Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

ти изгледа имаш неких проблема са основном дедукцијом. нешто може да буде или дозвољено или забрањено. дакле да ли хришћанство и хришћанска црква одобравају, тј. дозвољавају (што су синоними иначе) својим верницима да каменују жену ухваћену у прељуби?
Ако би нешто било директно забрањено или нешто директно дозвољено,онда гдје је простор за пројављивање слободне воље?Да је господ забранио адаму да не једе са дрвета познања без компромиса онда му он наметнуо свој ауторитет.То исто примијени и на хришћанску цркву.Она својим учењем неће дозволити да се каменује жена ухваћена у прељуби,она иста је позвана да се у тој цркви научи правом животу,али хришћанин као слободна личност може да уради тако нешто али то неће имати везе са црквом,него са његовим личним иденитетом.

опет користиш тај термин коме ту није место. већ сам ти показао да исус није испунио старозавени закон. испунити значи урадити оно што се од тебе тражи. старозаветни закон тражи да се прељубница каменује, а исус то не ради, чак и одвраћа друге људи од испуњавања тог закона.

Он је позвао да се каменује блудница,али то је урадио као Богочовјек.

 

јел си ово покушао мене да збуниш овом синтагмом или си и сам збуњен њом? како објашњавам да су текстови старог завета настали на основу чињеница (ако сам добро дешифровао питање)? никако, јер то нису чињенице, него претпоставке. историјске ствари могу да прихватим, у недостатку другог историјског извора, али чуда и божије интервенције које се помињу не могу да прихватим само на основу речи оних који су то записали. а и не желим да прихватим, јер је гомила тих "божијих интервенција" као изашла из неког хорор романа са убилачким психопатом у главној улози.
Мислим да ме ниси разумио у потпуности,питао сам како објашњаваш вишевјековно поклапање старог завјета,његову континуалност и темама којима се бави?А све теме су усмјерене на ишчекивање Месије.
значи размишљаш чисто субјективно. незнам да ли схваташ да се твоје проповедање хришћанства своди на "е, хришћанство је супер, види ово или ово у хришћанство, што не постанеш хришћанин". исто као да ме неко убеђује да почнем да слушам одређену врсту музике, све засновано на личном укусу. неможеш ни на који начин објективно да покажеш да је хришћанство истинитије од јудаизма или ислама или сикизма (или било које друге религије)

Мој лични укус кад је у питању хришћанство и није баш толико личан.Када сам се позвао на прелести,нисам их ја измислио,него свети оци 1000 + година раније.Тако да те ја не убјеђујем,него само у свој гард стављам предање.

 

и исламско предање говори о шејтану, и муслиман ће да каже да су хришћанство и сикизам шејтаново дело. и сикизам верује у демоне и сик ће да каже да су хришћанство и ислам дело демона. и ко је у праву?

 

Они ће тако да кажу зато што не познају хришћанство,као што га ни сам мухамед није познавао.Мухамедов закон је јасан.Све оне који не прихватају моје учење сматрајте за штејатанове посленике,чак су и убијали невјернике (а то су сви они који нису муслимани).А то је један крајње ограничавајући фактор и наравно назадни закон.

 

Dead Man Walking

 

Vera je zamena i uteha za ono šta je čovek i radi čega on živi na svetu.

Врло плитко тумачење појма вјере.Али поставља се питање ако је она утеха,што у неку руку и јесте,ради чега живи човјек на свијету? (ево ти прилике да одговориш на сопствено питање?

Kako nekoj neograničenoj sili može da bude najvažnije bilo šta a naročito to da li ću se ja spasiti?

Зависи од твог поимања те неограничене силе.

Dakle ja njega mogu da razočaram ako se ne spasem?

Не можеш да га разочараш,у смислу да ће он да се наљути на тебе,него ћеш га ожалостити,јер је Бог љубав,како каже апостол.

Kako ja mogu svemoguću i sveprisutnu silu da razočaram bilo čime?

Можеш да је ожалостиш само твојим гријехом и непокајањем.Јер Бог је Љубав.Неки Свети Оци говоре да је сваки наш гријех,стријела која погађа Христа.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да је господ забранио адаму да не једе са дрвета познања без компромиса онда му он наметнуо свој ауторитет.

 

A proklinjanjem njega i svih njegovih potomaka na smrtnost nije nametnuo svoj autoritet? :lol:

 

Bog bi u situaciji postavljanja drveta kušanja morao znati da će Adam probati jabuku. Samim tim je lično osudio ljudsku rasu na propast. Nije čovek pao, Bog ga je gurnuo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A proklinjanjem njega i svih njegovih potomaka na smrtnost nije nametnuo svoj autoritet?
Наравно да није,сами смо га изабрали.Било је мјеста и за покајање.То је реалност човјековог пада,каквим га год ти замишљао. :zeleni:

 

Bog bi u situaciji postavljanja drveta kušanja morao znati da će Adam probati jabuku. Samim tim je lično osudio ljudsku rasu na propast. Nije čovek pao, Bog ga je gurnuo.

 

Твој проблем је јер постављаш Бога за контролора човјековог живота.Твоја фикција испланираног пада који је Бог већ припремио човјеку,се не слаже са слободном вољом коју му је дао.

 

Прво, Божије и људско "знање" није исто. Бог је знао, пошто као вјечно биће познаје и нашу прошлост, садашњост и будућност. За Бога те категорије не постоје. Он нешто зна, јер обитава у вјечности. А, ми смо склони да доживљавамо ствари антропоморфно, што је у суштини непримењиво на Бога, па кад се каже да је Бог унапред знао да ће нешто да се догоди, то онда нама звучи, као да је Он намерно и уредио да се тако догоди, или нешто још горе...

Дакле, Бог је знао, али није то планирао да се деси. Човјек има слободу да чини шта му је воља, а и Адам је имао ту слободу наравно. Према томе, није морао да падне.

Такође, обрати пажњу да је Божански план био управо то да се у Адаму деси то сједињење створеног и нествореног, али пошто је Адам одбио да постане Христос, да се уподоби Сину Божијем, онда се мења сценарио, али не и основни план због којег и створен свет...

мислим ово је нека основа саме теолошке мисли када се прича о Богу.

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Врло плитко тумачење појма вјере.Али поставља се питање ако је она утеха,што у неку руку и јесте,ради чега живи човјек на свијету? (ево ти прилике да одговориш на сопствено питање?

 

To niko ne zna. Postoje oni koji tvrde da znaju jer im to daje nezamislivu moć nad onim bespomoćnima koji im veruju, naročito u trenutcima slabosti. A neki su i malo sebičniji od drugih pa žele da žive večno.

 

Не можеш да га разочараш,у смислу да ће он да се наљути на тебе,него ћеш га ожалостити,јер је Бог љубав,како каже апостол.

 

Shvataš li koliko ovo nema smisla? Ja ću ožalostiti neograničenu silu koja je stvorila sve što mogu pojmiti i koja zna svaku moju misao i radnju. Hoćeš da kažeš da Bog ima emocije?

 

 

Бог је знао, али није то планирао да се деси.

 

I ovo je potpuno bez smisla i logike. Zanima me odakle ti vadiš te misli i gde si ti pročitao te stvari?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To niko ne zna. Postoje oni koji tvrde da znaju jer im to daje nezamislivu moć nad onim bespomoćnima koji im veruju, naročito u trenutcima slabosti. A neki su i malo sebičniji od drugih pa žele da žive večno.
Добро ајде да кажемо да то нико не зна у оном суштининском смислу,али одакле ти знаш да су тврдње тих који нешто помало знају неистините?

 

hvataš li koliko ovo nema smisla? Ja ću ožalostiti neograničenu silu koja je stvorila sve što mogu pojmiti i koja zna svaku moju misao i radnju. Hoćeš da kažeš da Bog ima emocije?
Далеко од тога да Богу могу да се препишу људска осјећања као што су емоције,али видим да си тражио нешто рационалније када си поменуо да ли можеш бога разочарати својим поступцима.Ја сам само мислио да је бољи израз када га већ употребљаваш,ожалостити,али да,ни он не може да се употреби у контексту у којем га ми размуиојемо.Важно је знати следеће како каже Апостол :"Бог жели да се сви спасу и дођу у познање истине, Тим. 2,4"

 

I ovo je potpuno bez smisla i logike. Zanima me odakle ti vadiš te misli i gde si ti pročitao te stvari?
Опет имаш жељу да све гледаш из перспективе рационалистичког схватања.Ево кад си радознао па питаш одакле сам прочитао те ствари ово горе што сам написао је углавном основни хатухизис Владике Игњатија за 3 и 4 разред средње школе.Ако те занима поставићу га у .пдф.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Добро ајде да кажемо да то нико не зна у оном суштининском смислу,али одакле ти знаш да су тврдње тих који нешто помало знају неистините?

 

Iz istog izvora iz kojeg ti znaš da su tvrdnje onih koji veruju u Muhameda neistinite. Tu je još i moj razum.

 

Još jedna stvar me zanima. Postoji lik u Kosta Riki (čini mi se) koji tvrdi da je Isusov potomak i koji je nakupio gomilu sledbenika. Rekao bih i par desetina hiljada (nemam sada tačan podatak). E sad, zašto su ti ljudi krivi što veruju njemu? Tj zašto oni neće dobiti večni život?

Šta će se desiti kada umru pa odu na to suđenje, hoće li im Bog reći: e pa sami ste krivi što ste tako tupavi pa verujete ovom prevarantu, ja sam vam lepo poslao svog sina pre 2000 godina u kraj udaljen par stotina hiljada kilometara daleko od vas, ko vam je kriv što niste radili šta vam je on rekao? Sad ćete lepo u pakao da se krčkate, pa ćete u večnim mukama da razmišljate gde ste pogrešili :)

 

Далеко од тога да Богу могу да се препишу људска осјећања као што су емоције,али видим да си тражио нешто рационалније када си поменуо да ли можеш бога разочарати својим поступцима.Ја сам само мислио да је бољи израз када га већ употребљаваш,ожалостити,али да,ни он не може да се употреби у контексту у којем га ми размуиојемо.Важно је знати следеће како каже Апостол :"Бог жели да се сви спасу и дођу у познање истине, Тим. 2,4"

 

Pa hajde onda daj mi izraz. Bog kao apsolutno savršenstvo ne može ništa ni da "želi". Želja je takođe ljudska osobina. Pokušaj nešto drugo.

Daću ti hint, čovek stalno Bogu pripisuje ljudske osobine jer je i samu ideju o Njemu stvorio. Kaže da je Bog ljubav, Bog srećan, Bog gnevan, Bog ima sina itd...

To su blago rečeno nebuloze. Emocije nastaju kao produkt hormona koje stimulišu određena mesta u ljudskom mozgu. Hoćeš da kažeš da se to isto dešava u Božijem mozgu?

 

Опет имаш жељу да све гледаш из перспективе рационалистичког схватања.Ево кад си радознао па питаш одакле сам прочитао те ствари ово горе што сам написао је углавном основни хатухизис Владике Игњатија за 3 и 4 разред средње школе.Ако те занима поставићу га у .пдф.

 

Kako taj Vladika Ignjatija zna te stvari?

Edited by Dead Man Walking

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stari testament kao celina i novi testament kao celina su nespojivi. O bukvalnom shvatanju starog testamenta necu ni da trosim reci. Neka se time bave adventisti...

 

тако да је Бог као непојмљив и по свом неограниченом промислу радио ствари које ми нисмо у стању да разумијемo.

Time moze sve, ali sve, da se opravda. Cak iako je Jahve olicenje neodgovornog despota koji jedno propisuje a drugo radi, on je istovremeno i bog ljubavi "jer je nepojmljiv". Da je neko drugi postupao kao Jahve, kakvim bi ga smatrao?

 

Alah i Yahve su vrlo slicni, bogovi divljih plemena koja su u sustini i bratska.

Da, plemenska bozanstva podignuta na nivo tvorca univerzuma.

 

јер човјек је добио ауторитет у богу а не у човјеку

Avgustin, ako se ne varam, je rekao sledece: "Nije nesto dobro zato sto to cini bog, vec je bog dobar jer cini ono sto je dobro".

Ne postoje autoriteti. Jedino se racuna sta je receno i uradjeno, a ne ko je to ucinio. Pa moze da se zove kako god hoce.

 

јер је морал био на већем степену и за циљ је имао послушност јахвеу

Dakle, moral je poslusnost prema vlasti. Iako ta vlast ne zna za moral. Kakva divna teorija za kontrolu mase. Tiranin koji je 100% uspeo jeste onaj koji moze da radi podanicima sta mu se prohte, a oni da ga vole i obozavaju, smatraju ga dobrim i punim ljubavi. Citao neko 1984?

 

Све ово нема везе са хришћанским учењем,и зато је са моје стране неприхватљиво. Тако да то што се јављало сикима,све ће бити друго само не бог.

Znaci ono sto nema veze sa tvojim tumacenjem hriscanstva automatski nije istinito? Ja sam mislio da to ide obrnuto, to jest da religije nema bez istine.

 

Мухамедов закон је јасан.Све оне који не прихватају моје учење сматрајте за шејтанове посленике,чак су и убијали невјернике

To su radili i stari Jevreji u ime Jahvea, kakva je razlika? Mozda zato sto je to deo starog testamenta, pa je time i opravdano? Svodi li se tvoj argument na "moj bog je zapovedio, znaci da je istinito."?

Da li bi isao protiv svoje savesti samo zato sto je negde nesto zapisano, i pripisuje se bogu?

Upravo je i pokusaj spajanja starog i novog testamenta u doslednu celinu i doprineo mnogim zlocinima pocinjenim u bozije ime. Ne mozes spajati Jahvea i Hrista, nisu kompatibilni.

 

 

Jahve nije hriscanski bog, vec divlje plemensko bozanstvo koje se postepeno utapalo u ideju o jednom Bogu, da bi se ta transformacija konacno zavrsila u legendi o Jovu, u kojoj Jahve nestaje uz grmljavinu, da bi ga zamenio bitno drugaciji hriscanski bog otac.

Medjutim, u narodu je i dalje ostala uspomena na starog divljeg Jahvea, :red:

kao sto se praznovanje staroslovenskih bogova kod Srba zamenilo sa hriscanskim svecima, pa im se i dalje pripisuju po neke paganske karakteristike u narodnoj tradiciji, npr. Perun - Ilija gromovnik.

Medjutim, da je Ehnaton uspeo u svojoj nameri, mozda sad ne bismo diskutovali o Jahveu nego o Atonu. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stari testament kao celina i novi testament kao celina su nespojivi. O bukvalnom shvatanju starog testamenta necu ni da trosim reci. Neka se time bave adventisti...

 

Doom

 

Овако,прочитао сам твој пост као и Дead Man Walking-ов,али немам времена да одоговарам на сваку поруку понаособ,видим да се углавном споримо ко старог завјета али укратко ћу рећи да по мом мишљењеу ствари стоје овако :

 

Рапсрава захтијева једну дубоку анализу,али оно што би било добро и основно познавање устрјства Цркве и њеног погледа на стари завјет.Кажеш горе да је стари завјет неспојив са новим као цјелина.То у неку руку и јесте тачно,јер стари завјет данас хришћани користе као неку врсту духовне историје.Проблеми увијек настају када неко свештена писма тумачи у контексту просте и свакодневне логике,а знамо да Стари Завјет није некакав уџбеник из опште историје старог свијета, него духовна историја човјечанства,и само као такав у духовном контексту се може и тумачити и разумјети.Затим кажеш да ћеш буквално схватање исте да оставиш адвентистима,а ја не знам шта се по питању тога ти разликујеш од њих,мислим нисам од тебе видио ниједно мало блиставије тумачење.Није ни спорна чињеничност да у Старом Завјету постоји оно што ти називаш "геноцидом", мада сматрам да је употреба терминологије која је настала 30 вијекова послије за нешто што се десило у старом свијету беспредметно. Није спорна фактографија, него тумачење. Мада је Псалам 22. сигурно лакши за хришћанску интерпретацију од Књиге бројева, Црква вјерује да је број израиљских предстражи и заповјест Исусу Навину да "побије све што пиша уза зид" исто тако инспирисан колико и "Рече Господ Господу мојему". наравно, ово није једноставно за протумачити - ево, већ 2000 година се "мучимо" са тим.Али рјешење да је Стари завјет некакв "геноцидан", а Нови ваљда није - давно се појавило код Маркиона, на примјер, и Црква га је одбацила. Наравно, најлакше је пресјећи. Само што није најбоље.

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nigde nisam naveo da je stari testament genocidan, niti sam upotrebio termin genocida u ma kom kontekstu, bez obzira da li je tako ili nije. Ono sto sam ja naveo je nespojivost Jahvea i Hrista, kao i to da Jahve i hriscanski bog nisu jedno. Sto se spojivosti starog i novog testamenta tice, oni nisu spojivi kao celine, ukoliko zelimo da sacuvamo doslednost i jednog i drugog. Sto se tice konteksta u kome su spojivi, to je druga prica, ali kao celine po sebi, nisu. Tema jeste komplikovana, ali u startu treba razgraniciti stvari koje ne idu jedne sa drugima. I u tome je poenta. A neki svoj komentar starog testamenta ne zelim da pravim, iz prostog razloga jer mi to nije direktna sfera interesovanja. Sto ne znaci da nisam upoznat sa problematikom. I ne moram da dajem tumacenje da bih se razlikovao od adventista, dovoljno je to da ne sagledavam stvari kao oni, ukoliko je to uopste bitno za ovu temu.

Niti pravoslavlje zahteva poistovecenje Jahvea i boga oca da bi odrzalo svoju konzistentnost, daleko od toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono sto sam ja naveo je nespojivost Jahvea i Hrista, kao i to da Jahve i hriscanski bog nisu jedno.

Niti pravoslavlje zahteva poistovecenje Jahvea i boga oca da bi odrzalo svoju konzistentnost, daleko od toga.

То на шта ти асоцираш да се нешто може односити на "Стари Завјет" а не на Нови - то је небулоза коју су први измислили гностици и коју је Црква одбацила: за нас су Св. Писмо и Стари и Нови завјет, ако имаш пробелм са тим - имаш пороблем са Православљем.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Рапсрава захтијева једну дубоку анализу,али оно што би било добро и основно познавање устрјства Цркве и њеног погледа на стари завјет.

 

Ukratko, treba da isključiš mozak, logiku i razum koji ti je isti taj Bog podario i da jednostavno prihvatiš ono što piše kao takvo. Tada ćeš napokon biti oslobođen...od razmišljanja, koje je izgleda svima tako mukotrpan proces.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ukratko, treba da isključiš mozak, logiku i razum koji ti je isti taj Bog podario i da jednostavno prihvatiš ono što piše kao takvo. Tada ćeš napokon biti oslobođen...od razmišljanja, koje je izgleda svima tako mukotrpan proces.

Поптуно нетачно.Из овога се види да је ти не познајеш.Мада овакво мишљење се најчешће среће код оних врло млаких и необјективних критичара,који су своје знање о Православљу покупили што би рекли на улици или данас преко медија. :uhoh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haha, pa evo ja te pitam da mi objasniš neke osnovne stvari a ti nećeš. Zamisli da nisam nikada čuo za tu tvoju veru. A ja sam imao pravoslavlje, četiri godine.

 

Mogu samo reći da su ove dogme koje zastupaš a u koje ni sam ne veruješ unazadile filozofsku misao stotinama godina i još je učinila da tu ostane.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haha, pa evo ja te pitam da mi objasniš neke osnovne stvari a ti nećeš. Zamisli da nisam nikada čuo za tu tvoju veru. A ja sam imao pravoslavlje, četiri godine.

 

Mogu samo reći da su ove dogme koje zastupaš a u koje ni sam ne veruješ unazadile filozofsku misao stotinama godina i još je učinila da tu ostane.

Гледаћу да одговорим на твоја питања...

 

Ово за филозофску мисао је толико нетачно,так тек сад откриваш своје ограничено познавање хришћанства и њених догми.Хришћанска мисао од када је ступила на сцену је дала највећу философију односно не само филзофску него прије теолошку мисао икада.Сјети се сам св.Августина,Томе Аквинског,св.Јустина Философа,св.Симеона Новог бологослова,св.Григорије Паламе....А дрго,каква је решења дала философија?До дана данашњег она ништа не може да објасни?у Хришћанству теологија је созерцање БОГА божанским енергијама а философија је созерцање БОГА помоћу логичких постулата.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle ti ideš logikom: bolje dati ljudima bilo kakav odgovor, makar bio i totalno pogrešan nego ih ostaviti da se pitaju i da misle?

Filozofija prvenstveno uči ljude da se pitaju i da misle, a to je najvrednije što imamo. Tvoja religija osim što je za kratko vreme srušila ono što se stotinama godina gradilo u Antičkoj Grčkoj tera ljude da prestanu da misle koristeći najblaže rečeno podmukle i mizerne metode, a to je zastrašivanje ljudi večnim mukama posle smrti i monopolom na odgovore koje ne znaju i ne mogu znati. Hrišćanstvo, filozofija i logika se ne mogu koristiti u istoj rečenici a kamoli nešto drugo.

 

Doprinos gorenavednih "filozofa" (koje ni ne smatram filozofima) su mizerna u odnosu na ono što nam je Mračno doba donelo.

 

A o kakvim "božanskim energijama" pričaš pojma nemam, ni kakav je to trip. Čvrsto veruj da ćeš živeti večno ako budeš svakoga dana dubio na glavi pola sata pa će ti to opet davati "energiju". Samo što ne kontaš da je sve to u tvojoj glavi.

 

 

Odlutali smo od teme pravoslavlja, a i ne vidim nikakvog pomaka u ovoj raspravi pa je najpametnije da stanem ovde. Ja se služim pre svega razumom i logikom, a sa tobom je na tom nivou nemoguće voditi raspravu. (pominješ mi tu neku božansku energiju i čuda...)

Edited by Dead Man Walking

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle ti ideš logikom: bolje dati ljudima bilo kakav odgovor, makar bio i totalno pogrešan nego ih ostaviti da se pitaju i da misle?

 

Имаш могућности да мислиш,само да хоћеш.Међутим ако ћемо да мислимо,онда не можемо да кажемо нешто овако :

 

Tvoja religija osim što je za kratko vreme srušila ono što se stotinama godina gradilo u Antičkoj Grčkoj tera ljude da prestanu da misle koristeći najblaže rečeno podmukle i mizerne metode, a to je zastrašivanje ljudi večnim mukama posle smrti i monopolom na odgovore koje ne znaju i ne mogu znati.

 

Овакво мишљење није на нивоу објективног критичара.Ево узми све могуће философске методе логичког закључивања и видјећеш да си погријешио.Осим некритичког приступа овдје се оцртава и твој притајен однос према религији,а то је да мислиш да она застрашује људе вјечним мукама.То нема везе са суштином хришћанства.Њена суштина је васкресње из мртвих.Христос као Богочовјек је побиједио смрт и позвао нас је на превазилажење палости људске природе духовном борбом и препремање за живот вјечни.Друго,религија није срушила оно што се годинама градило у Античкој Грчкој.Не знам да ли ти је познато али ти горе наведени философи које не сматраш философима,су за своју светотачку и византијску теологију користили као појмовни и категоријални „предложак“ јелинску философију,углавним мисли Платона ,Аристотела а касније и новоплатонаца.

 

 

Filozofija prvenstveno uči ljude da se pitaju i da misle, a to je najvrednije što imamo. Hrišćanstvo, filozofija i logika se ne mogu koristiti u istoj rečenici a kamoli nešto drugo.

Знам да се нећеш сложити самном,али у философији људи траже одговоре на тешка питања ,у чему је смисао живота.Мана оваквог философирања је што њом не могу да се бави сви.Прости народ рецимо,нема потребе да изучава Канта,Јасперса,Кјеркегора,Хајдегера...итд. да би схватио да је као биће на земљи створен да љуби и да буде љубљен.Хришћанска фислософија учи човјека да љуби Бога и ближње,и то је одмах квалитативно другачија философија.Хришћанство открива љепоту човјекове душе као образа и подобиј божијег.Свети Апостол Павле свједочи :“ А сад остаје вјера, нада, љубав, ово троје; али од њих највећа је љубав“.Љубав је стање будућег вијека,а задобијају га само они који се у овом животу уподобе тој љубави.Када нас је Христос позвао да љубимо и своје непријатеље,позвао нас је на живот не од овг свијета,позвао нас је да живимо у љубави и овдје на земљи предосјетимо стање будућег вијека .Кад си већ горе споменуо како хришћанство застрашује људе вјечним мукама и манипулише својим знањем масама,онда бих требао да прочиташ Химну љубави,најмудријег Христовог апостола – апостола Павла (његова посланица Коринћанима) :

 

http://www.atlantaserbs.com/learnmore/library/himna-ljubavi-SvPavle.html

 

A o kakvim "božanskim energijama" pričaš pojma nemam, ni kakav je to trip. Čvrsto veruj da ćeš živeti večno ako budeš svakoga dana dubio na glavi pola sata pa će ti to opet davati "energiju". Samo što ne kontaš da je sve to u tvojoj glavi.

Нису то никакве магијске енергије.Религија укључује у себе мистику.То су нарочита узвишена човјекова доживљавања у његовом унутрашњем општењу (заједничарењу) са Богом.Подвигом и љубављу у човечијој души се открива љепота духовног свијета,а енергија која се даје хришћанину је благодат божија,одн.љубав божија која преображава човјеков лик.

 

 

Odlutali smo od teme pravoslavlja, a i ne vidim nikakvog pomaka u ovoj raspravi pa je najpametnije da stanem ovde. Ja se služim pre svega razumom i logikom, a sa tobom je na tom nivou nemoguće voditi raspravu. (pominješ mi tu neku božansku energiju i čuda...)

Немам ја ништа против разума и логике али имам када се тај исти разум противи из свог незнања нечему о чему не зна много.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ако би нешто било директно забрањено или нешто директно дозвољено,онда гдје је простор за пројављивање слободне воље?

па ти озбиљно незнаш да размишљаш.. ако имаш избор да скренеш само лево и десно, ти онда немаш слободну вољу? само зато што није могуће да идеш где хоћеш, него само лево и десно. имаш ти неких проблема.

 

Да је господ забранио адаму да не једе са дрвета познања без компромиса онда му он наметнуо свој ауторитет.

значи, бог адаму није забранио да једе са тог дрвета? шта му је рекао, није да ти забрањујем, ал оно, немој да једеш са тог дрвета? не лупетај.

 

Она својим учењем неће дозволити да се каменује жена ухваћена у прељуби

па ако нешто није дозвољено, значи да је забрањено. то су основе логике. ако је столица црвена, онда је црвена, није плава.

 

,она иста је позвана да се у тој цркви научи правом животу,али хришћанин као слободна личност може да уради тако нешто али то неће имати везе са црквом,него са његовим личним иденитетом.

ма не сери. открио си топлу воду. ништа од тога не мења чињеницу да му црква забрањује да каменује жену.

 

Он је позвао да се каменује блудница

значи, хришћански бог ипак одобрава да хришћанин каменује жену ухваћену у прељуби?

 

питао сам како објашњаваш вишевјековно поклапање старог завјета,његову континуалност и темама којима се бави?А све теме су усмјерене на ишчекивање Месије.

па стари завет има континуитет у талмуду, зохару, и шулхан аруху. и идаље су све теме усмерене на ишчекивање месије. не постоји ниједан објективан разлог зашто би ти ја поверовао да је исус тај месија.

 

Тако да те ја не убјеђујем,него само у свој гард стављам предање.

па и муслиман ће се позвати на своје предање од пре 1400 година, и јеврејин ће против хришћанства цитирати ствари од пре 3000 година, и сик може да цитира веде као своје предање од пре више од 4000 година, где се прича о злим духовима, и казаће да су они измислили хришћанство. и опет нема нити један објективан разлог да више верујем теби него њима.

 

.Мухамедов закон је јасан.Све оне који не прихватају моје учење сматрајте за штејатанове посленике,чак су и убијали невјернике

хришћанство исто каже да је све сем хришћанства дело демона, и бог кога хришћани обожавају јахве је наређивао убијање неверника, па и њихових жена и деце.

 

Али рјешење да је Стари завјет некакв "геноцидан", а Нови ваљда није - давно се појавило код Маркиона, на примјер, и Црква га је одбацила.

управо. нови завет је подједнако геноцидан, јер прихвата болесног крволочног бога старог завета као истинитог бога и не осуђује га.

 

___________________________________---

 

 

Прости народ рецимо,нема потребе да изучава Канта,Јасперса,Кјеркегора,Хајдегера..

али може и треба да чита платона, платонисте, стоичаре, посебно сенеку.

 

. да би схватио да је као биће на земљи створен да љуби и да буде љубљен.

човек је овде да би радио, развио се физички и психички, и био морално добар.

 

понављаш ту реч "љубав" као неку мантру, а поприлично сам сигуран да појма немаш како је љубав дефинисана у православљу. а иначе је по православном учењу стање страха од пакла примерено за људе, а стадијум љубави према богу достижу само светитељи. можеш да прочиташ о томе овде

 

Нису то никакве магијске енергије.Религија укључује у себе мистику.

зашто би неко веровао да бог за давање своје енергије користи хлеб и вино у хришћанској цркви? што не вегетеријански оброк у хинду храму? што не слатки пудинг у сик храму? глупост.

 

Немам ја ништа против разума и логике

имаш, и то много. хришћанство само по себи има на десетине нелогичких и неразумних догми.

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dead Man Walking

 

Još jedna stvar me zanima. Postoji lik u Kosta Riki (čini mi se) koji tvrdi da je Isusov potomak i koji je nakupio gomilu sledbenika. Rekao bih i par desetina hiljada (nemam sada tačan podatak). E sad, zašto su ti ljudi krivi što veruju njemu? Tj zašto oni neće dobiti večni život?

Не знамо оће ли они наслиједити живот вјечни,то је ваш нашег знања,не можемо да се тиме бавимо.Даље,тај лик који твврди да је Исусов потомак,он у старту лаже,јер нам Христов живот и писма свједоче нешто потпуно другачије.Свако ко озбиљно жели да сагледа хришћанство одмах ће да схвати да је овај лик неки преварант.Али највећу одгворност у осовм случају носи вођа те групе.

 

Šta će se desiti kada umru pa odu na to suđenje, hoće li im Bog reći: e pa sami ste krivi što ste tako tupavi pa verujete ovom prevarantu, ja sam vam lepo poslao svog sina pre 2000 godina u kraj udaljen par stotina hiljada kilometara daleko od vas, ko vam je kriv što niste radili šta vam je on rekao? Sad ćete lepo u pakao da se krčkate, pa ćete u večnim mukama da razmišljate gde ste pogrešili :)

Када би знали шта ће Бог рећи,онда какав би Бог био тајна као и наш читав живот,који је тајна људског срца.

 

Pa hajde onda daj mi izraz. Bog kao apsolutno savršenstvo ne može ništa ni da "želi". Želja je takođe ljudska osobina. Pokušaj nešto drugo.

Daću ti hint, čovek stalno Bogu pripisuje ljudske osobine jer je i samu ideju o Njemu stvorio. Kaže da je Bog ljubav, Bog srećan, Bog gnevan, Bog ima sina itd...To su blago rečeno nebuloze. Emocije nastaju kao produkt hormona koje stimulišu određena mesta u ljudskom mozgu. Hoćeš da kažeš da se to isto dešava u Božijem mozgu?

Бог обитава у вјечности.Као такав он је неподложан било каквим земаљским пропадљивим категоријама.Будући да је како учи хришћанство,вјечно добро,пружа нам сва добра не бивајући подложан ни зависти ни било којој другој страсти.

 

capturedy.jpg

 

Предлажем да ако си заинтересован прочиташ овај дијалог о Богу :

 

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Osnovi/Dijalozi/Dijalozi02.htm

 

Kako taj Vladika Ignjatija zna te stvari?

Владика Игњатије не зна те ствари сам од себе.Његова богословска мисао је ослоњена на вјековном предању Цркве.Међутим он као теолог,поменути катихизис је прилагодио времену и узрасту за који је писана.И хвала Богу на томе.

  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Sha

Na mom krštenju, pop je rekao da decu treba naterati da poste sve postove tokom godine, a ako neće, onda ih treba naterati batinama.

Pre neki dan zaglavio sam se u liftu sa još troje ljudi. Među njima je bila i jedna Jehovina svedokinja, koja je tokom 20-ak minuta, koliko smo bili zaglavljeni, uspela da pokvareni lift poveže sa vulkanskom erupcijom na Islandu i zemljotresom u Kini.

Jebeš mu mater, nema suštinske razlike između pravoslavnog popa koji misli da treba batinama naterati dete da praktikuje neki ritual i te žene koja pokvareni lift povezuje sa ogromnim prirodnim katastrofama. Oboje hoće da nas "spasu", a samo se razlikuje priča koju prodaju ljudima i način na koji to rade.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Joooj svaki put kažem da neću više ali na ljudsku glupost ne mogu da ostanem ravnodušan...

 

SixSteps ja imam jak utisak da ti meni uopšte ne daješ odgovore ni na jedno pitanje nego imaš zacrtan tekst, kao da čitaš odnekud i onda samo prepisuješ kao po naredbi.

 

Имаш могућности да мислиш,само да хоћеш.

 

Hajde mi reci gde tačno u Hrišćanstvu ti imaš bilo kakvog prostora da misliš? O čemu ti imaš tu više da razmišljaš, sve ti je servirano, takoreći ne moraš čak ni da paseš nego su ti jasle pune.

 

 

Овакво мишљење није на нивоу објективног критичара.Ево узми све могуће философске методе логичког закључивања и видјећеш да си погријешио.Осим некритичког приступа овдје се оцртава и твој притајен однос према религији,а то је да мислиш да она застрашује људе вјечним мукама.То нема везе са суштином хришћанства.Њена суштина је васкресње из мртвих.Христос као Богочовјек је побиједио смрт и позвао нас је на превазилажење палости људске природе духовном борбом и препремање за живот вјечни.Друго,религија није срушила оно што се годинама градило у Античкој Грчкој.Не знам да ли ти је познато али ти горе наведени философи које не сматраш философима,су за своју светотачку и византијску теологију користили као појмовни и категоријални „предложак“ јелинску философију,углавним мисли Платона ,Аристотела а касније и новоплатонаца.

 

Tvoja religija direktno zastrašuje ljude i to joj je glavno oružije. Nije njena suština vaskrsenje iz mrtvih, nego šta će se desiti ako ne uradiš "sve što treba" da bi iz mrtvih vaskrsao.

Hrišćanstvo je direktno srušilo sve što su antički filozofi gradili, nakon toga nastalo je Mračno doba. Tek nakon vraćanja ljudi antičkoj umetnosti dobijamo nove prave filozofe.

Ti filozofi koje ne smatram filozofima uzeli su bezuslovno kao apsolutnu istinu postojanje Isusa i njegova čuda i pripovedanja. To nisu i ne mogu biti metode jednog filozofa.

 

Знам да се нећеш сложити самном,али у философији људи траже одговоре на тешка питања ,у чему је смисао живота.Мана оваквог философирања је што њом не могу да се бави сви.Прости народ рецимо,нема потребе да изучава Канта,Јасперса,Кјеркегора,Хајдегера...итд. да би схватио да је као биће на земљи створен да љуби и да буде љубљен.Хришћанска фислософија учи човјека да љуби Бога и ближње,и то је одмах квалитативно другачија философија.Хришћанство открива љепоту човјекове душе као образа и подобиј божијег.Свети Апостол Павле свједочи :“ А сад остаје вјера, нада, љубав, ово троје; али од њих највећа је љубав“.Љубав је стање будућег вијека,а задобијају га само они који се у овом животу уподобе тој љубави.Када нас је Христос позвао да љубимо и своје непријатеље,позвао нас је на живот не од овг свијета,позвао нас је да живимо у љубави и овдје на земљи предосјетимо стање будућег вијека .Кад си већ горе споменуо како хришћанство застрашује људе вјечним мукама и манипулише својим знањем масама,онда бих требао да прочиташ Химну љубави,најмудријег Христовог апостола – апостола Павла (његова посланица Коринћанима) :

 

http://www.atlantaserbs.com/learnmore/library/himna-ljubavi-SvPavle.html

 

Ma sve je to super, gay, give peace a chance, love for everybody... ali šta je sa onima koji ne misle tako? Šta je sa onima koji ne žele da prihvate ništa servirano, žele do istog zaključka da dođu sami i ne žele da se pridruže tvojoj crkvi? Šta je sa onima koji misle možda isto tako ali ne pripadaju tvojoj crkvi?

Da se ne lažemo hrišćanstvo ima jasne stavove prema takvima, i to oboje znamo: ako nisi sa nama protiv nas si... i gorećeš u paklu :)

 

A i komunizam je dobar u teoriji.

 

I naravno da filozofijom može i treba da se bavi svako. Prost narod je prost jer ga je tvoja religija zastrašila i onemogućila da misli.

Hrišćanstvo je u praksi kad odem kući posle dva meseca i bude nedelja i baba onda neće da mi opere stvari. Pitam zašto, kaže danas se ne radi. Zašto? Zato što je nedelja. Kraj diskusije.

Hrišćanstvo je u praksi kad se za Uskrs farbaju jaja i onda mi baba kaže da prvo razbijamo crveno. Pitam zašto? Kaže: valja se. Kraj diskusije.

Hrišćanstvo je u praksi da se kada neko umre napravi takva fešta da se svi dobro najedu i napiju.

Hrišćanstvo je u praksi da ti pop kuca na vrata nenajavljen jer ide po zgradi da "sveti vodicu" kada sve obavi stoji i čeka da mu daš pare.

 

Ljubavi prijatelju moj ni od korova.

 

Нису то никакве магијске енергије.Религија укључује у себе мистику.То су нарочита узвишена човјекова доживљавања у његовом унутрашњем општењу (заједничарењу) са Богом.Подвигом и љубављу у човечијој души се открива љепота духовног свијета,а енергија која се даје хришћанину је благодат божија,одн.љубав божија која преображава човјеков лик.

 

Aha, to su mi omiljene stvari. Ja sam doživeo a ti mi veruj. Sve su to tripovi u tvojoj glavi. Hrišćani bi trebali da nauče šta je podsvest.

 

Не знамо оће ли они наслиједити живот вјечни,то је ваш нашег знања,не можемо да се тиме бавимо.Даље,тај лик који твврди да је Исусов потомак,он у старту лаже,јер нам Христов живот и писма свједоче нешто потпуно другачије.Свако ко озбиљно жели да сагледа хришћанство одмах ће да схвати да је овај лик неки преварант.Али највећу одгворност у осовм случају носи вођа те групе.

 

Otkud znaš da laže? On može da kaže isto kao i Isus: ma znam ja da su rekli da neće više da bude ni jedan al' evo još ja sam prorok, mesija, sin božiji (ili šta već) i posle mene nema majke mi.

 

 

Бог обитава у вјечности.Као такав он је неподложан било каквим земаљским пропадљивим категоријама.Будући да је како учи хришћанство,вјечно добро,пружа нам сва добра не бивајући подложан ни зависти ни било којој другој страсти.

 

Kako misliš da je nepodložan zemaljskim kategorijama kada ga upravo vi stalno kategorišete: Bog je dobar, Bog je ljubav, Bog je pravedan, Bog je gnevan... Ima još u tom isečku.

Kako nešto što je apsolutno savršeno može da ima bilo šta od tih emocija?

 

Da ne pričam o tome kako je Bog stvorio čoveka po svom liku (šta će Bogu oči, nos, prsti, nokti :haha: ) i o tome kako mu je trebalo 6 dana da stvori svet (ako je svemoguć zašto ga nije napravio u trenutku ili tako nešto? )

Edited by Dead Man Walking
  • Upvote 2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Joooj svaki put kažem da neću više ali na ljudsku glupost ne mogu da ostanem ravnodušan...

Ово ти не ваља дечко.Овим себе стављаш изнад онога са ким причаш.А то није лијепа кулутура дијалога.

 

Hajde mi reci gde tačno u Hrišćanstvu ti imaš bilo kakvog prostora da misliš?

Реци ти мени прво гдје те тачно оно спутава да мислиш?

O čemu ti imaš tu više da razmišljaš, sve ti je servirano, takoreći ne moraš čak ni da paseš nego su ti jasle pune.

Далеко од тога да је све сервирано,мој буразеру.Па није јеванђеље универзални приручник за све проблеме,него је то ријеч божија дата нама људима.Ми као учесници спасења,имамо одлучујућу улогу,тј. Од нас се очекује корак.Када ти је нешто сервирано,значи да нема много ти да се трудиш.У хришћанству је присутна духовна борба до краја живота.Значи огроман труд.

Tvoja religija direktno zastrašuje ljude i to joj je glavno oružije.

Генерализација никада није била излаз,тако да но овога пута неће бити.

Nije njena suština vaskrsenje iz mrtvih, nego šta će se desiti ako ne uradiš "sve što treba" da bi iz mrtvih vaskrsao.

Постављаш себе у такав положај као да све знаш шта треба,па нам реци шта то треба да се уради?

Hrišćanstvo je direktno srušilo sve što su antički filozofi gradili, nakon toga nastalo je Mračno doba.

Твоје позивање на мрачно доба нема везе са философијом светих отаца које сам навео.Мрачно доба и инквизитоерски период је доктрина римокатоличке цркве и нема везе са изворним хришћанским учењем,које незакржљало чува православна црква.Иначе то мрачно доба је постојало и у прошлом вијеку,и све то под плаштом философије и културе напретка.

Tek nakon vraćanja ljudi antičkoj umetnosti dobijamo nove prave filozofe.

Ако смо се враћали античкој умјетности и култури,не значи да смо добијали праве филососфе,добијало смо склупторе,сликаре али не и философе.Углавном,и основна философска мисао се има свој темељ у хришћанству.У самом темељу европске цивилизације се налази Хришћанство и правни систем.Из тога све извире.

Ti filozofi koje ne smatram filozofima uzeli su bezuslovno kao apsolutnu istinu postojanje Isusa i njegova čuda i pripovedanja. To nisu i ne mogu biti metode jednog filozofa.

Он може да се користи разним иксуствима.Свети оци су се користили највећим искуством,Живим богом.

Šta je sa onima koji ne žele da prihvate ništa servirano, žele do istog zaključka da dođu sami i ne žele da se pridruže tvojoj crkvi?

Чекај,ко брани икоме да долази до раузних закључака разним путевима.Нико.Ja не намећем учење цркве никоме.Само дискутујемо.

Šta je sa onima koji misle možda isto tako ali ne pripadaju tvojoj crkvi?

Све најбоље онима који мисле исто,шта друго могу да кажем.

Da se ne lažemo hrišćanstvo ima jasne stavove prema takvima, i to oboje znamo: ako nisi sa nama protiv nas si... i gorećeš u paklu

Добро,ајде да видимо гдје се то каже?

Hrišćanstvo je u praksi kad odem kući posle dva meseca i bude nedelja i baba onda neće da mi opere stvari. Pitam zašto, kaže danas se ne radi. Zašto? Zato što je nedelja. Kraj diskusije.

Е благо баки са тобом.

Hrišćanstvo je u praksi kad se za Uskrs farbaju jaja i onda mi baba kaže da prvo razbijamo crveno. Pitam zašto? Kaže: valja se. Kraj diskusije.

Твоја бака можда има велику вјеру,а да ти то ни не знаш.А и не можеш знати када се претвараш у формалисту па испитујеш,због чега је ово овако,а ово онако..

Hrišćanstvo je u praksi da se kada neko umre napravi takva fešta da se svi dobro najedu i napiju
.

То је ти видиш као такву праксу.Када се неко твој упокоји видјећеш нешто потпуно друго,у то сам сигуран.А неки лицјемер са стране ће да гледа шта ко и колико једе и пије...

Hrišćanstvo je u praksi da ti pop kuca na vrata nenajavljen jer ide po zgradi da "sveti vodicu" kada sve obavi stoji i čeka da mu daš pare.

А замисли,у хришћанству је пракса да тај исти поп савршава свету Литургију.Пракса је да тај исти поп држи помен над преминулим нам братом.Пракса је да тај поп да утјеху болесном.Пракса је да тај поп има и своју децу и жену.Пракса је да је и тај поп онај који ће те погурати у царство небеско.

 

Ljubavi prijatelju moj ni od korova

 

Немој да причаш како љубави нема,има је мој брате свугдје.Само што ми гајимо коров у нашим срцима.Служење ближњем је највећа љубав

 

Aha, to su mi omiljene stvari. Ja sam doživeo a ti mi veruj. Sve su to tripovi u tvojoj glavi. Hrišćani bi trebali da nauče šta je podsvest.

 

Нисам ти рекао да вјерујеш,него сам ти показао реалност религијске мистике и човјековог односа са Богом,који не можеш да му одузмеш и приписујеш га некаквим триповима.

 

Otkud znaš da laže? On može da kaže isto kao i Isus: ma znam ja da su rekli da neće više da bude ni jedan al' evo još ja sam prorok, mesija, sin božiji (ili šta već) i posle mene nema majke mi.

 

Врло лако.Јер се држим предањског учења наше Цркве.

 

Kako misliš da je nepodložan zemaljskim kategorijama kada ga upravo vi stalno kategorišete: Bog je dobar, Bog je ljubav, Bog je pravedan, Bog je gnevan...

 

Када кажемо добар,љубав,праведан,гнијеван мислимо на његову савршену,вјечну природу.Самим тим је он савршено добар,савршена љубав,савршено праведан ...

 

Da ne pričam o tome kako je Bog stvorio čoveka po svom liku (šta će Bogu oči, nos, prsti, nokti ) i o tome kako mu je trebalo 6 dana da stvori svet (ako je svemoguć zašto ga nije napravio u trenutku ili tako nešto?

 

Ево управо је ово оно што упорно радиш,а то да је антропоморфизујеш ствари. Осим тога, постоји у Светом Писму једна важна врста исказа - а за њу постоји много примера управо у Књизи Постања - за коју нам Свети Оци особито напомињу да не треба да је схватимо у дословном смислу. То су антропоморфни искази о Богу, где се о Њему говори као о човеку који шета, говори, гневи се итд. Требало би да све такве исказе схватимо на "богодоличан" начин, односно, ослањајући се на наше знање о православном учењу да је Бог чисто духован, да нема телесне органе и да су Његова дела у Светом Писму описана онако како нама изгледају. Оци су у том погледу врло опрезни с текстом Књиге Постања. Тако св. Јован Златоусти каже:

"Када чујеш, љубљени, да засади Бог рај у Едему према истоку, ово 'засади' схватај богодолично - да Бог то заповеди. А за остало веруј да и Рај настаде, и то на оном месту где и Писмо назначи"

  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ово ти не ваља дечко.Овим себе стављаш изнад онога са ким причаш.А то није лијепа кулутура дијалога.

 

Pa moram kad s oproštenjem lupetaš, tj čak ni ne lupetaš ti nego ti je neko napunio glavu a ti ne umeš da se iskobeljaš.

 

Реци ти мени прво гдје те тачно оно спутава да мислиш?

 

Tačno - u svakom delu svetog pisma. Dobiješ odgovor na sve večne tajne servirano i tvoje nije da misliš nego da ih prihvatiš. Zašto smo ovde, šta će biti kada umremo, šta da radimo, kako je nastao svet... Gde ćeš veća pitanja od tih? O čemu imaš posle da razmišljaš?

 

Najveća opasnost kada pokušavaš nešto da dostigneš je da postaneš ubeđen da si to našao, tada ti ono što zapravo tražiš beži sve dalje i dalje.

 

O tome je Sokrat govorio. "Jedino što znam je da ništa ne znam." Opasniji su oni koji su sigurni da znaju.

 

A uz to rekao je i:

"Живот који се не испитује није вредан живљења. — Апологија, 38"

 

Далеко од тога да је све сервирано,мој буразеру.Па није јеванђеље универзални приручник за све проблеме,него је то ријеч божија дата нама људима.Ми као учесници спасења,имамо одлучујућу улогу,тј. Од нас се очекује корак.Када ти је нешто сервирано,значи да нема много ти да се трудиш.У хришћанству је присутна духовна борба до краја живота.Значи огроман труд.

 

Upravo to i jeste. "Duhovna borba" je zapravo borba protiv svog zdravog razuma koji ti je taj Bog podario. To je ono kada ti sve ukazuje da ono u šta veruješ nema nikakve veze sa realnosti ali si ti uporan da u tome istraješ.

 

Генерализација никада није била излаз,тако да но овога пута неће бити.

 

Ma daaaj, hrišćanstvo se sigurno širilo pomoću ljubavi a ne pomoću straha. A uz to niko nije znao šta je ljubav dok niste došli vi hrišćani.

 

Постављаш себе у такав положај као да све знаш шта треба,па нам реци шта то треба да се уради?

 

Znaš ti dobro, ne znam zašto glumiš neku zbunjenost.

To je kroz istoriju bilo bukvalno sve ono što se od tebe zahteva i to od strane čoveka. Da budeš spreman da daš sve što imaš i na kraju pogineš ako treba (a trebalo je i trebaće). Danas kod nas to ipak nije tako strašno...

Ali i dalje treba da se odrekneš najvrednije stvari - mogućnosti da misliš i da se zapitaš.

 

Твоје позивање на мрачно доба нема везе са философијом светих отаца које сам навео.Мрачно доба и инквизитоерски период је доктрина римокатоличке цркве и нема везе са изворним хришћанским учењем,које незакржљало чува православна црква.Иначе то мрачно доба је постојало и у прошлом вијеку,и све то под плаштом философије и културе напретка.

 

Mračno doba je imalo veze sa svime a sa filozofijom naročito. Evo koje si ti meni filozofe naveo kao odbranu na Mračno doba a sada mi pominješ pravoslavlje:

Naveo si svetog Avgustina - jednog od najvažnijih figura u razvoju zapadnog hrišćanstva.

Svetog Tomu Akvinskog - papistu.

Justina - čovek nije živeo ni blizu srednjeg veka a uz to je bio rimljanin.

Simeona - ovaj apsolutno veze sa filozofijom nema. Uz to je sa 13 godina potčinjen crkvi. Pretpostavljam da je tada dovoljno "sazreo".

Evo šta je za tebe filozof:

"Наиме, толико је био нехајан према свом телу да га је обмотавао ужетом од влакана палме које му је секло кожу и стварало ране које су гнојиле. Кратко време је живео у планини у неком бунару који је пресушио, потом у једној малој келији, а онда и на планини Калат Симан тако што је био прикован за стену."

 

Углавном,и основна философска мисао се има свој темељ у хришћанству.У самом темељу европске цивилизације се налази Хришћанство и правни систем.Из тога све извире.

 

 

Osnovna filozofska misao ima temelj u hrišćanstvu??? Dakle nešto što je nastalo par hiljada godina pre Hrista ima temelj u hrišćanstvu?

Kao što već rekoh, filozofija i hrišćanstvo - dva nepovezana pojma. Evropskoj civilizaciji je bilo dobro i pre hrišćanstva. Vi ste doneli samo jednog Boga više oko koga će ljudi da ginu.

 

 

Он може да се користи разним иксуствима.Свети оци су се користили највећим искуством,Живим богом.

 

Čije je to bilo iskustvo? Njihovo?

 

Чекај,ко брани икоме да долази до раузних закључака разним путевима.Нико.Ja не намећем учење цркве никоме.Само дискутујемо.

Све најбоље онима који мисле исто,шта друго могу да кажем.

 

Ti braniš. Uhvatio si se muslimana kao da niste isti i vi i oni. Ako ti ne kažeš, tvoja crkva kaže.

Uz to si mi jednom prilikom napisao da srbin ne može biti neko ko nije pravoslavac. Pretpostavljam da je to ta ljubav koju propovedaš.

 

Добро,ајде да видимо гдје се то каже?

 

Nemojmo se praviti ludi moliću lepo. To svi znaju, a za detalje pitaj rogozuba.

Uglavnom ovako nešto beše:

"Koji nije sa mnom, protiv mene je; i koji ne sabira sa mnom, rasipa (Mt.12,30)"

 

 

Твоја бака можда има велику вјеру,а да ти то ни не знаш.

 

Nije bitna moja baba nego primer. Takvi ljudi koji imaju "veliku veru" i koji su za tvoju crkvu najskuplji su oni koji sveto pismo nikada dotakli nisu a kamoli ga pročitali. Nesretna sirotinja u strahu.

 

 

А и не можеш знати када се претвараш у формалисту па испитујеш,због чега је ово овако,а ово онако...

A je l' ne smem da pitam?

Pa ja sam kao klinac imao najveći strah da pitam te stvari jer sam se bojao da ne uvredim ljude i da ne dobijem batine. Svi ovde su to iskusili i znaju o čemu pričam.

 

 

То је ти видиш као такву праксу.Када се неко твој упокоји видјећеш нешто потпуно друго,у то сам сигуран.А неки лицјемер са стране ће да гледа шта ко и колико једе и пије...

 

Više se mojih "upokojilo" i ja sam bio tužan iako nisam hrišćan i to sa tim nema veze. A primer je trebao da pokaže šta je hrišćanstvo u realnom životu i kako ga ljudi praktikuju.

 

 

А замисли,у хришћанству је пракса да тај исти поп савршава свету Литургију.Пракса је да тај исти поп држи помен над преминулим нам братом.Пракса је да тај поп да утјеху болесном.Пракса је да тај поп има и своју децу и жену.Пракса је да је и тај поп онај који ће те погурати у царство небеско.

 

Ma kako da ne, ako me pop Mile koji neviđeno psuje Boga dok igra mali fudbal ne pogura u carstvo nebesko niko neće :haha:

To što taj pop izvodi te rituale veze nema ni sa čim. Da ne izvodi on, izvodio bi neko drugi, a ja od njih nemam ništa. On ima - plati mu se debelo.

 

 

Немој да причаш како љубави нема,има је мој брате свугдје.Само што ми гајимо коров у нашим срцима.Служење ближњем је највећа љубав

 

Ljubavi je bilo i pre hrišćanstva i ima je i van njega. Kao da ste vi ljubav izmislili i polažete monopol na nju, ne shvatam te stvari. A bližnjima služimo da bi se mi osećali dobro i korisno.

 

 

Нисам ти рекао да вјерујеш,него сам ти показао реалност религијске мистике и човјековог односа са Богом,који не можеш да му одузмеш и приписујеш га некаквим триповима.

 

Kako si mi ti pokazao realnost religijske mistike? Rekao si taj i taj je doživeo to i to. Da li je tebi neko pokazao realnost "podsvesne mistike"? :haha:

 

 

Врло лако.Јер се држим предањског учења наше Цркве.

 

Pa ni Isus se nije držao predanjskog učenja vaše crkve. Šta ako ti on kaže da je Bog odlučio da nam predstavi svoje brand new zakone jer misli da smo spremni za njih :haha:

 

 

Када кажемо добар,љубав,праведан,гнијеван мислимо на његову савршену,вјечну природу.Самим тим је он савршено добар,савршена љубав,савршено праведан ...

 

A da li to znači i da je "savršeno gnevan"? :haha:

Ovo ukratko nema smisla. Ljudske osobine si pripisao savršenoj prirodi Boga.

 

 

Ево управо је ово оно што упорно радиш,а то да је антропоморфизујеш ствари. Осим тога, постоји у Светом Писму једна важна врста исказа - а за њу постоји много примера управо у Књизи Постања - за коју нам Свети Оци особито напомињу да не треба да је схватимо у дословном смислу. То су антропоморфни искази о Богу, где се о Њему говори као о човеку који шета, говори, гневи се итд. Требало би да све такве исказе схватимо на "богодоличан" начин, односно, ослањајући се на наше знање о православном учењу да је Бог чисто духован, да нема телесне органе и да су Његова дела у Светом Писму описана онако како нама изгледају. Оци су у том погледу врло опрезни с текстом Књиге Постања. Тако св. Јован Златоусти каже:

"Када чујеш, љубљени, да засади Бог рај у Едему према истоку, ово 'засади' схватај богодолично - да Бог то заповеди. А за остало веруј да и Рај настаде, и то на оном месту где и Писмо назначи"

 

Aha, znači sad ipak nije doslovno? Ili to samo stari zavet nije doslovan, a novi jeste, zbunio si me sad malo?

Bog je čisto duhovan dok se ne pojavi u jednom trenutku u obliku čoveka? A kako se drugačije obrati čoveku, tj tim tvojim svetcima i prorocima nego rečima? Da li oni u jednom trenutku samo "shvate" i 100% su sigurni da je to delo Boga? Kako znaju da ih đavo ne zavarava?

Edited by Dead Man Walking

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tačno - u svakom delu svetog pisma. Dobiješ odgovor na sve večne tajne servirano i tvoje nije da misliš nego da ih prihvatiš. Zašto smo ovde, šta će biti kada umremo, šta da radimo, kako je nastao svet... Gde ćeš veća pitanja od tih? O čemu imaš posle da razmišljaš?

 

Основна грешка људи који нису имали прилике да се имало упознају са хришћанством.Мада не само са хришћанством него неком другом религијом.Па управо све што си горе навео те позива да размишљаш више него било шта друго.Зашто?Јер су ту постављена фундаментална питања човјекове егзистенције.Зато религија за разлику од философије нуди узрок,смисао и циљ човјековог живота.У јеванђељу рецимо није ти дато неко унивезралзно упутство за твоје понашање,него си позван на узрастање у „висини раста Христова“ како каже апостол.Како је настао свијет?Од када то знамо како је настао?Ево и данас муку мучимо са тим.

 

 

Najveća opasnost kada pokušavaš nešto da dostigneš je da postaneš ubeđen da si to našao, tada ti ono što zapravo tražiš beži sve dalje i dalje.

O tome je Sokrat govorio. "Jedino što znam je da ništa ne znam." Opasniji su oni koji su sigurni da znaju.

A uz to rekao je i:

"Живот који се не испитује није вредан живљења. — Апологија, 38"

 

 

Нико није говорио о сигурности знања и убијеђења у оно што знамо.Слушај шта каже Митрополит Никола Хаџинилоау : ...Од великог је значаја да схватимо да Бог није оно што обично мислимо. Бог је другачији: не другачији у смислу отуђености у смислу

да нам је нешто туђе, страно или удаљености, да је удаљен од нас, него

је другачији у смислу различитости од нас. Бог није оно што нама

„пада на ум" да јесте. Није оно што ми свјесно желимо да буде. Није

оно што разумијемо, нити чак оно што као људи можемо да

разумијемо. Он је изван и изнад нашег хтијења, даље од наших

способности, више од нашег разумијевања. Велика грешка, коју сви

правимо - наша животна грешка! јесте то да мислимо да можемо да Га

изврнемо у предмет спознаје, аргумент, доказ, схватање, дакле да Га

учинимо схватљивим, смјестивим у ум наш...

Upravo to i jeste. "Duhovna borba" je zapravo borba protiv svog zdravog razuma koji ti je taj Bog podario. To je ono kada ti sve ukazuje da ono u šta veruješ nema nikakve veze sa realnosti ali si ti uporan da u tome istraješ.

 

Духовна борба није бјежање од реалности,него је суочавање са њом на једном већем новоу,и није борба против здравог него против болесног разума.Не знам само зашто уопште крећеш да дефинишеш нешто о чему не знаш ништа.Кажу да то има везе са сујетом.

 

Naveo si svetog Avgustina - jednog od najvažnijih figura u razvoju zapadnog hrišćanstva.

Svetog Tomu Akvinskog - papistu.

Justina - čovek nije živeo ni blizu srednjeg veka a uz to je bio rimljanin.

Simeona - ovaj apsolutno veze sa filozofijom nema. Uz to je sa 13 godina potčinjen crkvi. Pretpostavljam da je tada dovoljno "sazreo".

Evo šta je za tebe filozof:

"Наиме, толико је био нехајан према свом телу да га је обмотавао ужетом од влакана палме које му је секло кожу и стварало ране које су гнојиле. Кратко време је живео у планини у неком бунару који је пресушио, потом у једној малој келији, а онда и на планини Калат Симан тако што је био прикован за стену."

 

За вријме Св.Августина,Јустина Филсофса и Томе Аквинског није било западног источног хришћанства,са изузетком томе аквинског који без обзира што је био католик,био је велики хришћански теолог.

А ово што си цитиро,је искуство монашке аскезе,која укључује у себе ,као обавезан услов,борбу са уобразиљом,зато што се преко уобразиље подстичу и множе страсти које живе у сваком од нас.Крајњи видови подвижнииштва као што су затворниоштво,отшелништво,столпништво и тако даље,имале су за циљ да очисте ум од уобразиље ,да сасуше страсти у срцу,да искључе ум из струјања разнолоких помисли и слика.То се зове сведочење истине.

Али то је ван домета твог поимања,прво морша да научиш основе хришћанске вјере.

Kako si mi ti pokazao realnost religijske mistike? Rekao si taj i taj je doživeo to i to. Da li je tebi neko pokazao realnost "podsvesne mistike"?

 

Ако хоћеш прочитај ово - Мистика и религија :

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/DuhovnoUzdizanje/UmeceUmiranja/UmeceUmiranja25.htm

 

Ma daaaj, hrišćanstvo se sigurno širilo pomoću ljubavi a ne pomoću straha. A uz to niko nije znao šta je ljubav dok niste došli vi hrišćani.

Ljubavi je bilo i pre hrišćanstva i ima je i van njega. Kao da ste vi ljubav izmislili i polažete monopol na nju, ne shvatam te stvari.

Не зове се џаба хришћанство религија љубави.Рецимо,Господ у јеванђељу не говори само о љубави већ и о мржњи према ближњима.

 

Osnovna filozofska misao ima temelj u hrišćanstvu??? Dakle nešto što je nastalo par hiljada godina pre Hrista ima temelj u hrišćanstvu?

Kao što već rekoh, filozofija i hrišćanstvo - dva nepovezana pojma. Evropskoj civilizaciji je bilo dobro i pre hrišćanstva. Vi ste doneli samo jednog Boga više oko koga će ljudi da ginu.

Основна философска мисао у европи је хришћанска.Европа прије него ли је примилила хришћанство је била примитивна и већини случајева паганска,тј, идолопоклоничка.Сва умјетност,култура коју познајемо из европе је хришћанска у својој основи.Остављам ти да сам провјериш.

 

Nemojmo se praviti ludi moliću lepo. To svi znaju, a za detalje pitaj rogozuba.

Uglavnom ovako nešto beše:

"Koji nije sa mnom, protiv mene je; i koji ne sabira sa mnom, rasipa (Mt.12,30)"

Извукао цитат из јеванђеља,и тиме ћеш да ми докажеш оно шта тврдиш?Буди озбиљан замолио бих те.Знаш како зову оне који нису ни прочитали нешто,а овамо знају да из контекста извлаче цитате за које мисле да би им ишла у корист.

Više se mojih "upokojilo" i ja sam bio tužan iako nisam hrišćan i to sa tim nema veze. A primer je trebao da pokaže šta je hrišćanstvo u realnom životu i kako ga ljudi praktikuju.

Хришћанство управо свједочи живот после смрти,и зато не треба да будеш превише тужан.Хришћанство је у реланом животу увјек другачије,али ми видимо оно што нама одговара па га срозавамо на на неку праксу.Реалан живот је састављен од људи који нису савршени,тако да немој ни очекивати неко савршенство.Твој проблем међутим нису ти људи,него твоје непознавање хришћанства.

Ma kako da ne, ako me pop Mile koji neviđeno psuje Boga dok igra mali fudbal ne pogura u carstvo nebesko niko neće

 

Дај му шансу. :smile:

To što taj pop izvodi te rituale veze nema ni sa čim. Da ne izvodi on, izvodio bi neko drugi, a ja od njih nemam ništa.

Имаш и те како,само кад би знао.

 

Bog je čisto duhovan dok se ne pojavi u jednom trenutku u obliku čoveka? A kako se drugačije obrati čoveku, tj tim tvojim svetcima i prorocima nego rečima? Da li oni u jednom trenutku samo "shvate" i 100% su sigurni da je to delo Boga? Kako znaju da ih đavo ne zavarava?

Наравно да је ријеч та којом се он обраћа људима.У књизи постања Господ заповиједа ријечју.Тамо пише : “ рече Бог: нека пусти земља из себе траву, биље, што носи сјеме, и дрво родно, које рађа род по својим врстама, у којем ће бити сјеме његово на земљи. И би тако.“

Други дио твог питања нимало није једноставан.Добро си примјетио да ли они у тренутку схватају и 100% су сигурни да је то од Бога.Светитељи Цркве Божије се налазе у непрестаном општењу са богом.То општење садржи у себи пподвиг и љубав према њему.А о томе како знају да то није од ђавола,урпаво чува наша Црква као предање отаца и то се зове учење о прелести.То учење су састављали они који су живели Христом,који су дисали јеванђељем.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...