Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

ne bih da me svaki put optužuju kako sam agresivan, grub i šta ti ja znam, ali koji moj se onda javljaš? Ja sam jasno postavio pitanje.

Hmmm... pa ti si mene prvi citirao čoveče i pomenuo žrtvovanje, kao da si tako shvatio moj post.

Naravno da ne moram da se javljam, a ionako sam najmanje aktivan ovde od svih vas, ali kad citiraš moj post i pomeneš nešto što ja uopšte nisam mislio, htedoh samo da ti odgovorim.

Neću više.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ono što ja govorim jeste da je Vasilije bio prvo Srbin, a tek onda hrišćanin, a ti tvrdiš obrnuto.

зато што јесте обрнуто. као што сам и ја прво Хришћанин, па онда Србин. чисто ставиш редом приоритете..

 

Ili da kao Isusova smrt razrješava žrtve svaku životinju za vjeki vjekova

није као, него разрешава. и не зато што је Исус човек, него зато што је Бог.

 

da se lokalna vjerovanja i običaji satru, potpuno iskorijene umjesto da se usavrše

Стари Завет је усавршен јер је дат од Бога. "локална веровања" су сва од ђавола, тако да их треба сатрти.

 

Ja sam shvatio pravoslavlje kao vjeru koja poštuje narodni duh

не, него преображује народни дух Хришћанством. а сузбија паганштину.

 

OK, to mi definitivno ne odgovara, i pitam se zašto onda rogozub ide na demonstracije za Karadžića?

довољно је погледати једну седницу скупштине РС док је Караџић био председник. прекрст, молитва, па се онда почиње са дневним заседањем.

 

tačnije: vjera da je neraspadnuto tijelo sveto. To nije hrišćanski. Tijelo treba da se vrati zemlji valjda?

светитеље Сам Бог прославља моштима, наравно да су мошти свете, нисмо ми папићи да балзамујемо људе. а и не мора увек, као нпр на мом аватару што отац Макарије држи кости свог бившег игумана, које се чувају у костурници манастира.

 

to što nešto nazoveš paganskim ne znači da nije narodno.

колко год да је народно, ако је паганско- сатрти.

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

довољно је погледати једну седницу скупштине РС док је Караџић био председник. прекрст, молитва, па се онда почиње са дневним заседањем.

 

Bjese to hriscanin koji je odgovoran(vjerovatno i licno naredio) da se pobiju oni muslimani iz Srebrenice? Ne zelim da ulazim u raspravu oko samog cina(zasto, jel bilo 5000, osveta za srbe iz okoline), ali ovo me asocira na onu pricu o okrecenim grobovima.

Prekrst, molitva, hail and kill.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne zelim da ulazim u raspravu oko samog cina(zasto, jel bilo 5000, osveta za srbe iz okoline)

srebrenica je imala 40.000 balija. kad su srbi tu doshli vishe od 35.000 je otishlo. u borbama su srbi ubili 2.000 balija, skoro sve pripadnika armije. dok su balije, npr, u donjem podrinju ubili vishe od 3.000 srba- sve civila.

tako da je vishe bilo ljub ruke, ruka na chelo, alahuekber and kill.

nadji knjigu aleksandra pavicja Zabranjena istina o srebrenici. knjiga je cela napisana iskljuchivo citiranjem ne-srpskih izvora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
зато што јесте обрнуто. као што сам и ја прво Хришћанин, па онда Србин. чисто ставиш редом приоритете..

 

Znači Patrijarh Pavle laže? :) Pavle, pogani nečista! :)

 

I kakav je ovo način da prosto preskočiš njegov citat?

 

није као, него разрешава. и не зато што је Исус човек, него зато што је Бог.

 

I ovo je izvađeno iz konteksta, dao sam sasvim jasno objašnjenje za ovo, a i to si preskočio.

 

Ali ajde da to zanemarim pa da upitam - čemu onda smrtna kazna?

 

Стари Завет је усавршен јер је дат од Бога. "локална веровања" су сва од ђавола, тако да их треба сатрти.

 

Hrišćanski, nema šta :) Isus je bio itekako lokalan fenomen.

 

довољно је погледати једну седницу скупштине РС док је Караџић био председник. прекрст, молитва, па се онда почиње са дневним заседањем.

 

dajte caru carevo....

 

колко год да је народно, ако је паганско- сатрти.

 

sv. Vasilije

krv i tijelo moje

mošti svetaca

...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
ne, nego si ti malo glup.

 

''Ako te zaboravim Kosovo, ako te zaboravim Metohijo, neka me zaboravi desnica Gospodnja'' - Pavle

 

''I ako te desna ruka tvoja sablažnjava, odsijeci je i baci od sebe'' - Jevanđelje po Mateju

 

Samo paganin se može boriti za Kosovo.

 

 

zato shto je Bog naredio.

 

imaš broj telefona? Da mi Bog objasni kako Zakon za sva vremena prestaje da važi.

 

 

jeste

 

nije

 

nije.

 

jeste

 

o5 ono shto prvo rekoh.

 

zaboravio sam još da su apostoli, dok su Isusa razapinjali, kuvali jaja i tucali se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

rat još tada nije ni počeo bio, samo sam dao primer kako jedan sveštenik koristeći motive iz istorije može da uzburka strasti u

izuzetak je otac Branislav Peranović iz rehab centra za narkomane "Crna reka". on je dao pozitivan primer kako se iskorenjuju loše navike i običaji a to je - udri, stoku!!! :violent::pivopije:

 

da je samo vishe ljudi kao taj otac Branislav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo paganin se može boriti za Kosovo.

не, него, понављам, си ти мало глуп.

 

imaš broj telefona? Da mi Bog objasni kako Zakon za sva vremena prestaje da važi.

и у Старом Завету је постојала смртна казна.

 

zaboravio sam još da su apostoli, dok su Isusa razapinjali, kuvali jaja i tucali se.

кажем ја да си глуп. не, него је света Марија Магдалина дала офарбано црвено јаје цару Тиберију уз речи Христос Васкрсе, као што и пише у њеном житију.

 

Jel dovoljno da je neko hriscanin ako se prekrsti i pomoli pred sjednicu, a onda naredi likvidaciju muslimana

шта, јел неко Хришћанин ако се прекрсти и помоли пред седницу, и онда нареди да се бране његови ближњи од бесних балијских хорди? наравно да јесте.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

не, него, понављам, си ти мало глуп.

 

to nije objašnjenje ni za šta. Mada, sam si na pp rekao - tvoja zanimanja su prosta - ovo je očigledno previše komplikovano.

 

U ovom trenutku, a vjerovatno i za poveći broj godina - Kosovo nas sablažnjava. Trebali bi da odradimo amputaciju, po hrišćanski...

 

 

и у Старом Завету је постојала смртна казна.

 

pa kako to dokazuje bilo šta što ti drobiš? :)

Pa i žrtvovanje životinja je postojalo u Starom Zavjetu. Zašto je prvo ukinuto, a drugo nije?

 

 

кажем ја да си глуп. не, него је света Марија Магдалина дала офарбано црвено јаје цару Тиберију уз речи Христос Васкрсе, као што и пише у њеном житију.

 

prvo, potrebna su dva jaja za tucanje :) A tucanje je jedna stvar, a pagansko crveno jaje je druga stvar. To što je Marija uzela PAGANSKO JAJE, to ne znači da to jaje postaje hrišćansko

 

drugo, to se NIJE DESILO NA VASKRS, nema nikakve veze sa Vaskrsom

 

treće, Tiberije je ABDICIRAO 27. godine, a umro 37. godine. On u vrijeme razapinjanja nije ni bio car, a čisto sumnjam da je sreo Mariju.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i žrtvovanje životinja je postojalo u Starom Zavjetu. Zašto je prvo ukinuto, a drugo nije?

zato shto zhrtvovanje zhivotinja nije bilo jedino zhrtvovanje, postojalo je i beskrvno. a i pored toga postajalo je vishe vrsta zhtvovanja, uz pokajanje, za sluchajne grehe, zahvalna zhrtva. u Novom Zavetu postoji samo beskrva zhtvra u obliku hleba i vina, koju, kao i u Starom Zavetu prinose sveshtenici, i to je zahvalna zhtvra- na grchkom evharistija- zahvalnica. tu zhrtvu Bog za vreme molitve epikleze pretvara u Telo i Krv Hrista, tj. pod vidom hleba i vina daje choveku blagodatne energije potrebne za spasenje.

dakle, nije ukinuto zhrtvovanje, nego krvno zhrtvovanje i zhrtve za oprost grehova, isto kao shto nije ukinuta smrtna kazna, ali je ukinuta smrtna kazna za psovanje roditelja, npr.

 

To što je Marija uzela PAGANSKO JAJE, to ne znači da to jaje postaje hrišćansko

nije uopshte uzela pagansko jaje.

 

drugo, to se NIJE DESILO NA VASKRS, nema nikakve veze sa Vaskrsom

a ti to znash kako?

 

treće, Tiberije je ABDICIRAO 27. godine, a umro 37. godine. On u vrijeme razapinjanja nije ni bio car, a čisto sumnjam da je sreo Mariju.

on je bio cjesar do svoje smrti, jer je njegov naslednik Kaligula proglashen cjesarom 37, kada je Tiverije umro.

sreo je Mariju.

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
zato shto zhrtvovanje zhivotinja nije bilo jedino zhrtvovanje, postojalo je i beskrvno. a i pored toga postajalo je vishe vrsta zhtvovanja, uz pokajanje, za sluchajne grehe, zahvalna zhrtva. u Novom Zavetu postoji samo beskrva zhtvra u obliku hleba i vina, koju, kao i u Starom Zavetu prinose sveshtenici, i to je zahvalna zhtvra- na grchkom evharistija- zahvalnica. tu zhrtvu Bog za vreme molitve epikleze pretvara u Telo i Krv Hrista, tj. pod vidom hleba i vina daje choveku blagodatne energije potrebne za spasenje.

dakle, nije ukinuto zhrtvovanje, nego krvno zhrtvovanje i zhrtve za oprost grehova, isto kao shto nije ukinuta smrtna kazna, ali je ukinuta smrtna kazna za psovanje roditelja, npr.

 

blablatruć... konkretno, zašto se žrtvuje hrast na Badnje veče? Šta, biljke ne plaču i ne skiče kad ih pališ pa možeš da radiš sa njima šta hoćeš? Ili kako ti to nazivaš - to je beskrvna žrtva. Sve u svemu - licemjerno.

 

Nemaš u stvari nikakav poseban razlog zbog koga se životinje ne žrtvuju. Kad ih već ubijaš i jedeš, mogao bi i da ih ubijaš, jedeš i poštuješ.

 

nije uopshte uzela pagansko jaje.

 

ne nego su hrišćani prvi počeli da farbaju jaja...

 

a ti to znash kako?

 

ma one apostole je boljelo uvo, dok su ovoga razapinjali, oni kuvali jaja...

 

 

on je bio cjesar do svoje smrti, jer je njegov naslednik Kaligula proglashen cjesarom 37, kada je Tiverije umro.

sreo je Mariju.

 

The affair with Sejanus and the final years of treason trials permanently damaged Tiberius' image and reputation. After Sejanus's fall, Tiberius's withdrawal from Rome was complete; the empire continued to run under the inertia of the bureaucracy established by Augustus, rather than through the leadership of the Princeps. He became utterly paranoid,[55] and reportedly spent a great deal of time brooding over the death of his son.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Tiberius

 

A ti nađi kad i gdje se to sreo sa Marijom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

konkretno, zašto se žrtvuje hrast na Badnje veče?

не жртвује се храст. паљење бадњака је пресликан словенски пагански обичај, са једним додатком- паљењем. даклем, тај обичај симболише одбацивање паганштине, јер је спаљује паганско свето дрво.

 

Nemaš u stvari nikakav poseban razlog zbog koga se životinje ne žrtvuju.

има врло велики. јер су све крвне жртве биле опростне. а те жртве нису потребне, јер је Христово Крстно страдање опростна крвна жртва једном за свагда.

 

ma one apostole je boljelo uvo, dok su ovoga razapinjali, oni kuvali jaja...

нису.

 

ne nego su hrišćani prvi počeli da farbaju jaja...

да.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Tiberius

 

A ti nađi kad i gdje se to sreo sa Marijom.

википедија лаже. незнам ни кад ни где, али у житију Марије пише да су срели, дакле јесу.

Share this post


Link to post
Share on other sites

не жртвује се храст. паљење бадњака је пресликан словенски пагански обичај, са једним додатком- паљењем. даклем, тај обичај симболише одбацивање паганштине, јер је спаљује паганско свето дрво.

 

Ovo jednostavno nije tacno, kao i da su Hriscani prvi farbali jaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

1. dakle za hrast te lažu na Bogosloviji

 

2. dakle, apostoli nisu kuvali jaja kad su Isusa razapinjali - dakle, kuvanje i farbanje jaja nije hrišćanski običaj

 

3. hrišćani nisu prvi počeli da kuvaju jaja. Znaš kako mi ovo zvuči? ''Pagani su disali, ajmo mi hrišćani da ne dišemo''.

 

4. a što bi lagali da je čovjek imao psihičkih problema pod stare dane?

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. dakle za hrast te lažu na Bogosloviji

ма овој злословији лажу за мноооге ствари.

 

2. dakle, apostoli nisu kuvali jaja kad su Isusa razapinjali - dakle, kuvanje i farbanje jaja nije hrišćanski običaj

кували су на годишњицу Васкрса, дакле, јесте Хришћански обичај.

 

Znaš kako mi ovo zvuči? ''Pagani su disali, ajmo mi hrišćani da ne dišemo''.

баш ме засврбе како теби звучи

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
ма овој злословији лажу за мноооге ствари.

 

ajde ne laži, molim te. Idi lijepo pa prouči malo o tome o čemu govoriš. Ima barem zabilježenih paganskih običaja na sve strane, nisu sloveni jedini pagani koji pale biljke...

 

кували су на годишњицу Васкрса, дакле, јесте Хришћански обичај.

 

pf

 

pf

 

 

rekoh li :Pf? Čitaj kako je napisano:pf.

 

Da su kuvali žabe sad bi svi žabe kuvali. To veze nema sa mozgom.

 

 

баш ме засврбе како теби звучи

 

pa mogu da te svrbe samo paganska jaja

 

he symbols of the Norse Goddess Ostara were the hare and the egg. Both represented fertility. From these, we have inherited the customs and symbols of the Easter egg and Easter rabbit. Dyed eggs also formed part of the rituals of the Babylonian mystery religions. Eggs "were sacred to many ancient civilizations and formed an integral part of religious ceremonies in Egypt and the Orient. Dyed eggs were hung in Egyptian temples, and the egg was regardedas the emblem of regenerative life proceeding from the mouth of the great Egyptian god."

 

In ancient, pre-Christian Rus, eggs were given as gifts dedicated to the springtime celebration called Maslentiza. According to ancient mythology, the egg contained a source of fire that created everything and therefore held a special meaning as a symbol of life. For more about Russian mythology see http://www.ibiblio.org/sergei/Dazhdbog.h... where the author, Sergei Naumov, brilliantly translates the main points of Russian mythology into English. Gifts of colored or red eggs were given by the ancient Carpatho-Rusyn people to celebrate the rebirth of the earth after a long, harsh winter. These colorful gifts were also given to make use of the large stocks of eggs that were unused during their pagan fast conducted before Maslentiza. For a more detailed description of customs of the ancient Russians, http://www.carpatho-rusyn.org/ is an excellent source.

 

Around 998 AD, Christianity came to Kiev Rus, in what would later become Russia, when Vladimir, the prince of Kiev, converted to Christianity. The role of ancient pagan rituals in what is now Easter is a controversial subject. Some views maintain that in an effort to keep converts, the Christian Church adopted various pagan rituals such as giving eggs at Easter, which is around the same time as Maslenitza.

 

ako hoćeš više, idi na link dolje

 

http://www.suite101.com/article.cfm/gift_g...g_customs/71708

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...