Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Па и ако седи,не видим ту никакав проблем,жена је ту онда на не мање важном месту,као особа која је стално са децом и васпитава децу.А ако ради,сигурно да јој остаје мање времена да васпитава и брине о деци,па сад ви видите шта је боље.

 

 

 

Ово звучи као да си рекао да је жена ниже биће и да служи само да седи код куће и васпитава децу, пере веш и кува ручак. А не верујем да су јој то једине сврхе. Не видим ништа лоше у томе да жена ради и васпитава децу. Исправи ме ако грешим.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa i ja bih radije sedeo gajbi i svirao, nego isao na posao 5 dana u nedelji kao robot. :zuba:

 

hriscansko ucenje kao takvo nigde ne propoveda da je zena nize bice. mozda je sveti pavle i rekao tako nesto, kao sto je to mogao reci i nikolaj velimirovic.

to su njihova misljenja, a ljudi nisu nepogresivi (ako izuzmemo papu, though :zuba: ).

u hriscanstvu su samo dogme nepromenjive kao takve, a sve ostalo moze da bude.

a ni iz jedne dogme ne proizilazi da zena treba da radi to to to i to....

 

a sama rec dogma je inace latinskog porekla i kao takva asocira na sve promasaje rimokatolicanstva.

ja bih radije koristio izraz "temelji hriscanskog ucenja"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@RIA

Ako unverzalne vrednosti za nekog postoje,a za nekog ne,onda vec nisu univerzalne..

drugo,pominjanje ljubavi u religijama je obichna manipulacija...ko bi od nas,zaista,mogao da kaze sta je ljubav?

ljubav,istina,dobrota,pravda...samo neke od rechi bez jasnog znachenja,koje koristi kako ko hoce.

 

a sveshtenici...obichni ljudi,koji barataju sa oko sto rechenica, koje koriste po potrebi,ne bi li zaplasili ili bodrili marvu u datom momentu...

 

 

Edited by lmao

Share this post


Link to post
Share on other sites

Молитва је дијалог са Богом.Не у смислу да ти неко одговара,већ да се кајеш за све лоше урађено и да молиш за помоћ.Универзалне вредности постоје за неког,за другог можда не.

Љубав као универзална вредност на пример постоји,када је православље у питању.

Урођене вредности,када се сретну са хорором овога света се губе,тј за неког је нешто добро,за другог није.

Смисао живота по православљу је обожење,јер је човек створен по Божјем лику и подобију,па и треба да обнови и очисти упрљан Божји лик у себи.Наравно обожења нема без љубави према ближњем,тако да то о смислу живота је дужа тема,не може се сажети тек тако у пар реченица.

У религији не постоје докази као такви јер Бог не жели роботе који ће му се покоравати јер постоје докази.Чуда постоје,"ко има уши да чује нека чује,ко има очи да види нека види".

Не верујем да свештеници мисле да жена треба да седи код куће.Па и ако седи,не видим ту никакав проблем,жена је ту онда на не мање важном месту,као особа која је стално са децом и васпитава децу.А ако ради,сигурно да јој остаје мање времена да васпитава и брине о деци,па сад ви видите шта је боље.

 

 

Bog je predstavljen kao savrseno bice, a stvorio je ljude kao savrsena bica.... sta bi trebako da se cisti kod savrsenstva?

 

Zene si predstavio bas onako kako sam i pricala...

 

_ _ _

 

Inace je dokazano da je posao domacice najstresniji posao:

 

Britanski naučnici potvrdili su ono što su mnoge majke i domaćice oduvek same i znale, a to je da je biti majka i domaćica bez formalnog zaposlenja najstresniji posao na svetu.

 

Oni su merili nivoe stresnog hormona, kortizola, kod nekoliko kategorija ispitanika tokom njihovog prosečnog radnog dana, a pokazalo se da su oni najviši kod domaćica koje su i majke.

 

Ni saobraćajne gužve, ni mobing na poslu uz stalne pretnje otkazima, ne dižu hormone stresa kao odgajanje dece i obavljanje kućnih poslova.

 

Majke-domaćice trpe i do šest puta veći stres nego oni koji rade na poznatim stresnim mestima poput brokera, lekara ili učitelja, pa su zbog toga dobile i nadimak "kraljice kortizola".

 

Dr Dejvis Levis, koji je učestvovao u ovom istraživanju, izjavio je da je za toliko uzrujavanje majki i domaćica ključan osećaj kontrole nad svojim životom koji svako ima i dodao da majke koje ostaju kod kuće imaju vrlo malo ili nimalo specifičnog treninga i najčešće su izolovane od drugih odraslih tokom dana.

 

Od prosečne žene danas se očekuje da bude besprekorna na svim poljima - ljubavi, karijeri, braku, majčinstvu, prijateljstvu, da bude obrazovana, energična, lepa i zgodna, negovana, zanimljiva, maštovita. Sve to dovodi do stresa a on do depresije, glavobolje, nervoze, visokog krvnog pritiska, poremećaja metabolizma i mnogih drugih tegoba.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

a i onako je vaspitna uloga porodice sve manja...

i dobro je sto je tako...

roditelj moze da bude svako,pa i oni chije osobine i frustracije ne bi smele da predju na decu...

danas postoje vrtici,shkole,mediji...svi oni bi trebali da vade greshke roditelja,i da omogucje da deca nadmase svoje roditelje...

samo,pitanje je da li je i drushtvo kakvo je danas,spremno da vaspitava...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ово звучи као да си рекао да је жена ниже биће и да служи само да седи код куће и васпитава децу, пере веш и кува ручак.

Наравно да није ниже биће.Мислиш да је лако васпитавати децу ? Чак обрнуто,размисли,ко се од нас сећа како га је тата васпитавао ? Мислим има и таквих,али се увек сетимо савета и љубави наших мајки,очеви могу да васпитавају,наравно не спорим то,али никада као мајка.То је значи предност жене над мушкарцем,не видим ту никакав проблем.А кување ручка не схватам као понижавајући посао,напротив.

Лепо је кад жена ради и васпитава децу,ту се слажем са тобом,али данас када партнери немају времена ни једно за друго,па ту укључи омиљене серије на ТВ,онда исцрпљујући посао и сл,за васпитање деце остаје јако мало времена.Свака част женама које то могу,то сам хтео да кажем.Данас је то васпитање поготово важно када је све тотално у распаду,поготово у нашој држави.

@Imao:

Универзалне вредности постоје,али проблем је што су људи различити,и неко жели да схвати нешто као универзалну вредност,нпр љубав,а неко сматра да је једини закон,оно што му срце жели,што рече неко тај сатанистички принцип.Уосталом око било чега на свету,никада нећеш наћи да се 100% људи уједини.Око појма "плашења" у религији смо причали,има то пре пар страница у објашњењу Патријарха Павла

@Vitorias123

Ниси ме разумела када су домаћице у питању,надам се да се сада разумемо.

Да је Бог створио људе као савршена бића,они никада не би погрешили и били би верни Богу,и увек би били у рају заједно са Богом.Међутим он их је створио са потпуно слободном вољом.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да је Бог створио људе као савршена бића,они никада не би погрешили и били би верни Богу,и увек би били у рају заједно са Богом.Међутим он их је створио са потпуно слободном вољом.

 

To poslednje je teza koju nikad neću shvatiti. Dakle, Bog, koji stvori 100% dobar svet, sam svesno dopušta mogućnost da se ta dobrota ugrozi slobodnom voljom. To bi značilo da je Bog, stvoritelj svake duše, svesno dao dispoziciju toj istoj duši da provede večnost u paklu u mukama. Ako to nije apsolutni sadizam, onda ne znam šta jeste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

covek, tj, antropos, jeste bio savrseno bice, mikrokosmos u makrokosmosu, as above, so below.

da nije bio savrsen, ne bi ni bio moguc.

 

stanje nesavrsenosti jeste posledica pada, a sam pad je zloupotreba slobodne volje, tj zasnivanje sebe na nebicu.

sto i jeste pakao, to jest stanje potpune odvojenosti od bica.

 

a covecanstvo je samo krivo za sva sranja koje je napravilo, i to se ne moze pripisati nikakvom bogu.

covek i bog dele istu sudbinu, a to je sloboda.

 

a ukidanje slobode, makar i po cenu najveceg materijalnog blagostanja, jeste tiranija najgore vrste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nemaju ni rusi slavu

 

 

Zna li se poreklo krsne slave? Da li je ono staroslovensko ili ilirsko (s obzirom da se javlja samo na Balkanu)? Sa druge strane, neki tvrde da je obicaj slavljenja slave uveo Sv. Sava, te da se od Srba preneo na druge narode u susedstvu...I to je moguce, mada mnogi iz СПЦ gledaju na krsnu slavu i druge obicaje kao na pagansku zaostavstinu i sl.

 

Rasprava nije potrebna, samo me zanima da li mozda neko raspolaze potpuno relevantnim podacima, svoje skromno misljenje cuvam za sebe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

RIA

mozes da verujes da postoji univerzalni sistem vrednosti...

ali ne mozes da mi tvrdis,jer ne znas ni sam koji je,ili ako vec mislis da znas,moras da mi kazes koji je,i nachin na koji si doshao do tog "univerzalnog sistema".

ok,imate prichu o mojsiju i 10 zapovesti...

u nju mogu da poverujem,opet delimichno,u smislu da se mojsije nakachio na vishe izvore i komunicirao sa svojim vishim ja..

ali te njegove vrednosti,su samo spoznaja sta je najbolje za chovechansto,u toj vremenskoj tachki.

 

chovek nije ni dobar ni los,on je oba u isto vreme,u jednom.

chak ni onaj koji ide putem hrista, nije dobar..nego samo neko ko je ubedjen da radi ono sto je najbolje za sve,pa i njega samog.

on moze samo da bude svestan posledica svojih postupaka,ali i to delimichno.

DOOM

slayem se da je chovek savrshen...

i slazem se da je pakao upravo podvojenost od svog bicja...

ali ne zato sto ga je bog napravio,nego zato sto je sam chovek kao deo boga-bog,koji je kao projekciju svoje duhovne moci napravio materijalni svet,pa i choveka,to jest samog sebe.

a savrshen je upravo zbog toga,sto moze da bude i zao i dobar,da oseti i pakao i raj...jer bilo sta od toga da ne moze da oseti,ne bi bio savrshen.

a nesto najsavrshenije na choveku je mogucjnost za napredovanje,ali i za nazadovanje...

zato napredujte,ne zastajkujte.

 

Rreligijski vernici,chesto vole da kazu da chovek ne bi mogao da zivi bez vere...

da,ne bi...ali bez religijske vere se moze.

mi stalno verujemo...verujemo da ce ujutru svanuti,ali mi to ne znamo za sigurno...

kad krenemo u wc, verujemo da cemo stici u njega,ali mozda i necemo...

ne znam da li razumete,ali vera je stalno pristutna.

ali ona koliko nam pomaze da opstanemo,ponekad i zatvori ochi,i ne dozvoljava potpuno da dozivimo to sto nam se dogadja,vec unapred zakljuchujemo.

religijsko verovanje je ono koje nas najvise zaslepljuje,i chesto blokira,a nije neophodno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi stalno verujemo...verujemo da ce ujutru svanuti,ali mi to ne znamo za sigurno...

kad krenemo u wc, verujemo da cemo stici u njega,ali mozda i necemo...

ne znam da li razumete,ali vera je stalno pristutna.

 

Brkaš dva različita značenja reči "vera". Vera u religijskom smislu je stvar svesti, a ne podsvesti; dakle, aktivno predavanje Bogu, a ne podsvesni proces zasnovan na prethodnom iskustvu (odlazak u WC).

Share this post


Link to post
Share on other sites

upravo u tome i jeste poenta.

vera i treba da se gradi na osnovu iskustva i logichkog zakljuchivanja,jer tako oblikujesh samog sebe i svoju podsvest.. imas mogucjnost napredovanja...

religijsko verovanje je ogranichavanje svesti na gotovo reshenje,a koje,realno, nije ni na chemu zasnovano.

a kakav je rezultat takvog jednog zatvorenog i zaslepljenog drushtva,najbolja je slika mrachnog srednjeg veka,koji je najduzi period u kome chovechanstvo nije napravilo ni jedan jedini znachajniji napredak.

ja jesam za "aktivno predavanje bogu",ali ne na nachin koji vi propagirate...jer to je predavanje instituciji,crkvi,a ne nechem duhovnom.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

netacno da nije ni na cemu zasnovano. religija postoji od kad postoji homo sapiens na ovoj planeti, dakle komotno se moze reci da je u pitanju urodjena potreba.

a sto se rezultata tice, religija (shvatanje iste) predstavlja fundamentalnu osnovu svake civilizacije.

 

po cemu mi danas razlikujemo muslimanske zemlje od ostatka sveta? sta je oblikovalo vizantiju? stari egipat? indiju? astecku civilizaciju?

pa i sovjetsku rusiju (jer i ateizam je neka vrsta religije)?

 

pominjes srednji vek. zasto on nije primenjiv na vizant, kinu, indiju itd? vec samo na katolicke zemlje...

religija je faktor koji je imao najvise uticaja na oblikovanje istorije.

 

a to sto je svet danas sjeban do neprepoznavanja, upravo se ima zahvaliti odbacivanju religijskih vrednosti.

pa i prvi i drugi svetski rat isto.

jer ako hoces od nekoga da napravis zver koju nije briga ni za sutra, ni za druge pa ni za sebe, samo mu uzmi ono u sta veruje.

a danasnja civilizacija, sa njenim hedonisticko-nihilistickim sistemom vrednosti, ide u propast upravo zato jer joj nista nije sveto.

 

a to "aktivno predavanje bogu", kako kazes, je samo rec, a poenta religije nije u terminologiji vec u prakticnoj primeni ucenja. sve ostalo su reci.

i niko ko veruje nije budala pa da ne zna zasto i u sta veruje, niti se, kako kazes, "predaje instituciji", nemoj me pogresno shvatiti, ali to je jednostavno smesna tvrdnja. i uostalom ko smo to "mi" i sta to "propagiramo"? i sta znaci rec "duhovno"? opet kazem nemoj me pogresno shvatiti.

 

koliko ja vidim, poenta tvog gledista na religiju se bazira na zloupotrebi iste, i u tom kontekstu ja mogu da se slozim sa tobom, ali tu se onda uopste ne radi o religiji kao takvoj, vec o zloupotrebi iste, a to je vec neka druga tema.

ajd uzdravlje. :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle, Bog, koji stvori 100% dobar svet, sam svesno dopušta mogućnost da se ta dobrota ugrozi slobodnom voljom. To bi značilo da je Bog, stvoritelj svake duše, svesno dao dispoziciju toj istoj duši da provede večnost u paklu u mukama.

Дао јој је могућност да бира шта ће,да ли ће својевољно бити уз Бога или не.Дакле никог Бог није батином терао у рај...што каже један добар пример,пијанац је такав да му и у рају све смета,јер нема алкохола.

Човек је од почетка био савршено слободан,ако си то мислио Doom...не разумем шта хоћеш да кажеш тиме да је био савршен,можеш ли то да објасниш ако није проблем ?

Ο слави смо причали пре пар страница.Укратко с обзиром да и манастир или црква слави свој празник (свог свеца заштитника),и да се тада ломи хлеб,има и вина и жита,дакле ту нема паганштине када се исто ради за славу.Жито је символ васкрсења,хлеб и вино символ причести односно тела и крви Христове,ако се не варам.

Imao,универзални систем вредности постоји,али не постоји ни један систем на свету који ће људи 100% прихватати.Уосталом степен прихватања није никакав доказ да ли је нешто универзално добро или не.Не даје само прихватање неког система од стране великог броја људи,вредност том истом систему.

Мојсије није никако комуницирао са самим собом,с обзиром да је добио од Бога плоче са 10 Божјих заповести које су се чувале у ковчегу Завета,највећој светињи код Јевреја.

Религија не може постојати без Бога.Можемо ми овде да теоретишемо о вери у то да ће сутра бити леп дан,али с обзиром да чак имамо и код Аристотела као незнабошца идеју о једном богу (који није хришћански Бог),а који се дефинише као први покретач,да не говоримо што рече неко да је религија постојала од када је човека.

Та идеја да је вера затупљивање је крајње смешна.Питајте било ког доктора.И верујући доктори и неверујући ће вам рећи да се већина ствари у медицини своди на претпоставку.Дакле пуно тога је мистерија.

 

Ево мало поука светих отаца

 

ЦЕЛИНА ОЧИГЛЕДНИЈА ОД ДЕЛА

 

Увек је очигледнија целина него део целине. Ово свакако због смислености и целисходности целине.

 

Очигледнији је храст него жир на храсту. Очигледнија су кола него осовина кола. Очигледнији је човек него рука човека. Целина природе очигледнија је него ма која ствар у природи.

 

Бог је очигледнији од природе и од свега у природи. Но кад се човек загледа у жир на храсту, жир му постаје очигледнији од храста. Кад се загледа у точак, точак му постаје очигледнији од кола. Кад се загледа у руку, рука му постаје очигледнија од човека. Кад се загледа ма у коју ствар у природи, та ствар му постаје очигледнија од природе. Кад се загледа у природу, природа му постаје очигледнија од Бога.

 

Но ова очигледност дела јесте тренутна, док је очигледност целине трајна.

 

Отуда Бог је највећа и најтрајнија очигледност.

 

св.владика Николај - Мисли о добру и злу

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ево пошто се ближимо Божићу,а нисмо баш превише на овој теми причали о "зилотима" или секташима старокалендарцима,ево ко хоће да чита.

Интересатно је ко има времена,по питању тога што често долазе трачеви (можда и од "зилота",ко зна),да ће СПЦ "ускоро" променити календар.А то ускоро ево већ пар година никако да дође.И наравно некакве идеје да су Православне Цркве са којима је СПЦ у канонском јединству (Грчка,Бугарска,Румунска...) другачије од њих,тачније да су "изгубиле благодат".

Уосталом ти секташи старокалендарци су грчка секта,који ето имају и огранке код нас.

 

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Izazovi/Zablude/zablude.htm

 

А ово је о домаћим "зилотима"

 

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Izazovi/Zablude/zablude05.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmm.. nikako mi nije jasno kakve veze ima kalendar sa religijom. pitanje kalendara je astronomsko, a ne versko pitanje. i jos kad se prihvatanje drugog kalendara naziva "sektasko zlo", mislim zaista...besmislice... po toj logici ko ne farba jaja za uskrs je "sektas" takodje, hmm... kakve gluposti.

 

koliko je meni poznato, religija ima funkciju zblizavanja, a ne podele, a ovde se generisu nekakve vestacke podele, i to zbog jednog cisto astronomskog pitanja...

pa se onda neko cudi kada pravoslavne nazivaju zaostalima.

 

i jos nesto, kako ce se sutra, tj za 200 godina, racunati vreme na nekoj koloniji u suncevom sistemu, po starom ili po novom?

dokon um, djavolje igraliste, ili, dokon pop i jarice krsti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmm.. nikako mi nije jasno kakve veze ima kalendar sa religijom. pitanje kalendara je astronomsko, a ne versko pitanje.

 

 

Ima i te kakoa. Naravno ako kazes ok, kalendar astronomsko pitanje ne versko.

No, zaboravljas na jednu stvar, astrologiju.

I ne mislim na astrologiju tipa tumacenje necijeg zivota.

Vec na astrologiju po kojoj su odredjivali posebne datume u svojim verskim zivotima od pamtiveka.

Svi redom, od amerike do kine ( preko evrope :P )

 

Sta mislis otkud nam to da slavimo praznike? Da slavimo svece? Kako je odredjen taj dan?

Po nekom astronomskom dogadjaju je odredjene. Ili da budemo precizniji Astroloskom.

 

 

Sa jedne strane mozemo sve to da ignorisemo i da pricamo kako Slavljenja bilo cega u hriscanstvu nisu povukla koren odatle. ( a dobro znamo da se ne zna ni za jedan datum koji slavimo iz jelte biblije )

Sa druge strabe zbani da je 99 % datuma u starim religijama orjentisano prema astroloskim desavanjima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta mislis otkud nam to da slavimo praznike? Da slavimo svece? Kako je odredjen taj dan?

Po nekom astronomskom dogadjaju je odredjene. Ili da budemo precizniji Astroloskom.

ja neznam kako tebe nije sramota da se pogledash u ogledalo kada imash ovakve debilne izjave..

datum slavljenja svetitelja u kalendaru kod pravoslavnih ili rimokatolika se odredjuje po datumu smrti svetitelja, ili njegovog rodjenja, ili nekog bitnog datuma iz njegovog zhivota.

 

a dobro znamo da se ne zna ni za jedan datum koji slavimo iz jelte biblije

zapravo, na osnovu jelte biblije, pravoslavna crkva, naprimer, kao i ortodoksni jelte jevreji imaju kalendar koji krecje od prvog dana postojanja ovo zemlje.

 

Sa druge strabe zbani da je 99 % datuma u starim religijama orjentisano prema astroloskim desavanjima.

a ni ovo nije tachno. deshavanja u prirodi na zemlji, npr godishnja doba, su imala mnogo vecji znachaj za praznike, nego tachkice koje se pomeraju na nebu..

 

@RIA

 

chak i da spc nepromeni kalendar, sa stanovishta kanona je potpuno nebitno. pod anatemu pada svako je u opshtenju sa nekim ko je anatemisan, a grchka crkva je anatemisana vecj 80ak godina, jer je prekshila kanone svepravoslavnih sabora koji krshenje istih sankcionishu anatemom. cela ta stvar nije previshe komplikovana, to funkcionishe skoro matematichki...

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja neznam kako tebe nije sramota da se pogledash u ogledalo kada imash ovakve debilne izjave..

datum slavljenja svetitelja u kalendaru kod pravoslavnih ili rimokatolika se odredjuje po datumu smrti svetitelja, ili njegovog rodjenja, ili nekog bitnog datuma iz njegovog zhivota.

 

Da, Arhandjela Mihajla sigurno slave po datumu njegove smrti ili rodjenja.

Ili svetog jovana. Npr. PO datumu ili njegovoj smrti sigurno.

A tek Isusa, sigurno po datumu rodjenja i smrti. Za koje ni ne znaju kad je

 

Ja ne znam kako tebe nije sramota da budes ignoratan.

 

zapravo, na osnovu jelte biblije, pravoslavna crkva, naprimer, kao i ortodoksni jelte jevreji imaju kalendar koji krecje od prvog dana postojanja ovo zemlje.

 

Koji je jelte tacan? Kalndar od prvog dana postojanja na ovoj zemlji.

Dont make me laught. Ignorisati evoluciju nije odraz vere u boga, vec vere u ljude koji jedu govna.

Ne postoji nijedan dokaz koji Diskvalifikuje evoluciju a postoji mnogo koje kvalifikuju.

 

I nemoj da mi kazes " missing link "

 

Absence of evidance is not evidance of absenc. To bi ti kao vernik prvi trebalo da razumes.

 

 

a ni ovo nije tachno. deshavanja u prirodi na zemlji, npr godishnja doba, su imala mnogo vecji znachaj za praznike, nego tachkice koje se pomeraju na nebu..

 

Da samo sto su ta godisnja doba prepisana tacketini sa neba. Suncu.

Nisu slavili dolazak proleca, nego pobedu sunca nad zimom.

A ortodoxni kalendar t.j jevrejsi se po mesecu odredjuje. Sto znas i sam valjda te naucise nesto.

 

Vecina ostalih praznika su odredjivani verovao ili ne po tackicama.

Prouci malo druge kulture, ne budi zatucani seljak.

 

Naprimer kod egipcana i maja se javlja fenomen "pet svetih dana" gde se ped dana nije radilo apsolutno nista.

Edited by l3s26

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, Arhandjela Mihajla sigurno slave po datumu njegove smrti ili rodjenja.

ili po javljanju tog arhangela nekom svetitelju.

 

Ili svetog jovana. Npr. PO datumu ili njegovoj smrti sigurno.

jovana u kalendaru ima mnogo.

 

A tek Isusa, sigurno po datumu rodjenja i smrti.

Isus se rodio pre tachno 2010 juleansko-kalendarskih godina na ovaj dan (dan pochinje kada padne veche). hrishcjani su slavili bozhicj 25og decembra po julijanskom kalendaru pre nego shto su pagani pocheli da koriste taj datum.

 

svetitelji se u kalendar stavljaju po njihovom datumu rodjenja, smrti, ili nekog dogadjaja iz njihovih zhivota, shto obuhvata i njihov zhivot posle smrti. ima svetitelja za koje niko nije znao dok se nejave nekome ko zhivi sveto, i kazhu mu ko su i gde da nadje njihove moshti, i onda taj ode i iskopa njihove moshti, i onda se ti svetitelji dodaju u kalendar po datumu njihovog javljanja.

 

datumi nemaju aprolutno nikakve veze sa astrologijom, za koju je i u starom i novom zavetu hrishcjanstva bila propisana smrtna kazna.

 

 

Dont make me laught. Ignorisati evoluciju nije odraz vere u boga, vec vere u ljude koji jedu govna.

znachi da ti ignorishesh evoluciju?

evolucija je teorija koja je puna rupa, i to je jedna velika lazh. po pravoslavnom uchenju, svet je trenutno star malo vishe od 7500 godina..

 

Ne postoji nijedan dokaz koji Diskvalifikuje evoluciju a postoji mnogo koje kvalifikuju.

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Apologetika/Nauka/Nauka.htm

shto se tiche starosti zemlje, objashnjeno je u trecjem poglavnju.

 

Nisu slavili dolazak proleca, nego pobedu sunca nad zimom.

a ti si pricho sa njima pa znash xD ae pali

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ili svetog jovana. Npr. PO datumu ili njegovoj smrti sigurno.

jovana u kalendaru ima mnogo.

 

Jedan je krstitelj.

 

A tek Isusa, sigurno po datumu rodjenja i smrti.

Isus se rodio pre tachno 2010 juleansko-kalendarskih godina na ovaj dan (dan pochinje kada padne veche). hrishcjani su slavili bozhicj 25og decembra po julijanskom kalendaru pre nego shto su pagani pocheli da koriste taj datum.

 

Aha, otkud znash, video si listu rodjenih?

A da zaboravio sam imas tekstove 200 godina posle toga. Ako ne i vise. Koju su prepisivano apostolski. Autentichno.

 

 

datumi nemaju aprolutno nikakve veze sa astrologijom, za koju je i u starom i novom zavetu hrishcjanstva bila propisana smrtna kazna.

 

 

Obečao sam ti da cu da ti razbijem tu laznu propagandu.

dakle sinagoga

mosaic_alfa1.gif

 

Sta ja ovde vidim? OH VIDI ZODIJACKI KRUG!

Interesatno.... za smrtnu kaznu fino mesto dobila

 

"Six ancient synagogue mosaics containing images of the zodiac have been discovered in Israel. These pavements date from the fourth to the sixth century and include Hammat Tiberias, Beit Alpha, Huseifa, Susiya, Naaran, and the recently discovered mosaic at Sepphoris. The zodiac was adapted from pagan art to represent the yearly calendrical cycle. This is made explicit at Sepphoris, where both the zodiac signs and personifications of the months are illustrated. In the Jewish calendar the months follow the signs exactly. The images of the sun god symbolizes the day; the background of the crescent moon and stars represent the night. Thus, the zodiac calendar was employed as a significant framework for the annual synagogue rituals. This recurrence of the zodiac designs in a number of synagogue mosaics indicates its relevance to religious thought and its importance in synagogue rituals."

 

Toliko o zabranjenoj astrologiji koja se kaznjava smrcu ali se slika zodijak u Sinagogi. U cetvrtom veku.

Ima i nekih i pre hrista, no nebitno.

 

E sad, ti je verovatno jasno koliko je biblija knjiga kojom je manipulisano. A ti kako oces.

 

elem evo ti ako oces da istrazujes:

http://bear-star.com/galgalmazalot_text.htm

 

 

 

evolucija je teorija koja je puna rupa, i to je jedna velika lazh. po pravoslavnom uchenju, svet je trenutno star malo vishe od 7500 godina..

 

Da inache pravoslavno ucenje po kom je svet star 7 500 godina nema nijednu rupu. A da nema nijednu cinjenicu koja podrzava to.

Sto se evoluciej tiche jedina rupa je u Stvaranju coveka ujedno i najveci problem.

 

 

 

Jedini stvaran problem evolucije je ovo:

 

"Л Е К Ц И Ј А 7

 

ПОРИЈЕКЛО ЧОВЈЕКА "

 

Ostalo su la grande manupulation. Svidelo se to tebi ili ne.

Osnovni problem evolucije nije da li su zivotinje evoluirale, vec na koji nacin i zasto.

To da li su zivotinje evoluirale to je evidentno.

Problem je dakle kako, da li su iznenada pod nekim uplivima ili postoji neki zakon toga ( koji nije prirodna selekcija )

 

Tu se spekulise.

 

"Amog the scientst arguing should be called Mamle like reptiles or reptiles mamle like "

Sam fosil record podrzava evoluciju.

 

evo ti covek koji je btw hriscanin ali i pobornik teorije evolucije u isto vreme.

Lepo objasnava sve, ako oces da znash.

 

Ako hoces da verujes onda veruj, ako hoces da znash onda ces znati.

 

A sto se genetike tiche: http://www.brucelipton.com/

Malo drugaciji pogled na evoluciju.

 

 

 

 

 

a ti si pricho sa njima pa znash xD ae pali

 

A ti si video isusa? Ili petra?

 

Molim lepo, postoje dokazi za sve to sto ja zborim, sto ne moze da se kaze za ove tvoje... ideje... naovodno Hristvogo ucenja.

Sa mnogo nehriscanskog postupanja.

 

I da na kraju ono sto me mrzelo da trazim.

Dakle biblija je sklopljena u Nikeji, od strane Emperora Konstaantina i njegovih birokrata.

Blblija koju koristimo i koju koriste svi ostali.

300 fodina posle hrista je sve to sastavljeno.

 

Apostoli evidentno nisu bili zivi, ko zna ko je tu sta sastavljao i kosta pisao.

 

DA ne pricam o silnim tekstovima koji su se furali medju hricanima u tom periodu, pa su iz neznanih razloga izbace.

I ko zna na koje je sve nacine tu biblija silovana.

I to pricam o novom zavetu.

 

O starom tek necu da pricam. Toliko je lose intepretiran da je to uzas.

 

Jevreji nisu voleli astrologiju, toboze kaznjiva, ali eto.... sluchajno pravili zodijacke krugove u sinagogama, i imaju onaj svecnjak sa sedam sveca, ekivaletno tada poznatim planetama:

"Sunce, mesec, mars, venera, merkur, saturn, jupiter"

 

Inache rogozube ne znam da li si ti svestan koliko je tvoja ideja NE HRISCANSKA.

Zato sto je tebi neko MANJE hriscanin ako veruje u istog boga ali se poklonio drugoj crkvi.

 

Zato sto slavi nesto na drugi datum od tebe.

Igras na kartu da je hriscanstvo ljubav, ali kakva ljubav? Takva da zakoljes svakog ko nije hriscanin? DA kazes da treba da gori u paklu i da bude mucen zauvek? I da mirno spavas sa time.

Edited by l3s26
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

pod anatemu pada svako je u opshtenju sa nekim ko je anatemisan, agrchka crkva je anatemisana vecj 80ak godina, jer je prekshila kanonesvepravoslavnih sabora koji krshenje istih sankcionishu anatemom.

Не слажем се са тобом.Не знам откуда ти то да је грчка црква анатемисана,први пут то чујем.

 

Вера је супротна еволуцији,а укратко то имамо и овде

 

Шта је "еволуција?"

 

Сажета и прецизна дефиниција"еволуције", у оној форми у каквој је схватају водећи научници ипредавачи, дата је у званичном саопштењу Националног удружења предавачабиологије (САД 1995)[2]:"Разноликост живота на земљи је резултат еволуције: ненадзираног,безличног, непредвиђеног и природног процеса привременог наслеђивања,уз генетске модификације изазване природним одабирањем, историјскомслучајношћу и променом животне околине."

 

Оваква дефиниција садржи три елемента:

 

1. Еволуција је ненадзиран и безличан процес, другим речима, њоме није управљао и руководио Бог.

 

2. Еволуција је природни процес наслеђивања уз модификације,због којихсу сви данашњи живи организми у једном природном процесу потекли одјединственог прапретка који се, опет, развио из неживих-хемијскихелемената, без помоћи нечег натприродног.

 

3. Механизам еволуције је комбинација случајних генетских промена(сл.учаја) и природног одабирања, које дејствује у контексту историјскеслучајности и промене животне околине.

 

http://www.svetosavl...ePostanja18.htm

 

 

 

Немамо разлога сумњати у садржај Новог Завета,тј ако сумњаш да ту нешто није у реду,било би добро да наведеш неки валидан и смислен извор.Јер очигледно да за дела рецимо Платона,Аристотела,Хомера која су такође стара,нико не сумња у њихову аутентичност,а за Нови Завет који је цитиран код светих отаца (и то не мало),такође који је јавно читан на црквеним сабрањима (Посланице апостола Павла),уколико тврдиш да се сумња у сам садржај,молим наведи изворе.

Текстови који су се избацивали из Новог Завета имају свој разлог зашто нису ту.Другим речима не може неки текст који нема пуно везе са смислом да уђе поред богонадахнутих текстова у канон Новог Завета.

Edited by RIA
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, otkud znash, video si listu rodjenih?

tema je pravoslavlje, i ja iznosim pravoslavno uchenje.

 

dakle sinagoga

to shto u 6 sinagoga ima znakova zodija ne menja chinjenicu da su astrolozi pod mojsijem i pod hrishcjanskim svetim carevima bili van zakona.

 

Da inache pravoslavno ucenje po kom je svet star 7 500 godina nema nijednu rupu. A da nema nijednu cinjenicu koja podrzava to.

http://www.answersingenesis.org/

http://www.icr.org/

http://creation.com/

 

To da li su zivotinje evoluirale to je evidentno.

ne, nije.

 

evo ti covek koji je btw hriscanin ali i pobornik teorije evolucije u isto vreme.

to ne postoji, kao ni hrishcjanin koji podrzhava pederastiju. to su oksimoroni.

 

Dakle biblija je sklopljena u Nikeji, od strane Emperora Konstaantina i njegovih birokrata.

sa "slopljavanjem" biblije je zavrsheno do polovine drugog veka, sabor u nikeji je samo doneo formalno crkveno pravilo da potvrdi da su to te knjige koje se prihvataju kao sveto pismo.

 

Не слажем се са тобом.Не знам откуда ти то да је грчка црква анатемисана,први пут то чујем.

ja nisam izneo svoj stav, vecj pravoslavno uchenje. novi kalendar je anatemisan na svepravoslavnom saboru. grchka crkva je promenila svoj kalendar i uvela neki novi, i samim tim pala pod anatemu. srpska crkva nije prekinula opshtenje sa gpc, samim tim je i ona pod anatemom. vrlo proso se dolazi do zakljuchka da prema kanonima pravoslavne crkve, spc, gpc, i ostali u opshtenju sa njima su pod anatemom i izvan pravoslavne hristove crkva.

 

Zato sto je tebi neko MANJE hriscanin ako veruje u istog boga ali se poklonio drugoj crkvi.

po ispravnom pravoslavnom uchenju, onaj ko nije u Pravoslavnoj Ckrvi ne da je manje hrishcjanin, nego nemozhe uopshte da bude hrishcjanin.

 

Igras na kartu da je hriscanstvo ljubav, ali kakva ljubav?

shta je ljubav je objashnjeno u bibliji. za ljubav prema Bogu je data definicija drzhanja njegovih zapovesti, za ljubav prema blizhnjem je data definica ispravljanja blizhnjeg, tj. govorenja blizhnjem da poshtuje Bozhije zapovesti.

  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...