велики бол. Аj. Боже! То jе Твоjа воља и ми jоj се морамо покоравати.

 

Када се jедан камен баци у воду, он прави концентричне кругове коjи се шире. Тако и смрт Димитриjа Љотића иде тугом његовоj породици, његовоj маjци Љубици, тамо далеко у Смедереву, његовоj супрузи Ивки, његовом брату Jаши, његовим синовима и његовоj кћери. Други круг иде кругу добровољаца, његовим сапутницима и jедномишљеницима у миру и рату, у добру и злу, у радости и жалости. Трећи круг иде са дичним четницима, к оном коме jе већ четири године земља простирач а небо покривач. И сад долази и четврти круг, коjи обавиjа цео свет, jер Љотић ниjе био само наш, он jе припадао човечанству, Европи, свету.

 

Димитриjе Љотић био jе државник, учитељ и хришћанин. Он ниjе био само државник, он jе био хришћански државник. За последњих сто педесет година, ми смо имали великих политичара, великих људи као што су Гарашанин, Jован Ристић и Никола Пашић, али то су људи били велики за своjе време, и у границама Србиjе док jе Димитриjе Љотић зашао у велике кругове светске политике. То jе био политичар са крстом. Имао сам прилике да га jедном чуjем у манастиру Жичи када jе рекао: "Српски народ неће бити срећан док сав свет не буде срећан". Он jе био учитељ коjи jе учио наjпре делима, па тек онда речима, упућивао jе, и сам jе био пример. Никад ниjе говорио а да делом ниjе показао. Ништа ниjе било да jе говорио, а да ниjе делом остварио. О, да су такви били сви наши учитељи! Христос jе рекао:

 

"Треба радити па учити, а не само учити".

 

О њему ће се говорити као човеку, државнику и дубоким хришћанину, и то jе он био наjвећи. Он почиње од себе, а то користи свету. Ако почињеш од перифериjе, од другог, а не од себе онда не користиш никоме. То jе било његово гесло. Димитриjе Љотић jе био човек дубоке вере. Он jе као министар Правде додавао кадионицу свештенику у цркви. Многи су се томе ругали, али он се ниjе стидео. Он jе говорио: "Jа идем да испитуjем вољу Господњу, па кад jе сазнам, ићи ћу за њом, не обазирући се ни лево ни десно." Без Димитриjа Љотића осећа се велика празнина, а то jе празнина коjа се не може лако попунити.

 

Дрво jе одсечено, али Бог зна шта ради и ми се морамо покоравати Његовоj вољи. Ако jе дрво одсечено, али из одсеченог дрвета никле су многе младице, а то су многи и многи Љотићи. Ако jе пао Димитриjе Љотић, десетине хиљада српских jунака под оружjем заjеднички сjедињени, не поjединци, него заjеднички, су заменици Димитриjа Љотића. Димитриjе Љотић jе човек коjи jе надахњивао људе. Носио jе тешки крст и у рату и у миру, jер ни у миру му људи нису хтели дати мира. А у рату jе извршио своjу дужност и као воjник и као грађанин. Баш они коjи су били на површини и коjи су били глава народна нису га разумели. Зато смо и пропали што нисмо знали ценити такве вредности.

 

Бог га jе узео баш у своjе време. Рећи ће неко: узели су нам га. Али га нису узели, jер jе он дао упут своjим животом и своjим трудом до сада. Колика понизност, какав аскетизам, испосник Светогорски, какве молитве, дечиjе милине!

 

Ми благодаримо њему, његова Светост и jа, захваљуjемо му што смо дошли из заточења до Беча, и од Беча овамо. Ми не можемо то никад заборавити наjверниjем сину Српства.

 

Када сам говорио са њим у Бечу о сjедињењу наших народних националних снага, он jе, говорећи о ономе за кога сам рекао да му jе већ четири године земља простирач а небо покривач, смерно одговорио: "Он нека заповеда, jа ћу слушати. Он нека буде на врху, jа ћу на дну. Jа ћу му ноге прати." И дошло jе jединство.

 

Ко jе познавао тога човека, морао га jе волети. Он jе био идеолог, светски, широке душе, лав у храбрости а jагње у кроткости. Говорио jе: "Ако учинимо све народе срећним, бићемо и ми срећни". Чедо Милић, велики мостарски jунак, рекао jе: "Jош сам видео jунака, али jунака као Љотића нигде". О њему ће се зато писати књиге. Писаће не само Срби, него и сви Европљани коjи су га познавали.

 

Било jе људи коjи су говорили да он воли да прима од некуд, да сакупља, да гомила. Али где су његове куће? Где му jе имање? Где су му куле? Где су му поља? Jа тога не видим. Али jе био велики богаташ духом, поштењем, вером. Духован човек, карактеран, поштен, одлучан и религиозан. Он jе био толико богат душом, да jе од ње могао дати и другом, позаjмити осталима увек спреман да даде савета и лепу реч. За њега политика ниjе била акробатика, него етика. Он jе био репрезентатор душе и срца српскога, чари и истине српске. Он jе био идеолог хришћанског национализма.

 

Он jе волео све воjводе. Он jе то мени причао, а исто о њему причале су ми и воjводе, и кружиле похвалнице о њему.

 

Jедан велики воjвода, коjи jе овде међу нама, рекао ми jе jедном приликом пре кратког времена: "Не могу се од њега одвоjити. Речи из његових уста теку као мед. Он jе прави репрезентатор српске политике." Он jе дао толико од себе, па да jе живео jош педесет година, он не би имао шта више да да. Он jе дао одговора на сва питања. Он jе у своjоj идеологиjи обухватио све гране народног живота.

 

Жалимо га сви, жали га свак. Жале га и Немци. Многи су му пребацивали да се сувише наслања на Немце. И то баш они коjи нису били народни људи, коjи поседуjу виле и богатства, и коjи као jазавци припремаjу себи унапред богатство за сто година. Али он jе наjвише критиковао Немце, и баш зато су га они поштовали. Критиковали су га само они коjи га нису познавали.

 

Колико jе само волео своjе воjнике. Причао ми jе jедан официр из његове пратње: "Када смо отступали из Београда, на путу смо застали и делили храну воjницима коjи су били гладни. Када смо поделили храну, пришао сам Љотићу и рекао му да jе jош остало хране за мене и њега. Нашта ми jе он рекао: "Подели и то. Ми ћемо лакше. Сад и тако идемо да спавамо, а лакше се спава кад се не jеде." "И тако сам учинио." Он jе поштовао човека изнад свега, само наjпре и изнад свега – Бога.

 

Он jе био велики човек. Оно што jе посадио, ухватило jе дубока корена. И све што jе урадио, мирисаће.

 

Добровољци, певаjте у славу Димитриjа Љотића! Четници, плетите венце славе! Срби, спомињите се Димитриjа Љотића!

 

Пала jе наjвећа жртва. Боже, не тражи више. Боже, доста, молимо Те: узео си много и као наjвећу жртву, њега! Боже, нека буде доста.

 

Jа веруjем да jе ова велика жртва капиjа коjа ће нас довести до слободе. Димитриjе Љотић jе капиjа наше нове Отаџбине.

 

Зато сви, браћо, молимо се за душу великог човека и нека га прими у царство своjе. Нека нам Бог услиши молитве, а њему нека да место коjе заслужуjе.

 

Бог да прости душу Димитриjа Љотића! Во вjеки вjекова. Амин.

 

Ниjе мртав Димитриjе Љотић. Он сада припада читавом Српству. Он сада припада небескоj Србиjи. А мртви су jачи него живи. Он jе сада jачи, него када jе био жив и спутан. Он сада jош више ради и поседуjе jош више снаге. Он тек сада ради. Хвала му.

 

 

 

Sveti Vladika Nikolaj i Momcilo Djuic u poseti srpskim dobrovoljcima

http://www.novaiskra.co.yu/images/foto/sdknik.jpg

 

Sveti Vladika Nikolaj u poseti srpskim dobrovoljcima

http://www.novaiskra.co.yu/images/foto/nikolaj.jpg

 

 

Zanimljivo da toliko pljujes Ljotica a Kostunici je on omiljena istorijska licnost ja ti savetujem da proctas neke njegove textove mislim da bi ti se jako svideli..

 

 

Imas ovde dosta textova

http://www.novaiskra.co.yu/

Edited by 10 dinara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam i ja DVD, pa bi sad hteo da pitam i da zamolim ostale da kupe disk ili cu im ja narezati. Samo zbog one teme da je SVveti otac Vladika Nikolaj Velimirovic bio Ns-ovac.

To vam je to, verujete svim budalastinama na netu, na DVD-u imate i svedocenja Jevreja koje je cuvao Vladika od Fasista.

Pogledajte Dokumentarac.

 

Mislim da ovaj Sveti covek nije zasluzio da ga uporedjujete sa fasistima i Ljoticem.

ma ja ocu da kupim bas, nesto mi bezveze da se narezuje, kao da je u pitanju ne znam koja cijena.. trazim evo neki adekvatan sajt..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Наџите беседу Николаја кад помиње Хићу па ставите овде, немогу да неџем моју.... Одлична је...

Кад каже да се Хитлер при'ватио посла који приличи само једном генију, и да је као прост човек са села седамсто година после светог Саве, покуш'о да уради исто што и он (Дојче Хришћани- уједињење Немачких паписта и протестаната)...

 

Ма Хића је Немачки свети Сава.. icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Како имам несрећу да сам слабијег памћења, је сам прекуцао део који желим да други виде. И гле чуда - ја га и нађох!

Он гласи овако:

"Заиста, никад живот људи није личио на један вашар са безброј варалица, него у данашње време. Треба бити веома опрезан. Беспутници нуде се за путовође. Варалице нуде се за пријатеље. Паликуће нуде се за чуваркуће. Теципаре нуде се за спасиоце, развратници за пратиоце, безбожници за васпитаче, душегупци за помоћнике. Заиста никад од Адама није било више лажних путовођа него у овом двадесетом веку."

Ако смем да додам - и у двадесет првом, такође.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...