Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

@darkelf

 

 

A Akercocke je potpuno u pravu,samo što nije rekao ništa novo.To se znalo odavno.

 

zapravo, omanuo je u potpunosti, a zanimljivo da ga vas dvojca sa potpuno suprotnim religijskim stavovima podrzhite. necju "ja" da trulim posle smrti, nego moje telo. sama lichnost, chovekov um i njegove misli nisu deo tela.

 

kako onda objasnjavas komu,gubitak svesti,amnezije i slicne pojave?zasto vecina ljudi ne svi vise izlape u starosti i niceg se ne secaju i te misli i secanja skoro pa postanu beznacajne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, meni su sve to zapravo dokazi za suprotno. Postoje ljudi koji su u komi, a da nikada ne pronadju fizicki razlog za to, niti znaju kada ce se osoba ''probuditi''. Dakle, nesto sto ne mogu da izmere instrumentima, opipaju fizicki, sto se kaze.

 

U duhovnoj praksi sirom sveta, postoje stanja slicna komi ili smrti a koja se namerno tj. svesno postizu, ili stanja dubokog transa, a koja se koriste u razlicite svrhe.. To su opasne stvari iz razloga sto se fizicko i duhovno telo odvajaju na odredjeno vreme. Neki to zovu dusa, astralno telo itd itd. Za to vreme, fizicko telo je nepomicno, jer nema svesti odnosno duha da ga ''pokrece''.

 

Edit - iz istog razlog i stare osobe postaju senilne, zaboravljaju, izlape itd itd. Jer se duhovno vec odvajaju od fizickog sveta. Zbog toga njihove misli i ponasanje postaju cudni, ili kako kazes beznacajni, jer su oni delom svog bica vec negde drugde. Isto je i sa malom decom.

Edited by Novaliis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, meni su sve to zapravo dokazi za suprotno. Postoje ljudi koji su u komi, a da nikada ne pronadju fizicki razlog za to, niti znaju kada ce se osoba ''probuditi''. Dakle, nesto sto ne mogu da izmere instrumentima, opipaju fizicki, sto se kaze.

 

U duhovnoj praksi sirom sveta, postoje stanja slicna komi ili smrti a koja se namerno tj. svesno postizu, ili stanja dubokog transa, a koja se koriste u razlicite svrhe.. To su opasne stvari iz razloga sto se fizicko i duhovno telo odvajaju na odredjeno vreme. Neki to zovu dusa, astralno telo itd itd. Za to vreme, fizicko telo je nepomicno, jer nema svesti odnosno duha da ga ''pokrece''.

 

ja sam osoba koja je dozivela mnogo puta paralizu u snu tj pri budjenju ili kako god kada ne mozes da pomaknes telo koje spava a um ti je budan skroz i mnogi koji to iskuse imaju takozvano poigravanje mozga pa im se manifestuju razne halicnacije koje su rezultat dela koji jos uvek kapira da spavas,kontam da je stanje "transa" ista prica tj da nema nikakve duse nego da mozak tako funkcionise,tj da je to to izvezbana metoda uspavljivanja tela i poigravanje sa mozgom koje manifestuju te halucinacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema problema, samo pricamo. Tvoj potpis dovoljno govori koja su tvoja ubedjenja, i kako ces se postaviti prema ovakvim izjavama. Ja samo iznosim svoje misljenje.

 

Edit - ali slazem se da se mozgom moze jako dobro poigravati. :)

Edited by Novaliis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema problema, samo pricamo. Tvoj potpis dovoljno govori koja su tvoja ubedjenja, i kako ces se postaviti prema ovakvim izjavama. Ja samo iznosim svoje misljenje.

 

EDIT: Mislio si na signature tak sam sad skapirao.!

 

Inace te teme su mi jako interesantne iako ne verujem u postojanje duse volim da citam o takvim stvarima,jedno vreme sam bas dosta posecivao forum galaksija gde su ljudi svoja iskustva pricali,u nekim trenucima je bas bilo jezivo citati sva ta iskustva ali je jako interesantno.

Edited by BruceBruce

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osoba koja ne veruje u nista sto je duhovno. Tvoji postovi u kombinacijji sa potpisom odaju takav utisak, mozda gresim. :)

 

Verujem u paranormalne fenomene svakako ali u samo postojanje duse ne,stvarno mi je zao sto sam siguran u to da nikada necemo saznati istinu o postojanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, meni su sve to zapravo dokazi za suprotno. Postoje ljudi koji su u komi, a da nikada ne pronadju fizicki razlog za to, niti znaju kada ce se osoba ''probuditi''. Dakle, nesto sto ne mogu da izmere instrumentima, opipaju fizicki, sto se kaze.

To što nešto još uvek nismo uspeli da izmerimo ne znači da je nemerljivo. Čovek je previše kompleksan sklop materije, ne može sve odmah da se objasni, izmeri, opipa... "Neobjašnjive" stvari su oduvek bile povod da ljudi veruju u nešto iznad fizičkog sveta i prirodnih procesa koji u njemu vladaju, i ma koliko se tih stvari vremenom objasni i dokaže uvek će postojati još nešto i uvek će oni koji žele da veruju imati razlog...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ове дискусије су врло занимљиве и могло би се рећи да из њих доста учим, али још увек имам одређене недоумице. за неког у коми се може претпоставити да je нпр. астрално пројектован, пошто је претпостављени метафизички ентитет који бисмо назвали душом у таквом моделу нетакнут. али да ли се из људи са неуродегенеративним болестима које изазивају промене у личности, деменцију итд. душа исељава "на парче"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod takvih ljudi, taj metafizicki entitet je podeljen, jedan deo je prisutan u bicu, kao i kod nas, samo ne u potpunosti. Drugi deo moze ostati zaglavljen, izgubljen, zaposednut ili sta vec, na nekoj drugoj ravni. To se moze desiti na vise nacina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je stvarno neverovatno da neko u 21. veku kaže da su Alchajmerova bolest ili koma iseljavanje duše iz tela. Mislim, umesto toga može da se smisli i bilo šta drugo i da zvuči verodostojno i ne može da se dokaže. Npr. da je Alchajmerova bolest kazna za grehe i da je to zapravo početak silaženja duše u pakao. Ili penjanje u raj. Ili bilo šta treće. Zdrav razum mi jednostavno ne dozvoljava da sebi stvaram ovu vrstu iluzija. Ne može se bajkama objašnjavati fenomen samo zato što nam je nepoznata njegova priroda, a kamoli kad nam je delimično poznata. Ako tvrdiš da je degeneracija neurona koja izaziva Alchajmera ili neke vrste kome iseljavanje duše iz tela, onda ja mogu da te klepim toljagom po glavi, pritom izazivajući trajna oštećenja, i da kažem da zapravo nisam izvršio nikakav zločin, jer je tvoja ličnost kroz dušu ostala netaknuta, samo sam ti preselio deo duše na drugu ravan. Filozofski gledano, tako stoje stvari. Ono što me zaista zastrašuje jesu implikacije takvog razmišljanja na svakodnevni život. Samo pomislim koliko raznih knjiga o misticizmu i sličnim stvarima čovek pročita u toku života u očajničkom pokušaju da stvori sebi neki smisao i nadu da je besmrtan, a koliko je kvalitetnije i korisnije mogao da uloži to vreme.

  • Upvote 4
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neverovatno ti je jer na pocetku pravis gresku kada duhovnost i metafiziku povezujes sa dogmom, egzotericnim povrsnim verovanjem i sl. Kada tu promenis misljenje, sve ce kasnije samo od sebe otkriti i videces o cemu ja govorim kada spominjem povezanost duhovnosti ili metafizike sa naukom.

 

Nauka ima svoje termine, nauka zna ono sto moze da dokaze, slozices se da mnogo toga jos ne zna i ima da nauci. Ono sto nauka objasnjava odredjenim terminima, se moze objasniti drugacijim recima recnikom metafizike, i sve ce biti savrseno povezano. Ali neko ko svesno tvrdi da ne zna sve, i ima jos mnogo toga da nauci, nema prava da govori tako.

I po hiljaditi put, misticizam nije tu da ocajnicki da smisao necemu, to je tvoje misljenje, tako izgleda tebi iz tvog ugla. Meni je to potpuno pogresno tumacenje.

Udariti toljagom nekoga po glavi i dati mu trajna ostecenja ce izazvati fizicka ostecenja ali ako ti u pocetku ne verujes da ljudsko bice ima i metafizicki deo, naravno da neces shvatiti sta se desava sa ljudskim bicem na tom nivou. Svaki stres, sok, pa bio on i fizicki, ostavlja trajne posledice na celokupno ljudsko bice, a mi se sad jedino ne slazemo sta to ljudsko bice cini, iz cega se ono sastoji. Samo onaj fizicki deo ili nesto vise. Ja tvrdim da ima nesto vise, ti da nema niceg.

Ja tvrdim tako ne jer sam ocajan ili uplasen, vec sto je to za mene normalno, prirodno, logicno, sastavni deo zivota i moje filozofije, rezultat mojih izucavanja, iskustva itd itd.

Svako ko tvrdi drugacije ima apsolutno pravo na to, ali i ja imam pravo da iznesem svoje misljenje. Jedina je razlika sto ja ne vredjam one koji ne misle kao ja, ne osecam potrebu za time.

 

односно, "душа" се може "метафизички" делити на комаде. али шта чини "душу" ако не сви њени "метафизички" делови?

 

''Dusa'' obuhvata kompletno fizicko telo ali i mnogo vise od toga. Fizicko telo je najnize na lestvici postojanja.

 

Usled te povezanosti, sve sto se desava fizicki sa nama utice i na nas metafizcki deo. To je odgovor i Gojku, istovremeno. Ovo su sve osnove metafizike i misticizma, ako vas interesuje, mozete procitati citave knjige koje ce vam sve to objasniti mnogo bolje od mene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Dusa'' obuhvata kompletno fizicko telo ali i mnogo vise od toga. Fizicko telo je najnize na lestvici postojanja.

i onda hocjesh da ljudi ne smatraju tvoja teozofska sujeverja o gomili "tela" koje neko ima- dogmom. jbt, ko da nismo ljudi, neko lukovi, kolko slojeva imamo. po teozofiji 6, po rozikrucijanizmu chak 10. postoji telo, i postoji dusha (shto shvatamo zbog postojanja lichnosti/ uma), i postojanje tog dualizma je sve shto mozhemo da zakljuchimo, sve dalje od toga su samo sujeverja i dogme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Васкрсење,драги моји,Васкрсење је оно за чим вапије и наше тијело и наша душа...и не само они него и читава творевина...

 

Васкрсење је управо победа над тим конкретним актом смрти - нестанком личности, конкретног човека кога смрт отима из односа са његовим ближњима. Њима (ближњима) ништа не значе молекули његовог тела који се неће ишчезнути, закон о одржању материје и енергије. Не значи им ништа ни бесмртна душа. Ближњи хоће своје ближње као живе људе, као психосоматска бића - као пуне личности...Размишљајте о томе.Ради се ближњему,о конкретној личности...Ми сви када се поведе разговор о бесмртности,о души,о вјечности...чак и ако размишљамо о њој,као да хоћемо да имамо живот вјечни сам од себе,да лутамо у некаквој безличној надсусштасвености без заједнице,сами са собом,гдје су ту све конкретне личности са ове планете...Тужна нека слика вјечности...Гдје је ту Логос?Гдје је смисао?Гдје је иконичност?

Edited by SixStepsOnTheMoon
  • Downvote 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

No offense intended, ali ostavljas utisak kao neki dzangrizavi dedica propovednik, ili jehovin svedok, sa takvim postovima.

Kada ja ne bih znao ono sto znam o Hriscanstvu, takvi postovi bi mi vrlo verovatno izazvali odbojnost prema istom, i lako bih mogao da steknem pogresnu sliku o nekim stvarima.

Tako da sumnjam da ces uciniti ikakvu uslugu ideji za koju se zalazes kroz takav pristup, pre ce biti upravo suprotno. Pa ti razmisli da li si dostojan to da propovedas, jer je ocigledno da samo postizes kontra efekat.

Pozdrav.

  • Upvote 3
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

чак и ако размишљамо о њој,као да хоћемо да имамо живот вјечни сам од себе,да лутамо у некаквој безличној надсусштасвености без заједнице,сами са собом

 

Ova rečenica je koren nastanka religije.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...