Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Priroda je lepa, pozitivna i puna svetlosti ali istovremeno i opasna, destruktivna, crna. To je sve stvar balansa, nema tu nikoga ko se sveti ili opominje.

Da je tako, ti zemljotresi bi bili negde drugde, ovako je najlakse reci da je to opomena za grehe.

 

Koje grehe, inace? Zemljotres ce promeniti ljude, mozda? Da je to delo boga, zasto ne promeni ljude tako sto bi pomogao, milion je nacina za to, neka bude kreativan, a ne ubijao neduzne i decu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Прескочили сте реченицу Патријарха "последице греха свих нас"...Или оно што је рекао Достојевски кроз старца Зосиму : "да је свако крив за све и за свакога"...али то је већ један вјероватно мало дубљи доживљај постојања и нашег спасења.

No offense intended, ali ostavljas utisak kao neki dzangrizavi dedica propovednik, ili jehovin svedok, sa takvim postovima.

Kada ja ne bih znao ono sto znam o Hriscanstvu, takvi postovi bi mi vrlo verovatno izazvali odbojnost prema istom, i lako bih mogao da steknem pogresnu sliku o nekim stvarima.

Tako da sumnjam da ces uciniti ikakvu uslugu ideji za koju se zalazes kroz takav pristup, pre ce biti upravo suprotno. Pa ti razmisli da li si dostojan to da propovedas, jer je ocigledno da samo postizes kontra efekat.

Pozdrav.

Хришћанско учење на ништа не приморава,и ту је њена аутентичност и снага са којом она уствари кроз совје искуство пружа одговоре на егзистенцијална питања.Христос није философија о којој треба размишљати,него пут који треба слиједити.Богопознање није само предност учених јер се не усваја интелектом,него заједница и синеригија Бога и човјека,коме се он открива у срцу које се кроз подвиг богопознања сусреће са човјеком...зато је и Христос рекао : „Блажени чисти срцем јер ће Бога видјети“.Све остало је религиозни ентузијазам,попут овог у коме рецимо Novallis I rogozub приступају и који их приморава да потпуно погрешно доживљавају средство и циљ и можда у Novallis-ом случају може да их примора да повјерују у свијет...као коначни циљ,газећи у неку врсту савременог неопаганизма који у природи и њеним енергијама жели да траже спасење,обожење,логосност,иконичност...

 

Ova rečenica je koren nastanka religije.

 

vlcsnap00031g.jpg

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

ришћанско учење на ништа не приморава,и ту је њена аутентичност и снага са којом она уствари кроз совје искуство пружа одговоре на егзистенцијална питања.Христос није философија о којој треба размишљати,него пут који треба слиједити.Богопознање није само предност учених јер се не усваја интелектом,него заједница и синеригија Бога и човјека,коме се он открива у срцу које се кроз подвиг богопознања сусреће са човјеком...зато је и Христос рекао : „Блажени чисти срцем јер ће Бога видјети“.Све остало је религиозни ентузијазам,попут овог у коме рецимо Novallis I rogozub приступају и који их приморава да потпуно погрешно доживљавају средство и циљ и можда у Novallis-ом случају може да их примора да повјерују у свијет...као коначни циљ,газећи у неку врсту савременог неопаганизма који у природи и њеним енергијама жели да траже спасење,обожење,логосност,иконичност...

bla bla bla. tolko rechi, nishta nisi rekao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako komentarisete izjavu patrijarha da je zemljotres u Kraljevu i ono sto se desilo u Japanu Bozija opomena za grehe ljudi?Ne mogu sada naci link,pre neki dan je bila vest na blicu

komentarisem je ovako:

- crkva je za njega firma, i on se koristi zastrasivanjem ljudi da bi radio marketing svoje firme. u fazonu "budite odani bogu (citaj: slusajte sta vam popovi i ja govorimo) i zastitite se od propasti". on i njegova ekipa su, naravno "autoritet za grehe" i znaju sve o tome. ;-)

 

jbg, crkva nema mnogo materijala za marketing, jer nikad nista konkretno i konstruktivno nije ponudila potrosacima osim bajki i prica o deda mrazu. kako vreme odmice, tako ce crkva i religija sve vise kliziti ka margini drustva i verovatno ce zavrsiti tamo gde im je i mesto - kao poglavlje u knjigama istorije.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

komentarisem je ovako:

- crkva je za njega firma, i on se koristi zastrasivanjem ljudi da bi radio marketing svoje firme. u fazonu "budite odani bogu (citaj: slusajte sta vam popovi i ja govorimo) i zastitite se od propasti". on i njegova ekipa su, naravno "autoritet za grehe" i znaju sve o tome. ;-)

 

jbg, crkva nema mnogo materijala za marketing, jer nikad nista konkretno i konstruktivno nije ponudila potrosacima osim bajki i prica o deda mrazu. kako vreme odmice, tako ce crkva i religija sve vise kliziti ka margini drustva i verovatno ce zavrsiti tamo gde im je i mesto - kao poglavlje u knjigama istorije.

 

Evo da se i ja slozim u potpunosti s tobom. I to je moguce :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

jbg, crkva nema mnogo materijala za marketing, jer nikad nista konkretno i konstruktivno nije ponudila potrosacima osim bajki i prica o deda mrazu. kako vreme odmice, tako ce crkva i religija sve vise kliziti ka margini drustva i verovatno ce zavrsiti tamo gde im je i mesto - kao poglavlje u knjigama istorije.

 

Kakav zanos i kako prazna retorika...to su isto pricali ideolozi XX vijeka,od pozitivista pa preko komunista.E moj imaginose,gdje ce ti dusa. :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

U pakao, naravno.

 

jbg, crkva nema mnogo materijala za marketing, jer nikad nista konkretno i konstruktivno nije ponudila potrosacima osim bajki i prica o deda mrazu. kako vreme odmice, tako ce crkva i religija sve vise kliziti ka margini drustva i verovatno ce zavrsiti tamo gde im je i mesto - kao poglavlje u knjigama istorije.

Tipicno. Ni od jednog ortodoksnog ateiste nikad nisam cuo konstruktivnu kritiku, samo jeftino pljuvanje. Nikakvo cudo kad je za njih Dawkins vrhunac filozofske misli. :haha: There are no facts, only interpretations.

 

nikad nista konkretno i konstruktivno nije ponudila potrosacima

Mozda zato sto Crkva nije Burger King? Kako mi je drago sto nisam potrosac...

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda se cela filozofska misao zasniva na cudesnom i natprirodnom, jer se bavi pretezno apstrakcijama. Religija (ne farbanje jaja, popovi sa lopatama i Gresni Miloje, vec religija) se zasniva pre svega na logici, pa tek onda na svemu ostalom. Uzmi ontologiju za primer. Ako se religija zasniva na cudesnom i natprirodnom, sta onda reci za kvantnu mehaniku? Sposobnost cestica da budu na svim mestima u isto vreme, konstantno nastajanje materije ni iz cega, zero field energy, da ne nabrajam dalje. Now this is some serious shit.

Da je Njutn danas ziv, verovatno bi se odmah ubio. Ili se zamonasio.

  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda se cela filozofska misao zasniva na cudesnom i natprirodnom, jer se bavi pretezno apstrakcijama. Religija (ne farbanje jaja, popovi sa lopatama i Gresni Miloje, vec religija) se zasniva pre svega na logici, pa tek onda na svemu ostalom.

 

Potpuno netačno. Nisu apstrakcije ono što je čudesno i natprirodno, već upravo delovi svetih knjiga (govorimo o otkrivenim religijama) koji nisu logični, već zahtevaju da se u njih veruje.

  • Upvote 2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potpuno netačno. Nisu apstrakcije ono što je čudesno i natprirodno, već upravo delovi svetih knjiga (govorimo o otkrivenim religijama) koji nisu logični, već zahtevaju da se u njih veruje.

postoji masa religija koje nisu otkrivenjske.

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakav zanos i kako prazna retorika...to su isto pricali ideolozi XX vijeka,od pozitivista pa preko komunista.E moj imaginose,gdje ce ti dusa. :mrgreen:

zanos ili ne, podaci jasno pokazuju (ostavio sam link ranije) - ljudi se sve vise odaljavaju od religije i sve je manje vernika.

cak i u jako tradicionalnim sredinama (na primer sever afrike, islam) mladje generacije sve manje i manje postuju religijiske rituale i obicaje, a u evropi/SAD i zemljama sa boljim standardom (gde ljudi mogu da se oslone na sebe i svoj rad) tendencija marginalizovanja crkve je odavno prisutna.

 

Tipicno. Ni od jednog ortodoksnog ateiste nikad nisam cuo konstruktivnu kritiku, samo jeftino pljuvanje.

a kako ti zamisljas konstruktivnu kritiku? reci nam sta je za tebe dobar primer "konstruktive kritike" i objasni zasto je smatras konstruktivnom.

(zasto imam osecaj da ces pokusati da izbegnes konkretan odgovor na ova pitanja, jer si namirisao kako cu da ti odgovorim ;-))

 

Mozda zato sto Crkva nije Burger King? Kako mi je drago sto nisam potrosac...

a sta je crkva ako ne firma i organizacija? sta ona to konkretno tebi nudi i zasto mislis da je to "univerzalna" roba koja svakom treba (ako uopste tako mislis)...

 

----

 

elem,

da razjasnim zasto mislim da ce crkva i religija jednog dana (u dalekoj buducnosti, doduse) zavrsiti u knjigama iz istorije...

 

crkva je u davna vremena nudila "objasnjenja sveta". tad je nivo opsteg obrazovanja bio uzasno nizak u odnosu na danasnje, i ljudi su bili okruzeni svetom kog ne poznaju, pre svega mislim na prirodu. pitanje morala je posebna prica: i u tom aspektu marketing crkve i spoljna fasada je ista kao i marketing danasnjih kompanija. forsiranje jedne price u javnosti, a u praksi se desavalo nesto sasvim drugo. svi "pravilnici" masovnih religija (sveta pisma i slicno) su dvosmislena i omogucavaju da se moralna nacela menjaju "po potrebi".

 

evo gde je slicnost izmedju marketinga crkve i, na primer, marketinga kakvog danas vidimo na televiziji.

- crkva kaze "svako se radja gresan ili radi nesto zlo u zivotu i svako je u opasnosti da ode u pakao i da se lose provede posle smrti. svi su u opasnosti i niko nije siguran od plamena, sumpora, NEPRIJATELJA, kazni i slicnog". dakle, tipicna indukcija straha. naravno, crkva nudi resenje i utehu, kao i neku vrstu (privremene) sigurnosti - kroz postovanja pravila koja crkva nalaze i odanost crvki. novac ide prirodno sa tim.

- sa druge strane imamo reklamu za "cilit beng" - sredstvo za ciscenje wc solje. reklama kaze ovako "na vasoj wc solji se nalaze milijarde bakterija i bacila i samo je pitanje vremena kad cete se zaraziti, vi ste zapravo u opasnosti. ali, mi imamo resenje: cilit beng koji uspesno ubija 100% mikroorganizama koji vam prete". zatim na ekranu vidimo slike tih bacila i bakterija, i vidimo kako ih cilit sve ubija. slicnost sa marketingom crkve je vise nego ocigledna.

 

kad ljudi ne budu vise imali cega da se plase u smislu "zlo, pakao, moral koji vam mi propisemo, sotona, sejtan, demoni, baba-roge" - crkva vise nece imati da prodaje svoj "cilit beng" jer ce biti jasno da je nepotrebna.

 

danas u nekim regionima (a u buducnosti sve vise) crkvi nije ostalo nista drugo da ponudi, samo puki osecaj pojedincu da "pripada superiornoj grupi" (na primer busanje u grudi: mi smo pravoslavci/katolici/muslimani/jevreji!! zatim sledi sablon: junacka istorija, mi smo najbolji, najcasniji, naj ovo naj ono, drzimo se zajedno i mi smo PROTIV ovih i onih). to je oproban nacin da se pojedincu da smisao i vrednost, tako sto on pripadne grupi 'najboljih i jedinih pravih'.

 

kako se globalizacija siri, i kako sve vise i vise ljudi ima priliku da kontaktira sa osobama iz drugih podrucja - tako ce crkva gubiti i taj jedini 'proizvod' koji sad nudi - osecaj da pojedinac pripada religijskoj zajednici koja je nesto posebno "bolja" od druge. tradicija i onako coveku nikad nije nista znacila, jer da je nama znacila sad bi smo bili pagani i molili se svarogu. dakle, jasno je da religije umiru i nove se radjaju - jer ko se sad moli amon-u, posejdonu ili tako nekom?

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

imaginose nazalost mislim da nece crkve izumreti vec da ce postati neka mutagen globalizacijska crkva kao sto recimo pokusavaju da ukrupne ekumenizmom hriscane i.t.d.

 

MOzda cak i sajentologija dobije vise vernika a ona nema veze sa naukom nimalo osim sto ima apdejtovanu pricu koja zvuci realnije nego ova pre 1950 i kusur godina koja je spevana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozivanje na brojnost je logichka greshka, tako da je nebitno i u ovom sluchaju.

 

 

Čovjek priča o natprirodnom. Ono apstraktno i metafizičko koje NIJE natprirodno, pravoslavno-isihastičko niti budističko niti išta slično, samo je ono koje nema "pandana" u iskustvu.

Tip koji priča protiv materijalizma i socijalizma gadan je ne samo covjek 21 vijeka nego i pravoslavac.

Biblija prica o Adamu i Evi koji treba da imaju seks a ne da se gledaju i da poste...Tijelo je imanentno. I pravoslavci i budisti racunaju na njega a ovi sto govore da ga pomenuti prelaze odlicni su mitomani a ne metafizicari. Pravoslavlje nije metafizika.

Onaj ko se fata za Jovana Damaskina i Grigorija Palamu samo nema rezona za neke stvari koje su "pasale" 11-ga vijeka, pravoslavnih "mistika", i ostalih propratnih sranja crkvene plirome. Vezati se za isihaiste sto odje određeni čine jednako je ne vidjeti da i kad postis koru leba i casu vode meces u usta a ne u duh...

Samo da ne kazu sad apologete da je prica vec cuta il da ne moze o tome pricat ko nije svetoga duha pozna...il da se ne ufati za vjezve Nikifora Isihaste koje su sranje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

a kako ti zamisljas konstruktivnu kritiku? reci nam sta je za tebe dobar primer "konstruktive kritike" i objasni zasto je smatras konstruktivnom.

(zasto imam osecaj da ces pokusati da izbegnes konkretan odgovor na ova pitanja, jer si namirisao kako cu da ti odgovorim ;-))

Nema ja sta tu da zamisljam, zna se sta je konstruktivna kritika, sta je misljenje, a sta stav. Sasvim sam siguran da mozes da napravis razliku :meshuggah:

 

a sta je crkva ako ne firma i organizacija? sta ona to konkretno tebi nudi i zasto mislis da je to "univerzalna" roba koja svakom treba (ako uopste tako mislis)...

Religija postoji koliko i istorija, a utilitarizam i potrosacki mentalitet tek nesto manje od 200 godina. To sto je religija zloupotrebljavana kroz istoriju i sto se i danas zloupotrebljava nije nista novo, homo sapiens je dokazao da je sposoban da isprlja i najuzvisenije ideje zbog svojih egoisticnih i kratkovidih prohteva, tako da to govori tomove o ljudskoj prirodi, a ne o religiji. Ono sto Crkva nudi jeste obozenje, ili attainment of Godhead, ako ti je taj termin blizi. U svakom slucaju vrednije truda od prolaznih iluzija malkuta, sic transit i tako dalje...

Sto se mog misljenja tice, ono je potpuno irelevantno za datu tematiku. Cold hard facts only.

  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako komentarisete izjavu patrijarha da je zemljotres u Kraljevu i ono sto se desilo u Japanu Bozija opomena za grehe ljudi?

Подсетило ме на трагедију са мртвим птицама које су падале из ваздуха,где се неко упитао... колико смо посекли шуме да би добили бољи пријем сигнала мобилних телефона ?

 

Kao sto neko rece na b92 komentarima,rispekt za crkvu,to je jedina crkva koja postuje 2000 godina u plusu i ne placa porez.

Боље да баталимо Б92 и њихову уређивачку политику.Много цензуришу,нема смисла,макар на коментарима за вести.

 

zanos ili ne, podaci jasno pokazuju (ostavio sam link ranije) - ljudi se sve vise odaljavaju od religije i sve je manje vernika.

Мислиш прелазе у ислам или постају атеисти засићени римокатолицизмом ?

Идеја да црква не нуди ништа конструктивно,па то је крајње смешна ствар.Бог је дао свог јединородног Сина,за нови Савез са људима... мени је то и више него довољно.

Теби можда црква изгледа као фирма,но немам ништа против,гледано споља могуће да заиста тако и изгледа.Што наравно не значи да је она то заиста по себи.

Друго,када говориш о религији и "мењању" правила,треба да кажемо нешто о појму икономије.То другим речима значи да ако се Црква понаша на један начин,некоме је превише строга.Ако је на други начин,некоме је превише блага.Па није ни сврха да свакоме човеку угоди,а икономијско понашање,односно понашање путем снисхођења је некада итекако важно за функционисање живота уопште.

Замисли на пример да је прописано да може да крсти само свештеник и искључиво у цркви.Шта ће онда бити са болеснима ? Шта ће онда бити ако је неко смртно болестан,а свештеник не може да дође да га крсти ?

Црква каже да свако ко ради лоше,а баш га брига што то лоше ради,је сам себи изабрао пут.Бог га неће батином терати у рај.

Прелистај мало тему,мислим да се сећаш можда да смо причали,да та прича да црква "плаши" паклом беспредметна.Љубав према Богу се не може стећи одједном,тако да је та фаза неминовна у животу људи,али човек треба да има ако ништа друго онда стремљење ка љубави према Богу,а не само и искључиво некакав страх.

Tijelo je imanentno...

Не разумем шта ово значи.Може неко објашњење ? Хвала

Edited by C.A_R.I.A.
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uf, Imaginose, ovo je prvi put da imam inspiraciju da odgovorim na tvoju poruku jer se ne slažem sa tobom. Na temu nestajanja religije i crkve. Možda će biti uništena manifestacija ujedinjenja vere velikog broja ljudi koji sebe nazivaju hrišćanima, ali to neće značiti iščeznuće onoga što stoji iza toga u samim ljudima. A još manje mislim da je validna opcija da nestanu militantniji oblici organizovanog sistema verovanja, islam recimo.

 

Crkva u zapadnom svetu marginalizovana je kao institucija, jer masivnom ekonomskom sistemu više nije potreban čuvar stabilnosti koji je ona ranije predstavljala. A uz to i gubi na broju vernika, kao što si i sam rekao. Za razliku od islamskog sveta, domen delovanja ekonomskog sistema zapada proširio se izvan granica te iste crkve, pa je ona postala nedovoljan, zastareo i samim tim bespotreban elemenat kontrole stanovništva. Stoga se razbija na parčiće i dobija forme koje su personalizovane i mogu da podmire svačije duhovne potrebe. Čak i da je to bio produkt masterplana, to je prirodna reakcija na stanje stvari. Ljudi, jebiga. Oduzeo si im pripadnost velikoj grupaciji, ali ne možeš im oduzeti pravo da rade na sebi na način koji žele i koji su odabrali. U tim "novonastalim" duhovnim nišama, tj sektama, u ponudi su derivati istoka i zapada u najšarenijim oblicima. Kao sama pojava, meni jedni od najinteresantnijih primera su mešavine hrišćanstva i šamanizma. Nije ni to vrhunac: kao šlag na tortu, danas imaš ljude koji svaki dan unose DMT i tvrde da komuniciraju tako sa vanzemaljcima. Svako je slobodan da proba tu sortu halucinogena ili neku koju oni preporuče i priključi se skupini ovih modernih šamana. Oni tvrde da je moguće svakodnevno na taj način stupati u kontakt sa višim silama. U pitanju je mešavina priče o čakrama, šamanizmu i psihodelicima. Sekte su i dalje organizovane skupine ljudi, i kao takve potpadaju pod "crkvu i religiju" o kakvoj se pričalo. Smatram da neće nikada izumreti jer postoji nužnost da se ispolji ljudska priroda, i nacrta ili izmisli čovekovo mesto u neobjašnjenoj postavci stvari. Da bih izbegao nepotrebna potpitanja: nereligiozan sam, ali su mi interesantni šamanistički pogledi na te stvari.

 

Cela ova priča o šarolikosti modernih sistema verovanja asocira me na proizvodnju belih krvnih zdrnaca usled infekcije stranog tela u organizmu. Organizam u ovom slučaju su društvo i sama jedinka, infekcija je moderni način života uokviren ekonomskim apsolutizmom. Ljudi jednostavno reaguju na sve to, povlače se u svoj mali prostor. Rade na sebi, čuvaju razum i zdravlje (mrzi me sad da guglam o studijama koje pokazuju da religiozni ljudi ili praktikanti iz tog miljea manje oboljevaju od bolesti koje su posledica stresa i anksioznosti u odnosu na ostale). Danas se sistematski briše nacionalna pripadnost kao odlika ljudi koji imaju određeno nasleđe jer granice danas nisu geografske ili etničke već ekonomske. Tvoje nasleđe je svetsko nasleđe. Možda sam romantični optimista jer odbijam da poverujem da je opcija gde je nestanak religije kao manifestacije jedne ljudske potrebe moguć, ali čini mi se da stanje stvari govori u moj prilog. Možda u nekom Star Trek univerzumu opcija broj jedan ne bi izgledala tako smrtonosno. Konzumerizam je počeo da liči na svojevrsno informaciono zagađenje, gde je mozak prosečne jedinke sve više paralizovan u mogućnosti da donese pravu odluku. Ili bilo kakvu odluku. Da li je to cilj ili posledica sadašnjeg pravca u kome se društvo kreće, ne znam, ali uvek će postojati reakcija, makar bila uslovna. Valjda sve dok smo ljudi. Možda nas zamene nekim droidima mnogo pre nego sam to mislio. Išli bi na posao i trošili mnogo manje kiseonika, vode i hrane, a radili bi i kupovali po komandi.

 

Ovaj, hoću reći, mislim da tema nije (jedna ili više) religija nego čovekova priroda. Realno, koga boli kurac što je Rogozub pravoslavac?

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...