Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

у Светом Писму јасно пише ко ће ићи у пакао. као и у многим списима Светитеља..

 

Jasno,ali jedino Gospod to zaista i zna.Tačno je da će ići npr i ubice i preljubnici u pakao,ali samo ako se ne pokaju.A mi ipak ne možemo suditi i znati da li će se neko pokajati ili neće.

 

Takođe, venci se ne stavljaju na grobove (po pravoslavlju... tj. bar kako sam ja čuo), već samo obično cveće.

ODprilike po pravoslavlju nema nikakve veze da je neko bolji ako ima para za veći venac ili bolju sveću.Sveća još ima i smisla,e sad nije ni fora staviti neke ogromne bukete venaca,i to može da se pretera.

 

najveću odgovornost za to snosi SPC upravo zbog preterane tolerancije koju Dijamant hvali i preporučuje.

E pa brate,da izvineš niko se nije rodio ko je celom svetu ugodio.Kad je crkva ovakva - onda zašto je ovakva,kad je onakva - zašto je onakva.Pa tim putem može jedino da se priča u nedogled ili popunjavaju stranice na jumetalu.SPC je pored tolerancije i verna tradiciji,jer tolerancija ne obuhvata "podilaženje" ovom vremenu kakvo jeste,već samo organizaciju takvu,da se život među parohijanima ne zavodi nekim dekretima i naredbama.

Bog je - ljubav.Ne može niko nikog silom terati u crkvu.

izuzetak je otac Branislav Peranović iz rehab centra za narkomane "Crna reka". on je dao pozitivan primer kako se iskorenjuju loše navike i običaji a to je - udri, stoku!!!

Ako misliš da je nasilje jedini princip na kome se tamo radi,grešiš,nije.Dobrih sveštenika ima puno ali se ne pojavljuju po novinama,jer to niko ne bi štampao da je neko fin i dobar,a ne pravi skandale.Uostalom i o o.Branislavu je bilo nešto malo preko TV-a,o manastiru Kovilj i njihovom lečilištu malo više ali sve je to slabo.Niko da obiđe te ljude da ih pita malo kako je tamo,šta oni misle o svemu tome.

slabo se Novi zavet primio,

Imali smo komuniste toliko dugo,hvala Bogu sve ide nekako bolje i bolje.Nije jedan broj divljaka pokvari mišljenje o celom narodu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne reče šta misliš o praksi oca Branislava u rehabu, mislim jel ga gotiviš i odobravaš njegove metode šibanja narkomana?

... ma pitam i ja gluposti, ne bih se iznenadio da si bio tamo da mu pomogneš kao šibadžija

pa ozbiljno, i ti pitash gluposti.. konzervativan, ali ne prelesno (vozi harlija), pruzha ogromnu pomocj ljudima, mnogo ljudi preobracjuje u veru, primenjuje Pravoslavne metode vaspitanja, jedini sveshtenik koga sam video da onako Biblijski izgleda- puna brada, obrijana glava, odlichno i beshjedi, sve u svemu jedan od najjachih popova u SPC ako ne i najjachi.

 

Jasno,ali jedino Gospod to zaista i zna.Tačno je da će ići npr i ubice i preljubnici u pakao,ali samo ako se ne pokaju.A mi ipak ne možemo suditi i znati da li će se neko pokajati ili neće.

a ne, ja mislio idu u pakao iako se pokaju. nemoj prichati stvari koje se podrazumevaju.

 

Bog je - ljubav.Ne može niko nikog silom terati u crkvu.

kako reche blazheni Avgustin- coge entrare (: hehe

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

odakle mi pare? mogu da te chastim svojim prisustvom ako ti qpujesh pivo...

čuj odakle pare?! pogodiš se za dvije tri svadbe krštenja malo džidži midži vazda pun deviza. tezga bato! ili odi kod oca Branislava kao ispomoć (hehe, nisam ni sumnjao da ti je idol). njemu tamo ujdomani daju keš da ih bije, sa sve pristankom roditelja.

 

...ma kul, častiću ja samo da mi ova đubrad udbaška u firmi isplati plaću, u zadnje vreme kasni stalno jeboi gazda žuti :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije mi idol, to bi bilo krshenje 2. zapovesti, nego je kul chovek, a daju oni njemu pare, neki i ne daju, uglavnom, rehab tamo funkcionishe od milostinje, i opet su u debelom minusu od dosta iljada evra, jer mora gomila tih ljudi da se hrani svaki dan, i da se placjaju lekovi za te rehabovce...

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Ja nisam pričao o žrtvovanju, nego o tome da ljudi ostavljaju hranu i piće po grobovima.

 

 

ne bih da me svaki put optužuju kako sam agresivan, grub i šta ti ja znam, ali koji moj se onda javljaš? Ja sam jasno postavio pitanje.

 

 

 

------------

 

Ne,nije za sva vremena.Ukinut je žrtvom Sina Božjeg,koji je žrtvovao sebe,mada bezgrešan,da bi oprao grehe svih nas i uveo nas u raj.Tojest od tada se ne umire uzalud,niti se prinose životinjske žrtve.

 

meni zvuči logično... a je li to pravoslavan odgovor ili tvoje mišljenje?

Edited by Bata Životinja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Axe kaže da je Novi ukinuo Stari, ti kažeš usavršio...

 

Усавршити значи укинути. Ако нешто усавршиш, онда оно што си усавршио престаје да важи, ако га и даље користиш, будала си.

 

Што се тиче - "за сва времена", знаш да су Јевреји очекивали Месију. Он је дошао, али су га они убили (мање-више). Замисли да су га прихватили, да ли би то био крај времена?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znači

Мени значи и то сам мислио, а ти се слободно хватај за те терминолошке зачкољице ако мислиш да то чини озбиљну причу.

Гледај на то као на Устав, претходни више не важи, а нова верзија је усавршена верзија старог (неке одредбе су исте, а неке се разликују).

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa nije to baš začkoljica... jer ako se staro ukida, onda čemu SRPSKA pravoslavna crkva? Onda su katolici u pravu.

Зато што је тако најбоље. Не видим да то шкоди јединству Православља, а ни "догми".

 

Не, наравно да нису (ако алудираш на то да је исправно "мењати" (обзиром да су они одустали од изворног учења и закона)). Но, у сваком случају, увек се можеш прекрстити (ако си, којим случајем, крштен у "неисправној" цркви). Таман да ти отворим тему "РКЦ". Босна је, ионако, увек била католичка и рвацка земља, зар не?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

samo kažem da onda nisu potrebne posebne crkve, već isto ustrojstvo kao i kod katolika.

 

 

Ja npr nisam shvatio pravoslavlje kao nešto što će ukinuti paganizam. Ako pravoslavlje upravo to radi.... Čiji je Pseudo-Dionizije Aeropagit?

 

 

Ne znam čemu ova priča sa Bosnom.... Tvrtko se krunisao u Mileševi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

samo kažem da onda nisu potrebne posebne crkve, već isto ustrojstvo kao i kod katolika.

Ти не капираш да то нису посебне цркве, већ једна, исто учење, исти обреди, исто све, али различити језици јер је тако боље и лепше. Патријарх је примус интер парес, Папа је такорећи бог. Поставка ствари је погрешна. Не капирам откуд ти такво мишљење. Зашто.

И какве то везе има са оним о чему смо почели причати?

 

Ja npr nisam shvatio pravoslavlje kao nešto što će ukinuti paganizam. Ako pravoslavlje upravo to radi.... Čiji je Pseudo-Dionizije Aeropagit?

Ако мислиш на жртве (па то везујеш са паганизмом), онда ми ниси јасан. Нема жртвовања на начин на који је било (клање јагањаца које практикују Јевреји и муслимани). Христос се жртвовао за све, а и "успоставио" је бескрвно жртвовање - Причешће. Нема ту више полемике. Крај.

 

Нисам читао Аеропагита, по години рођења би требало да припада Православљу, али су ми његова дела страна. Ваљда је био епископ Атине. Није ми јасан контекст, али претпостављам да има везе са његовим неоплатонизмом, ипак си ти филозоф. :)

 

Ne znam čemu ova priča sa Bosnom.... Tvrtko se krunisao u Mileševi.

Ако ти је РКЦ пријемчивија организација, нико те не спречава, а и то је сјајна прилика за снисхођење папизму и вишевековним плановима о ширењу утицаја на старе српске земље. Знам ја врло добро где се крунисао Твртко, али реци то рватима.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Ти не капираш да то нису посебне цркве, већ једна, исто учење, исти обреди, исто све, али различити језици јер је тако боље и лепше. Патријарх је примус интер парес, Папа је такорећи бог. Поставка ствари је погрешна. Не капирам откуд ти такво мишљење. Зашто.

И какве то везе има са оним о чему смо почели причати?

 

Boga mi, za mene ima. Kad bi sve bilo isto učenje, onda bi sve crkve imale sv. Vasilija (vjera u neraspadnuto tijelo je paganizam) i sve gradile hramove na mjestu spaljljivanjaa moštiju sv. Save i sve bi držale svoje careve u grobovima unutar crkve(što možda sve i rade, ali to je paganizam valjda).

 

 

Zašto npr pravoslavlje odbija običaj da se zakolje ovca i ugradi u temelje kuće(možda griješim sad da li je baš takav ritual, ali jeste nešto oko žrtvovanja jagnjeta pri građenju nove kuće, pagani će to bolje da objasne)? Po čemu je to protivno pravoslavlju?

 

Нисам читао Аеропагита, по години рођења би требало да припада Православљу, али су ми његова дела страна. Ваљда је био епископ Атине. Није ми јасан контекст, али претпостављам да има везе са његовим неоплатонизмом, ипак си ти филозоф.

 

nisam filozof, ali on je spojio pagansku filozofiju sa hrišćanskom teologijom, dakle nije je ukinuo. Paganska filozofija logički završava u monoteizmu, kao što se može primijetiti i obrnuto...

 

 

 

Ако ти је РКЦ пријемчивија организација, нико те не спречава, а и то је сјајна прилика за снисхођење папизму и вишевековним плановима о ширењу утицаја на старе српске земље. Знам ја врло добро где се крунисао Твртко, али реци то рватима.

 

pa ne, prosto, ako ja postavim neko pitanje, ono se odmah shvata kao napad na koji treba odgovoriti ''pa idi u katoličku crkvu''. pa ja neću da idem u katoličku crkvu, ne idem ni u praoslavnu for that matter, uopšte nisam kršten čak..... ali ono što ja slušam od tebe meni više zvuči kao katolicizam, kao i da nema razlike, kao da Vasilije ili Sava ili Lazar ne postoje. Ali oni postoje i kažu mi smo tu i nismo ukinuti.

Edited by Bata Životinja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boga mi, za mene ima. Kad bi sve bilo isto učenje, onda bi sve crkve imale sv. Vasilija (vjera u neraspadnuto tijelo je paganizam) i sve gradile hramove na mjestu spaljljivanjaa moštiju sv. Save i sve bi držale svoje careve u grobovima unutar crkve(što možda sve i rade, ali to je paganizam valjda).

Да, али се сви исто поштују. Нећеш наћи Руса који ће отићи у Острог и рећи - а, не, тај светац није канонизован у "мојој цркви". Уопште ми није јасно како не капираш. Међу новоканонизованим свецима је, чини ми се, и онај човек кога су усташе искасапиле само зато што је Православни Србин (то је, ваљда, исти онај човек кога помиње Вук на почетку Ножа). Зашто би се он нашао у руском календару? С друге стране, он је за Руса мученик који је пао за/због веру/е. О помињању свих Православих на Литургија да не причам, види се да у животу ниси привирио. Василијево нераспаднуто тело нема везе са вером, но је чињеница. Тло унутар цркве је освештано као и на гробљу, па не видим проблем. О храму СС да не причам, то није први пут да се и објектом жели за вјеки вјеков означити место неког догађаја. Јел' треба да се заборави? Треба ли да се забораве и где је Косово Поље кад шиптарија за 100 година (ако не ослободимо) потпуно девастира подручје тржним центрима и којекаквих објектима (што већ раде)? Читао сам да божура скоро више и нема, све около банда уништи...

 

Zašto npr pravoslavlje odbija običaj da se zakolje ovca i ugradi u temelje kuće(možda griješim sad da li je baš takav ritual, ali jeste nešto oko žrtvovanja jagnjeta pri građenju nove kuće, pagani će to bolje da objasne)? Po čemu je to protivno pravoslavlju?

Нема потребе. Довољно је Помози Боже кад се почиње рад. Зашто би се било шта клало и уграђивало у темељ, забога? Коље се кад се заврши посао и обично угради у тјелесне габарите. :)

 

nisam filozof, ali on je spojio pagansku filozofiju sa hrišćanskom teologijom, dakle nije je ukinuo. Paganska filozofija logički završava u monoteizmu, kao što se može primijetiti i obrnuto...

Јесте. Доста се бавио и мистицизмом (у међувремену нађох и прочитах неке текстове). кажем ти, нисам читао. Сад скиох једну књигу па ћу погледати, ионако сам залудан, а тениса нема.

 

pa ne, prosto, ako ja postavim neko pitanje, ono se odmah shvata kao napad na koji treba odgovoriti ''pa idi u katoličku crkvu''. pa ja neću da idem u katoličku crkvu, ne idem ni u praoslavnu for that matter, uopšte nisam kršten čak..... ali ono što ja slušam od tebe meni više zvuči kao katolicizam, kao i da nema razlike, kao da Vasilije ili Sava ili Lazar ne postoje. Ali oni postoje i kažu mi smo tu i nismo ukinuti.

Не. Твоје мишљење је да је РКЦ исправнија. Изволи, нико те не вуче за рукав. То су све твоји ставови, можда си у праву. Ако сам отпао и ако сам јеретик, зна се како ћу завршити. Међутим, обзиром да са "причом" везе немаш, а ниси ни крштен, онда ми ни твоје обитавање овде није јасно. Осим ако не желиш да ме убеђујеш да сам римокатолик, као што си Варга убеђивао да је Хришћанин. Ако ли, пак, имаш жељу да се крстиш, па од мене тражиш одговоре на неке своје сумње и препреке које ти се "јављају" онда препоручујем неког духовника, Свето Писмо и Свете Оце. Нисам ти ја неки извор, моје знање је скоро никакво и ништа сам до малог и обичног саговорника који у ове ситне сате нема ништа паметније да ради.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ти не капираш да то нису посебне цркве, већ једна, исто учење, исти обреди, исто све, али различити језици јер је тако боље и лепше.

 

Nisu ista crkva (uporedi pravoslavni i katolički hram, a da ne pominjem protestantski), nije isto učenje (npr. ideja čistilišta ili pojam predestinacije), nisu isti obredi (koliko protestanti imaju svetih tajni? dve do tri)...

 

Iz čisto hrišćanske tačke gledišta, katoličanstvo je teški oblik jeresi i nije ništa hrišćanskiji od Jehovinih Svedoka. Protestanti su, sa druge strane, sekta, mada imaju par dobrih osobina (recimo kalvinizam, koji prati logiku onoga što u Svetom Pismu i piše), ali su napravili od religije previše svetovnu stvar; no sve u svemu, jedino se pravoslavna crkva može smatrati koliko-toliko realnim predstavnikom Isusove reči.

Edited by Gojko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čiji je Pseudo-Dionizije Aeropagit?

није уопште псеудо.

Дионисије Аеропагит је светитељ Православне Цркве, један од 70 мањих апостола, слави се 2. октобра. и данас су сачувани његови списи О именима Божијим, О мистичном богословљу, О небеској јерархији, О Црквеној јерархији, и још девет посланица, и ти списи се сматрају делом Светог Предања, пошто су писани од стране једног Светитеља.

 

nisam filozof, ali on je spojio pagansku filozofiju sa hrišćanskom teologijom

није. само су неки философи дошли до закључака који су слични Хришћанству. као што су постојала паганска учења која су слична Хришћанству. то не значи да је Хришћанство икога копирало, само показује да су те философије и паганштине дело ђавола, који су хтели да их учине сличним истини да би варали људе.

 

Nisu ista crkva (uporedi pravoslavni i katolički hram, a da ne pominjem protestantski), nije isto učenje (npr. ideja čistilišta ili pojam predestinacije), nisu isti obredi (koliko protestanti imaju svetih tajni? dve do tri)...

гојко, мислио је на помесне Православне Цркве да су једна Црква (:

 

recimo kalvinizam, koji prati logiku onoga što u Svetom Pismu i piše

само што, као и свака друга јерес прате Писмо селективно а не у потпуности.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisu ista crkva (uporedi pravoslavni i katolički hram, a da ne pominjem protestantski), nije isto učenje (npr. ideja čistilišta ili pojam predestinacije), nisu isti obredi (koliko protestanti imaju svetih tajni? dve do tri)...

 

Гојко, мислио је на помесне Православне Цркве да су једна Црква (:

 

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Усавршити значи укинути. Ако нешто усавршиш, онда оно што си усавршио престаје да важи, ако га и даље користиш, будала си.

Ovo znaci da stari zavjet nije savrsen? Prema tome, vrlo moguce da i novi zavjet pati od slicnih boljki.. ja znam da ce sad svi da skoce kako je novi zavjet savrsen, ali racunam da je isto to vazilo i za stari. Od jahvea je, zar ne?

 

Гледај на то као на Устав, претходни више не важи, а нова верзија је усавршена верзија старог (неке одредбе су исте, а неке се разликују).

Usavrsen u tvojoj glavi. Fino poredjenje svete knjige sa ustavom, mozda sa jugoslovenskim? I ko garantuje da su nove odredbe bolje od starih? Mozda za vrijeme koje dolazi, ali bozji zakoni bi trebali da vaze za sva vremena.

Tako da dolazimo do zakljucka da su vjecni zakoni potrajali nekih 1000 i kusur godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

centar starog zaveta je ischekivanje Mesije, iliti na grchkom- Hrista, a ne poshtovanje pravila, iako je poshtovanje zapovesti njegov deo.

 

na koji nachin je starozavetni zakon usavrshen se lepo vidi iz rechi samog tog Mesije: "pisano je ne chini preljubu, a ja vam vam kazhem da ko pogleda na zhenu sa zheljom uchinio je preljubu". dok je stari zavet zabranjivao uglavnom dela, novi zavet zabranjuje i sve misli o chinjenju greha, kao i izlaganje sebe iskushenjima koji mogu da dovedu do chinjenja greha delom ili mislima- u tom smislu je zakon usavrshen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

гојко, мислио је на помесне Православне Цркве да су једна Црква (:

 

Šta da se radi, blamaža ni prva ni poslednja :) On je citirao post u kome se kaže "kao kod katolika", pa sam ja pogrešno skontao.

Edited by Gojko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Да, али се сви исто поштују. Нећеш наћи Руса који ће отићи у Острог и рећи - а, не, тај светац није канонизован у "мојој цркви". Уопште ми није јасно како не капираш. Међу новоканонизованим свецима је, чини ми се, и онај човек кога су усташе искасапиле само зато што је Православни Србин (то је, ваљда, исти онај човек кога помиње Вук на почетку Ножа). Зашто би се он нашао у руском календару? С друге стране, он је за Руса мученик који је пао за/због веру/е. О помињању свих Православих на Литургија да не причам, види се да у животу ниси привирио. Василијево нераспаднуто тело нема везе са вером, но је чињеница. Тло унутар цркве је освештано као и на гробљу, па не видим проблем. О храму СС да не причам, то није први пут да се и објектом жели за вјеки вјеков означити место неког догађаја. Јел' треба да се заборави? Треба ли да се забораве и где је Косово Поље кад шиптарија за 100 година (ако не ослободимо) потпуно девастира подручје тржним центрима и којекаквих објектима (што већ раде)? Читао сам да божура скоро више и нема, све около банда уништи...

 

 

ma ne zanima mene da li Rus slavi Sv. Vasilija, ono što ja govorim jeste da je Vasilije bio prvo Srbin, a tek onda hrišćanin, a ti tvrdiš obrnuto. Kao što partijarh pavle kaže da se prvo rađamo kao Srbi, pa tek onda kao ljudi. Vasilije nije sastavni dio ruskog nacionalnog identiteta. Vasilije je neko i nešto ovdje.

 

Нема потребе. Довољно је Помози Боже кад се почиње рад. Зашто би се било шта клало и уграђивало у темељ, забога? Коље се кад се заврши посао и обично угради у тјелесне габарите.

 

Ne znam ja zbog čega se to radi, ali se radi. To je prosto vjerovanje. I ne može niko da mi kaže da su jagnjad i ljudska bića jednaki pred Bogom, pa je to kao zločin... Ili da kao Isusova smrt razrješava žrtve svaku životinju za vjeki vjekova. Taj isti Bog ne može valjda da se predomisli pa da mu sada smeta to, i taj isti Bog ne misli valjda da smo mi jednaki sa životinjama? Pa ja koliko znam, to je tačka sukoba hrišćanstva sa paganizmom. Ispade životinja i božanstvo jedno te isto. Preklali Isusa, pa sad više ne moramo ovce da koljemo, pošto Isus vrijedi milijardu ovaca... Što bre ne isklešemo egipatske bogove.

 

Не. Твоје мишљење је да је РКЦ исправнија.

 

Ne, moje je mišljenje da se to ne razlikuje od katoličke crkvene organizacije, ja ne pričam o dogmi. Ja ne pričam o tome ko je za ''i od sina'' a ko nije. Ja se pitam zašto mi onda nemamo svog papu i centralizovanu crkvenu organizaciju, ako je cilj pravoslavlja, isto kao i katoličanstva, da se lokalna vjerovanja i običaji satru, potpuno iskorijene umjesto da se usavrše. Na tomm nivou nema razlike.

 

Осим ако не желиш да ме убеђујеш да сам римокатолик, као што си Варга убеђивао да је Хришћанин.

 

možda posvjesno :)

 

Ne, ja samo pitam čemu onda ovakva organizacija pravoslavne crkve kad joj je cilj isti kao i kod katoličke. Ja sam shvatio pravoslavlje kao vjeru koja poštuje narodni duh, a ne da ga suzbija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni zvuči logično... a je li to pravoslavan odgovor ili tvoje mišljenje?

Pravoslavan odgovor.

 

pa nije to baš začkoljica... jer ako se staro ukida, onda čemu SRPSKA pravoslavna crkva?

Dobro pitanje.Evo i odgovora

 

http://www.novinar.de/2007/11/03/jedna-ver...a-hristova.html

 

Kad bi sve bilo isto učenje

Dogmatski učenje je isto.Čak i sa Grcima koji su sa novim kalendarom i sa sve klupama u crkvi.Tj imaju možda malo jače razlike nego npr SPC i neka od okolnih pravoslavnih crkava.

 

vjera u neraspadnuto tijelo je paganizam

Vidi ovako,Gospod proslavlja svoje svete neraspadljivim telom.Mada to nije uslov i obaveza za proglašenje svetosti.Faktor su i čuda koja se događaju na grobu kod moštiju nekog svetitelja,ako se ne varam.

 

Zašto npr pravoslavlje odbija običaj da se zakolje ovca i ugradi u temelje kuće

Zato što se sveštenik poziva da osveti temelje,a ne da se umilostive "sile" sa žrtvovanjem životinje.Ovo nema veze sa narodnim duhom i lokalnim običajima,već čisto paganskim stvarima.

 

ma ne zanima mene da li Rus slavi Sv. Vasilija, ono što ja govorim jeste da je Vasilije bio prvo Srbin, a tek onda hrišćanin, a ti tvrdiš obrnuto.

Ima puno kalendara,nismo mi jedini.Ruska pravoslavna crkva ili neka treća ima svetitelje koje mi nemamo u kalendaru,ali poštujemo jer smo jedna ista crkva.

Edited by -Diamond-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

 

OK, to mi definitivno ne odgovara, i pitam se zašto onda rogozub ide na demonstracije za Karadžića?

 

Gde si ovo našao ? Nema "vere" tela JESU neraspadnuta,tu imaš činjenice a ne veru.

 

tačnije: vjera da je neraspadnuto tijelo sveto. To nije hrišćanski. Tijelo treba da se vrati zemlji valjda?

 

Zato što se sveštenik poziva da osveti temelje,a ne da se umilostive "sile" sa žrtvovanjem životinje.Ovo nema veze sa narodnim duhom i lokalnim običajima,već čisto paganskim stvarima.

 

to što nešto nazoveš paganskim ne znači da nije narodno.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

tačnije: vjera da je neraspadnuto tijelo sveto. To nije hrišćanski. Tijelo treba da se vrati zemlji valjda?

vasilije_d.jpg

 

Сила вишњега прослави те у испосници Острошке обитељи,и као многоплодну маслину из које тече милост чудотворства дарова те народу Српском и васиони и свима који ти вапију и моле и славе Име Господње.

Алилуја.

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...