Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

ne, nego su svi sveti oci prihvatali sveto pismo starog zaveta kao rech bozhiju, a ne samo istorijsku knjigu. dakle, hrishcjanstvo kazhe da je bog rekao "ko uchini preljubu, da se pogubi kamenom", a onda je 1500 godina kasnije rekao "ko nema greha nek baci kamen". shto je glupavo. ako se bog menja, znachi da nije savrshen. ako neka religija propoveda veru u boga koji nije savrshen, znachi da ta vera nije istinita.

Свети Оци су стари завјет тумачили из новозавјетне перспективе.Тако да су га разумјели онако како сам цитирао Св.Августина :"Нови завјет се у старом скрива,а стари у новом открива"

 

argument koji nema nikakvu tezhinu. mnogo lepshe priche o muchenishtvu imaju siki, mnogo prvih sledbenika njihovih 10 gurua-osnivacha su bili mucheni i od muslimana i hindusa na najrazlichitije nachine. i oni su sve to podnosili zarad svoje vere. a chak ni ne veruju da su njihovih 10 gurua "sinovi bozhiji" ili bogovi, niti da su vaskrsli, vecj jednostavno proroci, koji su zhiveli, umrli, i sad su u raju.

Ово што сам поставио није аргумент,него више питање,аргументи тек треба да дођу...а све у циљу потврде о истинитости Васкрсења.Па добро фино звуче ти сики,и мени су Спартанци кул.
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ово што сам поставио није аргумент,него више питање,аргументи тек треба да дођу...а све у циљу потврде о истинитости Васкрсења.

nepostoje argumenti koji mogu da potvrde istinitost vaskrsenja. ili verujesh il neverujesh.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali poshto iste dokaze sa istinitost svog uchenja imaju i hrishcjani, i jevreji, i muslimani, prihvatanje neke takve vere se u sushtini svodi na ukus osobe..

Муслимани имају доказе за истинитост свог учења? :rolleyes:

 

За јудаизам не желим да питам,јер Хришћани су већ прешли тај Vol.1

  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

iste kao i hrishcjani. ne postoji ali niti 1 razlog zashto bi vishe verovao da je isus vaskrsao nego da se muhamedu javio andjeo.

Има како нема.Нема забиљежен ни један сведок који је видио да се Мухамеду јавио анђео или који је био присутан неком Мухамедовом чуду (у Курану их и нема),осим његових ријечи и наравно његове шире струке када је било у питању убијање немуслимана (невјерника),ратних заробљеника,спавање са девојчицама од 9 година.Насупрост томе Христовим чудима су присуствовали Апостоли и Он сам је лијечио јавно,позивао је на љубав према СВОЈИМ ЛИЧНИМ непријатељима.Васкрењу Христовом је претходило и Преображење које описују тројица ученика (свједока) које је Хростос повео са собом на гори Таворској.

 

Мислим ти рогозубе све ово знаш,не знам зашто постављаш свакаква питања...

Edited by SixStepsOnTheMoon
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Нема забиљежен ни један сведок који је видио да се Мухамеду јавио анђео или који је био присутан неком Мухамедовом чуду

за разлику од тебе сам темељно упознат са исламом, и увек проверим оно што тврдим.

 

мухамед располовио месец на небу и померио те две половине, па га опет спојио. директан извор

 

створио воду ни из чега. директан извор

 

чудесно умножио хлеб и нахранио гомилу људи директан извор

 

све је то мухамед урадио пред гомилом људи. макар тако кажу муслимани. нема објективног разлога да њима не верујем, а да верујем првим хришћанима када причају о чудима.

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

Има како нема.Нема забиљежен ни један сведок који је видио да се Мухамеду јавио анђео или који је био присутан неком Мухамедовом чуду (у Курану их и нема),осим његових ријечи и наравно његове шире струке када је било у питању убијање немуслимана (невјерника),ратних заробљеника,спавање са девојчицама од 9 година.Насупрост томе Христовим чудима су присуствовали Апостоли и Он сам је лијечио јавно,позивао је на љубав према СВОЈИМ ЛИЧНИМ непријатељима.Васкрењу Христовом је претходило и Преображење које описују тројица ученика (свједока) које је Хростос повео са собом на гори Таворској.

 

Мислим ти рогозубе све ово знаш,не знам зашто постављаш свакаква питања...

Sve je to stvar vere. stvar ubedjenja. Srecan vam Djurdjev danak. Postoji li u islamu neki pandan svetom Djordju?

Edited by angels deserve to die

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoji li u islamu neki pandan svetom Djordju?

 

У исламу не може да има нечег као што је Свети Ђорђе.Једноставно због чињенице да исламско учење говори о једној потпуној другачијој љубави према Богу.Из житија Свеог Георгија видимо да је оставио свој високи чин,богатство и царску почаст и сав свијет,ради Христа.Таквих војника Ислам нема.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ја сам све то поменуо у контексту Курана,кад је мухамед у питању,мислим да си ми ти цититрао нешто потпуно друго.

онда не познајеш основе ислама. куран је једна садржајно веома кратка књига која се углавном своди на то да је бог 1 и да је мухамед његов пророк. можда има свеукупно пар десетина некаквих "заповести" које могу верници да примењују. цео ислам се заснива на хадисима, што су им отприлике као јеванђеља у хришћанству, списи у којима стоји шта је мухамед радио, забранио, и наредио, само што су збирке хадиса мнооого обимније од јеванђеља. у тим хадисима се помињу и многобројна чуда која је мухамед урадио.

 

Из житија Свеог Георгија видимо да је оставио свој високи чин,богатство и царску почаст и сав свијет,ради Христа.Таквих војника Ислам нема.

па не треба им, јер је такав био мухамед, као и 4 калифа после њега. ево једног поређења, сви старозаветни владари, као и сви хришћански владари (са изузетком нашег уроша првог, мада је и он носио круну) су имали краљевске одежде, круне, и живели у посебним просторијама или дворовима. мухамед и прва 4 његова владара-наследника су живела и изгледала исто као и сви остали муслимани, носили су белу кошуљу и панталоне, и имали плетену капицу или везан наобичнији турбан преко главе. а су владали свим муслиманима, што је много људи, а и велика територија..

300px-Mohammad_adil-Rashidun-empire-at-its-peak-close.PNG

Edited by рогозуб
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

онда не познајеш основе ислама. куран је једна садржајно веома кратка књига која се углавном своди на то да је бог 1 и да је мухамед његов пророк. можда има свеукупно пар десетина некаквих "заповести" које могу верници да примењују. цео ислам се заснива на хадисима, што су им отприлике као јеванђеља у хришћанству, списи у којима стоји шта је мухамед радио, забранио, и наредио, само што су збирке хадиса мнооого обимније од јеванђеља. у тим хадисима се помињу и многобројна чуда која је мухамед урадио.
Куран се узима као ријеч Божија,оно што је Мухамеду објављено од стране архангела,и зато је она изнад свега,муслимани је чак и гледају као књигу коју је Бог треснуо на земљу.Суне се узимају као неки вјеродостојан документ после Курана.Ја не желим да се удаљавамо од Курана (о сунама можемо на теми Ислам) и оно што сам рекао јесте да је Мухамед сам себе проглсасио са Пророка,без иједног свједока или чуда у Курану.То што је касније преписивано њему у смислу неких чуда је врло проблематично,јер Мухамедов начин живота свједочи нешто потпуно друго.Неко ко је убијао својим рукама људе,и правдао са да је то Божија воља,силовао жене заробљеника,оправдано може да се посумња да је он чиинио било каква чуда.У овом случају чуда и нису неки посебно релевантан доказ,јер је и ђаво највећи мађионичар.

 

па не треба им, јер је такав био мухамед, као и 4 калифа после њега. ево једног поређења, сви старозаветни владари, као и сви хришћански владари (са изузетком нашег уроша првог, мада је и он носио круну) су имали краљевске одежде, круне, и живели у посебним просторијама или дворовима. мухамед и прва 4 његова владара-наследника су живела и изгледала исто као и сви остали муслимани, носили су белу кошуљу и панталоне, и имали плетену капицу или везан наобичнији турбан преко главе. а су владали свим муслиманима, што је много људи, а и велика територија..

300px-Mohammad_adil-Rashidun-empire-at-its-peak-close.PNG

Ја не знам да ли си овим хтио да скренеш пажњу на муслимане,као скромне владаре у белим кошуљицама и панталонама.Они су били као и сви други муслимани,јер је то углавном била група арапских номада из 7 вијека.Што свједочи и њихов један врло назадни закон који се зове Шеријат, тј. исламски закон и који за "Божију вољу" проглашавао варварске обичаје из 7 вијека а то је да мушкарцим се дозвољава да имају четири жене, прељубочинци се каменују, обраћеници у другу веру убијају, лоповима секу руке, жене и не-муслимани су грађани другог реда који немају никаква права и да не набрајам даље.Ово је и даље на снази у изворним исламиским земљама. Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Суне се узимају као неки вјеродостојан документ после Курана.

zapravo, hadisi se uzimaju bukvalno kao bozhija rech. ono shto je muhamed rekao, uradio, naredio ili zabranio je iste tezhine kao da je to uradio sam bog.

 

Ја не желим да се удаљавамо од Курана

kao shto rekoh, kuran je potpuno svedena knjiga. ceo tekst, kad se izbace ponavljanja i napishe samo sushtina, mozhe da stane par stranica.

 

То што је касније преписивано њему у смислу неких чуда је врло проблематично,јер Мухамедов начин живота свједочи нешто потпуно друго.

kad kasnije? hadisi su najraniji izvori o muhamedovom zhivotu. i odakle ti to o muhamedovom nachinu zhivota? hadisi su takodje i jedini izvor o muhmadovom nachinu zhivota.

 

Неко ко је убијао својим рукама људе,и правдао са да је то Божија воља,силовао жене заробљеника,оправдано може да се посумња да је он чиинио било каква чуда.

pa hrishcjanstvo prihvata boga koji je naredjivao mnogobrojna ubistva, chak i genocide, pa i sam ubijao mnogo puta, naredjivao je chak i ubistva zhena, dece i starih, naredjivao je da mu se prinose zhivotinjske zhrtve, odobravao je incest, silovanje, ropstvo, chak i zhrtvovanje ljudi njemu. muhamed u poredjenju sa jahveom mala maca..

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Суне се узимају као неки вјеродостојан документ после Курана.

zapravo, hadisi se uzimaju bukvalno kao bozhija rech. ono shto je muhamed rekao, uradio, naredio ili zabranio je iste tezhine kao da je to uradio sam bog.

слажем се.мухамед је поставио такав ауторитет да се његови варварски закони из 7 вијека и данас сматрају у исламу божијом вољом,иако су увелико назадни у превазиђени.

 

Ја не желим да се удаљавамо од Курана

kao shto rekoh, kuran je potpuno svedena knjiga. ceo tekst, kad se izbace ponavljanja i napishe samo sushtina, mozhe da stane par stranica.

Да,а и генерално Ислам као нека теологија је врло једноствна.Све што треба да знаш о исламу можеш да научиш за буквално 10 минута,све остали се своди на поштовање арапске културе и фолклора.

 

То што је касније преписивано њему у смислу неких чуда је врло проблематично,јер Мухамедов начин живота свједочи нешто потпуно друго.

kad kasnije? hadisi su najraniji izvori o muhamedovom zhivotu. i odakle ti to o muhamedovom nachinu zhivota? hadisi su takodje i jedini izvor o muhmadovom nachinu zhivota.

То су историјске чињенице,ако мислиш на брутланости које је Мухамед спроводио.

 

Неко ко је убијао својим рукама људе,и правдао са да је то Божија воља,силовао жене заробљеника,оправдано може да се посумња да је он чиинио било каква чуда.

pa hrishcjanstvo prihvata boga koji je naredjivao mnogobrojna ubistva, chak i genocide, pa i sam ubijao mnogo puta, naredjivao je chak i ubistva zhena, dece i starih, naredjivao je da mu se prinose zhivotinjske zhrtve, odobravao je incest, silovanje, ropstvo, chak i zhrtvovanje ljudi njemu. muhamed u poredjenju sa jahveom mala maca..

Добро,овдје ћемо да правимо разлику између Бога и мухамеда који је сма себе прогласио са посланика.Једностовано поређење није на мјесту.Ми смо у Христу препознали Бога као љубав,тако да је Бог као непојмљив и по свом неограниченом промислу радио ствари које ми нисмо у стању да разумијемо.Али мислим да сам већ рекао да проблематика старог завјета није једноставна.
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

да се његови варварски закони из 7 вијека и данас сматрају у исламу божијом вољом,иако су увелико назадни у превазиђени.

и у прошлој поруци кажеш:

 

Што свједочи и њихов један врло назадни закон који се зове Шеријат, тј. исламски закон и који за "Божију вољу" проглашавао варварске обичаје из 7 вијека а то је да мушкарцим се дозвољава да имају четири жене, прељубочинци се каменују, обраћеници у другу веру убијају, лоповима секу руке, жене и не-муслимани су грађани другог реда који немају никаква права и да не набрајам даље.

човек ког твоја вера прихвата као божијег пророка и стоји у календару твоје цркве као "премудри" светац је имао 700 жена и 300 конкубина. хришћански бог је такође био прописао каменовање за прељубу и наређивао истребљивање читавих народа јер су пагани, и дозвољавао ропство.

 

Добро,овдје ћемо да правимо разлику између Бога и мухамеда који је сма себе прогласио са посланика.

управо о овоме причамо. зашто би веровао теби, а не муслиману. он ће да каже, ипак је мухамед пророк, а ти хришћани су измислили гомилу глупости.. твоје тврдње немају нимало већу тежину него његове.

 

.Али мислим да сам већ рекао да проблематика старог завјета није једноставна.

наравно да није. бог хришћанства је или био глуп па је сада као паметан, или је мало шизофрен (а и по званичној догми има поремећај вишеструке личности)..

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

човек ког твоја вера прихвата као божијег пророка и стоји у календару твоје цркве као "премудри" светац је имао 700 жена и 300 конкубина.

Тај божији пророк се на крају и кајао за своје гријехе.

 

управо о овоме причамо. зашто би веровао теби, а не муслиману. он ће да каже, ипак је мухамед пророк, а ти хришћани су измислили гомилу глупости.. твоје тврдње немају нимало већу тежину него његове.
Он ће да каже да је мухамед пророк,али неће имати доказа о томе осим мухамедових ријечи и његовог самопроглашења за посланика Божијег.Друго,сам Христос је рекао,7 вјекова прије него што је мухамед дошао да проповједа : "Јер ће се појавити лажни христоси и лажни пророци, и показаће знаке и чудеса да би, ако је могуће, преварили и изабране..."

 

 

 

наравно да није. бог хришћанства је или био глуп па је сада као паметан, или је мало шизофрен (а и по званичној догми има поремећај вишеструке личности)..

биће да шизофрен.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Тај божији пророк се на крају и кајао за своје гријехе.

што не мења чињеницу да је имао 1000 жена поред себе, и да јахве неосуђује полигамију.

 

Он ће да каже да је мухамед пророк,али неће имати доказа о томе осим мухамедових ријечи и његовог самопроглашења за посланика Божијег.

као што рекох, гомила муслимана каже да га је видела како чудесно умножава хлеб да нахрани велики број људи, ствара воду ни из чега, и чак преполови месец. ја могу само да им веруј на њихову реч, исто што као само могу да верујем на реч јеванђелистима.

 

Друго,сам Христос је рекао,7 вјекова прије него што је мухамед дошао да проповједа : "Јер ће се појавити лажни христоси и лажни пророци, и показаће знаке и чудеса да би, ако је могуће, преварили и изабране..."

и мојсије је рекао јеврејима да сваког ко проповеда нешто што се разликује од торе треба да убију. што су и урадили исусу, све по чисто и пропису мојсијевом.

Share this post


Link to post
Share on other sites

што не мења чињеницу да је имао 1000 жена поред себе, и да јахве неосуђује полигамију.

Наравно,схватио је да је погријешио јер је видио да јахве попушта свој праведни гнијев.

 

Он ће да каже да је мухамед пророк,али неће имати доказа о томе осим мухамедових ријечи и његовог самопроглашења за посланика Божијег.

као што рекох, гомила муслимана каже да га је видела како чудесно умножава хлеб да нахрани велики број људи, ствара воду ни из чега, и чак преполови месец. ја могу само да им веруј на њихову реч, исто што као само могу да верујем на реч јеванђелистима.

Шта кажу хадиси када си их читао,осим већ побројаних чуда има ли још нечега?Оно са мјесецем је nesiguran.gif

и мојсије је рекао јеврејима да сваког ко проповеда нешто што се разликује од торе треба да убију. што су и урадили исусу, све по чисто и пропису мојсијевом.

Нису га препознали само књижевници и фарисеји,а то нису сви јевреји.Блуднице,грешнци,болесни чак и слијепи су га преопознали.А друго,сам Христос се позивао на закон и пророке на многа мјеста у јеванђељу и за вријеме његовог преображења на гори таворској био је присутан и сам Мојсије са пророком Илијом.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta? Nemoguće? Ali razdvojiti more ili pretvoriti vodu u vino ti je skroz ok?

 

Da li ti stvarno bukvalno shvataš te stvari?

Ма не,ово са рогозубом је имало другачији контекст али и мислио сам озбиљно да ми каже,јер ја нисам читао хадисе :smile:

 

А када кажеш буквално,онда не мислиш ваљда да се то и није догодило ? Мојсијево раздвајање мора а касније и Христово претварање воде у вино,имају поред својих физичких очигледности и дубљи симболички значај.То ти за примејер рецимо као у књизи Постања када се људи често буне,па кажу Адама је Господ створио од земље а Еву од његовог ребра?Замисли како то ребра?Међутим та ријеч ребро у изворном значењу има и значње бок/страна,као и што јабука има значење плод,јабука је више нека фиктивна биљка узета из неког разлога.Само стварање и није толико важно,колико је битан нагласак да су човек и жена једно.

Edited by SixStepsOnTheMoon
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...