Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

ali ateizam se ugl. ogleda u neprihvatanju religije, a ne u negiranju samog boga... kao što rekoh, i kao što piše u onom tekstu, svako veruje u nešto, samo što nije svako "vernik"...

ako neko neprihvata religije onda je areligiozan, a ako neveruje u boga, onda je ateista. prosto i jednostavno. a oni koji necje da prihvate nijednu od zvanichnih religija, a veruju u "neshto", se zovu "ietsisti" ( http://en.wikipedia.org/wiki/Ietsism ), ili ako hocje da zvuche malo ozbiljnije- deisti.

 

što se tiče gordosti, ne verujem da neka religija podržava gordost, niti da bi trebalo...

religija kojoj ja pripadam smatra ponos/ gordost (odvojeno od lazhnog ponosa, tj. gordosti bez potkrepljenja) za neshto ne samo dobro, nego neshto shto treba da bude centralno u umnom zhivotu pobozhnog choveka.

 

ti jos uvek tupis te fore

svaka cast na izdrzljivosti

niko do sada nije dokazao da nisam u pravu.

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako je to bio dokaz...

logichki dokaz je i dalje dokaz. izvedena je dedukcija koja na osnovu primetnih fenomena stvarnosti (slobodna volja) dokazuje da bog postoji. to je daleko vecji dokaz nego dokaz za mogucjnost (!) postojanja crnih rupa, pa to nesmeta "nauchnicima" i raznoraznim ateistima-mudroserima da veruju u njih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je ono o čemu Paskal priča, hrišćanima je najbitnije kojim imenom ćeš nešto da nazoveš i uopšte ih ne zanima da se upuštaju u diskusiju o onome što im zapravo govoriš, a čega su vrlo svesni.

Не,него они који нису хришћани не разликују магијске радње од вере.Дакле да би причао о нечему мораш да имаш извесно знање о томе.

 

čekaj, zašto bi neko otišao u pakao samo zato što se ne izjašnjava kao "vernik"? bog je toliko sujetan, ili šta?

Људи често пројектују своје идеје кроз Бога.У Богу нема зла.Дакле нема ни сујете.Одговор на твоје питање је да ако се неко загледа у кола,и више цени направљену ствар од творца тих кола,зар је то у реду ?

А у животу,ако неко живи у страстима,и не интересује га да се избави из тога и/или ако живи не признајући Бога,зар то не значи да не жели Божје присуство ? Тако и Бог не жели никог на силу да тера у рај,ако тај неко то не жели.

 

ili da samo oni koji se javno deklarišu kao pripadnici neke religije imaju pravo da idu u raj...

Само Бог зна какви смо ми у срцу,тако да ако припадамо хришћанској вери,то није аутоматски довољно да идемо у рај.Потребан је и наш труд уз то.

 

kad smo već kod smrtnih grehova, ionako ćemo svi u pak'o zbog srebroljublja...

Teби је можда свеједно што идеш у пакао,некима није.Ни ја ни ти не можемо знати ко ће ићи у пакао,не вреди да лицитирамо са вероватноћом.

Edited by C.A_R.I.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Људи често пројектују своје идеје кроз Бога.У Богу нема зла.Дакле нема ни сујете.Одговор на твоје питање је да ако се неко загледа у кола,и више цени направљену ствар од творца тих кола,зар је то у реду ?

e upravo o ovom i ja pričam... mene kola ne interesuju nešto posebno, ali me spoznaja tvorca itekako interesuje... za razliku od većine onih koji sebe nazivaju vernicima, ili vole da viču kako su pravi pravoslavni srbi... u stvari, spoznavanje tvorca, prirode, i svoje duhovnosti, je jedino što me interesuje, pored društveno korisnog rada u vidu širenja metala i bunta, i naravno pičke (neka mi tvorac oprosti, al sam je kriv što mi je dao nagom za prokreaciju :haha:)... samo ne pokušavam da ga spoznam ili mu se približim praktikovanjem nekih verskih običaja, ili kroz neku konkretnu veru, ili samo kroz veru uopšte... i verujem da upravo У Богу нема зла.Дакле нема ни сујете. tako da verujem da je daleko bitnije u životu šta imaš u srcu i kakva su ti dela, nego da li se držiš verskih običaja, ili da se izjašnjavaš ovako ili onako... s tim, naravno, što veruje da i oni koji sebe nazivaju ateistima, ipak veruju, samo na drugačiji način...

 

 

Teби је можда свеједно што идеш у пакао,некима није.Ни ја ни ти не можемо знати ко ће ићи у пакао,не вреди да лицитирамо са вероватноћом.

naravno da mi nije svejedno, ali smo okruženjem prosto primorani na srebroljublje, čak i oni koji sebe predstavnicima boga na zemlji, su duboko ogrezli u srebroljublje, a kamoli običan čovek, sve se vrednuje kroz novac... da ne pričam o zlatnim krstovima koji su jako popularni, i koji su još i nekakav simbol vernika :udri:

i druga stvar, držati se hrišćanskih vrlina, i praktikovanje verskih običaja, samo zato da bi otišao u raj, da ne bi izazvao božiji gnev, ili šta već, je po meni isto pogrešno... ako nekom treba pretnja paklom da bi bio moralan, čovekoljubljiv, da ne bio ubio, krao, lagao, s njim nešto nije u redu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

naravno da mi nije svejedno, ali smo okruženjem prosto primorani na srebroljublje, čak i oni koji sebe predstavnicima boga na zemlji, su duboko ogrezli u srebroljublje, a kamoli običan čovek, sve se vrednuje kroz novac... da ne pričam o zlatnim krstovima koji su jako popularni, i koji su još i nekakav simbol vernika  :udri:

i druga stvar, držati se hrišćanskih vrlina, i praktikovanje verskih običaja, samo zato da bi otišao u raj, da ne bi izazvao božiji gnev, ili šta već, je po meni isto pogrešno... ako nekom treba pretnja paklom da bi bio moralan, čovekoljubljiv, da ne bio ubio, krao, lagao, s njim nešto nije u redu...

 

Хм, видиш, то што се тиче златних крстова и свега скупоценог у вези цркве и њених обележја има јасан циљ да покаже шта је за праве вернике права вредност, у овом случају злато које стављамо на нешто што највише волимо, а то ће бити црква и Бог, те се на тај начин само јасно показује шта има највећу вредност.

Share this post


Link to post
Share on other sites

св. ВЛАДИКА НИКОЛАЈ

МИСИОНАРСКА ПИСМА

 

Једном патриоти који каже:

 

Довољно је бити добар Србин а вера је споредно

 

 

 

ali smo okruženjem prosto primorani na srebroljublje, čak i oni koji sebe predstavnicima boga na zemlji, su duboko ogrezli u srebroljublje, a kamoli običan čovek, sve se vrednuje kroz novac... da ne pričam o zlatnim krstovima koji su jako popularni, i koji su još i nekakav simbol vernika

Приморани ? Увек имамо могућност избора.Људи су окупирани не само среброљубљем већ и многим другим идејама (да украду или да буду завидни....),па могу да бирају да ли ће ићи тим путем или не.

Знаш о добрим људима ћеш јако мало чути.Што се тиче свештеника не желим да улазим у расправу,има и богатих и сиромашних свештеника.Но право питање је што људи желе да им живи светац буде свештеник...

Мада и тада,гарант,нашли би му ману... ето такви смо ми,ваљда...

Одакле зло у свету ? Па свет је прављен као онај који у "злу лежи" (1 Јованова 5,19),дакле на њему човек може да бира коју ће страну.Са Богом или против њега.

i druga stvar, držati se hrišćanskih vrlina, i praktikovanje verskih običaja, samo zato da bi otišao u raj, da ne bi izazvao božiji gnev, ili šta već, je po meni isto pogrešno...

Причали смо о томе http://www.yumetal.n...ost__p__1516558

Edited by C.A_R.I.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Хм, видиш, то што се тиче златних крстова и свега скупоценог у вези цркве и њених обележја има јасан циљ да покаже шта је за праве вернике права вредност, у овом случају злато које стављамо на нешто што највише волимо, а то ће бити црква и Бог, те се на тај начин само јасно показује шта има највећу вредност.

čekaj, zlatom pokazujemo koliko nešto volimo? ako nešto obložimo u zlato ili ga pravimo od zlata, to mu onda daje posebnu vrednost? zlato je simbol vrednosti?! zlato je simbol bogatstva, pohlepe, srebroljublja, i ma isključivo materijalnu vrednost... dovodjenje zlata u vezu sa nečim što ima duhovnu vrednost je degutantno... za mene je zlatni krst veće bogohuljenje od bilo čega drugog...

 

znači ovim ljudima vera ima najveću vrednost

 

1102en4.jpg

Mingia.jpg

 

св. ВЛАДИКА НИКОЛАЈМИСИОНАРСКА ПИСМАЈедном патриоти који каже: Довољно је бити добар Србин а вера је споредно Приморани ? Увек имамо могућност избора.Људи су окупирани не само среброљубљем већ и многим другим идејама (да украду или да буду завидни....),па могу да бирају да ли ће ићи тим путем или не. Знаш о добрим људима ћеш јако мало чути.Што се тиче свештеника не желим да улазим у расправу,има и богатих и сиромашних свештеника.Но право питање је што људи желе да им живи светац буде свештеник... Мада и тада,гарант,нашли би му ману... ето такви смо ми,ваљда... Одакле зло у свету ? Па свет је прављен као онај који у "злу лежи" (1 Јованова 5,19),дакле на њему човек може да бира коју ће страну.Са Богом или против њега. Причали смо о томе http://www.yumetal.n...ost__p__1516558

jaoj, gde vladiku nikolaja nadje da citiraš u dobrom kontekstu :haha:!? dobar srbin si ako se ponašaš kao nemanjići? poubijaš polovinu srpskog stanovništva zato što nisu hteli da prihvate hrišćanstvo?

 

"Но није ли све ово од вере?"

ne, to je od ljudskog u nama, od božijeg u nama, doživi kako hoćeš, to je ono što nas čini ljudima, i razlikuje od ostalih životinja... da li će neko to pronaći u sebi ne zavisi od toga da li je vernik. kao što rekoh, ako te (hrišćanske) vrline imaš samo da bi izbegao pakao i zaradio raj, onda ih u stvari i nemaš...

 

potreba za novcem nije stvar izbora, eventualno količina do koje hoćeš da dodješ i sredstva koje ćeš da koristiš jesu... svi smo primorani da većinu svog vremena, sposobnosti, i truda usmerimo ka dolaženju do što veće količine novca, i društvo vrednuje našu "uspešnost" na osnovu toga koliko zaradjujemo... i realno, svi bi voleli da imamo malo više para nego što imamo, a kad ni imali malo više, opet bi nam falilo još malo, i tako u nedogled... gde je granica izmedju praktičnih potreba i preterivanja? da li nam je ADSL potreban?

sveštenik je duhovni učitelj/starešina/vodja/kako god svojih vernika, i mora da ih vodi primerom, a ne da odradjuje svoj posao kao da radi na traci u fabrici, a većina sveštenika upravo to radi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

За тебе је злато симбол среброљубља,али злато није само по себи лоше,као што ни богатство није само по себи лоше.Тј ако се вежеш за то богатсво и ако ти је то све у животу...то је оно што је лоше.

da li će neko to pronaći u sebi ne zavisi od toga da li je vernik. kao što rekoh, ako te (hrišćanske) vrline imaš samo da bi izbegao pakao i zaradio raj, onda ih u stvari i nemaš...

Свачији је избор да ли ће веровати у Бога или не.Ако већ говориш о хришћанству,православљу,а не о исламу или будизму,онда говориш о Богу који је везан за Цркву (као што апостол Павле каже у својим посланицама где се виде рани обриси уређења Цркве).

Не знам да ли си заборавио или шта већ,али малопре рекосмо да смо причали о проблему "зарађивања" раја

 

http://www.yumetal.net/forum/topic/21116--/page__view__findpost__p__1516558

 

potreba za novcem nije stvar izbora, eventualno količina do koje hoćeš da dodješ i sredstva koje ćeš da koristiš jesu...

Па то јесте,слажемо се,само бих додао да је присутна и илузија да нам треба само "још мало новца" за срећу,или да ћемо са "много новца" решити све животне проблеме.То мени изгледа као тотална илузија.

Хм,граница између практичних потреба и претеривања,мислим да је интересантна прича,али много опширна.Рецимо да је човек задовољан са оним што има.То би требало у свему да буде основа.

 

sveštenik je duhovni učitelj/starešina/vodja/kako god svojih vernika, i mora da ih vodi primerom, a ne da odradjuje svoj posao kao da radi na traci u fabrici, a većina sveštenika upravo to radi...

То је твоја субјективна процена,а не реално стање.Да ли неко од верника да има жеље да пита нешто свог свештеника,што се не тиче питања колико нешто кошта ? Е то је сад посебна тема.Дакле постоји и одговорност верника за стање које се негде среће,а које си ти навео.

Share this post


Link to post
Share on other sites

То је твоја субјективна процена,а не реално стање.

 

Najlakše je ponuditi kao argument "to je tvoja subjektivna procena". A ja tebe pitam, da li ti iskreno veruješ da više od polovine sveštenika živi pravim, iskrenim svešteničkim životom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najlakše je ponuditi kao argument "to je tvoja subjektivna procena". A ja tebe pitam, da li ti iskreno veruješ da više od polovine sveštenika živi pravim, iskrenim svešteničkim životom?

Свештеници примају плату од верника,не долазе им у храмове у туристичке обиласке,имају породицу и не живе као у манастиру... њих бар није тешко пљувати.

А то кад има добрих свештеника,то му дође као обавеза,па нормално да је добар кад је свештеник...Но некима ни живи светац није довољно добар...

Имам утисак да има известан број људи који од свештеника не траже никакве информације,већ само цену,"тарифу".Да ли је то прави,искрени живот верника ?

Људи некада суде тако што мисле да сви свештеници живе у крају са богатим и дарежљивим парохијанима... Није то увек баш тако.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Zanimljivo je kako svi vi pravoslavci po potrebi pljujete po katoličanstvu i pričate kako svi antihrišćanski bendovi govore protiv katoličanstva koje je, jel'te, pogrešno a kad bi spoznali pravoslavlje svi bi, šatro, bili hrišćani (bi, kurac), a sa druge strane konstantno ovde kačiš bendove koji propagiraju upravo to "nepravoslavno" viđenje. Aj' se već jednom odluči da li ti to odgovara ili ne, jer si ovako mnogo licemeran, mali veseljače.

 

Ne pljujemo mi po katoličanstvu,jer je nam istorijski,kontinuitetom on i nabjliži.Naravno,taj odnos prema katoličanstvu može da varira od ličnosti do ličnosti ali činjenica je da je vjekovna odvojenost od saborne misli (što je jedan od osnova pravoslavlja) prouzrokovala velike nedostatke i rupe u katoličantstvu,za čiju posledicu imamo razmomilaženje u dogmatima i drugim bitnim stavkam o ulozi hrišćansske crkve u svijetu.Ja mogu da svojim ličnim opitom kao svjedok,i mojim malim poznavanjem stvari kažem da ti bendovi jednostavno nemaju pojma o hrišćanskoj filozofiji života.Ustvari,većina tih bendova nema pojma o istoriji religije i nekim banalnim stvarima,teolgija je ipak prevelika nauka za njih,i stavio sam je na pogrešnu adresu.Da ne kažem da je to sve priča za malu djecu,jer jednostavno ne možemo da uzimamo za ozbiljno kritiku onoga koji ne poznaje osnovne stvari.

 

Što se tiče bendova koje kačim,oni se ipak ne bave teološkim izlaganjima,nego jednim univerzalnim istinama vezanim za hrišćanski filosofiju.Ima par bendova naravno koji imaju loše viđenje antropološkog i eklisiološkog poimanja koji je na kraju vezan i za dogmate,ali to su sitne greškice,ne onako brutalno uopštene i srozane na način na koji želi da se pokaže hrišćanstvo kroz pojedine black metal bendove koje sam čuo.E to je vrlo jeftina propaganda.

 

Kako zvuči jedan hrišćanski black pogledaj ovdje :

 

http://www.youtube.com/watch?v=bKeZPL_wcOo

 

A ako stvarno želiš da nekome objasniš kako je hrišćanstvo kul i pravi put, bolje bi ti bilo da umesto kačenja onih govana daš svoje viđenje ovih potpuno logičnih tvrdnji i teorija:

http://www.evilbible.com/Top_Ten_List.htm

http://www.evilbible.com/Biblical%20Contradictions.htm

http://www.evilbible.com/Jesus_Lied.htm

http://www.evilbible.com/Impossible.htm

 

Ali to, naravno, nemoj raditi ovde nego idi na RMF gde je ovim raspravama i mesto i ne zagađuj nam više temu svojim idiotskim preseravanjima. Ja shvatam da vernici imaju znatno niži IQ od prosečnog, ali valjda možeš da shvatiš da ovakvim raspravama nije mesto ovde.

 

Okačio sam video iznad,ali evo ponovo da uradim,za početak pogledaj :

 

Edited by SixStepsOnTheMoon
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne pljujemo mi po katoličanstvu,jer je nam istorijski,kontinuitetom on i nabjliži.

malo nismo upoznati sa pravoslavljem. istorijski- najblizhi pokreti koji su se odvajali od zvanichnog pravoslavlja su staroobrednici, "duhovni vernici" (molokani itd), i ziloti. kontinuitetom najblizhi pravoslavlju su monofiziti i nestorijanci.

 

.Naravno,taj odnos prema katoličanstvu može da varira od ličnosti do ličnosti ali činjenica je da je vjekovna odvojenost od saborne misli (što je jedan od osnova pravoslavlja) prouzrokovala velike nedostatke i rupe u katoličantstvu,za čiju posledicu imamo razmomilaženje u dogmatima i drugim bitnim stavkam o ulozi hrišćansske crkve u svijetu.

josh jedan primer frapantnog nepoznavanja pravoslavlja i njegove sushtine. chak i da svi na ovom svetu koji za sebe kazhu da su pravoslavni se nadju i saborno odluche da ukinu bilo koje uchenje u pravoslavlju, i dalje se pravoslavlje necje promeniti, nego svi ti ljudi postaju jeretici. ono shto chini pravoslavlje, od chega su se katolici odvojili (a i zvanichne pravoslavne crkve u 20om veku) je "sveto predanje", tj. apsolutni primat istorijske dogme- prvi, drugi, trecji i chetvrti vek, i posle toga sve shto se sa tim slazhe.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

malo nismo upoznati sa pravoslavljem. istorijski- najblizhi pokreti koji su se odvajali od zvanichnog pravoslavlja su staroobrednici, "duhovni vernici" (molokani itd), i ziloti. kontinuitetom najblizhi pravoslavlju su monofiziti i nestorijanci.
Nisi pratio diskusiju,tu se misli na danasnje,zvanicne,tradicionalne hriscanske konfesije rimokatolicizam i protestantizam,od kojih nam je ovaj prvi blizi istorijski gledano.

 

josh jedan primer frapantnog nepoznavanja pravoslavlja i njegove sushtine. chak i da svi na ovom svetu koji za sebe kazhu da su pravoslavni se nadju i saborno odluche da ukinu bilo koje uchenje u pravoslavlju, i dalje se pravoslavlje necje promeniti, nego svi ti ljudi postaju jeretici. ono shto chini pravoslavlje, od chega su se katolici odvojili (a i zvanichne pravoslavne crkve u 20om veku) je "sveto predanje", tj. apsolutni primat istorijske dogme- prvi, drugi, trecji i chetvrti vek, i posle toga sve shto se sa tim slazhe.

 

Saborna misao je i ocuvala sveto predanje koje pominjes,a tu prije svega mislim na pravoslavnu sabornu zajednicu kojom duh sveti rukovodi u Crkvi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisi pratio diskusiju,tu se misli na danasnje,zvanicne,tradicionalne hriscanske konfesije rimokatolicizam i protestantizam,od kojih nam je ovaj prvi blizi istorijski gledano.

okej. "istorijski i kontinuitetom katolicizam je blizhi pravoslavlju od protestantizma"- je tachno.

 

Saborna misao je i ocuvala sveto predanje koje pominjes,a tu prije svega mislim na pravoslavnu sabornu zajednicu kojom duh sveti rukovodi u Crkvi.

ochigledno nikad nisi chuo za razbojnichke sabore- npr. sabor 449. je bio po svom karakteru vaseljenski- potpisnicu su bili car, svi patrijarsi i episkopi predstavnici svih crkava (a opet je bio jeretichki, a halkidonski posle njega je bio pravoslavan); i za momente kada je cela crkva padala u jeres sem pojedinaca- npr. u vere sv. maksima ispovednika, kada nije bilo nijednog vladike u crvki- samo marko, koji je bio najobichniji monah, malo sveshtenika, i shachica vernika (pa opet je cela "zvanichna crkva" bila jeretichka, a ova shacica ljudi, chak i bez episkopa je bila pravoslavna, i oni su bili crkva).

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

Episkop Danilo je bio jedan od najobrazovanijih arhijereja Srpske Pravoslavne Crkve. U vreme njegovog boravka u Beogradu, kao vikarnog episkopa Patrijarha srpskog, izuzetnom erudicijom i pastirskom rečju, oduševljavao je mlade intelektualce, naročito studente Beogradskog univerziteta za Reč Gospodnju i Jevanđelje Hristovo. Bogati bogoslovski i književni opus vladike Danila razasut je u mnogobrojnim publikacijama, časopisima i knjigama, objavljenim kako u Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi tako i u izdanjima drugih sestrinskih Crkava.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...