Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Radili bi, nego shta, jer kad neshto non stop chujesh na televiiji ili u medijima, onda ti se to zestoko zavrti u glavi. A to je obmana, klasichna medijska obmana naroda, koju crkva, ako poshtuje hrishcanska nachela, ne bi nikako smela da upotrebi.

opet ti sa prichom shta crkva treba da radi ili neradi.. ja neznam jel tebi neide u glavu da nisi nikakav autoritet u crkvi, i da neodredjujesh apsolutno nishta, ili jednostavno postavljash potpuno glupave poustove jurecji titulu lord of metal..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crkva koja se ne meša u politiku je beskorisna.

 

 

Glupost neopevana. Crkva treba da se bavi duhovnim i spirtualnim stvarima a ne zemaljskim glupostima kao sto je politika.

Za rogozuva( dodatno objasnjenje)

- Ukoliko imas da se ubacis sa komentarom " ko si ti da kazes sta bi crkva trebalo da radi " odgovor je prost, ukoliko se crkva bavi zemaljskim stvarima onda je to dokaz koliko je nemocna nad duhovnim i koliko je u tom slucaju briga za duhovno ucenje.

 

No sad, sto se zahvaljujuci mnogima vise organizovala kao politicka institucija nego kao spirtualno i versko drustvo koje deli slichne puteve duhovnog napredovanja i pronalazenja to je sasvim treca prica.

 

ili kako god ali svaka verska organizacija mora da se čuje da bi postojala... 

 

E koliko verskih organizacija nemaju nikakav vid reklame.

Cak i imaju jako veliki broj vernika.

 

Cinjenichno stanje je to sto niste ni svesni koliko postoje.

Uzmi naprimer budizam. Koliko budistickih skola ima, mi smo culi samo za neki tamo budizam i tibetance ( jer ih biju kinezi ) i shaolince ( jer su kinezi koji biju ) ali generalno nemaju nikakvo vece politicko ucesce.

 

Vas problem u takvom stavu je generalno sto mislite da je cilj svake verske organizacije da prikupi sto vec ibroj vernika i sledbenika njihopvog ucenja.

 

Sto je tipichan bullshit i debela neistina. To samo hoce ove za drzavu vazne verske zajednice da rade.

 

Ako to ne verujete, onda ništa ne znate o religiji.

 

Nema tu sta da se veruje ili ne. Sto ti pricas je istina za one mainstream religije. Sve ostale manje religije nemaju takav pristup. Jer jednostavno nemaju nikakvu potrebu za time.

 

Koliko ja vidim, samo ti znaš šta je prava vera u Boga.

Pojmljenje Boga jedno jako subjektivno shvatanje i koliko god pokushali da ga stavimo u neku siru sliku, nikad nece da dobijemo pravi odgovor.

Samim tim koliko god ja mislio da ona ovde sere nikad jace gluposti ko i svi vi ostaje jedna cinjenica:

-Svi mi najbolje znako sta je prava vera u boga. ( al svako za sebe )

 

Bog\vera ti je nesto kao svest.

Svi misle da znaju sta je svest jer je imaju.

 

Medjutim kada dodje do same neke definicije tu popadaju mnogi.

 

Kako rece jedan Ateista, " kad god sam u problemu molim se bogu ( u kog ne verujem inace ) "

Sto govori vise manje da i jedan ateista koji boga uopste ne pokushava da pojmi ima neku sliku kako bi on trebao da postoji i kakav bi trebao da bude ( neka sila koja mu pomogne ) itd....

Edited by l3s26
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemate pojma koliko je ochigledno vashe nezshvatanje religije i vashe povrshno shvatanje svega oko sebe. okrenite se malo oko sebe pa onda prichajte shta i kako. Verovatno vishe od pola vas nikada nije ni ushlo u crkvu niti se prekrstilo, a dajete sebi za pravo da govorite kako drugi seru. Vecina vas sedi pred kompom po ceo dan i lupa "reputacije'- kao da cete time neshto da postignete... Glupog li posla...

 

opet ti sa prichom shta crkva treba da radi ili neradi.. ja neznam jel tebi neide u glavu da nisi nikakav autoritet u crkvi, i da neodredjujesh apsolutno nishta, ili jednostavno postavljash potpuno glupave poustove jurecji titulu lord of metal..

Chist primer gluposti. Niko ovde ne juri titulu "lord", a ja mogu da pricham shta hocu. Ti ne bi smeo da vredjash. Ako si toliko veliki hrishcanin kakvim smatrash sebe (znam to po nekim tvojim predjashnjim postovima), onda bi trebalo da pazish shta prichash, jer Bog sve chuje, ako verujesh u njega.

  • Upvote 1
  • Downvote 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

ukoliko se crkva bavi zemaljskim stvarima onda je to dokaz koliko je nemocna nad duhovnim i koliko je u tom slucaju briga za duhovno ucenje.

 

definicija by l3s26, u prevodu- potpuno nebitno mishljenje. jevrejska starozavetna vera, kao i hrishcjanstvo, koje sebe smatra njenim nastavkom i kulminacijom su opshte vere, tj. religije koje svojim pripadnicima daju uputstva koja se primenju u svim sferama zhivota. politika je jedna takva sfera. ni judaizam ni hrishcjanstvo nikada nisu bile apolitichne vere.

 

Ako si toliko veliki hrishcanin kakvim smatrash sebe (znam to po nekim tvojim predjashnjim postovima)

ne pratish situaciju, nisam hrishcjanin, shto se mozhe videti i po avataru. shto nema bash veze sa chinjenicom da su rechenice tipa "crkva treba/ netreba/ sme/ nesme" (koje su zasnovane samo na tvom mishljenju) potpuno besmilene i nebitne.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

definicija by l3s26, u prevodu- potpuno nebitno mishljenje. jevrejska starozavetna vera, kao i hrishcjanstvo, koje sebe smatra njenim nastavkom i kulminacijom su opshte vere, tj. religije koje svojim pripadnicima daju uputstva koja se primenju u svim sferama zhivota. politika je jedna takva sfera. ni judaizam ni hrishcjanstvo nikada nisu bile apolitichne vere.

 

 

ne pratish situaciju, nisam hrishcjanin, shto se mozhe videti i po avataru. shto nema bash veze sa chinjenicom da su rechenice tipa "crkva treba/ netreba/ sme/ nesme" (koje su zasnovane samo na tvom mishljenju) potpuno besmilene i nebitne.

Onda nemash ni shta da prichash. A to shto sam rekla- lepo sam rekla da je to moje mishljenje i da ono moze, ali i ne mora da se poshtuje. Boli me uvo shta treba, ne treba, ne sme. Samo kazem da MISLIM da treba, ne treba, ne sme. Chitaj postove malo ozbiljnije.

 

A shto se tiche ovog posta:

opet ti sa prichom shta crkva treba da radi ili neradi.. ja neznam jel tebi neide u glavu da nisi nikakav autoritet u crkvi, i da neodredjujesh apsolutno nishta, ili jednostavno postavljash potpuno glupave poustove jurecji titulu lord of metal..

Prvo prochitaj ono shto je napisano pre mene i na shta sam ja odgovorila, pa onda sudi o tome shta sam htela da kazem, jer se ovde definitivno ne radi o tome ko bi shta trebalo da radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

definicija by l3s26, u prevodu- potpuno nebitno mishljenje. jevrejska starozavetna vera, kao i hrishcjanstvo, koje sebe smatra njenim nastavkom i kulminacijom su opshte vere, tj. religije koje svojim pripadnicima daju uputstva koja se primenju u svim sferama zhivota. politika je jedna takva sfera. ni judaizam ni hrishcjanstvo nikada nisu bile apolitichne vere.

 

Jedno je davati uputstva, trugo je biti apolitichna organizacija a trece politicka.

Fora je sto su sve vise i vise politicke.

 

Svaka religija je tu da ti daje neka uputstva u vezi zemaljskog zivota izmedju ostalog, i to je sasvim standardna pojava ali samo 2 Hriscanstvo ( ortodoxno katolicko i protestantsko ) i islam su postale potpuno politizovane religije.

Moze da se kaze i Judeizam.

 

ne pratish situaciju, nisam hrishcjanin, shto se mozhe videti i po avataru.

 

Imam jedno pitanje, sta si to po avataru. :D

Mislim znam sta je ali hocu da napises. :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Necu da se mesham u vashu raspravu, iskreno potpuno je besmislena, mene samo interesuje da li ovaj rogozub namerno pokazuje primere nepismenosti smatrajuci da je to neka fora (ako je tako onda samo pokazuje koliko je adekvatan za bilo kakvu raspravu) ili stvarno ne zna da se "netreba, nesme, nezna" pishu sa odvojenim ne od ostatka rechi, samo toliko.

  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa viš da ima kukasti krs, to znači da je kukasti hrišćanin...

 

Kukcanin?

 

 

Salu nastranu.

 

Ima kukasti krst ( tocak sunca ) celavu glavu i brojanicu, sto implicira samo na neku skolu budizma ili na skolu pretece ( hare krisna rama rama )

 

u Oba sluchaja, on, u nekoj od tih skola i ucenja? My god....:)))

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fora je sto su sve vise i vise politicke.

hrishcjanstvo je od kad je prestalo da bude progonjeno bilo politichka religija. pricha o saradnji crkve i drzhave neosporavana u istoriji crkve.

pidalion (krmchija, nomokanon, zakonopravilo) je knjiga koja je osnov za funkcionisanje crkve (rimokatolici takvu svoju knjigu zovu kodeks kanonskog zakona) i sama za sebe kazhe da je drugo sveto pismo, i tako je shvacjena u pravoslavlju, a to je delo koje u sebi sadrzhi zakone za uredjenje crkve, a pored toga i zakone koje bi civilne vlasti trebalo da primenjuju.

hrishcjanstvo veruje u Boga jevrejske starozavetne religije. a to je Bog koji je svom proroku, Mojsiju, propisao mnoge civilne zakone, i koji ne samo da se nije klonio politike, vecj se vrlo zanimao istom.

 

Imam jedno pitanje, sta si to po avataru.

ljudi to zovu hinduizam..

 

, mene samo interesuje da li ovaj rogozub namerno pokazuje primere nepismenosti smatrajuci da je to neka fora

ovaj rogozub je i filolog inache. a poshto pishem latinskim pismom, i koristim novoizmishljene formule "sh" "ch" "cj" za srpska slova, potpuno je besmisleno poshtovati neka druga, realno- nebitnija pravila pisanja. a sam pravopis je ionako deo svecke zavere...

 

Ima kukasti krst ( tocak sunca ) celavu glavu i brojanicu, sto implicira samo na neku skolu budizma ili na skolu pretece

budisti ne rade to sa svojim glavama. a hare krishna rama mantra je u hinduizmu nastala tek u 15om veku.

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

hrishcjanstvo je od kad je prestalo da bude progonjeno bilo politichka religija. pricha o saradnji crkve i drzhave neosparavana u istoriji crkve.

 

Pa to je crkveno ucesce takvo sto ne cini hriscanstvo politickom religijom.

Ajd sad da kazemo da je budizam politicki nastrojen jer su demonstrirani monasi iz tibeta za slobodu od kine?

Ne ide to tako.

 

To sto je crkva postala posle progona je posledica, ne sustina.

 

ljudi to zovu hinduizam..

 

Haha hindu rogozub. :D

Btw, hinduizam je pogrban naziv. ( Neki tako zbore, to je tvorevina svetcke zavere kako bi ti reko )

Vede je pravilniji.

Cudno ti u Hinduizmu, toliko totalitarno naostren.

Najebaces, koga ti kamenom on tebe karmom.

 

 

 

ovaj rogozub je filolog inache.

 

Zar nisi teolog?

 

budisti ne rade to sa svojim glavama. a hare krishna rama mantra je u hinduizmu nastala tek u 15om veku.

 

Nisam mislio na Hare Krisna kao pretecu napravio sam lapsus u izrazavanju.

Avatar je celav zato sam prvo implicirao hare krisna ili budizam.

 

Doduse praksa "celave kose" je svud skoro prisutna, da bi ljudi ulazili "cisti" u hramove, jer kosa ( mrtve celije ) smatra se prljavstinom, to su i egipatski svestenici praktikovali.

No to nije pravoslavlje.

Edited by l3s26

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sto je crkva postala posle progona je posledica, ne sustina.

da, ako pripadash nekoj protestanskoj sekti nastaloj pre maximalno 300 godina, ili nekoj josh novijoj liberalnoj psevdohrishcjanskoj grupaciji (tu spadaju i liberali rimokatolici). takav stav nije postojao pre toga..

 

Vede je pravilniji.

vede su samo knjige koje mnogi prihvataju kao sveto pismo. hinduizam je naziv koji kolko tolko potreban, jer mozhe da obuhvati sve verske shkole koje postoje u indiji, a neke od njih ni ne prihvataju vede.

 

Cudno ti u Hinduizmu, toliko totalitarno naostren

hinduizam obuhvata mnoga uchenja, i dosta totalitarnih.

 

Najebaces, koga ti kamenom on tebe karmom.

toga nema u hinduizmu. ako si nekog kamenom, ali pravedno, to ti donosi dobru karmu. najstariji pomen principa svetog rata je u bagavad giti, jednoj od najvazhnijih knjiga u hinduizmu.

a oni koji se pozivaju na hindu tradicije a propovedaju da ne treba nikoga kamenom su neohinduisti, i po pravile su takve organizacije nastale ne pre 2.sv.rata, i u americi (ili redje evropi).

 

Zar nisi teolog?

i to..

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Juce sam cuo od burazera koji je pop da popovi imaju popust na kupovinu automobila?!

 

Na primer ako uzmes auto od 12.400,00 evra imas popust od 1.400,00 evri. Lepo boga mi.

 

Gde mi je bila pamet? Majka mi je lepo pricala da idem za popa, a ja nevernik gnusao se i same pomisli na to. Danas se ne bi gnusao para nego po ceo dan isao i mlatio kandilom, mrmljao nesto sebi u bradu i sisao ovcice.

 

 

  • Upvote 1
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

neki pravoslavci kazu da su popovi neophodni da bi se razumela pitanja vezana za boga i da religioznost i vera podrazumeva pokoravanje autoritetu crkve. kazu da covek treba da ima svog "duhovnika".. u tom svetlu, zanima me sta pravi pravoslavci misle o ovome: http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/176662/Tuca-monaha-u-Gracanici rame uz rame sa navijacima... :haha: :haha: :haha:

 

kako vreme odmice, tako srpska pravoslavna crkva sve vise pocinje da lici na kakvu bandu koja okuplja popove propalitete... ako su nam oni autoriteti i moralni uzori, onda i nije cudo sto smo u sranju..

  • Upvote 3
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...