Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

kontinuitetom najblizhi pravoslavlju su monofiziti i nestorijanci....

Не бих се сложио.Па они су само једне од старих јереси,то што су стара јерес,не значи да су ближе православнима,него нека каснија јерес.Не рачунам наравно унијате,они би по здравој логици требало да су најближи Православнима,но опет су јеретици.

Уосталом и монофизита има много врста,тј и они су се сами распали на још више секти унутар себе,бесмислено је говорити да су нам они нешто посебно близу.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не бих се сложио.Па они су само једне од старих јереси,то што су стара јерес,не значи да су ближе православнима,него нека каснија јерес

za njih je pravoslavlje jeres. kad rekoh kontinuitet mislio sam na to da su se oni od kad postoje odnovojeno najmanje menjali, ako uopshte. ovo za monofizite neznam, to je bilo onih pokushaja u vizantiji polu-monofizitstva, monotelitstva i slichno, ali danas svi monoziti imaju isto ispovedanje- i kopti i etiopljani i jermeni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zbog "plirome" crkve to jest zdvajanja u jednom Predanja i Svetog Pisma bilo kakvo pronalazenje gresaka u ovoj dogmi je nemoguce to jest zavrsava u corsokak jer ovi ljudi (=pravoslavci i CRkva) imaju odgovore na sva vasa pitanja a ono čime se oni brane a sto nemaju ljudi koji nisu vjernici je nepokolebljivost u vjeri iliti radikalizam jedne vrste (ne kao zilotizam iliti vehabizam) , istrajavanje u vjeru koja i jeste okosnica bilo kog vjerovanja a posebno pravoslavnog.Trazenje gresaka u crkvi, medju crkovne ljude, amfilohije, pahomije i slicno to je ok al to nije pitanje same Crkve kao institucije duha svetog.Crkva ne zavisi od svestenih lica vec ona potvrdjuje njih ako su opitnici kao one koji su u tom obozenom prostoru primili Svjetlost (kakva je bila tavorska)...Ne kaze se uzalud da je jedino vizantijska filosofija ona najjednostavnija ona koja jedina ima kraj koja nije u nekakvom stalnom procesu misljenja ( u ovom slucaju kroz misticko pravoslavlje opitovanje bozanskih energija).

Share this post


Link to post
Share on other sites

za njih je pravoslavlje jeres. kad rekoh kontinuitet mislio sam na to da su se oni od kad postoje odnovojeno najmanje menjali, ako uopshte. ovo za monofizite neznam, to je bilo onih pokushaja u vizantiji polu-monofizitstva, monotelitstva i slichno, ali danas svi monoziti imaju isto ispovedanje- i kopti i etiopljani i jermeni.

Океј,разумели смо се.Али јерес је јерес,не интересује ме да ли они сматрају православље за јерес,они су реално гледано јерес,и нема ту сад близу су или нису православљу.

 

http://www.youtube.com/watch?v=CCXtjmSJXcU

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa kada se pređe neofitska faza (čitaj faza revnovanja ne uvjek po razumu) onda jedan pravoslavni hrišćanin koji živi liturgijski u prostoru crkve,učestvuje u svetim tajnama,pokajanja i ispovjesti,tajni pričešća,neko živi i u tajni braka,živi poslušno,požrtvovano za onog do sebe i kroz svoje poslušanje koju mnogi sveti oci nazivaju svetom tajnom se projavljuje kao slobodna ličnost,onda tu nema tog osjećanja i stava tipa : ja sam u pravu,svi ostali su grešnici,zabludedli sinovi i naslađivanje tim mislima o svojoj uzvišenosti i o tuđoj palosti i nedostojnosti.Ako toga i ima to je posledica slabosti,ljudske razume se,neznanja i ne uzrastanja u pravosalvnom duhu,takoreći nezrelosti.U Crkvi obitava nešto što se zove blagodat božija,i ona se daje pravoslavnim hrišćanima kroz svete tajne.Nju još definišemo kao nestvorene energije božije,koji na tajanstven način preobražavaju čovjekovo srce i um,uvodeći ga u prostor mističnog sjedinjenja sa Hristom kroz svetu tajnu pričešća.Ali sve to onoliko koliko se čovjek otvara za tako nešto.Tada su čovjekova volja,želje,prohtjevi usmjereni u potpuno jednom drugom pravcu i za svoju posledicu imaju ne ovo što si gore napisao nego i istinsku brigu za tog drugog do sebe ali kao ličnost bez koje ni ti sam ne postojiš.Ali u svemu tome treba da bude sloboda kao što vidiš ti imaš pravo da kažeš,meni ne treba blagodat božija,ne trebaju mi svete tajne,šta će meni to itd.Sloboda je ključ i uvjek mora da se da prostor i da se naruši to što drugi do nas posjeduje.

 

Kada hrišćanin kao ja ovo govori,onda govori iz svog malenog proživljenog iskustva,ali više i iz iskustava onih koji su u toj blagodati svijetlili svijetu.Tu je riznica koju čuva Crkva nepresušna i kada bi se sa njom susreo ne bi mogao baš tako pričaš,jer prije svega govoriš iz neznanja ili eventualno tvog doživljanja jednog pravoslavnog hrišćanina,koji može da bude naravno i opravdan iz perspektive tvog viđenja istog.

 

 

Recimo,ako nisi čitao od srca ti preporučujem da čitaš starca Porfirije Kavsokalivita ili našeg oca Tadeja Vitovničkog,da bi dobio samo jedan malo drugačiji pogled na stvari.

 

Starac Porfirije Kavsokalivit

25718_329833114654_326474679654_3401184_6787810_n.jpg

 

http://www.youtube.com/watch?v=cVjuQxhQeag

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Океј,разумели смо се.Али јерес је јерес,не интересује ме да ли они сматрају православље за јерес,они су реално гледано јерес,и нема ту сад близу су или нису православљу.

chu jeres je jeres, nezanima me shta oni kazhu x) opet taj sektashki mentalitet- ja imam istinu, svi ostali nemaju pojma. brate, morash da preispitash ono u chemu si, pogotovu ako si u onome u chemu si rodjen. shta ako vizantizam jeste jeres, i ti si jeretik, a monofisiti su pravoslavni? shta ako uopshte hrishcjanstvo nije istina, hinduizam je bozhija religija? morash da preispitash svoja verovanja i pripadnost, da bi video da li si u pravu.

 

Mora da je lepo misliti kako si samo ti u pravu, a svi ostali zive u zabludi i neznanju. Govorim generalno, ne obracam se pojedincima. Takav stav mi nikada nije bio, niti ce ikada biti jasan.

jeste lepo, samo zavisi na chemu bazirash takvo mishljenje. ako bazirash na tome shto si eto izabrao tu religiju, shto ti je bila lepa, shto si osetio toplinu oko srca kad si je upoznavao, shto si rodjen u toj religiji- onda je tvoj razlog subjektivan, samim tim i nije validan, ali ako imash objektivne razloge da mislish da si ti u pravu, a ostali nisu (kao shto npr. ja imam), e to je vecj neshto drugo, onda opravdano mislish tako.

 

U Crkvi obitava nešto što se zove blagodat božija,i ona se daje pravoslavnim hrišćanima kroz svete tajne.Nju još definišemo kao nestvorene energije božije,koji na tajanstven način preobražavaju čovjekovo srce i um,uvodeći ga u prostor mističnog sjedinjenja sa Hristom kroz svetu tajnu pričešća.

blagodat, tralala... samo shto si ti chlan SPC, koja je izvan Pravoslavne Crkve odavno, i kao takva nema blagodat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rogozub - govorio sam u ime hriscana koji, za sve sto se ne poklapa sa njihovim poimanjem sveta, smatraju za jeres. Ja, naravno, nisam takav. :) I tu ne moraju biti samo hriscani, verujem da je isto i u islamu. Ali tema je pravoslavlje, pa govorim samo za njih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

shta ako vizantizam jeste jeres, i ti si jeretik, a monofisiti su pravoslavni?

Брате,ти баш имаш живаца за flame war на овој теми...

 

govorio sam u ime hriscana koji, za sve sto se ne poklapa sa njihovim poimanjem sveta, smatraju za jeres

Питај математичаре,да ли је за њих неисправно да је 1+1 = 5 ? Да је број углова у троуглу већи од 180 степени ?

Што су код математичара аксиоме,у хришћанству су истине.

Те очигледне хришћанске истине се не "стварају" васељенским саборима,оне су само омеђене,дефинисане њима.

Као када би ја и ти знали шта је мајчинска љубав,и нема потребе да је дефинишемо,зар не ? И онда неко упадне и каже да је то нпр "тући дете сваког дана"... и онда морамо да је дефинишемо,зар не ?

Зови ти погрешно учење грешком,Црква то зове јереси да би га разликовала од онога што је истина.

 

blagodat, tralala... samo shto si ti chlan SPC, koja je izvan Pravoslavne Crkve odavno, i kao takva nema blagodat.

СПЦ није изван Православне Цркве,већ је итекако у њој.Сигурно благодат немају разноразни "зилоти" (или расколници старокалендарци)! Они су се сами одвојили од Цркве,стога немају никакве благодати,а посебно су трагични ови наши,они не само што немају благодат,већ се називају црквом,а немају ни епископа...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Netolerantnost je tu problem. Recimo, u starom Rimu bilo je mnogo stranih kultova koji su prihvaceni, i svi su se medjusobno tolerisali. Ili ako pricamo o starom veku uopste, ista prica. A Hriscanstvo je prvo koje je otvoreno bilo protiv bilo koje druge vere, sto je po meni jako ograniceno i pogresno. Moze bilo ko verovati u bilo sta i tolerisati tudje misljenje, sa nekim nivoom i dostojanstvom, to nema veze sa njegovom licnom verom. Sve je stvar dostojanstva. U suprotnom, dobijaju se verski ratovi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja baš smatram da religija po prirodi mora imati taj duh prozelitizma, jer ako si ubeđen da znaš istinu, onda ti je dužnost tu istinu da širiš, nije dovoljno da je samo ti znaš. Tolerisanje religija je čisto razvodnjavanje, u krajnjoj liniji i licemerje. Zašto bi hrišćanin mirno živeo sa muslimanom, a obojica misle da će onaj drugi goreti u paklu?

Edited by oʞɾoƃ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prozelitizam ja vezujem vise za politicku stranu religije, ne duhovnu, jer se tu radi o prevlasti: ko ce imati vise sledbenika, imanja, novca itd. a to mene uopste ne interesuje. Ako neko zna istinu, on ce je siriti onima koji su spremni za to, ko je spreman da je primi svojevoljno, a ne nasilno, jer sve su vece religije odrazi jedne istine. Pa je tako hinduizam bio savrsen za indiju, stara indoevropska religija za vecinu evropljana, animizam/samanizam za sibirska plemena itd. Pa se onda vremenom pojavio budizam, koji je danas izuzetno rasiren, ali preko knjiga i ucenja, a ne ratovanja i osvajanja imanja. Zoroastrianizam je po meni mnogo bolji od Islama, za narode srednjeg istoka. Svi su, dakle, narodi imali svoje vidjenje bozanskog i visih i nizih svetova, koji se jesu razlikovali egzotericno, u vidu simbolicnih slika, ali su ezotericno govorili, manje vise, jedno te isto ucenje. Pa recimo Aleksandrija koja je savrsen primer kombinovanja raznih religija i filozofija? Sve je islo u dobrom smeru do pojave monoteistickih netolerantnih religija. Moglo je sve to biti mnogo drugacije, ne siri se vera macem, jer se tu gubi duhovnost, a ona je srz verovanja.

 

Dakle, hriscanin ne bi mogao ziveti u miru sa muslimanom upravo iz tih razloga, jer je pogresno vodjena politika, te je izmenjena svest ljudi. Ja smatram da je covek generalno iznad toga, sposoban za nesto dostojanstvenije, za primer tome govori stari vek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Брате,ти баш имаш живаца за flame war на овој теми...

x) kakav flejm vor, vrlo je ozbiljno pitanje. da li ti spc u kojoj si se rodio uzimash zdravo za gotov ili si preispitao svoja verovanja.jer ako nisi, to znachi da bi uzeo islam zdravo za gotovo da si se rodio u muslimanskoj zemlji. i onda dolazimo do apsurda da (skoro) svako bira religiju na osnovu svog rodjenja, a ne toga da li je ona istinita.

 

СПЦ није изван Православне Цркве,већ је итекако у њој.Сигурно благодат немају разноразни "зилоти" (или расколници старокалендарци)!

brate, pravoslavni kanoni, te medje koje pominjesh- orosi vaseljenskih i svepravoslavnih sabora funkcionishu vrlo matematichki. spc je u opshtenju sa crkvama koje su pod anatemom, samim tim je i sama pod anatemom. oni koji su pod anatemom su- shto anatema i znachi- odlucheni, odvojeni od Crkve. znachi Crkva su oni koji nisu potpali pod ijednu anatemu, tj. imaju ispravnu omologiju i prejemstvo- a to su ziloti matejevci.

 

Netolerantnost je tu problem. Recimo, u starom Rimu bilo je mnogo stranih kultova koji su prihvaceni, i svi su se medjusobno tolerisali. Ili ako pricamo o starom veku uopste, ista prica. A Hriscanstvo je prvo koje je otvoreno bilo protiv bilo koje druge vere, sto je po meni jako ograniceno i pogresno.

nije hrishcjanstvo bilo prvo. u 15 veku pre hrista imash atenizam, pa u 13om mojsija, pa u 8om orfizam, pa u 5om pitagojerstvo, pa gomilu filosofskih shkola koje su mislile da su bash one u pravu- epikurejstvo, platonizam, stoicizam, kinicizam. po mom mishljenju to uopshte nije pogreshno. kada bi bilo koja religija rekla- ja ovo propovedam ali mozhda je i to tvoje istina, to nije tolerancija, to je potiranje sebe i svog uchenja. svaka religija misli da ona ima istinu, inache ne bi ni postojala. inache nije religija, nego kvazi religija, koja ima samo neki praksis, bez ikakve teologije. a kakva je to religija bez sistema teologije? pa i sajentologija i raelizam (koje su parodija religije) imaju sistematizovana teoloshka uchenja.

 

Prozelitizam ja vezujem vise za politicku stranu religije, ne duhovnu, jer se tu radi o prevlasti: ko ce imati vise sledbenika, imanja, novca itd. a to mene uopste ne interesuje.

potpuno pogreshno. to je zloupotreba prozelitizma,a prozelitizam sam po sebi upravo proizilazi iz centralnog dela svake religije- tvrdnje da je bash ta religija ispravna, a da su druge pogreshne.

 

Ako neko zna istinu, on ce je siriti onima koji su spremni za to, ko je spreman da je primi svojevoljno, a ne nasilno, jer sve su vece religije odrazi jedne istine.

wtf? ko je pominjao nasilje? prozelitizam jednostavno znachi- propovedanje.

 

Pa je tako hinduizam bio savrsen za indiju, stara indoevropska religija za vecinu evropljana, animizam/samanizam za sibirska plemena itd. Pa se onda vremenom pojavio budizam, koji je danas izuzetno rasiren, ali preko knjiga i ucenja, a ne ratovanja i osvajanja imanja. Zoroastrianizam je po meni mnogo bolji od Islama, za narode srednjeg istoka.

kakve su ovo gluposti molim te? shta, postoje religije koje su dobre za posebne narode i rase? odakle ti ovakve nebuloze?

 

Dakle, hriscanin ne bi mogao ziveti u miru sa muslimanom upravo iz tih razloga, jer je pogresno vodjena politika, te je izmenjena svest ljudi.

kakva bre politika, choveche, stvar je vere da musliman i hrishcjanin ne trpe jedan drugog, obojci vera kazhe da je on u pravu, a da je ovaj drugi u vlasti demona/ shejtana, i da cje goreti vechno u paklu.

 

Ja smatram da je covek generalno iznad toga, sposoban za nesto dostojanstvenije, za primer tome govori stari vek.

ma da, to je bilo zlatno doba, inache tad nije bilo ratova uopshte [/irony]

Share this post


Link to post
Share on other sites

x) kakav flejm vor, vrlo je ozbiljno pitanje. da li ti spc u kojoj si se rodio uzimash zdravo za gotov ili si preispitao svoja verovanja.jer ako nisi, to znachi da bi uzeo islam zdravo za gotovo da si se rodio u muslimanskoj zemlji. i onda dolazimo do apsurda da (skoro) svako bira religiju na osnovu svog rodjenja, a ne toga da li je ona istinita.

Nije tu ništa apsurdno, nego ti nikako ne kontaš da poenta vere nije da trubiš svima kako jedini ti znaš istinu, nego u poštovanju i ljubavi prema drugima, čak i ako su različiti i nemaju istu veru.

Musliman, ako je čestit i pošten čovek, ne vidim zašto ne bi imao mesta u Božijoj milosti, iako je verovao u pogrešnog Boga.

 

Pogrešna pitanja postavljaš, zato i dolaziš do apsurda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam ni kako da odgovorim na ova seckanja mojih postova. :haha:

 

Pre svega, ne mozes porediti orfizam i pitagorejstvo sa hriscanstvom po pitanju netolerantnosti. To je besmisleno. Svi tvrde da govore istinu, ali nacin propagiranja je veoma razlicit. Pitagorejac nikada nije ubio nekog sto ne misli kao on.

Dark Elf je lepo rekao - sve je u postovanju i ljubavi prema drugima. to je ono sto je nedostajalo i sto nedostaje hriscanima i muslimanima danas.

 

I ako sam spominjao nasilje, mozda sam mislio na rusenje i paljenje gradova i hramova u ime religije, sto se prvi put desilo dolaskom netolerantnih monoteistickih religija. Onda nazovi to zloupotrebom prozelitizma, kako god. Zna se sta je zdravo i prirodno sirenje vere, a sta nije.

 

I da, mislim da postoje religije stvorene za odredjene narode - ali kao sto rekoh, sve religije su odrazi jedne istine, ispricane drugacijim simbolima, karakteristcnim za dati narod i podneblje. Dakle, to je jedna istina, izoblicena hiljadama godina iskustva jednog naroda u specifican oblik. Zasto je hrast drvo zivota germana a ne egipcana? Zasto je solarno bozanstvo izrazenije kod egipcana a ne kod germana? itd itd.

A na ovo:

kakva bre politika, choveche, stvar je vere da musliman i hrishcjanin ne trpe jedan drugog, obojci vera kazhe da je on u pravu, a da je ovaj drugi u vlasti demona/ shejtana, i da cje goreti vechno u paklu.

 

Mogu samo ponoviti da verujem kako je covek iznad tako uskog razmisljanja, i da je jedino politika skrivena velom religije zasluzna za to.

 

Ratova je bilo uvek i bice ih uvek, ali nikada pre nije se vodio rat da bi se namtenula religija drugom narodu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije tu ništa apsurdno, nego ti nikako ne kontaš da poenta vere nije da trubiš svima kako jedini ti znaš istinu, nego u poštovanju i ljubavi prema drugima, čak i ako su različiti i nemaju istu veru.

pa onda ti nepoznajesh pravoslavlje i malo. gomila svetih otaca pricha bash suprotno- da nepostoji vecja mrzhnja koju mozhesh da iskazesh nego da onome ko je van crkve ili u crkvi i u grehu nekazhesh da greshi i pozovesh ga da se pokaje, jer ako to neuradi, ide u pakao.

vidim da neznash shta je pokazivanje ljubavi prema blizhnjem po pravoslavnom uchenju, pa evo da nauchish:

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Besede/Revnost/Sveta-Revnost17.htm

 

Musliman, ako je čestit i pošten čovek, ne vidim zašto ne bi imao mesta u Božijoj milosti, iako je verovao u pogrešnog Boga.

pa neznam kojoj ti veri pripadash, ali pravoslavlje kazhe da ide u pakao koliko god chestit i poshten bio:

http://borbazaveru.info/content/view/908/30/

 

 

 

@novalis

Pre svega, ne mozes porediti orfizam i pitagorejstvo sa hriscanstvom po pitanju netolerantnosti. To je besmisleno. Svi tvrde da govore istinu, ali nacin propagiranja je veoma razlicit. Pitagorejac nikada nije ubio nekog sto ne misli kao on.

ne bi ni hrishcjanin. rekao bih da ti imash malo pogreshne informacije i predrasude prema hrishcjanstvu.

 

Dark Elf je lepo rekao - sve je u postovanju i ljubavi prema drugima. to je ono sto je nedostajalo i sto nedostaje hriscanima i muslimanima danas.

dark elf nema pojma shta pricha. on nepredochava hrishcjansko uchenje, vecj neki liberalizam i nekakvu moderno razblazheno hipi "hrishcjanstvo" koje nema veze sa onim shto su propovedali sveti oci.

 

I da, mislim da postoje religije stvorene za odredjene narode - ali kao sto rekoh, sve religije su odrazi jedne istine, ispricane drugacijim simbolima, karakteristcnim za dati narod i podneblje.

glupost. hinduizam i nordijski paganizam imaju dijametralno suprotna uchenja na skoro sve teme, tako je nemogucje da su "izraz iste istine" samo "drugachijim simbolima". takodje ako si rodjen u nekoj rasi ili narodu nije ti automatski odredjena svest i kakva cjesh lichnost biti, tako da je glupavo recji da postoji religija dobra za mene samo zato shto sam se rodio u nekom narodu/ rasi.

 

Zasto je hrast drvo zivota germana a ne egipcana?

zato shto egipcjani nemaju koncept drva zhivota, a drvo sveta (axis mundi) kod nordijaca i germana je neopaganska (re)konstrukcija, ko zna dal su to zamishljali stari nordijski pagani.

 

Mogu samo ponoviti da verujem kako je covek iznad tako uskog razmisljanja, i da je jedino politika skrivena velom religije zasluzna za to.

koji to chovek? iskreni musliman i hrishcjanin nisu "iznad" toga, jer nema iznad chega da budu. to je sastavni deo njihovih religija, ne neki politichki uticaj koji je tu upao.

 

Ratova je bilo uvek i bice ih uvek, ali nikada pre nije se vodio rat da bi se namtenula religija drugom narodu.

da, jeste, samo religije koje su tad bile nametane zovemo "kulture".

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa onda ti nepoznajesh pravoslavlje i malo. gomila svetih otaca pricha bash suprotno- da nepostoji vecja mrzhnja koju mozhesh da iskazesh nego da onome ko je van crkve ili u crkvi i u grehu nekazhesh da greshi i pozovesh ga da se pokaje, jer ako to neuradi, ide u pakao.

vidim da neznash shta je pokazivanje ljubavi prema blizhnjem po pravoslavnom uchenju, pa evo da nauchish:

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Besede/Revnost/Sveta-Revnost17.htm

Opet mešaš babe i žabe.

Nigde ja nisam rekao da će Bog sigurno osuditi, ili sigurno oprostiti ovaj ili onaj greh, ovu ili onu dobru stvar. To je Božja stvar.

U linkovima koje si postavio jasno se vidi da su apostoli osuđivali samo one koji su jako zgrešili i nisu se pokajali.

Na kraju krajeva, ja sebe ne doživljavam kao apostola, za razliku od tebe i ne mislim da mi je data to dopuštenje od Boga da osuđujem, ili oparavdavam ovog ili onog čoveka.

Još si jednu bitnu stvar propustio da vidiš u linkovima, a to je rečenica: "Ne sudite, da vam ne bi bilo suđeno".

 

dark elf nema pojma shta pricha. on nepredochava hrishcjansko uchenje, vecj neki liberalizam i nekakvu moderno razblazheno hipi "hrishcjanstvo" koje nema veze sa onim shto su propovedali sveti oci.

 

Nikakav ja liberal nisam u hrišćanstvu, naprotiv, vrlo sam konzervativan.

Samo što ja mislim da je za uspešno "bavljenje" hrišćanstvom, potrebno poći od sebe, a ne od drugih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na kraju krajeva, ja sebe ne doživljavam kao apostola, za razliku od tebe i ne mislim da mi je data to dopuštenje od Boga da osuđujem, ili oparavdavam ovog ili onog čoveka.

nije ti dato dopushtenje, nego ti je data zapovest. zashto vam je isus rekao "a kad sudite, ne gledajte ko je ko, nego pravo sudite". dakle, imash zapovest da pravedno sudish.

 

Još si jednu bitnu stvar propustio da vidiš u linkovima, a to je rečenica: "Ne sudite, da vam ne bi bilo suđeno".

glupost. ta rechenica izvadjena sama po sebi nema nikakvu tezhinu u hrishcjanstvu. kao kada bi izvao rechi "mrzi neprijatelja svoga" i same po sebi ih citirao. e pa nemozhe. jerej ljubveobilja se provlachi kroz pravoslavlje odavno, ali od 20og veka, kada su sve "zvanichne crkve" upale u jeres i podpale pod anatemu ta jeres je jedna od glavnih odlika takvog "pravoslavlja". biblija i sveto predanje naredjuju hrishcjanima da sude i osudjuju svakoga ko nije hrishcjanin- ko je inoslavan ili jeretik; jednostavno- to je pravoslavlje, a ti ga nepoznajesh.

 

Nikakav ja liberal nisam u hrišćanstvu, naprotiv, vrlo sam konzervativan.

to shto ti takvim floskulama sebe opravdavash u tome shto pola hrishcjanstva ne prihvatash, to je tvoja stvar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podržavam rogozuba maksimalno (kao i uvek kad su ovakve teme u pitanju), ako ćete braniti svoju religiju, onda branite nju, a ne vaše tumačenje nje.

Najispravnije bi bilo da je tumači neki sveštenik koji je školovan za to.

 

Ako te interesuje tumačenje, iskopiraj i odštampaj zadnje dve stranice ove teme i pokaži nekom svešteniku.

Ako se neki sveštenik slaže sa ovim o čemu rogozub trabunja, onda prihvatam da grešim 100%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanimljivo.

 

''Pre svega, ne mozes porediti orfizam i pitagorejstvo sa hriscanstvom po pitanju netolerantnosti. To je besmisleno. Svi tvrde da govore istinu, ali nacin propagiranja je veoma razlicit. Pitagorejac nikada nije ubio nekog sto ne misli kao on.''

 

 

ne bi ni hrishcjanin. rekao bih da ti imash malo pogreshne informacije i predrasude prema hrishcjanstvu.

 

Pogresne informacije? Koliko primera ubijanja od strane hriscana treba da nevedem? Hipatija? Koju su hriscanski svestenici skinuli nagu, vukli po gradu i brutalno ubili, jer je bila naucnik i paganski orijentisana? Spaljivanje cele biblioteke jer je bila jereticka? :haha: Paljenje hramova i ubijanja svih koji ne bi primili novu veru po celoj Evropi?

 

glupost. hinduizam i nordijski paganizam imaju dijametralno suprotna uchenja na skoro sve teme, tako je nemogucje da su "izraz iste istine" samo "drugachijim simbolima". takodje ako si rodjen u nekoj rasi ili narodu nije ti automatski odredjena svest i kakva cjesh lichnost biti, tako da je glupavo recji da postoji religija dobra za mene samo zato shto sam se rodio u nekom narodu/ rasi.

 

Imaju egzotericki, ne i ezotericno. Ako si rodjen u jednoj oblasti, najvise ce ti mentalno odgovarati religija koja se razvijala na tom prostoru hiljadama godina ranije, ali to ne znaci da ce ti ona jedino odgovarati. Spomenuo si Drvo zivota i kako je to neopaganska izmisljotina. To nije tacno, jer samo proucavajuci Edu, mogu se naci dokazi o spominjanju drveta zivota i Odinovom putovanju kroz njega, poput samana. Pronadjene su i slike drveta zivota na runskom kamenju. Plus, mnogo je slicnosti izmedju samanisticke tradicije i religije severnjaka - ali to su ezotericne stvari. Sustina je - axis mundi imaju sve religije, a da li ce to biti drvo ili piramida, ili planina, zavisi od geografskog porekla, stoga, egipcani nece imati axis mundi u obliku drveta, ili vavilonjani, vec u obliku zigurata/piramide. Ali, to su samo mentalne slike, sustina je ista i svaki proucavalac to zna.

 

 

''Mogu samo ponoviti da verujem kako je covek iznad tako uskog razmisljanja, i da je jedino politika skrivena velom religije zasluzna za to.''

 

koji to chovek? iskreni musliman i hrishcjanin nisu "iznad" toga, jer nema iznad chega da budu. to je sastavni deo njihovih religija, ne neki politichki uticaj koji je tu upao.

 

Covek, stanovnik ove planete, ne vezano za religiju kojoj pripada. Dakle, hriscanin koji nema nista protiv budiste ili hindusa je los hriscanin? Zbog cega je lose prihvatiti tudje misljenje i gledati samo svoje, ne namecuci svoje vidjenje sveta nasilno i ne smatrati sve ostalo neznanjem? Po meni je to usko razmisljanje i veoma egoisticno.

 

 

 

Ja ne branim svoju religiju, jer je i nemam. Ja sam duhovan i to je to. Pricam o relgijiama i duhovnosti. Smatram sve religije odrazima jedne istine, kao sto sam vec napomenuo, ali ne ocekujem od svih da to razumeju niti me briga. Sve sto pisem ovde je moje tumacenje religije uopsteno.

Edited by Novaliis

Share this post


Link to post
Share on other sites

‎"Највише што је Бог могао дати човеку, дао је поставши човек, и занавек оставши као Богочовек у свима све товима, видљивим и невидљивим. Мајушно човеково биће сместило васцелог Бога, несместивог и одасвуд безграничног. То чини да је Богочовек Христос најзагонетније биће у свима човечаноким световима. Свети Дамаскин је у праву и на земљи и на небу, и у времену и у вечности, када тврди да је Богочовек Христос „једино ново под сунцем". Додао бих: и увек ново, ново које никада не стари ни у времену ни у вечности. Но у Богочовеку и са Богочовеком и сам човек је постао биће — ново под сун цем, биће божански важно, божански скупоцено, божански вечно, божански сложено." - Свети Авва Јустин Ћелијски

 

 

Свети Авва Јустин Ћелијски

 

25375_108816695810942_100000478376840_192307_4055331_n.jpg

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...