Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Guest Bata Životinja

''Stari zavet (kao i paganstvo) odobravao je i zahtevao žrtvovanje životinja... Zašto ne prihvatite Zakon koji je Bog dao Jevrejima?... Vi tvrdite da je raniji Zakon... bio ograničen u vremenu i prostoru. Ali, ja vam iz Mojsijevih knjiga mogu navesti ne deset već deset hiljada stranica gde on kaže da je Zakon za sva vremena.'' - Julijan, rimski car

 

 

imate li komentar na ovo...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš se dosta ljudi primilo na kataklizmu ovih dana (pogotovo posle neozbiljnog "Digitalnog Anđela").

 

Ja ne verujem da će kataklizma skoro.

Pročitao sam jedan tekst, koji je samo još bolje uobličio ono što osećam kad razmišljam o kataklizmi.

 

Citat I

За мене је очигледно - до болне опипљивости - да је мој најглавнији задатак спасење, конкретно - неопходност непрекидне борбе са гријесима, молитве, испуњавања најближег дуга и читавог низа других, за мене и ближње важних дјела. Због тога би бављење таквим стварима (о роковима нарочито) за мене било исто као када би болесник, баталивши бригу о томе како да се излијечи, почео да изучава: кад ће умријети? И шта ће послије тога бити са њим?

 

Citat II

Ви знате да се на много мјеста указује на један од најнесумњивијих признака приближавајућег се краја свијета: то је управо његова НЕОЧЕКИВАНОСТ. При томе, дати термин треба схватати не само у смислу "изненадности" часа, него још више у смислу - ОДСУСТВА ИШЧЕКИВАЊА КРАЈА.

Citat III

Свт. Тихон Задонски је у виђењу Божије Мајке, Коју је пратио ап. Павле, питао и за крај свијета. А ап. Павле му је одговорио ријечима управо из своје Посланице: "Када буду говорили: "мир и сигурност", тада ће их изненада стићи погибија"

 

Ceo tekst (savetujem svima da pročitaju koji se bave kataklizmom i rokovima)

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Stari zavet (kao i paganstvo) odobravao je i zahtevao žrtvovanje životinja... Zašto ne prihvatite Zakon koji je Bog dao Jevrejima?... Vi tvrdite da je raniji Zakon... bio ograničen u vremenu i prostoru. Ali, ja vam iz Mojsijevih knjiga mogu navesti ne deset već deset hiljada stranica gde on kaže da je Zakon za sva vremena.'' - Julijan, rimski car

 

 

imate li komentar na ovo...

 

Julijan je krenuo u nemoguću misiju, koplje mu je samo prekratilo muke :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

znam da nisi na vlasti, pitao sam zašto jednako oštro ne osuđuješ loše pojave u društvu.

osudjujem.

 

po toj logici, sve što su sveti oci prorekli tako i treba da bude i ne treba na to reagovati.

ja na tu apostasiju regujem koliko mogu. npr razoblichavanjem iste pisanjem na jednom pravoslavnom forumu. to je moj mali doprinos. ali ne treba da se zanosim da mogu da zaustavim apostasiju. kao shto se zalazhem za smrtnu kaznu za dilere ali ne treba da se zanosim da cju ikada docji na vlast.

 

vrlo licemerno, zar ne?

ne.

 

imate li komentar na ovo...

starozavetni Zakon ima 3 dela- moralni, ritualni, i drzhavni. sva tri su ispunjena i usavrshena dolaskom Mesije, i davanjem Novog Zaveta.

 

"Када буду говорили: "мир и сигурност", тада ће их изненада стићи погибија"

bicje veliki rat(ovi), pa cje da se pojavi antihrist, koji cje da donese mir, i svi cje ga hvaliti kako je on doneo mir, i on cje da direktno zavlada svetom, i ustolichicje se u novoizgradjenom Jerusalimskom hramu, i posle 3.5 godine vladavine antihrista za vreme koje cje se goniti hrishcjani, dodjicje Hristos drugi put.

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
starozavetni Zakon ima 3 dela- moralni, ritualni, i drzhavni. sva tri su ispunjena i usavrshena dolaskom Mesije, i davanjem Novog Zaveta.

 

 

Axe kaže da je Novi ukinuo Stari, ti kažeš usavršio... dogovorite se... ja koliko znam odlika Pravoslavlja je da NE ukida stare običaje, već ih dopunjava. Odatle pomesne crkve, a ne jedna jedina kao kod katolika. Stoga mi je čudno zašto se i dalje ne žrtvuju životinje. A takođe ne znam šta da mislim ako piše da je ''Zakon za sva vremena''. Ispravite me ako griješim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Axe kaže da je Novi ukinuo Stari, ti kažeš usavršio... dogovorite se... ja koliko znam odlika Pravoslavlja je da NE ukida stare običaje, već ih dopunjava. Odatle pomesne crkve, a ne jedna jedina kao kod katolika. Stoga mi je čudno zašto se i dalje ne žrtvuju životinje. A takođe ne znam šta da mislim ako piše da je ''Zakon za sva vremena''. Ispravite me ako griješim...

 

U Pravoslavlju i dalje ima žrtvovanja..samo prošetaj grobljem i videćeš da ljudi ostavljaju razne stvari pokojnima, od rakije do hrane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zar u Novom Zavetu ne piše da ne brinemo o tome kada će doći sudnji dan već da uvek stražimo ?

 

Axe kaže da je Novi ukinuo Stari, ti kažeš usavršio... dogovorite se...

 

Recimo usavršio.Jel 10 zapovesti i dalje postoje.Ali sada postoji "ljubi bližnjeg svoga" a nepostoji "oko za oko".Uglavnom recimo da je usavršio,ugrubo rečeno,jer kada je došao novi zavet (novi savez) za starim nije bilo mesta,ali ne znači da se on kao takav potpuno odbacuje.

 

Kakve žrtve ? Toga nema u novom zavetu sa Hristom.

 

Nego kad su onomad prostitutke u pitanju,mislim da nije poželjno da određujemo ko će ići a ko neće u pakao.Mislim da je bilo kod vladike Nikolaja priča da se jedna žena bavila ovim skvernim "poslom" a da je spasila jednog ko je hteo da se obesi,i izdržavala ga od svog "posla" i otišla u raj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Diamond, nisi ti to dobro pročitao. Piše da je Zakon ''za sva vremena'', to što ga nema u Novom Zavjetu ne znači ništa, ako je ''za sva vremena''. Meni to objašnjenje treba

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stoga mi je čudno zašto se i dalje ne žrtvuju životinje.

kako se bre ne žrtvuju, pa nemoguće da nisi bio ni na jednoj slavi gde se gosti preždravaju janjetine i prasetine?! praktikuje se i beskrvna (slavsko žito) i krvna žrtva (jagnje/sepra).

 

i ono što si gore pomenuo da pravoslavlje ne ukida stare paganske običaje nego ih apsorbuje u hrišćanske forme, srpske slave (i svadbe, sahrane) su najbolji pokazatelj te pojave. hrišćansko-paganski dualizam je tipično obeležje mentaliteta Srba vernika od 90ih do danas, a uzrok su dva faktora. prvi jesu surove okolnosti, rat, nemaština, što ljude uvek podstiče da se vraćaju primitivnim oblicima kulture i običaja. drugi faktor je izraženi prozelitizam SPC koja je posle tavorenja u socijalizmu htela da ostvari što jači i širi uticaj na društvo, pa se potpuno otvorila za nove vernike ko god i kakvi god da su ti ljudi. svakakvog šljama se tu nakupilo.

 

normalno, interes crkve nije bio samo materijalni u smislu više novih vernika više mušterija, nego i zbog vršenja političkog uticaja. npr. pričao mi ćale da se 90te sa nekoliko kolega zatekao na nekom skupu u Sava centru na kojem je govorio Amfilohije Radović. kaže čovek, to je bio tako jedan zapaljiv govor (... Dušan silni, Sveti Sava, Lazar, Miloš, silni vitezovi, itd, znači ceo ložački fazon) da je bio spreman istog trenutka da uzme pušku i da ide gde mu god kažu.

Edited by Voyager

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

brate, to nije to, žrtvovanje je ritual.

 

Dušan silni, Sveti Sava, Lazar, Miloš, silni vitezovi, itd, znači ceo ložački fazon

 

nekome fazon - nekome tradicija

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Pravoslavlju i dalje ima žrtvovanja..samo prošetaj grobljem i videćeš da ljudi ostavljaju razne stvari pokojnima, od rakije do hrane.

A sveštenici se upinju rukama i nogama da objasne da se to ne radi i da to nema veze sa pravoslavljem, ali nema kome da pričaju, jer niko ne sluša.

 

Btw taj običaj ne potiče iz starog zaveta, nego iz paganske prošlosti, moj Varže vikinže. :)

(btw. uvek me baciš u nedoumicu ko si... čas menjaš nick... čas avatar... :) ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Diamond, nisi ti to dobro pročitao. Piše da je Zakon ''za sva vremena''

 

Ne razumem tačno šta hoćeš da kažeš i na šta misliš da je za sva vremena

 

srpske slave (i svadbe, sahrane) su najbolji pokazatelj te pojave.

Ne,nego su posledica tolerancije SPC koja neće dekretima,zakonima i silom da zabranjuje sve to,već savetom i objašnjenjem.

 

Btw taj običaj ne potiče iz starog zaveta, nego iz paganske prošlosti, moj Varže vikinže.

 

Tačno tako.Iz paganskog uverenja da će duše "tamo" dobiti nešto što im damo ovde.No dobro,ljudi ne greše iz loše namere,često su i uplašeni,tako da treba samo edukovati i edukovati.Mada mislim da je prase na svetog Nikolu veći problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sveštenici se upinju rukama i nogama da objasne da se to ne radi i da to nema veze sa pravoslavljem, ali nema kome da pričaju, jer niko ne sluša.

 

Btw taj običaj ne potiče iz starog zaveta, nego iz paganske prošlosti, moj Varže vikinže. :)

(btw. uvek me baciš u nedoumicu ko si... čas menjaš nick... čas avatar... :) ).

 

Ne znam koji sveštenici. Ovde se baš i ne trude daim objasne bilo šta :)

Btw, znam odakle potiče, nema tu dileme :D

 

Trudim se da zavaram trag..uskoro menjam nick. :D

 

''Tačno tako.Iz paganskog uverenja da će duše "tamo" dobiti nešto što im damo ovde.No dobro,ljudi ne greše iz loše namere,često su i uplašeni,tako da treba samo edukovati i edukovati.Mada mislim da je prase na svetog Nikolu veći problem.''

 

-------

 

Heh, to je samo vaše objašnjenje paganskih rituala. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

brate, to nije to, žrtvovanje je ritual.

pa to ti kažem, forma rituala jeste hrišćanska ali je domaćinu a bogme i gostima srce puno kad se nešto prikolje pa iznese na trpezu. dešava se da neki domaćini uznapreduju u poznavanju vere pa prestanu sa "prinošenjem" krvne žrtve, znači ništa od pečenja od sada pa ubuduće. eh, kakvo li je samo razočaranje na licima gostiju kada shvate da ništa od mesišta.

 

nekome fazon - nekome tradicija

dobro, mojne si osetljiv odma, jeste tradicija ali u onom vremenu krajem 80ih i početkom 90ih je ta tradicija korišćena kao sredstvo propagande, na to sam mislio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

znači, po tradiciji, tvoj otac je trebao da ostane gdje jeste i da se ne bori za Srbe? Ja ne znam koja je to tradicija...

 

Pa nije ritual čisto klanje čovječe... postoje pravila.

 

 

--------------

 

Diamond, zahtjev za žrtvovanjem od Mojsija je za sva vremena, ne može Novi zavjet da ga ukine, to jest - ako može, kako može, to me zanima...

 

-------------

 

d4rk3lf

 

A sveštenici se upinju rukama i nogama da objasne da se to ne radi i da to nema veze sa pravoslavljem, ali nema kome da pričaju, jer niko ne sluša.

 

e to, baš me zanima zašto im žrtvovanje toliko smeta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

e to, baš me zanima zašto im žrtvovanje toliko smeta...

Ja nisam pričao o žrtvovanju, nego o tome da ljudi ostavljaju hranu i piće po grobovima.

 

Nebrojeno puta sam čuo sveštenike, što po televiziji, što u crkvi kako pričaju i apeluju: "Nemojte ljudi ostavljati hranu i piće po grobljima, tu nema ni P od pravoslavlja, naprotiv...".

 

Takođe, venci se ne stavljaju na grobove (po pravoslavlju... tj. bar kako sam ja čuo), već samo obično cveće.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Diamond, zahtjev za žrtvovanjem od Mojsija je za sva vremena, ne može Novi zavjet da ga ukine, to jest - ako može, kako može, to me zanima...

Ne,nije za sva vremena.Ukinut je žrtvom Sina Božjeg,koji je žrtvovao sebe,mada bezgrešan,da bi oprao grehe svih nas i uveo nas u raj.Tojest od tada se ne umire uzalud,niti se prinose životinjske žrtve.

 

dobro, mojne si osetljiv odma, jeste tradicija ali u onom vremenu krajem 80ih i početkom 90ih je ta tradicija korišćena kao sredstvo propagande, na to sam mislio.

Ne mislim da je to krajem '80 i početkom '90 tih bilo sredstvo propagande.Tada su bile neke druge stvari sredstvo propagande (RTV Beograd,navijačke grupe itd...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Pravoslavlju i dalje ima žrtvovanja..samo prošetaj grobljem i videćeš da ljudi ostavljaju razne stvari pokojnima, od rakije do hrane.

то је сујеверје и нема везе са Православљем.

 

Nego kad su onomad prostitutke u pitanju,mislim da nije poželjno da određujemo ko će ići a ko neće u pakao.

ко то "ми" одређујемо? у Светом Писму јасно пише ко ће ићи у пакао. као и у многим списима Светитеља..

 

i ono što si gore pomenuo da pravoslavlje ne ukida stare paganske običaje nego ih apsorbuje u hrišćanske forme, srpske slave (i svadbe, sahrane) su najbolji pokazatelj te pojave.

као и увек ту је војађер са гомилом глупости, као и наравно са порукама које су чист спам.

обичај славе је постојао и у византији пре него што су словени и примили хришћанство. за сујеверја приликом сахрана већ рекох да немају везе са православљем.

Share this post


Link to post
Share on other sites

znači, po tradiciji, tvoj otac je trebao da ostane gdje jeste i da se ne bori za Srbe? Ja ne znam koja je to tradicija...

rat još tada nije ni počeo bio, samo sam dao primer kako jedan sveštenik koristeći motive iz istorije može da uzburka strasti u ljudima. 15 godina kasnije je taj isti Amfilohije prilkom paljenja Bajrakli džamije u Beogradu sav očajan vapio - nemojte braćo, nismo mi divlji narod! onda je palio a tad gasio, jebiga, dockan.

 

osvetnički žar, oko za oko, crkva za džamiju... slabo se Novi zavet primio, jako slabo. Stari rula, to je očigledno na svakom koraku. pun Beograd vernika koji će te isprangijati zbog parking mesta, dok im brojanica krasi ručni zglob a krst sa Ostroga visi oko vrata i retrovizora. puni splavovi, puni kafići i klubovi takvih mladih "vernika". najveću odgovornost za to snosi SPC upravo zbog preterane tolerancije koju Dijamant hvali i preporučuje. ja to ne nazivam tolerancijom već neodgovornošću crkve koja je zbog svog oportunizma i želje za što većim brojem vernika u svom okrilju odgojila čitave generacije mladih poludivljih urođenika.

 

izuzetak je otac Branislav Peranović iz rehab centra za narkomane "Crna reka". on je dao pozitivan primer kako se iskorenjuju loše navike i običaji a to je - udri, stoku!!! :violent::pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

коначно нешто паметно и од тебе да дође..

eto, mogo bi da častiš ćeps :pivopije:

 

ne reče šta misliš o praksi oca Branislava u rehabu, mislim jel ga gotiviš i odobravaš njegove metode šibanja narkomana?

 

... ma pitam i ja gluposti, ne bih se iznenadio da si bio tamo da mu pomogneš kao šibadžija :smoke::violent::udri::zuba:

Edited by Voyager

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...